Borsselse bevolking wil schonere kolencentrale DE GULDEN SNEDl Scheikunde-opgaven niet al te moeiliji Kerk Kerkwerve weer in gebruik In de voetsporen vat Cornelis Soetwater msstL bUHUUWtn Wissel Zeeuws-VlaandereH WISSEL BEVELANDEN RESULTAAT ENQUETE GOESE L YCEUM Natste april sinds 1903 VERDIEN UW ABONNEMENT OPDEPZCSNELTERUG: DEZE MAAND HONDERDEN GULDENS EXTRA VOORDEEL MET Lagere scholen voetballen om Zeeuws kampioenschap ZATERDAG 7 MEI 1983 BORSSELE De overgrote meerderheid van de bevolking van het dorp Borssele vindt het een onjuiste beslissing om bij ombouw van de oliegestookte centrale tot kolengestookte elektriciteitscentrale de afvalgassen maar voor 50 procent te ontzwavelen in plaats van voor 98 procent. Dat blijkt uit een enquête die leerlingen en leraren van het Goese Lyceum vrijdag in het dorp Borssele hebben gehouden. De enquêteformulieren zijn onder wil lekeurige bewoners van het dorp ver spreid. Daarbij is gebruik gemaakt van het telefoonboek Wiskundeleraar J. Minnaard: „Het is erg moeilijk om te zeggen dat de uitslagen die uit de enquête voortkomen representatief zijn voor het hele dorp.-Door de willekeurige manier van werken geeft het misschien geen eerlijk beeld. Zo hebben we bijvoorbeeld alleen men sen benaderd die telefoon hebben". De resultaten die met de enquête behaald zijn. wijken niet veel af van eerdere onderzoeken die onder de bevolking van Borssele zijn gehouden en als onderwerp de kerncentrale had den. Zo antwoordt 71,1 procent dat de kernenergiecentrale pas gesloten moet worden als hij niet meer ge bruikt kan worden. Onmiddellijk slui ten vindt 15.7 procent, over 5 jaar sluiten 2.4 procent en 10,8 procent heeft geen mening over de vraag wanneer die centrale gesloten moeten worden. Middelburgse pianiste (10) Overduidelijk is verder het antwoord op de vraag of er een tweede kerncen trale bij Borssele moet komen. Van de ondervraagde Borsselenaren vindt 72,9 procent dat die er niet moet komen, 17.7 procent wel en 9,4 pro cent hééft geen mening. Op de vraag: Vindt u dat er ergens anders in Neder land een kerncentrale gebouw moet worden?, antwoordde 70,9 procent 'nee', 15,1 procent 'ja' en 13.9 procent 'geen mening', Verder was er weinig begrip voor de op de radio gift MIDDELBURG - De tienjarige Linda Bolier uit Middelburg is zondag te ho- Ten in het NOS-programma 'Fur Elise' op Hilversum 4 In dit muziekpro gramma, dat duurt van elf tot kwart voor één, is de jonge Middelburgse om streeks kwart voor twaalf te horen in het onderdeel 'jong talent'. Ze zal werken van Beethoven en Chopin ten gehore brengen op de piano. Linda is leerlinge van de Veerse pianist en mu ziekleraar Gé Audenaerdde. Kinderboerderij in Renesse ontving van Rode Kruis RENESSE Op de kampeerboerde rij van de Rotterdamse kinderkliniek Beatrix Irene aan de Rampweg in Renesse zijn deze week een tent en een tandem aangeboden door de afde ling Schouwen van het Rode Kruis. Namens de afdeling bood mejuffrouw J. C. Houtman de geschenken aan aan mevrouw G. Ophof, medewerkster van de Rotterdamse kliniek. De heer H J. Linden, bestuurslid van de stichting 'Bouwend Rotterdam', die de kinderboerderij huurt en veel charitatief werk doet in Rotterdam sprak bij deze gelegenheid de hoop uit. dat de contacten met het Rode Kruis blijven bestaan. Verder deelde hij mee. dat de boerderij gezien zijn ouderdom hoge exploitatielasten be gint op te leveren en dat daarom gedacht wordt aan nieuwbouw. (Van een medewerker VLISSINGEN Over het alge meen is april in onze omgeving met 44 mm neerslag de droogste maand van het jaar. Ditmaal is er op verschillende plaatsen in Zeeland meer dan 100 mm neer slag gemeten. Hoe uitzonderlijk dit is moge uit het volgende blijken: de oudste waarne mingsreeks in ons land gaat terug tot 1735. In de 248 jaar die er sinds het begin van metingen zijn verlopen, vinden we maar 5 aprilmaanden met een neerslag- hoeveelheid boven de 100 mm. Deze cijfers hebben betrekking op station Hoofddorp in de Haarlemmermeer, In Vlissingen viel 87 mm in 72 uur tegen normaal 44 mm in 42 uur. In 1932 en 1903 is het daar nog iets natter geweest. In Rit- them werd 90, in Oost-Souburg 92, in Serooskerke (W.) 100, in Oostkapelle 109, in 's- Heerenhoek 102 en in Kapelle brug 111 mm. Op veel plaatsen in Zeeland beleefden we daar mee de natste maand sinds 1903: toen viel er in Wemeldinge bij voorbeeld 138 mm. De temperatuur was gemiddeld ongeveer een halve graad boven normaal. In Oost-Souburg be droeg de gemiddelde etmaal- temperatuur 8.9 graden. De hoogste temperaturen vielen op 16,18 en 30 april. Op de 16e bleek de invloed van het koude Wes- terscheldewater weer eens dui delijk. Terwijl de temperatuur om drie uur 's middags in Vlis singen 13 graden was. werden elders in Zeeland waarden van 19 a 21 graden afgelezen. Op 18 april werd de hoogste tempera tuur bereikt, namelijk 20.7 gra den in Kapellebrug. In het begin van de maand kwam plaatselijk nog nachtvorst voor. De laagste temperatuur (-1.6 gr.) werd 4 april in Kapellebrug geregi streerd. De zon tenslotte scheen minder dan verwacht mag worden. In Vlissingen werden 130 uren zon neschijn opgetekend tegen 165 uren normaal. KERKWERVE De hervormde kerk in Kerkwerve is vrijdag na een grondige restauratie van het interieur weer in gebruik genomen. Gedurende vier maanden zijn vrijwilligers en aannemers aan het werk geweest. Nu het schilder-, metsel- en betonwerk achter de rug is, zullen wederom de diensten hun doorgang in de kerk vinden. Tijdens de opknap beurt moesten de kerkgangers in een bijgebouw van de hervormde kerk de diensten volgen. De restauratiecommissie heeft haar handen de afgelopen maanden vol gehad. Muren werden afegebikt, vloeren en banken eruit gesloopt. Daarna kon aannemersbedrijf Boogert B.V. uit Oosterland aan de slag. Er werden nieuwe betonnen vloeren gelegd onder de zijbanken. De banken zelf zijn opnieuw gesteld. Voorts is er veel schilderwerk verricht. De zijbanken kregen een roodbruine kleur, terwijl de middenbanken grijs werden geschilderd. De koepel, de muren en nogal wat houtwerk zijn van een nieuwe verflaag voorzien. Voor het schilderwerk zorgde J. Hagesteijn uit Noordgouwe Maai- de interieuropknapbeurt omvatte nog meer. Zo is de gehele elektrische bedrading vermeuwd. bovendien siert een nieuwe grijze vloerbedekking de vloer van de kerk. De eikehouten preekstoel, gemaakt in circa 1700, behield zijn oude plekje. De hervormde kerk bergt qua stijl Romaanse invloeden. Het gebouw werd omstreeks 1900 neergezet. In totaal kunnen er 200 mensen terecht. Vooral tijdens de watersnoodramp ondervond het bedehuis schade. Er stond één meter water in de kerk, waardoor zout in de muren trok Het geld voor de restauratie is door acties bijeengebracht. De kosten beliepen zo'n 100.000 gulden. Voor dat geld kochten de betrokkenen ook vier nieuwe kroonlampen. Henk Kesteloo van de kerkeraad van de hervormde gemeente toonde zich erg gelukkig met de restauratie. „We mogen zeer tevreden zijn", vertelde hij. „Als je met zijn allen de schouders eronder zet, kan er best nog wel wat". De hervormde kerlc in Kerkwerve. (ADVERTENTIE) demonstraties die tegen het gebruik van kernenergie worden gehouden. Van de ondervraagden had 73,3 pro cent er geen begrip voor, 22,1 procent wel en 4.7 procent had daar geen mening over. De beslissing om bij Borssele kernafval op te slaan vond 58,1 procent een onjuiste beslissing, 26,7 procent een juiste beslissing en 15,1 procent had er geen mening over. Van de ondervraagden zit 39,5 pro cent in de leeftijdsgroep 21 tot 55 jaar, 37,2 procent is 56 jaar en ouder, 19,9 procent is tussen de 18 en 30 jaar en 3,4 procent is tussen de 14 en 17 jaar. De resultaten van deze enquête zullen op school verder uitgewerkt worden met grafieken. Daarbij zullen vergelij kingen worden gemaakt met een en quête die door het CDJA enkele jaren geleden over hetzelfde onderwerp in Borssele gehouden is. Ook zal daarbij worden ingegaan op de vraag in hoe verre dit onderzoek representatief is voor de menmg van het dorp. In hoger beroep geen intrekking van rijbewijs Vlissinger DEN HAAG Het Haags gerechtshof heeft in hoger beroep de 35-jarige automobilist L. van E. uit Vlissingen veroordeeld tot een boete van 1500,- en vier maanden voorwaardelijke in trekking van het rijbewijs, met een proeftijd van twee jaar, wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto De politierechter in Middelburg had als vonnis uitgespro ken: een boete van 1500,-, een jaar intrekking van het rijbewijs, en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. In hoger beroep eiste de procu reur-generaal twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs Van E. had carnaval gevierd en daar bij meer gedronken dan voor een automobilist wenselijk is. Toen hij in de buurt van zijn woning door de politie werd aangehouden, werd hij meegenomen voor het afnemen van een bloedproef. Het alcohqlpromilla- ge bleek 2,03 te zijn. Tijdens de behan deling van zijn zaak betoogde Van E. dat hij voor zijn werk het rijbewijs niet kan missen. Middelburger krijgt vijf maanden voor vele diefstallen DEN HAAG De 44-jarige R. P. uit Middelburg gaat vijf maanden de gevangenis in. Het gerechtshof in Den Haag kwam tot dit vonnis nadat de politierechter in Middelburg ook reeds deze uitspraak had gedaan en de procureur-generaal in hoger be roep bevestiging daarvan had gefleist. P. stond terecht omdat hij verschillende inbraken en diefstallen in Zeeland had gepleegd. Van een winkel in de Middelburgse wijk Dauwendaele had lnj de ruit verwijderd en stal vervolgens 765 pak jes sigaretten en 280 aanstekers. Uit een winkel aan de Azalealaan in Oost kapelle ontvreemdde hij vier geluids installaties en een kleuren-tv. De Mid delburger is al eerder veroordeeld geweest en daarom zag de procureur- generaal in hoger beroep dan ook geen enkele aanleiding tot strafver lichting. YERSEKE Woensdag 11 mei ivordt op het sportterrein in Yerseke het schoolvoetbal-kampioenschap van Zeeland voor lagere scholen gehou den. Acht rayons vaardigen hun kam pioenen af; alleen hel rayon Goes laat noodgedwongen verstek gaan omdat het slechte weer daar roet in hel eten gooide. Er ivordt gespeeld in twee poules. De wedstrijden beginnen om 13.50 uur. De prijsuitreiking is om 17.30 uur. De winnaar mag deelnemen aan het kampioenschap van Neder land in Zeist. Leerlingen van het Goese Lyceum bezig met metingen in Borssle. De twee bejaarde baasjes op het dorpsplein te Borssele keken elkaar hoofdschuddend aan. Wat moet dat nu weer, dat gedoe met die meetinstrumenten en die rood-witte sjalons? Ze zullen wel weer iets gaan bouwen, moet het door hun hoofden hebben gespookt. Niet zo vreemd, want zo op het oog zou een argeloze voorbijganger niet zeggen dat een klas VWO-leerlingen bezig is met een project. Dat was het namelijk dat gedoe vrijdagmorgen op het Borsselse dorpsplein. Een project van leerlingen en leraren van het Goese lyceum, op initiatief van de Ileinkcnszandse wiskundeleraar J. Minnaard. In feite heeft ene Cornelis Soetwa ter het project op zijn geweten, want die bedacht in 1615 een stra- tenpatroon voor het centrum van het dorpje Borssele. dat exact op wiskundige gegevens was geba seerd. Hij ging daarbij uit van het principe van de Gulden Snede, ofte wel de Goddelijke Verhouding. Soetwater was op dat moment bur gemeester van Goes en dijkgraaf in het omliggende gebied. Vanuit die hoedanigheid was hij belast me't het herstel van dc dijken na een over stroming en hield hij zich bezig met het weer opbouwen van het voor malige dorp Monster, later Borssele geheten. Eind oktober werd het plan van Soetwater in zijn grondvorm ter plaatse uitgezet en dat was eigen- lijk ook waar de leerlingen van het Goese lyceum vrijdag mee bezig waren Vaardig, alsof ze nooit iets anders hadden gedaan, liepen ze met de sjalons over het dorpsplein Nauwlettend gadegeslagen door de landmeter van de gemeente Borse- le. P. L, Bruggeman. Het was de bedoeling dat de leerlingen die zich met het landmeten bezighielden hun resultaten berekenden en ver volgens het stratenpatroon van het dorpsplein uittekenden. Over die tekeningen werd een transparante' tekening van de gemeente gelegd, om te zien of de tekeningen van de leerlingen klopten. Precies kloppen deden ze niet allemaal, maar vol gens enkele leerlingen lag dat aan de tekening van de gemeente en niet aan hen. Bruggeman vertelde echter dat verschillende tekeningen erg dicht de juiste verhouding bena derden Wat Bruggeman wel opviel was dat de VWO-leerlingen over de nodige theoretische kennis beschik ten, maar die pas na aanwijzingen van zijn kant in de praktijk wisten te brengen, bijvoorbeeld bij het in tekenen van de ronde hoeken van het plein. Totdat plotseling in het dorpshuis Vijvervreugd te Borssele, waar alle opdrachten voor het pro ject werden uitgewerkt, de kreet klonk: deze 'klopt beter dan de originele. Het bleek gelukkig niet te gaan om de gemeentelijke kaart van het dorp, maar om een geteken de rechthoek van Bruggeman, die op schaal het dorpsplein voorstelde. Een ander onderdeel van liet project kwam voor rekening van de aardrijkskunde- en geschie- denislerfren van hel Goese ly ceum. Van te voren had de Borselse gemecntevoorlichter Jan de Ruiter tijdens enkele lessen iets verteld over de historie van het dorp. Vrij dagmorgen stapte hij gehuld in een regenjas fier over het dorpsplein, met in zijn kielzog een handjevol leerlingen en leraar J. van Dooren die mopperde dat het KNMI toch 20 graden had afgegeven. Na de lessen en de rondgang moes ten de leerlingen opdrachten uit voeren en vragen beantwoorden die Van Dooren had opgesteld. Uit de antwoorden viel af te leiden dat de leerlingen die zich met dit onder deel van het project hadden bezig gehouden opmerkelijk veel infor matie hadden vergaard. Er waren vragen bij. vertelde de aardrijks kundeleraar, waarvan de antwoor den niet van te voren in een les zijn behandeld. Dat betekende dat de leerlingen bij de mensen aan moes ten kloppen om informatie te krij- alle medewerking. Dat was ook; geval bij de groep leerlingen die enquêteformulieren moesten opl a, len. Die formulieren waren op i strekt willekeurige wijze en ifu behulp van het telefoonboek spreid onder de Borsselenaren.; enquête was bedoeld om een inzii te krijgen in het denken var. bewoners over kemenergiecem les en alles wat daarbij komt kijC Twee van die 'ophalers' waren J co van Liere en Ronald de Kom 'Ze reden nog op hun fiets door Monsterweg op het moment dal anderen al binnen waren. Aan zien helemaal aan het eind van Monsterweg een café staat was eigenlijk helemaal niet zo v: dat ze wat langer weg blven. nee hoor, niet het café was das oorzaak van, maar enkele adr waar wel een formulier was bt maar niemand bleek thuis tel Het tweetal bleek het project aardig te vinden. Het was in geval weer eens wat anders, dam obligate verblijven tussen schoolbanken, Maar om gen dat ze veel hadden opgesto! van het door de regen fietsen;! Maar dat kon nog komen, vertelt ze vrijdagmorgen min of meerho vol. Wat zij hadden gemerkt vai vriendelijkheid van de bewon „Ach je zegt datje om het forme komt, ze geven het af, je zegt dal wel en je bent weer weg", is commentaar. gen en dat was wonderwel gelukt. Toen Van Dooren dat aan de leerlin gen meedeelde en er aan toevoegde dat er ook veel goede antwoorden bij waren werd meteen geïnfor meerd of de opdrachten meetelden als repetitie. Maar daarin moest hij de leerlingen teleurstellen. Overigens waren niet alle vra gen zo moeilijk te beantwoor den als Van Dooren had gedacht. Een vraag was namelijk, volgens welk principe het dorpsplein was aangelegd en in welk jaar dat was gebeurd? Welnu, moest Minnaard besmuikt toegeven, dat stond ach ter op de opgaven voor de wiskun- deleerlïngcn. Dus collegiaal over leg tussen de leerlingen was het enige goede antwoord op die vra gen. Andere VWO-ers waren bij dc plaatselijke Rabobank binnengelo pen en daar riant ontvangen. Ze kregen de beschikking over een aparte kamer waar ze zich op het gemak konden verdiepen in het informatiemateriaal. De inwoners van Borssele waren' toch wel vriendelijk voor de stude rende Goesenaren. Ze werden over al hartelijk ontvangen en kregen Ondertussén is het in Vip vreugd wel gezellig. Er won kopjes koffie geserveerd en er ook thee zijn, ware het niet dal theezakjes op zijn. Maar daar een van de leraren wel een op sing voor. De aankoop doosje thee zou een gevoelige drage aan de Borsselse midi stand betekenen. Prompt stoi ongeveer 6 meisjes op die sac wel even om een doosje theezal wilden lopen, belust op een stapje in de vorm van een wai ling naar de winkel en terug. M twee vrijwilligsters leken delf.' wel voldoende. Waarmee maar eens aangegeven wor dergelijke onderwijsprojecten' leuk zijn om eens een kccrlj doen, maar door de leerlinge» misschien ook door de len vooral gezien worden als dat dc schoolsleur doorbreekt De tekeningen die onder leidine tekenleraar R. Hagenaar vij zijn vervaardigd hangen aat muren tijdens het werkbezoek het college van burgemeestei wethouders van Borsele, aan dorpje Borssele. Dat gebeurt d dag 17 mei, in VijvervreugtL tekeningen zijn ook in de schof^1 zien. HRene S( MIDDELBURG - De eindexamenkan didaten van mavo, havo en vwo (atheneum en gymnasium) hebben zich vrijdag twee tot drie uur gebo gen over de scheikunde-opgaven, die over het algemeen niet moeilijk wa ren. Zo bleek tenminste uit de reac ties van een aantal leerlingen en docenten scheikunde van de Stedelij ke Scholengemeenschap in Middel burg. I-Iet was voor de eerste keer dat een officieel examen voor mavo C en D werd gedaan. Docent R. de Groot: ..Ik denk dat degene die de opgaven heeft gemaakt het voor de eerste keer een beetje voorzichtig aan wilde doen Er waren zelfs vragen bij die voor zowel C als D identiek waren, terwijl het D- niveau eigenlijk iets hoger ligt. Maar over het algemeen was het niveauver schil redelijk te noemen". De Groot vond wel dat de '0- kandidaten' veel vragen hadden te beantwoorden, namelijk zeven stuks Voor de mavo-D waren dat er vijf. „In het mavo-C-examen werden veel fei ten gevraagd. Het onderdeel che misch rekenen voor mavo-D vond ik met ingewikkeld". Dat vond leerling Anja den Hollander (mavo-D) juist wel „Ik vond het moei lijk en ik was ook niet op tijd klaar, het laatste half uur moest ik nog drie vragen beantwoorden". Mavo-C kandidate Conme de Visser vond' het jammer dat in haar opgaven zo weinig chemische berekeningen voorkwamen. „Ik vond het gemakke lijk. Ik was binnen de tijd (twee uur) klaar, ik had.overal een antwoord op Ik had alleen geen tijd meer om alles nog eens goed na te kijken". Havo-scheikundedocent W. van der Es vond dat er sprake was van een ouderwets havo-examen. „Er waren veel opgaven, in totaal 34. waarbij het accent lag op de eenvoudige theoreti sche feiten. Het waren voor het eerst ook allemaal zogenaamde open vra gen, terwijl in vooraande jaren een gedeelte uit, multiple choicevragen bestond. Ik vond het zelf niet zo ingewikkeld als in voorgaande jaren. Sommige antwoorden lagen ook voor de hand". Havo-leerlinge Henny Natte: Er wa ren een paar dingetjes bij die ik EXAMEN, absoluut niet wist We hebben tijdens de lessen moeilijkere opgaven gehad Ik vond dat veel opgaven over hetzelf de onderwerp gingen, zoals titreren en de koolwaterstoffen". Dat moest Van der Es ook beamen: „Er waren inder daad zeven vragen bij die gingen over de organische chemie (koolwaterstof fen) Maar er waren ook elf zogenaam de Ster-vragen, die waren iets moeilij ker, maar daarvoor konden ze ook meer punten krijgen". Volgens vwo scheikunde docente me vrouw J. Jorritsma-van Oosten moes ten de kandidaten Hink op hun poot spelen om de opgaven op tijd klaar te krijgen. Ze hadden voor vier opgaven drie uur de tijd. Mevrouw Jorrilsma: „Er ging veel tijd zitten in het zorg vuldig en nauwkeurig lezen van de opgaven, want die waren erg lang. Er stond verschrikkelijk veel informa tie in dc teksten, waarop ze zich goed moesten concentreren. Ik vond het prettig dat het nu vier opgaven wa ren. in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen waren hel er drie. Daar door hadden de leerlingen nu meer kansen". De docente meende verder dat de leerlingen een stuk eigen initiatief moesten tonen om de opgavee tot een goed einde te brengen „Het kwam er vooral op neer dat ze de kennis die ze in de vier jaar scheikunde die ze op het vwo hebben gehad, konden toe passen". Examenkandidate Mariette Bilius: „Ik vond het geheel een beetje verwar rend. omdat er ontzettend veel feiten werden gegeven. Er waren veel meer gegevens dan je eigenlijk nodig had. Over het algemeen vielen de opgaven wel mee. alleen met de vierde had ik problemen". Koen Weytingh: „Ik vond het leuke vragen". Ook in het examen Engels voor mavo C en D zat veel leeswerk. Docente mevrouw E. van der Velde: De vragen waren vrij eenvoudig. Er werden vijf teksten gegeven en er werden op de multiple choice-wijze vijftig over gesteld. Het was zelfs t opgave voor het D-niveau be één van de teksten die dc: kandidaten ook kregen". Die onderwerpen gingen bij" over het verliezen van gewll huwelijksbureau, het verdei werk in deeltijdbanen, eenjl zikant en een moeder met dl ters die een treinreis maak] dochters raakten zoek, maar eind van het verhaal kwamen terecht. De reacties van de exameiï ten liepen sterk uiteen: Frans en Mare Leenhouts (mavo teksten vielen mee. maar dt waren erg moeilijk. Saskia Murk: „Ik vond liet len, vorig jaar heb ik ook gedaan en toen waren de vn moeilijker".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 36