k PZC Andropov wil gelijk kernwapenpotentieel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT planbureau voorziet >roei werkloosheid Kamer akkoord met reis minister naar Salvador Geweld in Polen STRAATGEWELD vandaag OP Z'N JAPANS Snuffelt 11 ook al tussen de Kleintjes? Loopkracht ambtenaar flink achteruit KI II ECONOMISCH HERSTEL .NI li UW IE l Minimumloon Minister De Koning van socia ble zaken vraagt de Sociaal Economische Raad advies \over verlaging van het mini- J mumloon. De minister wil .1 ruimte maken voor aanpas- sing van het minimumloon e] aan de verlaging van de overi- jige lonen als gevolg van ar- 1 beidstijdverkorting. ,|1 (PAGINA 5) Bouw in Irak CONTACT MET VERZET VOORWAARDE DEN HAAG (GPD) Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft dinsdag in de Tweede Kamer van de regeringsfracties het groene licht gekregen voor zijn voorgenomen bezoek aan El Salvador. De PvdA had, gesteund door de overige oppositiepartijen, een debat aangevraagd om de minister hiervan te weerhouden, omdat het uitgelegd kan worden als een ondersteuning van het „moordenaarsregime". Volgens CDA-woordvoerder Gualté- rie van Weezei is een bezoek op zich zelf genomen geen waardeoordeel van het regime. ..mits in El Salvador ol WWV-ers mogen maximaal vier weken op vakantie DEN HAAG (ANP) WWV- uitkeringstrekkers mogen per jaar maximaal vier weken met behoud van uitkering op vakantie. Zij die zestig jaar of ouder zijn kunnen in bijzondere gevallen van de gemeente toestemming krijgen een langere vakantie te houden, met een maxi mum van drie maanden. De vakantie zal echter in geen geval het aanvaarden van nieuw werk mo gen belemmeren, aldus een besluit van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. Het besluit heeft tot doel uitkerings gerechtigden gelijk te behandelen voor wat betreft de duur van de toegestane vakantieperiode. Volgens de wet werkloosheidsvoorzie ning i WWV) had men tot nu toe geen recht op een uitkering tijdens vakan ties. Volgens een ander besluit zullen in komsten in verband met met genoten vakantie bij de vroegere werkgever "of vakantiebonnen) voor 75 procent in mindering worden gebracht op de WWV-uitkenng. Dit betekent in de praktijk, dat geen uitkering wordt verleend over een gelijk aantal dagen als men nog aan vakantie tegoed had met een maximum van twintig dagen. Nicaragua contact wordt gelegd met de door Nederland als 'politiek repre sentatieve kracht' erkende verzetsbe weging FDR". De WD bestreed dit standpunt niet. Zowel Herfkens (PvdA). Schreuders (CPNi als Beckers iPPR) citeerden uitvoerig uitspraken van CDA-leiders Lubbers en Van Agt, die een jaar geleden, na de moord op vier IKON- journalisten in El Salvador, de betrek kingen met dit land op het louter formele vlak wilden houden. Een offi cieel bezoek zou daar volstrekt niet in passen, aldus de oppositie woordvoerders Van den Broek zei wel begrip te hebben voor de ernstige bedenkingen tegen zijn bezoek aan El Salvador. In plaats van één partij te beschuldi gen, wil de nvnister in San Salvador praten over hoe hel regime denkt net FDR een kans te geven deel te nemen aan verkiezingen voor een nieuwe president. Het bezoek aan Nicaragua was in de Kamer aanmerkelijk minder omstre den. Nederland geeft dit land ruim 200 miljoen gulden hulp. Minister Van den Broek dinsdag in de Tweede Kamer MOSKOU (UPI'REUTER) De Russische partijleider. Yoeri Andropov, is bereid akkoord te gaan met gelijk heid van nucleair potentieel voor de middellange afstand in Europa. In een tafelrede tijdens het bezoek van de Oostduitse leider, Honecker. aan Moskou, sprak Andropov dinsdag avond over de bereidheid bij de onderhandelingen in Genève in te stemmen met gelijkheid In aantal dragers, zowel raketten als vliegtuigen, als wat betreft het aantal kernkoppen daarop Voorwaarde volgens Andropov is echter wel dat bij de onderhandelingen de Britse en Franse kernwapens worden meegerekend. De Russische partijleider wees er ook op dat bij een door hem voorgestelde gelijkheid het arsenaal aan kernwapens op een aanzienlijk lager niveau zou uitkomen dan nu het geval is. Andropov benadrukte m zijn rede dat zijn aanbod, dat hij een nieuw voorstel noemde' oprecht is De precieze betekenis van Adroopovs voorstel om reke ning te houden met zowel kernkoppen als dragers waren niet onmiddellijk duidelijk Westerse diplomaten ver klaarden dat het Kremlin al enige tijd heeft overwogen het aantal kernkoppen in beschouwing te nemen. Volgens hen is de verklaring van Andropov de duidelijkste aanwijzing tot nu toe dat de Sowjet-Unie daartoe bereid is Zoals bekend heeft Washington al eerder de Russische zienswijze verworpen dat Franse en Britse kernraketlen moeten worden meegerekend bij de Geneefse INF- onderhandclingen over vermindering van raketten voor de middellange afstand in Europa. Ook Frankrijk en Groot-Brittannié verwerpen deze zienswijze van Mos kou. daarvan geen wonderen mogen wor den verwacht Tegenover het verlies van tachtigduizend volledige banen dit jaar. staat de winst van nauwelijks twintigduizend nieuwe banen als ge volg van herverdeling van arbeid, Weliswaar een begin en de verwach ting voor de toekomst is veelbelo vend. maar zolang een stimulerend beleid, gencht op nieuwe investerin gen en dus arbeidsplaatsen, niet van de grond komt. blijft Nederland met grote aantallen werklozen zitten. Een aantal van om en nabij de één miljoen werklozen is sociaal volstrekt onaan vaardbaar. Steeds meer dreigen ge zinnen in de knel te komen, doordat de kostwinner(s) noodgedwongen met de armen over elkaar moetien) blijven zitten. In gesprekken met langdurig werklozen komt telkens weer naar voren hoezeer zij zich sociaal en maat schappelijk geïsoleerd voelen. Uitge sloten zijn van het arbeidsproces is voor heel velen niet meer en niet minder dan een straf. Hoezeer politici ook mogen wijzen op de wereldwijde slechte economische situatie en op het onvermogen van Nederland zich in die stroom staande te houden, de man of vrouw, die geen werk heeft, heeft er weinig troost aan. Met dat gigantische getal van een miljoen werklozen in het vooruitzicht mag worden verwacht, dat overheid, be drijfsleven en vakbond in gezamenlijk overleg de wegen kunnen uitstippe len. die tot herstel leiden. De bood schap om alweer een stukje welvaart voor velen is van enige franje al geen sprake meer in te leveren, slaat opnieuw een bres in het toch al weinige vertrouwen dat de burger in dit opzicht in de overheid heeft. De laatste jaren is het woord 'doemdenken' veelvuldig opgedo ken in relatie tot onze afnemende welvaart. De tweehonderdduizend werklozen in het midden van de jaren zeventig en dat terwijl Nederland gedurende een reeks Van jaren ver beneden de 'fatale' grens van hon derdduizend was gebleven gaven aanleiding tot allerlei sombere bespie gelingen. De goede tijden hadden defi nitief plaats gemaakt voor de magere jaren en daar kon of wilde de meerder heid van het Nederlandse volk maar moeilijk aan Commentaarschrijvers hadden het over 'het economische moeras', waarin ons land verzeild dreigde te raken. Over mogelijk nog meer werklozen werd groot misbaar gemaakt. Hoeveel slechter het alle maal nog kon hebben we de afgelopen drie jaar ondervonden Het werkloos heidscijfer liep pijlsnel op tot het drie-, viervoudige en uit de laatste prognose van het Planbureau kwam l het onwaarschijnlijke getal van één miljoen Het cijfermateriaal van het Planbureau is een signaal aan de gehele Nederlandse samenleving Een signaal dat onze economie er bar slecht voorstaat Daaruit zullen on vermijdelijk conclusies moeten wor den getrokken Het is intussen echt eén minuut voor twaalf geworden. Niet voor mets noemen de koele cijfe raars van het Centraal Planbureau het hoge werkloosheidscijfer en de sterke stijging daarvan 'de meest be klemmende aspecten van de economi sche ontwikkeling in Nederland.'' Dim Maasbrug De Nederlandse Spoor wegen hebben dinsdag in reactie op het voorstel van minister Smit (ver keer en waterstaat) om de verouderde spoorverbinding over de Nieuwe Maas in Rotterdam te vervangen door een tweesporige brug-viaductverbinding, gezegd dat „hier sprake is van een bijna tragisch gebrek aan visie voor een zaak van nationaal belang na bijna een kwart eeuw discussie over de beste oplossing". Minister Smit heeft maandag in een nota aan de Tweede Kamer haar voorkeur voor een tweesporige brug- viaductverbinding kenbaar gemaakt. Opklaringen Opklaringen, maar in de loop van de ag toenemende bewolking en vooral h hel zuiden mogelijk regen. Middag- Vmperatuur ongeveer 14 graden. Ma nge zuidelijke wind, kracht 3. !6e jaargang no. 104 f oensdag 4 mei 1983 STRAATSBURG Bij demonstraties door tandheel kundige studenten in Straatsburg is gisteren de 80- jarige gepensioneerde tandheelkundige chirurg Szy- lem Goldmann ernstig gewond geraakt Goldmann werd aangereden door een auto, bestuurd door Patrick Deschang i27). die op volle snelheid op de betogende studenten inreed.Het slachtoffer werd per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis. De automobilist, die trachtte te ontsnappen kon worden aangehouden. De studenten betoogden opnieuw omdat hun eis afschaf fing van een nieuw tussenexamem nog steeds niet is ingewilligd. Op verschillende Franse universiteiten wordt ge staakt. 'Tl Van onze redactie economie) mejl HAAG Ambtenaren gaan er dit jaar in inkomen liddeld anderhalf procent meer op achteruit dan ers|knemers in het bedrijfsleven. Onderwijzend perso- il schiet er zelfs 2,5 procent meer bij in. Het Centraal a Bureau, één van de belangrijkste adviesorganen aPPIde regering, rekent dat voor in het gisteren versche- Ptj Centraal Economisch Plan 1983. Bij de becijfering is rafjgeen rekening gehouden met de loonsverlaging fin 2 ij voor een kortere werkweek) die het kabinet op 1 ober wil toepassen. [modale' werknemer in het bedrijfsleven (man, vrouw. je kinderen en een bruto Jaarsalaris van om en nabij )00 gulden) gaat er dit jaar volgens het CPB gemiddeld drie procent in nettoloon op achteruit. Daarmee komt hij er een half procentje minder slecht af dat het kabinet zelf onlangs nog berekende in de Voorjaarsnota. Mensen met een minimumloon zullen ook drie procent minder te besteden hebben Waar het om huishoudens gaat waarin slechts één minimumloon (of -uitkeringi binnenkomt, wordt eind van het jaar een uitkering-meens verstrekt om dat koopkrachtverlies op te vangen. Voor mensen met salarissen m een orde van grootte van 140.000 gulden en meer zit er enige stijging in netto mkomen in. wanneer in hun bedrijfstak de beperkingen op het vakantiegeld ongedaan worden gemaakt. Vorig jaar gold voor het vakantiegeld een maximum van 5200 gulden (bruto'. Planbureau en werkloosheid TTet rijke Nederland zit wiI xldiep in de economische put. Hoe diep tonen de nuchtere cijfers aan. De t~ - koopkracht holt achteruit-r minimaal 3.5 tot maximaal bijna 10 in nauwelijks twee jaar de collectieve lastendruk wordt per kwartaal zwaarder alleen al dit jaar 2,5 ct van het nationale inkomen en het aantal werklozen blijft onrustba rend stijgen. Het Centraal Planbu reau. dat de vinger aan de economi sche pols houdt, verwacht tegen het eind van het jaar rond één miljoen werklozen een gigantisch getal in dit verband. Nederland scoort dan ook het allerhoogste van de geïndustriali seerde landen, waar de gemiddelde werkloosheid beduidend lager ligt. Waar in Nederland straks vijftien op de honderd mensen geen werk heb ben, is in de overige geïndustrialiseer de landen sprake van minder dan tien op de honderd. Het is ontmoedigend om te moeten constateren, dat terwijl toch al flinke offers zijn gebracht door de burgers van dit land, de economi sche situatie geen verbetering toont. Zelfs het overheidstekort wordt groter en groter, met alle nsico's daaraan verbonden Een groter tekort bete kent méér lenen en dat houdt weer in, dat de lasten almaar zwaarder wor den. Geld om de werkloosheid krach tig te bestrijden is er niet of nauwe lijks. Althans het kabinet-Lubbers is niet in staat de financiële middelen op tafel te leggen, die nodig zijn om via een gericht overheidsbeleid nieuwe banen te scheppen. In hoeverre de politieke wil aanwezig is, kan ter discussie worden gesteld, maar feit is, dat elk kostenplaatje dekkend moet worden gemaakt. Meer kansen biedt in dit opzicht de arbeidstijdverkorting, al is in middels komen vast te staan, dat ook \Bredero moet extra voorzie- u ningen treffen om de verliezen T op te vangen die zijn ontstaan I bij een groot woningbouwpro ject in Irak. De werkzaamhe- jtfen zijn vertraagd door de ^oorlog tussen Iran en Irak. PAGINA 7) Zeeuws elftal ongeïnspireerd Jong "Dl0rahje vond gisteravond in jnl Kruiningen een waardig te- voeiigenstander in het Zeeuws elf- rooii fa/. De jeugdige professionals kwamen onder aanvoering van Gerald Vanenburg niet verder dan een 2-2 gelijkspel. ;eij (PAGINA 19) leit Kalkar Nederland moet zich niet te rugtrekken uit het omstreden suellc-kweekreactorproject in hel Westduitse Kalkar. De kos ten van uittreding zouden die van de Nederlandse deelname overtreffen. (PAGINA 3) Onderzeeër De Noorse marine staakt het zoeken naar de onderzeeër die de Hardangerfjord was bin nengedrongen. De Zweedse marine maakt melding van een onbekende onderzeeboot m de wateren bij Sundsvall (PAGINA 3) \ugd IhAfflHI JJEJLi het Festival van de Nieuwe Muziek bedreigd: het verhaal van een subsidiestop. Pagina 11. Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en. 5 r~ 1 Opinie en achtergrond: 4 2 -I Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 In Amsterdam zijn gistermorgen opnamen gemaakt voor de Japanse speelfilm 'Machi' iStadi. Op de foto de twee hoofdrolspelers Tetsuda en Marie Gabrielle Sagnier. die tijdens de opnamen tijd vonden om een hanng te verorberen. WARSCHAU(REUTER AFP) Opnieuw zijn dinsdag in Warschau ongeregeldheden uitge broken toen de politie de wapenstok hanteer de en een waterkanon gebruikte om een vreed zame informele mars van duizenden mensen na een mis in de kathe draal uiteen te jagen. Gehelmde politie viel de menigte aan nadat zij eerst toeliet dat deze vanuit de oude stad door een hoofdstraat marcheerde, uitbundig klappend bij het passe ren van rijen politiewa gens en waterkanonnen Ook in Krakow. Nowa Huta en Gdansk kwam de politie tussenbeide om optochten te ver spreiden die gevormd waren ter viering van het feest van Maria, ko ningin van Polen, en de verjaardag van de grondwet van 3 mei 1791 In Gdansk namen zeker 10 000 mensen aan een optocht deel na de bij woning van een mis in de kerk van St.-Brigitta onder wie ook Lech Wa lesa was. De menigte verdrong zich om zijn auto en riep zijn naam en die van de verboden vakbond Solidariteit izie ook pagina 5. Waj- dai tN HAAG (ANP) Hoewel er internationaal tekenen zijn enig economisch herstel loopt de werkloosheid in ons lasfd dit jaar nog sterk op tot 800.00 of 15 procent van de 'ïoepsbevolking. Het tekort van de overheid loopt daar- ®eJpst in 1983 ondanks omvangrijke ombuigingen op tot bijna miljard gulden ofwel 10,5 procent van het nationale Baipmen. '®n|i geleidelijke vermindering van l tekort kan men dan ook niet .vojkomen. maar dat moet niet de fee lijn zijn. Daarnaast dient de weg ^"feorden gevolgd van looninlevering. ïrP?|eidsduurverkorting en herverrie- van werk en de weg van stimule- Tg van de investeringen. !n It staat in het centraal economisch nseanl983 dat het centraal planbureau liPBl dinsdag heeft gepubliceerd. in- ie stijgende werkloosheid noemt het "OgFj :nd» CPB het meest beklemmend uit liet economisch beeld. Precair blijft ook ondanks de gedaalde rente en de lagere olieprijzen de positie van het bedrijfsleven, waar vooral verlies gele den wordt door onderbezetting Het investeringsniveau blijft laag. hoewel het in een aantal sectoren stijgt Ook internationaal stabiliseert deze op ontwikkeling zich. aldus het CPB. De stijging van lonen en prijzen is aan de zeer lage kant. maar dat gaat mede door de harde gulden, niet gepaard met een verbetering van onze positie ten opzichte van het concurrerende buitenland. Wel blijft er een verslech tering door achterwege Het CPB noemt echter het verloop van de internationale conjuctuur bo venal in hoge mate bepalend voor de nationale gang van- zaken. Er zijn tekenen van herstel, maar de kracht en de duurzaamheid ervan kunnen niet gemakkelijk worden voorspeld, aldus het rapport. Prof. C. A. van de Beid. directeur van het centraal planbureau zei dinsdag in een toelichting op het rapport dat er geen ruimte is om de economie te stimuleren via verlaging van belastin- g- of premiedruk. De loonstijging is al gering, maar het aandeel van de lonen in de totale inkomens is zeer hoog. De enige mogelijkheid tot herstel van de economie die Van den Beid ziet is het opvoeren van de investeringen in de industrie Hij ziet daartoe onder meer een instrument in de maat schappij voor industriële projecten (MIP). De financiering van dergelijke stimuleringen moeten volgens Van den Beid niet lopen via de rijksbegro ting. Hij zei dat het buitengewoon moeilijk zal worden om de eerste vijf jaar iets te doen aan het scheppen van meer werkgelegenheid De jongste verhoging van het disconto door de Nederlandsche Bank ziet de CPB- directeur als een tijdelijk verschijnsel. Voor 1984 wordt een verder herstel van de wereldhandel verwacht in kringen van de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwik keling. Een stijging van de wereld handel met vier procent wordt dat jaar mogelijk geacht, aldus Van den Beid. (Zie ook pagina 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1