Nieuwe speculaties over iron Hitlers dagboeken D'66 WIJST KERNWAPENS AF PZCi) Druk op Thatcher voor vervroegde verkiezingen Boycot Nederlandse schepen al in alle Franse havens PZC/binnen-buitenland TERN-HOOFDREDA CTEUREN OPGESTAPT het weer VREDESGROEP IN BOEDAPEST Mysterieuze ontvoering Meerderheid voor Spaanse socialisten België protesteert tegen beleid rond buitenlanders - IANDAG 9 MEI 1983 ONDEN (RTR/AFP/AP) - De Britse Sunday Times schrijft dat een hoge Oostduitse functiona- ivoor de journalist van het Westduitse weekblad Der Stern, Gerd Heidemann, de bron was aii oor de 'dagboeken van Hitier', die volgens Westduitse regeringsdeskundigen een vervalsing gieken te zijn. Het Britse zondagsblad, dat 400.000 dollar (ruim een miljoen gulden) betaalde toipor de publikatierechten van de 'dagboeken' voor Groot-Brittannië en het Gemenebest, aseert zich op de verklaringen van een van zijn verslaggevers in Hamburg door de echtgenote an de journalist, Gina Heidemann. na Heidemann zei dat degene die de cumenten verstrekte, dat gedaan d omdat hij westelijke valuta wen- Op de vraag of de betrokkene het j |d wenste om Oost-Duitsland te ver- jna 40 doden ïjoor hotel-brand i Istanboel Idl fANBOEL (REUTER) - Als gevolg ut neen felle brand van een uur in het iristenhotel Washing ton in de oude jk Laleli van Istanboel zijn zater- h# jjochtend bijna veertig doden en je tientallen gewonden gevallen, het hotel verbleven volgens een fifirks persbureau 131 gasten, onder Grieken, Oostenrijkers, een Ame- in, een Iraniër en verder Arabie- maar kennelijk geen Nederlan- Als oorzaak werd genoemd een ikexplosie. ie Frank - Op 63-jarige leeftijd is lag in Amsterdam Elli van Wijk- ikuil overleden. De Anne Frank ichting heeft dat zondag bekend ge- lii takt. Elli van Wijk-Voskuil was tij- lis de oorlogsjaren in het Achterhuis van de vier helpsters die hulp en scherming gaf aan Anne Frank en di ren andere onderduikers. In het gboek van Anne Frank wordt zij Elli essen genoemd. -11 Griel aan, e Ba. mai Bis. Als Blanke ane Fi laten, antwoordde zij: „Dat denk ik niet. Waarom zou hij willen vertrek ken? Hij zou niet nog hogerop kun nen". Het zondagsblad heeft het West duitse weekblad gevraagd om terug storting van de 400.000 dollar. Simon Wiesenthal, hoofd van het jood se documentatiecentrum in Wenen meent dat de vervalste dagboeken het werk zijn geweest van 'hoog-nazi-ge- boefte' in Zuid-Amerika en vervaar digd om de reputatie van 'Der Fuhrer' op te krikken. Hij zei zondag tegen de pers er tamelijk zeker van te zijn dat de Oostduitsers, die ervan worden ver dacht een rol in deze zaak te hebben gespeeld, er niets mee te maken heb ben. „De Oostduitsers hebben er geen belang bij Hitler van blaam te zuiveren en de Westduitse neo-nazi's zijn te dom voor dit soort werk", aldus de na zi-jager. Hij suggereerde dat dezelfde mensen 'die zich in de jaren 1934- 44 bezig hielden met valse voorlichting' achter Hitiers dagboeken zitten. Gerd Heidemann bezocht twee jaar geleden, samen met Karl Wolf, de persoonlijk medewerker van SS-baas Heinrich Himmler. vroegere prominente nazi's in Latijns-Amerika, aldus Wiesenthal. „Toen werd gezegd dat Heidemann de memoires van Wolf wilde schrijven en dat zij daarom naar Zuid-Amerika gin gen om met Himmlers ondergeschik ten te praten", aldus Wiesenthal. Wiesenthal zei verder dat Albert Speer (Hitiers plaatsvervanger) hem tijdens verschillende ontmoetingen had ver teld dat Hitier na juli 1944 niets meer had geschreven. Speer vertelde dat Hitier zijn rechterhand met de linker moest ondersteunen om documenten te ondertekenen omdat hij aan een ziekte leed. Twee van de drie hoofdredacteuren van Stern. Peter Koch en Felix Schmidt zijn inmiddels afgetreden we gens het schandaal. De hoofdredactie van Stern wordt nu gevormd door uit gever Henri Nannen en de tot op heden derde-hoofdredacteur Rolf Gillhau- sen. Nannen deelde zondag mee dat zo snel mogelijk zal worden getracht de geschiedenis en achtergrond van de vervalsing te openbaren. Peter Koch heeft verklaard dat Gerd Heidemann van de uitgever ongeveer 10 miljoen mark heeft gekregen om de dagboeken te kopen. Heidemann heeft zelf over de zaak ge zegd dat de 62 dagboeken en honder den andere documenten zijn geborgen uit een neergestort nazi-vliegtuig in wat nu Oost-Duitsland heet en ver borgen hebben gelegen op een hooi zolder. Uiteindelijk zou het volgens Heidemann gelukt zijn ze naar het westen te smokkelen. fte weersverwachting van het KNMI roor dinsdag tot en met vrijdag: if en toe zon. maar ook enkele buien. Ijiddagtemperatuur omstreeks 14 Deltagebied 15 steeds zit er geen verandering in Gisteren was het. een depres- 6'oven Engeland en Noordzee, die weer boven Zeeland beheerste. ndaag zal een depressie die ten ives- van Ierland tot ontwikkeling komt r stempel op ons weer drukken. De g begint vrijwel overal droog met aj toe zon, maar in de loop van de dag iMt de bewolking toe en in de mid den avond is er enige regen. De ma- zuidwestelijke wind neemt later in ichtend en middag tot vrij kracht oj is achtig toe en draait later in de mid- Jo! 1 gnaar west. De maximum tempera- 'twordt, ongeveer veertien graden, het minimum de komende nacht jjnd zeven graden. tó iruitzichteh voor dinsdagaf en toe maar ook enkele buien. Tamelijk 1 en een maximum temperatuur van Kveer dertien graden. Er slaat een krachtige of krachtige zuidweste- ewind. d. zuidwest 3 tol 4, later in de och- dtoenemend naar 5 tot 6 en later in ig ruimend naar west. zicht: sf matig, later in de ochtend goed. iperatuur kustwater: 12 graden Jsws, afwijking waterstanden: een in ge verhoging, maximum golf- 'ogte monding Scheldes: tijdens bmater vanmiddag tegen de meter ZON EN MAAN Peter Koch (linksI en Felix Schmidt hebben hun ontslag als hoofdredacteur van Der Stern ingediend, nadat bekend werd dat de dagboeken van Hitler vals bleken te zijn. BOEDAPEST (REUTER) - Een onofficiële vredesgroep heelt zaterdag voor de eerste keer een mars gehouden in Boedapest met leuzen en boodschappen aan Moskou zowel als Washington. Ongeveer 450 leden van de 'vredesgroep voor dialoog' sloten zich aan bij 10.000 Hongaren die een officiële mars hielden die was georganiseerd door de nationale vredesraad en de liga van communistische jongeren van Boedapest. Het was de 1 eerste demonstratie van de vredesgroep voor dialoog en onder de leuzen die zij meedroeg waren „Alle kernwapens weg uit Europa nu en „Wij willen leven, werken, studeren en beminnen, 1993". Verder werd het woord 'vrede' meegedra- gen in het Russisch en Engels. Terwijl de officiële betogers gingen zitten om naar muziek te luisteren, gingen de onofficiële iets afzijdig in kringen liggen om een 'wanordelijke sterf-in' te houden ter stimulering van massale dood VLAGTWEDDE lANPi - De gemeentepolitie van Vlaglwedde tast evenals haar Duitse collega's nog in het duister wat be treft het motief van een man die zaterdagavond in het Westduitse Och- trup een echtpaar en hun veertienjarige doch ter in de eigen wagen ontvoerde en hen in Ne derland er weer uitzette. De man, naar schatting 404 lot 45 jaar oud, sprak met een platduits accent, maar zou even goed een Nederlander kunnen zijn. Dit heeft de korpschef van de Vlagt- wedder politie, H. R. J. Dolfing, zondag meege deeld De man heeft het echt paar, de 51-jarige E. A. R en diens 41-jarige echtgenote A. K R .na om geld te hebben ge vraagd uit de auto gezet De mogelijkheid be slaat. dal hij onder in vloed .van alcohol o] drugs verkeerde. De po litie had zondag nog geen spoor van de wa gen of de ontvoerder. Volgens Dolfing drong de man tegen zeven uur zaterdagavond de wo ning van het gezin bin nen. De man en de vrouw waren juist bezig zich om te kleden voor een be zoek aan een concert. Vermoedelijk hebben de twee jongste kinderen opengedaan, die later door de ontvoerder wer den achtergelaten. De ontvoerder heeft het echtpaar en hun dochter gesuggereerd een vuur wapen bij zich te hebben. Hij heeft dat echter vol gens Dolfing met laten zien. De man slaagde er in de grensovergang bij Rutenbrock betrekkelijk eenvoudig te passeren, omdat de douane aan de andere kant druk bezig was enkele bussen le controleren. Hij had in middels al het stuur van de man overgenomen. Volgens Dolfing is de ontvoerder met veel gro ter dan 1.65 meter. Het echtpaar en hun dochter zijn. nog zaterdagavond door kennissen van het politiebureau in Ter Apel opgehaald en terug naar Weslduilsland ge bracht. Deeltijdopleiding leraren techniek wordt ingekort DEN HAAG (ANP) Met ingang van het nieuwe cursusjaar wordt de deel tijdopleiding van leraren technische vakken voor hel beroepsonderwijs (lbo en mbo) met twee jaar verkort. Minister Deetman wil zodoende praktisch en snel het tekort aan bevoegde leraren oplossen, de oplei ding verbeteren en tevens uitbrei den, zodat de leraar ook het beroeps begeleidend onderwijs (bbo) kan ver zorgen. In het onderwijskundig over leg zagen de organisaties deze veran deringen liever ingepast in een nieu- 'we opzet voor alle lerarenopleidin gen voor het beroepsonderwijs. Dit blijkt uit het verslag van het overleg met de koepelorganisaties in het onderwijs. Er zijn ongeveer 4 600 cursisten, die in deeltijd tot leraar in een van de zeven technische vakken voor het beroepsonderwijs worden op geleid. Ze worden leraar met een zogenoemde brede bevoegdheid. Een ervan is bijvoorbeeld bouwtechniek. Een leraar in dit vak leidt op voor zowel timmeren als metselen, schilde ren, beton vlechten en andere onder scheiden beroepswerkzaamheden. MADRID (UPI/RTR/AFP) De socia listische arbeiderspartij van Spanje, Psoe, is bij de gemeenteraadsverkie zingen van zondag de winnaar ge worden. Dit blijkt uit de eerste uit slagen die werden bekendgemaakt door minister van binnenlandse za ken Barrionuevo. In 18 van de 20 grote steden die Barrionuevo noemde hebben de so cialisten de absolute meerderheid be haald. Daaronder zijn Madrid, Sevilla, Gijon, Oviedo, Saragossa, Alicante, Cadiz, Cordoba, Gerona. Granada. Tarragona en Almeria. Burgemeester Tierno Galvan van Ma drid behaalde met zijn fractie in de gemeenteraad 30 van de 57 zetels, zodat hij zonder de communisten kan besturen. Zijn voornaamste rivaal, de 'Volksalliantïe', behaalde 23 zptels. Volgens minister Barrionuevo was de opkomst bij de verkiezingen zondag ongeveer 65 procent. De Spanjaarden kozen burgemeesters en gemeente raadsleden van rond de 8.000 steden en dorpen en leden van 13 regionale parlementen. De definitieve uitslagen van de regionale verkiezingen worden later verwacht. Emigratie De emigratiecommis sie van de Sociaal-Economische Raad (SER) ontvangt binnenkort het ver zoek de regering van advies te dienen over het emïgratiebeleid in het alge meen. De ministerraad heeft daartoe vrijdag besloten op voorstel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. NIJMEGEN (ANP) - Zonder noemenswaardige proble- De ruim vierduizend ton wegende nieuwe spoorbrug men zijn de Nederlandse Spoorwegen er het afgelopen werd zondagmiddag onder grote publieke belangstel- weekeinde in geslaagd om twee van de drie sterk verou- zij„ om de op hetspoorwegnetaan te sluiten derde spoorbruggen over de rivier de Waal bij Nijme- gen te vervangen door een boogbrug met een lengte van om het treinverkeer, dat vanmorgen vroeg op gang 235 meter. komt. mogelijk te maken. LABOUR HAALT A CHTERSTA ND IN (Van onze correspondente1 LONDEN De speculaties over vervroegde Britse verkiezingen namen zondag toe na een speciale bijeenkomst die premier Thatcher hield met zes vooraanstaande leden uit haar Conservatieve Partij. Premier Thatcher had haar vertrouwelingen uitgenodigd op het buitenverblijf' Chequers om zich voor het eerst officieel te beraden over de verkiezingsdatum. Een groot aantal conservatieve kamerleden hebbén er bij haar op aangedrongen 9 juni als verkiezingsdatum aan te wijzen. Een opiniepeiling in het zondagsblad The Observer bevestigde gisteren het vermoeden van die kamerleden dat de oppositionele Labourpartij de achter stand op de Torys aan het inhalen is De Conservatieve Partij leidt volgens deze laatste peiling met 46 procent, de Labourpartij volgt met 38 en de alliantie van sociaal-democraten en liberalen behaalt slechts 15 procent van de stemmen Maar premier That cher. als ze al over een verkiezingsda tum besloten heeft, wilde zondag niets loslaten. Ze maakte duidelijk zich door niemand onder druk te laten zetten. „De verkiezingen zullen gehouden worden wanneer ik acht dat het lands belang er het beste mee gediend is", zei ze in een BBC-interview GWK: BETER JAAR DAN VERWACHT AMSTERDAM (ANP) - De Grenswis selkantoren en dochter Crediet- en Depositokas in Utrecht hebben een beter 1982 gehad dan was verwacht. De omzetten in vreemd geld namen toe van f 1848 min tot f 1919 min. De nettowinst ging van f4,1 min tot f 4,5 min. Aan de „stroppenpot" VAR werd f 3 min toegevoegd tegen f 2 min in 1981. Het balanstotaal nam toe van f 665 min tot. f 761 min. de kredietverlening van f 446 min tot f 499 min en de spaargelden en deposito's van f 304 min tot f 375 min, zo blijkt uit het jaarverslag. Hoewel premier Thatchers vijfjarige regeringsperiode pas volgend voor jaar ten einde is, is de kans dat ze zolang met de verkiezingen zal wach ten uiterst gering. Een andere favorie te stembusdatum is oktober, maar veel conservatieven vrezen dat een stijging in het najaar van he,t werk-; loosheidscijfer en van de inflatie de populariteit van de Thatcher-regering ernstig zal aantasten. Verwacht wordt nu dat premier Thatcher over enkele dagen haar beslissing bekend zal maken. Als ze voor 9 juni besloten heeft zal de premier het parlement eind deze week ontbinden met het oog op deze verkiezingscampagne. Bovenwindse eilanden - De verkie zingen voor de eilandsraden die vrij dag op de drie bovenwindse eielanden Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius zijn gehouden hebben geringe ver-' schuivingen opgeleverd. Op Sint Maarten bleef de DP (democratische partij) de grootste partij en op Saba handhaafde de WIPM zich als groot-! ste, zij het dat deze partij een zetel moest afstaan aan de DP. Op Sint Eus tatius behaalde de DP drie van de vijf zetels en nam de macht over van de WIPM. Op alle drie de eilanden hadden de veri kiezingeri een rustig verloop. loog water ROUEN (ANP) - De Franse dokwerkers, aangesloten bij de machtige met de communistische partij verbonden vak bond CGT gaat door met de boycot van Nederlandse sche pen totdat een klacht tegen hun organisatie wordt inge trokken. De actie strekt zich nu uit tot alle Franse havens. Dat heeft Michel Alexandre, secretaris-generaal van de CGT-sectie Rouen, zaterdag desgevraagd gezegd. Twee of drie Neder landse schepen onder weg naar Le Havre hebben sindsdien koers gewijzigd, zei hij. De dokwerkers van de CGT hebben zich solidair verklaard met hun collega's in het Zuidfranse Bayonne. die al twee jaar actie voeren tegen een geautoma tiseerde los- en laadpier, waar geen dokwerkers meer nodig zijn. Nederlandse reders maken van die pier gebruik en hebben onlangs een klacht bij de rechter ingediend legen de CGT wegens geleden schade. De dokwerkers in Bayon ne beletten schepen daar aan te meren. Voor CGT-woord- voerder Alexandre gaan de Nederlanders daarmee hun boekje ver te buiten. De rechter in Bayonne zou de klacht aanvankelijk donderdag in behandeling hebben genomen. Maar dat is, aldus de CGT-woordvoerder, verschoven naar 2 juni. BRUSSEL (BELGA/ REUTER) - Duizenden zijn zondag door het centrum van Brussel getrokken uit protest tegen regerings plannen om strenger op te treden tegen illegale migranten en om legale migranten aan te moe digen naar hun land te rug te keren. De demonstratie was georganiseerd door de twee grote vakbonden en enkele tientallen ver enigingen die tegen ra cisme ijveren. Zij werd gehouden op een tijdstip van toenemende be zorgdheid onder migran- tengroepen. vooral uit Noord-Afrika en Turkije. die zeggen dat zij tot zondebokken gemaakt worden voor het hoge werkloosheidscijfer in België. Veel van de beto gers. die uit alle delen van het land kwamen, hadden leuzen bij zich met opschriften als 'beëindig racisme' en 'nee tegen vreemdelin genhaat. De betogers hadden een eigen orde dienst gevormd die het op zeker ogenblik zwaar te verduren kreeg toen groepjes tegen-betogers stenen gooiden naar de betogers. Zij gooiden ook plastic-zakjes met rode verf die een politie wagen en vooraanstaan de deelnemers aan de betoging raakten. Negentien burgemees ters in de agglomeratie Brussel hadden op een bijeenkomst het stand punt ingenomen dat zij het recht moeten heb ben eventueel geen nieu we vreemdelingen in hun gemeenten meer in te schriven. De betogers bestempelden dit als ra cisme en vreemdelin genhaat. De minister van justitie. Jean Gol, bereidt wetten voor om de ïmmigratie- eisen zwaarder te maken en legale immigranten die geen werk kunnen vinden, ertoe aan te moedigen naar hun lan den van herkomst terug te keren. 19.17 173 1946 184 20.02 141 20.04 203 20 23 161 20.37 184 20,33 160 2000 187 20.32 198 20.42 150 20.50 217 21.08 169 21.23 193 21 18 168 ZUTPHEN (ANP) - Met zeer grote meerderheid heeft het congres van D'66 zich 'duidelijk en zonder beper kingen' uitgesproken tegen de plaat sing van nieuwe kernwapens. Op de vliegbasis De Peel bij Venraij noch el ders in ons land mogen er naar de me ning van D'66 dergelijke wapens wor den geplaatst. Het congres stelde zich ook afwijzend op tegenover voorbereidingsactivitei ten op dit terrein. Op het tweedaags in Zutphen gehouden congres werd ver der uitgesproken dat het Nederlands buitenlands beleid gericht moet zijn op de onafhankelijkheid van kernwa pens. In een door het congres aangeno men motie werd verder aangedrongen op het creëren van een kernwapen-vnj Europa. Ook willen de democraten een verbod op de ontwikkeling en het ge bruik van kernwapens. Het. hoofdbe stuur zegde toe op korte termijn le zul len komen met een nota over het te voeren vredes- en veiligheidsbeleid Vanuit de kring van leden van raads fracties kwam kritiek op 'de oneven wichtige manier waarop de bezuini- gingspijn vooral bij de lagere overheid wordt gelegd' Het congres stelde zich op het standpunt dat de noodzakelijke bezuinigingen beter tussen landelijke en lokale overheden moeten worden verdeeld. Enkele andere beslispunten. - absoluut neen tegen herstel van de ontwikkelingssamenwerking met Su riname teen werkgroep uit de partij komt op korte termijn met een media nota!. - er mag geen sprake zijn van 'uitholling' van de regeringsafspraken met het noorden en Limburg; - de zendmachtiging van de regionale om roep zuid (ROZ) moet behouden blij ven. Groene Lijst EP De leden hebben legen de zin van het hoofdbestuur de deur naar samen werking met een Groene Lijst voor de Europese verkiezingen van volgend jaar op een kier gelaten. Een beslis sing over al of niet samenwerken zal pas in het najaar worden genomen. Overigens voelen de Democraten er weinig voor in het Europese Parle ment in een Groene Partij samen te werken met onder anderen CPN en PSP, waarvan zij ook in Nederland niets willen weten. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg; Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08-00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post f 72,-, per maand 21,-; losse num-I mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.) Postrek. nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3