ARNOLD MUHREN EDY DE SCHEPPER (NAC) IK WORD NIET GOED ALS IK DENK AAN DE EERSTE DIVISIE hollandse nuchterheid in IT ^Êm!W1 engelse cup-final JANSEN: HET MOOISTE IS HET MOGELIJKE WEER MOGELJJK TE MAKEN PZC/ weekendkrant 21 koen mijnheer RDAG 7 MEI 1983 n Breda bezig aan zijn tiende en laatste seizoen bezig bij NAC. Iteleurstellënd seizoen. Het laatste decennium was Jansen opbouw- [bij NAC, maar het resultaat is nu blijkens de ranglijst nihil. „Dal is |ar| betoogt hij. „Er zijn veel spelers doorgestroomd naar het eerste, ifhjn ook spelers tussentijds getran getransfereerd. Let wel, die zijn ,f club verkocht en niet door de trainer. Daar komt nog bij, dat de [die ik er graag bij gehad zou willen hebben niet aangekocht konden frvoor mij een enorme teleurstelling zijn als we uit de eredivisie zouden |ren, maar het sterkt mij. dat iedereen liet ook voor mij teleurstellend ®en", NAC blijft ondanks alles een noodlijdend provincieclubje. Vorig 'rok de club per thuiswedstrijd gemiddeld tienduizend toeschouwers. Jat er drieduizend minder en met iets meer risico (het behoud van s Vreysen en Lokhoff) zouden dat er opnieuw tienduizend geweest Njn. „Het is jammer dat niet iedereen op dezelfde golflengte zit". Zich taktisch uitdrukkend wijst Jansen toch de beschuldigende vinger in de richting van de clubbestuurders. Maar niet alleen de bestuurders, ook spelers hebben hem teleurgesteld. „De speldïscipline, daar ben je een eenling in. Daar wordt over gesproken, maar drie wedstrijden later worden dezelfde fouten weer gemaakt. Het is frustrerend als taktische zaken niet goed lopen". „Normaliter is het bijna onmogelijk dat we nog in de eredivisie blijven, maar ik ben optimistisch Alles kan in het voetbal en het mooiste van alles is om het onmogelijke mogelijk te maken" Vorig jaar tekende Jansen voor een seizoen bij, Het is nu zijn laatste jaar. „Achterafhad ik misschien beter voor drie ïaar kunnen tekenen, maar achteraf is het ook allemaal gemakkelijk te beredene ren" Inmiddels heeft de Zeeuwse.oefenmeester contacten in Bolivia. Via Leo Beenhakker tracht hij zich wat te oriënteren. „Ik weet amper waar het land ligt. maar de contacten zijn reëel. Dat is nog steeds aan de orde. Ik maak me er ook niet druk over. Er is niet zo gek veel vrij, maar ik weet zeker dat het vet boven komt drijven". Jde geladen derby tegen Willem II probeerde NAC zich afgelopen zaterdagavond in een peiwine overeind te houden. In het verleden lukte dat al verschillende keren. De Bredase trotseerde dan vanuit een reddeloze positie de sterke stroom in de richting van de m:te divisie. Tegen Willem II, ook al een bijna-drenkeling, spartelde NAC tevergeefs. Het gelijkspel betekende een punt te weinig. Alleen een wonder vier punten uit de ^rende twee duels kan NAC nu nog redden. Het resultaat tegen Willem II betekende ook et? de hondstrouwe supportersscliare de druppel, die de emmer deed overlopen. Een deel ™de aanhangers van de Bredase club reageerde zijn woede af op een bus van Carlier Tours luvDomburg, die met een groep Vlissingse voetballertjes het NAC-terrein afreed. De bus met stenen bekogeld en daarbij sneuvelde een peperdure voorruit. Schade: tweedui- gulden. '(ijs al jarenlang een zorgenkind. optzondering van het vorig sei- 'gefu'ïjclt de ploeg elk seizoen weer intliet behoud in de eredivisie. De t|issingen afkomstige trainer Jo in werkte ondertussen met enge- 2fuld aan de opbouw bij NAC. seizoen werd dat geduld be lli Een praktisch zorgenvrij jaar NAC vrijuit spelend naar een eindklassering reikte. Jansen jen} het goede pad met zijn zorgen- :t timaar het clubbestuur wat al ir overtuigd van de eigen kwali- r^-brak het zorgvuldig geplaveide zonder aarzeling op. Martin 'en (FC Twente), Ton Lokhofi r en Ton van Eenennaam (Sint- mochten vertrekken en daar- onjverd in feite al de basis gelegd iintopnieuw een jaar angstvoetbal, iet seizoen allang begonnen was jezocht naar een mogelijkheid e misstap te herstellen. Ruud werd als snoepje van het jaar n gehaald en Johnny Dusbaba de rest van het seizoen komen de Bredase gelederen. resultaten bleven echter op dit moment is NAC net zo rm als een pasgeboren kuiken, ioor moeder verstoten is. De .irters zien het niet meer zitten, i binnen de spelersgroep wordt (laatste sprankje hoop aange- ~td als motivatie voor de laatste duels, Edy de Schepper (24), de ■fagelwaarde afkomstige NAC- |r, verwoordt de optimistische achlingen: „We spelen nog uit Utrecht en thuis tegen Feye- iTivee ploegen, die niets meer ,ri1men of te verliezen hebben, legen moeten we vier punten Di pakken". "I bedeeld El ligt een editie van een Neder- fvoetbaiblad. Met een blauwe eft De Schepper op de bladzijde standenlijsten de weg uitge- die NAC moet bewandelen te verzekeren van nog een 'e. „Helmond Sport pakt unten meer", zo becijferde de [NAC-middenvelder. „Ze moe- thuis tegen Ajax en uit tegen Het vervolg van zijn is simpel. De concurrentie i"a°jiet veel zwaarder dan NAC, dat' De Schepper, eigenlijk best edeeld is met FC Utrecht en ord in de slotduels. Willem II van afgelopen zater- cgradatievoetbal van de bo- 1 plank, „Zorgen dat je niet Daarvoor moet je elke week op dc bodem gaan. Daarom jlde het vorig jaar zo fijn. Je Jdan niet zo onder druk. Dat ten veel vrijer gevoel". Tegen Bil opende Edy de Schepper de Joor NAC met een schitterende 2 [in de bovenhoek. Het mooiste int uit zijn carrière. Maar het Idje pijn niet verzachten. Het ,al| spel betekende in feite een iOtaag. „Na die wedstrijd dacht 2ifen dat het gebeurd was. De bus tambuur stond bij wijze van i al klaar. Ik zelf speelde wel legen Willem II, maar daar igecn moer mee op als het 2-2 e nu maar eens twee j gepakt hadden...". weer iets beter, maar als de hele ploeg slecht draait, dan kan je je daar moeilijk bovenuit tillen. Zo'n oudge diende ben ik nou ook weer niet" De het-komt-wel-goed-stemming in Breda is in de laatste fase van het huidige voetbalseizoen langzaam aan het afbrokkelen. NAC, dat al zo vaak erin slaagde degradatie af te wenden, lijkt kansloos verloren. De noodgre pen van het clubbestuur hebben daar weinig aan kunnen veranderen. „De mensen hier in Breda zien het niet meer zitten. Het is nu aan ons om te bewijzen dat we mee kunnen in de eredivisie. Echt, we hebben geen slecht elftal, maar we missen een stukje killersmentaliteit. Als team zijn we eigenlijk te lief. Op een gegeven moment moet je knokken en wij hebben geen ploeg, die daar zo snel toe bereid is. Als je eens kijkt hoe vaak wij dit seizoen in de laatste minuten punten verspeeld hebben. Zo maar uit dode situaties. Vrije trappen en zo". vergeethoekje De eerste divisie. De gedachte heeft al door zijn hoofd gespeeld. „Zo naïef ben ik nou ook niet". Opnieuw lopen de koude nllingen over zijn rug. „Als ik daar alleen aan denk, dan word ik niet goed. Spelen tegen Veendam, Heerenveen. Heraclesvoor duizend toeschouwers of voor vijfhonderd in het vergeethoekje van het betaalde voetbal. Hoe vaker je daar aan denkt, hoe sterker je er van overtuigd wordt, dat- zoiets niet mag gebeuren. Mensen als Vreysen en Lokhoff, die hadden vorig seizoen net iets meer. Zij konden punten pakken voor je. Zulke mensen heb je net nodig. Zij konden vorig jaar het werk afmaken". Na vier jaar eredivisievoetbal is Edy de Schepper inmiddels lot het besef gekomen, dat hij nooit meer dan een modale prof zal worden. „Er zit nog wel progressie in, maar ik denk niet dat ik ooit in de top zal spelen". De opgedane ervaring heeft hem echter wel gevormd tol beroepsvoetballcr. Een speler, die de grove middelen niet schuwt als dat in het belang van dc ploeg is. „Ik durf uit te delen, maar het is niet zo dat ik iemand bewust met een blessure opscheep". Het contract van de Zeeuwse midden velder loopt dit seizoen af. Het negen de jaar bij de Brabantse club en vermoedelijk blijft hij het volgend seizoen bij NAC. „Ik denk dat ik bij de meeste andere clubs mee zou kunnen 'draaien, maar ik denk ook dat ze niet op mij staan te wachten". Hij is er overigens heilig van overtuigd dat hij, als hij het volgend jaar nog bij NAC speelt, in de eredivisie blijft spelen. „We winnen van Utrecht en dan heb ben we een week daarop een volle bak tegen Feyenoord. Problemen Ja, op dit moment heeft heel de eredivisie problemen, behalve Utrecht en Feye noord 'jfkelroute eurstemming van vlak na de i sloeg een dag later echter al Met wat rekenwerk werd een smokkelroute gevonden ^gradatie af te wenden. „Afge- naandag hebben we het daar pid over gehad. Ook spelers, oetniet meer zien zitten, sleep je "Uis hebben we van Utrecht i en uit hebben we tegen die nooit slecht gespeeld. Van Edy de Schepper (links) en Jo Jansen (rechts). Feyenoord verloren we thuis meestal met erg kleine cijfers. Als we nu 110 of 120 procent geven, dan moet dat net genoeg zijn om de zaak in ons voor deel te beslissen". „Sinds ik bij NAC speel heb ik eigen lijk nooit een ander gevoel gehad, Het is altijd moeilijk geweest om punten te pakken. Als dat niet lukt, dan is de stemming laag. Daar moet je je bo venuit zien te tillen. Als je een paar keer wint, dan zweef je, maar blijf je verliezen, dan kruip je. Het is een soort 'survival of the fittest. Ik kan me nog herinneren dat ik voor het eerst bij NAC kwam (als vijftienjarige, red.). Ze moesten toen een beslissingswed strijd tegen Haarlem spelen. NAC bleef toen door een strafschop in de eredivisie". dikke vinger Niet alleen op sportief terrein, ook op maatschappelijk gebied maakt Edy de Schepper een moeilijke periode door. In 1981 studeerde hij af als sportleraar. Daarna ging hij in dienst, maar nadat hij afzwaaide (vorig jaar spetember) kon hij als sportleraar niet aan de bak komen. Verhaaltjes over clubbestuurders, die in alle soorten bedrijfstakken een dikke vinger in de pap hebben, gaan voor de Zeeuwse speler niet op. „Bij NAC zitten wel mehsen met connec ties, maar dat betreft dan vooral het verzekeringswezen of de makelaar dij. Daar heb ik dus niets aan". Op dit moment is De Schepper niet alleen semi-prof, maar ook semi- werkloos. „Ik ben net zes weken als vervanger geweest op een LEAO, maar voor de rest heb ik nog niets te doen gehad. Nu het mooi weer wordt gaat het weer wel, Je kan lekker naar buiten, maar 's winters is het niks. Ik .gooi nu alles op het voetbal, maar ik kan niet zeggen, dat het mijn presta ties ten goede komt. Ik speel trou wens minder sterk dan vorig jaar. Het gaat nu net de laatste wedstrijden Edy de Schepper tijdens de training bij NAC met achter hem Ton Smits. is, i De een vindt je goed, en de ander niet, dat hou je toch. Mijn probleem is het niet. Ik zit er niet over hl Hoe langer je meedraait, hoe minder het je doet. Ik denk wel eens: waar bemoeien ze zich eigenlijk mee? Ik vind het wel best zo. Ik hoef niet zo op de voorgrond". Wie met Arnold Muhren, begenadigd voetballer in den vreemde, spreekt, ontkomt er niet aan legio van dit soort uitspraken te noteren. Even nuchter als bescheiden, zeggen ze wel van 'm, en zo is dat ook. De Engelsen, sinds vijf jaar zijn broodheren, hebben daar een mooie uitdruk king voor: „Arny is very down-to-earth". In Nederland is Arnold eigenlijk Muhren: „Het is wel een verschil, nooit zo uit de verf ge komen Eigen- Bij Ipswich werd ik meer gewaar- lijk altijd een beetje het broertje deerd dan hier. Dat komt natuurlijk van de zes jaar oudere Gerrie geble- omdat er hier veel meer sterren ven. In 1971 - hij was 19 - ging de rondlopen. Een jongen als Staple- jonge Volendamse prof naar het ton is voor 1 miljoen gekocht, en superteam van Ajax. De kleine vier Bryan Robson voor 1,5 miljoen, en jaar die Arnold daar zat. bracht hij dan heb ik het dus over ponden. Ik voornamelijk op de reservebank ben hier zelf op een vrije transfer door. In 1975 vertrok hij naar Twen- gekomen, dus dan val je niet zo op. te. In '78 wilde Ajax 'm wel weef terug, De grote sterren van het team van weleer waren vertrokken, en er was wel weer plaats voor een speler als Arnold Muhren. De transfer ging niet door. omdat Twente veel te veel geld voor 'm wilde hebben. Muhren had er zwaar de pest in, begon een kort geding tegen Twen te en de KNVB over het transfersys teem, maar verloor, Muhren zei daarover indertijd: „Kijk je wel eens naar die tv-sene Roots, die over slaven gaat? Nou. beroepsvoetballers kun je daar pre cies mee vergelijken. Ze zijn gewoon eigendom van een club". Hij had nog geluk dat hij in 1978 naar een buitenlandse club kon. naar Ips wich, victorie Van daar uit begon de victorie. Om er maar eens een gewaagde beeld spraak tegenaan te gooien: in Enge land bleek het lelijke jonge eendje van het vaderlandse profvoetbal snel te veranderen in een fraaie zwaan. Kort en goed: Arnold Muh ren deed het fantastisch bij zijn nieuwe broodheren in het indus triestadje Ipswich. Vooral toen na een half jaar een ouwe gabber van Muhren. de bij Twente uitgespeelde Frans Thijs- sen, op aanraden van de Volendam- mer ook werd aangekocht, maakte het tot dan toe onopvallende Ips wich een metamorfnsp door De successen dienden zich vlot aan en bereikten in 1981 een climax toen de provincieclub beslag legde op de UEFA-beker. In 1982 was Muhren's kontrakt bij Ipswich afgelopen en kon hij te recht bij een. van de grote clubs uit het Engelse voetbal: het roemruch te Manchester United. In de eerste divisie staat de club momenteel op de derde plaats (het dit jaar vrijwel onverslaanbare Liverpool is inmid dels al met een on-Engels groot puntenverschil kampioen gewor den), en op 26 maart bereikte het team van Muhren de finale van de League Cup Manchester verloor in het Wem- bley-stadion die finale, wederom van het oppermachtige Liverpool. Maar dat vergeten de Mancunians gaarne voor hel grote voetbalspek takel dat zich in datzelfde Wem- bley-stadion op '21 mei zal afspelen: Manchester speelt dan in dc finale voor dc FA Cup tegen het kansloos geachte Brighton. Arnold Muhren, momenteel nog ge plaagd door een blessure, zal tegen die tijd vrijwel zeker hersteld zijn. Maar dat vind ik wel best hoor, ik hoef niet zo nodig op de voorgrond" nuchter Arnold (frele gestalte, sporischoen- tjes, spijkerbroek en t-shirt, opval lend relaxed) denkt even na, en vult aan: „Het publiek is ook an ders. Ze kijken hier veel meer tegen de spelers op dan bij Ipswich. Dat maakt de pers er zo van. Om het stadion lopen de hele dag jon getjes rond die je om je handteke ning vragen. Als ze er eentje krij gen is hun hele dag goed. Dat vind ik wel eens moeilijk te begrijpen. henk dam Daar ben ik geloof ik te nuchter voor", „En het kontakt met je mede spelers, is dat hier anders dan bij Ipswich? Toen je nog bij Ipswich zat, heb je wel eens gezegd dat de spelers veel meer ontspannen voor een wedstrijd zijn dan in Nederland. Is dat bij Manchester ook zo?" „Dat is hier net zo als bij Ipswich. In Nederland is iedereen gespannen als er een wedstrijd moet worden gespeeld. De mannen zitten dood stil in de bus. zijn lang van te voren klaar, laten door een masseur hun spieren een beetje losgooien. Daar geloven ze hier dus helemaal niet in. Voor de wedstrijd is het altijd dollen en lachen. Als er om drie uur moet worden gespeeld, ben ik om twee uur al klaar - steeds als eerste. Een jongen als Stapleton komt 20 minu ten voor de wedstrijd moet worden gespeeld pas binnen, met z'n strop das nog om. Speelt-ie toch een gouden wedstrijd Zo gaat dat hier". „Je bent nu 31. Hoe lang denk je het nog bij Manchester United vol te houden?" Arnold: „Ik zit nog twee jaar bij Manchester United, want zo lang duurt m'n kontrakt. Dat wil niet zeggen dat ik die twee jaar ook steeds zal spelen Bij een topclub als Manchester is nu eenmaal veel meer concurrentie dan elders. Er zitten nu al vijf spelers zo ongeveer permanent op de reservebank, en als ze een leuke speler zien voor bijvoorbeeld de plaats waarop ik speel, dan kopen ze die gewoon Je moet dus steeds op je top spelen, maar dat vind ik best. Dat stimu leert me alleen maar". „Over twee jaar ben je dus 33. Dat wordt geloof ik als oud beschouwd in de prof-voetballerij. Ga je dan iets anders doen? Terug naar Ne derland of zo?" en daarmee de eerste Nederlander ..Vind je het leuk in Engeland?' zijn, die voor het oog van 93.000 uitzinnige Britse voetballiefhebbers en de camera's van de wereldpers aan de Engelse cup-finale meedoet. Een hoogtepunt in zijn loopbaan, vindt Muhren ook zelf. „Je speelt nu je eerste seizoen bij Manchester, na vier seizoenen bij Ipswich. Is de overgang je meege vallen?" Arnold lacht: „O ja, we hebben het hier prima naar onze zin. In het begin was het natuurlijk wel zoe ken. Je moet een beetje zoeken naar wat voor winkels je moet, hoe ze het hier met de groenten en zo doen, maar dat was alleen in het begin. Voor dc rest leven we 't zelfde als we in Nederland gewend waren. Net als in Nederland wonen we hier in een klein stadje, in Wilmslow, want Gerrie en ik hou den niet zo van de grote stad. We hebben daar een leuk huis, dat eigendom is van Manchester. Toen ik bij Manchester kwam, hebben ze me meegenomen naar en groot wa renhuis, en daar hebben we de hele inrichting bij elkaar uitgezocht. Dus alles prima hoor. Het enige nadeel is dat je hier veel van huis bent. We gaan altijd een dag van te voren weg als we moeten spelen, en voor de Cup-Final, die op zaterdag gespeeld wordt, gaan we al op dinsdag naar Londen. Ik ben nou eenmaal een mannetje dat het liefst thuis zit. Ik hoef niet steeds weg, dus dat is wel een nadeel". „Laten we even teruggaan naar de Cup-Final. Dat je straks daaraan meedoet, spelend in een grote club als Manchester, vind je dat dan een mooie revanche voor de tijd bij Ajax. de reservebank-tijd zullen we maar zeggen?" Arnold: „O helemaal niet. Nee. nee hoor. Bij het Ajax van toen liepen alleen maar sterren rond Het was dus helemaal geen schande op het bankje te zitten. Het Engelse voet bal heeft gewoon behoefte aan spe lers zoals ik. Daarom ben ik hier opgevallen. In Nederland viel ik niet op". „Er zijn destijds nogal wat honende commentaren in de kranten over je geschreven. Zo van: de belofte die niet wordt waargemaakt, het broer tje van Gerrie dat 't met zo kan goed, dat soort dingen. Heb je je dat aangetrokken?" „In het begin wei. ja. Ik was 18, 19, en ik zat net bij Ajax. Voetbal was m'n leven, dus dat vond ik allemaal wel erg. Maar hoe langer je mee draait, hoe minder hèt je doet. Ik weet voor mezelf dat ik het als profvoetballer goed heb gedaan. Dat de ene journalist me goed vindt, en de andere niet. dat hou je toch. Daar zit ik helemaal niet mee. Ze schrijven maar". jaloezie De vraag roept niettemin veel bij Arnold los. Hij vult aan: „Het is natuurlijk ook een kwestie van ja loezie. Omdat je veel geld verdient. Het is nou eenmaal zo dat als je in Nederland ergens een streepje beter in bent dan de ander, dat je dan scheef wordt aangekeken. Maar ze doen maar. Ik vind alles best. M'n vader stuurde me vorig jaar herfst een knipsel op van een krant in Noord-Holland. Daar stond een heel interview met me in. en dat terwijl ik de journalist nooit gesproken heb. Dat vind ik dan wel raai', maar ik ga er niets aan doen hoor. Ze schrijven maar. Het gaat hun na tuurlijk om de sensatie, maar als je een sensationeel verhaal wilt, moet je niet bij mij zijn. Dan moet je praten met spelers die meer outspo ken - hoe zeg je dat ook weer5" „Recht voor z'n raap?" „Precies, die recht voor z'n raap zijn. Dat ben ik dus niet. Wat je nu ook hebt - nou je in de cup-finale speelt, staan ze met z'n allen in de rij. Journalisten die je vroeger in de grond gestampt hebben, zijn nu poeslief. Ze willen allemaal met je praten". „En laatje die dan ook naar Man chester komen?" Arnold: „Ja hoor. die jongens moe ten tenslotte ook hun boterham verdienen. Ik denk altijd maar: die kritiek, dat is typisch Nederlands, dus ze kunnen, er verder ook niets aan doen. Neem nou Cruijff. Dat is toch een van de beste voetballers van de wereld, en daar is alleen maar kritiek op. Ze letten niet op z'n spel, maar op andere dingen - of-ie z'n geld wel goed wegstopt, of-ie aardig voor z'n vrouw is. Dan denk ik: waar bemoeien ze zich eigenlijk mee? Iedereen moet het toch voor zichzelf weten of-ie tot 12 uur in de bar wil zitten? Als je dal als voetballer doet, krijg je gelijk de sportpers over je heen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21