PROVIIGIALE ZEEUWSE COURANT kazilië zou invasie van Suriname voorbereiden Geen grote verschuivingen bij verkiezingen Antillen PZC °aus volgend jaar weer naar Polen OUTERSE WIL NATIONAAL CONGRES PZC morgen over op offset-druk kleintjes oorse arine stookt likboot 'nkele buien nkele buien, mogelijk mei onweer, aar ook af en toe zon iddagtemperatuur ongeveer 12 gra in. Matige zuidwestelijk wind, aan e van tijd tot tijd krachtig Ie jaargang no. 102 andag 2 mei 1983 iVan onze correspondent) JAT De paus zal eind 1984 Polen voor de derde maal bezoeken. Dat ten bronnen in Polen op het moment dat de voorbereidingen voor zijn !e bezoek, in juni. nog in volle gang zijn. Dezelfde bronnen menen dat dit le officiële bezoek van paus Johannes Paulus II aan zjn geboorteland iks de demonstraties van zondag nog steeds mei in gevaar is. n bronnen binnen de Poolse rooms-katholieke kerk en in kringen van e architecten een Wereld Vredesmonument wordt opgericht op de plaats waar oorspronkelijk het concentratiekamp Majdenek was. het eerste kamp dat in Polen iverd bevrijd. Het monument wordt eind volgend jaar ingewijd door Poolse kerkelijke autoriteiten alsmede door de paus die daarvoor is uitgenodigd Architecten hebben bevestigd dat zij zijn uitgenodigd de ontwerpen voor het monument in te sturen De paus heeft ingestemd bij de inwijding de rooms-katholieke kerk. de beschermvrouwe van het monument, te vertegenwoordigen. HAAG (ANP) De bekende Amerikaanse journalist Jack Anderson heeft dit weekeinde laard dat Brazilië een invasie wil plegen in Suriname als het weigert Cubaanse adviseurs et land te zetten en de verbanden te verbreken met communistische landen in de regio, ïrson, die sprak op de Amerikaanse televisie, zegt deze informatie te ontlenen aan een im rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Van een en ander is melding lakt in het NOS-programma voor Surinamers 'zorg en hoop'. ns Anderson zou Brazilië Surina- n ultimatum hebben gesteld dat g afliep. Er zouden zich al Brazi- e militairen in het Surinaamse ud ophouden. Brazilië zou zich 1 zorgen maken over het feit dat inse Migs op de moderne lucht- van Zanderij kunnen landen. ?ens bestaat deze mogelijkheid al zo onderstrepen waarnemers. De agen van Anderson konden noch jziliè noch in Paramaribo worden tigd. Correspondenten in Brazilië i het verhaal zeer onwaarschijn- olgens hen is er geen sprake van Dgde militaire activiteit aan de iaans-Surinaamse grens, r deze week circuleerde in Brazi- j bericht dat vlootoefeningen van andere Amerikaanse marine- tn voor de kust van Suriname op ik van de Brazilianen niet zijn •gaan. Ook van dit bericht kon is bevestiging worden verkregen. ÏINIG DEELNAME DEVAARTSSTOET •OR PRINS CLAUS ERMOND (GPD) ..O Jezus, I prins is ziek. Geef in Gods naam genezing alsjeblieft", stemverheffing sprak pater as Veenboer (68) uit Gennep lagmiddag in het bomvolle rimsoord Onze Lieve Vrouw el in 't Zand te Roermond, derden mensen uit het hele i waren daar bijeen om te bid- yoor alle zieken en mensen die moeilijk hebben in de wereld, r in het bijzonder voor de ndheid voor prins Claus. Wei- lelangstellmg was er daarente- voor de tocht die aan de ge mis voorafging. ;in van Bergen uit Cuyk was beetje ontgoocheld. Hij had. rganisator, duizenden mensen •acht op het Zwartbroekplein bermond. Slechts een vijftigtal rims was op de been om mee te h in de stoet naar de kapel in 't 1. Zoals bekend is heeft Brazillië Surina- verzekering was verkregen dat Surina me onlangs uitgebreide hulp aangebo- me niet 'onder Cubaanse invloed zal den. nadat van het bewind Bouterse de komen MIDDELBURG/VLISSINGEN Morgen - dinsdag - ontvangen de abonnees van de PZC voor het eerst een exemplaar van de krant, dat is gedrukt op onze nieuwe off set-rotatiedrukpers te Vlissingen. Ondanks een nu al weken durende periode van proefdraaien gaat de ingebruikstelling van een derge lijk ingewikkelde en technolo gisch hoogwaardige machine vrij wel onvermijdelijk gepaard met 'kinderziekten'. Met andere woor den: in de beginperiode is de kans op- storingen aanzienlijk groter dan normaal. Voor het bedienend personeel en de medewerkers van de expeditie is sprake van een pe riode van aanpassing aan de nieu we situatie. Zij immers stappen als het ware van de ene dag op de andere over naar een 'nieuw' be roep. De aanschaf van een nieuwe offset- rotatiedrukpers betekent met al leen een druktechnische verbete ring - met name van belang voor de weergave van foto's - maar ver sterkt tevens de positie van de PZC. Die betere druktechniek komt de redactionele kwaliteit ten goede en op het gebied van adver tenties komen, dank zij de grotere kleurenvariatie. druktechnisch nieuwe mogelijkheden binnen be reik. Wjj zijn ons er overigens van be wust. dat problemen met de nieuwe pers in de aanloopperiode ongenef voor onze abonnees met zich mee kunnen brengen. Het kan de ko mende weken en misschien wel maanden bij tijd en wjjle voorko men. dat de krant op een later tijdstip wordt bezorgd dan thans het geval is. Wij bieden onze lezers daarvoor bij voorbaat onze veront schuldigingen aan. Wjj verzekeren hen. dat wij alle denkbare maatre gelen zullen nemen om welk onge mak ook tot een minimum te be perken. Wij hopen dat onze abon nees begrip voor de situatie kun nen opbrengen. Directe P.Z.C. De Surinaamse legerleider Desi Bou terse zei zondag in een door de radio uitgezonden toespraak in Paramaribo dat het afgelopen is met de invloed van buitenlanders iri zijn land, Hij onderstreepte dat 'het proces' in zijn land doorgaal met of zonder ontwik kelingshulp. Suriname wil geen ont wikkelingshulp als het een raiddel is om het land afhankelijk te houden, zo zei de bevelhebber. Bouterse sprak in de bioscoop Belle- vue. die volgens een verslaggever van de staatsradio geheel vol was met publiek De legerleider stelde dat be richten over mvasieplannen serieus worden genomen. Moderne wapens kunnen machtig zijn en kunnen een leger verslaan, maar een volk dat pa raat is en zich bundelt kan niet worden verslagen. Suriname is nu niet meer te manipuleren en te chanteren, zo zei Bouterse. Bouterse kondigde de op richting aan van een zogenaamd natio naal congres voor democratisering bin nen een regeerperiode van driejaar. Hij sprak in dit verband van democrati sche instituties waardoor deelneming van de massa's aan het bestuurlijk proces kan plaatsvinden Suriname moet op basis van wederzijds respect vriendschappelijke banden kunnen on derhouden met alle landen, ook met Nederland, zo zei Bouterse. Nederland was in dit verband het enige land dat hij bij naam noemde. De volksmilities zullen worden versterkt ter ondersteu ning van het leger. De legerleider haal de fel uit naai- de internationale pers, die volgens hem gericht is op destabili satie van zijn land. Gematigd Surinaamse zegslieden noemden de rede van Bouterse gematigd. Opval lend vonden zij het ontbreken van het militaire element in de toespraak. In tegenstelling tot voorgaande keren sprak de legerleider niet over militai ren als de voorhoede van de revolutie, aldus de zegslieden. LOCHEM Koningin Beatrix zwaait in Lochem vanuit een met bloemen versierde koets naar het publiek. Naast haar prinses Margriet en rechts de jarige Pieter van Vollenhoven. LOCHEM-VAASSEN' (GPD) In stralend weer hebben koningin Beatrix, haar drie zoons, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenho ven en hun vier zoons zaterdag de Koninginnedagviering in de Gel derse plaatsen Lochem en Vaassen bijgewoond. Om half tien arriveerde het gezel schap per helikopter in Lochem, waar duizenden mensen op de been waren. Na de landing feliciteerde koningin Beatrix haar zwager Pieter van Vollenhoven, die net als prinses Juliana op 30 april jarig is. Met open koetsen ging het vervolgens naar de markt in Lochem. Alleen de tweede zoon van prinses Margriet, Bernard jr., reed niet mee in de koetsen maar in een wagen van de recherche. De jongen is allergisch voor paarden. Op de markt waren lagere- schoolkinderen druk bezig met aller lei spelen. Het koninklijk gezelschap wandelde langs de kinderspelen en bekeek de uitvoering van folkloristi sche dansen. Na Lochem, waar het koninklijk gezelschap zo'n drie kwartier ver bleef. ging het per auto naar Vaas sen. Daar waren vele tienduizenden mensen samengekomen. Het ko ninklijk gezelschap werd in Vaassen met antieke auto's naar het markt plein gereden De koningin, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zaten in een stoomcabriolet uit 1924, de zeven prinsen in een stoombus uit 1913. Langs de route waren ook blijken van medeleven met prins Claus te zien. zoals het spandoek „Groet Claus". Op een marktplein werd door de schooljeugd van Vaassen een auba de gebracht aan het koninklijk ge zelschap. Tot enkele minuten voor de aankomst van de koningin had de kinderschaar nog geoefend in het „gelijk" zingen. Daarna bekeek het gezelschap een optocht, waarna het gezelschap te voet naar het Ireneveld ging. waar onder meer demonstraties met poli tiehonden. een jazzballet en trampo linespringen werden gepresenteerd. Geschenken waren er natuurlijk ook op deze Koninginnedag. In Lochem kreeg de koningin het gedenkboek 750 jaar Lochem", in Vaassen was het een 300 jaar oude prent van paleis Het Loo. De gemeente had ontdekt dat de koningin alles verza melt wat met Het Loo te maken heeft. Vanuit Vaassen vertrok de konink lijke familie rond een uur per heli kopter naar de bungalow van prin ses Margriet bij paleis Het Loo. waar de verjaardag van prinses Juliana en Pieter van Vollenhoven werd gevierd. De organiseende oranjeverenigin gen In Lochem en Vaassen sprake na afloop van het koninklijk bezoek aan beide plaatsen van een „dende rend en tot in bijna alle details geslaagd koninginnedagfeest". Minder enthousiast waren enkele tientallen persfotografen, die van medewerkers van de rijksvoorlich tingsdienst (rvd) naar hun mening te ver van de verschillende feestpro grammaonderdelen een plekje kre gen toegewezen. Op het Ireneveld in Vaassen leidd dat zelfs tot een korte zit-staking van ongeveer twintig fo tografen. ANGER (RTRi Noorse fregat- ibben zondag 12 raketten en een •bom afgevuurd op de buiten- onderzeeër die zich in de mon- ran de Hardanger-fjord aan de ust zou bevinden, en tussenpoos van een uur wer- ot twee keer toe zes Terne en van Noorse makelijk afge- nadat hydrofomsch contact was tkt met de 'indringer'. De plaats dit contact gebeurde, lag op kilometer van de plaats waar de e marine zaterdag 10 raketten en eptelading op het object afvuur- orse marineleiding liet weten dat op de dag in hetzelfde gebied levlek was gezien, hoewel dit niet i wil dat de vermeende onder- geraakt is, aldus marinewoord- ïrs. In marinekringen werd ge lat de olie mogelijk afkomstig an een gezonken tank. Duikers n ter analyse inmiddels monsters len. oofd van de Noorse chefs van i verklaarde zaterdag dat de ma- 'en buiten de Noorse territoriale in een buitenlandse duikboot jelokaliseerd. die mogelijk de in uw gebrachte onderzeeër te hulp komen ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR MEP OP ARUBA 'Van onze correspondente) WILLEMSTAD De Eilandsraadver kiezingen hebben zaterdag op Aruba een verpletterende overwinning van de onafhankelijkheidsparlij van Beti- co Croes opgeleverd. De MEP (Verkic- zingsbeweging van het Volk) kreeg vermoedelijk dankzij het martelaar schap van Croes met gemak de absolu te meerderheid achter zich en behaal de maar liefst dertien van de 21 zetels. De ATT (Arubaanse Volkspartij) was daar met vijf zetels de grote verliezer. Op Curacao handhaafde de MAN (Par tij van de Nieuwe Antillen) van premier MOSKOU (AFP/UPI/APA) Voor de eerste maal sinds het overlijden van president Leonid Brezjnev heeft de nieuwe secretaris-generaal van de Sowjet-Russische commu nistische partij, Joeri Andropov, zondag in Moskou het traditionele défilé ter gelegenheid van de eerste mei afgenomen. Het viel westerse waarnemers op dat Konstantm Tsjemenko, lid van het Politburo en secretaris van het een trale comité, als het enige lid van de partijtop met aanwezig was In Sow- jet-knngen wordt gezegd dat hij ziek is De 71-jarige Tsjemenko werd na de dood van Brezjnev algemeen ge doodverfd als de grootste kansheb- Op de foto van links naar rechts Andropov, minister van defensie Ustinov, de partijchef van Moskou Grishin, minister van buitenlandse zaken Gromyko en premier Tikhonov tijdens het afnemen van de parade. ber diens opvolger te worden. Hij wordt beschouwd als de tweede man in de partijhiërarchie na Andropov. In Moskou is de traditionele optocht ter gelegenheid van de eerste mei in een sobere plechtigheid geworden. Van een verheerlijking van de parlei- der. zoals vorig jaar voor wijlen Leonid Brezjnev het geval was, was dit keer geen sprake. Het anderhalf uur durend défilé had een sterk anti-Amerikaans karakter en stond verder in het teken van "vrede en ontwapening'. De optocht werd verder bijgewoond door onge veer 100 vakbondsdelegaties uit di verse landen Ambassadeurs uit verschillende westerse landen lieten zich niet zien uit protest tegen de Russische inter ventie in Afghanistan. De Scandina vische landen waren evenmin verte genwoordigd, uit protest tegen de recente aanwezigheid van een Rus sische onderzeeër in Zweedse wate ren. Wel aanwezig waren de ambas sadeurs van Griekenland. Turkije en Griekenland. Dom Martina by deze verkiezingen t te vergelijken met gemeenteraadsverkie zingen in Nederland) zich maar net als grootste partij. Vergeleken met de par lementsverkiezingen van vorig jaar verloor hij een fors aantal stemmen. Dom Martina heeft de verkiezingsleus „Met schone handen in de regering", waarmee hij vier jaar geleden zo'n onverwachte overwinning behaalde, kennelijk niet voldoende waarge maakt De grote winst ging naar de NVP (Nationale Volks Partij) met lyststrek- ster Maria Liberia-Peters. Van de 21 raadszetels behaalde de MAN acht en de NVP zeven zetels. De samenwerking tussen MAN en NVP kan dus voortge zet worden, ook al omdat de vakbon den zich hiervoor hebben uitgesproken bij hun stemadvies Formatie De daverende verkiezingswinst voor Betico Croes betekent zonder meer dat de Arubaanse meerderheidspartij nu ook in de centrale regering van de Nederlandse Antillen gehaald moet worden. Mr. Hendrik Croes, ex- minister van staatkundige structuur, verklaarde dat de MEP inderdaad bereid is om deel te nemen aan de Anliliaanse regering. Hij kondigde daarbij aan dat er dan een nieuwe kabinetsformatie moet komen. .De MEP wordt zo sterk gesteund door de meerderheid van het Arubaanse volk. dat wij geen genoegen kunnen nemen om als aanvulling mee te rege ren". aldus Croes. Hij doelde daarmee op de portefeuille van financien, die de MEP vorig jaar bij de kabinetsformatie (Slot zie pagina 3 kolom 4) Bloemen en champagne Met gemengde gevoelens beleefde doelman Piet Schrijvers de eredivi sietopper Ajax-Feyenoord in het Olympisch Stadion van Amster dam. De .Jieeruit de Meer" speelde zijn 350e wedstrijd voor Ajax en is nu bijna aan zijn afscheid toehij vertrekt binnenkort naar Canada als hij tenminste op tijd de vereiste bankgarantie krijgt). Al voor de wedstrijd werd Schrijvers tn de bloemen gezet. Na afloop kivamen er nog een paar glazen champagne bij, want het 3-3-gelijkspel tegen Feyenoord maakte het kampioen schap al zeker (PAGINA 11) Wielersuccessen De profwielrenners Adrie van der Poel en Johan van der Velde heb ben zondag op passende wijze het klassieke voorseizoen afgesloten. Van der Poel won de als A-klassie ker geldende Grote Prijs van Frankfort en Van der Velde schreef de semi-klassieker Kampioen schap van Zurich op zijn naam. Een onderstreping van de heer schappij die de Nederlandse wie lersport dit voorjaar heeft gede monstreerd. (PAGINA 18) Familietraditie Nap Hage uit Sint-Maartensdijk heeft zondag in IJzendijke een fa milietraditie voortgezet. Met het be halen van het Zeeuws kampioen schap wielrennen bij de amateurs trad hij in de voetsporen van zijn vimiddels met wielrennen gestopte zusjes Bella en Keetie. die in hun glorietijd grossierden in titels. (PAGINA 18) Groene Partij Een nieuwe 'Groene Partij'heeft de belangstelling van ongeveer een derde van de Nederlandse kiezers. De steun komt vooral uit de linkse hoek. (PAGINA 3) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 11,12,13,15,16,17 en 18.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1