(Middelburg wil voorstel cabel-tv van PZEM Eis twee jaar voor heroïnehandel Vier maanden geëist na uitbarsting burenruzie Oosterschelde-kering is pasklaar te maken fEBDAG 7 MEI 1983 OK AANBOD VAN WESTDUITSE ZENDERS Koninklijk goud raadslid Tieleman VERDIEN UW ABONNEMENT OPDEPZCSNELTERUG: DEZE MAAND HONDERDEN GULDENS EXTRA VOORDEEL MET 9 MEERVOUDIGE KAMER RECHTBANK MIDDELBURG 1' PZC/provincie .3! DDELBURG - De gemeente Middelburg voelt wel wat voor kabeltelevisie. De PZEM krijgt nenkort het verzoek om zijn voorlopige voorstellen nader uit te werken. Middelburg is ekq vooral benieuwd naar de rol, die de gemeente kan spelen in de onlangs opgerichte EM-bv 'Zekatel'. Ook wil de gemeente nadere inlichtingen over de overname van de taande gemeenschappelijke antennes (één antenne voor een straat of flatblok) door de De voorstellen van de PZEM worden maandag 9 mei behandeld in de vergadering van commissie gemeentebedrijven, die om halfacht bijeen komt in het stadhuis van ddelburg. Kt|]s bekend wil de PZEM in de Als de PZEM de kabeltelevisie inder daad kan realiseren, zal het bedrijf hierbij in fasen te werk gaan. De vier grote gemeenten Middelburg, Vlissin- gen. Goes en Terneuzen kunnen als eerste kennis maken met het feno- Welke'gemeente als eerste aan b nnele Zeeland de aanleg van ka- w elevlsie voor zijn rekening nemen, ril contacten met de gemeente Vlis- en hierover zijn het verst gevor- maar als Middelburg ook be- 'stelling heeft, kan kabeltelevisie ieide steden gelijktijdig worden as ivoerd. Kabeltelevisie lijkt een lei ekans van slagen te hebben, nu de It iMin staat is om ook de Westduit- elevisiezenders op de kabel te iu eer. aanbieden. Zonder deze Duit- ril ogramma's zou de belangstelling r kabel televisie blijkens een in -11 inger. uitgevoerde enquête ge- 'i zijn geweest n^ajn voorlopige notitie aan het «ntebestuur van Middelburg de PZEM uit hoe het kabelnet zal den opgezet. De Duitse tv- -palen kunnen worden opgevangen at |e televisietoren in Goes. Vandaar jen ze via straalverbindingen TO gezonden naar de aan het PZEM- stt eet deelnemende gemeenten. Ne- and I en II, België Nederlands en is en eventueel Frankrijk kunnen lokale ontvangst installaties len opgevangen. Voor de Engelse Ïalen moet een ontvangststation iddelbUrg worden ingericht, dat eelden doorseint naar de toren in i, vanwaar ze via straalverbindin- worden verspreid. dingen naar de kleinere gemeenten worden gerealiseerd. Ook in de gemeenten zal de PZEM in fasen opereren. Per gemeente wordt een wij kindeling gemaakt. Als er in die wijken gemeenschappelijke an tennes aanwezig zijn, moet over de Kerncentrale Iraait weer DDKLBURG/BORSSKLE - kernenergiecentrale van de PZEM te Borssele is donder- na een stilstand van zes gen, weer 'op het net' geko- ;01 u, De reden van de stilstand dat de bedrijfsleiding een 0. spectie heeft laten uitvoeren een tussen 23 maart en 18 S ril uitgevoerde reparatie. reparatie bestond uit de ver ging van een aantal drukont- :hcftkleppen op de drukhouder in primaire systeem van de itrale. Een en ander is vrijdag orde directie van de nv PZEM «gedeeld vervanging van de kleppen nodig, omdat er roestvor- ngm deze kleppen was gecon- iteerd. Verondersteld werd t de roest veroorzaakt werd jir chloor, dat was gevormd igevolge van een chemische ictie in vetoplossende midde- die tijdens de grote 'stop' van centrale zijn gebruikt. Aange- irten werd dat er resten van middelen in het primair iteem moesten zijn achterge ven. HU[recente inspectie was nodig, us de bedrijfsleiding, om de stheid van deze hypothese tuin te tonen. De aannemelijk- (I ervan is nu aangetoond, zo de bedrijfsleiding bekend- =niaakt. Men gaat er van uit l de centrale zonder verdere Ierbrekingen zal doordraaien de volgende jaarlijkse splijt- fwissehng. Deze is voorzien maart 1984 - een maand er dan volgens het schema eist Wordt. 0 komt omdat de splijtstof in reactor gedurende de vier ken stilstand ongebruikt is deven en dus een maand lan- 1 warmte kan produceren. Vandaag: ï- Uzendijke, St.-Jansteen Hulst, Breskens de beurt is, hangt volgens de PZEM af overname hiervan door de PZEM van de 'gemeentelijke besluitvorming den onderhandeld. In Middelburg zijn ter zake'. Daarna zullen doorverbin- die antennes eigendom van de Wo ningbouwvereniging Middelburg. „De onderhandelingen over overname, in passing of vervanging van deze ge meenschappelijke installaties kunnen veel tijd vergen", waarschuwt de PZEM bij voorbaat. „Toch mag dege ne die ze overdraagt in principe niet tekort komen", zo voegt de PZEM eraan toe. Juist over deze kwestie wil de gemeente Middelburg dus een na dere toelichting van de PZEM. Ook over de rol van de gemeente in dc nieuwe 'Zekatel bv' van de PZEM, waarin fianciering, beheer en be stuur van het hele kabeltelevisiege- beuren zijn ondergebracht, wil Mid delburg iets meer weten. Als de PZEM een concreet voorstel heeft ingediend, zal het gemeentebestuur van Middelburg een definitieve be slissing nemen. BURGH-HAAMSTEDE - Raadslid L. Tieleman (cda) van Westerschouwen heeft vrijdag de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst genomen. Burgemeester J. L. Nicmantsver- driet-Leenheer speldde hem de onderscheiding op. Dat gebeurde in het gemeentehuis in Haamstede. Tieleman kreeg de ere-medaille vanwege zijn verdiensten in de bouwwereld, met name op bestuurlijk terrein. De Westerschouwse burgemeester ging tijdens haar toe spraak uitgebreid in op de carrière van de CDA-er. Ze vertelde dat Tieleman ook als raadslid zich altijd heeft geprofileerd als bouwdeskundige. De bestuurlijke loopbaan van Tieleman begon in 1955. Hij werd in dat jaar voorzitter van de Nederlandse christelijke ;n bouwvakpatroonsbond Schouwen- Duiveland Verder was hij van 1975 tot 1979 vice-voorattei van de Nederlandse vereniging van Ondernemers in de bouwnijverheid, gewest Zeeland (NVOB). Daarna vervul de Tieleman bij dat gezelschap nog een bestuursfunctie. Onder de talrijke bestuurstaken, die het raadslid verder op zich nam, behoorde tevens het lidmaatschap van het bestuur van de lagere technische school in Zierikzee. Namens de NVOB voerde voorzitter M. J. Leenhout het woord. Hij bedankte Tieleman voor de vrije tijd die hij over heeft gehad voor zijn vakgenoten. Het raadslid dr H. J. van Zuijlen (vvd) legde de nadruk op de inzet van Tieleman voor de economische toestand van de gemeente. De onderscheidene kon rekenen op een grote belangstel ling. Aanwezig waren onder meer familieleden, gemeen te-bestuurders en een delegatie van de NVOB Zeeland. ie Karreman naar tival in Napels (NEUZEN Organist en dirigent Karreman uit Terneuzen maakt eweek na Pinksteren een concer- lOjts naar het Italiaanse Napels. Hij (t daar een aantal orgelconcerten het kader van een internationaal val. Burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leetiheer speldt de heer Tieleman het koninklijk goud op. THOLENAAR SLOEG BUURMAN SCHEDEL IN MIDDELBURG - De al jarenlang sle pende burenruzie tussen de families P. en Van O. in Tholen kwam op 22 november van het vorig jaar tot een uitbarsting die tot gevolg had dat F. van O. in het ziekenhuis belandde en diens buurman J. P. in de politiecel. Die dag had Van O. een slijptol ter hand genomen om een paal van een pas om het erf van P. aangelegde omheining af te zagen, omdat die volgens hem hinder voor het verkeer opleverde. Hij was nauwelijks met dit werk begonnen of P. kwam naar buiten en trachtte hem met een spa de slijptol uit zijn handen te slaan. Dat mislukte en hij vloog naar bin nen om een fototoestel te halen om Van O.'s bezigheden vast te leggen. De geschoten plaatjes toonden een dreigende Van O., die met de slijptol in de hand naderde. Volgens P. zou hij hem met het elek trische werktuig aan de hand gewond hebben, waarop bij hem alle stoppen doorsloegen. Hij greep een ijzeren staaf en sloeg daarrpee zijn aanzien lijk forser gebouwde buurman zo he vig op hoofd en lichaam dat deze zwaar gewond bleef liggen. Hij hield pas op met slaan toen een ooggetuige hem toeriep: ,je slaat hem nog dood!". Van O. had een schouder gebroken en moest dezelfde dag nog geopereerd worden aan een ingesla gen plek in zijn schedel. Tijdens de zitting van de Middelburg se rechtbank voorgezeten door mr. G. H. Nomes moesten beide kemphanen vrijdag gezamenlijk terecht staan. P. werd poging tot moord respectievelijk zwaar lichamelijk letsel ten laste ge legd. Van O. moest zich verantwoor den voor vernieling en bovendien voor belediging en Mishandeling van me vrouw P.. waarvoor enige maanden eerder al proces-verbaal was opge maakt. Officier van justitie mr J. van Marion noemde de jarenlange ruzies en pesterijen een beschamende verto ning. Hij vroeg zich af of het wel juist was geweest dat de politie lange tijd een bemiddelende rol was blijven spe len en of zij niet eerder verbaliserend had moeten optreden. Tegen P. eiste hij acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Deze extra lange proeftijd zou moeten dienen om de vrede tussen partijen langere tijd te bewaren. Van O zou volgens hem met een maand voor waardelijk bestraft moeten worden, eveneens met een proeftijd van drie jaar. Hij adviseerde de rechtbank de eis tot schadevergoeding voor een kapotte bril van mevrouw P. en de beschadigde paal niet toe te wijzen. De beide raadslieden van de verdach ten zetten in hun pleidooien de kwalij ke rol die de andere partij in het escaleren van de vijandelijkheden had gespeeld nog eens scherp aan. Volgens mr J. C. van der Tak, de advocaat van P., was cr bij zijn cliënt geen sprake van opzet geweest, maar was hij na zijn verwonding in een schemertoestand tot zijn uitbarsting van agressie gekomen! De rechtbank doet op vrijdag 20 mei uitspraak. (ADVERTENTIE) v fSna Een onderdeel van een reserve-meetsysteem voor de stormvloedkering bij de Heerenkeet. ZEER NA UWKEURIGE MEETSYSTEMEN BURGHSLUIS De Deltadienst van rijkswaterstaat en de aannemers- combinatie Dosbouw zijn ervan overtuigd dat de verschillende onderde len van de stormvloedkering, die momenteel in de monding van de Oosterschelde verrijst, precies op hun plaats terecht zullen komen. Twijfels over het functioneren van de kering die van tijd tot tijd de kop opsteken worden afgedaan als bakerpraat. „Het pasklaar maken hebben we volledig in de hand", zegt F. Smeul- ders, plaatsvervangend hoofd meet- dienst van Dosbouw. „Dat leidt geen enkele twijfel". Ir J. C. Huis in 't Veld, hoofd sectie meten van de Deltadienst, voegt eraan toe dat de zekerheden zijn vergroot door de resultaten van het proefplaatsen van pijlers. ..Alle acht keren zijn we duidelijk binnen de toegestane meet-toleranties gebleven, ondanks niet-optimale weersomstandighe den". Huis in 't Veld wijst erop dat de bouw van de stormvloedkering ook voor wat betreft de plaatsbepaling van de onderdelen geen alledaags waterbouwkundig project is. Hij be klemtoont dat het om precisiewerk gaat. waarbij nauwelijks afwijkin gen mogelijk zijn. Als voorbeeld noemt Huis in 't Veld de plaatsing van de pijlers. „Die pijlers vragen een goede passing. Er moet een schuif tussen kunnen bewegen. Er is wel enige afwijking mogelijk, maar dat zit in de centimeter- tot decime tersfeer. Een andere factor is het feit dat het project grotendeels in het natte wordt uitgevoerd, waardoor het meetwerk heel wat ingewikkel der is dan bij aanleg in het droge. In het droge kan alles vrij gemakkelijk gemeten worden". Het hoofd sectie meten onderstreept dat de plaats bepaling van de stormvloedkering een veel grotere nauwkeurigheid vereist, dan bijvoorbeeld het neer zetten van een olieplatform in de Noordzee of het baggeren van een geul voor de havenmonding bij Rot terdam. Huis in 't Veld en Smeulders maken duidelijk dat de meetactiviteiten van begin af aan een voorname rol hebben gespeeld bij het storm- vloedkeringswerk. Jarenlang zijn metingen verricht om de hydrauli sche randvoorwaarden voor de ke ring vast te stellen. Er is daarvoor een dicht meetnet opgesteld in de Oosterscheldemond. Voor de bouw van de pijlers en de plaatsbepaling bij de uitvoering van het werk is in de sluitgaten een stelsel van coördi naten en hoogtepunten aange bracht. Ook wordt de topografie van de bodem vastgelegd. Op de grote werkschepen zijn nauwkeuri ge meetsystemen opgesteld. Systemen Voor de meetwerkzaamheden wor den verschillende systemen ge bruikt (in beginsel door de Delta dienst en Dosbouw gezamenlijk: uitvoering en controle zijn samen gesmolten). De meeste systemen zijn voor de buitenstaander niet waarneembaar. Een uitzondering daarop vormt het systeem met raaipalen (knipper lichten. op diverse plaatsen neerge zet). Ten behoeve van radio- plaatsbepalingssystemen zijn op acht torens in de buurt van de stormvloedkering radiobakens ge plaatst. Ook zichtbaar is een reser vesysteem voor radioplaatsbepa ling (met zogeheten tellurometersi, dat is opgezet bij de Heerenkeet te Kerkwerve en de Haamsteedse vuurtoren. Voor de verschillden meetstappen worden steeds aangepaste soorten instrumentenBystemen gebruikt. Wanneer echt kritische onderdelen van het project aan bod zijn, wordt altijd dubbel gemeten. Geen over bodige luxe. stelt Smeulders. ..Als wij in het hele project alles bij elkaar vijftien centimeter meetfou- ten mogen maken, dan houdt het al op. Dus nauwkeurigheid is extra belangrijk. We zijn ook veel tijd kwijt aan het ijken. We moeten zeker zijn van goedwerkende instru menten". Volgens de twee deskundigen is"het mattenleggen meettechnisch ge zien het meest gecompliceerd en ingewikkeld. Dat komt omdat dit karwei zich vooral onder water afspeelt. „We moeten dan volledig blind varen op de instrumenten. Bij het pijlerplaatsen is het wat eenvoudiger. Daarvan blijft altijd ,,We hebben bij het proefplaatsen dan ook de pijlers als peilstok ge bruikt. Dat ging prima". Hij merkt erbij op dat straks bij het plaatsen van de pijlers in de sluitgaten een heel wat nauwkeuriger systeem wordt toegepast. Elke pijler wordt met behulp van drie volautomati sche hoekmeters (zogenaamde mi- nilirs.) ingemeten Het is voor het eerst dat de minilir (eigenlijk ont wikkeld als controlesysteem voor het landen van straaljagers) als plaatsbepaler in de natte water bouw wordt toegepast. Uniek Dosbouw-medewerker Smeulders brengt naar voren dat trouwens het totale meetsysteem zoals dat wordt ingezet, nooit eerder bij een nat waterbouwkundig project werd ge bruikt. Naast gebruikmaking van nieuwe technieken is zijns inziens ook een opvallend kenmerk het direct presenteren en registreren van de meetgegevens. Alles is geau tomatiseerd. Dat is maar goed ook. zo blijkt uit de toelichting van Smeulders. Hij neemt als voorbeeld de Maco- ma, het afmeer- en opschoonschip, dat vooral hulpponton is bij het hefschip Ostrea. „Op de Macoma worden door de computer elke drie seconden 230 gegevens ofwel ge tallen ingelezen en door elkaar gehusseld. Als uitvoer komen er elke drie seconden uit de 230 ge groepeerde gegevens en honderd afgeleide gegevens". Ir Huis in 't Veld betoogt dat er nogal wat mensen nodig zijn om het meetwerk aan de gang te houden. Zo telt de meetdienst van Dosbouw negentig medewerkers en die van rijkswaterstaat Deltadienst zestig tot zeventig. Voor het totale meet- budget vanaf 1980 tot aan het einde van het project is een bedrag van 170 miljoen gulden uit getrokken (investering en exploita tie). ongeveer vijf procent van de totale kosten van de stormvloedke ring. Van de uitgaven zit eenderde in apparatuur en tweederde in per soneelskosten. „Tot nu toe blijven we behoorlijk binnen de ramingen" deelt Huis in 't Veld mee. MIDDELBURG - Tegen dc 32-jarige Middelburger S. J. L. M. is vrijdag voor de meervoudige kamer van de rechtbank een gevangenisstraf van twee jaar geëist. Officier van justitie mr J. van Marion vond dat ook de personenauto van het merk Porsche van M. verbeurd moet worden ver klaard. Alhoewel M. niet eerder voor moest komen voor overtreding van de opiumwet vond de officier om verschillende redenen de forse eis van twee jaar gerechtvaardigd. „Inderdaad gaat het hier om een eerste keer. Daarbij moet wel bedacht worden dat de handel omvangrijk is geweest. Volgens de laagste schattin gen heeft u tussen juni vorig jaar en het moment van uw aanhouding (maart 1983) vijftigduizend gulden winst geboekt. De Porsche reed is mede uit die bedragen gefinan cierd. Daar komt nog bij dat u zelf slechts sporadisch gebruiker bent en niet als verslaafde aan bent te mer ken. U bent een echte dealer. Mede door uw handelen bleven anderen verslaafd of werden ze het. Bovendien kon u als een centrale figuur in de handel worden beschouwd. Al met al bent u als een uiterst kwalijk figuur opgetreden" aldus de officier. Hij achtte bewezen dat M. zich schul dig heeft gemaakt aan handel op vrij grote schaal en eiste twee jaar. Recht bankpresident mr G H. Nomes con cludeerde dat M uit zuiver winstbejag had gehandeld. De verdachte zelf was het daar niet mee eens. „In ruil voor beloften van de politie, uiteenlopend van het mogen drinken van koffie tot het verkrijgen van minder straf heb ik van alles gelogen. Ook heb ik toen dingen bekend die ik helemaal niet gedaan heb" aldus M. Diens raadsman mr C. Kool vond dat de verdachte beslist niet ais een cen trale figuur in de heroïnehandel kon worden aangemerkt. Volgens hem had M, ook niet uit puur winstbejag gehandeld maar was deze voor de verleiding bezweken doordat hij wei nig wilskracht zou bezitten. De Por sche waarin zijn client reed was vol gens mr Kool bekostigd uit het salaris van M. en van uitkeringen die hij na een ongeluk had gekregen. Hij ver langde dan ook teruggave van de auto. Met de opbrengst zou M bij verkoop weer wat lucht hebben om schulden te betalen. De raadsman verlangde een lagere straf dan de twee jaar die was geëist. Volgens hem was zijn cliënt pertinent niet in staal om een grote organistale op het vlak van de heroïnehandel op te zetten Uitspraak vrijdag 20 mei. Zestien maanden met aftrek van voor- rarrest hoorde de 25-jarige Middelbur ger J H. S. eisen. Officier van justitie nu- Van Marion achtte bewezen dat. deze zich meermalen schuldig heeft gemaakt aan handel in heroïne. Het zelfde gold voor de verkoop van hasj. Zwaar liet de heer Van Marion bij de bepaling van zijn eis meewegen dat S na november vorig jaar gepakt te zijn (en vervolgens vrijgelaten) weer be gonnen was met de handel ,.U bent een parasiterende figuur die de versla ving van anderen in stand houdt door met verkoop van heroïne ook in uw eigen behoeften te kunnen voorzien. Daarbij weet ik niet of u de 'drugscè ne' wel kan en/of wil verlaten" aldus de officier. Onmacht Raadsman mr D. J. Olie vond dat ook positieve zijden van S. meegewogen zouden moeten w orden waardoor een lagere straf dan geëist uit de bus zou moeten komen. „Mijn cliënt ging er nooit voor uit stelen en gebruikte bovendien zelf. Hij propageerde het gebruik bovendien niet en gaf bij voorbeeld niets aan gebruikers in de beginfase. Hij erkent zelf, na 9 jaar gebruik, hoe moeilijk het is om eraf te komen. Het is geen kwestie van onwil maar van onmacht" aldus mr Olie. Uitspraak over veertien dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35