zeeland: Deskundigen bestuderen ketelbouw KMS en MESK Zeeuwse VVV m op werven van Engelse toeristen W erkgelegenheidsfonds banen is er voor nieuwe Bathse Spuisluis en sifon krijgen vorm 'Geen vertraging zuiveringswerken almanak VAN AARDENNE STUURT AAN OP VERDELING STATENCOMMISSIE WIL PROMOTIEMEDEWERKER PAGINA 7 MIDDELBURG - „AI met al is (was) de Westerschelde Oeververbinding een gunstig project; no nonsense". Tot die conclusie komt de directeur van het Économisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. J. C. de Jong, in een korte beschouwing, die hij geeft in het nieuwste ETI-bulletin. De heer De Jong duidt aan, dat volgens berekeningen van het Nederlands Economisch Instituut de maatschappelijke baten van het project ruim vijftig procent hoger zijn dan de maatschappelijke kosten. Ook de macro-economische effecten van de vaste oeververbinding zijn in het algemeen gunstig te noemen. Naar het oordeel van het ETIheeft het Nederlands Economisch Instituut niet naar conclusies toegerekend, Enkele effecten zijn conservatief ingeschat. Zo is volgens het ETI te verdedigen, dat niet alleen de tolheffing van het nieuwe, niet-Nederlandse verkeer maar ook het nieuwe Nederlandse verkeer moet worden beschouwd als maatschappelijke baten (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken ziet af van het beleid om de centrale ketelbouw op termijn bij de MESK in Hengelo te concentreren. Hij lijkt er wel op aan te sturen dat de MESK en de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, Hengelo's tegenhanger, de order voor de Maasvlaktecentrale zullen moeten verdelen, een order die in principe aan de Schelde toe zou vallen. Een commissie van externe deskundigen zal overigens op verzoek van Van Aardenne binnen één maand rapporteren over de vooruitzichten voor beide bedrijven. - Dat alles blijkt uit een notitie die de bewindsman vrijdagavond aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De notitie bevat nog geen definitieve standpunten, maar aanzetten tot een nieuw beleid én een opsomming van de problemen in de centrale ketelbouw. De problemen voor in eerste instantie de MESK die de magerste orderpor tefeuille heeft en de Schelde zijn ontstaan door het teruglopend electri- citeitsbedrijf. Dat heeft er voor gezorgd dat de grote order voor de nieuwbouw van een kolencentrale in Dordrecht kwam te vervallen, vanwege het simpe le feit dat die centrale niet meer nodig was. Deze order zou naar de MESK gaan, waardoor er een wankel evenwicht ontstond tussen aan de ene kant de Schelde die de orders voor de PZEM- centrale in Borssele krijgt én de Maas vlakte-ombouw en de MESK aan de andere kant, die de Velsencentrale kreeg, Dordrecht én een compen satieorder uit Duitsland. Die laatste twee orders zijn inmiddels verdwenen. Uitgangspunt daarbij was dat de ketel bouw op termijn in Hengelo geconcen treerd zou worden, zodat de KMS tot '86-'87 de tijd zou krijgen om via inno vatie een nieuwe markt te zoeken. Al deze plannen, destijds door ex- minister Terlouw in beleid vertaald, zijn echter onhaalbaar geworden door het grote gat dat er in die orderporte feuilles is gevallen. „Ik vraag mij af', zegt Van Aardenne dan ook, in hoever re nog uitvoering kan worden gege ven aan het geformuleerde beleid ten aanzien van de Centrale Ketelbuw". Maasvlakte De vraag wat er met de Maasvlakte centrale gebeurt is essentieel, aldus de minister. Het is de Schelde die de oude ketel in licentie heeft gebouwd en nu ook in aanmerking komt voor de om bouw. Het gemeentelijk energiebedijf bijvoorbeeld wil alleen met de KMS in zee. Desondanks lijkt Van Aardenne aan te sturen op een verdeling van deze opdracht, zodat het 'gat' bij de MESK kan worden opgevangen. In welke verhouding dat eventueel zou moeten gebeuren is nog onduidelijk. „Van de zijde van de opdrachtgever moet daarbij met verzet rekening wor den gehouden indien dergelijke oplos singen hetzij tot kostenverhoging lei den. hetzij belangrijke vertraging of extra risico's met zich mee zouden brengen", schrijft de minister. Op dit gebied houdt de KMS enige troeven m handen. Vast lijkt immers te staan dat de MESK niet in staat is deze order binnen dezelfde tijd als de KMS uit te voeren, terwijl Hengelo boven dien de licentie niet bezit. De KMS heeft uitgerekend dat de ombouw van de Maasvlakte zo'n tweehonderd mil joen duurder wordt als de MESK deze opdracht uitvoert. Het lijkt er dan ook op dat Van Aarden ne aankoerst op een verdeling van orders. Houdt de Schelde alles, dan gaat de MESK eraan onderdoor, blijkt uit de brief, en dat kost enkele honder den arbeidsplaatsen in Hengelo. De VMF waaruit de MESK voortkomt zou bovendien een aanzienlijk ver lies te verwerken krijgen. Flevocentrale Opvallend is dat de minister opnieuw spreekt over de mogelijkheid de Fle vocentrale alsnog op kolen om te bouwen, een order die voor de MESK zou zijn. Hij heeft al eerder gezegd dat hij hierover met de SEP praat. De SEP ontkende een en ander. Van Aardenne wil nu laten onderzoe ken op welke manier de orders eventu eel verdeeld kunnen worden. Daarmee kan hij alvast wellicht de zwarte piet van zich afschuiven wanneer de resul taten voor één van de twee bedrijven en de MESK loopt de meeste risico's negatief uitpakken. Het onderzoek door de externe deskundigen moet binnen een maand worden voltooid. Tegelijkertijd moeten de besprekingen tussen KMS en MESK over het zoge naamde convenant, een samenwer kingsverband tussen de bedrijven dat orderverdeling en kennisuitwisseling moet regelen, worden voortgezet. „Hierbij kunnen ook andere vormen van samenwerking aan de orde ko men", schrijft de bewindsman. Hjj heeft enige haast met het onder zoek en het uitzetten van nieuw beleid; overigens zijn de problemen niet zo urgent dat er een onmiddellijk ingrij pen is vereist. Beide bedrijven zijn in staat enige onderbezetting op te van gen. Van Aardenne wil tot slot tegengaan dat de beide centrale ketelbouwers zich zullen begeven op bijvoorbeeld de markt voor kleine ketels; die blijft gereserveerd voor andere bedrijven. MIDDELBURG - „Het gaat niet aan zuiveringstechnische werken.in Zee land vertraagd uit te voeren, omdat Belgiè onvolonvoldoende aan zuive ring doet. We moeten hier eerst zelf de zaken op orde krijgen en pas dan kunnen we praten met anderen". Dat zei gedeputeerde mr. J. P. Boersma vrijdagmiddag tijdens een vergade ring van de statencommissie voor milieuhygiëne, die sprak over de visie van het dagelijks bestuur van de pro vincie, dat de bouw van waterzuive ringsinstallaties niet verder mag wor den vertraagd. Van verschillende kanten werd aange duid, dat de bouw van de installaties leidt tot hogere heffingen voor de bur gers. Dr. ir. C. W. C. van Beekom (vvd) vroeg zich af wat in dat opzicht maat schappelijk nog aanvaardbaar is en ook de heren G. Christiaanse en Th. F. C M. Baert (beiden cda) spraken met zorg over de oplopende tarieven. Gede puteerde Boersma: „Wij zitten ook wel naar die oplopende kosten te kijken. Maar doorgaan met vervuilen is maat schappelijk onaanvaardbaar. We zul len wel moeten". De gedeputeerde stel de overigens, dat de waterschappen, die de zuiveringstaak uitvoeren, zelf methoden kunnen zoeken om de verho ging van zuiveringsheffingen enigszins geleidelijk te laten verlopen. Daarbij kan worden gedacht aan fondsvorming of een diverse methoden van afschrij ving van installaties. De statencom missie ging, met een algemeen gedeel de bezorgdheid over de stijgende hef fingen, tenslotte akkoord met de ziens wijze. dat niet verder getemporiseerd moet worden bij de bouw van zuive ringstechnische werken. Inwoner Oostburg aangehouden voor oplichting garagehouders OOSTBURG De 34-jarige C. V. uit Oostburg is donderdagavond om streeks 11 uur. op weg naar de veer pont te Breskens aangehouden door de rijkspolitie groep Oostburg, op ver denking van oplichting van twee gara gehouders. De man betaalde op 29 maart jongstle den met een ongedekte giro overschrij- vingskaart een Mercedes by een gara gebedrijf in Oostburg. Het ging om een bedrag van 1250 gulden. Deze auto werd door V. in Haarlem doorverkocht. Op 9 april deed hij hetzelfde bij een garagebedrijf in Vlissingen. Het ging hier om een Mercedes ter waarde van 5800 gulden. Deze auto is aan de garage teruggegeven. Tussentijds probeerde V. in Bloemen- daal eveneens een garagehouder op te lichten. Deze accepteerde de over- schrijvingskaart niet, daar dit geen wettig betaalmiddel is. V", werd donder dagavond ingesloten. Vrijdag werd hij, nadat hij zijn daden had bekend, vrij gelaten. ETI-BULLETIN Van Aardenne ZEEUWSE Kaartje ;|i| Slechts één onzer collega's be- trad gistermorgen met moede tred de redactieburelen. •ji; Hij zette zich verjlensd achter zijn bureau en sprak: ,Nou heb ik tweehonderd kaar- tjes laten maken met de tekst: :|:j Hartelijk dank voor de geluk- wens' die ik van U mocht ontvan- gen bij gelegenheid van de ko- ninklijke onderscheiding, mij door Hare Majesteit toegekend'. Die kaartjes kan ik wel weggooi- en". MIDDELBURG - Het Provin ciale werkgelegenheidsfonds is in de eerste plaats bedoeld voor het scheppen van nieuwe, blijvende arbeidsplaatsen in de commerciële sector. Alleen bij wijze van hoge uitzonde ring kan uit het fonds steun worden verleend voor het be houden van werkgelegenheid. Dat staat in een artikel in het bulletin van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland over het werk gelegenheidsfonds. Met nadruk wordt gesteld, dat het fonds niet bedoeld is voor het op de been houden van ver- liesmakende bedrijven zonder toe komst. Ouderenbonden Goes willen gesprek met apotheken over wachttijden GOES De drie ouderenbonden in Goes willen een gesprek met de beide apotheken in de Ganzcstad. Aanlei- ding: de lange wachttijden bij het afhalen van medicijnen. De bejaarden- bonden vragen zich af of daar niets aan te doen is. De drukte bij de apotheken kwam aan de orde tijdens een contactmorgen van drie bonden. Die was grotendeels gewijd aan het openbaar vervoer. Gepraat werd on- dermeer over de stadsdienst, de bereik- baarheid van de ziekenhuizen Berg- zicht en St.-Joanna en het nieuwe Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Ook werd aandacht besteed aan de moeite die gehandicapten en slecht ter been zijnde ouderen hebben om op het perron van de Nederlandse Spoorwe gen in Goes te komen. De voorlich tingsmiddag op 18 mei gaat over pedi cure In de afgelopen tijd is uit de aanvragen duidelijk geworden, dat niet altijd vol doende duidelijkheid bestaat over de criteria, die worden gehanteerd bij steunverlening. Die houden in, dat een project toe komstmogelijkheden moet hebben, dat geen duidelijke verstoring van de concurrentieverhoudingen plaatsvindt en dat nieuwe en blijvende werkgele genheid wordt gecreëerd. Als er andere financieringsmogelijkheden zijn, kan geen steun via het fonds worden gege ven. In het ETI-bulletin zijn verder be schouwingen opgenomen over onder meer de stand van de werkgelegenheid in Zeeland en de rol, die gemeenten kunnen spelen bij de bestrijding van de werkloosheid. De bouwput voor de Spuisluis bij Bath aan de rand van de Oosterschelde. (Luchtfoto Lex de Meester). M, BATH De Bathse Spuisluis en sifon hebben in korte tijd vorm gekregen. De twee kunstwerken ko men aan het eind van het Spuika- naal, dat in het kader van de com- partimenteringswerken Ooster schelde ten westen van de Schelde- Rijnverbinding wordt aangelegd. In het najaar van 1982 begon de uitvoering van de betonwerken (de bouwput voor de sluis was toen al geruime tijd klaar). Die werken komen aan de Spuisluis in mei 1984 gereed; het betonwerk aan de sifon is al in augustus 1983 klaar. Volgens L. Batterink (projectleider Oesterdam/Spuikanaal) en D. van Sabben (projectleider aanleg Spuikanaal) verloopt het project zeer voorspoedig, mede door de afge lopen zachte winter. Er is zelfs enige voorsprong op het tijdschema. De Spuisluis zal omstreeks 1986 operationeel zijn. Na het betonwerk moeten de bewegingswerken en schuiven worden aangebracht en is er nog grondwerk nodig (wegbagge- ren ringdijken bouwput). Door de sluis zal in de toekomst het overtolli ge zoete water uit de oostelijke randmeren (Krammer/Volkerak; Schelde-Rijnkanaal; Zoommeer) worden geloosd op de Westerschel de. De sluis krijgt 6 betonnen ko kers, elk 3.50 meter breed, 5.50 meter hoog en 64 meter lang (met inbegrip van een uitstroomwerk 86 meter lang). De bodem van de kokers ligt op NAP -5 meter. Half in en achter de dijk komt een schuivengebouw. De spuicapaciteit is gemiddeld 100 kubieke meter per seconde. Vervatsysteem Er wordt gebruik gemaakt van een vrij vervalsysteem. Het water loopt door het Spuikanaal vanzelf naar de sluis. Zodra het water in de Westerschelde lager staat dan in het kanaal, kan er gespuid worden. In de kokers komen schuiven en deuren. De deuren dienen als een soort terugslagklep om het Wester- scheldewater uit het Spuikanaal te houden en met de schuiven kan het spuitregime geregeld worden. In het kanaal zullen de stroomsnel- heden gering zijn: bij de sluis zijn ze hoger. Aan de Westerscheldekant komen een stortebed en een stroom- verdeler, om uitschuring van de bo dem tegen te gaan. Aan de kant van het Spuikanaal wordt een beveili ging aangebracht tegen al te opdrin gerige recreanten. Uit bezuinigings overwegingen is er op de sluis be knibbeld. Aanvankelijk zouden er in ruwbouw 10 kokers komen, waarvan 6 operationeel en 4 in reserve voor uitbreiding (wanneer er een grotere spuicapaciteit dan gemiddeld 100 m3/seconde nodig is). Er zijn uitein delijk 4 kokers weggelaten. Als er later meer gespuid moet worden, dan is er een nieuw werk nodig. De sifon wordt gebouwd in het verleng de van een soortgelijk kunstwerk dat al op de bodem van het Schelde- Rijnkanaal ligt. Er komen 2 beton nen kokers, met een lengte van 160 meter. De sifon is onderdeel van een hop- pelsloot, die het oppervlaktewater van 5 polders ten oosten van de Schelde-Rijnverbinding moet af voeren via de uitwateringssluis van het waterschap Noord- en Zuid- Beveland bij Bath, westelijk van het Schelde-Rijnkanaal. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie vindt, dat de Zeeuwse VW zich in de werving van toeristen de komende tijd meer moet richten op de Engelse markt. Dat bleek vrijdagmorgen in de statencom missie voor bestuurszaken, waar men algemeen goedkeurend deed over een voorstel van gedeputeerde staten geld te geven om bij de provinciale VVV een stafmedewerker voor promotie en een secretaris of secretaresse aan te stellen. „De Engelse markt is, naast die in Duitsland, belangwekkend voor Zee land," zei gedeputeerde J. B. Ventevo- gel. „Elk jaar komen er bij Vlissingen zo'n 800.000 Engelsen op Nederlandse bodem. Het moet mogelijk zijn daar van een groter deel in Zeeland te houden". Hij onderstreepte, dat het beleidsplan van de VW vorig jaar in de staten aan de orde is geweest en dat in die discus sie vooral werd benadrukt aandacht te geven aan de slecht weer- accommodaties, het toeristisch promo tiebeleid, goedkope logiesverstrekking en verlenging van het seizoen. „We willen voorrang geven aan het promo tiebeleid," aldus de gedeputeerde. De bedoeling is, dat van de 150 mille, die de nieuwe stafmedewerker plus secre taresse kost, 90 procent -135 mille - per jaar door de provincie wordt betaald; daardoor komt deprovinciale subsidie voor de VW op ongeveer 4,5 ton. In zijn reactie op opmerkingen uit de commissie beklemtoonde de heer Ven- tevogel de groeikansen van de recrea tie en de effecten op de werkgelegen heid. Kanttekening Op de kanttekening van WD- commissielid L. A. M. Elcnbaas dat het „jammer is dat niet eerder een promotiemedewerker is benoemd", betoogde de gedeputeerde dat het sei zoen 1983 in dit opzicht „verloren" is en dat „alle zeilen bijgezet moeten worden" om voor 1984 iets aan de promotie van Zeeland te doen. Hij wees in relatie tot deze zaak op de uitvoerige, veel tijd vergende contac ten, die er zijn geweest met het VW- bestuur over de noodzaak om tot een duidelijker promotiebeleid te komen. „Daarover bestaat nu overeenstem ming". De gedeputeerde het weten, dat de provincie zich bereid heeft ver klaard de kosten voor twee semi- permanente informatieposten op de Grevelingendam en langs rijksweg 58 te betalen. Mevrouw G. de Vries-Hommes (pvda) vroeg de aandacht van gs voor een grotere inbreng vanuit de provincie in het bestuur van de Zeeuwse VW. Ventevogel verklaarde, dat hij er zelf niet voor voelt om deel uit te maken van het bestuur, maar dat denkbaar is dat via de staten de invloed wordt vergroot. Wel noemde hij de kwestie van de bestuurskracht van de VW een zaak, die ook in de uitwerking van het recreatiebeleid aan de orde komt. Tot zolang wilde hij deze zaak uitstellen. WD-woordvoerder J. G. van Zwieten vroeg zich af of er in Middelburg niet kan worden gedacht aan gezamenlijke huisvesting van Middelburgse en pro vinciale VW, „met een open etalage voor de provinciale instelling". Daar zag mevrouw De Vries (pvda) weinig heil in, gezien de verhoudingen van plaatselijke, regionale en provinciale VW. „Zorg maar dat ze goed apart blijven. Anders wordt er elders gezegd: waarom kan dat in Middelburg wel en bij ons niet - en dat geeft dan elders weer allerlei moeilijkheden". De gede puteerde vond die interventie een tref fende illustratie van „de porseleinkast, die het VW-wezen soms is". De statencommissie sprak zich er una niem voor uit, dat men inricht wil hebben in de provinciale prioriteiten voor 1984 vóór gs zich daarover bij de voorbereiding van de begroting uit spreken. Men wil daar niet achteraf mee te maken krijgen, maar er over kunnen spreken, vóór gs een stand punt innemen. „Desnoods maar in een besloten vergadering", opperde J. G. van Zwieten (wd). Wat hem op een vermaing kwam te staan van de PvdA en commissievoor zitter P. G. van den Bosse (cda): „Niet in beslotenheid. Het gaat over openba re zaken", zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7