ogere premies indien ortingen uitblijven U1BK0P ZWART RIJDEN MET OPENBAAR VERVOER ZWAARDER BESTRAFT Alle getuigen gehoord in proces oorlogsmisdadiger >TT DIENSTEN DUURDER Opnieuw topman van Slavenburg's vast Gateway moet weg PRIESTER VEROORDEELD WEGENS AANSLAG OP PA US Uitgever 'Stern' ex-SS-er PZC/binnen-buitenland WGDLONEN EN UITKERINGEN OMLAAG lienk Kamer: and Project ïislukt door etze pers Historicus Irving: dagboeken Hitier echt IJSDAG 3 MEI 1983 I HAAG GPDDe PTT heeft de tarieven voor geldhandelingen aan het (f met ingang van zondag 1 mei verhoogd, zo blijkt uit een mededeling, kingen op andermans rekening kosten nu f 1,75 dvas 1,50). Rekening hou- Ydie een bedrag contant beschikbaar willen stellen in de vorm van een jue („recht voor gewone cheques") betalen daarvoor 2,50 (was 2,00). In het geval van verzamelcheques is dat f2,25 geworden in plaats van twee gulden. Het recht voor zichtcheques is verhoogd van 1,75 tot f 2,00. voor binnenland se postwissels is het vier gulden geworden in plaats van f 3,50. De verhoging is door de Kroon bekrachtigd kabinetsbesluit, aldus de PTT. Van onze redactie economie) 4 HAAG Als er niet op de jeugdlonen en uitkeringen wordt gekort, zullen de istingen en premies voortdurend omhoog moeten om de collectieve sector te betalen. Het 1 van de extra korting van 10 procent op de minimumjeugdlonen, met ingang van 1 ober, is het aanbod van werk door jongeren te stimuleren. Deze korting en die als gevolg in te voeren arbeidstijdverkorting moeten voor de jongeren wel de allerlaatste omensmaatregelen zijn. jei minister De Koning van socia- aken en werkgelegenheid gisteren }e aanbieding van een rapport van ;aad voor het Jeugdbeleid. ;xtra korting op de minimum- rdlonen wordt afgewezen. De raad it dat het plan om de jeugdlonen irlagen niet past in het kabinets- id, dat gericht is op herverdeling werk. „De lonen van jongeren dan immers zo laag, dat kor- 'erken voor hen vrijwel onmoge- iwordt". ;ens de minister moet het moge zijn dat als werkende jongeren extra inlevering voor arbeidstijd- :orting onder het wettelijk jeugdloon zakken, zij een aan- ig van de bijstand krijgen, de stimulering van werkgelegen- voor de jeugd heeft het kabinet miljoen gulden uitgetrokken, al- icaragua stelt iderhandelingen m VS voor ^NAGUA (UPI/AFP) De Nicara- janse regering heeft besprekingen A de Verenigde Staten voorgesteld -de geschillen tussen beide landen tegelen. Op een bijeenkomst ter Megcnheid van de dag van de arbeid ,p commandant Bayardo Arce, een •Vi de leden van de Nicaraguaanse sta, de Verenigde Staten op een iyle te maken aan de heimelijke [viteit in Nicaragua. meende dat dan onder meer iroken moet worden over de Ame- janse beschuldiging dat Nicaragua jSalvadoriaanse guerrillastrijders wapens voorziet en opleidt. Een ihuldiging die de commandant igens tegensprak, isen de Amerikaanse militaire ba- langs het Panamakanaal en Hon- as is een luchtbrug opgezet waar- r de kampen van Nicaraguaanse itra-revolutionairen' in Honduras inen worden bevoorraad. Dit heeft Nicaraguaanse ambassadeur in lama, commandant Augusto Ce- IMontealegre, verklaard. De opzet de 'door de Verenigde staten' leunde anti-Sandinisten is Nicara- lans grondgebied te veroveren om r een regering-in-ballingschap te tnen, zo zei Montealegre, IERGESTEL (ANP) Verschillen- maatschappijen die betrokken I bij liet American land program kunnen hun zakelijke activitei- niet meer op gebruikelijke wijze voeren. Het inkomen van die alschappijen is volledig tot stil- nd gekomen en zij zullen hun iviteiten in de naaste toekomst eten staken. schrijft de van oplichting verdach- Rienk Kamer in een brief aan alle I (nten en relaties van Kamer Invest- nts B.V. en de ALP-groep. Kamer faijft het mislukken van ALP toe 1 'een felle hetze van de pers en Jegrijpelijke justitiële acties'. Hij jtwel over de mogelijkheden en de te beschikken om de ALP- eggers met hun projecten alsnog I'eel mogelijk in een veilige haven te Jigen, waarbij financiële tegemoet- I hingen mogelijk zijn. Daartoe wil (ner binnen acht weken per project Igadenngen beleggen. Volgens hem Je opzet en de structuur van zijn I anisatie zo geregeld, dat de ver- lillende maatschappijen geen I htstreekse juridische en economi- ie belangenbindingen hebben met I beleggingsprojecten. Daardoor zou II beslissing geen directe financiële 'olgen hebben voor de beleggers. Imer schrijft verder dat het ALP al moeilijkheden was gekomen voor- II justitie ingreep. (ner ontkent ten stelligste dat hij Ih aan fraude of verduistering uldig heeft gemaakt. I kkies Vakantiegangers moeten I rekening mee houden, dat ze dit r nog niet met 27-MC apparatuur kkies) in de auto de grens over gen. De Stichting bond Burger- Nederland heeft deze waarschu-' Mg maandag doen uitgaan. De Eu- ^ese Gemeenschap werkt welis- jir aan een regeling om het meene- fcti van bakkies binnen de hele EG Eelijk te maken, maar die regeling '"deze zomer nog niet van kracht dus De Koning. Daarvan kunnen dig wonende jongeren het extra moei- 80.000 jongeren profiteren door ar- lijk zullen krijgen, beidservaring o£> te doen. „Dit geeft De Raad voor het Jeugdbeleid werd hen een betere kans op een toekomst door de minister gewezen op de enor- met werk". Wel erkende de minister me stijging van de WWV-uitkeringen. dat door de extra korting de zelfstan- In 10 jaar tijd gingen deze uitkerin- ROTTERDAM (ANP) Het onderzoek naar zwart-geld-activiteiten en andere malversaties bij Slavenburg's bank heeft maandag tot een tweede arrestatie ge leid. Volgens een mede deling van het open baar ministerie in Rot terdam heeft het specia le opsporingsteam maandag de 48-jarige G. C. uit Voorburg aange houden. C. is onder-directeur van het kantoor in Den Haag. Hij wordt volgens een woordvoerder van justitie verdacht van valsheid in geschrifte. In belang van het onder zoek wil justitie geen na dere mededeling doen. De arrestatie werd ver richt op grond van de administratieve be scheiden die op 18 fe bruari tijdens politie- invallen in de kantoren in Rotterdam, Dor drecht en Den Haag in beslag werden genomen. C. werkt al zeventien jaar bij Slavenburg's bank, Sinds ongeveer twee jaar was hij onder directeur in Den Haag. gen omhoog van 110 miljoen gulden tot 11 miljard. Dat geld moet wel door de burger worden opgebracht, zei de bewindsman. „Als het kabinet geen maatregelen zou nemen, zouden de lasten van de werkenden enorm moeten stijgen om dit allemaal te kunnen blijven betalen". De minister vond de suggestie van de raad om zogenaamde groeibanen te scheppen een aanvaardbare sugges tie. „Als de jongeren beginnen met een werkweek van 32 uur, kunnen ze toegroeien naai- een volwaardige werkweek met een overeenkomstig inkomen", aldus De Koning. Over een opmerking van de raad dat jongeren voor gelijk werk een gelijke beloning moeten krijgen, zei de minister dat het jeugdinkomen niet moet worden gezien als een kwestie van prestatie, doch als een kwestie van behoefte. „Jongeren hebben nu eenmaal min der behoeften dan ouderen". De Koning wees erop, dat sinds de instelling van het minimumjeugd loon in 1973 deze lonen een opdrij vende werking over de gehele linie hebben gehad. „De teruggang van de jeugdlonen moet niet als een groot drama worden gezien, omdat het sys teem van de jeugdlonen gehandhaafd blijft". AMSTERDAM (ANP) De eigenaar van de inmiddels bij de ADM in droogdok liggende veerboot European Cateway. de Engelse rederij Townsend Thoresen, wil het schip niet meer in de vaart brengen. De rederij heeft het bergingsbedrijf boot in een droogdok ligt bij de Wijsmuller uit IJmuiden laten we- Amsterdamse Droogdokmaat- ten in onderhandelingen te zijn met schappij, heeft het bergingsbedrijf kopers voor het zwaarbeschaidgde Wijsmuller formeel aan het ber- schip, dat eind vorig jaar in aanva- gingscontract voldaan. Vandaag ring kwam met een andere veer- wordt de veerboot door Wijsmuller boot voor de Engelse kust. Die formeel overgedragen aan Toion- kopers zijn zowel slopers als rede- send Thoresen. De rederij heeft rijen die het schip na reparatie daarvoor een door Wijsmuller be- iveer daadwerkelijk in de vaart dongen bankgarantie afgegeven, willen brengen. Dit heeft een Een woordvoerder van Wijsmuller woordvoerder van de rederij wilde over de hoogte daarvan niets maandag bevestigd. Nu de veer- kwijt. Priester Krohn kort na zijn aanhouding op 13 mei 1982. Hij werd opgepakt na de aanslag door in burger geklede politiemensen. VILA NOVA DE OUREM (AFPi De priester Juan kerkleer als een geheel - was er van beschuldigd, paus Maria Fernandez Krohn is maandag door de recht- Johannes Paulus II te hebben willen vermoorden toen bank in Vila Nova de Ourem (centraal Portugal) tot 6'/s deze op 12 mei 1982 de Maria-bedevaartplaats Fatima jaar opsluiting veroordeeld. bezocht. De 33-jarige Spaanse priester, die het 'integrisme' De rechter bepaalde, dat Portugal Krohn zal uitwijzen aanhangt - de leer van de onaantastbaarheid van de zodra hij zijn straftijd heeft uitgezeten. Leider Argentijnse guerrilla's gedood CORDOBA (RTRl Argentijnse vei ligheidstroepen hebben Raul Cle mente Yaguer, de stafchef van de linkse guerrilla-organisatie 'Monte- neros', gedood. Dit staat in een maan dag uitgegeven communique van de strijdkrachten. De 39-jarige Yaguer werd zondag ge dood in Cordoba, in het noordoosten van Argentinië, aldus de verklaring die verder geen bijzonderheden bevat te. Op Yaguer, die beschreven werd als 'een van de kopstukken van de Monteneros', vond men wapens en documenten die met de guerrilla- organisatie te maken hadden. Volgens het communique heeft Ya guer Argentinië in 1977 verlaten en is hij in 1981 teruggekeerd. Hij werd toen 'stafchef van de Monteneros. Tegemoetkoming aow-ers met klein pensioen overwogen (Van onze redactie economiei DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid be studeert mogelijkheden om aow'ers met een pensioentje tegemoet te ko men. Met een klein pensioentje moe ten aow'ers soms zoveel belastingen, sociale premies en ziekenfonspremie betalen, dat ze netto lager uitkomen dan met alleen hun aow-uitkering. Het ministerie deelde mee dat men bezig is om deze zaak uit te zoeken en te bestuderen- Nog niet kon worden meegedeeld of dat dit jaar al zal gebeuren of om wat voor maatregelen het zal gaan Met een oplossing komt het kabinet de VVD een eindweegs tegemoet, om dat fractievoorzitter Ed Nijpels zich fel heeft uitgelaten tegen de korting van 2 procent op de aow per 1 oktober. De fracties van CDA en PvdA willen deze korting wel toepassen, omdat anders de aow'ers afwijkend zouden worden behandeld van andere uitke ringstrekkers en minima voor wie de korting wel gaat gelden. VERDACHTE VOELT ZICH 'TOESCHOUWER' MAASTRICHT (ANP) Maandag, de zesde dag van het proces tegen de van misdrijven verdachte Albert T. werd voor het verhoor van de opgeroepen getuigen afgesloten. Naar aanleiding van de opmerking van de president van de rechtbank, Mr. H. Pijls, dat deze getuigenverklaringen bepaald niet in het voordeel van Albert T. zijn, reageerde deze door te zeggen dat hij zichzelf niet meer zag als toeschouwer dan als een directe betrokkene. T. zei tijdns de zitting maandag dat hij met betrekking tot de getuigen verklaringen heel wat opmerkingen had kunnen maken, maar dat hij dat bewust had nagelaten, Hij zei het te betreuren dat de ex-gevangenen hun ervaringen nooit hebben verwerkt Op de vraag van de president of dit betekende dat de getuigen niet de waarheid hebben verteld antwoordde T. dat de verschillende getuigen el kaar tegenspreken. Naar aanleiding van de getuigen verklaringen merkte Mr. Pijls op dat T. wordt afgeschilderd als een echte kwelgeest, die gevangenen afranselde, zodat velen stierven. T. zei maandag zich niets te kunnen herinneren van het uitdelen van straffen Ook herin nert hij zich meestal niets van de afschuwelijke gebeurtenissen in het kamp Kaufbeuren. waar hij volgens de getuigen een hoofdrol speelde en door hem tientallen gevangenen wer den doodgeknuppeld Na veertig jaar, zei T., is mijn herin nering vaag. Op de vraag van de president of hij opdracht had gekre gen van de kampleiding om de gevan genen te elimineren, antwoordde T. dat hem dit erg onwaarschijnlijk leek. ADVERTENTIE £X7WIBfim4l G£fWS0// LONDEN (UPI) In Londen is de historicus en schrijver David Irving ten aanzien van de dagboeken van mening veranderd. De Londense Times schreef maandag dat Irving nu vindt dat het meeste materiaal dat Stem vond echt is. De auteur van verschillende boeken over Hitier door collega-historici veelvuldig aangevallen maar nooit op zijn research zei dat hij was 'bekeerd' door aan 'Hitiers arts' toegeschreven documenten, die aantonen dat de Führer leed aan de ziekte van Parkinson. De schrijfstijl in de dagboeken, aldus Irving volgens de Times, „is typisch voor lijders aan de ziekte". Het dagblad voegt hieraan toe dat een vervalser „niet op de hoogte van dat feit zal zijn geweest". DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Smit-Kroes van verkeer en water staat wil de boete op zwartrijden in het openbaar verhogen van 25 naar 40 gulden. Dit staat in de 'Contrölc- nota' die zij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In die nota staat een aantal maatrege len die de minister wil nemen ter bestrijding van zwart- en grijsrijden in de tram, trein en bus. In die nota legt de minister er de nadruk op dat. - hoewel sommigen het als een sportie ve prestatie zien - zwart- en grijsrijden niets minder is dan een vorm van fraude en bedrog, die haar zorgen baart. De aanstelling van extra controleurs alleen is volgens de minister dweilen met de kraan open. Naast de uitbrei ding van de controle wil de minister daarom nog dit jaar een aantal proe ven doen. waarbij ook zal moeten worden gekeken naar de mogelijkheid om de chauffeur te laten controleren. Aanstelling van conducteurs voor het hele stads- en streekvervoer vindt de minister onhaalbaar. Daarmee zou een extra bedrag gemoeid zijn van 750 miljoen a een miljard gulden. Voor de grote steden alleen zou het een bedrag van 250 miljoen gulden vergen. Behalve de driehonderd kaartcontro- Icurs die er in het kader van het tarievenplan 1984-1987 bijkomen, zullen er tijdelijk - in het kader van het gemeenschapstakenplan van so ciale zaken en werkgelegenheid - werkloze jongeren worden aange steld om te assisteren bij controle, informatieverstrekking aan de reizi ger en het tegengaan van vandalisme en agressie. Het experiment zal wor den begonnen in Rotterdam met 150 jongeren. In afwachting van maatre gelen om de controle van zwart- en grijsrijden meer structureel te be strijden zouden ambtenaren van de rijksverkeersinspectie tijdelijk kun nen assisteren bij de controle in het streekvervoer, aldus de minister in de controlenota. De minister wil ver der dat de vervoerbedrijven op basis van de voorgestelde maatregelen een plan opstellen waarin aandacht wordt besteed aan de verschillende facetten van bestrijding van zwart en grijsrijden. Vervoersverlies Minister Smit-Kroes verwacht dat stads- en streekvervoer buiten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag geen passagiers zullen verliezen door ac tariefverhogingen in de komende jaren. In de drie grote steden daarentegen wordt op een verlies van 10 procent gerekend en in de trein op 'een gering verlies'. Dit schrijft de minister in antwoord op 247 schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van het Tarievenplan Openbaar Vervoer 1-984 tot 1987 NS vindt, de veronder stelling van de minister te opptimis- tisch wat de trein betreft. Het verlies aan reizigers zou wel eens veel ernsti ger kunnen zijn dan in Den Haag wordt gedacht, aldus een woordvoer der van NS. De minister verwerpt een suggestie om openbaar-vervoertarieven naar draagkracht te laten betalen. WIESENTHAL: WENEN (UPI) Het hoofd van het joods documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft maandag gezegd dat Henri Nannen, de uitgever van het Westduitse tijdschrift Stern dat de 'geheime dagboeken' van Adolf Hitler zegt te hebben op gedoken, in de tweede wereld oorlog werkzaam is geweest voor een propagandacompagnie van de SS. Nannen. en het hoofd van de compagnie, een kapitein van de SS, aldus Wiesenthal. vormen het middelpunt van een Ita liaans onderzoek naar de dood van twee dorpelingen in de oor log. ..Volgens mijn inlichtingen en wat ik heb aan documentatie over de tweede wereldoorlog, was Nannen lid van de SS- propagandacompagnie die 'Suedstem' (Zuidstemi heette", aldus Simon Wiesenthal. Nan nen was echter zelf geen lid van de SS. voegde hij er aan toe. „Als lid van de SS'-compagnie bracht Nannen 1944 door op het Duitse front in Italië, waar zijn onderdeel belast werd met het sturen van anti-geallieerde pam fletten over het front heen naar de Britse troepen. Dit gebeurde per ballon en de slagzinnen in de pamfletten bevatten pornografi sche en antisemitische opmer kingen, zoals 'terwijl jullie op dit front vechten en jullie leven in de waagschaal stellen, liggen Amerikaanse joden bij jullie vrouwen in Engeland in bed', aldus Wiesenthal. De SS- kapitein die leider van Nannens onderdeel in Italië was heette volgens hem Weidemann, "later door Nannen aangenomen als redacteur bij Stern".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5