Dorpspomp St-Kruj werd in ere herstel Publiek laat het afweten Sluiskil verliest veel méér dan ziekenhuis WOLKBREUK Wissel Zeeuws-Vlaanderen 'PEPERBUSSE' VIJFHONDERD JAAR PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 MElj CONTACTORGAAN GEMEENSCHAP SLUISKIL - Het Contactorgaan Ge meenschap Sluiskil vreest dat Sluis kil met het verdwijnen van het Elisa- bcthziekenhuis ernstig zal gaan ver grijzen. Volgens het Contactorgaan verliest het dorp met het ziekenhuis 'zijn laatste gezicht'. „Eerst de brug weg. daarna het dorp in tweeën en nu het ziekenhuis weer weg". Het Contactorgaan uitte die vrees on langs in een onderhoud met b en w van Temeuzen. De toekomstige bouw van het nieuwe streekziekenhuis in Ter- neuzen en de opheffing daardoor van de huidige ziekenhuizen Juliana in Temeuzen en Elisabeth in Sluiskil houdt de gemoederen in het kanaal dorp zeer bezig. Het Contactorgaan vreest met name dat de werkgelegen heid en de woonsituatie in Sluiskil met het verdwijnen van het ziekenhuis ern stig in gevaar zal komen. Maar b en w van Temeuzen vinden dat Sluiskil zichzelf te snel zielig vmden „Sluiskil", aldus het college, „moet zichzelf niet de goot inpraten. In de kern wordt nog veel geïnvesteerd" Overigens is nog niet bekend wat er met de ziekenhuisgebouwen gaat ge beuren als het nieuwe ziekenhuis in ge bruik is genomen B en w wezen de Contactraad ook op het feit dat de startdatum van de nieuwbouw nog niet bekend is. ook omdat de regering tot oktober een bouwstop heeft aange kondigd. Het Contactorgaan Sluiskil drong cr bij het college op aan maatregelen te nemen tegen de overlast van meeu wen op de centrale vuilstortplaats in de Koegorspolder. Gezondheidszorg Door de directe treinverbinding tus sen Vlissingen en Zwolle viel mijn oog nog niet zo lang geleden op de kritiek van ïr Korbee en de Zeeuwsch-Vlaam se huisartsen op de doctoraalscriptie van W. Blok. Inmiddels heb ik mij het werk laten toesturen Zonder de scrip tie is er echter al voldoende reden om een ingezonden brief op te stellen. Uit een zin als „met de aanbevelingen die Blok doet is de bestuursraad al gerui me tijd bezig" blijkt in het geheel niet dat het plaatje dat Blok maakt 'al weer' achterhaald is. Ook hebben de patiënten van nu er weinig aan te we ten dat de komst van een longarts, een cardioloog en een kaakchirurg wordt voorbereid. Zo je de komst van een FAMILIE BERICHTEN As. woensdag 11 mei hoopt onze moeder J. VERBEKE-BOONE haar 75ste verjaardag te vieren. Wie haar hiermee wil feliciteren is vanaf 20 00 uur van harte welkom in het Zondagsschoolgebouw. Chezeeweg 1. Kinderen en kleinkinderen En als het uut van scheiden slaat, dan daagt voor ons de nieuwe morgen een tijdloos leven, zonder zorgen. Een wonen in het Vaderhuis en bij de Heer voor altijd thuis. De Here nam tot Zich mijn lieve" man. onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JAN PIETERSE op de leeftijd Middelburg: Bennekom: Middelburg. Mijdrecht: jan 78 jaar. M. S Pieterse-Riemens C C. Verstraten-Pieterse A. H Verstraten J Pieterse J. M van de Kreeke-Pieterse D C. van de Kreeke A Pieterse J C. Pieterse-van Burg P J Pieterse C. J. J. Pieterse-Voogd J. P Pieterse C. J. Pieterse-Kodde M. S. Ramp-Pietcrse J. A. Ramp klein- en achterkleinkinderen 4332 BH Middelburg. 7 mei 1983 Veerseweg 60 Op woensdag 11 mei a s. zal D.V. om 13.00 uur in het kerkcentrum 'De Hoeksteen'. Roozenburg- laan 22 te Middelburg een dienst van Woord en Gebed gehouden worden, waarin zal voorgaan ds. H. P. Brandsma, Chr. Geref. predikant. Vooraf is er gelegenheid de familie te condoleren, vanaf 12.30 uur De begrafenis zal in familiekring plaatsvinden, op de begraafplaats te Sint-Laurens. om 14.00 uur. De Heere nam uit dit leven tot Zich onze lieve broer, zwager en oom JAN PIETERSE echtgenoot van Maria Suzanna Riemcns op de leeftijd van 78 jaar. Wij zijn bedroefd over zijn heengaan. Oost-Souburg: J. Wisse-Pieterse P. Wisse Middelburg: N Koole-Pieterse M. Koole Gapinge: E. de Buck-Pieterse P. de Buck Neven en nichten. Middelburg. 7 mei 1983. Heden overleed plotseling onze besté zwager e oom JAN PIETERSE op de leeftijd van 78 jaar Epe: Meliskerke. J. Riemens J. Riemens-Gesehiere E. Wisse-Riemens J. Wisse Geheel onverwacht ging van mij heen mijn geliefde zorgzame man en onze lieve broer, zwager en oom JORIS ADRIAAN KOLE echtgenoot van Sipkjen Jacomina Geensen op de leeftijd van 80 jaar. Uit aller naam S. J. Kole-Geensen 7 mei 1983. Zuidelijke Achterweg 9, 4424 CR Wemeldinge De overledene ligt opgebaard m de rouwkamer te Wemeldinge. ingang Kromomme, bezoek maandag 9 mei a.s. van 19.00-19.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 10 mei a.s. om 13.00 uur op de algemene begraaf plaats le Wemeldinge Vertrek Hervormd Kerkelijk Centrum om 12.45 Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in het Hervormd Kerkelijk Centrum Voor ons toch nog onverwacht heeft God van ons weggenomen onze lieve zorgzame moeder en oma ANTJE DE JONGE-KERKHOVEN weduwe van Jacob Cornelis de Jonge op de leeftijd van 76 jaar. Middelharnis J. Steenkiste-de Jonge F. A. Steenkiste 's-Gravenhage. W. Notebaard-de Jonge I. Notebaard Domburg C de Jonge M. de Jonge-Claas en kleinkinderen Koudekerke, 7 mei 1983. 'Der Boede'. Correspondentieadres: Frans Halslaan 23, 3241 AB Middelharnis. Onze moeder en oma is opgebaard in de rouwka mer van 'Der Boede'. Gelegenheid tot afscheid nemen dagelijks van 16.30-17.00 uur. De crematie zal plaatshebben woensdag 11 mei a s. om 15.00 uur in het crematorium aan de Nieuwlandseweg te Middelburg. Gelegenheid tot condoleren na de crematie in de aula van het crematorium. In plaats van kaarten Met droefheid geven wy kennis van het overlij den van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mevrouw C. J. LACOR - geb. PLUIJMERS weduwe van H. J. Lacor in de ouderdom van 85 jaar. Vlissingen. F. J. Lacor S. Lacor-Meerman Vlissingen: M. W. Simpelaar-Lacor L. Simpelaar Zaandam W. C. J. Sturm-Lacor W. J. Sturm Klein- en achterkleinkinderen Middelburg. 7 mei 1983. 'Jacob Roggeveenhuis'. y Noordsingel 106. Correspondentieadres: J. Vermeerlaan 4, 4382 RZ Vlissingen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuur van 17.30-18.30 uur. De crematie zal plaatshebben woensdag 11 mei a.s. om 14.00 uur in het crematorium aan de Nieuwlandseweg te Middelburg. Vertrek van Noordsingel 106 om 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de crematie in de aula van het 'Jacob Roggeveenhuis'. Uit onze familiekring is weggenomen onze gelief de zuster, schoonzuster en tante CATHARINA JACOBA LACOR-PLUIJMERS op de leeftijd van 85 jaar. Middelburg, 7 mei 1983. Familie Pluijmers Gelovend in zijn Heer en Heiland is rustig van ons heengegaan mijn geliefde, man onze zorgza me vader en opa MARINUS DE JONGE echtgenoot van Adriana Tannetje Hage in de ouderdom van 92 jaar. Zaamslag: A. T. de Jonge-Hage Goes: M C. le Clercq-de Jonge J. le Clercq Temeuzen: C. M de Vos-de Jonge P. de Vos Goes J. D den Toonder-de Jonge Temeuzen. D. F. de Jonge E. W. de Jonge-Kaijser Goes: D. C. de Jonge Axel: S. J. de Jonge-Jonge H. Hendrik van Overmeeren Klein- en achterkleinkinderen Zaamslag. 8 mei 1983. Bejaardentehuis 'de Molenhof, kamer 108. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op woensdag 11 mei a.s. om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats te Zaamslag. Vooraf zal een samenkomst worden gehouden in de 'Molen hof die aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in 'de Molenhof na de teraardebestelling. Liever geen bezoek aan huis. Hartelijk dank voor ca deaus. bloemen en kaar ten op mijn 80e verjaardag ontvangen. J. A. de Mol Tot onze diepe droeilield is heden ontslapen, in de hope des eeuwigen levens, onze lieve vader, schoonvader en grootvader ANTHONIJ DE BF.1JL weduwnaar van Geertruida Johanna van Buuren op de leeftijd van 89 jaar. Middelburg W de Beijl E. J de Beijl-Snijder 's-Heer Hendrikskinderen. J. W. de Beijl U. de Beijl-Voss en klemkinderen De teraardebestelling heeft inmiddels in beslo ten kring plaatsgevonden. Voor de vele blijken van belangstelling ondervon den tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader zeggen wij een ieder harte lijk dank. In het bijzonder directie en personeel van huize 'Rehoboth' te Goes, voor de liefdevolle verzor ging. Kinderen. klein- en achterkleinkinderen Goes, mei 1982 Hartelijk dank aan allen die hebben meegeleefd tij dens mijn verblijf in het Voogdijziekenhuis te Rot terdam en voor de vele kaarten en bezoeken die ik heb gekregen, ook bij mijn thuiskomst C. Maas Koudekerke, mei 1983 Dishoekseweg 13. A. G. H. tandarts te Heinkenszand. Heden geen spreekuur. PZC 'n dijk van een krant uroloog nog zou kunnen afwachten door er een knoop in te leggen, weet ik niet wat er anoloog voor oplossing te verzinnen is voor cardiologische, pul- mologische of kaakchirurgische pa- tienten of moeten zij genoegen nemen met een grote diepvrieskist? Vooral als hun komst af moet hangen van de toestemming van de (bezuinigende) controlerende organen (Bloks plaatje achterhaald?). Even potsierlijk doet de opmerking aan dat er een gebrek aan mogelijkheden (landelijk?) voor patiënten is om zich over de behande ling te beklagen. „Dat vinden wij al jaren". De mogelijkheid om te klagen was de afgelopen drie jaar namelijk dankzij het werk van Blok c.s. opti maal. Het probleem zat hem echter in de manier waarop deze signalen uit de samenleving opgepikt werden door de verantwoordelijken. De grap die Kor bee aan het slot van het stukje maakt door Wim Kan te parafraseren is dan ook geheel misplaatst. In dit kader kan Korbee het gezegde „Wat Kan kan kan Kan alleen" beter in zijn eigen zak steken. De huisartsen horen er m.i. niet veel beter af te komen door hun manier van reageren op het werk van Blok, omdat hun mening „dat de te kortkomingen die Blok signaleert in de loop der tijd al ondervangen zijn' geloochenstraft zijn door het stuk van ir Korbee. Hun slotwens komt maca ber over. De opmerking dat 56 'echte' klachten een compliment zouden zijn bij 1.200.000 consulten evenzeer. 56 op 1.200.000 is namelijk een volkomen vertekend beeld daar het niet om klachten, maar om klagers gaat. In dit geval dus 56 klagers op een bevolking van 100.000 zielen dat scheelt al een factor 10, maar des te pijnlijker vind ik zo'n opmerking wanneer deze gerela teerd wordt aan der ernst en duur van de klacht. Korbee gaf al toe dat er een gebrek aan mogelijkheden bestaat voor patiënten om zich over hun be handeling te beklagen. Het mag als een verdienste van Blok gezien wor den dat hij hiertoe initiatieven ontwik keld heeft om in dit hiaat te voorzien. Het zou niet misplaatst zijn wanneer ieder van deze huisartsen persoonlijk hun excuses zouden aanbieden voor de vermelding van het 'grootste com pliment' dat zij zagen in vaak onbe schrijfelijk leed dat zowel in ernst als in duur door deze passage bespot is. Jhr J. W. T. Reuchlm, internist Prinsesselaan 14 Ermelo Veertarieven Zeeland is toch Nederlands gebied? Zeeuwsch-Vlaanderen toch ook? Je gaat er als Zeeuw wel eens aan twijfe len! De minister van verkeer en water staat telt de Zeeuwen toch maar heel weinig mee in haar beleid. „De tarie ven voor de veerponten moeten dras tisch omhoog. Ook voor de Zeeuwsch Vlamingen. En als het nodig is (indien de veerdiensten heel druk bezet zijn) dan wachten ze maar een poosje lan ger", zegt ze. Weet ze wel hoe hoog die kosten zijn! Neem nu eens een 'dood gewoon reisje voor een familiebezoek je in Zeeland'. Dat is toch niets bijzon ders? Familie A woont in Renesse. Fa milie B in Hulst. Laten we aannemen beide families: vader, moeder en twee kinderen beneden tien jaar. Familie A heeft een 'brugkaart' voor de Zeeland- brug en familie B een 'bootkaart' voor de veerdiensten. Dat betekent reduc tie! De afstand Renesse-/ Hulst he melsbreed gemeten: 53 km. Over de weg (de Zeelandbrug: 5 km meegenie ten) ongeveer 70 km. Dat is 4,66 liter benzine a 1.81. dat is f' 8.44. De beide auto's rijden 1 op 15. Elke familie geeft een cadeautje van E 15. Wat kost zo'n reis in overig Nederland? Afgerond: 2 maal f 8 en nog E' 15 maakt E 31. En nu in Zeeland: 20-rittenkaart Zeeland- brug fi 50. Zonder rittenkaart 3.50 per rit 20 auto-rittenkaart veerdienst: f/ 55. Voor Zeeuwsch Vlamingen E 39. Rittenkaart (20) personen f 16. Voor Zeeuwsch Vlamingen voor hét gehele jaar: E' 8. Heeft men geen rittenkaart voor personen dan: f 1.25 per persoon en kinderen beneden de tien jaar 0,50. Ais men geen autokaart voor de veerdienst heeft betaalt men voor de auto en chauffeur in de winter E 5,50 en 's zomers E 7,50. Kosten familie Renes se: brug, boot, cadeau en bezine (heen en terug): E 5 plus E 19.50 plus E 15 plus 16. dat is E 55,50. Kosten familie Hulst: f 7 plus E 3,90 plus E15 plus E 16, dat is 41.90. We betalen als Zeeuwen dus nogal heel wat voor zo'n klein reis je. Want voor afgerond E 55 min f' 15. is f 40 kan men in oveng Nederland (stel de auto's rijden 1 op 14) 310 km rijden. Dat is: Vlissingen-Utrecht of Vlissin- gen-Eindhoven heen en weer. Of. Vlis- singen-Enschede of Vlissingen-Assen enkel! En dan te bedenken wat de vrachtvoerders per jaar betalen, in dien ze gebruik maken van deze veren en de Zeelandbrug. En hoeveel 'tijd' gaat er verloren met het wachten 's zomers, als de veerdiensten druk bezet zijn. En 's winters bij mist! Een familie- bezoekje is voor een modaalsalaris al te veel, laat staan voor mensen, die nog minder hebben per maand! En, be talen we in overig Nederland ook voor bruggen en tunnels? Je moet 'helaas' maar in Zeeland wonen! Maar 't is nog niet genoeg! A F. van de Pluym Paul Krugerstraat 20f lat 514 Vlissingen Koninginnnedag Opgetogen trokken we zoals ieder jaar op deze uitzonderlijk mooie koningin nedag met kind en kleinkinderen naar het Stadhuis, om daar door het zingen van allerlei volksliederen uiting te ge ven aan onze aanhankelijkheid aan ons vorstenhuis. Niet alleen ons viel het tegen dat er totaal niets gezongen werd. links en rechts hoorden we met anders dan teleurstellende uitroepen, waar blijven we nu? Zelfs het verzoek van een onzer om dan toch het 'Wilhel mus' nog te mogen zingen, werd niet ingewilligd. Laten we dat traditioneel zingen op koninginnedag toch niet meer achterwege laten. Ons aloude volkslied met het Zeeuwse en andere vaderlandse liederen mogen wel ge hoord worden. We hopen dan ook (en velen met ons) dat 30 april weer op de oude voet zal worden begonnen! Leun Brouwer Zacharias Jansenstraat 40 Middelburg De Aardenburgse burgemeester W. L. ALockefeer trechts) met enkele inwoners van Sint Kruis bij de vemuV dorpspomp. SINT-KRUIS-Sint-Kruis heeft weereen'ontmoetingsplaats voor mensen die moest die wijken voor wegen* twee emmertjes water halen en twee emmertjes pompen'. Of, met andere Of echter de originele dorpsptj woorden: een ontmoetingsplaats tussen Dientje en Greetje, uitbaatsters van Sint-Kruis is weergekeerd, isni] de twee dranklokalen die Sint-Kruis rijk is. Met die twee uitspraken droeg delijk. Maar burgemeester Loei burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg zondagmiddag de op- vond dat niet belangrijk. „Hetbj, nieuw in ere herstelde dorpspomp over aan de inwoners van Sint-Kruis. rijkste is dat de pomp terug is f De overdracht van de pomp vormde andermaal dat 1983 voor Sint-Kruis J een onderdeel »an de viering van het een gedenkwaardig jaar is. Datnietai- Sek SISSïeldt alton d,PJ vijfhonderdjarig bestaan van de toren leen door het vijfhonderdjarig bestaan d-e erachter zl^ een sociaaj J punt. De pomp is het symbool t| moeting in kleine gemeensd Overigens geeft de pomp ii van de Nederlands hervormde kerk: de van de kerktoren, maar ook door het Peperbusse. Zaterdagmiddag werd eeuwfeest van het plaatselijk muziek- aan die mijlpaal al uitgebreid aan- gezelschap 'Elk naar zijne krachten' dacht besteed met een academische en uiteraard de overdracht van de zitting in het kerkgebouw. Zowel ge- dorpspomp, meentesecretaris G. A. C. van Vooren Wantjuist die pomp was de grote wens Kruis noch water noch wij van Aardenburg als de predikante da van de dorpsvereniging Sint-Kruis, burgemeester Lockefeer H. Valk belichtten daar de geschiede- Het dorp heeft het dertien jaar lang treurig opmerkte. De pomp nis van Sint-Kruis en de kerk. Hun in- zonder pomp moeten stellen: in 1970 lijk volgestort met beton, leidingen werden afgewisseld met zang door het kerkkoor 'Jubilate' uit Oostburg. Bij de opening van de academische zit ting zei burgemeester Lockefeer dat Sint-Kruis zeer bijdraagt aan het cul tureel gebeuren in de wijde omgeving. Hij stelde vast. „De uitstraling van het monument heeft een duidelijk grens overschrijdend karakter". Daaraan doet niet af dat de toren (eigendom van de gemeente; het schip behoort tot de hervormde kerk) is aangetast door de tand des tijds. Lockefeer: „De toren mag niet verder in verval raken. Dat is op dit moment één van onze grootste zorgen zondagmiddag benadrukte Lockefeer SASSE LENTEFEESTEN itri SAS VAN GENT - Het publiek heeft het af laten weten op de Lentefees afgelopen weekeinde in Sas van Gent werden gehouden. Vooral zondai t] een handje vol belangstellenden gekomen om één van de activili t; de Promenade te bewonderen. Van die activiteiten was het dan nog vo drive-in-show van Radio Meetjesland, die het meeste, merendeels jt publiek, naar zich toe trok. De kunst- en antiekmarkt die beide in ieder geval gegarandeercT) dagen stond opgesteld in de Zuid- en Iemke de Clercq. „Dan komen» 1 Gentsestraat trok eveneens weinig be- met een grote straat-modeslr "I zoekers. In de loop van de zondagna- waren dat dit jaar ook van pla: - middag pakten veel standhouders hun door organisatorische zaken is koopwaren al in om huiswaarts te ke- niet van gekomen". De versch Ze spraken dan ook vrijwel una- winkelende bezoekers, die t: 'd niem van slechte verkopen Iemke de moeite hadden genomen om d! de organiserende winke- feesten te bezoeken, kregen als; liersvereniging SAS '70 wijt de geringe tje van de Sasse winkeliers SKW-Philippine houdt open dagen PHILIPPINE In het weekeinde van 28 en 29 mei houdt het Sociaal- Kultureel Werk <SKW) in Philippine open dagen. De verscheidene clubs, waaronder houtbewerking, naaien, pottenbakken, kantklossen, schilde- Clercq ren en handwerken, exposeren hun werk. Als het weer meezit worden er belangstelling aan moederdag en aan metje. Wel belangstelling was#' ook demonstraties gegeven. de communiefeesten. „Zaterdag was de Sasse paardentram 'De Dilli W er nog een redelijke belangstelling van Ml De openingstijden zijn op zaterdag het publiek, maar op zondag waren er Vooral veel kinderen maakten? it« van 14.00 tot 22.00 uur en op zondag eigenlijk teveel feesten. Vooral moe- van de mogelijkheid om een n: sci Plaats van derdag wordt in België nog groots ge- Sas van Gent te maken. Vooró kleinsten was er zondagmidc fa i 14.00 tot 20.00 i handeling is het buurthuis De Schot- vierd". Voor volgend jaar zijn de Lentefeesten straattekenwedstrijd. KLOOSTERZANDE - De wolkbreuk die vrijdagavond bij Kloosterzande losbarstte heeft de landbouwers i buurt van de Noordstraat nogal wat overlast bezorgd. In een lijd van zeven minuten viel er bijna dertig mlhw e, regen. De landbouwer L. de Nijs ivas een van degenen die kampten met wateroverlast. „Binnen een mum rax j, stond het land blank. Het leek de Schelde ivel". Om van het overtollige water af te komen, werden zate sleuven gegraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16