Kreymborqê Kortgeense pleit voor meer wilde planten DE MUYNCK OPTIEK Dl Eremedaille in goud voor brandweerman P. Leijs WISSEL BEVELANDEN 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 MEI Brandweerman P Leijs ilinks) wordt door burgemeester H Boer van Reimerswaal de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld KRUININGEN Voor de Kruiningse brandweerman Piet Leijs was de verrassing maandagavond compleet. Onwetend van het feit dat iemand hem voorgedragen had voor een koninklijke onderscheiding, ging hij in zijn beste pak naar de brandweerkazerne om onder de korpsleden zijn afscheid te vieren. Groot was zijn verbazing dan ook toen hij van burgemeester H. Boer van Reimerswaal hoorde dat de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau op zijn jasje zou worden gespeld. Leijs kreeg de onderscheiding omdat hij gedurende een periode van veertig jaar lid geweest is van de vrijwillige gemotoriseerde brandweer van Kruiningen. De vloer van het bovenzaaltje van de Kruiningse brandweerkazerne boog bijna door onder het gewicht van de vele belangstellenden voor de ceremonie. Boer beklemtoonde het belang van vrijwilligerswerk in de gemeenschap. Ook gaf hij een overzicht van de brandweerloop baan van Leijs. die behalve korpslid ook gedurende een periode van tien jaar commandant is geweest. Onder zijn leiding (van 1968 tot 1978) ver anderde er veel in het korps. Hij was de ontwerper van de zogenaamde Reimerswaal-formule, die uniek in Zeeland genoemd kan worden. Dit is een organisatie-structuur waarbij elk gemeentelijk korps - Reimers waal heeft er vijf - een eigen com mandant heeft Ook heeft Leijs een vinger in de pap gehad bij het vervangen van het oude wagen park. Voordat Boer de medaille opspeld de prees hij de Kruininger voor zijn inzet en zijn vakmanschap die hij gedurende de vele jaren getoond had ..Een stuk routine zit hier links naast mij", zo besloot Boer zijn toespraak. Brandweercommandant A. Dek haalde ook nog wat herinneringen op en overhandigde een plaat van de Kruiningse toren aan de gedeco reerde. Na de ceremonie kwam het muziekkorps EMM met hun gloed nieuwe drumband een aubade bren gen. Naast zijn werk als brandweerman bekleedde Leijs ook tal van kerke lijke functies. Hij was notabel van het college van kerkhoofden en gedurende zeventien jaar lid van de kerkvoogdij. Momenteel is hij een notabel van de Nederlands her vormde kerk. Alarmnummer van regionale brandweer is goed bekend BRIEF AAN BEN W, RAAD EN GEMEENTEWERKEN KORTGENE Geef de wilde planten en bloemen een kans. Dat bepleit Kiek Zwager-De Visser uit Kortgene al jaren. Gebruik weinig tot geen bestrij dingsmiddelen en maai minder, luidt haar advies. De natuur zorgt voor de rest. Al in april 1981 verzamelde de Kortgeense zo'n 180 handtekeningen om althans in de gemeente Kortgene het openbaar groen enigszins op te fleuren. In de twee daarop volgende jaren kantensnijder zou bespuiting langs de kwam er van haar plannen voor de graskanten onnodig maker Noordbevelandse gemeente evenwel Voorstellen heeft de Kortgeense vol- niets terecht. Teleurgesteld is Kiek inmiddels wel een beetje, maar haar hoop op een ander plantsoenenbe- leid' verloor ze geenszins. Onlangs stuurde de milieu- en natuurliefheb ster een brief naar burgemeester en wethouders, gemeenteraad en dienst gemeentewerken met wederom een uitvoerig pleidooi voor meer wild groei. Het idee van Zwager-De Visser is met nieuw. Gemeenten als Huizen, Rotter dam en Den Helder geven het 'on kruid' al sinds jaren een kans. En met succes. Madelieven, boterbloemen en lluitekruid bloeien welig. Bovendien wordt de verscheidenheid van de na tuur in het algemeen hierdoor bevor derd Meerdere insectensoorten vin den voedsel, die dan op hun beurt weer als voedsel voor meer vogels dienen. Ook de reacties van inwoners uit de gemeenten zijn positief. Dus waarom kan zoiets in de gemeente Kortgene niet, redeneert Kiek „Als je het nooit probeert, weet je nooit wat eruit komt", zegt ze. De Kortgeense is bijzonder betrok ken bij natuur- en milieuzaken. Voor heen maakte ze deel uit van de werk groep bestrijdingsmiddelen van de stichting Zeeuws coórdinatieorgaan voor natuur-, landschaps-, en milieu bescherming. Ze beseft dat het in Zeeland soms moeilijk is om op dit gebied aan de weg te timmeren. Men sen uit een landbouwgebied zijn niet snel gevoelig voor dergelijke initia tieven. „Het is verschrikkelijk moei lijk om er doorheen te komen", ver telt Kiek. „Maar ik blijf het probe ren". Haar drang om iets aan de situatie in Kortgene te helpen veranderen, komt met name in het voorjaar naar boven. Wanneer je het maaibeleid verandert betoogt ze krijg je weer eens iets anders dan een 'biljartlaken' „En", voegt Kiek eraan toe, „een beetje fleur is toch ook niet erg De mensen zijn soms bang van een bloemetje, lijkt het wel". Twee jaar geleden leek het even of de gemeente inging op de plannen van Zwager-De Visser. Haar actie resul teerde in toezeggingen van de zijde van de gemeenteraad om proeven uit te voeren. Een jaar later, tijdens een gesprek met de betreffende district sopzichter, hoorde ze dat het beleid nog hetzelfde gebleven was. Een lijst met bestrijdingsmiddelen, die ze op gestuurd kreeg, gaf een voor haar niet zo vriendelijk beeld van één en ander. Zo vermeldde de lijst het zogenaamde grammoxone. dat langs de graskan ten gebruikt werd. Dit extreem giftige bestrijdingsmiddel is bij een gennge hoeveelheid in het lichaam dodelijk voor mens en dier en veroorzaakt afwijkingen bfj ongeboren ratten Staatsbosbeheer hanteert dit middel niet meer. Volgens de Kortgeense wil voorjaar in Kortgene zeggen: apparatuur inzet ten om de uitbarsting van jong leven de kop in te drukken of te verhinde ren. Het resultaat is naar haar mening dat er 'saai-groene' grasmatten en dijk-taluds overblijven. In haar brief aan de gemeente doet Kiek een aantal suggesties tot verandering. Een gras- op. In hoeverre echter mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, is de vraag. De technische dienst van de gemeente onderzoekt dat momenteel. Loco- burgemeester L. M. van der Weele vertelt dat de zaak beslist niet terzij de is gelegd. „We zijn het nog aan het uitpluizen", aldus de loco- burgemeester. VLISSINGEN - Het alarmnummer voor brandmeldingen in Noord en Midden-Zeeland is over hel algemeen goed bekend. Slechts sporadisch ko men meldingen nog binnen op de oude plaatselijke nummers. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1982 van de regionale brandweerkring Noord en Midden Zeeland, dat donderdag 2 juni wordt behandeld in de vergade ring van het algemeen bestuur van deze brandweerkring. De vergade ring in het PTT-gebouw aan de Van der Spiegelstraat in Goes begint om 14.00 uur. De goede bekendheid van het alarm nummer (01184-14444) in het verzor gingsgebied is volgens het jaarverslag grotendeels te danken aan de ruime aandacht, die vrijwel alle aangesloten gemeenten hebben gegeven aan het overgaan op dat nummer. In 1982 zijn in totaal 4259 meldingen ontvangen, waarvan 437 voor brand, 177 voor hulpverlening en 3639 voor de ambu lance. Daarnaast zijn acht overige meldingen ontvangen. Tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van de regionale brand weerkring worden verder ook de reke ning 1982 en de begroting 1984 bespro ken. evenals de financiële meerjaren planning 1985-1988. Daarnaast staat ook de reorganisatie van bescherming bevolking op de agenda, evenals een voorstel tot verandering van de ver goedingen voor reis- en verblijfkosten. Tijdens deze vergadering zijn enkele leden van het dagelijks bestuur aftre dend, onder wie drs Th. J. Westerhout, drs. G. C. G. van de Heuvel, G. Huitsing en P A. D. H. Diepenhorst. Zij zijn allen herkiesbaar Bluegrass-concert in 's-Heer Hendrikskinderen 's-HEER HENDRIKSKINDEREN De Amerikaanse country- and wes- temgroep Bob Paisley and the Sou thern Grass treedt in het kader van een Europese toemee op in 's-Heer Hendrikskinderen. De groep maakt zogenaamde blue- grass muziek, waarbij snel tokkelen op banjo en gitaar een belangrijk onderdeel van het geluid vormt De band bestaat uit Bob Paisley (gitaar en zang). Danny Paisley (gitaar en zang), Mike Paisley (bas). Leroy Mum- ma (viool), Paul Silvius (banjo en zang) en Randy Stewart (mandoline). Het optreden wordt gehouden in het Heer Hendrikhuis te 's-Heer Hen drikskinderen op vrijdag 13 mei. Het concert begint om 20.30 uur; Op het repertoire van de groep staat onder meer werk van de nieuwste langspeel plaat 'Bob Paisley live in Holland'. *Een mooie bril is een komplimentie waard. Contactlensspecialist A N V C Ganzepoortstraat 3 - Telefoon 01100 -1 5214 GOES iedereen leest de krant altijd en oVeral. f Vindt u Swarovsky zilverkristal ook zo mooi Bij ons ligt een mooi boekje voor u klaar met diverse Swarovsky afbeeldingen./ Komt u het e ophalen en bekijk gelijk onze kollektie Swarovsky zilverkristal. 9 oo lange vorststraat 27 - goes walstraat 94 - vlissingen y ^wals^ 0) HOFLEVERANCIER Aparte sieraden in zilver armbanden broches colliers ringen FABERY DE JONGE JUWELIERS SINDS 1834 Langi Kerkstraat 30 - Goos V, Pnmeux; Hoogstmodieus hairline blazerpak van polyester/t katoen. Blazer zonder sluiting, pantalon met bandplooi. Bleu of marine. Mt 36-44.Mormale prijs 129.- t/m a.s. zaterdag 98 19.-/ I 1 g Vyi Bijpassende gestreepte bloese in singlet model. tacv Blauw of rose. 39- K fut ,ST t/ t/ TB LANGE DELFT. MIDDELBURG. LANGE KERKSTRAAT. GOES. Bte al., his IS- Tweka Badmode '83. Verrassende kleuren, JSI€ fraaie dessins, fijne materialen. Tweka '83, t bi draagbare badmode voor elk plezier onder de mt zon. Wij tonen u graag hoe goed Tweka u past. Goes Lange Kerkstraat 46 tWGKcï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 26