evelandse gemeenten erken niet goed samen Topman VMF ziet toekomst voor MESK rooskleurig Hart Middelburg wordt beschermd stadsgezicht Caesar is nooit in Zeeland geweest )NDERZOEK PROEFPROJECT WELZIJN: Samenwerking kleine scholen noodzakelijk rie gewonden ij botsing op jksweg Hulst JHR MR FO. J. SICKINGE BIJ JAARVERSLAG VMF-STORK Stork Ketels positief over brief minister ISDAG 3 MEI 1983 PZC/provincie 11 DDELBURG - Caesar is in 53 voor Christus niet in Zeeland geweest zoals schillende geschiedschrijvers aannemen. Tot deze conclusie komt J. van (Berg in het tweede nummer van de jaargang 1983 van het Zeeuws asehrift. j3 v. Chr. kwam Caesar met zijn legioenen afzakken naar de in Belgisch jburg gelegen stad Atuatuca, nu bekend onder de naam Tongeren. De nein wilde zich wreken voor de vernederende nederlaag die hij een jaar oor leed tegen de Belgische stam van de Eburonen. Deze hakte toen onder ling van Ambiorix (in Tongeren nog altijd met een standbeeld vereerd i ten de stad een groot Romeins leger in de pan. 8e beroemde 'Bello Gallico' (verslag van de jarenlange strijd in Gallièi staat ■passage waarin vermeld wordt dat Caesar in 54 met een deel van het leger penningen uit ging voeren Hij ging daarbij naar 'de fiegirüc d>° m d» Ums stroomt en naar het einde van het Ardennenwoud'. Veel schrijvers hebben deze Schelde met de Zeeuwse vereenzelvigd, volgens Van den Berg onterecht. Hij wijst erop dat Caesar aan zijn legerofficieren die elders naar Ambiorix op zoek waren beloofd had binnen zeven dagen in Tongeren terug te zijn. Van den Berg komt tot de conclusie dat Caesar met zijn leger nooit de lange afstand naar Zeeland, via onbegaanbare wegen, had kunnen afleggen Dan was hij zeker te laat terug in Tongeren gekomen Nu was hij juist op tijd in de stad om te voorkomen dat de rest, van het leger voor de tweede keer het onderspit moest delven. Van den Berg houdt het erop dat Caesar niet naar Zeeland maar in de richting van Nederlands Limburg is getrokken De passage over de Scaldis die in de Maas uitmondt zou dan op één van de vele zijtakken van de Maas slaan 'ES Een van de grootste knelpunten in de samenwerking tussen de Bevelandse neenten, op het gebied van het specifiek welzijn, is de geringe mogelijkheid om istemmigheid te bereiken tussen de zes gemeenten als het gaat om samenwerking. Tot die ïclusie komen het sociaal cultureel planbureau in Rijswijk en het interuniversitair tituut voor bedrijfskunde te Delft in een rapport over het experiment specifiek welzijn op Bevelanden. Het rapport is het slot van een onderzoek dat in 1980 begon en al ■schillende tussenrapporten heeft opgeleverd. Soortgelijke onderzoeken werden ook louden in andere gebieden in Nederland waar met het welzijn werd geëxperimenteerd. thet hele rapport komt duidelijk voren dat regionale samenwer- ;op dit gebied een moeilijk karwei och wordt ook vastgesteld dat het iriment al verschillende voorde- naast een aantal nadelen heeft jeleverd. Als voordeel wordt ge- imd. dat de gemeenten door de jienwerking die tot nu toe is ont- an resultaten hebben behaald, die [alléén niet hadden bereikt. Ook jben kleinere gemeenten nu meer nnen (mee)profiteren van de kennis ervaring van grotere gemeenten. I keerzijde van die medaille wordt jrigens ook wel opgemerkt dat die inere gemeenten zich daardoor ge- pngén voelden op dezelfde manier ■de grotere gemeenten te werken. I voorbeeld wordt verder genoemd t de regionale afhankelijkheid na- ikkelijk naar voren is gekomen, or de samenwerking hebben de neenten het voordeel dat ze het jionaal beleid mee kunnen bepalen n de andere kant hebben vooral de fcouaal werkende instellingen erva- n dat ze nog steeds met zes gemeen- besturen in contact moeten treden. IADVERTENTIEi Ook op de Zeeuwsel markt is uw gulden| 'n daalder waard! in plaats van met één regionaal or- project een zekere uniformerende wer- gaan. Verder wordt in het rapport een king uitgaat. verlies aan identiteit van de kleinere Het rapport stelt verder vast. dat er gemeenten genoemd, doordat van het nogaI wat tijd en energie is gestoken NOORDWELLE Staatssecretaris drs N. J. Ginjaar-Maas van onderwijs en wetenschappen wond er maandagavond geen doekjes om. „De luxe van hele kleine scholen kunnen wc ons niet langer permileren", zei ze in Noordwelle tijdens een spreekbeurt voor de Schouwse afdeling van haar partij, de VVD. Samenwerking is noodzaak. Wanneer de schoolbesturen daar zelf niet toe kunnen komen, zullen maatregelen moeten worden genomen vanuit het ministerie. Mevrouw Ginjaar pleitte voor samen werking in het voortgezet onderwijs. De liberale staatssecretaris wees erop dat kleine scholen nogal duurzijn. Ze zei daarover met de bestuursorganisa ties te zullen overleggen. Als voorbeel den voor samenwerking noemde ze het bijeen brengen van een aantal kleine mavo-scholen of het vormen van scholengemeenschappen voor het lager beroepsonderwijs (lbo) en het mavo. Ze noemde het zitten blijven, dat jaarlijks een miljard gulden kost. de slechte aansluiting tussen lager on derwijs en voortgezet onderwijs en tussen het voortgezet onderwijs en het hoger beroepsonderwijs, de beper kingen die de huidige pakketkeus de leerlingen oplegt en de noodzakelijke verbetering van het beroepsonder wijs, als knelpunten. Illusie Ondertussen zitten minister drs W. J. Deelman en zijn twee staatssecreta rissen nog steeds met de noodzaak om in de komende drie jaar nog eens 700 miljoen gulden op het onderwijs te bezuinigen. Ambtenaren zijn bezig de stofkam door de begroting te halen, maar mevrouw Ginjaar koes terde niet de illusie dat dit aanzien lijke bedragen zal opleveren. Ze vertelde dat ze behalve over de samenwerking tussen kleine scholen nog aan twee maatregelen denkt In de eerste plaats is dat nagaan welke voorzieningen minimaal nodig zijn voor leerlingen van zestien jaar en ouder om te beantwoorden aan de doelstelling van de school. Verder gaan de gedachten uit naar maatrege len om de kosten door zitten blijven te verhinderen. „Niet dat we hel zitten blijven willen verbiedenhaastte me vrouw Ginjaar zich te verklaren „Maar je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan splitsing van het school jaar in twee halve schooljaren, zodat een zittenblijver niet het hele jaar over hoeft te doen. Dat is voor hem of haar zelf ook wel zo plezierig in het op een lijn brengen van de zes deelnemende gemeenten. Mede daar door is men nog nauwelijks toegeko men aan verandering van beleid. Een ander knelpunt dat daarmee sa menhangt is dat er geen politieke inbreng in de regionale samenwerking kan worden gebracht, omdat regiona le zaken eerst in de afzonderlijke gemeenteraden bediscussieerd moe ten worden. Daarom wordt de sugges tie gedaan om het karakter van het bestuurdersoverleg te veranderen, door of de meerderheid van de colle ges van b en w erbij te betrekken, of de afgevaardigden van de colleges een mandaat te geven Op die manier kunnen meer politiek geladen discus sies op regionaal niveau worden ge voerd. aldus het rapport over het welzijnsproject. Een ander knelpunt dat wordt genoemd, is het ontbreken van uitvoerende bevoegdheden op re gionaal niveau. Dit kan een eenduidig beleid ten opzichte van regionale in stellingen in de weg staan. Hier zou wat aan gedaan kunnen worden door delegatie van uitvoerend beleid van de zes gemeenten naar één gemeente of een regionaal bureau, zo staat in het rapport. In het stuk wordt ook ingegaan op de toekomst van het project. Zo wordt gesteld dat nu. na een zekere aanloopfase en na de ge meenteraadsverkiezingen die tot een wisseling van de wacht hebben geleid wat ook weer een inwerkperiode voor de gemeentebestuurders met zich meebracht, de mogelijkheid zich voor gaat doen om tot veranderingen in het welzijnsveld te komen. Ook bezui nigingen vanuit de rijksoverheid in de welzijnssector zullen invloed hebben op de lokale besluitvorming Met het experiment hebben de proefgemeen- ten de mogelijkheid om een eigen beleid te voeren Ook moet het ondanks de moeilijkhe den die een intergemeentelijke sa menwerking met zich meebrengt, mogelijk worden tot een regionaal beleid te komen. Daartoe beschikken de zes gemeenten nu over over een beleidsinstrumentarium, naast ken nis en ervaring op het gebied van het opzetten van plannen. De Dam in Middelburgvanaf 1984 beschermd stadsgezicht STRUCTUUR BINNENSTAD IN 1984 VASTGELEGD MIDDELBURG - De binnenstad van Middelburg zal naar verwachting in de tweede helft van volgend jaar tot beschermd stadsgezicht worden verklaard. Uiterlijk twee jaar daarna moeten voor alle sectoren van het centrum bestemmingsplannen vastgesteld zijn. Daarin zal dan worden vastgelegd dat nieuwbouw en andere activiteiten de structuur van de binnenstad niet mogen aantasten. Een en ander blijkt uit een notitie wing aan de Havendijk is van groor van gemeentewerken. Deze wordt belang voor het beeld van de Mais- dinsdagavond (vandaag) besproken tijdens een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening die om 19 30 aanvangt in het stadhuis. De Rijksdienst voor de Monumen- baai Verder is gemeentewerken het niet eens om maar de helft (stadszij- dei van het kanaal mee te rekenen en wil ze ook het complete villawijk- je bij de Laan van Nieuwenhove Adviseren tenzorg heeft een voorlopige toe- onder het beschermd gebied laten lichting geschreven over het te be- vallen. In het voorstel van Monu- schermen gebied De notitie van mentenzorg gebeurt dat maar voor gemeentewerken is daar een com mentaar op Volgens Monumenten zorg zou het centrumgebied dat begrensd wordt door het Kanaal door Walcheren en aan de andere drie zijden door de vesten langs de bolwerken onder het beschermde gebied moeten vallen Monumen tenzorg rekent er verder de bebou wing bij van de meeste aan de vesten grenzende singels (juist bui ten het centrum). De bebouwing langs de Vlissingse- en de Langevie- lesingel valt er in de ogen van Mounmentenzorg bulten. Ook de Havendijk bij de Maisbaai zou niet bij het te beschermen stadsgebied moeten horen. Gemeentewerken is Voor Middelburg werkelijk een be schermd stadscentrum heeft moet er nog veel gebeuren Eerst geeft vandaag de commissie ruimtelij keordening een advies Daarna moet de gemeenteraad hetzelfde doen Gedeputeerde staten bekij ken de adviezen en geven zelf ook een oordeel. De Rijks Planologische Commissie zal deze adviezen ver volgens behandelen waarna ze ook nog de minister van VROM (volks huisvesting. ruimtelijke ordening het met deze uitzonderingen niet en milieu) passeren. Daarna gaat de De bebouwing aan Vlissingse- en Langevielesingel wordt bepalend genoemd voor het karakter van de aangrenzende vesten. De bebou- zaak naar de minister van WVC die de Monumentenraad om een afron dend oordeel vraagt. Dan volgt ten slotte de aanwijzing van het te beschermen crebied door een ge meenschappelijke beslissing van de - bewindslieden van WVC en VROM1 In 1986 zullen voor het gehele ge bied in totaal zestien bestemmings plannen vastgesteld moeten zijn. In 1979 is er een start mee gemaakt en verwacht wordt dat de termijn van I 1986 gehaald wordt voor alle plan- nen. In de periode wanneer nog niet - alle bestemmingsplannen vastge steld zijn en er al wel een besluit - gevallen is over het beschermd - stadsdeel zullen alle bouwaanvra-I gen in de sectoren zonder bestem- mingsplan ter beoordeling worden voorgelegd aan Monumentenzorg. Wanneer in 1986 alle bestemmings plannen klaar zijn worden de ont-Ji wikkelingen in het centrum i bouw- activiteiten en dergelijke» aan strenge regels gebonden. Bij nieuwe ontwikkelingen zal er nauwkeurig op worden toegezien dat de struc-1 tuur van de stad niet wordt aange- I tast Niet alleen de bebouwing - speelt daarbij een rol maar ook bijvoorbeeld de loop van de straten. In het hart van de stad is nog altijd de ringvorm uit de middeleeuwen te I herkennen terwijl daarbuiten het vestingpatroon wat tussen de 13 en 17e eeuw tot stand kwam nog goed zichtbaar is. Monumentenzorg, sinds 1979 al betrokken bij de plan- - nen. heeft de wordingsgeschiedenis en de waarden van het stadsce nrtum uitgebreid beschreven in een duur uitgevoerde brochure. fvalverwerking ow Terneuzen RNEUZEN Een zettout in het aggesprek met de medewerkers i Loon en Rasmussen van Dow imical - PZC van 29 april - kan lleiding zijn tot een misverstand ir de afvalverwerking van dit bc- |f. [feiten zijn als volgt. Dow Terneu- verbrandt ongeveer 95 procent zijn afval op eigen bedrijf. Van de (nite, die hierbij vrijkomt, wordt Dm opgewekt. De resterende 5 pro- jt afval wordt grotendeels verbrand de Afvalverwerking Rijnmond of jgeleverd bij andere - goedgekeur- f verwerkingsbedrijven. Een zeer ai percentage (radio-actief) mate jl, afkomstig van laboratoriumap- Btuur, wordt geleverd aan het irgie Centrum te Petten, dat daar- r geschikte verwerkingsappara- t heeft. ÜST Bij een frontale botsing op sweg 60 bij Hulst zijn maandag dag omstreeks half zes drie inwo- I van Sint-Jansteen gewond ge it. J. F. J. B. en mevrouw A. L. i de B. liepen verwondingen op, schrammen en snijwonden tot igebroken been. Zij zijn alle drie ambulance overgebracht naar Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst, ongeluk gebeurde doordat de i> met aanhanger van J. F. die uit lichting van Sint-Jansteen kwam. j slingeren. F. verloor de macht thet stuur, kwam op de linkerweg- f terecht en botste frontaal tegen auto van P. L. eveneens uit t-Jansteen. B zat bij F. in de auto. aoefde niet in het ziekenhuis te den opgenomen, zijn echtgenote Een technisch onderzoek aan de D van F. moet uitwijzen waarom 'voertuig is gaan slingeren. Dat gisteravond niet duidelijk. De itie verzoekt getuigen contact met I op te nemen (01140-13656) Z1ERIKZEE Een 'brutale' merel heeft een nest gebouwd onder de motorkap van de besteleend van Sirjanslander Leo Fokker, en er vervolgens ook nog twee eieren in gelegd. Fokker deed zijn merkivaardi- ge ontdekking een paar dagen geleden, maar gelet op de twee fraai gespikkelde eieren moet de merel het nest al vee! eerder hebben gebouwd ..Zonder het zelf te weten heb ik dus een tijd gereden met een nest met eieren in m'n eend", zegt Leo verbaasd De 'eendvogel' zelf heeft hij nooit in actie gezien. ..De merel kan de eieren dan ook wel afschrijven. Want ik kan toch moeilijk m'n auto laten draaien om ze warm te houden", vindt de vervoerder van hel vogelnest AMSTERDAM (ANPcGPI)) „Er is geen sprake van, dat de minister van economische zaken de Maatschappij tot Exploitatie van Stork Ketels (MESK) op korte termijn zou moeten sluiten. Voor 1983 en 1984 en voor een deel van 1985 is de MESK goed van orders voorzien. Bij de besluitvorming moeten we oppassen, omdat we niet kunnen weten hoe het over een aantal jaren zal zijn". Dit zei Jhr mr F.O..J. Sickinge bestuursvoorzitter van VMF-Stork bij de presentatie van het jaarverslag van dit concern. MESK, voorheen Stork KAB, behoorde tot voor kort tot het VMF-concern. Thans is tweederde deel in handen van de staat en een derde van VMF. tief gereageerd op de brief die minis ter Van Aardenne (economische za ken) aan het parlement heeft geschre ven over de ketelbouw. Hoewel de directie van het Hengelose bedrijf het jammer vindt dat de bewinds man zich niet heeft uitgesproken voor de concentratie van de ketel- bouw in Hengelo, bevat de brief van de minister volgens de bedrijfslei ding zo veel gunstige elementen, dat Stork Ketels de toekomst wat opti mistischer tegemoet kan zien Woordvoerder B. Noltus noemt het in dit verband hoopgevend dat Van Aar denne wil laten onderzoeken of be paalde orders vpor de ketelbouw eer der kunnen worden uitgevoerd. Tevreden is hij ook over het plan van de minister voor een verdeling van de orders over de ketelbouwbedrijven De heer Sickinge trok een parallel De eerste drie maanden van het lo- met de Rolma (fabrikant van spoor- pend jaar zijn voor VMF-Stork niet wegmaterieel), die door het afwijzen slecht geweest De winst ontwikkelt van overheidssteun in 1969 werd ge- zich volgens verwachting. De order- sloten. „Toen werd gezegd, dat het ontvangst vertoonde in eerste instan- openbave vervnpr sterk zou dalen Hpt tie een achterstand vergeleken met de liep echter anders dan was voorzien' eerste drie maanden van vorig jaar. De heer Sickinge ziet nog een toe- maar die waren dan ook uitzonderlijk- komst voor de zware ketelbouw en QOS land. Er hebben nog De laatste weken trekt de orderont- nemen. „Er zijn weinig RSV-zakëh die bij ons passen. Op de markten waarop w ij ons bewegen, komen we zc nauwelijks tegen", erlies ge- Het personeelsbestand van VMF HENGELO (ANP) Stork Ketels in n001t zoveel opdrachten boven de vangst duidelijk aan Hengelo heeft maandagavond posi- markt gehangen, aldus de VMF- Ook over de resultaten ontwikkeling J tnnman van de MESK was Sickinghe niet grote kapitaalgoederen helemaal de rug toegekeerd. Rond 85 procent van de omzet, vorig jaar bijna f2 miljar<J, bestaat uit opdrachten beneden de f j> miljoen". Vorderingen Over het RSV-debacle zei Sickinghe dat dat voor VMF geen ernstige ge volgen zal hebben. „We zullen eeji deel van onze vorderingen wel moe ten afschrijven. Daarvoor zullen we voorzieningen treffen. Wc hebbtgi daar bij onze winstprognose voor dit jaar al rekening mee gehouden1?. VMF ziel geen mogelijkheden eveg- tuccl onderdelen van RSV over ie FN V-bijeenkomst voor leerlingen bedrijfsschool ontevreden. Er wa pland van f20 min. Het zijn er f 12 min daalde vorig jaar met 1320 doordat de geworden en, zo voegde hij er verder MESK uit het bedrijf werd gehaaTh aan toe. Daarnaast leidden enkele kleine reqr- VMF heeft zich de afgelopen jaren een ganisaties tot een verdere teruggang geheel nieuw werkterrein verworven, tot 13 545. In het buitenland nam H&t „We hebben' aldus Sickinghe. de aantal personeelsleden wat toe Pastores doen beroep op het CDA: vasthouden aan motie marinebotm VLISSINGEN - De Industriebond FNV houdt vandaag, dinsdag, een bijeenkomst voor leerlingen van de bedrijfsschool van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in het Scheldekwartier in Vlissingen. Tij dens deze bijeenkomst, cüe om 19.30 uur begint, geeft districtsbestuurder 1 iïhïchnrirriiiiiriuiiiHiiVHk11iin.irij W Waumans een toelichting op de VLISSINGEN - De Vlissingse pastores en de contactraad van kerken in onderhandelingen zoals die ten be- Oost-Souburg hebben maandag in een gezamenlijk telegram aan de CDA- hoeve van de bedrijfssehoolleerlingen fractie in de tweede kamer met klem verzocht vast te houden aan de motie zijn gevoerd met de KMS-directie De Jacobsc - Van Iersel over de capaciteit van de marinebouwsector bij de Het gaat hier met name om het bijeenkomst is behalve voor de leer- Koninklijke Maatschappij De Schelde. project dat voorziet in het geschikt lingen ook toegankelijk voor de ou- Zoals bekend heeft minister Van Aardenne van economische zaken zich vorige maken van twee centrale-eenheden ders en andere belangstellenden. week mei bereid eetoond tot uitvoermu van deze motie De minicrer hnnrft op de Maasvlakte voor het gebruik van kolen Eerst zag het er dat De Schelde in Vlissingen dit pro ject alleen zou uitvoeren. Uit de brief van de bewindsman maakt Stork Ke tels onder meer op dat een niet onbe langrijk gedeelte van de order naar de Hengelose onderneming gaat. week mei bereid getoond tot uitvoering van deze motie De minister houdt vast aan een capaciteit van 1 miljoen manuren per jaar voor de marinewerf terwijl de motie uitgaat van 1.235 manuren Het gaal daarbij om een verschil van zo n 200 arbeidsplaatsen. De kamer heeft zich op het standpunt geste® dat De Schelde dit jaar de kans moet krijgen om exportorders te verwerven Als dal niet lukt. moet begin volgend jaar alsnog worden afgeslankt tot hét door Van Aardenne gewenste niveau De minister heeft de kamer wêi toegezegd op zo kort mogelijke termijn' met De Schelde over deze kwestie te zullen onderhandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11