Bezinnen op voortzetting rijkssteun schoolproject Duikyerordening gehandhaafd i onder druk politie en ministerie Succes voor Oostburg bij weren vakantiehuizen Bevrijd van enkele pondjes? Weekje Equiline. PZC/ provincie STAATSSECRETARIS IN SOUBURGSE SCHOOL: Rijkspolitie bewaakt 'diefstalgevoelige plaatsen in de zomer Reünie marine in Vlissingen IEVRIJDINGSMARKT B. BLEIJI UIT BRUINISSE IN NOB-BLAD: EljNDERDAG 5 ME! 198-3 15 ;«4 schooljaar 1978-1979 was tegelijker tijd afbouwjaar voor het experiment en voorbereidingsjaar om te gaan werken als integraal ontwikkelings project Dit project loopt 1 januari 1984 af. Al deze activiteiten werden ondersteund en begeleid door het RPCZ en dienen ter voorbereiding op de uiteindelijke vorming van basis scholen. Drs Van Leijenhorst zei in dit verband te hopen dat de wet op het basisonderwijs inderdaad op 1 augus tus 1985 van kracht zal worden en niet nogmaals uitgesteld wordt, zoals van verschillende zijden wordt bepleit. dei acDST-SOUBURG - „Ik zal me na beëindiging van het project bezinnen op mogelijke Sportzetting van ondersteuning door het rijk". Met deze woorden reageerde staatssecretaris ^in onderwijs en wetenschappen drs G. van Leijenhorst (CDA) woensdag op de bezorgdheid ider het schoolteam van de openbare H. K. van Duijvenvoordesehool en RPCZ over de '^jrsonele bezetting na beëindiging van de status 'ontwikkelingsproject' op 1 januari 1984. De gatssecretaris bezocht de Van Duijvenvoordesehool in Oost- Souburg in het kader van een leeprkbezoek aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Drs Van Leijenhorst •eeg uit handen van schoolleider T. Doeland de rapportage over de experimenteerperiode, ie had een dermate grote omvang dat er een veilingkist aan te pas moest komen om een en w.|der te vervoeren, erel ïru| H. K. van Duijvenvoordesehool verdient navolging in de rest van jgt op dit moment extra faciliteiten Nederland", aldus drs Van Leijen- ,at de school is aangewezen als horst, „We zullen echter nauwkeurig .graal ontwikkelingsproject ter moeten nagaan hoe de resultaten van «•bereiding van de invoering van deze samenwerking zijn over te bren- j basisonderwijs. Het schoolteam gen naar scholen in andere delen van •ffhet RPCZ, dat eveneens bij het het land", peet is betrokken, hadden in een b De rapportage die de staatssecretaris het ministerie onder meer de werd overhandigd omvatte in totaal irgdheid uitgesproken over de 29 boekwerken. Daaronder waren on- ;onele bezetting na beëindiging der meer de verslagen over de jaren het experiment. '74-'78, een periode waarin de Van Duijvenvoordesehool de status had staatssecretaris zei woensdag tot van samenwerkin gsexperiment inte- jconclusie te zijn gekomen dat het gratie kleuter- en lager onderwijs. Het een goed functionerende ilbegeleidingsdienst is met een jofessionele aanpak". „De wijze rop het RPCZ de taken uitvoert „fjarry Baconclub i«udt bijeenkomst Joma-patiënten ■wRIKZEE De afdeling Zeeland j yin de Harry Bacon-club houdt za- in jrdag 14 mei voor leden, donateurs ovj belangstellenden uit Zeeland en lerec-Overflakkee een voorlich- fésbijeenkomst. t club is een zelfhulpgroep en belan- tovereniging voor mensen met een oma (een kunstmatige uitgang voor itlasting en/of urine die door middel in een operatie in verband met anjvoorbeeid kanker, verzweringen of iliepen wordt aangebracht). De bij- mkomst wordt gehouden in Mondra- in te Zierikzee en begint om 14.00 ïr De Zierikzeese chirurge M. van anten en stoma-verpleegkundige N. ioone zullen lezingen verzorgen. )isco De Hooizolder B joudt talentenjacht ESTKAPELLE - Tussen vrijdag 27 jien vrijdag 15 juli wordt er in de ,3cotheken de 'Hooizolder' in West- 1 pelle en in 'Place de Meir' in Oud istel een talentenfestival '83 gehou- r. deze talentenjacht kan iedereen ;i ifedoen op het gebied van entertain- •Jiejnt. zowel op muziekgebied als in dere takken, bijvoorbeeld gooche- t body-building, cabaret of dans. nelnemers kunnen inschrijven tot en n. ;t vrijdag 13 mei. De eerste voorron- iwordt vrijdag 27 mei in Westkapel- ^ehouden. De finale, met vele be idde artiesten, is eveneens in de loizolder, vrijdag 15 juli. De deelne- vars worden op hun prestaties beoor- 'SHd door een deskundige jury. De onïanisatie is in handen van de direc- van de discotheken in samenwer- g met Sky-label van de Telstar mmofoonplatenmaatschappij ADVERTENTIEl MIDDELBURG Ieder jaar wordt de rijkspolitic in het district Middelburg in de seizoenmaanden, welke periode in feite al in mei begint, geconfronteerd met diefstallen uit auto's, zomerhuisjes, cara vans en tenten. Met name diefstallen uit auto's en van windsurfartike- len nemen steeds meer toe. Om te trachten deze diefstallen in te perken, gaan de groepen Veere en Kortgene van de rijkspolitie in samenwerking met de ambtenaar voorkoming misdrijven van het district Middelburg en de rijkspolitie te water in wiens bewakingsgebieden onder meer het Veerse Meer ligt de surveillances meer richten op zogenaamde diefstalgevoelige plaatsen. De rijkspolitie onderneemt de acties niet alleen om potentiele dieven af te schrikken, maar ook om diefstal-bevorderende situaties te signaleren en het publiek daarop te wijzen. De politie wil tevens informatie geven over hoe men zelf deze diefstallen kan voorkomen. Dat gebeurt onder meer middels het plaatsen van waarschuwingsborden op diefstal gevoelige plaatsen, het verspreiden van folders, over de werkwijze van de (veelal) gelegenheidsdieven en mogelijke maatregelen, die men kan treffen om diefstal te voorkomen. De praktijk leert volgens de politie dat de recreant zijn auto nogal vaak gebruikt als opslagplaats van waarde volle zaken. Ook komt het veel voor, dat men surfplanken en daarbij behorende uitrusting onbeheerd langs de waterkant laat liggen of 's nachts op de imperial van de geparkeerde auto laat zitten. Het ochtendgedeelte van het werkbe zoek van de heer Van Leijenhorst bestond uit een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van de school, het RPCZ. de gemeente Vlissingen en de inspectie van kleuter- en lager onder wijs in Zeeland. Hierna bezochten de genodigden de leerlingengroepen die op dat moment in de lokalen aan het werk waren. Na dat bezoek gaf directeur drs. J. Kopmels van het RPCZ een uiteen zetting over de manier van werken van de schoolbegeleidingsdienst, de plaats van de Van Duijvenvoorde sehool als ontwikkelingsproject daarin en enkele voorbeelden van de ontwikkeling van nieuwe werkwij zen binnen de scholen. Hierna volgde de aanbieding van de rapportage over de afgelopen jaren. Excelsior uit Kloetinge naar Vara's Blaas test KLOETINGE De brassband 'Excel sior' uit Kloetinge, dirigent Ko den Toonder, zal als enige band uit Zee land zaterdag deelnemen aan 'Vara's Blaastest 1983' in 'De Meerpaal' in Dronten. De band heeft haar keuze- werk voor dit concours 'Rhapsody in Brass' van Dean Goffin en het verplichte werk 'Cake-Walk- Phantasy' van Peter Milray zondag uitgevoerd tijdens het concert in de Kloetingse Geerteskerk. Aan 'Vara's Blaastest' nemen zestien brassband deel, waaryan vier afkom stig zijn uit Belgie. Ze worden beoor deeld door een jury, bestaande uit Meindert Boekei. Henk van Lijnschooten en de Engelsman Wil liam Relton 's Avonds is er een "massed bands concert' met de Rijn mond brassband, de Friese band 'De Bazuin' en de Belgische kamioen van het Vlaamse brassband-festival "Terp sichore" Zondag's is er in 'De Meer paal' een concurs voor harmo nieorkesten, eveneens in het kader van Vara's Blaastest 1983 Auto vernield bij aanrijding in Vlissingen VLISSINGEN - De auto van mevrouw C. .1. van S. uit Vlissingen is woens dagmiddag zwaar beschadigd bij een aanrijding in de Paul Krugerstraat te Vlissingen. Zij reed achterop de auto van C. J. R. uit Vlissingen, die plotse ling moest remmen voor de fietser, P. R. R. B. (16) uit Groede. Die kwam onverwacht uit de Irislaan de Paul Krugerstraat op. De heer R. kwam uit de richting van de Keersluisbrug en passeerde voor het kruispunt met de Insiaan me vrouw Van S. die richting aangaf om de Inslaan in te rijden. Zij deed dat echter niet. maar ging ook op de linkerrijbaan rijden, achter de auto van R Deze schrok volgens de politie zo hevig van de fietser, die al het midden van de rijbaan had bereikt, dat hij plotseling op zijn rem stampte. Daardoor kon hij de wielrijder nog net op tijd ontwijken. De fietser kwam met de schrik vrij. Mevrouw Van S. reed op de voor haar rijdende auto in. Haar auto werd zo zwaar beschadigd, dat het voertuig moest worden wegge sleept. Schoolleider Doeland rechts toont staatssecretaris Van Leijenhorst het resultaat van bijna tien jaar rapportage van de voortgang van het onlioikkelingsproject Van Duijvenvoordesehool in Oost-Souburg: een veilingkist vol boekwerken OOST-SOUBURG - Staatssecretaris drs G van Leijen horst moest gisteren met een lege maag vertrokken naa een werkbezoek aan de Van Duijvenvoordesehool in Oost-Souburg. De staatssecretaris bracht 's morgens een bezoek aan de school in het kader van een werkbezoek aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Het bezoek werd besloten met een uitgebreide Bij wijze van waardig einde van het bezoek was ter ere van Van Leijenhorst een uitgebreide lunch samengesteld, maar De politicus zei onvoldoende tijd te hebben. Zijn vraag of hij een lunchpakket mee kon krijgen moest ontken nend worden beantwoord. De lunch bestond namelijk uit een groot aantal koude gerechten die met in een boterhamzakje konden worden vervoerd... 'TESTCASE' VOORRAAD VAN STATE OOSTBURG De gemeente Oost burg heeft succes geboekt met haar beleid om vakantiewoningen in de woonkernen weer terug in de sfeer van permanente bewoning te bren gen. De raad van state stelde de gemeente vorige week in het gelijk tijdens een beroepszaak, die was aangespannen door een eigenaresse van een tweede woning in de kom van Zuidzande. De gemeente had haar verboden het huis als vakantiewoning van de hand te doen Dat kan met de gemeentelij ke 'gebruiksverordening voor gebou wen', waarin is vastgelegd dat vakan tiewoningen in de bebouwde kom bij verkoop aan derden permamente be woning moeten krijgen De beroeps zaak van de raad van state was de eerste 'test-case' voor de verordening. „Die is feitelijk nu door de raad van state bindend verklaard En dat is voor de gemeente een erg positieve zaak", zei burgemeester C T Spijker boer tevreden tijdens de vergadering van de commissie planologie. Het huisje in Zuidzande is eigendom van mevrouw I. Buss-Hópner uit Duitsland. Momenteel loopt al een tweede beroepszaak voor de raad van state, aangespannen door de heer P. Plu. Hij mag zijn vakantiehuis in de kern van Nieuwvliet niet als tweede woning doorverkopen. Oostburg ziet de uitspraak van de raad van state met vertrouwen tegemoet. Die wordt begin juni verwacht. Spijkerboer ,,We kunnen heel duide lijk vaststellen dat het beleid voor de gebruiksverordening weloverwogen is opgezet. De zaak loopt nu. In nauw overleg met de officier van justitie eji de rijkspolitie is een vervolgingspro cedure afgesproken De boetes zullen de eerste keer niet te hoog zijn. maar m geval van recidive zal dat snel veranderen. Er wordt nu zeer frequent gecontroleerd op de naleving van de verordening. De uitspraak van de raad van state is alleen nog mondeling bekend. De ge meente verwacht binnenkort de schriftelijke bevestiging, voorzien van een argumentatie. VLISSINGEN Sterke verhalen worden zater dag (7 mei) naar ver wachting weer opge haald tijdens de reünie voor oud-schepelingen uit Zeeland en West- Brabant, in de marine kazerne te Vlissingen. De reünie begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. De organisatoren reke nen op nog meer bezoe kers dan vorig jaar. toen ruim 200 gepensioneer den kwamen om oude herinneringen op te ha len. Vijf jaar geleden werd de eerste reünie gehouden, op initiatief van ex-schipper Teier- linck Het is allemaal begonnen met een man. die al vijftig jaar gepen sioneerd was en inmid dels de leeftijd van 95 had bereikt. Hij werd uitgenodigd op de mari nekazerne om nog eens herinneringen te kun nen ophalen, bijvoor beeld over zijn ervarin gen tijdens de eerste we reldoorlog. Daarop ont stond het idee wat meer te doen voor de lang- gepensioneerden en een jaar later werden meer dere onder-officieren uitgenodigd De derde reünie werd nog groot ser opgezet. Toen wer den alle gepensioneerde onder-officieren in Zee land uitgenodigd. Vorig jaar is men nog verder gegaan, waardoor ruim 200 gepensioneerden konden worden ontvan gen. Dit jaar worden 200 tot 225 ex-schepelingen verwacht, variërend in leeftijd van 50 tot 90 jaar. „Vorig jaar was er zelfs iemand van 93, maar die kan dit jaar niet komen in verband met ziekte", aldus de or ganisatoren. iADVERTENTIEi Wie afslankt met verstand, doet een weekje de Equiline-kuur. Equiline is een zorgvuldig samengestelde complete vloeibare maaltijd. Kant-en-klaar. Met veel eiwit, weinig vet en koolhydraten en met 12 verschillende vitaminen en 11 verschillende mineralen Het enige dat u mist is een teveel aan calorieën. Verantwoord afslanken gaat het beste met Equiline. Haal het bij de vakman, uw drogist of apotheker. MIDDELBURG-5 ME11983 Vandaag: Zierikzee Middelburg, bevrijdingsmarkt GOES Dc Nederlandse onderwa tersportbond (NOB) is van mening dat de verordening voor de duiksport in Zeeland alleen is gehandhaafd onder druk van het openbaar minis terie en de rijkspolitie. Volgens de NOB is ook de meerderheid van de begeleidingscommissie, die moet be kijken hoe de verordening in de prak tijk werkt, het er over eens dat de verordening kan worden afgeschaft. Zo heeft de voorzitter van die commis sie, gedeputeerde mr J P. Boersma, volgens de NOB er bij de officier van justitie voor gepleit om de duikver- gunning die aan de verordening is gekoppeld, te laten vallen. Dit schrijft een lid van de begeleidingscommissie B. Bleiji uit Bruinisse, in het meinum mer van het NOB-blad Onderwater sport Volgens Bleiji wil het openbaar ministerie de verordening handhaven om sportduikers die herhaaldelijk in overtreding zijn tc kunnen registre ren. Deze recidivisten kan het open baar ministerie dan zwaarder straffen, volgens Bleiji die namens de NOB in de begeleidingscommissie zit. Het pleidooi van de Zeeuwse gedepu teerde om de vergunning te schrap pen zou in tegenspraak zijn met zijn houding tijdens het debat in de pro vinciale staten over de duikverorde- ning Daar toonde Boersma zich een verdediger van een vergunningproce dure Hij stelde toen dat dat invloed heeft op de veiligheid en zorgvuldig heid van handelen Boersma was woensdag niet in de gelegenheid com mentaar hierop te geven Ook van de zijde van het openbaar ministerie was niemand voor com mentaar bereikbaar. NOB zegsman H van Vlimmcren kon wel een toelichting geven op de aan wijzing van de onderwatersportbond dat het openbaar ministerie wil vast houden aan de verordening .Het gaat er om dat ze met die vergunningen en regels veel makkelijker kunnen con troleren waar we zitten en ons op die manier makkelijker kunnen pakken" Toch is de duikverordening volgens Van Vlimmeren een aflopende zaak Hij sprak de verwachting uit dat de verordening binnen enkele jaren wordt opgeheven. Overigens wordt cr in het blad On derwatersport nogal wat aandacht besteed aan de Zeeuwse duikveror dening. er staat ook een interview in afgedrukt met de Vlissingse groeps commandant van de rijkspolitie te water, J. Slabbekoorn. Bij dat ver haal is onder meer een overzicht van het aantal processen verbaal afge drukt dat tot 23 oktober door de rijkspolitie te water en door de land- dienst is opgemaakt. Daaruit blijkt dat in totaal 62 processen verbaal zijn opgemaakt, waarvan 24 keer tegen Nederlandse duikers (met 2 maal tegen een groep van ongeveer 10 duikers). 36 keer tegen Belgische duikers ll maal tegen een groep van ongeveer 55 duikersi en 2 keer tegen Duitse duikers. Op de in totaal 62 processen verbaal volgde in 20 gevallen intrekking van de duikvergunmng In eën geval werd tevens de duik-apparatuur in beslag genomen. De processen-verbaal had den te maken met overtreding van het verbod tot het meenemen van dieren uit het water, overtreding van de regels tot bescherming van de natuur en beroepsvisserij, het niet melden van nachtduiken en het misbruik ma ken van een ontheffing In het artikel wordt verder onder meer ingegaan op de vraag of er veel sportduikers zijn die overtredingen begaan, waarbij met name het stro pen van belang is. Volgens Slabbekoorn zijn er onge twijfeld veel duikers die zich keurig aan de regels houden, maar hij voegt er aan toe dal het te denken geeft dat de politie bij 100 controles, 80 over tredingen constateert. Gevangenisstraf Middelburger voor plegen diefstallen DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft het vonnis bevestigd van de Middelburgse rechtbank, waarin de 25-jarige Middelburger L. de P. werd veroordeeld tot drie weken onvoor waardelijke gevangenisstraf voor het plegen van diefstallen. De man was hiervan in hoger beroep geko men. De Middelburger had in een café ip zijn woonplaats een bezoekster haar handtasje afhandig gemaakt en ver der uit een aantal geparkeerde auto's spullen ontvreemd. Het gerechtshof vonniste conform de eis van de procu reur-generaal bij het Haags gerechts hof. Beperking van openingstijden bibliotheek MIDDELBURG - Vanaf 1 juli - zo is de bedoeling - zullen de openbare biblio theek in Middelburg en het filiaal in Middelburg-zuid minder vaak open zijn. Die maatregel wordt voorgelegd aan het bestuur van de samenwer kende Zeeuw se bibliotheek, w aarvan de Middelburgse bibliotheek deel uitmaakt. Opzet is. dat de afdelingen volwasse nen en jeugd in het gebouw Molstraat vanaf 1 juli niet langer op zaterdag middag geopend zijn en dat het filiaal in Middelburg-zuid op dinsdagoch tend wordt gesloten. De voorgestelde maatregelen zijn het gevolg van de bezuinigingen, die het rijk voor het bllblothcekwcrk heeft getroffen; voor de Middelburgse situa tie komen ze erop neer. dat in 1983 bijna 28 uur moet worden ingeleverd en dat eenzelfde aantal uren .gekort' moet worden in 1984. Over de uitvoe ring van de maatregelen voor volgend jaar komt nog nader overleg. Wat de situatie dit jaar betreft is er voor gekozen om de „minimaal" genoemde bezetting van schoolbibliotheek- dienst. bijzondere dienstverlening en sociaal-educatieve begeleiding niet aan te tasten. Ook aan de ondersteu nende diensten wil men met komen, omdat daarvoor al onvoldoende uren beschikbaar zijn Daardoor kwam men op vermindering van het aantal openingsuren in de Molstraat en in zuid waarbij een vermindering van het urental voor de jeugdafdeling zal worden opgevangen via assistentie uit zuid. Het dagelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling Zeeuwse biblio theek gaat met die plannen akkoord, in die richting worden voorstellen gedaan voor de vergadering van hét algemeen bestuur op woensdag 4 mei. Wel tekent het dagelijks bestuur aan „Bij de volgende bezuinigingsronde (19841 mag beslist niet worden ge tornd aan de publieke dienstverle ning. Dus geen \ermindering van openingsuren; eerst dient ernstig te worden gesnoeid in andere bezighe den van het personeel (bijvoorbeeld het vergaderen). De bibliotheek wordt uil gemeenschapsgeld betaald, en moet dus in de eerste plaats de gemeenschap van dienst zijn". De akbonden stemmen met het bezuini gingsplan in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15