V oorj aars werkzaamheden akkerbouwers in de knel Nieuwe personeelsvereniging in verpleeginrichting te Goes Vakbonden tegen plan directie Wilton-werf Een gezellig weekend weg naar onze zuiderburen. Huisarts H. Menger ridder bij vertrek SintPhilipsland ,»sJ Moeite met opleiden werklozen DOW-school PZC/provincie Opbrengst van kinderzegels 73.000 gulden Mosselvloot Yerseke uitgebreid OR TER VALCKE STAPT OP: ZATERDAG 30 APRIL 1983 IADVERTENTIE GOES Door de opvallend natte weersomstandigheden zijn de voorjaarswerkzaamheden van de Zeeuwse akkerbouwers danig in de knel gekomen. Op vele plaatsen zit nog maar een klein deel van de gewassen onder de grond. Met name op Tholen/Sint-Philipsland en op Walcheren is er weinig gezaaid (bijvoorbeeld slechts 5 percent suikerbieten en uien). Het ziet ernaar uit dat de zaaidatum van een belangrijk gewas als suikerbieten (het veeljarig gemiddelde ligt rond 10 april) één maand later zal liggen. Hoewel deskundigen zich niet aan voorspellingen durven wagen over de gevolgen van het late voorjaarswerk, wordt opbrengstderving niet uitgesloten „Voor de meeste gewassen wordt het wel bijzonder laat", aldus Ing. J. Mar- kusse, hoofd sociaal-economische voorlichting van Zeelands grootste standsorganisatie, de Zuidelijke Land bouw Maatschappij. Hij had dezer da gen contact met een boer die al sinds 1944 de zaaidata nauwkeurig bijhoudt. Uit de gegevens blijkt dat in bijna 40 Jaar één keer de bieten pas op 30 april gezaaid zijn; andere keren altijd eerder. Bij de eerste zaaironde van de bieten (begin maart) kon slechts 2500 hectare in Nederland afgewerkt worden, op een normale hoeveelheid van 120.000 125.000 hectare. Wat de temperaturen betreft is er van een echt voorjaar en een naderende zomer nog altijd geen sprake. Volgens Markusse is de kou echter niet de 'Waterschappen moeten voorontwerp waterkwaliteitsplan behandelen' VLÏSSINGEN - Vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in de water schappen in Zeeland hebben woens dag besloten er bij de waterschappen op aan te dringen dat het voor ontwerp Waterkwaliteitsplan Zuidelijk Deltabekken voor de perio de 1984-1994 aan de orde wordt ge steld. Dit plan stelt dat het noodzakelijk is om ongeveer 255 miljoen gulden te investeren voor zuiveringsmaatrege- len. De uitvoering hiervan komt voor een belangrijk deel voor rekening van de industrie en waterschappen. Voor alsnog is niet duidelijk welk effect deze saneringsmaatregelen hebben op de kwaliteit van het Westerscheldewater, in verband met de grensoverschrijden de vervuiling van uit Belgiè. Nader overleg binnen de besturen van de Waterschappen over dit plan is dan ook dringend noodzakelijk. De algeme ne besturen van de waterschappen dragen immers de verantwoordelijk heid voor de financiële consequenties van het beleid van de waterschappen ten aanzien van de inwoners en het bedrijfsleven", aldus de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven in de wa terschappen. VLÏSSINGEN - De kinderpostzelgelac- tie heeft in Zeeland 73.000 gulden opgebracht. De landelijke netto opbrengst was 15.400.000 gulden, dat was 150.000 meer dan vorig jaar. De opbrengst vertoont ook in Zeeland steeds een stijgende lijn. Dit betekent dat de hulp aan sociaal, geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen onverminderd kan worden voortgezet. Een van de projecten, die met het kinderzegelgeld van dit jaar zyn opge zet. is de map Samenspel, die woens dag in Amersfoort is gepresenteerd. De map maakt vrijwilligers wegwijs in de begeleiding van omgang tussen kinde ren mét en kinderen zonder handicap. Voorts zullen zo'n 1.500 aanvragen voor hulp worden bekeken, die dit jaar al zijn binnengekomen. Van die aanvra gen kunnen er 1.100 worden gehono reerd. Eén derde van de opbrengst gaat naar projecten in het buitenland. Het resterende bedrag wordt in Nederland besteed. Westkappelaar in hoger beroep voor inrijden op agent vrijgesproken DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag achtte het niet bewezen dat de 26-jarige W. P. H. uit Westkapelle de opzet had gehad om op een agent in te rijden en sprak hem dienovereenkom stig vrij. Dc politierechter in Middel burg had H. veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. De Westkappelaar had een stopteken van een agent genegeerd en zou vervol gens opzettelijk in de richting van de politieman zijn gereden, die zich slechts met een sprong in veiligheid kon stellen. In hoger beroep ontkende H. de bedoeling te hebben gehad op de politiefunctionaris in te rijden. De pro cureur-generaal zag daarin al aanlei ding tot clementie en eiste een boete van 1000 gulden en voorwaardelijk drie weken gevangenisstraf. Het hof ging nog verder en sprak de man vrij. Algemeen bestuur ADZ komt bijeen VLÏSSINGEN Het algemeen be stuur van het Administratief Dien stencentrum Zeeland houdt op maan dag 9 mei een openbare vergadering in in de bestuurskamer van het A.D.Z. aan de Mercuriusweg in Vlissingen. De aanvang is 11.30 uur. boosdoener. „De problemen ontstaan vooral door de nattigheid. Iedere keer regenbuien en het uitblijven van een wat langere droge periode maakt dat de boeren almaar niet het land op kunnen", aldus de ZLM-voorlichter. Hij stelt dat de natuur zachtjesaan verschrikkelijk veel moet doen om de achterstand in te halen. Een geluk bij een ongeluk is volgens hem het goede najaar 1982. Er is toen zeer veel winter tarwe gezaaid en die staat er, in het algemeen genomen goed bij. Voor gewassen als erwten, uien, zomer granen, blauw maanzaad en suikerbie ten wordt het, zo betoogt Markusse, bijzonder laat. „Het kan bijna niet anders dan opbrengstderving geven". Voor consumptie-aardappelen ziet hij wat minder problemen Ook die zijn weliswaar laat. maar bij poten in de eerste helft van mei is er, blijkens ervaringen nog een goed resultaat te verwachten, al zal de oogst later zijn. In hoeverre de prijs van de voorraden oude aardappelen hierdoor beïnvloed wordt, durft ing. Markusse niet aan te geven Veehouders Ook voor de veehouders is het natte weer niet zonder moeilijkheden. Het jongvee is zo lang mogelijk op stal gehouden, om het vertrappen van het weiland te vermijden. Hetzelfde geldt voor het melkvee. Dc langere stalpe- riode brengt wel extra (dure) voerkos ten met zich mee. De ZLM heeft in de kringen een telefo nische enquête gehouden over de inge zaaide oppervlakten. Van de aardappe len was er nog mets gepoot, alleen in de kring Axel 10%. Voor de suikerbleten en uien gelden globaal de volgende percentages: Tholen/Flipland 5 en 5; Schouwen-Duiveland 10 en 10; West- Zuid-Beveland 50 en 75; Oost-Zuid- Beveland 25 en 50; Noord-Beveland 40 en 50; Walcheen 5 en 5; Axel 25 en 40; Hulst 60 en 100. Burgemeester T. Vogel speldt de scheidende huisarts H. Menger de versierselen op behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. SINT PHILIPSLAND De bevol king van Sint-Philipsland en Anna- Jacobapolder heeft massaal af scheid genomen van huisarts H. Menger. Na een praktijk van 36 jaar op het kleine eiland houdt Lij ermee op. Vrijdag toonden de patiënten tijdens een receptie in het Flipland- se dorpshuis de Wimpel, dat ze hun dokter een warm hart toedragen. Hij en zijn echtgenote kregen een reeks geschenken, bloemen en veel waarderende woorden. Huldeblijk voor de activiteiten en verdiensten van Menger was er ook in de vorm van een koninklijke onderschei ding. Burgemeester T. Vogel van Sint-Philipsland maakte bekend dat de dokter was benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, een gebeuren dat toevallig samenviel met de jaarlijkse lintjes regen. Burgemeester Vogel haalde herinne ringen op aan de lange staat van dienst van de scheidende huisarts. Hij haalde in 1943 zijn bul en kwam in 1947 in Sint-Philipsland terecht. Hij werd er tegelijk gemeente-arts (tot de opheffing van dit instituut in 1965). Vrijwel meteen na zijn vesti ging op het eiland werd Menger voorzitter van de Rode-Kmis- afdelmg. Hij zat in het bestuur van het Groene Kruis en richtte de gymnastiekvereniging de Flippers op Na het bereiken van de 65-jarige leeftijd (vorig jaar oktober) vond hij het welletjes. In zijn schoonzoon A. van Doesburg kreeg hij een opvol ger. Het praktijkhuis in de Voor straat is ingeruild voor een woning in Halsteren, ..Dat iemand zo lang arts is geweest m een kleine gemeenschap is iets bijzonders", meende burgemeester Vogel. Hij vertelde dat de inwoners van Flipland hem een zeer sympa thiek arts vonden. „Zo'n dokter krij gen we nooit weer, is de algemene opvatting. Ik hoorde mensen zeg gen: als je binnenkwam wist ie al wat je had en als je wegging was de helft van de klachten over", zei Vogel. Hij beklemtoonde dat Men ger méér dan een arts was. „U was ook een pastor, een begeleider. Uw ambtsperiode omspant meer dan een generatie. Dat geeft een bepaal de band met de gezinnen. De ge meenschap is u erg dankbaar", al dus de burgemeester, die vervolgens de versierselen behorende bij het ridderschap opspelde. Namens het Rode Kruis bedankte secretaris A. Wisse de scheidende afdelingsvoorzitter. Hij herinnerde aan succesvolle bloeddonoravonden en aan de hoge opbrengsten van de jaarlijkse collectes, waarmee Sint Philipsland jarenlang aan de top stond. De dames E. van der Vlies. L. Kooy en U. Wagemaker vormden een comité, dat het afscheid van dokter Menger voorbereidde. „Een goede, vrolijke dokter, die veel tijd had voor de mensen. Niet alleen arts, maar ook raadgever, vertrou wensman en maatschappelijk werker", zo typeerde mevrouw Van der Vlies de huisarts. Zo verzekerde dat de bevolking hem met weemoed ziet vertrekken. Namens de bevol king overhandigde ze een tuinameu- blement, een fotocamera en een drieweekse reis naar de Canarische eilanden voor het echtpaar. Ze riep de nieuwe huisarts, dokter Van Doesburg, een hartelijk welkom toe. Rijk „Ik vind dat ik een rijk leven heb gehad. Voornamelijk dankzij mijn huwelijk en dankzij het vak dat ik gekozen heb", betoogde dokter Menger in een afscheidswoord. „Het werk was ook mijn hobby en ik heb het met genoegen gedaan, zonder spijt. Juist ook het contact met de mensen maakte het werk enerverend en boeiend. Maar wat ik uiteindelijk heb gedaan was ge woon mijn plicht. Dat had ik ook beloofd bij het afleggen van de eed als arts". Menger bedankte degenen die hem tijdens zijn loopbaan terzij de stonden. Hij was getroffen door de stoffelijke blijken van waarde ring. Zo dicht bij huis bent u er helemaal uit. In een ander land. een andere stad, een andere sfeer. Flaneer op de Antwerpse Keyserlei of bezoek de oude universiteitsstad Leuven, dineer op de Grote Markt in Brussel of drink een gueuze in een stamineeke. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Door de goedkope frank bent u ook nog voordélig uit. Een 3-daags weekend in een eersteklas hotel in Brugge kost bijvfslechts f 120,- p.p. Stuur de bon op dan ontvangt u de brochure me^ speciale ggweekendaanbiedingen. De Vlaamse steden. Zo dichtbij, zo verrassend anders. Informeer mij ook over stad 'streek YERSEKE Opnieuw is de Yer- sekse mosselvloot uitgebreid met een nieuw schip. Het is de YE 83, genaamd 'Schelpdier', van de fa. Gebr. Vette. Tijdens een feestelij ke proefvaart is de nieuwe kotter officieel overgedragen door de werf van Kooiman in Zwijndrecht aan schipper J. Vette. Het schip is bijzonder snel gebouwd: de werf heeft er zeven weken voor nodig gehad. De afgelopen maanden zijn nogal wat mosselkotters in gebruik ge nomen. Binnenkort komt er nog een bij. Daarmee is de stroom nieuwe schepen dan voorlopig ten einde. De YE 83 vervangt een vaartuig met dezelfde registratie. Dit schip dateerde uit 1930 en was zonder meer aan vervanging toe. De oude YE 83 blijft evenwel va ren. Het schip zal nu voor de oestervisserij worden gebruikt De 'Schelpdier' is 36 m lang en 7 m breed. Zoals alle moderne mossel schepen heeft het een geringe diep gang en is het voorzien van allerlei snufjes die het de bemanning mo gelijk maken zo veilig en gemakke lijk mogelijk te werken. Ruim 250 belangstellenden maakten de proefvaart mee. Onder hen burge meester H. Boer van Reimerswaal, leveranciers van onderdelen, ver tegenwoordigers van Zevibel, de medewerkers van het mosselkan toor en veel mosselvissers uit Yer seke, Bruinisse en Zierikzee. Na de proefvaart werd een receptie ge houden. VREES VOOR 500 ONTSLAGEN ROTTERDAM De vakmbonden zijn niet van plan medewerking te verle nen aan het herstructureringsplan bij FIS V ROTTERDAM WIL VERDERE STEUN RDM-REPARATIE ROTTERDAM De Rotterdamse ge meenteraad heeft_ donderdagavond laat met algemene stemmen een doori alle partijen ondersteunde motie van het PvdA-raadslid Van Middelkoop aangenomen, waarin minister Van Aardenne (economische zaken) wordt gevraagd het mogelijk te maken de activa van de oude werf voor een symbolische prijs (en niet de gevraag-^ de 12 miljoen gulden) over te doen aan de nieuw op te richten reparatiewerf. Verder zou de minister, indien de curatoren nog enkele maanden de be drijfsvoering op zich nemen, de be drijfsrisico's tot 1 september moeten afdekken door middel van een krediet. Anders worden de risico's op de ge meente Rotterdam afgewenteld, en dat is voor de gemeenteraad onaan- vaardbvaar. In de motie wordt ervan uit gegaan dat de nieuwe werf eerst met ingang van 1 september al zal kunnen starten. Een eerdere start wordt evenwel niet uitge sloten. Partijen in de Rotterdamse raad zijn het er over eens dat vanaf 1 september een gezonde exploitatie van de werf mag worden verwacht, het advies van het bedrijfsadviesbureau McKinsey heeft die visie volgens wet- houder Den Dunnen met name wat omzetverwachtingen en gunstige prijs zetting betreft ondersteund. In de motie wordt alsnog een beroep gedaan op de bedrijfsvereniging af te zien van de door haar gelegde claims. De suggestie van het Wd-raadslid mr. M. Polak om alsnog een kort geding tegen de bedrijfsvereniging aan te spannen zal opnieuw worden onder zocht. de werf Wilton Fijenoord in Schiedam (ex-RSV). Zij zijn het oneens met de directie van de werf, die op korte termijn bijna 500 van de 2.500 werkne mers wil ontslaan. Een woordvoerder van de directie noemde een aantal ontslagen van 189. In een gezamenlijke verklaring aan het personeel schrijven de Industrie bonden FNV en CNV en de Unie BLHP dat de directie verlies van werkgele genheid weigert te beperken door in te gaan op voorstellen van vakbonds kant betreffende arbeidstijdverkor ting en her-' om- en bijscholingspro gramma's. De bonden denken dat het verlies aan arbeidsplaatsen aanzienlijk kan wor den beperkt als htm voorstellen wor den overgenomen. Vakbondsvertegen woordigers, ondernemingsraad en werknemers zullen volgende week op vergaderingen bepalen, wat tegen de aangekondigde maatregelen van de directie nog kan worden ondernomen. Woordvoerder Eijkenboom van de on dernemingsraad van Wilton Fijenoord, zei vrijdag dat het verlies van arbeids plaatsen bij Wilton Fijenoord nog met driehonderd kan oplopen als de plan nen voor een nieuwe reparatiewerf op het RDM-terrein toch doorgaan. De ondernemingsraad van Wilton heeft dan ook woedend gereageerd op de poging van minister De Koning van sociale zaken om de Bedrijfsvereniging Metaalindustrie te bewegen af te zien van het indienen van een claim van vijf miljoen gulden op de nieuwe RDM- reparatiewerf. „In Den Haag zijn ze bezig RDM en Wilton tegen elkaar uit te spelen", aldus Eijkenboom. Afslanking top Volgens de woordvoerder van de on dernemingsraad hebben de vakbon den er bij de directie van Wilton op aangedrongen om ook de top van de werf te betrekken in de herstructure ring. Zo zou volgens Eijkenboom over wogen kunnen worden om twee RDM- directeuren, die na het faillissement van deze werf zijn overgegaan naar Wilton, te ontslaan. „Dat levert veel geld op en uiteindelijk moet je begin nen de trap van boven af te stoffen", aldus Eijkenboom. FNV-ZEELAND: nomen. „Met dit experiment wentelt het bedrijf de kosten van de bedrijfsop leiding af op de samenleving. En dat is natuurlijk een slechte zaak. Het past overigens wel bij het streven van de werkgevers om af te komen van die opleidingskosten. Die richting gaat het bij Dow duidelijk op. Dit is gewoon een kwestie van kostenbesparing". Van Leeuwen vindt tenslotte dat Dow de morele verplichting dat mensen, die afstuderen op de eigen bedrijfsschool ook direct binnen het eigen bedrijf worden geplaatst, niet met voeten mag treden. Woensdag namelijk liet de Ter- neuzense wethouder van sociale zaken J. van Rooyen doorschemeren dat het nog verre van vast staat dat de werklo zen. die de opleiding op de bedrijfs school hebben afgerond, direct by DOW aan de slag kunnen Het FNV-Zeeland overweegt op korte termijn contact op te nemen met de TERNEUZEN De FNV-Zeeland heeft grote moeite met het initiatief van Dow Chemical om de bedrijfs school open te stellen voor een groep langdurig werklozen. Die kunnen er een opleiding volgen met behoud van hun uitkering. Het gaat om een experiment, waarin Dow nauw samenwerkt met de ge meente Temeuzen en het gewestelijk arbeidsbureau. FNV- districtsbestuurder Maris van Leeu wen: „Het Ujkt zo op het eerste gezicht wel positief, maar er zit gewoon meer achter". Hy stelt vast dat Dow dit jaar geen nieuwe leerlingen in het kader van de leet-arbeidsovereenkomst heeft aange- gemeente (de contacten tussen Dow ei de bond staan op een laag pitje) om de zaak aan te kaarten. GOES - Het verpleeghuis 'Ter Valckc' in Goes heeft geen ondernemingsraad meer. De zogenaamde kiesgroep, die personeel van het verleeghuis in de centrale ondernemingsraad van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zee land moet vertegenwoordigen (SVRZ), is deze week in zijn totaliteit afgetre den. De kiesgroepsleden stuitten op een aantal voor hen onoverkomelijke bezwaren, dat ze deed besluiten de pijp aan Maarten te geven. Nu er geen mensen meer zijn, die de zaken van het personeel behartigen, zoeken directie en kiesgroep van Ter Valcke' naarstig naar een oplossing. Ze hebben die gevonden in een perso neelsvereniging, die tijdelijk soelaas kan bieden. Het is de bedoeling dat by de nieuwe ondememingsraadverkie- zingen in september weer kandidaten vanuit het verpleeghuis zich aanmel den voor de gemenschappelyke onder nemingsraad Deze zou dan wel aan enige structurele veranderingen moe ten worden onderworpen. De centrale ondernemingsraad is een gemeenschappeiyk overlegorgaan, waarin vertegenwoordigers van de ze ven instellingen van de SVRZ zitting dienen te hebben. De groep van 'Ter Valcke', in totaal zeven mensen, heb ben resoluut besloten op te stappen. Nu is het grote probleem kandidaten te vinden, die hun plaats in willen nemen. Dat lukt niet. In het centrale overleg gaat te veel tyd zitten, is de mening. Daardoor ontstaat er een extra belas ting op de afdeling, waar de vertegen woordigers werkzaam zyn. Bovendien is de kiesgroep van Ter Valcke' ontstemd over de wijze waarop het overleg tussen de raad en de stich tingsdirectie plaatsvond. Voormalig voorzitter J. de Jonge van de kiesgroep legt uit dat er tydens het centrale oveleg veelal zaken besproken werden, die nauweiyks betrekking hadden op 'Ter Valcke'. Onnodige tydverspilling biykt het te zyn. Het overleg neemt wekelijks een groot aantal uren in beslag, terwyi de zaken binnen het verpleegtehuis binnen gemiddeld een uur over de tafel kunnen gaan. Verder is het voorgekomen dat een meerder heidsstandpunt van de kiesgroep van 'Ter Valcke' door de overige instellin gen overboord werd gegooid. De belan gen van het personeel van het ver pleeghuis komen daardoor in het ge drang, vindt de kiesgroep. De ondernemingsraad-commissie en de huisdirectie betreuren de gang van zaken. Om toch overleg tussen directie en personeel doorgang te kunnen laten vinden, werd voor een overbruggings regeling gekozen. De kiesgroep op een persoon na wil de belangen van het personeel nu gaan behartigen door middel van een personeelsvereniging. Overlegorgaan Dit orgaan vormt een afspiegeling van de totale organisatie van 'Ter Valcke'. Nieuw daarbij is dat ook een leerling- verpleegkundige en een medewerker van het Activiteiten Dagelijks Leven huis gaan meepraten. Vanaf 27 mei gaat de personeelsvereniging aan de slag. „We moeten toch in overleg tre den", meent directeur A. C. Schraven van 'Ter Valcke'. „Daar gaat het uit eindelijk om. Dat de directie belang- personeel rijke zaken met doorneemt". Ondertussen staat de komende maan den het reilen en zeilen van de centrale ondernemingsraad ter discusie. De centrale directie van de SVRZ in Mid delburg streeft naar decentalisatie. Meer bevoegdheden dus voor de afzon- deriyke vertegenwoordigingen van de zeven instellingen. Verder zou het vol gens deze directie goed zijn de draag krachten van de verschillen afdelingen enigszins te verdelen. Zodoende kan een grote druk op een afdeling, waar iemand afwezig is voor de onderne mingsraad, vermeden worden. Wan neer een en ander bewerkstelligd kan worden, zullen kandidaten zich eerder aanmelden, veronderstelt Schraven. Wellicht dat in september de raad dan op een betere wijze kan functioneren. Gevangenisstraf in hoger beroep in boete omgezet DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 24-jarige P, L. uit West kapelle veroordeeld tot een boete van 250 gulden wegens overtreding van de vuurwapenwet en tevens het wapen dat de man in zijn bezit had verbeurd verklaard. De-verdediger had voor het gerechtshof bezwaar gemaakt tegen de lange tijd die er overheen gegaan was sinds zijn cliënt de ovetreding - in november 1980 - had begaan. De politierechter in Middelburg had L. veroordeeld tot vier weken onvoor- waardelijke gevangenisstraf. Tegen dit vonnis tekende de Westkappelaar ho ger beroep aan. Door allerlei oorzakeR werd de behandeling van de zaak ver traagd. Voor het feit dat hy in de Goudplaatpolder in zyn woonplaats op hazenjacht was geweest, wilde de pro cureur-generaal by het gerechtshof echter bevestiging van het vonnis zien. Het hof volstond uiteindehjk met een boete van 250 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8