D ^ad de Mos: Cruijff is uwelijks te missen Champagne bruiste al voor Ajax: 3-3 Feyenoord voelde zich toch geflikt IFF. lif, io reyenoord-supporter moet hand missen 'A ff. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JDAG AANSTAANDE WEER ONDERHANDELINGEN SIEKE OOGTE en MAANDAG 2 MEI 1983 ERDAM - ANP- De 24-jarige R.M. uit Spij- e, een supporter van Feyenoord, zal ver dijk een hand moeten missen. Hij was be- •n bij onregelmatigheden op het Damrak in irdam. die zich afspeelden enkele uren voor dstrijd Ajax-Feyenoord. De jongeman uit misse wilde een bom gooien, maar het pro- ontplofte te vroeg. Een andere supporter, de 20-jarige R. deG. uit Spi jkenisse, raakte bij dit voorval gewond aan borst, hals en gezicht. Omstreeks elf uur arriveerden circa 400 suppor ters van de Rotterdamse club op het Damrak. Kleine vernielingen werden aangericht en vol gens de politie ontploften er in totaal drie bom men. Enkele Feyenoord-supporters werden gear resteerd wegens openbare geweldplegingen. Voor de rest viel het mee met de onregelmatigheden rond deze wedstrijd. Na afloop gingen de Feye- noordsupporters onder begeleiding van ME agen- ten naar het Station-Zuid. Een spandoek met de tekst ..Holland blank" werd door de politie in be slag genomen Tijdens de wedstrijd werden de supporters van Feyenoord en de aanhang van Ajax strikt gescheiden gehouden IRDAM (ANP/GPD) De band tussen Johan Cruijff en Ajax, anderhalf jaar geleden p, is nog niet definitief gebroken, maar wel uiterst dun. Vrijdag zal het Ajax-bestuur ndelen met de zaakwaarnemers van Cruijff, maar de club zal zich daarbij zeker niet al te Ipstellen. De situatie is eigenlijk vergelijkbaar met die van november 1981, toen tenslotte ncieel compromis werd gevonden via een betalingssysteem, waarin de recettes een hjke rol speelden. [zich nu op het standpunt dat iele eisen van Cruijff een te ilag op het budget beteke- de werkelijke waarde van de loeilijk vast te stellen is. zijn vertegenwoordigers |met belangstelling van ande- 'aarbU ook de namen van de [tionale toppers zijn gevallen, •bestuur schermt, niet in de .ats om de kosten te druk- :n aantal andere mogelijken. Harmsen noemde zondag ioeman, Michael Laudrop en :ied Frank Amesen, die door het afgelopen seizoen heel :1de bij Valencia. >lf onthoudt zich de laatste rukkelijk van commentaar, j duidelijk had gemaakt nog en te willen voetballen. Trai- os is echter zijn pleitbezorger i kring. De Mos zondag na feyenoord: „Ik heb altijd ge- Cruijff zijn waarde voor de est bewijzen, omdat wij ook e )e<: 'at« IRDAM Ajax heeft, na ampioenschappen in 1918 sinds de jaren dertig het Ie voetbal naar zijn hand Iet leidde in totaal tot 21 «nschappen, waarmee de topclub in Neder- unieke hoogte staat. jrioriteit van Ajax tekende t duidelijks af na de invoe- het betaalde voetbal. In J-^ging de titel dertien keer jax, een score van bijna jrocent, waarbij ook Feye- en PSV (4) heel ver achter erd Nederlands kampioen 1,31.32,34,37,39,47,57, 60. 8. 70. 72. 73. 77. 79, 80. 82 en ig jaar werd de titel ver- iet 56 punten (117 doelpun- >r. 42 tegen), twaalf verlies- .dus en een voorsprong van op PSV. De eerste fan 1983 werd definitief na jtryden. met 54 punten <96- en gat van vier punten met ord flen periode van de Amster- rt viel in het begin van de ger jaren, de afsluiting van te periode Cruijff. Ajax ver- de Europese beker in 1971. 1973 en speelde daarna nog ir in het toernooi van de impioenen. zonder overi- de laatste achttien jaar ook ""enkeer ontbroken te heb- ;en van de Europese beker- »en. De prestatiecurve .echter na het vooijaar van halve finale tegen ;ham Forest) scherp In het struikelde Ajax in de twee- Ie van de Europacup 1 over Ql München. In de volgende draaide Ajax een ronde mee. In 1981 bij ïrwinnaars via een dubbele Qiag tegen Tottenham Hot sen jaar later zorgde Celtic 1-2) voor de eliminatie, letckcnde ook de terugkeer fuijff in het Ajaxshirl bij les voetbal. Het beslissende pmt viel in Amsterdam vlak lijd, onmiddellijk nadat die op 6 december 1981 bij irugkeerde. met een blessu- veld had verlaten. Lint 2le kampioenschap kan Dk nog de beker veroveren, betaalde voetbal lukte dat sterdammers, die op 10 en tegen NEC de finale zullen al zes keer, waarbij 'dub- 67, 70. 72 en 79. zonder hem goede wedstrijden hebben gespeeld. Aan die voorwaarde heeft hij de laatste weken en ook in belang rijke wedstrijden nadrukkelijk vol daan. Dus deze Cruijff is nauwelijks te missen, zeker omdat wij in Schrijvers, Van Veen en Lerby veel routine kwij traken. Er zal ervaring bij moeten komen in het elftal, hoewel uit de eigen groep spelers als Ophof, Boeve en Molenaar dit seizoen zeker hebben aangetoond gegroeid te zijn". Hoe zwaar zal het advies van de trainer wegen voor het bestuur? Voor De Mos zelf is dat moeilijk meetbaar. „Naar mijn adviezen wordt geluisterd en daarna krijg ik een cijfermatig ant woord, waaruit dus blijkt wat gezien het budget haalbaar is in de sfeer van salaris en transfersom. Ajax is met een aantal spelers bezig, maar een van mijn kandidaten, middenvelder Bemdt Patzke van Bochum. is afgevallen. Mi chel van de Korput nog niet, maar dat betekent natuurlijk niet dat hij naar Ajax zal komen. Naar mijn mening hebben wij een type speler als Van de Korput. die zowel sterk in de lucht als langs de grond is, ln de verdediging nodig. Bovendien acht ik hem een speler, die zich zal kunnen aanpassen aan de stijl van Alax, dat is ook een voorwaarde". „Dc ploeg heeft in de loop van het seizoen bewezen een stuk rijper ge worden te zijn. Ik ben ervan over tuigd, dat wij, wanneer wij niet in dc eerste ronde ongelukkig van Celtic hadden verloren, een paar weken gele den de halve finales van de Europacu- p-1 hadden gespeeld. Je zult dus moe ten zorgen dat je, waar je ervaring verliest, je juist op dat punt verster king binnen brengt". Het al of niet aanblijven van Johan Cruijff is geen zaak tussen uitsluitend de speler en de club. In de verhouding die te taxeren is als een situatie waar bij men eigenlijk niet zonder elkaar kan, staat volgens zijn zakelijk advi seur Hans Muller het bestuur op het standpunt dat men eigenlijk liever niet met elkaar wil. „Zakelijk is het voor Cruijff belangrijk dat hij nog een jaar doorgaat, maar het is geen absolute noodzaak. Voor mijn gevoel spelen er in de hele benadering andere zaken mee dan alleen financiële en daarmee zijn wij in feite terug op het punt van voor zijn terugkeer in december 1981". Pas ia de komende maanden zal moet blijken hoeveel muziek er werkelijk in Ajax zit en hoeveel waarde de zege op Feyenoord internationaal heeft Die proeve van bekwaamheid zal vooral moeten worden afgelegd in het Euro- pa-cuptoernooi, waarin Ajax twee jaar achtereen al in de openingsronde de aftocht heeft moeten blazen. Eerst was Tottenham Hotspur dc spelbeder ver en vervolgens Celtic. Anderhalf jaar geleden keerde Cruijff Vreugde in een Amsterdams café nadat Ajax zondag het landskampioenschap veilig had gesteld. bij Ai&x terug. Hij kreeg daarbij de opdracht mee om het voetbal van de talenten te perfectioneren en als tijde lijk bewindvoerder voor een leidersfi guur te zorgen. Soren Lerby leek daar voor de aangewezen figuur, maar met zo n dominerende persoonlijkheid als Cruijff naast zich werd de Deen steeds meer een karikatuur van zichzelf, en is hij bijna tot het niveau van een water drager afgegleden. Ook anderen zijn momenteel nog niet in staat om een toonaangevende rol bij Ajax te spelen. Het bestuur van Ajax had dat al kunnen voorzien, omdat de niet door bescheidenheid gehinderde Cruijff („ik heb het meeste verstand van voetbal") niet het type is dat zijn positie laat aantasten. Desondanks werd voor het korte-termijn-doel (tij delijk volle stadions) gekozen en werd de jeugd, die zich wel degelijk goed ontwikkelde, niet de kans gegeven om zelf een leider naar voren te schuiven. Omdat Ajax met Cruijff in zee is gegaan, kan het nu, enkele maanden voor de start van het volgende Euro pa-cuptoernooi, niet plotseling van koers veranderen. Zeker niet nu ook andere routiniers als doelman Schrij vers (Edmonton Eagles) en lerby (Bayern München) aan het eind van het seizoen opstappen. Publiek Het bestuur staat nog altijd sceptisch tegenover contractverlenging. Als ar gument wordt aangevoerd dat het zo genaamde 'Cruijff-effect' op spelers en publiek is uitgewerkt. In zekere zin is dat ook zo. Ajax heeft in de competitie wedstrijden dit seizoen ongeveer 50.000 toeschouwers minder getrokken dan het jaar ervoor, waarin Cruijff pas na 16 duels zijn kunsten begon te vertonen. Dat verlies wordt overigens gecompen seerd door de recette in de bekertoer nooi. waarin Ajax ditmaal drie ronden verder is gekomen. Cruijff zou volgens de clubleiding ook minder onmisbaar zijn geworden voor het elftal, dat zonder hem zes van de acht ontmoetingen heeft gewonnen. Daarbij dient echter te worden opge merkt dat er twee nederlagen werden geleden in de lastigste wedstrijden van deze serie: 2-1 bij FC Groningen_en 4-0 in Eindhoven tegen PSV. Met Cruijff erbij is Ajax geen enkele maal met verlies geconfronteerd. In een aantal gevallen voelde Cruijff zich daarbij geroepen om sober te voetbal len. zoals zondag tegen Feyenoord. Tegen de Rotterdammers was dat noodzaak, omdat er na het uitvallen van Van Veen niemand meer over was om als libero te fungeren. Bij voor gaande gelegenheden moest Cruijff zich opofferen om gaten te vullen die anderen lieten vallen. Hoog opspringend scoort Jeliazkov de gelijkmaker voor Feyenoord: 3-3. AMSTERDAM Slechts een formaliteit scheidt Ajax nog van zijn 21e landskampioenschap. Die situatie bestond al voor de wedstrijd Ajax - Feyenoord en de Rotterdammers hebben er niets aan kunnen veranderen via een uitslag van 3-3. Ajax, dat op doelsaldo niet meer kan worden overtroffen, plus 61 tegen Feyenoord plus 30, liet zich door het uitblijven van het enige nog noodzakelijke punt niet weerhouden de bloemen uit te reiken en de champagne te verschenken. Een half uur voor tijd werd duidelijk dat Ajax niet kon winnen op een slecht veld en in de neergutsende regen en de landskampioen stelde zich tevreden met het halve pond Cruijff ging daarin vpor in de positie van laatste verdediger. Laatste man in zijn laatste competitieduel van dit seizoen en misschien wel voor altijd bij Ajax, Zijn derde gele kaart, wegens het 'pakken' van Vermeulen ontheft hem van verdere competitie verplichtingen, maar laat de moge lijkheid open van nog een optreden ln de laatste bekerfinale tegen NEC. „Ik was natuurlijk ook liever mooi kampioen geworden, maar je moet halen wat er op dit moment te halen is en dat was een gelijkspel. Je moet professional zijn, niet verder willen springen dan je polsstok lang is. Er was niet meer mogelijk. Op dit veld loop je het risico van een doorschie ter en ik ben tevreden dat het hele elftal daarnaar heeft gehandeld," Cruijff bepaalde dus weer een de manier waarop Ajax voetbalde, maar dat lag zondag wat meer aan de omstandigheden dan aan hem zelf. Het eerste kwart van de wed strijd 'verstopte' Cruijff zich, meestal in de linkerhoek van de Ajax-aanval en liet het spelbepa- lende werk over aan de beste Denen uit de nationale competitie, Olsen en Lerby. Na het uitvallen (dijbeen blessure) van Leo van Veen, werd Cruijff gedwongen als vrije verde diger te spelen. Daar had hij meer waarde voor Ajax, zeker in het laatste deel van de wedstrijd, toen hij elke vorm van franje ver van zich afzette. Prestige Het duel. meer beladen met prestige dan met het belang voor het compe titieverloop van dit seizoen, ontleen de zijn hoogtepunten niet aan de kwaliteit die de twee topelflallen uit de eredivisie toonden. Ajax. dat een groot publiek aan zich had kunnen verplichten, koos weer eens voor de variant met slechts twee spitsen. Dat tweetal, Olsen en Vanenburg, liet zich net niet platwalsen door de fysieke kracht, die Feyenoord als voornaamste wapen gebruikte, maar kwam slechts incidenteel toe aan de hoogstandjes die hen, zowel als hun elftal faam heeft bezorgd. Feyenoord begon zonder Van Hane- gem en Nielsen, posteerde Gullit als laatste verdediger, maar had in Ver meulen en Valke toch spelers, die wat meer demonstreerden dan al leen het clichématige. Het sterke Rotterdamse duo werd uit elkaar gerukt door een blessure van Vermeulen, die plaats maakte voor Nielsen. Van dat moment, kort voor rust, verdween feitelijk ook Valke uit beeld. Stond de eerste helft nog iu het teken van toevals- voctbal, dat gedragen werd door een incidenteel moment van inspi ratie, de tweede periode verzandde in god-zegene-de-greep-voetbal, be neden de waardigheid van zowel Ajax als Feyenoord. Het toevalsvoetbal. dat geen win naar verdiende, bepaalde toch ook voor een belangrijk deel de toch vrij hoge produktie van zes treffers. Feynoord maakte er twee uit spel hervattingen. Het openingsdoelpunt ontstond door een vlammend schot van Houtman uit een vrije trap van 22 meter, de laatste van het zestal was een kopstoot van Jeliazkov na een hoekschop, die door Schoenaker zonder direct aanwijsbare noodzaak werd weggegeven. Ajax werkte rijn achterstand weg door Lerby. die gebruik maakte van een zwak mo ment van Wijnstekers en bereikte een voorsprong door een schitteren de treffer van Vanenburg. Feye noord kwam terug door. nog eens. Houtman, waarbij de wankelmoedi ge scheidsrechter Corver voorbij ging aan een buitenspelpositle van Jeliazkov Dat deed de Voorburgse veteraan in zijn laatste nationale topper ook bij het derde doelpunt van Ajax. Ondanks appél voor bui tenspel van Kieft door de grensrech ter. liet Corver doorspelen toen de bal in de richting van Molenaar ging onder het motto dat Kieft geen voordeel trok uit zijn buitenspelpo sitie. De slechte taxatie van Corver. waarover met name Wijnstekers zich opwond, werden enkele secon den later bewezen, toen Kieft voor 3-2 zorgde. Het kampioenschap, dat in Helmond helemaal echt zal wor den, werd daardoor toch niet beslist omdat Jeliazkov nog eens met een kopbal de kwetsbaarheid in de lucht van de verdediging van de kampioe nen aantoonde. AMSTERDAM Hoewel niemand van de betrokkenen achteraf ontevreden kon zijn met de deling, voelden de spelers van Feyenoord zich na de voorjaarsklassieker toch „geflikt". „We zijn beentje gelicht", morde weekend-coach Ab Fafié na de bizarre voetbaltopper met Ajax, en zijn spelers zeiden het hem in heel wat krachtiger termen na. De irritatie gold scheidsrechter Charles Corver, die bij de derde Amsterdamse treffer het vlagsignaal van de grens rechter had weggewuifd en zijn goedkeuring had gehecht aan de treffer van Wim Kieft. die in de voorbereiding van de aanval in het centrum buitenspel had gestaan. Niet hinder- lijk, naar het oordeel van de spelleider, die er naderhand op wees dat het aan de scheidsrechter is om uit te maken of een andere speler voordeel trekt uit zo'n situatie Dat voordeel was er volgens Corver niet voor Molenaar, die aan de zijkant was gedemarreerd op aangeven van Cruijff. Een constatering die volstrekt onjuist was. Als de positie van Kieft al met hinderlijk was. dan was het vlagsignaal van de lijnman dat wel Onder het motto „buitenspel is buitenspel" bleven de Rotterdamse verdedigers staan, waarna de 3-2 uiteraard moeiteloos werd gevonden Omdat het tenslotte nog gelijk was geworden, werd er niet echt een punt van gemaakt, maar het voorval was in alle opzichten typerend. Het peil van de Nederlandse arbitrage is net zo hard achteruit gehold als het niveau van het vaderlandse voetbal. Meer dan iets anders toonde de botsing van de grote twee aan hoe droevig het daarmee gesteld is Natuurlijk, de toestand van het veld liet echt goed voetbal niet toe. maar dat was geen excuus voor de tactische en technische poverheid die werd gedemonstreerd. Het is dat hel score- verloop een geheel eigen leven leidde, anders zou het treffen van de nummer een en de nummer twee 90 minuten lang de verveling hebben gekenmerkt van de slotfase Daarin hoefde de een niet zo nodig meer en de ander kon gewoon niet meer. Op 3-3 bevroor Ajax. hooghartig als altijd, de wedstrijd, terwijl het toch voor de laatste theoreti sche kans vechtende Feyenoord niet. eens in staat was pressie te ontwikkelen. „Het leek wel ol' we vrede hadden met die stand" verbaasde ook Ab Fafié zich later ;Ik had ze ook toen nog graag op de winst willen zien spelen, daarom wisselde ik met Troost nog een verdediger voor een aanvaller". Dat die „aanvaller" toevallig Wim van Hanegem heette, mocht opnieuw kenmerkend genoemd worden Stafleu. „In zijn totaliteit heeft Ajax echt meer individuele kwaliteit". En Fafié: „Dit keer was het verschil niet zo groot, maar het is bij Ajax allemaal wel wat speelser. We hebben onze kans in Sittard al weggeven. Op de Juiste momenten hadden we niet deze instelling We komen misschien nog op 52. 53 punten, en daarmee word je overal kampioen. Wij zitten toevallig met Ajax en natuurlijk met de beste speler van het westelijk halfrond Want wat toonde Cruijff zich weer toen hij laatste man ging spelen". r— He/tig protesteren de spelers vanFeyenoord bi) scheidsrechter Chariest*, trimde derde treffer van Ajax. De Rotterdamse verdedigers waren blijven staan, omdat de grensrechter voor buitenspel had gevlagd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11