esten: voorstel Andropov tap in de goede richting Ministers willen wapengebruik door politie aan banden leggen PZCfi 1 Regeringsverklaring Kohl in teken van vernieuwing ABN Bank "ROBLEEM FRANSE EN BRITSE RAKETTEN Duitse staat legt beslag op villa Pieter Menten Snelle schoen Bisschoppen VS willen bevriezing kernwapens INDERDAG 5 MEI 1983 PZC/binnen-buitenland 'fjVSHINGTON/LONDEN/PARIJS (RTR/AFP/UPI/DPA) De westelijke bondgenoten hebben tensdag voorzichtige instemming getoond met het aanbod van Sow jet-leider Yoeri idropov om op het Geneefse overleg tot vermindering van het aantal kernwapens voor iddellange afstand in Europa zowel kernkoppen als lanceermiddelen te tellen. De lerikaanse president. Ronald Reagan, heeft woensdag tegen journalisten op het Witte Huis ;gd 'bemoedigd' te zijn door het aanbod van Andropov. fegan gaf te kennen dat hij het tellen van lanceermiddelen maar ook prstel "ernstig zal bestuderen' en van kernkoppen omdat de Russische 1 hij het met de Amerikaanse on- SS-20-raketten elk drie kernkoppen jrhandelaar. Paul Nitze, zal bespre- hebben. Parijs vond het nuttig de li voor diens terugkeer naar Genève precieze inhoud van hét aanbod van "br de hervatting van het overleg op Andropov te bestuderen. 'el Londen als Parijs heeft zich leuw gekeerd tegen het meereke- van hun van de NAVO afhankelij- ;n meer als strategisch beschouw- kernraketstelsels. Londen sprak in een gematigde stap in de ie richting. westen is voor het niet alleen pi "bru Volgens een regeringswoordvoerder in Bonn bevestigden de woorden van Andropov het Westduitse standpunt dat Moskou niet zijn laatste woord heeft gesproken over het tussenvoor stel van president Ronald Reagan van 30 maart de raketten in Europa tot gelijke niveaus te verminderen. De Nederlandse regering zag in het aanbod van Andropov een stap in de richting van de juistheid van het BLAR1CUM IGPD) - De trijs grootverbruikers De mie heeft de gasprijs voor groot- iruikers. inclusief de glastum- IW, voor het tweede kwartaal dett- Öaiös 'bes^ lef vastgesteld op 39.3 cent per aelead 0D het Jhui<, e§leke meter. Dat is 0,2 cent lager fS Menttn in Blari- de voorlopige prijs, zoals die 1 neIer Memen Blan II is ingegaan. lisconto België met alf procent omlaag cum. Dat heeft de burge meester van Blaricum mevrouw A. Ie Coullre verklaard naar aanlei ding van vragen van het VVD-raadslid L. Anema. schadeloosstelling die hemberg in beslag na- de Duitse staat in 1965. men. Op 20 september naar later bleek ten on- 1979 bepaalde het ge rechte, aan Menten rechtshof in West- heeft uitbetaald. Het Berlijn echter dat Men- gaat daarbij om een be- ten de schadeloosstel- drag van 550.000 Duitse ling via opzettelijke mis- marken. leiding heeft verkregen. Menten heeft dat bedrag in '65 uitgekeerd gekre- De woning van Pieter gen als Wiedergutma- Menten werd in juli 1977 chung voor het feit dat grotendeels door brand westelijke uitgangspunt in de Geneef se onderhandelingen. De Belgische regering reageerde met gematigde voldoening NAVO- secretaris-generaal mr Josef Luns be groette volgens zijn woordvoerder in beginsel met instemming alles wat de impasse kan doorbreken. ..Maar deze algemene overweging betekent niet dat Andropovs aanbod dat resultaat ook zal opleveren' Een westelijke deskundige in Moskou heeft woensdag gezegd dat de militai ren in de Sowjet-Unie de eerdere voorstellen van het Kremlin te 'duif achtig' vonden Het probleem voor de NAVO is dat de Britten en Fransen op het punt staan een moderniserings programma te beginnen waarbij hun kernkop-totalen aanzienlijk zullen toenemen boven de 290 die hun in totaal 162 kemwapensystemen nu hebben. Daarom tracht Andropov nu ook waarborgen te krijgen voor een ver gelijking met een later toegenomen aantal Britse en Franse kernwapen systemen, aldus de deskundige. Op het ogenblik zou de Sowjet-Unie 243 SS-20-raketten met 729 kernkoppen op West-Europa gericht hebben. y KANSAS CITY - Wat be duusd sprong gisteren deze jonge kangoeroe rond op zijn nieuwe gymschoen in het dierenziekenhuis van de dierentuin in Kansas City. Dr. Roger Brannian, de dierenarts, zei dat de kan goeroe een middelgrote kin- dermaat nodig had voor zijn linkerachterpoot, omdat we gens een ernstige infectie on geveer 12 cm van de kangoe roevoet moest worden geam puteerd. De kangoeroe zelj heeft weinig problemen met het accepteren van zijn nieu we schoeisel: het is dan ook wel een 'snelle' schoen.... 'VRIENDSCHAP MET WESTEN' IUSSEL (RTR'BELGAi De Na- De beslaglegging nale Bank van België heeft woens- dus de burgemeester te de Duitsers in de oorlog verwoest. Sindsdien haar disconto met eenhalf pro- maken hebben met het zijn woning met kunst- er niets meer •erlaagd tot 9,5 procent. Het terugbetalen van een schatten in het Poolse huis gedaan. orschottentarief is verlaagd van tot 10,5 procent. De maatregel foojtrdt donderdag van kracht, zo heeft bank meegedeeld. it en t< het Weersvooruitzichten voor vrijdag 1 en met maandag: half tot zwaar ■Wolkt en af en toe regen. Middag- "nperatuur ongeveer zestien gra- eltagebied ivoidt vandaag een bijna windstil- ig die begint met enkele mistban- Deze zullen echter spoedig ver zijn. Er is weinig bewolking en volop zon. Hoewel het niet uitge- Ien is dat vanmiddag enkele wol- welden de zonneschijn zullen Lem- Fen. De temperatuur wordt onge iler 15 graden. Gisteren ontwikkelde ten noorden van Schotland een ledrukgebied dat verbinding kreeg een zwak hogedrukgebied boven inkrijk. Een depressie ten zuidwes- t van Ierland beweegt zich slechts Kaam. Hierdoor is er een zwakke mtelijke luchtstroming in de al- onderste luchtlagen van de atmo- die de oorzaak is van deze forse irsverbetenng. ■niitzichten voor vrijdag: de lelijke luchtstroming gaat iets ster- ioorden. Kleine storingen vanuil \nkrijk kunnen vrijdagavond enige brengen. De temperatuur wordt 16 graden. NEDERLAAG VOOR REAGAN WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse rooms-katholieke bisschop pen hebben in Chicago met een overweldigende meerderheid van 238 tegen 9 een kerkelijk leerstuk aangenomen, dat het gebruik van kernwapens als immoreel verwerpt en zich keert tegen de NAVO- doctrine, die erin voorziet als eerste kernwapens te gebruiken om een overrompeling met conventionele strijdkrachten te verhinderen. Tijdens twee dagen van debat, tot de status van voetnoten terug- waarin zo'n 500 amendementen ter gebracht. sprake kwamen, stelden de bis schoppen tegenover de opvattin- Met de herderlijke brief, getiteld 'De uitdaging van vrede: Gods be- gen van de Amerikaanse president lofte en ons weerwoord', heeft de Reagan een politiek zeer brand- Amerikaanse katholieke kerk een baar schrijven, dat oproept tot het ramkoers uitgezet ten aanzien van stilleggen van de produktie en de het bewapeningsbeleid van Ronald opstelling van kernwapens. Reagan. Het onmiddellijk als 'historisch' De publikatie bestempelde bisschoppelijk schrij ven betekent belangrijke steun voor de in sterkte toenemende be- van de Nederlandse bisschoppen kernbewapening is ver traagd. De brief van de bisschop weging die bevriezing wil van de pen zou begin deze week openbaar kemwapenarsenalen. De uiteinde- gemaakt worden, maar er blijken lijke tekst onderstreept een belang- na het laatste officiële beraad over rijke politieke nederlaag voor de de inhoud nog wijzigingen te zijn Amerikaanse president Reagan, aangebracht. Legerbisschop Bar Verklaringen van zijn raadgever op heeft deze wijzigingen voorge- het gebied van de nationale veilig- steld. Dit heeft een woordvoerder heid, William Clark, en van minis- van de Nederlandse Kerkprovin- ter van defensie Caspar Weinber- cie in Utrecht woensdag beves- ger, die aanvankelijk zouden v tigd. Over de aard van de verande- den opgenomen in de tekst, werden ringen kon hij niets mededelen. Rijkswegenfonds De voorgeno men opheffing van het rijkswegen fonds is definitief ongedaan gemaakt. Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat), minister Ruding (financiën) en staatssecretaris Koning (financien) hebben de Tweede K!r per brief laten weten dat het wetsontwerp tot ophef fing van het rijkswegenfonds is inge trokken. Officieel protest Nicaragua bij de Verenigde Staten NEW YORK (AFP) De Nicara guaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d'Escoto, stelt de Ver enigde Staten en Honduras verant woordelijk voor het jongste offensief van de opstandelingen die tegen de Nicaraguaanse regering strijden. Hij verklaarde dit in een protestnota die hij maandag heeft gestuurd aan de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Shultz In de nota noemde d'Escoto de situa tie 'zeer ernstig'. Hij schreef dat de Verenigde Staten en Honduras ook verantwoordelijk gesteld worden ,,voor de gevolgen van hun oorlogs zuchtige beleid tegen Nicaragua". Hij verweet de Amerikaanse regering te vens met in te willen gaan op het voorstel van Nicaragua voor een dia loog tussen Managua en Washington, ..die zou kunnen leiden tot een vreed zame oplossing van de huidige crisis" Het Witte Huis heeft woensdag felle kritiek geleverd op het schrappen van geld voor geheime samenwer king door de CIA met rechtse opstan delingen in Nicaragua door een com missie van het congres. Het ging om negentien miljoen dollar. De commissie voor de buitenlandse inlichtingendienst van het huis van afgevaardigden wees intussen wel 80 miljoen'dollar toe voor openlijke hulp aan bevriende naties in Centraal- Amerika om een stroom van wapens uit Nicaragua naar het verzet in El Salvador tegen te kunnen gaan. Van onze correspondent! BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft vanochtend in zijn regerings verklaring gezegd dat het de „hoogste tijd is voor een politiek van de vernieuwing". Hij verklaarde dat de rol van de staat moet worden teruggedrongen en dat er weer meer ruimte moet komen voor het particulier initiatief. Volgens Kohl heeft de ervaring geleerd dat de sociale marktecono mie de meest succesvolle economische orde is. Er dient een einde te komen aan het nog meer belasten van de burgers. Belangrijkste punten in de regerings verklaring zijn: Persoonlijke vrijheid en arbeid, welvaart en sociale zekerheid zijn alleen door de sociale markteconomie te bereiken; Helmuth Kohl Technische vernieuwing in de in dustriële Bondsrepubliek wordt bevorderd, De staat moet zijn opgaven tot de kern terugbrengen. Dat houdt ook in dat aanspraken van de burgers niet meer mogen groeien dan de krachten van de overheid toelaten. De Bondsrepubliek Duitsland be hoort tot het westelijk bondgenoot schap. De vrede kan alleen gehand haafd worden door het bewaren van de vriendschap met vooral de Ver enigde Stalen en begrip voor het Oosten; De eenheid van Europa blijft een belangrijk doel van de Westduitse politiek De Duitse natie blijft voortbestaan. De Bondsregering is voor het zelfbe schikkingsrecht van alle volkeren en tegen de deling van Europa Er wordt gestreefd naar de hereniging van Duitsland m vrijheid. Op economisch en financieel gebied streeft de Bondsregering naar een aanzienlijke vermindering van de staatsschuld. Daarom moeten de staatsuitgaven in 1984 met zes tot zeven miljard mark omlaag, zodat de begroting tegenover 1983 met niet meer dan twee procent groeit. Het belastingsysteem zal dusdanig veran derd worden dat „prestatie" met meer „bestraft" maar juist bevorderd wordt. De Westduitse regering blijft onveran derd achter het NAVO-dubbelbesluit staan Dat betekent dat er wordt overgegaan tot stationering van mid dellange afstandsraketten als de ont wapeningsonderhandelingen tussen Amerika en Rusland in Genève niet tot resultaten leiden. Op het gebied van de Dultsland-politiek streeft dé Bondsregering naar „praktische voor uitgang". Kohl kondigde aan dat hij op 4 juli naar de Sowjet-Unie gaat op uitnodi ging van secretaris-generaal Yoeri Andropov. Hij zei de dialoog met de Sowjet-Unie met een zekere regel maat te willen voortzetten. Nieuwe Italiaanse verkiezing in juni ROME (DPA) De Italianen wachten nieuwe verkiezingen in juni. Dit na dat president Sandro Pertini woens dag één jaar voor het aflopen van de zittingsperiode het parlement ont bond. De nieuwe regeringscrisis In Italië was twee weken geleden ontstaan, door dat de socialisten uit de regeringscoa litie me*, christen-democraten, libera len en sociaal-democraten onder pre mier Amintore Fanfani stapten in de verwachting dat zij daardoor stem menwinst kunnen boeken. De social- listen vertegenwoordigen op het ogen blik tien procent van het Italiaanse kiezersvolk. Vaut/sch bericht weinig wind. overwegend uit lVoost, zicht, eerst enkele mistban- H. overigens matig, temperatuur fjwater 11 graden, afwijking wa rlanden: een geringe verlaging. liimum golfhoogte monding Schel- I. vrijwel geen. ZON EN MAAN Bderdag 5 n nei Lk 05.43 Angen 0835 148 21.00 126 V 08 58 171 21.22 151 takzee 09 43 127 22 03 100 puil t 0928 187 2152 165 pieldwge 10.00 145 22 26 118 Jekrak 10.02 174 22 26 144 Stbse 10.26 150 2245 120 Tdag 6 mei 'hingen 9.51 146 22.13 126 otaeuzen 10.12 169 22.37 151 jlkzee 11.00 125 23.14 100 jiswecrt 10.40 186 23.05 166 "taeldlnge 1115 145 23 43 119 tekrak 11 14 174 23 40 145 lims.se 11.39 149 0.02 120 Idcrdag 5 n pingen 02 27 175 14 52 139 neuzen 02.53 186 15.14 149 pkzec 03 16 160 15 45 125 Jsweert 03 11 203 15 28 168 peldinge 03 22 177 15 58 139 «krak 03 37 203 16.13 158 jlnisse 03 32 178 16.10 141 dag 6 mei llngen 3.40 172 16.07 140 leuzen 4.02 183 1630 151 lkzce 4.26 160 16.58 125 isweert 4.21 199 16.43 169 Beldinge 4.32 176 17 10 142 (krak 4.46 201 1724 161 Inisse 4.41 177 17.20 143 DEN' HAAG (ANP) De verhoogde risico's die verbonden zijn aan het gebruik van een vuurwapen maken het noodzakelijk dat het aantal ge vallen waarin daarvan gebruik wordt gemaakt tot een minimum te beperken. Dit staat in voorstellen voor een wijziging van de geweldsbepalingen in de politiewet die de ministers Rietkerk van binnenlandse zaken en Korthals Altes van justitie de tweede kamer hebben toegestuurd. De voorstellen gaan over de gewelds bepalingen in de instructie korps rijkspolitie en de bijstandsinstructie gemeentepolitie De wijzigingen komen erop neer dat het optreden van de ambtenaar erop gericht moet zijn zwaar lichamelijk letsel of erger te voorkomen. Hij moet er rekening mee houden dat de kans het doel met een vuurwapen te treffen afneemt, naarmate de omstandighe den waaronder geschoten wordt on gunstiger zijn (de afstand tot het doel groter wordt, wanneer schutter of doel bewegen en bij duisternis). Daarom moet bij het schieten op bewegende voertuigen terughoudend heid in acht worden genomen. Het is gebleken, aldus de bewindslieden, dat het vaak niet mogelijk is een rijdend voertuig moet kogels zodanig te be schadigen dat het genoodzaakt is tot stoppen De kans is bovendien groot dat ongewild de inzittenden worden getroffen. Als het doel kan worden bereikt met de wapenstok pleiten zij ervoor het gebruik van het vuurwapen achterwe ge te laten. Het is verder van belang om een waarschuwing te geven voor dat er geweld wordt gebruikt. Ook bij aanhoudingen bepleiten de ministers enige terughoudendheid bij het gebruik van het vuurwapen. Bij woelingen (rellen en dergelijke) waarbij sprake is van een 'ernstige en onmiddellijke bedreiging van zowel het leven van anderen als van de openbare orde' kan gebruik worden gemaakt van ee niet-automatisch wa pen. Het moet dan wel gaan om een opdracht van het bevoegd gezag en optreden in gesloten verband. Maar de ambtenaar blijft in de uitoefening van zijn functie verplicht geweld te gebruiken als hij zijn doel niet op andere wijze kan bereiken, het belang van het te bereiken doel het gebruik van geweld rechtvaardigt en het risico van het gebruik van geweld geringer is dan het nadeel dat uit met-gebruik voortvloeit. Over het gebruik van het automatisch vuurwapen 'het wapen dat met een druk op de trekker meer schoten achter elkaar kan lossen) zeggen de bewindslieden dat het gebruik be perkt moet blijven tot de levensbe dreigende situaties. Er mag niet met het wapen worden gedreigd Verder brengt de aard van dit wapen met zich mee, dat dit alleen na in stemming van de officier van justitie mag worden meegevoerd wanneer het om personen gaat 'van wie met grote zekerheid kan worden aangenomen dat zij zich van soortgelijke geweld- middelen bedienen". Overigens horen automatische vuur wapens alleen tot de bewapening van het korps rijkspolitie. ADVERTENTIEI "WAT KAN IK LENEN MET M'N EIGEN HUIS?" Uw eigen huis is wellicht de basis voor een flexibele vorm van lenen: de ABN Planpoteek. Gebaseerd op het verschil tussen de huidige executiewaarde en de eventueel nog lopende hypotheek. Het maximum bedrag dat u zo kunt lenen is f 50.000,-. Rente betaalt u alleen over het opgenomen saldo. Wat u hebt afgelost kunt u weer opnemen. Doorlopend krediet dus, bijvoorbeeld voor verbouwing, interieurvemieuwing, of andere grote plannen. Vraag eens informatie! Om doordacht te lenen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes," tel. (01100) 16140 Terneuzen- Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling; (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3