PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT [sraël gaat met egenzin akkoord teruggang in moederdag Delen Hitler-dagboek blijken vervalsingen JÊ DIESEL PER SLOK IBANON-VOORSTEL VS Beiroet opnieuw beschoten Schelde krijgt respijt 11 \l U r\ Enkele buien ten enkele bui. mogelijk, met onweer, tok af en toe zon. Mid.dagtempera.tuur r 18 graden, aan zee enkele aden lager. fie jaargang no. 107 jerdag 7 mei 1983 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL. (01180) 33000 IST iANPi Een bezinepomphouder in Soest heeft De dief had geen auto bij zich Hij gebruikte de dieselolie Iagmorgen bij de politie zijn beklag gedaan over een om zijn dorst te lessen. Tot verbazing van de pomphouder ^betaler De man tankte eerst voor vijftig cent dieselo- zette hij de slang aan de mond om de diesel vers te daarna voor zeventig cent zonder af te rekenen Hij consumeren. De dorstige man is nog met opgespoord III!'» IVan onze correspondent! jtUZALEM De Israëlische regering heeft vrijdag na 7 i.r beraad met tegenzin besloten het Amerikaanse ontwerp Uitreen akkoord met Libanon in beginsel goed te keuren. Na .overleg stemden 17 ministers voor en twee tegen, onder 1 Ariel Sharon, de voormalige minister van defensie, j regering zal Amerika nog opheldering vragen over een ital punten die betrekking hebben op de positie van Joor Haddad en zijn rechtse milities en het toezicht op de Jjgheidsregelingen. jens het akkoord wordt de staat schijnlijk in de 15 km strook met de [oorlog tussen Israël en Libanon Haddad-milities blijven indigd, maar er komt geen norma- ken. De internationale vredesmacht ig van betrekkingen, zoals Israël krijgt een taak ten noorden van de .jnkelijk had geëist. Onderhan- veiligheidszones. De Amerikaanse igen over de bilaterale betrekkin- mariniers krijgen het toezicht over de beginnen over een halfjaar. Israël weg van Beiroet naar het zuiden, de verder een bescheiden verbin- Fransen gaan patrouilleren langs de ^kantoor in Beiroet. weg Beiroet-Damascus, terwijl de Ita- akkoord gaat in hoofdzaak over lianen de weg van Beiroet naar het Veiligheidsregelingen in Zuid- noorden gaan bewaken, mon Er komen twee veiligheids- israël zal de ontruiming van Libanon es De milities van Haddad blijven binnen twee maanden voltooien, op voorwaarde dat Syrië en de PLO ook hun troepen ontruimen Bovendien moet er eerst een uitwisseling van krijgsgevangenen met Syrië en de PLO plaatsvinden. Met name de on derhandelingen over de krijgsgevan genen kunnen de zaak nog geruime tijd ophouden. De overeenkomst is in Israel in het algemeen ontvangen als de beste keu ze tussen slechte alternatieven. Zo betitelde ook premier Begin het ak-- koord. Sharon was een van de weini gen die tegen het akkoord stemden en sprak over ..verraad aan Haddad". Hij was verder van mening dat de over eenkomst geen veiligheid biedt voor Israels noordelijke grens. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz is vrijdagmiddag na het Israëlische kabinetsbesluit naar Amman vertrokken voor bespre kingen met koning Hoessein. Van daag gaat hij door naar Damascus voor belangrijke besprekingen met de Syrische president Assad. Tijdens een persconferentie vrijdagmiddag in Koblenz lieten Hans Boom rechtsi. president van de Westduitse federale archieven, en dr. Louis Ferdinand Werner van de federale recherche de vals gebleken delen van het Hitler-dagboek aan de pers zien. ien strook van 15 km diep langs de aëlische grens. Verder naar het rden komt een divisie van het anese leger, terwijl Unifïl verhuist f de vluchtelingenkampen in Si- RFIRnFT „ipi/afpi en Tyrus. Aan Haddad is formeel ^mOE/r (UP /AI P) - itel van waarnemend comman- 3 -sswrass gg«. -ÏE Btat en terreurbestrijding. Israël echter dat Amerikaanse voor erworpen. iraktisch belang is de titel i Van onze correspondenti BONN Minstens drie delen van 'Hitiers dagboeken', door het Westduitse weekblad Stern met veel tam-tam 'boven water gebracht', zijn een verval sing. Dit is vrijdagmiddag bekend gemaakt door het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken. Chemisch onderzoek op drie van de zestig dictaatcahiers door een team van het federaal archief, het federaal bureau voor materiaalonderzoek en de federale recherche heeft aangetoond dat papier, inkt en de zegelkoordjes dateren van na de tweede wereldoorlog. Ook uit zuiver historisch oogpunt zijn door de nog onbekende vervalser(s) fouten gemaakt. ken van Beiroet zijn tische radio. raakten ge- van de eerste vijande- wond, aldus de falangis- Hjkheden tussen de raketten, als uitvloeisel van felle gevechten in het nabijgelegen berg- HdMlbtll UL'IdlId 13 uc mei au «d niet, aangezien zijn milities ï.i'lt.lHte milities. beslaan zolang ook elders in de milities niet worden op- ven. Bovendien heeft de Libane- jering toegezegd dat de perma- e Libanese commandant in Zuid een Israel goed gezinde per- zal worden. sraelische grens met Libanon formeel dicht. Slechts 50 Israëli- nulitiaren mogen in Zuid- _ion vertoeven, in het kader van iligheidsregehngen. Zij staan on- ^Ibanees toezicht en mogen alleen banese voertuigen rijden. In de ijk zal het Israëlische leger waar- mosllm-druzen en christelijke strijders sinds hun felle onderlin ge strijd in oktober vorig jaar. Israëlische solda ten hebben een jongere doodgeschoten en vijf anderen verwond toen ze een weeshuis probeer den te doorzoeken. Dit uheeft de Libanese Zes christelijke berte en ten oosten van staatsradio vrijdag be strijders, onder wie drie Sidon waren het doelwit kendgemaakt. christelijke milities, zo maakte radio-Beircet Volgens de laatste zen der heeft de strijd zich ook uitgebreid naar ge bied ten zuiden van Bei roet. De dorpen Mech- mouche, Benouati en Kfar Falous in de buurt bekend. De strijd kostte van Jezzine aan de zuid- aan drie druzen het le- grens van het Choufge- Volgens een ambtenaar van het fede raal archief heeft de vervalser de teksten in de drie onderzochte deel tjes rechtstreeks, met fouten en al, overgeschreven uit een boek dat in 1962 is geschreven door een medewer ker van het archief, Max Domarus. Bij het onderzoek is niet gezocht naar vingerafdrukken, die mogelijk naar de vervalser zouden kunnen leiden. De uitslagen van onderzoeken door de Amerikaanse FBI en een Zwitsers instituut zijn nog niet bekend. De uitgever van het Westduitse week blad Stern. Henn Nannen. heeft ver klaard dat zijn blad uiteraard niet om 0 (Van onze sportredactie! H lAINT QUENTIN Jan Raas ^keerl volgend wielerseizoen niet terug in de Raleigh-ploeg van Peter Post. Veertien da gen geleden al werd bekend dat de Zeeuw geen basis meer zag voor verdere samenwer king met de Amstelveense ploegleider en vrijdagavond nam de 30-jarige renner het Definitieve besluit om de ver bintenis met de succesforma tie aan het eind van dit jaar te Tprbreken. Met Raas, die mo- 1 Imenteel deelneemt aan de Iyierdaagse van Duinkerken, zal in elk geval ook zijn „eer- Ste luitenant" Cees Priem op stappen, maar de kans is poot dat anderen zoals Leo (Zie pagina 13 kolom 7 de conclusies van het onderzoek van het federale bondsarchief „heen kan", namelijk dat de publicatie die de Stern nu voor de tweede keer heeft afgedrukt uit de 'dagboeken van Hit- Ier', vals zijn Nannen zei dat Stern naar bevind van zaken zal handelen, maar „uiteraard zullen we onze bron bekendmaken. Een vervalsr kunnen we met beschermen. We schamen ons tegenover onze lezers," aldus Nannen. Dit gedrag staat wel geheel in tegen spraak met datgene wat Nannen en ook zijn hoofdredacteur Koch nog maar enkele dagen geleden beweer den. namelijk dat het buiten elke twijfel stond dat de dagboeken wel degelijk echt waren. Stern kondigde toen ook aan dat zij zeker gedurende een periode van 27 maanden de dag boeken zouden afdrukken. Het merendeel van de Westduitse pers en ook de historici hebben het weekblad verweten met de vervalste dagboeken van Hitier goede sier te willen maken, met andere woorden: die te gebruiken om een commercieel succes te behalen Nadat al onmiddellijk na de eerste publicatie overal twijfels waren geuit over de echtheid van de dagboeken, is er tevens opgemerkt dat Stern buiten gewoon onverantwoordelijk handelde door als het ware een Hitler-beeld te verkopen dat geschikt was om de nazi-dictator min of meer schoon te wassen. Stern-journalist Gerd Heideman heeft altijd gezegd zijn bronnen volgens journalistiek gebruik te willen be schermen Waarom die bronnen ei genlijk beschermd moeten worden, is nog steeds een vraag Hier en daar werd geopperd dat Heidemann de boeken wellicht van een nog levende belangrijke ex-nazi heeft gekregen, die er natuurlijk geen belang bij heeft dat zijn identiteit in het openbaar bekend wordt Buitenlandse bladen zoals de Britse Sunday Times. Paris Match en Pano rama litaliëi hebben na de onthulling bekendgemaakt dat ze zullen stoppen met de publicatie van de 'dagboe ken'. Ook het Nederlandse weekblad Nieuwe Revue, dat samen met het Belgische weekblad 'Ons Land' voor een bedrag van 125.000 dollar het publicatierecht voor Nederland en België had verworven, zal stoppen met de publicatie van de dagboeken. JERUZALEM Met een tevreden blik steekt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Schultz vrijdag in Jeruzalem zijn duim omhoog, als hij het King David hotel verlaat in de wetenschap dat Israel heeft ingestemd met een plan voor zijn terugtrekking van zijn troepen uit Libanon. Links de speciale Amerikaanse afgezant Philip Habib De Schelde mag tot eind augustus proberen buitenlandse orders te bemachtigen zonder dat er mensen uit de mannebouw ontslagen moeten worden. Directie en vakbonden zijn blij met deze uitkomst van het overleg tussen minister Van Aardenne en de top van De Schelde (PAGINA 7) Landverraad Hoofdredacteur Herman Wigbold van Het Vrije Volk meent dat een I besluit tot plaatsing van 48 kern- raketten op ons grondgebied strij dig is met de grondwet (PAGINA 2) Ronald naar Ajax Indonesië DEN HAAG (GPD) On danks de sterk teruggelopen koopkracht van de meeste Ne derlanders lijken de inkopen voor Moederdag dit jaar on geveer even hoog uit te vallen als vorig jaar. Dit verwachten woordvoerders van de groot winkelbedrijven Bijenkorf- Hema, V en D en het midden- en kleinbedrijf. Er is vobral veel vraag naar vrijetijds artikelen, zoals spullen voor in de tuin of op de camping. Ook kopen de mensen meer duurzame artikelen. Opvallend dit jaar is het grote aantal kinderen dat zelf een cadeautje voor moeder komt kopen, de allerkleinsten vaak in gezelschap van pa die helpt uitzoeken. De verwachting is dat van daag de moederdag-aankopen verder zullen aantrekken, omdat steeds meer mensen hun inkopen blijken uit te stellen tot het laatste moment. Bloemen zijn het geschenk bij uitstek voor Moederdag '83 Dat valt op te maken uit de opdrachten die bloemis ten de afgelopen dagen kregen te verwerken. Het aantal bloemengroe- ten-op-afstand overtreft de resultaten van voorgaande jaren ruimschoots, aldus een woordvoerder van Fleurop- Interflora. Vooral emigranten die naar Australië. Nieuw-Zeeland, de VS, Ca nada en Zuid-Afrika zijn getrokken, willen dit jaar moeder of oma met een bloemengroet verrassen. De Nederlandse bloemenveilingen verwachten deze week trouwens een recordomzet van 105 tot 110 miljoen gulden. Het is voor het eerst dat de weekomzet van de gezamenlijke bloemveilingen boven de 100 miljoen komt. De Nederlandse overheid nodigt het bedrijfsleven uit kapitaal te I steken in Indonesië Nederland zou één tot twee miljard gulden bij kunnen dragen tn een groot pro ject. waarin vooral de maritieme ontwikkeling ruime aandacht ge niet (PAGINA 3) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financien, economie: 5 Provincie: 7, 9,10 en 11 Sport: 13 Weekendkrant: 15, 16, 17, 19. 21. 23 en 25 Ronald Koeman gaat voetballen voor Ajax Weg van FC Groningen, weg van broer Eru'in. die moest blijven. (PAGINA 13) Vakbondsfront Degradatie Na twaalf laar houdt Ane Groene- Kiezen in Engeland vru in Groot-Brittanniê 'Wj i IN met uitzondering van Wales en de stad Londen de raadsverkiezingen zon- I der een uitgesproken win naar achter de rug zijn. wordt druk gespeculeerd over al dan niet ver vroegde algemene verkiezingen. Dit weekend beraadt de top van de Con servatieve partij zich over de politieke situatie. De vraag is aan de orde of de Tories van premier Margaret That1 cher 'veilig' algemene verkiezingen kunnen houden in juni. dat wil zeg gen, of zij menen zichzelf een goede kans te moeten geven om de verkie zingen te winnen Mevrouw Thatcher kan als regeringsleider algemene ver kiezingen uitschrijven op elk tijdstip dat zij geschikt acht, in elk geval vóór najaar 1984. Het is niet ongewoon en politiek aanvaardbaar als de premier een zodanige datum kiest, dat haar eigen partij althans naar de indruk van die partij er wel denkt bij te zullen varen. De raadsverkiezingen van mei 1983 zouden een goede graad meter kunnen zijn, was zo n beetje het gevoelen van leidende Engelse politi ci Helaas beweegt de politieke ther mometer zich tussen vriezen en dooi en Vast staat, dat de Conservatieven het lang niet slecht hebben gedaan- Zij hebben veertig procent van de stemmen behaald, maar geprojec teerd op algemene verkiezingen zou dat wel eens te weinig kunnen zijn. Labour heeft een achterstand van nauwelijks vijf procent en het politie ke beeld behoeft slechts een kleine bijstelling om de Conservatieven op een nederlaag te zetten. Voorlopig ziet dat er niet naar uit. maar bij verkie zingen in Groot-Brittannie weetje het maar nooit De vraag, die dit weekend de Conservatieve top zal beheersen is deze: geven de cijfers van vrijdag voldoende vertrouwen om de algeme ne verkiezingen naar voren te halen? Met het resultaat van gisteren m de hand kun je alle kanten uit Opmerkelijk is de terugval van de Sociaal Democratische Partij, de alliantie van Liberalen en teleurge stelde socialisten Met veel verve is deze partij ruim twee jaar geleden de Engelse politiek binnengestormd. Eindelijk een nieuwe, frisse politieke partij, die het tweepartijenstelsel in Engeland zou doorbreken, werd voor speld. En inderdaad, in het eerste jaar van haar bestaan profileerde de SDP zich als een volwaardig tegenstander, die meteen hoog stond genoteerd bij verkiezingsonderzoeken Bij een aan tal tussentijdse verkiezingen sloeg de SDP hard toe: Croyden verkoos een SDP-vertegenwoordiger. Crosby bij Liverpool werd veroverd en enkele maanden later volgde Hillhead bij Glasgow Weliswaar m de laatste twee gevallen met respectievelijk de be kende oud-socialisten Shirley Wil liams en Roy Jenkins, maar niettemin werd de opmars van de alliantie be vestigd Toen kwam de oorlog met Argentië om de Falklands. Iedereen zal zich herinneren hoe bijna een jaar geleden de populariteit van mevrouw Thatcher met sprongen omhoog ging Eindelijk een premier, die doortas tend optrad, eindelijk iemand die daadwerkelijk een vuist maakte. Toen het er om ging Britse belangen te beschermen stuurde Margaret Thatcher de Engelse vloot naar de Falkland Eilanden. Niet om te para deren, maar om met scherp te schie ten De afloop is bekend Engeland beslechtte de strijd in zijn voordeel en de hele natie was apetrots. Trots op 'IJzeren Maggie', die de wereldopinie aan haar laars had gelapt en die het geschonden gezicht van Groot- Bnttanruè weer enig aanzien had ge geven Voor de sociaal-democraten was de Falkland-crisis het keerpunt. De gunst van de kiezer ging plotseling weer uit naar mevrouw Thatcher. In opiniepeilingen kwam de Conserva tieve Partij er onveranderd goed uit, met in haar spoor - zij het op redelijke afstand een zich herstellend Labour. De SDP bleef ver achter Dat is r.u ook ongeveer het beeld van de gemeente raadsverkiezingen Afgaande op deze I cijfers hoeven de Tories zich geen zorgen te maken over concurrentie van de sociaal-democraten Ruim '20 c'c van de stemmen is betekenisvol als sprake is van evenredige vertegen woordiging het aantal stemmen bepaalt het aantal zetels maar als gevolg van het districtenstelsel ko men de SDP-ers er bekaaid af Z|j kunnen bij zo n percentage slechts op een handjevol zetels rekenen. De grootste angst van de Tories op dit moment is een opleving van Labour, dat de al jaren durende strijd tussen de Imker- en rechtervleugel in wat rustiger vaarwater heeft kunnen bren gen Nu het Falkland-efïect wat is weggeëbd, zouden algemene verkie zingen op dit moment twee aan elkaar gewaagde partners ln het strijdperk brengen Gokken op een goede afloop is niet de stijl van Margaret Thatcher Zij die altijd zo zeker is van haar zaak. zal meer zekerheden willen voor zover daar sprake van kan zijn als de inzet een tweede ambtstermijn is. Dat en het vooruitzicht van een zich voorzichtig herstellende economie, zou voldoende reden kunnen zijn om voorlopig de beslissing over vervroeg- - de verkiezingen vooruit te schuiven. Dim Na twaalf jaar houdt Arte Groene- velt het voor gezien De man die beroemd werd door zijn felle aanpak en krasse uitspraken, treedt terug uit de frontlinies van het vakbondswerk. (PAGINA 17) NAC in degradatiegevaar Edy de Schepper krijgt koude rillingen als hij denkt aan voetballen in de eerste divisie (PAGINA 21) Schoolverlaters Het aantal i schoolverlaters zal rond 1987 zijn hoogtepunt bereiken Daarna zal een daling optreden die tot ver in de jaren I negentig zal aanhouden Deze daling wordt vrijwel uitsluitend bepaald door de na 1970 ingezette geboorteda- l ling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1