jiVoningbouw mogelijk op lerrein Cruson Breskens NEHALENNIA X Welcome y Óntevredenheid leraren over toetsing kennis X sieraden VORBEREIDINGSBESL UIT OP KOMST maar voor de baby er is, gaat u een dagje winkelen bij Welcome Attracties Middelburg bundelen krachten Zeeuwse symbolen op gloednieuwe produkten Ml DERDAG 5 MEI 1983 GV PZC/provincie 17 fSTBURG Het gemeentebestuur van Oostburg komt snel met een voorbereidingsbesluit jrhet bedrijfsleven van 'Cruson B.V.' in de kom van Breskens. Daarmee wordt voorkomen It er ooit nog eens industrie op dat plekje zal terugkomen. «meester C T. Spijkerboer van fetburg maakte dat woensdagmor- 1 bekend in de vergadering van de jussie. planologie üeuwe bestemming van het stuk ind is nog niet bekend De commis- '_den deden verscheidene sugges- I Volgens voorzitter Spijkerboer is Rlngbouw 'zeker niet onmogelijk'. het eens met PvdA- en CDA- nmissieleden dat de 'psychologi- rtiedag tegen ernbewapening Goes JDELBURG - Het Walchers Vre- ie platform houdt zaterdag 14 mei in aqts een werkdag onder het thema io*land tegen kernwapens. Tijdens om 10.00 uur in 'Het Beest' bannende bijeenkomst wordt beke- boe in Zeeland de krachten ge en deld kunnen worden bij de acties de kernbewapening. >1 van de dag is met gelijkgezinden, 'isseling van ideeën en uiteinde- het opzetten van gezamenlijke viteiten voor de gehele provincie Ie komende maanden is de bedoeling dat tijdens de dagbijeenkomst i afloop ongeveer vijf) concrete plannen worden «werkt. Daarna volgt nog een ndprogramma, dat met muziek, ater en de presentatie van de plan- gevuld zal worden, tegenwoordigers van allerlei uwse vredesgroepen zijn voor de uitgenodigd. t Walchers Vredesplatform richt op acties die gehouden kunnen Ken alsvorens 29 oktober in Den M ig of in De Peel de landelijke lonstratie tegen de plaatsing van kemraketten gehouden Jdt Het is de bedoeling dat de Ballende vredesgroepen hun zelf- p idlgheid behouden, maar dat tege- JJ ertijcl door bundeling van krach- m acties op provinciaal r iden kunnen worden sche kant' van de zaak niet uit het oog verloren moet worden. Het terrein is namelijk ernstig verontreinigd met zware metalen. Uit voorgaand onderzoek moet blij ken of afgraving nodig is. ..Er is een maximale openheid nodig", stelde Spijkerboer vast. PvdA-er J. Wielakker en CDA-er A. Calon waren wel te vinden voor een groene, recreatieve ruimte op het 'Crusonterrein'. Volgens Wielakker kan er sportaccommodatie neergezet worden. Het CDA voelde meer voor winkels, een speelhal en een parkeer terrein Spijkerboer vond het nog te vroeg voor 'harde suggesties' Nadat het voorbereidingsbesluit genomen is kan de raad in alle rust nadere inrich tingsvoorstellen uitwerken, consta teerde hij De gemeentelijke aankoop van het Cruson-terrein is in een stroomver snelling geraakt, omdat de B.V. 'Gebr. Cruson'. de eigenaar van de grond en de gebouwen, vorige week failliet werd verklaard. „Daar moe ten we nog met de curator over praten", zei de burgemeester. „Het claimen van de kosten die de gemeen te al heeft gemaakt en de aankoop van de grond zal nu versneld aan de orde komen". De gemeente heeft nog ongeveer 100.000 gulden tegoed van het failliete l ADVERTENTIE) Daar vindt u overzichtelijk een brede keus aan wiegen* babykamers (o.a; doorgroeis)sieem)kinderwagens auto stoeltjes* wandelwagens boxen* kinderstoelen enz Wilt u eerst meer welen over Welcome: vraag dan onze gratis kleuren- brochure aan. - Geopendmaandag t/m vrijdag 10.00-IS.00 ui zaterdag 9.00-17.00 uur g Domiciling koopavond 1__ tot 21 00 uur KI' 1500 m Hèt Warenhuis voor Moeder Kind Tinnegieterstraat 34-36. Den Bosch, Soetelieve Tel. 073-424108 'Oosleinderweg 249. Aalsmeer. Tel 02977-20882 SCHRIFTELIJK EXAMEN GESCHIEDENIS JOES De eindexamenkandidaten van hetTvïAVO, het HAVO en het 1Ui WO met geschiedenis/staatsinrichting in hun vakkenpakket hebben licli woensdag op een passende manier kunnen voorbereiden op levrijdingsdag. Nederland in de periode 1939-1946 en het Duitse SJ lationaal-socialisme tussen 1918 en 1945 waren de onderwerpen die deze k ieer aan de orde kwamen in het centraal schriftelijk voor deze vakken. Het was de tweede keer dat geschiedenis staatsinrichting schriftelijk wordt geexamineerd. Het is daarom misschien nog even wennen, maar verscheidene geschiedenisleraren bleken niet erg te spreken over de ■r waarop de kennis van hun leerlingen werd getoest. jam en Wat is het nou, een chiedenis of een examen Neder- vroeg J van Elsacker van de ;meentelijke MAVO-school in holen zich af. Hij was tot de slot- om gekomen dat het bij een aantal ragen niet zozeer om de geschied- ;undige kennis van de leerlingen jng, dan wel om hun vermogen een ekst goed te doorgronden of moei- ijke woorden te omschrijven. Hij ook kritiek op de presentatie 'an het onderdeel staatsinrichting ,Zo droog als gort", vond hij De ïbruanstaking, het persoonsbewijs n Hitiers boek Mein Kampf kwa llen in de vragen onder meer aan de irde De Thoolse eindexaminandi widen zich met de opgaven voor [eschiedenis staatsinrichting niet 'oor onoverkomelijke problemen ;eplaatst. Anja van Daalen uit oud- [össemeer was het 'hartstikke mee rvallen' Beerens. die de HAVO-leerlingen an het Goese St -Willibrordcoilege >p het geschiedenis staatsinnch- ingsexamen heeft voorbereid, liet reten teleurgesteld te zijn over het liveau van de vragen. Hij stelde ast dat de hoofdzaak van de twee inderwerpen nauwelijks aan bod twamen. De vragen voor de HAVO- andidaten hadden betrekking op onder meer de vijfde colonne, de april/mei-stakingen, de na-oorlogse geldsanering en de economische ontwikkeling van Duitsland in de jaren waarin het nationaal- socialisme zich ontwikkelde De meningen van Linda Herkemij uit, 's-Gravenpolder en Shirley de Graaff uit Vlissingen liepen uiteen De eerste kwalificeerde het examen als 'zeker te doen'. Shirley was EXAMEN^ minder te spreken, vooral omdat om sommige vragen een antwoord moest worden geformuleerd dat niet zonder meer uit de behandelde lesstof kon worden afgeleid. Beperkt De onderwerpen voor het VYVO- examen (onder meer de Duitse aan val in mei 1940, de bijzondere rechtspleging voor NSB-ers, het verzet en de jodenvervolging) wa ren naar het oordeel van H. de Potter, eveneens geschiedenisle raar aan het St.-Willibrordcoilege beperkt gekozen. Hij vond boven dien dat onduidelijkheden in de vragen zaten. Zo kon daar ves tigde ook leerling Geertjan Sarneel de aandracht op bij een vraag over Hitlers machtsovername deze daad zowel een revolutionaire als een reactionaire daad worden. Voor de MAVO-leerlingen stond ook het Nederlands opstel op het programma. Leraar Nederlands H Vinckers was er niet ontevreden over Naar zijn smaak zaten er vol doende keuzemogelijkheden bij en onderwerpen die de leerlingen kon den aanspreken. Minder gelukkig was hij met de titel waarbij een verhaal moest worden geschreven dat aansloot op een aantal opgege ven zinnen Daar valt dan meestal nogal snel de keus op Dat was ook in Tholen het. geval Vijf teksten en een reeks vragen vormden het examen Franse voor het HAVO. De teksten waen geva rieerd: over uitzendkrachten, de bi bliotheek van het Centre Pompidou in Parijs, over de opkomst van popmuziek in Franknjk. over het leven in Peking en over plankzeilen De VWO-ers kregen vier teksten voorgelegd bij hun examen Frans Dat was er een minder dan gebrui kelijk, maar daar stond tegenover dat een ervan zonder meer moeilijk te begrijpen was. Een stuk over stakingen en de mensen die erdoor gestroffen worden uit de krant Le Figaro. De ttedachtengang in deze tekst was lang niet. voor iedereen te volgen. ..Bepaald geen tractatie". luidde het oordeel van leraar J. Limonard. De leerlingen Ingnd Bo- gaert en Anky de Bakker hadden thuis naar het woordenboek moe ten grijpen om erachter te komen waar het stuk nu precies over ging terlingen van het Sint-Willibrordcollege bij het examen geschiedenis'staatsinrichting HAVO en VWO. bedrijf voor het vernietigen en het weghalen van gifafval en materialen. Dat gebeurde vorig jaar omdat de hinderwetvergunning op talloze pun ten werd overtreden Wethouder A. de Feijter had toch nog goede hoop dat de gemeente het geld ooit zal terugzien, omdat Oostburg bij het 'aflossen' van die schulden voor aan in de rij mag staan MIDDELBURG - Dc drie belangrijk ste toeristische attracties in .Middel burg gaan de krachten bundelen. Het Ambachtencentrum Demerary, Mi niatuur Walcheren en het Zeeuws Museum hebben hun promotie- activiteiten samengebracht. Dat wil zeggen, dat deze drie attracties geza menlijk proberen zo veel mogelijk toeristen naar Middelburg te trek ken. „Een dergelijke samenwerking is niet alleen gunstig voor ons. maar voor de hele middenstand in Middel burg", meent John van der Zwaan, directeur van Demerary. „Als wij als eenling opereren, trekken wij veel minder bezoekers dan wan neer we onze kennis en middelen bundelen", zegt Van der Zwaan. Hij legt uit. dat alle winkeliers kunnen profiteren van de toeristenstromen, die van de ene attractie naar de andere gaan. Daarom promoten de drie attracties niet alleen zichzelf, maar de hele stad Middelburg als een geheel. De Zeeuwse hoofdstad wordt dan als een recreatief produkt aan de man gebracht, waarbij de drie attrac ties worden 'ingebed' in een route, die langs de winkels, weekmarkt en mo numenten van Middelburg voert „In de praktijk werkt dit als een soort huwelijk tussen de economische acti viteiten van de middenstand en de sociaal-culturele en recreatieve activi teiten van de stad", zo laat Van der Zwaan weten Het samenwerkingsverband heeft al lerlei reisorganisatoren inmiddels nog eens gewezen op hetgeen Middelburg te bieden heeft Het is de bedoeling dat die organisatoren gebruik maken van de speciaal door Demerary opge zette busarrangementen. Verder pro beren Demerary, Miniatuur Walche ren en het Zeeuws Museum nieuwe doelgroepen te bereiken Gedeputeer de J B Ventevogel wees eind vorige week al op de noodzaak om de Engel se toeristen, die via de Olau-termmal in Vlissingen in Nederland aankomen, te interesseren voor Zeeland. De Mid delburgse attracties hopen daarin te slagen Ook hebben Demerary, Zeeuws Museum en Miniatuur Wal cheren hun zinnen gezet op de vele honderdduizenden, die het werkei- land Neeltje Jans bezoeken Ook die toeristen moeten naar Walcheren wor den gelokt, zo vinden de Middelbur gers. De drie samenwerkende instellingen brengen binnenkort een gezamenlijke folder uit. Ook zullen ze hun deuren openen voor. eikaars activiteiten. Zo zullen ambachten te zien zijn in Mi niatuur Walcheren en worden demon straties mmlatuurbouw gegeven in Demerary. In de arrangementen wor den ook de incidentele activiteiten betrokken, van bijvoorbeeld de Cere moniemeesters. Ook houdt Demerary vanaf 1 juni elke zaterdag een markt voor het ambachtencentrum Verder maakte de heer E. Rorsch van Miniatuur Walcheren bekend, dat het miniatuurpark tussen 6 juli en 19 augustus op woensdag, donderdag en vrijdag ook 's avonds geopend zal zijn. Het park is dan tot tien uur 's avonds open; de kassa sluit een uur eerder. ADVERTENTIE henk&ingridWZafcvanderkooij edelsmeden scherrmnkelstraat 31 vlissingen Ins de Leeuw tlinksi en Loudi Oosterman bij het tervaardigen tan Nehalenma-produkten Vol goede moed richtten Iris de Leeuw en Loudi Oosterman een kleine twee jaar geleden hun project Nehalennia op. Een initiatief dat op den duur werk zou verschaffen aan zo'n 50 haanlozen. Nieuwe produkten zouden in de werkplaats in 's-Heer Abtskerke worden ontwikkeld, met typisch Zeeuwse kleur- en vorm-kenmerken. Dat daar nog niet iemand op gekomen was. Een gat in de markt, met name gericht op de duizenden toeristen, die Zeeland jaarlijks bezoeken. De reacties waren positief, de belangstelling groot. Maar al na enkele maanden, groeide de organisatie de initiatiefneem sters boven het hoofd. Tal van oor zaken dwongen hen het project stil te leggen Nu. een jaar later, is onverwachts Nehalennia nieuw le ven in geblazen. Op een beurs in Amsterdam boekten Iris en Loudi met wat voorbeelden een behoorlijk succes Reden genoeg om hun oor spronkelijke idee nog een keer ge stalte te geven. Nehalennia is de naam van een oude Zeeuwse schutsgodin Niet voor niets kozen de initiatiefneem sters een naam uit de Zeeuwse cultuur. Deze vormt voornamelijk de basis voor het project. Gewerkt wordt met Zeeuwse patronen, waar van sommige al duizenden jaren geleden zijn ontworpen Neem nu bijvoorbeeld het patroon van het Zeeuwse broekstuk Terug te vin den op menig antiek Zeeuws kle dingstuk. Weinig mensen zullen er bij stil staan dat deze versiering de cosmische wisseling van dag en nacht symboliseert En zo zijn er meer op het eerste gezicht eenvou dige verfraaiingen in de Zeeuwse klederdracht terug te vinden. Veelal beelden de motieven het natuurge beuren uit de zee, de sterren, de aarde De symbolen worden in het project verwerkt in allerhande voorwerpen en kledingstukken In de eerste plaats zijn er de textiel produkten. Van stoffen als grove wol. zijde en katoen vervaardigen ze truien, jur ken. sjaals of gewoon lappen Daar naast kunnen de symbolen prijken op sieraden placemats. tassen en andere gebruiksvoorwerpen Sinds kort richt de aandacht van het project zich op de zogenaamde Mel- chair stoel, als uitvinding al in de prijzen gevallen. Deze platste op- vouwstoel ter wereld (8 millimeter dik) is een uitvinding van Reinout Meltzer. eveneens al vanaf het begin als ontwerper verbonden aan Neha lennia Maar dan komen de proble men. Geldgebrek bijvoorbeeld. Er moet een fabrikant zijn. die de eerste stap durft te wagen Boven dien moeten de stoelen, eenmaal vervaardigd, gedistribueerd wor den Iris oppert dat er zoiets als een speciale stichting in het leven ge- Annet Peels, één van de medewerksters aan hel Nehalenniaproject, toont een jurk en wat gebruiksvoorwerpen, die zijn versierd met vergrote versies van oude Zeeuuse versieringen Op de jurk en het kleed onder, de broekstukpatronen. De trui en de place-mat tonen het patroon van hel daagse boeren-schortegoed roépen zou kunnen worden, om een en ander op poten te zetten. Maar, ja, de economische teruggang speelt ook hier parten „En we za gen ze al bedrukt vobr ons", ver zucht Loudi Oosterman. De problemen bij de stoel, zijn nagenoeg gelijk aan die van het gehele project. Om iets te be ginnen is geld nodig, van bijvoor beeld de overheid. „Maar het gaat allemaal heel traag", aldus De Leeuw. Dat bleek al bij het opzet ten van Nehalennia, medio 1981. De plannen klonken hoopvol. Uitein delijk zouden 50 haanlozen in ver schillende werkplaatsen er werk in vinden. Maar al vanaf het begin verliep het project moeizaam. Na lang onder handelen. vonden de initiatiefneem sters steun bij de stichting opbouw West-Zuid-Beveland in Baarland Op rekening van de stichting wer den materialen gekocht Bovendien ontving Nehalennia een subsidie van 5000 gulden van het Anjerfonds. De aanmelding van werkloze vrij willigers verliep vlotjes. Al snel groeide het project uit tot een orga nisatie met ongeveer 15 betrokke nen „Er waren te veel mensen", vertelt Iris „Het werd vaak ondoor zichtig. een puinhoop Gewoon zon de van zo'n goed project." Loudi Oosterman maakt duidelijk dat de kosten te hoog opliepen „We heb ben ze allemaal naar huis gestuurd op een gegeven moment We kon den het met betalen Een splitsing met de stichting Op bouw vanwege meningverschil- len gaf de genadeklap. Dc men sen van het project maakten wel hun opdracht af. Ondanks dat er in de werkplaats aan de Kloetingse- weg nog materialen en machines bleven staan, lag het werk daarna ruim een jaar stil. Het uitvindersbureau ID-NL uit Rotterdam stelde Iris en Loudi een paar weken geleden telefonisch voor om op de beurs in Amsterdam te gaan staan. Ze wilden echte Nederlandse produkten, ook voor export „Ze vroegen ons ook. omdat wij een echt vrouwelijk project had den". vertelt Iris. Vijf dagen togen de beide Nehalennia- medewerksters met vrienden aan het werk om voorbeeld-produkten klaar te hebben. Op de Amsterdam se beurs werd vervolgens een twee de poging gewaagd Nehalennia aan het publiek 'te presenteren'. De reacties die volgden, waren overwel digend" Loudi sluit daarbij aan „Het betekende weer een oppep per." zijn teruggekomen met het idee van: O jee. wat groeit er straks weer boven ons hoofd", gaat Iris verder. „Dat h#t een tweede keer zal mislukken, dat kunnen we niet aan". Inmiddels hebben beiden besloten om de vorm van het project af te laten hangen van de mogelijkheden. Wel licht behoort een regeling van de gemeente voor het opzetten van eep klein bedrijfje daartoe. Het programma van Nehalennia vermeldt als eerste stap een presen tatie op de Expo Goes in de veiling- hallen van de ganzestad Loudi en Iris zijn gevraagd om daar een plaats in te nemen Dat gebeurt tijdens alle dagen, dat de beurs is geopend, van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 mei. Rene Groeneveld GOES De Fop vereniging Zeeland presenteert zaterdag 7 mei een inventarïsatiebock van alle in deze provincie opererende popgroepen. Met het boek in de hand kunnen groepen, maar ook zaaleigenaren en anderen die met live-muziek bezig zijn zelf aan de slag. In het boek, waarvan het eerste exemplaar wordt overhandigd aan Jaap van Bcusckom, voorzitter van de Stichting Popmuziek Nederland, is rekening gehouden met bezettingswijzi gingen j>f het wegvallen van groepen dank zij een zogenaamde klem. waardoor te allen tijde bladen verwijderd of toegevoegd kunnen worden. Naast een opsomming en korte biografie van alle popgroepen verwerkten de samenstellers ipopveremgingvoorzitter Renê de Dreu. Ad Boonman en Dim Dijkgraaf) in het boek algemene intormatie over onder meer contracten en belastingen, een lijst met podia, organisaties en jeugdsozen in Zeeland, een overzicht van de servicebureaus in Nederland, een overzicht van de Neder landse popcollectieven, een overzicht van de Zeuwse studio's, drukkerijen. PA-verhuurbedrijven en van de studio's buiten Zeeland, grammofoonplaten maatschappijen, perserljen. radioadressen en andere media die zich met popmuziek bezighouden In het boek wordt ook vrij uitgebreid aandacht besteed aan de opzet van een demotheek Het is de bedoeling van de popvereniging om een verzameling cassettes aan te leggen van Zeeuwse popgroepen Die cassettes kunnen gebruikt worden als demonstratiemateriaal voor platenmaatschappijen, omroepen en zaaleigenaren De inventarisatie wordt uitgegeven door de popvereniging Zeeland en het Zeeuws servicecentrum dat een belangrijk aandeel heeft gehad in de samenstelling en druk van het geheel Jaap van Beusekom ontvangt het boekwerk zaterdag 7 mei, tijdens een vergadering van de popvereniging Zeeland, in gebouw de Pit te Goes. Deze vergadering begint om 13.00 uur In die vergadering wordt ook gesproken over het opzetten van verkooppun ten voor platen en cassettes van Nederlandse popgroepen die in eigen beheer zijn uitgegeven. Het inventarisatieboekzal tegen kostprijs worden verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27