Opgebrachte visser ontkent Belgische beschuldigingen Boete geëist voor bedrijfsongeval INDUSTRIËLE ARCHEOLOGIE Zwingelkotje en compressor voor nageslacht bewaard PZC Zwaarmoedige thematiek in meao-examen Duits PZC/ provincie VANGST OPENBAAR GEVEILD IN ZEEBRUGGE vmWESTEN Boete 3 mille voor vissen in 12-mijlszone VOLGENDE WEEK IS UW PZC EXTRA GELDWAARD! LET OP DE PLUSPUZZEL ZATERDAG 30 APRIL 1983 De heer Martinet (m.) geeft de leden van de werkgroep uitleg in de oude vlasfabriek in Koewacht. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG - Voor een bedrijfson geval dat in april 1981 in Terneuzen gebeurde, moest P. de H. uit Den Haag, directeur van de aannemingsmaat schappij Van Splunder, zich vrijdag voor de economische politierechter verantwoorden. Een ploeg van het bedrijf was bezig vanaf een werkschip een stalen meerpaal, die door een aanvaring was geknikt, te verwijde ren. Daartoe waren arbeiders in de holle paal afgedaald om juist onder het niveau van de knik een metalen plaat aan te brengen, die het daaron der gelegen deel hermetisch moest afsluiten. De bedoeling was om dan de paal met een hogedrukstraal uit de bodera omhoog te werken. De knik zat echter dieper dan verwacht zodat de mannen de werkplek niet met een neergelaten touwladder konden oereiken, maar met een bootsmans stoeltje naar een diepte van twintig meter moesten. Bij het ophijsen schuurde op een zeker moment de hijskabel tegen de laskabel, waarbij kortsluiting ontstond en ook de hijska bel doorbrandde. De werknemer W. Dekker kwam op het 11 meter lager gelegen vloertje terecht en brak daar bij twee rugwervels. De H. werd verweten dat er bij het werk geen vangnet of veiligheidsgordel werd gebruikt. Bovendien zou er voor ge zorgd moeten zijn dat de hijskabel niet met de laskabel in aanraking had kunnen komen. Volgens De H. was het eerste in de betrokken situatie onmo gelijk. Het schuren van de kabels was naar zijn mening veroorzaakt door golfslag waardoor het werkschip was gaan schommelen. Rechter Van 't Hof vond dat op zich geen onvoorziene omstandigheid en informeerde of het niet mogelijk was geweest een blok boven aan de paal te lassen, waarlangs de hijskabel had kunnen lopen. Officier van justitie nu W. van Nierop vroeg een boete van 1000 gulden, reke ning houdend met het feit dat er over het algemeen bij Van Splunder niet slordig wordt gewerkt, Op verzoek van de raadsman van De H. zal mr Van 't Hof over twee weken schriftelijk vonnis wijzen. Hij zal zich dan moeten uitspreken over de vraag of De H. veroordeeld kan worden voor overtreding van de veiligheidswet. Deze is namelijk sinds I januari van dit jaar vervangen door de Arbeids omstandighedenwet. De officier beantwoordde deze vraag in positieve zin, daar zijns inziens de verandering van de wetgeving geen veranderd in zicht in de strafwaardigheid van de feiten inhield. De raadsman daarentegen was van oordeel dat de nieuwe wet aanzienlijk gunstiger bepalingen kent voor het hoofd of de bestuurder van de onderne ming. Deze kan bijvoorbeeld niet meer persoonlijk aansprakelijk gesteld wor den als hij aan het hoofd staat van een B.V. In dat geval kan slechts het bedrijf aangesproken worden. Na de invoering van de ARBO-wet is er alom in het land grote verwarring ontstaan over de vraag of overtredingen van de oude wet nog kunnen worden vervolgd onder het regime van de nieuwe. Vorige week besliste de kantonrechter in Middel burg dat dit niet het geval is. maar voorlopig zal het laatste woord hier over nog niet gesproken zijn. Waarom industriële archeolo gie zo leuk is? Omdat je veel meer te weten komt over de ge schiedenis van, zeg maar, het werk volk, én de nijverheid. Dat gaat samen. We willen alles weten van de techniek, het interieur van een bedrijfje, de inrichting, en hoe die machines werken. Het aardige is dat allerlei machines die ingewik keld ogen in werkelijkheid hele maal niet zo complex in elkaar zitten. Daarom hebben we ook men sen met verschillende specialismen in de werkgroep zitten. Er zit ook een werktuigbouwkundige bij, en dat is hard nodig. Ofwel moet je zelf een soort schaap met vijf poten zijn, ofte wel zoek je verschillende men sen bijeen. In de industriële archeo logie komen allerlei richtingen bij een die normaal gescheiden blij ven." ..Geschiedenis en techniek. In stu dies over de industriële archeologie worden de machines en toestellen wél genoemd, maar niet verder uit gelegd. Terwijl die techniek toch erg belangrijk was voor het soort arbeid, de werkomstandigheden." „Daar hoor je soms dramatische Het bruine, afgebladderde houten dienblaadje lijkt- wel een mu seumstukje. Dat geldt niet voor de twee koffiekopjes. Ze zijn bruin-wit en gemaakt van plastic, De inhoud komt uit een eigentijdse, zoemende machine. „Een karikatuur van zich zelf' noemt de Middelburgse histori ca Thera de Graaf het apparaat. Op de voorkant zitten lokkende, plas- ticglanzende foto's van ouderwetse koffiemolens, bergjes eerlijke bonen, en dikke dampen. Zo had het eigen lijk moeten zijn. Maar zo is het al lang niet meer. Het lijkt alsof de machine zich daarvoor verontschul digt. Thera de Graaf heeft oog voor dat soort dingen en ze kan er fijntjes om glimlachen. Ze is medewerkster van de Zeeuwse Werkgroep voor Industriële Archeo logie. Nijverheid toen en nu, ver enigd in de koffiemachine van de Stichting Zeeland aan de Dam in Middelburg. Eén dag in de week mag Thera zich met de coördinatie van de werkgroep bezighouden. De werkgroep valt onder de Zeeuwse Culturele Raad en houdt zich bezig met het opsporen, inventariseren en bestuderen van materiële overblijf selen uit het industriële verleden van Zeeland. Het industriële verleden; dat slaat hoofdzakelijk op typisch Zeeuwse bedrijvigheid die in het verleden een belangrijke rol speelde in de provin cie. De 'meekrap-cultuur' bijvoor beeld: de werkgroep is met behulp van tientallen vrijwilligers bezig met het zoeken, fotograferen en uitme ten van meestoven. De vlascultuur: her en der in de provincie staan nog vlaszwingelstalletjes, vooral in de streken rond Koewacht. Heikant en Sint-Jansteen in het Zeeuws- Vlaamse. „Van die zwingelstalletjes, daar had hier op het documentatiecentrum nog nooit iemand van gehoord", zegt Thera. „Terwijl iedereen daar vroeger zo'n ding in de tuin had staan." In de stalletjes werd het vlas door middel van een brakel en een zwingelmolen tot lint gemaakt. „Juist mensen die hun hele leven met de neus op iets hebben gezeten realiseren zich niet dat anderen er waarde aan kunnen hechten", zegt ze. „De mensen stonden ons soms vierkant uit te lachen als wij hun zwingelkotje kwamen fotograferen en opmeten." De industrieel-archeologen hebben daar geen moeite mee. Ze lachen zelf maar wat mee, gewend aan de ver bazing die hun werkzaamheden soms opriep bij toeschouwers. verhalen over, en daar doen we óók wat mee. Als we mensen tegenko men die in een bedrijf hebben ge werkt interviewen we ze. Dat moet soms ook wel om te weten te komen hoe alles functioneerde. Maar tege lijk komen dan de persoonlijke ver halen los. Over hoe vies, en lawaaie rig het was in die zwingelstalletjes bijvoorbeeld." De werkgroep is sinds begin 1982 actief en bestrijkt feitelijk alles wat leuk is. De nadruk ligt op het inventariseren, het vastleggen. „We willen niet bekendstaan als mensen die alles willen behouden, conser veren. Dat kan ook niet, want het gaat vaak om gebouwen waar men sen hun brood in moeten verdienen. Als we alles meteen tot monument zouden bombarderen, kwamen we nergens meer binnen". Soms valt dat toch al niet mee. Bij grotere, nog bestaande bedrijven bijvorbeeld. Die willen voor de bui tenwacht niet weten dat ze met 'antieke' spullen werken. „En soms", zegt Thera, „zijn mensen gewoon bang voor hun privacy. Dat er de volgende dag meteen een touringcar vol toeristen voor de deur staat om de zwingelstal te bekijken". De nadruk ligt dus op het beschrij ven en 'vastleggen' van oude bedrijf jes, machines, oude instrumenten, „van alles eigenlijk", zegt de coördi natrice „We hebben met opzet geen duidelijke grenzen getrokken. We bepalen pér geval of we er iets mee doen. Oude tremen en spoorrails bijvoorbeeld, er zijn al zoveel men sen die zich daarmee bezighouden. Dus voor ons hoeft dat niet. We willen zoveel mogelijk tips over din gen die op het punt van verdwijnen staan. Dat kan variëren van een oude compressor tot een torenuur werk in een kerk. Dat is de ene lijn. De andere loopt, wat meer systema tisch, naar nijverheid die typisch Zeeuws is geweest". Zeeuwsch-Vlaanderen is een dank baar gebied. „Om de een of andere reden staan daar nog meer oude gebouwtjes overeind, vooral op het gebied van vlasnijverheid. Mis schien komt het omdat daar geen watersnood is geweest. Of misschien zijn de mensen er niet zo opruimerig ingesteld". Van alle 'ontdekte' gebouwtjes, fabrieken, machines en wat-al- niet worden foto's en uitgebreide bechrijvingen gemaakt. Die verdwij nen in een archief. Bij het onderzoek wordt ook vaak gebruik gemaakt van oude bouwtekeningen, die een bejaarde boekhouder soms nog er gens in een laatje heeft liggen, en bruinige trotse foto's die zijn ge maakt bij de officiële ingebruikna me van het nu weer antieke gebouw of instrument. „Maar het probleem met oude fo to's", zegt Thera met pretoogjes, „is dat de meeste van buitenaf rijn genomen. Dan zie je wel een mooi gebouw, maar niks van het interieur. En daar gaat het ons nou net om. Of bij de aanschaf van een nieuw appa raat. Dam heeft de baas zich heel pontifi caal met rijn personeel laten foto graferen, met hun gat recht voor de machine!" John Verhoeven ZEEBRUGGE - Onder protest van schipper Caljauw is vrijdagmiddag in de vismijn van Zeebrugge 3000 kilo tong, die in beslag was genomen aan boord van het vissersschip Amemuiden 46 'Prina Cornelia', openbaar geveild in opdracht van de officier van justitie van het parket van Brugge.Het schip had de tong aan boord toen het ter hoogte van Blankenbergen en binnen de Belgische twaalfmijlszöne werd aangehouden door de Belgische zeemacht en gedwongen werd naar Zeebrugge te varen, waar het aan de ketting werd gelegd. Volgens reder Caljauw, die de beschuldigingen bestrijdt, traden de Belgen pas op na een tip van een afgunstige reder uit Scheveningen. De Belgische marine ontkent deze aantijging met klem en laat weten de Amemuiden 46 te hebben opgemerkt tijdens een controlevaart. Het vissersschip heeft vrijdag de hele dag aan de ketting gelegen, terwijl de schipper in het paleis van justitie in Brugge onderhandelde met de officier van justitie mevrouw Buysse. Het ge recht eist een borgsom van 500.000 Belgische frank. Pas als dit bedrag PPR ZEELAND: 'Nederland mag niet meewerken aan bouw nieuwe kerncentrales' GOES De Nederlandse regering mag direct nog indirect meewerken aan de bouw van nieuwe kerncentra les in België en Frankrijk. Een motie met deze strekking heeft de Zeeuwse PPR donderdag aangenomen. Aanlei ding voor de motie: de plannen om in het Franse Chooz vier en bij Doel in België nog twee (de vijfde en de zesde) kerncentrales te bouwen. Voor de PPR speelt daarbij mee het onlangs gelanceerde idee om te zijner tijd elektriciteit van Belgische kern centrales te ruilen met Nederlands aardgas. In plaats daarvan moeten, zo vinden de Zeeuwse radicalen, alterna tieve energiebronnen als zon en wind en ook energiebesparing met kracht worden bevorderd. Lichte schade bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Bij een aanrijding in Assumburg in Vlissingen raakten vrij dagavond omstreeks 20.00 uur twee personenauto's beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding ontstond toen de bestur- ster van een personenauto, de 45-jarige B. Q. uit Vlissingen, achteruit een parkeerhaven uitreed en daarbij niet de achterop komende personenauto bestuurd door de 27-jarige mevrouw M. de V. eveneens uit Vlissingen, opmerk te. De auto's liepen schade op aan de achterzijde en de rechtervoorkant. ADVERTENTIE CLOTH WOVEN IN SCOTLAND ^MAKERS OF THE WORLOS MOST EXPENSIVE TWIST SUITING CLOTHS AND TAILORED BY |mayfair| ESPECIALLY FOR MENSWEAR LANGEVORSTXjOES Tel. 01100-15755. gestort is, zal het schip weer zee mogen kiezen. Sinds de jongste aanhouding van een Nederlands vissersschip is de borgsom verhoogd met 300.000 frank, als resultaat van een heftig protest van de Belgische rederscentrale, die de aanvankelijke som veel te laag vond. De Belgische vissers wezen daarbij op de boetes die in het buitenland worden geëist voor sluikvisserij. Schipper Caljauw blijft er evenwel bij dat hij op reglementaire wijze aan het vissen was binnen de Belgische twaalf- (Van ome correspondent DEN HAAG Nadat in voorgaande dagen al Duitse correspondentie en de eerste zitting van statistiek aan de orde waren gekomen, kregen de meao- kandidaten vrijdag een Duits dictee en tekstverklaring en de tweede zit ting van statistiek. De Duitse tekst die de leerlingen voor geschoteld kregen („Reformen mit der Axt") was weer van een thematiek om EXAMEN^JJjJ zwaarmoedig van te worden. De econo mische moeilijkheden zouden opgelost moeten worden met een goed concept. Maar helaas gebeurt dat niet. Er wor den allerlei oplossingen in het wilde weg toegepast en die manier van oplos sen zal ons nooit uit de economische malaise halen. De Duitsers noemen dat „Flickwerk" (lapwerk). Een opgave die vooral bij de mannelij ke meao-kandidaten gisteren bij het examen statistiek tot de verbeelding mijlszöne, met een schip met een pk- vermogen van 300 en een brutoregister- ton van 70. De Belgische marine en de zeevaartinspectie stelden in de haven van Zeebrugge het vermogen echter vast op 500 pk, daar in de machineka mer met een kleine ingreep het vermo gen opgevoerd kon worden. Ten aan zien van dit feit werd proces-verbaal opgemaakt, zodat de schipper eertijds voor de correctionele rechtbank van Brugge zal moeten verschijnen.Schip- per Caljauw is het daar echter niet mee sprak, was die over het gemiddelde bierverbruik in Nederland. Dit in rela tie met het nationaal inkomen, dus alles wat we met elkaar verdienen. Geconstateerd kon worden, het ligt bijna voor de hand, dat de consumptie hoger is bij een hoger inkomen. De leerlingen moesten de relatie tussen bierverbruik en nationaal inkomen be kijken en ook uitrekenen hoe het rit met het bierverbruik in omringende landen. eens en weet zich gestrekt door de officiële boorddocumenten. Daarom verzette hij zich aanvankelijk ook te gen de inbeslagname van de vangst. Bovendien was hij op het moment van de aanhouding niet aan het vissen. Wel verklaarde hij tegenover de comman dant van de marine dat zijn vangst binnen de Belgische twaalfmülszóne aan boord was gehaald. Schipper Cal jauw op zijn beurt beschuldigde de inspectiediensten die het schip onder meer op motorvermogen controleer den. daarbij de motor onklaar te heb ben gemaakt. Het is de derde maal dit jaar dat 'tongstropers' door de visserijwacht van de Belgische marine worden be trapt. Razende Belgische vissers eisen van de overheid strenge straffen om de Nederlandse vissers de lust te ontne men zich nog in de Belgische wateren te begeven zonder zich daarbij aan de regels van het spel te houden, MIDDELBURG - Voor het vissen bin nen de twaalf-mijlszóne voor de Ne derlandse kust met een vaartuig dat duidelijk boven de EG-normen zat (2400 pk en 347 brt) werd de vennoot schap van de gebroeders M. uit Ame muiden door de economische politie rechter veroordeeld tot een boete van 3000 gulden. Officier van justitie mr W. van Nierop had bij de eerdere behandeling in februari een boete van 5000 gulden gevraagd. De zaak was toen niet afgehandeld omdat men het er niet over eens kon worden of het begrip 'trawlen' ook van toepassing was op de wijze van vissen waarbij boomkorren gebruikt worden. Om klaarheid te brengen in deze kwes tie kwam D. Duyndam, medewerker van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO). daar als getuige- deskundige zijn licht over laten schij nen. Hij stelde kort en goed vast dat trawlen betrekking heeft op alle vor men van vissen waarbij gesleepte vis tuigen worden gebruikt, of dat nu pelagisch vissen is. vissen met een scheerbordentrawl of met boomkorren. Advocaat mr K. Flos bracht daar tegen in dat in het spraakgebruik het vissen met boomkorren nooit wordt aange duid als trawlen en dat deze term uitsluitend betrekking zou hebben op het vissen met een scheerbordentrawl. „Het gaat erom wat de EG eronder verstaat", vond de officier, die zich aan de omschrijving van de RIVO- deskundige hield. Hij handhaafde zijn indertijd gevorderde boete, maar eco nomisch politierechter mr J. van 't Hof deed er, rekening houdend met de omstandigheden van het bedrijf. 2000 gulden af Nog geen besluit over kort geding tegen 'Veronica' MIDDELBURG - Er zal in ieder geval geen kort geding worden aangespan nen tegen de drijvende dancing van 'Veronica' voordat de activiteiten op het voormalige zendschip beginnen. Zoals bekend wordt het schip vanmid dag (zaterdag) om half zes geopend door de Middelburgse wethouder G. Schoenmakers. De afdeling Walcheren van Horeca Nederland overweegt wel zo'n kort geding, maar de besprekin gen daarover zijn nog gaande. De advocaat van de Walcherse afdeling mr J. Boogaard was vrijdag niet bereik baar voor een nadere toelichting en de voorzitter van de afdeling, de heer A. de Pree, wenste in dit stadium geen mededelingen te doen. (ADVERTENTIE) Onder het toeziend oog van de Belgische militaire politie werd de lading tong aan boord van de Amemuiden 46 'Prina Cornelia' in de haven van Zeebrugge in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9