Koninklijke onderscheiding voor drie Zeeuwse PTT-ers Koninklijk zilver voor bakker Pieter Gaakeer Koninklijk goud voor ambtenaar W. C. Klooté Lintjesregen onterecht woord... TWEEMAAL ZILVER, EENMAAL GOUD PZC/provincie Zilver voor politieman De Regt in Kortgene VOLGENDE WEEK IS UW PZC EXTRA GELD WAARD! LET OP DE PZC PLUSPUZZEL Koninklijk zilver voor politieman J. Boonman Burgemeester Baerends van Tholen speldde de zilveren koninklijke medaille op bij 'bakker' Pieter Gaakeer in Sint- Annaland IN SINT ANNAI.ANI) GOES De jaarlijkse decora- tiegolf spoelde vrijdag ook door de gelederen van het postdistrict Middelburg. In het Lunchcafé in Goes ontvin gen in totaal zeven PTT-ers een koninklijke onderschei ding. Vier man van hen werken in het Brabantse deel van het district en drie PTT- ers, K. J. van Drongelen, J. A. van Es en J. J. Franse, vielen de eer te beurt vanwege hun staat van dienst in Zeeland. Om de medailles op de revers van de ambtenaren te spelden waren verscheidene burge- Oud-bankdirecteur A. Rijk Ovezande: zilveren medaille OVEZANDE - In verband met zijn ver diensten als bankmedewerker en zijn inzet voor de dorpsgemeenschap van Ovezande is A. Rijk vrijdag koninklijk onderscheiden. Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel reikte de Ovezande- naar de zilveren eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uit, De gedecoreerde was tot vorig jaar (hij trad toen vervroegd uit) directeur van het Rabobank-kantoor in Heinkens- zand. In 1946 begon Rijk in het bankwezen als beheerder/kassier van de Boerenleen bank in Ovezande. Na de fusie van de Raiffeissen- en Boerenleenbanken in 1973 werd hij directeur van de Rabo bank in Heinkenszand. Rijk is voorts verdienstelijk geweest als secretaris van de voetbalclub in Ovezande, als be stuurslid van de bibliotheek en mede werker van het plaatselijk parochie blad. De onderscheiding werd in kleine kring ten huize van de familie Rijk op gespeld. Het was de bedoeling dat ook de 's-Heer Abtskerkenaar M. H. van Lïere vrijdag een koninklijke onderscheiding zou hebben gekregen, onder meer vanwege zyn bestuurslidmaatschap van het mussengilde Ons Genoegen. Van Liere is evenwel ziek. Zodra hij hersteld is krijgt hij zijn lintje (eveneens de zilve ren eremedaille) alsnog. In Den Haag ontving J. P. Bijland, die sinds enkele jaren in Heinkenszand woont, een gouden eremedaille. Hij heeft jarenlang bij de plantsoenen dienst van de gemeente Den Haag ge werkt. Zijn activiteiten voor de padvin derij vormden ook een belangrijke re den waarom hem de onderscheiding is toegekend. Gouden medaille mevrouw De Rooy uit Wemeldinge WEMELDINGE - Mevrouw P. J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge heeft vrij dag in Dordrecht de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Tot haar ver huizing naar het Zeeuwse kanaaldorp was mevrouw De Rooy bijzonder actief in het Dordtse verenigingsleven. Zij heeft onder meer in de plaatselijke sportraad gezeten, in overkoepelende organen van vrouwenverenigingen en in de Europese beweging. Nissenaar Bos met 'zilver' beloond NISSE - De 50 jaar, die de 73-jarige J. C. Bos uit Nisse al actief is in de plaatse lijke CNV Hout- en Bouwbond-afde ling werd vrijdag beloond met een ko ninklijke onderscheiding. De Borselse burgemeester drs G. C. G. van den Heu vel speldde de heer Bos die dag de zil veren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Bij die gelegen heid maakte de burgemeester ook ge wag van de talrijke andere functies die Bos in de plaatselijke gemeenschap heeft vervuld. De onderscheiden inwoner uit Nisse was zelf werkzaam in de bouw. Hij be hartigde vanaf 1933 de belangen van de werknemers onder meer als penning meester in het plaatselijke bestuur van de Hout- en Bouwbond van het CNV. „Ze hebben u al 50 jaar op die post ge handhaafd. Dat geeft al aan dat u die functie zonder telfouten naar ieders te vredenheid gestalte geeft", merkte bur gemeester Van den Heuvel op. Hij wees ook op de noodzaak dat er vertegen woordigers in een gemeenschap zijn die de belangen willen behartigen. De heer Bos deed dat van 1945 tot 1949 ook als raadslid van Nisse. In dit Zuid- bevelandse dorp is hij tevens vanaf 1952 actief als plaatselijk vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Twaalf jaar geleden stapte hij ook nog In het rayonbestuur van de Hout- en Bouwbond CNV. Tussen 1945 en 1971 was Bos notabel bij de Nederlands hervormde kerk in Nis se. Vanaf 1973 is hij in die gemeenschap actief als koster. Ook voor de muziek vereniging 'Ons Genoegen' uit Nisse speelde hij. tot de opheffing in 1971. een actieve rol. Hij deed dat al vanaf 1929. Voor de Borselse burgemeester al met al genoeg reden om de inwoner uitNisse met de eremedaille in zilver te onder scheiden. meesters naar Goes gekomen. J. L. de Wild, de districtsdirec teur, leidde de bijeenkomst. Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel van Borsele speldde de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op het colbert van J. J. Franse uit Kwadendamme. Fran se is als hulpbesteller in Kwadendam me begonnen en werd in 1952 besteller- stationhouder. Later kreeg hij een aan stelling in de functie van kantoorhou der. Op 1 februari 1982 maakte hij gebruik van de regeling flexibele uit treding Naast zijn werk was hij vak bondsbestuurslid en werkend lid van een muziekvereniging. VLISSINGEN - „Het woord 'lintjesre gen' geeft de indruk 'die er één vangt, heeft er een'. Niets is echter minder waar. Uit de voordracht blijkt de grote inzet van de betrokkene bij zijn werk. 'Lintjesregen' is een onterecht woord". Met deze woorden besloot kapitein luitenant-ter-zee F. A. J. de Boer, commandant maritieme midde len Schelde, vrijdag zijn toespraak ter gelegenheid van de toekenning van eremedailles aan drie leden van het marine korps in Vlissingen. De heren B. T. Liefrink en B. A. Schierboom werden onderscheiden met de ereme daille in goud met de zwaarden. De heer E. Hofkamp kreeg de eremedaille in zilver met de zwaarden. De drie marinemensen werden na af loop van het traditionele 'Alle hens voor de boeg', dat ter gelegenheid van koninginnedag, werd gehouden ten overstaan van officieren, onder officieren manschappen de bij de on derscheiding behorende versierselen opgespeld door commandant De Boer. Adjudant-onderofficier Liefrink uit Vlissingen kreeg de onderscheiding, zo bleek uit de door de commandant voorgelezen motivering, vanwege de goede wijze waarop hij zich van zijn taken heeft gekweten. Als chef- verbindingsdient en chef huishoudelij ke dienst van het oorlogshoofdkwartier K. J. van Drongelen uit Axel glunderde van trots toen De Wild zich zijn voor naam herinnerde. Hij kreeg de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Van Dronge len begon in 1942 als reserve lokale kracht in Terneuzen. Na een overplaat sing naar Axel keerde hij weer naar Terneuzen terug. Ditmaal in de functie van chef postverkeer. Destijds leidde hij in zijn vrije tijd leerlingen op voor het post-vakexamen. In het Axelse verenigingsleven bekleedt hij verschil lende functies. Het opspelden van de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oran je-Nassau op de jas van J A. van Es uit Wemeldinge nam de Kapelse burgerva der G. Huitsing voor zijn rekening Van Walcheren heeft hij in belangrijke maie bijgedragen aan het welslagen van de NAVO-oefening 'Northern Wedding' in 1982. Daarnaast heeft hij. aldus de commandant, een wezenlijk aandeel geleverd bij de integratie van vrouwe lijke militairen. Zijn sociale bewogen heid blijkt onder meer uit zijn activitei ten voor het jeugdwerk in de regio. Kikvorsmannen De uit Terneuzen afkomstige adjudant onder-officier Schierboom, die op 1 augustus van dit jaar de dienst verlaat, werd onderscheiden wegens zijn 'nim mer aflatende plichtsbetrachting en loyaliteit ten opzichte van het korps mariniers en het korps marine. Zijn bemoeienissen met de opleiding tot kikvorsman had een versteviging van de banden tussen marine en mariniers ten gevolg, aldus commandant De Boer. De eremedaille in zilver met de zwaar den werd sergeant-majoor Hofkamp uit Middelburg toegekend omdat hij zich een loyaal onder-officier heeft ge toond, 'die een grote plichtsbetrach ting paart aan vakkennis en een uitse- kend inzicht op technisch gebied'. De heer Hofkamp was onder meer betrok ken bij het onderhoud van Hr Ms Piet Heyn. „Mede dankzij deze voortreffelij- Es maakte zijn start bij het postbedrijf in 1942 als hulpbesteller in Wemeldin ge. Vierentwintig jaar later had hij de maatschappelijke ladder zodanig be klommen dat hij zichzelf employé 1 kantoorhouder kon noemen. Buiten de PTT was hij bestuurslid van een mu ziekvereniging en kaderlid van een Kabo afdeling. Na het ceremoniële gedeelte konden de aanwezigen zich te goed doen aan een koud buffet. Buiten de zaal kwam een muziekvereniging de onderscheidenen een aubade brengen. Koninklijk zilver voor M. Verspoor uit Bruinisse BRUINISSE - Het oud-gemeente raadslid van Bruinisse M. Verspoor is vrijdagmorgen koninklijk onderschei den met de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter T. C. Hekman speldde hem het lin tje op tijdens een feestelijke bijeen komst in de raadszaal van het Bruse gemeentebuis. Hij kenschetste Ver spoor als een gew aardeerd burger. De gedecoreerde heeft van 1968 tot 1982 deel uit gemaakt van de Bruse raad voor de groepering Algemeen Belang. Hü is ook jarenlang bestuurslid ge weest van de vissersvereniging. Al twin tig jaar is hij voorzitter van de voetbal vereniging Bruse Boys Verder bekleedt Verspoor onder meer een functie in de Koninklijke Nederlandse Jagersbond. Hekman bleek blij te zijn met de onder scheiding voor het oudraadslid. Hij vond dat Verspoor zich in de loop dei- jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap van Bruinisse." De burgemeester prees de onderschei dene voor de markante manier waarop hij de dingen tijdens vergaderingen soms weet te zeggen. t ke onderofficier wist dit schip tijdens haar opwerkperiode de bijzonder hoge en uitzonderlijke score van 'Good' te SINT ANNALAND - Vorig jaar stopte Pieter Gaakeer uit Sint Annaland op 70-jarige leeftijd met zijn bakkersbe drijf. Aan het in weer en wind bezorgen van brood, ook in de afgelegen polders, kwam een eind. Als blijk van waarde ring kwam burgemeester E. Baerends KORTGENE - Veertig jaar diende G. E. de Regt uit Kortgene bij het korps rijkspolitie. Ook maakte de Xoordbe- velander zich verdienstelijk voor het gemeenschapsleven, voornamelijk op kerkelijk gebied. Al met al reden ge noeg voor koningin Beatrix om de poli tieman te onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Overste J. J. Veenstra, districtscommandant van de rijkspolitie Zeeland speldde De Regt de versierselen op. In korte be woordingen liet de overste zich lovend uit over de onderscheidene. Veenstra benadrukte daarbij de serieuze en cor recte manier, waarop De Regt altijd heeft gewerkt. De uitreiking van het ere-metaal vond vrijdag plaats in de raadszaal van het gemeentehuis in Kortgene. Behalve vertegenwoordigers van de gemeente, hadden zich familieleden, kennissen en een groot aantal collega-politiemensen in de zaal verzameld. Loco-burgemeester L. M. van der Weele sprak waardering uit namens de ge meente voor de politieman. „Ik hoop u de onderscheiding met trots zult dra gen. En nog vele jaren", aldus de loco burgemeester. Voorts overhandigde hij De Regt een envelpp met inhoud. J. Markussen, groepscommandant van de groep Noord-Beveland van de rijks politie feliciteerde De Regt namens het Noord-Bevelandse politie-team. Uit naam van die groep gaf hij hem gereed schap cadeau. De Regt heeft tot 1966 in de actieve dienst gezeten bij de rijkspolitie op Wal cheren. Daarna is hij in Kortgene te recht gekomen als administrateur, wel ke functie hij tot op heden uitoefent. verwerven", zo besloot commandant Den Boer zijn toespraak tot de onder scheidenen. van Tholen hem vrijdag de eremedail le in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau opspelden. De burge meester was blij dat de Oranjezon dit jaar ook voor de familie Gaakeer straalde. Hij herinnerde eraan dat bak ker Gaakeer als zodanig 58 jaar werk zaam was. Telg uit een gezin van 13 kinderen moest hij in een moeilijke tijd alles van de grond af opbouwen. „De jongeren van vandaag kunnen zich niet voorstellen hoe dat toen ging. U moest betalen - 3.50 gulden per week - om in het bakkersvak actief te zijn", vertelde Baerends. Hij vond dat Gaak- KRUININGEN - Volkomen verrast bleek opperwachtmeester J. Boonman van de groep Reimerswaal van de rijkspolitie vrijdagtoen zijn vrouw hem uitnodigde naar het gemeente huis in Kruiningen te gaan. De rayon commandant van Rilland werd - daar eenmaal aangekomen - in een volle raadszaal ontvangen om de eremedail le in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst te nemen. Plaatsvervangend districtscomman dant D. van de Meeberg van de rijkspo litie Zeeland reikte hem deze onder scheiding uit. Daarbij was een groot aantal belangstellenden aanwezig. Fa milie, kennissen, oud-collega's, mensen van de gemeente en natuurlijk politie mensen van de groep Reimerswaal. Van de Meeberg zei dat het voor een politieman noodzakelijk is belangrijke koninklijk zilver HANSWEERT - Sjefke Aertsen uit Hansweert kan zonder overdrijven een eersteklas krantenbezorger genoemd worden. Al meer dan 35 jaar stopt hij elke morgen de PZC in de bus van de abonnees in Hansweert en omgeving. Slechts een enkele keer liet hij verstek gaan, wanneer het echt helemaal niet meer ging. Daarom werd hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Burgemeester H. Boer van Reimers waal speldde Aertsen de yersierselen op. Dat gebeurde vrijdagochtend in de roomskatholieke parochie van Hans weert. Burgemeester Boer vertelde dat er mensen zijn, waar weinig van wordt ge hoord, maar die toch belangrijk zijn voor een grote groep mensen. Hij zei met klem dat Sjefke Aertsen voor heel het dorp Hansweert veel betekent. „U bent onmisbaar in de Hansweertse sa menleving", stelde de Reimerswaalse eerste burger. Boer zei verder dat Sjefke iemand is die bij weer of geen weer de gladde en goede wegen opgaat om zijn werk te verrichten, Zo iemand, die elke morgen de krant brengt, wordt altijd verwelkomd, aldus de burgemeester. De Hansweertenaar is op velerlei terrei nen actief. Behalve het bezorgen van meerdere kranten, zet hij zich onder meer- met vaste regelmaat in voor het rooms-katholieke kerkkoor in het dorp. Onder de belangstellenden vrijdag, be vonden zich deputaties van het kerk koor. het comité leefbaarheid Hans weert en familieleden, eer de mensen in de volle zin van het woord service heeft verleend. Aanvan kelijk op de bakfiets, later met de auto trok hij steeds de polders in. „U bent één van de mensen die niet gauw op de voorgrond staan. Een man die zijn plicht deed en voor de samenleving steeds op pad was. U behoorde tot de werkers die we niet missen kunnen", meende de burgemeester. Hij voegde eraan toe dat Gaakeer alom bekend stond als een goede bakker. De uitrei kingvan de koninklijke onderscheiding vond plaats ten huize van de familie Gaakeer. en niet belangrijke zaken te kunnen on- d rscheiden. Dat kan Boonman - be toogde de plaatsvervangend districts commandant - „anders had hij het niet zo lang volgehouden". Burgemeester H. Boer sprak van een hoogtepunt in het leven van Boonman. „Maar al te vaak kabbelt het leven ge woon voort", zei hij. De burgemeester vertelde dat er alom waardering voor het optreden van de politieman be staat. Boonman is een geboren Zeeuw. Na de oorlog verliet hij de provincie evenwel om zich aan te sluiten bij de gemeente politie in Den Haag. Voorts werkte hij op de Nederlandse Antillen als politie man en maakte hij onder meer deel uit van de veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis. In mei 1981 belandde Boonman in Rilland als rayoncomman dant GOES - Het langdurige dienstverband van C. Jobse bij Van Gend en Loos in Goes is bekroond met een koninklijke onderscheiding, Vrijdag kreeg hij de zil veren ermedaille, verbonden aan de Or- de van Oranje Nassau. De onderschei- j ding werd hem uitgereikt tijdens een bijeenkomst in Utrecht, waarop elf me- dewerkers van Van Gend en Loos een j lintje ontvingen. Directeur J. Verstraa- ten speldde de decoraties op. Jobse was j op 1 februari veertig jaar in dienst bij de onderneming. Hij begon er als hulpbe- steller. Thans staat hij als groepsleider in Goes aan het hoofd van een tiental medewerkers. ADVERTENTIE De onderscheiden marinemensen; vlnr. B.A. Schierboom, B.T. Liefrink en E. Hofkamp. De drie Zeeuwse onderscheiden PTT-beambten, vlnr.: K.J. van Drongelen J.A. van Es en JJ. Franse. BIJ AFSCHEID IN AARDENBURG AARDENBURG Vrijdagmiddag kreeg gemeenteambtenaar W. C. Klooté bij zijn afscheid van Aarden- burg de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Burgemeester Lockefeer speldde de koninklijke onderscheiding op tijdens de offi ciële afscheidsreceptie op het ge meentehuis. De heer Klooté gaat per 1 mei met vervroegd pensioen na ruim 35 jaar onafgebroken op de secretarie van Aardenburg werkzaam geweest te zijn. De ambtelijke loopbaan van de in 1920 in Aardenburg geboren Klooté beslaat in totaal ruim 40 jaar. In 1940 en 1941 was hij werkzaam als volontair secretarieambtenaar in de toen nog zelfstandige gemeente Sint Kruis. Toen in 1941 de gemeente Burgemeester Lockefeer van Aardenburg speldt de gouden eremedaille op bij de heer Klooté. Groot Aardenburg werd gevormd, werd hij tot de bevrijding leider van de distributiedienst. Na twee jaar vrijwillige militaire dienst kwam Klooté eind 1946 terecht op het streekbureau voor de wederopbouw in Oostburg. Op 9 februari 1946' aanvaardde hij de functie van secre tarieambtenaar in Aardenburg. Hii hield zich daar onder meer bezig met de burgelij ke stand, militaire zaken en de toepassing van de jachtwet. Sinds 1980 was hij waarnemend se cretaris. Kil „Het wordt mij een beetje kil om het hart wanneer ik nu weer één van de ouderen zie vertrekken", sprak bur gemeester Lockefeer de geridderde toe. „Aan de buitenkant was u altijd rustig. Daar bewonderde ik u om. Tot na een tijdje ontdekte ifc dat er aan uw binnenkant een heel stuk bewogenheid zit". De scheidende ambtenaar werd verder toegespro ken door gemeentesecretaris G. van Vooren, die een aantal herinnerin gen aan de eerste jaren na de oorlog ophaalde. „Met u vertrekt één der laatste mohikanen", zei de secreta ris, „wij v/aren de twee laatst overge blevenen die de oorlog hadden mee gemaakt". Het afscheid werd verder bijge woond door familieleden, leden van de gemeenteraad, secretarie- personeel en enkele oud-gedienden van de secretarie. RA YONCOMMANDANT RILLAND J. Boonman, eremedaille in zilver. Zilveren medaille C. Jobse uit Goes Sjefke Aertsen, PZGbezorger in Hansweert, kreeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 36