Woningbouw mogelijk op terrein Cruson Breskens NEHALENNIA X y óntevredenheid leraren wer toetsing kennis popgroepen Welcome sieraden Attracties Middelburg bundelen krachten PZC/ provincie LOORBEREIDINGSBESLUIT OP KOMST ..maar voor de baby er is, gaat u een dagje winkelen bij Welcome Zeeuwse symbolen op gloednieuwe produkten (SCHRIFTELIJK EXAMEN GESCHIEDENIS ■GOES De eindexamenkandidaten van het MAVO, het HAVO en het ■VWO met geschiedenis/staatsinrichting in hun vakkenpakket hebben Jzich woensdag op een passende manier kunnen voorbereiden op «bevrijdingsdag. Nederland in de periode 1939-1946 en het Duitse F nationaal-socialisme tussen 1918 en 1945 waren de onderwerpen die deze keer aan de orde kwamen in het centraal schriftelijk voor deze vakken. Het was de tweede keer dat geschiedenis'staatsinrichting schriftelijk wordt geexamineerd. Het is daarom misschien nog even wennen, maar verscheidene geschiedenisleraren bleken niet erg te spreken over de manier waarop de kennis van hun leerlingen werd getoest. ,Wat is het nou, een ichiedenis of een examen Neder- ands". vroeg J. van Elsacker van de geldsanering en de economische jemeentelijke MAVO-school fholen zich af. Hij was tot de slot- »m gekomen dat het bij een aantal socialisme zich ontwikkelde. ragen met zozeer om de geschied- tundige kennis van de leerlingen onder meer de vijfde colonne, de april/mei-stakingen, de na-oorlogse EXAMEN^? [ine. dan wel om hun vermogen een Graaff uit Vhssingen liepen uiteen, ekst goed te doorgronden of moei- De eerste kwalificeerde het examen l)ke woorden te omschrijven Hij ook kritiek op de presentatie van het onderdeel staatsinrichting. ,Zo droog als gort", vond hij. De èbruaiistaking, het persoonsbewijs Hitiers boek Mein Kampf kwa- Den in de vragen onder meer aan de irde De Thoolse eindexammandi roeiden zich met de opgaven voor ;eschiedenis staatsinrichting niet 'oor onoverkomelijke problemen ieplaatst. Anja van Daalen uit oud- lossemeer was het 'hartstikke mee rvallen'. Beerens, die de HAVO-leerlingen ran net Goese St.-Willibrordcollege ip het geschiedenis staatsinrich- '4 ingsexamen heeft voorbereid, liet 'eten teleurgesteld te zijn over het iveau van de vragen. Hij stelde 'ast dat de hoofdzaak van de twee inderwerpen nauwelijks aan bod vragen zaten. Zo kon daar ves tigde ook leerling Geert jan Sarneel de aandracht op bij een vraag over Hitiers machtsovername deze daad zowel een revolutionaire als een reactionaire daad worden. Voor de MAVO-leerlingen stond ook het Nederlands opstel op het programma. Leraar Nederlands H Vinckers was er niet ontevreden over. Naar zijn smaak zaten er vol doende keuzemogelijkheden bij en onderwerpen die de leerlingen kon den aanspreken. Minder gelukkig was hij met de titel waarbij een verhaal moest worden geschreven dat aansloot op een aantal opgege ven zinnen. Daar valt dan meestal nogal snel de keus op. Dat was ook in Tholen het geval. Vijf teksten en een reeks vragen 'zeker te doen'. Shirley was vormden het examen Franse voor het HAVO. De teksten waen geva rieerd: over uitzendkrachten, de bi bliotheek van het Centre Pompidou in Parijs, over de opkomst van popmuziek in Frankrijk, over het minder te spreken, vooral omdat leven in Peking en over plankzeüen. ontwikkeling van Duitsland in de jaren waarin het nationaal- De meningen van Linda Herkemij uit 's-Gravenpolder en Shirley de sommige vragen een antwoord moest worden geformuleerd dat met zonder meer uit de behandelde lesstof kon worden afgeleid. Beperkt De onderwerpen voor het VWO- examen (onder meer de Duitse aan val in mei 1940. de bijzondere rechtspleging voor NSB-ers, het verzet en de jodenvervolging) wa ren naar het oordeel van H. de Potter, eveneens geschiedenisle raar aan het St.-Willibrordcollege Wamen. De vragen voor de HAVO- beperkt gekozen. Hij vond boven- andidaten hadden betrekking op dien dat onduidelijkheden in de De VWO-ers kregen vier teksten voorgelegd bij hun examen Frans. Dat was er één minder dan gebrui kelijk, maar daar stond tegenover dat een ervan zonder meer moeilijk te begrijpen was. Een stuk over stakingen en de mensen die erdoor gestroffen worden uit de krant Le Figaro. De gedachtengang in deze tekst was lang niet voor iedereen te volgen. ..Bepaald geen tractatie". luidde het oordeel van leraar J. Limonard. De leerlingen Ingrid Bo- gaert en Anky de Bakker hadden thuis naar het woordenboek moe ten grijpen om erachter te komen waar het stuk nu precies over ging DNDERDAG 5 MEI 1983 I0STBURG Het gemeentebestuur van Oostburg komt snel met een voorbereidingsbesluit hor het bedrijfsleven van 'Cruson B.V.' in de kom van Breskens. Daarmee wordt voorkomen |it er ooit nog eens industrie op dat plekje zal terugkomen. rgemeester C. T. Spijkerboer van stburg maakte dat woensdagmor in bekend in de vergadering van de Cnmissie planologie, fe nieuwe bestemming van het stuk tnd is nog niet bekend. De commis- fcleden deden verscheidene sugges ts. Volgens voorzitter Spijkerboer is 'jningbouw 'zeker niet onmogelijk', was het eens met PvdA- en CDA- ïmissieleden dat de 'psychologi- ictiedag tegen kernbewapening Goes sche kant' van de zaak niet uit het oog verloren moet worden Het terrein is namelijk ernstig verontreinigd met zware metalen. Uit voorgaand onderzoek moet blij ken of afgraving nodig is. ..Er is een maximale openheid nodig", stelde Spijkerboer vast. PvdA-er J. Wielakker en CDA-er A. Calon waren wel te vinden voor een groene, recreatieve ruimte op het 'Crusonterrem'. Volgens Wielakker kan er sportaccommodatie neergezet worden Het CDA voelde meer voor winkels, een speelhal en een parkeer terrein Spijkerboer vond het nog te vroeg voor 'harde suggesties'. Nadat het voorbereidingsbesluit genomen is kan de raad in alle rust nadere inrich tingsvoorstellen uitwerken, consta teerde hij De gemeentelijke aankoop van hel Cruson-terrein is in een stroomver snelling geraakt, omdat de B.V. 'Gebr. Cruson', de eigenaar van de grond en de gebouwen, vorige week failliet werd verklaard. „Daar moe ten we nog met de curator over praten", zei de burgemeester. „Het claimen van de kosten die de gemeen te al heeft gemaakt en de aankoop van de grond zal nu versneld aan de orde komen". De gemeente heeft nog ongeveer 100.000 gulden tegoed van het failliete bedrijf voor het vernietigen en het weghalen van gifafval en materialen. Dat gebeurde vorig jaar omdat de hinderwetvergunning op talloze pun ten werd overtreden Wethouder A. de Feijter had toch nog goede hoop dat de gemeente het geld ooit zal terugzien, omdat Oostburg bij hel 'aflossen' van die schulden voor aan in de rij mag staan. Ins de Leeuw ilinksi en Loudi Oosterman bi] het vervaardigen van Nehalennia-produkten (DELBURG - Het Walchers Vre- splatform houdt zaterdag 14 mei in >es een werkdag onder het thema (eland tegen kernwapens. Tijdens xe om 10.00 uur in 'Het Beest' ginnende bijeenkomst wordt beke- n hoe in Zeeland de krachten ge adeld kunnen worden bij de acties jen de kernbewapening. KI van de dag is met gelijkgezinden, isseling van ideeën en uiteinde- Ij het opzetten van gezamenlijke jtiviteiten voor de gehele provincie Ide komende maanden. de bedoeling dat tijdens de lagbijeenkomst i afloop ongeveer vijf) concrete plannen worden (werkt. Daarna volgt nog een pndprogramma, dat met muziek, tater en de presentatie van de plan- gevuld zal worden sgenwoordigers van allerlei [uwse vredesgroepen zijn voor de uitgenodigd. [et Walchers Vredesplatform richt op acties die gehouden kunnen ien alsvorens 29 oktober in Den ig of in De Peel de landelijke nonstratie tegen de plaatsing van kernraketten gehouden Het is de bedoeling dat de chillende vredesgroepen hun zelf- ldigheid behouden, maar dat tege- lertijd door bundeling van krach acties op provinciaal niveau ge iden kunnen worden. Daar vindt u overzichtelijk een brede keus aan wiegen*babykamers (o.a. doorgroeisysteem)*kinderwagens *autostoe/tjes* wandelwagens*boxen*kinderstoelen enz. Wilt u eerst meer weten over Welcome; vraag dan onze gratis kleuren- L brochure aan. f~ Geopend maandag i/m vrijdag 10.00-18.00 ui zaterdag 9.00-17 00 uur c Donderdag koopavond l__ tot 21.00 uur ijfrÜ 1500 m Het Warenhuis voor Moeder Kind Tinnegieterstraat 34-36. Den Bosch. Soelelieve Tel. 073-424108 V Oustetnderweg 249. Aalsmeer. Tel. 02977-20882 GOES De Popvereniging Zeeland presenteert zaterdag 7 mei een inventarisatieboek van alle in deze provincie opererende popgroepen. Met het bock in de band kunnen groepen, maar ook zaaleigenaren en anderen die met live-muziek bezig zijn zelf aan de slag. In het boek. waarvan bet eerste exemplaar wordt overhandigd aan Jaap van Beusckom. voorzitter van de Stichting Popmuziek Nederland, is rekening gehouden met bezettingswijzi gingen of het wegvallen van groepen dank zij een zogenaamde klem. waardoor te allen tijde bladen verwijderd of toegevoegd kunnen worden. Naast een opsomming en korte biografie van alle popgroepen verwerkten de samenstellers (popverenigingvoorzltter Rene de Dreu. Ad Boonman en Dim Dijkgraaf) in het boek algemene intormatie over onder meer contracten en belastingen, een lijst met podia, organisaties en jeugdsozen in Zeeland, een overzicht van de servicebureaus in Nederland, een overzicht van de Neder landse popcollectieven, een overzicht van de Zeuwse studio's, drukkerijen. PA-verhuurbedrijven en van de studio's buiten Zeeland, grammofoonplaten maatschappijen. perserijen. radioadressen en andere media die zich met popmuziek bezighouden. In het boek wordt ook vrij uitgebreid aandacht besteed aan de opzet van een demotheek. Het is de bedoeling van de popvereniging om een verzameling cassettes aan te leggen van Zeeuwse popgroepen Die cassettes kunnen gebruikt worden als demonstratiemateriaal voor platenmaatschappijen omroepen en zaaleigenaren. De inventarisatie wordt uitgegeven door de popvereniging Zeeland en het Zeeuws servicecentrum dat een belangrijk aandeel heeft gehad in de samenstelling en druk van het geheel. Jaap van Beusekom ontvangt het boekwerk zaterdag 7 mei. tijdens een vergadering van de popvereniging Zeeland, in gebouw de Pit te Goes Deze vergadering begint om 13.00 uur. In die vergadering wordt ook gesproken over het opzetten van verkooppun ten voor platen en cassettes van Nederlandse popgroepen die in eigen beheer zijn uitgegeven. Het inventarisatieboek zal tegen kostprijs worden verkocht. ferlingen van het Sint-Willibrordcollege bij het geschiedenis staatsinrichting HAVO en VWO. MIDDELBURG - De drie belangrijk ste toeristische attracties in Middel burg gaan de krachten bundelen. Het Ambachtencentrum Demerary. Mi niatuur Walcheren en het Zeeuws Museum hebben hun promotie activiteiten samengebracht. Dat wil zeggen, dat deze drie attracties geza menlijk proberen zo veel mogelijk toeristen naar Middelburg te trek ken. „Een dergelijke samenwerking is niet alleen gunstig voor ons, maar voor de hele middenstand in Middel burg". meent John van der Zwaan, directeur van Demerary. „Als wy als eenling opereren, trekken wij veel minder bezoekers dan wan neer we onze kennis en middelen bundelen", zegt Van der Zwaan, Hij legt uit, dat alle winkeliers kunnen profiteren van de toeristenstromen, die van de ene attractie naar de andere gaan. Daarom promoten de drie attracties niet alleen zichzelf, maar de hele stad Middelburg als één geheel De Zeeuwse hoofdstad wordt dan als eén recreatief produkt aan de man gebracht, waarbij de drie attrac ties worden 'ingebed' in een route, die langs de winkels, weekmarkt en mo numenten van Middelburg voert. „In de praktijk werkt dit als een soort huwelijk tussen de economische acti viteiten van de middenstand en de sociaal-culturele en recreatieve activi teiten van de stad", zo laat Van der Zwaan weten Het samenwerkingsverband heeft al lerlei reisorganisatoren inmiddels nog eens gewezen op hetgeen Middelburg te bieden heeft Het is de bedoeling dat die organisatoren gebruik maken van de speciaal door Demerary opge zette busarrangemenlen. Verder pro beren Demerary, Miniatuur Walche ren en het Zeeuws Museum nieuwe doelgroepen te bereiken. Gedeputeer de J B Ventevogel wees eind vorige week al op de noodzaak om de Engel se toeristen, die via de Olau-terminal in Vlissingen in Nederland aankomen, te interesseren voor Zeeland. De Mid delburgse attracties hopen daarin te slagen. Ook hebben Demerary, Zeeuws Museum en Miniatuur Wal cheren hun zinnen gezet op de vele honderdduizenden, die het werkei- land Neeltje Jans bezoeken Ook die toeristen moeten naar Walcheren wor den gelokt, zo vinden de Middelbur gers. De drie samenwerkende instellingen brengen binnenkort een gezamenlijke folder uit. Ook zullen ze hun deuren openen voor eikaars activiteiten Zo zullen ambachten te zien zijn in Mi niatuur Walcheren en worden demon straties mimatuurbouw gegeven in Demerary In de arrangementen wor den ook de incidentele activiteiten betrokken, van bijvoorbeeld de Cere moniemeesters. Ook houdt Demerary vanaf 1 juni elke zaterdag een markt voor het ambachtencentrum. Verder maakte de heer E. Rörsch van Miniatuur Walcheren bekend, dat het miniatuurpark tussen 6 juli en 19 augustus op woensdag, donderdag en vrijdag ook 's avonds geopend zal zijn. Het park is dan tot tien uur 's avonds open: de kassa sluit een uur eerder. (ADVERTENTIE) henk& ingrid^^j^van der kooi j edelsmeden schermmkelstraat 31 vlissingen roepen zou kunnen worden, om een en ander op poten te zetten. Maar, ja, de economische teruggang speelt ook hier parten ..En we za gen ze al bedrukt voor ons", ver zucht Loudi Oosterman De problemen bij de stoel, zijn nagenoeg gelijk aan die van het gehele project. Om iets te be ginnen is geld nodig, van bijvoor beeld de overheid. „Maar het gaat allemaal heel traag", aldus De Leeuw. Dat bleek al bij het opzet ten van Xehaiennia, medio 1981. De plannen klonken hoopvol. Uitein delijk zouden 50 haanlozen in ver schillende werkplaatsen er werk in vinden. Maar al vanaf het begin verliep het project moeizaam Na lang onder handelen, vonden dc initiatiefneem sters steun bij de stichting opbouw West-Zuid-Beveland in Baarland. Op rekening van de stichting wer den materialen gekocht. Bovendien ontving Nehalennia een subsidie van 5000 gulden van het Anjerfonds. De aanmelding van werkloze vrij willigers verliep vlotjes. Al snel groeide het project uit tot een orga nisatie met ongeveer 15 betrokke nen „Er waren te veel mensen", vertelt Iris ..Het werd vaak ondoor zichtig. een puinhoop. Gewoon zon de van zo n goed project." Loudi Oosterman maakt duidelijk dat de kosten te hoog opliepen ..We heb ben ze allemaal naar huis gestuurd op een gegeven moment. We kon den het niet betalen Een splitsing met de stichting Op bouw vanwege meningverschil- len gaf de genadeklap De men sen van het project maakten wel hun opdracht af Ondanks dat er in de werkplaats aan de Kloetmgse- weg nog materialen en machines bleven staan, lag het werk daama ruim één jaar stil Het uitvindersbureau ID-NL uit Rotterdam stelde Ins en Loudi een paar weken geleden telefonisch voor om op de beurs in Amsterdam te gaan staan Ze wilden echte Nederlandse produkten. ook voor export ..Ze vroegen ons ook. omdat wij een echt vrouwelijk project had den' vertelt Iris. Vijf dagen togen de beide Nehalennia- medewerksters met vrienden aan het werk om voorbeeld-produkten klaar te hebben Op de Amsterdam se beurs werd vervolgens een twee de poging gewaagd Nehalennia aan het publiek 'te presenteren'. De reacties die volgden, waren overwel digend" Loudi sluit daarbij aan ..Het betekende weer een oppep per." We zijn teruggekomen met het idee van: O jee. wat groeit er straks weer boven ons hoofd", gaat Iris verder. „Dat het een tweede keer zal mislukken, dat kunnen we niet aan". Inmiddels hebben beiden besloten om de vorm van het prnjert af te laten hangen van de mogelijkheden. Wel licht behoort een regeling van de gemeente voor het opzetten van een klein bedrijfje daartoe. Het programma van Nehalennia vermeldt als eerste stap een presen tatie op de Expo Goes in de veiling hallen van de ganzestad. Loudi en Iris zijn gevraagd om daar een plaats in te nemen Dat gebeurt tijdens alle dagen dat de beurs is geopend, van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 mei Annet Peels, één van de medewerksters aan het Nehalenniaproject. toont een jurk en ivat gebruiksvoorwerpen, die zijn versierd met vergrote versies van oude Zeeuwse versieringen. Op de jurk en het kleed onder, de broekstukpatronen De trui en de place-mat tonen het patroon van het daagse boeren-schortegoed Vol goede moed richtten Iris de Leeuw en Loudi Oosterman een kleine twee jaar geleden hun project Nehalennia op. Een initiatief dat op den duur werk zou verschaffen aan zo'n 50 haanlozen. Nieuwe produkten zouden in de werkplaats in 's-Heer Abtskerke worden ontwikkeld, met typisch Zeeuwse kleur- en vorm-kenmerken. Dat daar nog niet iemand op gekomen was. Een gat in de markt, met name gericht op de duizenden toeristen, die Zeeland jaarlijks bezoeken. De reacties waren positief, de belangstelling groot. organisatie de ïnitiatiefneem- en kledingstukken. In de eerste sters boven het hoofd. Tal van oor- plaats zijn er de textiel produkten zaken dwongen hen het project stil Van stoffen als grove wol, zijde en te leggen Nu, een jaar later, is katoen vervaardigen ze truien, jur- onverwachts Nehalennia nieuw le- ken. sjaals of gewoon lappen. Daar- ven in geblazen Op een beurs in naast kunnen de symbolen prijken Amsterdam boekten Iris en Loudi op sieraden placemats. tassen en met wat voorbeelden een behoorlijk andere gebruiksvoorwerpen Sinds succes. Reden genoeg om hun oor- kort richt de aandacht van het spronkelijke idee nog een keer ge- project zich op de zogenaamde Mel- stalte te geven. chair stoel, als uitvinding al in de Nehalennia js de naam van een P.rUzm, gallen Deze platste op- oude Zeeuwse schutsgodin. Niet vouwstoel ter wereld (8 mm,meter «oor mets kozen de intüauefneem- ?!k,'s een uitvinding van Reinout sters een naam u.t de Zeeuwse MdBer eveneens al vanaf het begin cultuur Deze vormt voornamelijk ontwerper verbonden aan Neha- de basis voor het project Gewerkt wordt met Zeeuwse patronen waar- Van sommige al duizenden jaren geleden zijn ontworpen Neem nu bijvoorbeeld het patroon van het Zeeuwse broekstuk. Terug te vin den op menig antiek Zeeuws kle dingstuk. Weinig mensen zullen er bij stil staan dat deze versiering de cosmische wisseling van dag en nacht symboliseert En zo zijn er lennia Maar dan komen de proble- meer op het -eerste gezicht eenvou- men. Geldgebrek bijvoorbeeld Er dige verfraaiingen m de Zeeuwse moet een fabrikant zijn, die de klederdracht terug te vinden. Veelal eerste stap durft te wagen Boven bedden de motieven het. natuurge- dien moeten de stoelen, eenmaal beuren uit: de zee, de sterren, de vervaardigd, gedistribueerd wor- aarde. den. Iris oppert dat er zoiets als een De symbolen worden in het project speciale stichting in het leven ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23