PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT evig verzet tegen eleid Mitterrand PZC LAATSTE HAND AAN AKKOORD LIBANON UENT ALLEN GEWONDEN IN PARIJS Energiebelasting EG voorgesteld DE JAGER-TOLHOEK RMD I Chinees vliegtuig gekaapt Minister laat auto onbeheerd pchter.... m BEVRIJDING GEVIERD Jeruzalem verzacht zijn eisen Fondsen voor Pershing-2 vandaag Zonnig )roog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, maar op de Wad- leneilanden iets lager. 26e jaargang no. 106 [rijdag 6 mei 1983 GOES: Houlkade 7 lel 01100-21250' end ma-vr van 8 00-17 00 uur zaterdag van 10 no-12 00 uur MIDDELBURG Ko lel 01180-33050' Ie Noordslraat i 1001 bouwmaterialen onder één dak! SEOEL/TOKIO (DPA)— direct na de landing al De kaping van een Chi- twee gewonden vrij, al- nees verkeersvliegtuig dus het Japanse persbu is donderdag in Zuid- reau Jiji. Aanboord"- het vliegtuig, een Tri dent van de Chinese de passagiers luchtvaartmaatschappij Amerikaanse CAAC. bevonden zich in totaal 105 mensen, met Korea geendigd door dat de kapers zich over gaven luchtmachtbasis Chun- con vrijlieten. De acht inbegnp van de beman- durende kaping is ning De Tndent werd de eerste geslaagde in de Chinese geschiede- tkaanse militairen brachten gedurende de kaping voedsel en water aan De zes kapers, vijf i De soldaat op de voorgrond is een Zuid-Koreaan een binnenlandse vlucht van Shenyang in Mantshoenje naar Shangai gedwongen om naar Zuid-Korea te nen en een vrouw, lieten vliegen, ofschoon werd gemeld dat de kapers naar Taiwan zouden hebben willen gaan. Het toestel kwam via Noord- Korea naar Zuid-Korea Boven de gedemilitari seerde zone werd de Tri- dent door Zuidkoreaan- se jagers opgevangen en naar de luchtmachtba sis Chuncon begeleid De vrijgelaten passa giers zijn in een hotel ondergebracht. Wat er met de kapers gaat ge beuren is niet bekend. /Van onze correspondent) RIJS Bij protestbetogingen van studenten en kleine zelfstandigen is het donderdag in jrijs tot ernstige botsingen met de oproerpolitie gekomen. De politie maakte daarbij bruik van traangas en de wapenstok toen de demonstranten keer op keer barricaden wierpen en deze in brand staken. De motorpolitie voerde enkele charge0 uit. geveer 50 politiemensen en demonstraten werden gewond bij de boringen. Van de Itogers werden 60 mensen gearresteerd. In het Quartier Latin duurden het tot laat in de relletjes voort van geïsoleerde groepjes demonstranten. regering Mitterrand ziet zich ge- eld tegenover de ernstigste binnen- indse crisis sinds de verkiezingsover- - m VEST lGPDi - Minister J. de '.mter van defensie heeft in de M van dinsdag op woens- met zijn dienstauto een jeluk gehad in Soest. De uit aarden afkomstige bewinds- mn bleef ongedeerd, evenals chauffeur De auto raakte '.ar beschadigd. De chauf- liet de wagen onbeheerd it één portier niet afgesloten •hier langs de hoofdweg door loest. In het voertuig waren 'efensiepapieren blijven lig- Volgens een woordvoer- van het ministerie zouden hel geen geheime papieren ijn geweest. politie is er gistermorgen pas achtergekomen dat hel de nimster teas die met een auto egen een boom was beland, 's 1 lachts om kwart over twaalf oerd de wagen aangetroffen, k vienvieler viel op door de mwezigheid van flink ivat end- en ontvangapparaluur fret bijbehorende antennes. "Ü/De rijksdienst voor het weg- verkeer wilde aanvankelijk er bleek het een geheim kente- 'en te betreffen. es,k Ruiter was op werkbezoek \eueesl in Noonvegen. Per iliegtuig kwam hij dinsdag- wond aan op Soesterberg laar wachtte de chauffeur dienstauto hem op. Op de Beg die naar de vliegbasis hopl. zag de bestuurder een cherpe bocht naar rechts ZJiier het hoofd. De wagen choot rechtdoor de berm in, ^Jfernielde twee paaltjes en Wam tegen een boom lol stil stand. Via de eigen zendappa ratuur werd de marechaussee in het gebeurde op de hoogte J esteld. De marechaussee pk nacht De Ruiter naar Naar- len, de chauffeur ging op ei- ongelegenheid naar huis Hij 'erzuimde een portier en de '■offerruimte af te sluiten. winning van mei 1981. die een eind maakte aan 23 jaar van conservatief bestuur in Frankrijk. Mitterrand brengt op dit moment een vijfdaags bezoek aan de volksrepubliek China. De studenten kwamen donderdag voor de zoveelste keer in actie tegen een nieuw hoger-onderwijswet, die hun keuzemogelijkheden beperkt en voorziet in extra examens. Elders in de stad betoogden tienduizenden win keliers, schoonmakers, slagers, kap pers en vertegenwoordigers van tal van andere beroepsgroepen in de om geving van de Eiffel-torentegen de bezuinigingsmaatregelen van de rege ring en de wat zij noemden discrimi nerende prijsbeheersmgsmaatrege- len De politie gebruikte traangas toen honderden demonstranten keer op keer probeerden een barricade te doorbreken. Terwijl premier Mauroy na een lange periode van zwijgzaam heid weer voor het voetlicht is getre den om te verklaren dat alles goed gaat. zijn de demonstraties van don derdag een duidelijke aanwijzing van de in het hele land heersende onrust Premier Pierre Mauroy zei donderdag overigens dat de vijandigheid van BRUSSEL De Euro pese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, wil een speciale energiebelasting invoe ren om Europees energieonderzoek te be kostigen. Die belasting zou zo'n 0.7 procent per eenheid verbruikte energie kosten, hetgeen voor een liter benzine aan de pomp een extra prijsverhoging zou be tekenen van ongeveer een cent. Totale op brengst van de energie belasting schat de Euro pese Commissie op ruim 2.5 miljard gulden. De energiebelasting, waarvoor definitieve voorstellen binnen en kele weken in Brussel worden verwacht, geldt alleen voor de particu liere consumptie en niet voor het industriever- bruik. Extra belasting van het mdustnever- bruik zou de concurren tiepositie van de Euro pese industrie tegenover Japan en de Verenigde staten namelijk bemoei lijken. De energiebelasting werd donderdag in Brussel aangekondigd als onderdeel van een pakket voorstellen om de Europese Gemeen schap aan meer eigen geld te helpen Meer over die voorstellen op pagina 5. publiek en vakbonden jegens de be- zuiningsmaatregelen de regnng niet van haar economische plannen zou afbrengen Een groot deel van de wankels in Frankrijk was donderdag gesloten om hun eigenaren de kans te geven mee te doen aan de optocht, dan wel eenvoudig om te protesteren. Niet ingelichte huismoeders stonden met hun tassen voor de slagers, de bak kers en de levensmiddelenwinkels en moesten onverrichterzake weer naar huis. De bond van kleine zelfstandigen vindt dat haar leden ten onrechte 'overal de schuld van krijgen' en dat ze maar 'lukraak' de prijzen zouden opdrijven. Terwijl een aantal van hen in mei '81 voor de socialistische presidentskandidaat Mitterrand had gestemd uit ongenoegen met de toen malige president Giscard en zijn eer- ste-ministcr Barre, begrijpen ze nu dat ze van de regen in de drop gekomen zijn. Nog meer en nog ver dergaande acties staan op het pro gramma. De studenten blijven doorgaan met protesteren tot minister van onder- wijs Savary bakzeil zal hebben ge haald en zijn hervormingsplannen zal intrekken De minister heeft echter juist laten weten dat hij gewoon door gaat met te doen wat hij van plan was en dat hij zich gesterkt weet door de steun van de eerste-minister en de president. Zowel Mauroy als Mitter rand wikkelen zich echter steeds dich ter in wolken van dure woorden en wekken de indruk dat ze van plan zijn Savary te laten vallen als ze de stu denten anders niet tot rust kunnen brengen. Het verkeer in Parijs was donderdag voor de zoveelste keer in de afgelopen weken een chaos. Vijftig boeren die protesteerden te gen de lage landbouwprijzen liepen donderdag met kuddes schapen door Parijs, daarbij eden zich geen onge- reldheden voor. maar elders in het land werden wegen geblokkeerd en buitenlandse vrachtwagens aange houden door boze boeren. Ook in andere steden, zoals Marseil le, Straatsburg, Nice, Rijssel, Toulou se. Nancy en Caen kwam het tot demonstralies. In Bordeaux werd het plaatselijke televisiestation door on geveer 100 studenten bezet. Zij zorg den ervoor dat een nieuwsuitzending niet door kon gaan. Prins Bemhard, prinses Juliana, koningin Beatrix en de heer Geertsema, commissaris der koningin. ARNHEM 'ANPi Onder grote belangstelling vond gisteren in de eusebiuskerk te Arnhem de nationale viering van de bevrijding plaats De bijeenkomst werd bijgewoond door koningin Beatrix, pnnses Juliana, pnns Bernhard. minister president drs R. F M. Lub bers en de commissaris der koningin in Gelderland, mr. W J Geertsema. Het centrale thema van de door het comité nationale viering bevrijding in Arnhem georganiseerde bijeen komst was 'vrijheid'. De anderhalf uur durende mani festatie werd verder bijgewoond door enkele honder den verzetsstrijders, veteranen, ex-politieke gevange nen en vervolgden Verder waren ongeveer 300 jonge ren uit Gelderland speciaal uitgenodigd, evenals verte genwoordigers van tal van maatschappelijke instellin gen en organisaties. Prins Bemhard heeft donderdagavond, ter gelegen heid van de officiële herdenking van de Duitse capitu latie in 1945. een krans gelegd bij hel bevrijdingsmonu- ment tegenover het voormalige hotel De Wereld in Wageningen. waar op 5 mei 1945 de overgave van de Duitse bezetters getekend werd. Tijdens de plechtig heid die daarop volgde in de landbouwhogeschool reikte de prins dertig verzetsherdenkingskruizen uit. JERUZALEM (AFP/DPA/RTR) Onder grote spanning werd donderdag in Jeruzalem de laatste hand gelegd aan het ontwerp-verdag tussen Israèl en Libanon. Amerikaanse en Israëlische diplomaten trachtten in urenlange besprekingen de laatste hindernissen uit de weg te ruimen die de onderte kening van een Israëlisch/Libanees verdrag over terugtrek king van alle buitenlandse troepen uit Libanon in de weg staan. Het Israëlische kabinet komt van- Het blad haalde kringen rond de daag tijdens een spoedzitting bijeen Israëlische regering aan waarin werd om te besluiten of het het verdrag vernomen dat dit akkoord onder meer aanvaardt of niet. Volgens het rege- inhoudt dat de Verenigde Staten het embargo tegen de levering van F-16 gevechtsvliegtuigen aan Israèl ophef fen en zich verbinden niet te onder handelen met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO Naar in Jeruzalem werd vernomen kan terugtrekking van de Israëlische. Syrische en Palestijnse troepen uit Libanon met twee a drie maanden voltooid zijn Zes maanden daarna openen Israel en Libanon onderhan delingen over de toekomstige betrek kingen. Een lid van de oproerpolitie trechtsi slaat met de kolf van zijn geweer een demonstrant neer. nngsgezinde blad Maariv heeft Israël tijdens de onderhandelingen zijn ei sen verzacht in ruil voor een Israëli sch Amerikaanse overeenkomst over uitbreiding van Amerikaanse steun. Synagoge Amsterdam moet sluiten AMSTERDAM (ANP) De Portugee s-Israëlische synagoge in de hoofd stad gaat voorlopig om veiligheidsre denen dicht. De maatregelen die de politie had voorgesteld, zijn finan cieel niet op te brengen, aldus don derdag besluurvoorzitter A. M. Coro net. Volgens hem had de politie de beveili ging voor haar rekening te nemen. Twee personen zouden daarbij de aanwezigen moeten foouilleren Beveiliging van alle synagogen, jood se scholen en andere gebouwen vormt een groot probleem, aldus Coronel. .Het is een vreemde zaak dat de groep die het doelwit van maatschappelijke misstanden is, de bestrijding daarvan zelf moet bekostigen". WASHINGTON (UPI) Een commis sie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft fondsen toege wezen voor de produktie van de Pershing-2-raket die vorig jaar ge blokkeerd werden in verband met mislukte proeflanceringen. Met zeven tegen vijf stemmen stemde de sub-commissie voor toewijzingen van hel huis in met het verstrekken van 453.6 miljoen van de 478 miljoen dollar die het Pentagon, ministerie van defensie had gevraagd Volgens de minister van defensie. Cas par Weinberger hadden de nieuwe proefnemingen goede resultaten op geleverd Hij had voorts gezegd dat men bij het ontbreken van de nodige fondsen voor het belastingjaar 1983 het risico zou lopen dat het NAVO- plan voor de stationering van Pers- hing-raketten vertraging zou oplopen Nederlaag Reagan Steun Schelde Het Amerikaanse Htus van Af gevaardigden spreekt zich uit voor de bevriezing van de kernwapen arsenalen Het aannemen van de betreffende fel omstreden resolutie wordt gezien als een nederlaag voor Ronald Reagan (PAGINA 3) Landbouwsleutel Hel dagelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschap stelt een aan tal maatregelen voor. die de Ne derlandse bijdrage flink zouden verhogen. Vooral de invoering van een zogenaamde 'Landbouwsleu tel' kan ons land veel geld gaan kosten (PAGINA 5) RSV De provinciale steunoperatie voor 'De Schelde' blijkt een zeer inge wikkelde operatie te worden. Voor het overhevelen van PZEM-gelden naar de bedreigde KMS moet een stichting worden opgericht (PAGINA 13) Jazzfestijn Het wereldberoemde orkest van de Cubaan Machito, 'Machito's Salsa Big Band treedt zondag 29 mei op tijdens het elfde Schelde- jazzfestival in Temeuzen. Het festi val. dat op donderdag 20 mei be gint. wordt bovendien opgeluisterd door Toots Thielemans (PAGINA 17) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 8 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1