PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Verwondering hoger Negatieve reactie op de plannen van Paramaribo over rentetarief Bedrijven VRAGENVUUR o 3 vandaag Tweeverdieners leveren maximaal 3,4 procent in Piet Dankert officieel 'thuis' Wrak met lijken nazi-bonzen gevonden ANDIJVIE EN VARKENSLEVER STAP NEDERLANDSCHE BANK 'WEINIG HEIL VERKLARING VERWACHT' Doodvonnis uitgesteld Tnkele buien Enkele buien, afgewisseld door op klaringen Middagtemperatuur on geveer 12 graden Zuidwestelijke wind. langs de kust krachtige. 6. landinwaarts matig. 4 !6e jaargang no. 103 insdag 3 mei 1983 zie pagina 8 MSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank verhoogt vandaag haar rentetarieven over hele linie met een vol procent, gezien het gestegen renteniveau op de geldmarkt. Met gang van vandaag geldt voor het wisseldisconto een tarief van 4,5 pet, voor de >orschotrente van 5 pet en voor het promessedisconto van 5,5 pet. Tevens gaat de Bank de [ldmarkt verruimen via een speciale belening tegen een rente van 5,5 pet. 1 financiële kringen werd verwon- I rd gereageerd op deze maatregel. I it name het tijdstip van de verho- I jg werd eigenaardig geacht. 'Vol- l tekt belachelijk' luidde een reactie I I de geldmarkt. Anderen hadden I |d vorige week een verhoging met I n half procent verwacht maar 'zeker I !t vandaag nu de prijzen juist weer I [t beginnen terug te lopen'. a feit dat er tegelijkertijd speciale leningen zijn uitgeschreven houdt rechtstreeks verband met de idige situatie. Omdat de geldmarkt rond deze tijd van het jaar altijd eilijk krijgt heeft de Nederland- e Bank nu reeds speciale belenin- aangekondigd,aldus geldmarkt- ïdelaren. is de eerste verhoging van de ciële Rentetarieven sinds ruim :e jaar. Op 3 maart 1981 verhoogde Nederlandsche Bank haar tarie- met een vol procent. Toen gold >r het wisseldisconto een tarief van 9 pet, voor de voorschotrente van 10 pet en voor het promessedisconto van 10,5 pet. Sindsdien verlaagde de cen trale bank de tarieven elf maal achter een, voor het laatst op 18 rnaajt van dit jaar. Het promessedisconto is van groot belang voor de handelsbanken, om dat zij hun voornaamstre tarieven voor kortlopende kredieten en lenin gen voor het bedrijfsleven hieraan koppelen. De verlaging van dit tarief werkt in het algemeen door op de kapitaalmarkt en daarmee onder meer op de hypotheektarieven. De voorschotrente is het tarief waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen. De eerste die na de aankondiging van de disconloverlioging door de Neder landsche Bank kwam met een verho ging van rentetarieven was de Post- giro-RPS, die vanaf morgen, woens dag, de tarieven voor hypotheken met halfjaarbclaling met een half procent verhoogt cn voor die met DEN HAAG (ANP) Verdient de gehuwde man ruim 70.000 gulden per jaar (twee keer modaal of meer) en zijn vrouw rond 13.000 gulden dan gaan zij na 1 juli jaarlijks samen 3,4 procent aan koopkracht inleveren. Is het inkomen van de vrouw twee keer zo hoog (minimumloon) dan hebben zij 2 a 2.5 procent minder te besteden. WDEN iRTRi Een Amerikaanse duiker heeft maandag meegedeeld dat een Duitse onderzeeer uit de tweede wereldoorlog heeft ontdekt op de iem van de Caribische Zee. Hij vermoedt dat zich aan boord de stoffelijke ten bevinden van belangrijke nazi's, goud en gestolen kunstwerken 41-jange Roger Miklós, voormalig eigenaar van een bergingsmaatschappij Florida maar nu woonachtig in Europa, zei dat hij een internationale igingsactie op touw wil zetten Daartoe probeert hij de belangstelling van de I/se regering op te wekken. t volgens Miklós volmaakt geconserveerde wrak ligt op 23 meter diepte. Hij ld het al in 1979. maar heeft het geheim gehouden om schatzoekers weg te \iden. De precieze ligplaats wil hij niet bekendmaken. De onderzeeboot heeft geen zichtbaar kenmerk en elektronische peilingen hebben aangetoond dat veel van het normale interieur werd venvijderd. Ex-nazi's in Duitsland, aan wie tekeningen van de onderzeeboot werden getoond, hebben volgens Miklós gezegd dat hij gelijk is aan negen onderzeeërs die speciaal werden ingericht om hooggeplaatste nazi's, goud en kunstschat ten te vervoeren die in het bezette Europa waren in beslag genomen Alle negen boten waren in 1945 uit Hamburg vertrokken en over geen ervan werd ooit meer iets gehoord. De onderzeeër draagt een koperen plaat met het opschrift: 'Hamburg, Duitsland Te water gelatenb 1944". Simpele truc Het terugtrekken van de Vietna mese troepen uit Cambodja wordt door China bestempeld als een 'simpele truc' Vietnam zou met de actie de dia loog willen bemoeilijken tussen In- do-China en de Asean-landen (PAGINA 3) Jeugdlonen Minister De Koning ziet de voorge nomen korting van tien procent op de minimumjeugdlonen als aller laatste bezuiniging ten koste van de jongeren Volgens de bewinds man is de maatregel onvermijde lijk. omdat verhoging van belastin gen en premiedruk het enige alter natief is. (PAGINA 5) Kabel-tv Onder de naam Zekatel BV richt de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij zich op de aanleg en exploitatie van kabeitelevnsiesys- temen. (PAGINA 9) Regen Hoewel de aanhoudende regen het werk op de landerijen ernstig ver traagt. is er nog geen reden voor paniek CBTB-voorzitter Piet Blokland herinnert zich jaren waarin er laat werd gezaaid, maar er toch een goede opbrengst volgde. (PAGINA 13) Kleine scholen Staatssecretaris mevrouw Gin- J jam-Maas van onderwijs vindt !j heel kleine scholen een luxe die we ons niet kunnen veroorloven. De staatssecretaris acht samen- loerking tussen kleine scholen de enige manier om een groot aantal knelpunten weg te werken. (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 ,t j Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkenslever, 500g alberfc heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG VVD-fractieleider Ed Nijpels in, leden van de VVD-fractie en liberale bewindslieden uit het kabinet hielden maandag van 18.00 tot 20.00 uur een telefonisch vragenuurtje. Via dertig telefoonlijnen kon men vragen stellen aan de VVD'ers. (Van onze correspondent) PARAMARIBO De minister-president van Suriname, drs. Errol Alibux, heeft in zijn regeringsverklaring, die zondagavond door de Surinaamse televisie werd uitgezonden, de vorming van twee nieuwe nationale instituten aangekondigd: een Nationaal Democratisch Congres (NDC) en een Centrale Staatsraad. Verder zei de premier dat tijdens de regeerperiode 1983-1986 een grondwetscommissie de wenselijkheid van een nieuwe grondwet gaat onderzoeken. Het NDC. dat het parlement, moet. vervangen Alibux zei dat het parle mentaire systeem heeft bewezen niet te werken zal worden „geraad pleegd" inzake het uitoefenen van het staatsbestuur. Het zal zijn samenge steld „uit leden van de 'relevante massaoroanisaties en de functionele groepen', en zal een forum van pa triotten moeten zijn, dat de regering en het Beleidscentrum (legertop plus belangrijkste bewindslieden red.) in het openbaar kan essisteren met be trekking tot de door het volk gewen ste sociaal-economische en politieke ontwikkelingen", aldus Alibux. Binnen twee maanden zal een com missie worden ingesteld om de vor ming van het Nationaal Democra tisch Congres verder uit te werken. Het NDC moet siterlijk aan het einde van 1983 van start gaan. Naast het NDC is ook de vorming van een Centrale Staatsraad aangekon digd. waarin de leden van het Beleids centrum, de raad van ministers, het Surinaams Adviescollege, leden van het Nationaal Democratisch Congres, de districtscommissarissen, de Natio nale Veiligheidsraad en de leiding van het Nationaal Leger zitting hebben. Deze Staatsraad zal het jaarlijkse actieprogramma" van de regering moeten sanctioneren en zo nodig aan passen. Met betrekking tot het buitenlands beleid zal de regering-Alibux voort gaan op de weg van een onafhankelij ke opstelling ten opzichte van de Oost-Westverhoudingen. Suriname zal een actieve rol blijven spelen in de Organisatie van Niet-gebonden Landen en zich blijven richten op de eigen regio. Wat de verhouding met Nederland betreft zei Alibux dat die op een gevaarlijk dieptepunt is gekomen. Hij noemde Nederland de „motor en ba sis" van acties die tegen de nieuwe Surinaamse regering zijn gericht. Ali bux sluit overigens niet uit dat er in de nabije toekomst weer een betere relatie met Nederland kan worden opgebouwd, maar dan wel een die gebaseerd moet zijn op wederzijdse gelijkwaardigheid. De Surinaamse regeringsverklaring is voor Nederland vooralsnog geen aanleiding om de opschorting van de ontwikkelingshulp ongedaan te ma ken, zo blijkt uit een voorlopige reactie van het miniterie van buiten landse zaken. Evenals de regerings partijen CDA en VVD verwacht ook de PvdA weinig heil van de rege ringsverklaring. De Surinaamse ex-president en voor zitter van de bevrijdingsraad. Chin a Sen, en de landelijke organisatie van Surinamers in Nederland (Loson) heb ben afwijzend gereageerd op de rege ringsverklaring. De Reboson (revolu tionaire beweging van ondersteun- dende Surinaamse organisaties in Ne derland) noemde de verklaring 'posi- tier en spreekt van „nieuwe impulsen die meer dan ooit krachtig doch kri tisch ondersteund dienen te te wor den." TALLAHASSEE (AP) Het hoogge- De twee veroordeelden, de Colom- rechtshof in de Amerikaanse staat biaan Luis Arango en Charles Vaught. Florida heeft maandag op het laatste zouden vandaag ter dood worden ge- ogenblik de tenuitvoerlegging van bracht op de elektrische stoel twee doodvonissen voor onbepaalde Beiden waren veroordeeld wegens tijd opgeschort. moord. Ie Graaf wil geen 9rtiende maand ■leer in WAO ■X HAAG (ANP) Staatssecreta- De Graaf van sociale zaken cn '®Trkgelegenheid wil met ingang van Cjuli de dertiende maanduitkering l j vergelijkbare extra's niet meer "er.emen bij de berekening van de no. {staatssecretaris vindt dat de wao- kering gebaseerd moet worden op t dagloon dat de wao-ers zouden (dienen als zij konden werken, al- een mededeling van het ministe- J van sociale zaken Met zijn plan "Uit De Graaf aan bij de regelingen ait punt in de ww en wwv Dit blijkt uit het wetsontwerp van staatssecretaris Koning van finan ciën, dat gehuwde mannen en vrou wen die allebei betaald werk doen. de zogenaamde tweeverdieners, per 1 juli zwaarder wil belasten. Het wetsont werp is maandag bij de Tweede Ka mer ingediend. Omdat de maatregel halverwege het jaar ingaat gelden de genoemde per centages aan koopkrachtdaling voor 1983 voor de helft. De maatregel levert dit jaar 150 miljoen gulden op. Ver dient de man het minimumloon en de vrouw de helft daarvan dan boeten zij samen 1,5 procent aan koopkracht in. Is het inkomen van de vrouw hoger dan dat van de man dan treedt in het algemeen een verbetering van hun gezamenlijke koopkracht op. Ervan uitgaande dat de man het minimum loon verdient is de koopkrachtstijging bij een minimuminkomen van de vrouw 0,3 procent, een inkomen van 36.000 gulden 0.7 procent, een inko men van ruim 70.000 gulden 2,1 pro cent en van 130 000 gulden 2.3 pro cent. Belastingverlichting treedt op als het inkomen van de vrouw niet meer bedraagt dan 4.841 gulden. Ligt het inkomen van de man boven dat van rip vrouw dan is de belasting- verzwaring voor het echtpaar op jaar basis maximaal 3020 gulden De maatregel betekent voor de werkende gehuwde vrouw wier inkomen meer bedraagt dan de thans geldende be lastingvrije som van 2549 gulden een belastingverlichting, omdat de belas tingvrije som tot 7.381 gulden wordt verhoogd. Omdat zij 17 procent belas ting betaalde is voor de vrouw de belastingverlichting 17 procent van het bedrag waarmee haar inkomen de 2.549 gulden overtreft ofwel maximaal 821 gulden. Is haar inkomen hoger dan 7.381 gulden, dan varieert de belastingverlichting van 821 tot 3.479 gulden per jaar. Voor de gehuwde man treedt geen belastingverzwaring op als zijn vrouw minder verdient dan 4.842 gulden. Is het inkomen van de vrouw hoger dan gaat hij meer belas ting betalen omdat zijn belastingvrije som met 2.795 gulden wordt verlaagd Verdient de vrouw meer dan 7.381 gulden dan gaat de belastingvrije som van de man met 5.335 gulden omlaag. De belastingvcrzwaring die hiervan het gevolg is varieert, afhan kelijk weer van het belastingpercen tage, van 907 tot 3.841 gulden per jaar. (Zie ook pagina 3) maandbetaling met 0,4 pet. De basis rente wordt 8,8 resp. 8,6 pet. Ver wacht wordt, dat er spoedig meer aanpassingen van allerlei rentetarie ven zullen plaatsvinden. DEN HAAG Koningin Beatrix ontving maandag op paleis Huis ten Bosch in Den Haag de voorzitter van het Europees parlement Piet Dankert. Het officiële bezoek van de heer Dankert duurt tot en met 4 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1