Koninklijke onderscheiding voor drie Zeeuwse PTT-ers Zilveren medaille voor dirigent Bram Verschuur 'Lintjesregen onterecht woord... Koninklijk goud voor ambtenaar W. C. Klooté Onderscheiding voor twee Terneuzenaren Wissel Zeeuws- Vlaenderen TWEEMAAL ZILVER, EENMAAL GOUD VOLGENDE WEEK IS UW PZC EXTRAGELDWAARD! LETOP DE PZC PLUSPUZZEL 12 ZATERDAG 30 APRIL 1983 Twee koninklijk onderscheidenen in Oostburg: links A. Behage (brons) en rechts B. Verschuur (zilver). 'MUZIEK DOE JE NIET VOOR GELD' GOES De jaarlijkse decora- tiegolf spoelde vrijdag ook door de gelederen van het postdistrict Middelburg. In het Lunchcafé in Goes ontvin gen in totaal zeven PTT-ers een koninklijke onderschei ding. Vier man van hen werken in het Brabantse deel van het district en drie PTT- ers, K. J. van Drongelen, J. A. van Es en J. J. Franse, vielen de eer te beurt vanwege hun staat van dienst in Zeeland. Om de medailles op de revers van de ambtenaren te spelden waren verscheidene burge- Oud-onderwijzeres G. P. M. Amendt uit Hulst kreeg goud HULST De oud-onderwijzeres G. P. M. Amendt-Stallaert van de Sint- Willibrordusschool in Huist is vrij dagmorgen onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de- Orde van Oranje Nassau. Vorig jaar september nam zij afscheid van het onderwijs, na een carrière van zo'n 38 jaar. Burgemeester P. J. G. Molthoff speldde baar de medaille op tijdens een bijrenkomst in de Sint- Willibrorclusschool in Hulst. De burgemeester merkte op dat me vrouw Amendt een waardevol lid van het schoolteam is geweest, met wie het altijd prettig samenwerken was. Hij prees verder haar inventiviteit, die leidde tot onder meer het klassikaal bezoeken van raadsvergaderingen, ter wijl zij in haar lesprogramma ook een plaats inruimde voor gesprekken met voorlichters. En ook was het haar idee om met de leerlingen een raadsverga dering na te bootsen, waarin de leerlin gen de functie van raadslid vervulden. Buiten het onderwijs is mevrouw Amendt actief in het kerkelijk zang koor van Lamswaarde en de EHBO. Samen met haar echtgenoot richtte zij bovendien de carnavalsverenigingen in Lamswaarde en Vogelwaarde op. Zilver medaille voor Hulsterse mevrouw Lockefeer HULST Mevrouw E. Lockefcer- Bleijenbergh uit Hulst is voor haar vele verdiensten voor de gemeenschap - en met name voor de bejaarden en gepensioneerden - onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bur gemeester P. J. G. Molthoff speldde haar de bij de onderscheiding beho rende versierselen op tijdens een bij eenkomst in het gebouw van het ge coördineerd bejaardenwerk De Lieve in Hulst. 4 Mevrouw Lockefeer heeft - zo zei de burgemeester in zijn toespraak - ook haar steentje bijgedragen aan de Rey- nartcultus in Hulst en het literaire leven, want zij heeft haar echtgenoot, die toneelstukken met een historische achtergrond schreef en regisseerde, met raad en daad bijgestaan en ook veel werk verricht op dat gebied achter de schermen. Zij organiseerde zelfs literaire cursussen bij haar thuis. Ruim tien jaar geleden meldde zij zich aan bij de rk-bejaardenbond. „Ook daar bleven uw kwaliteiten niet onop gemerkt", zei Molthoff. Mevrouw Loc kefeer heeft verder een rol gespeeld in de oprichting, begin jaren zeventig, van het gecoördineerd bejaardenwerk in de gemeente. Tot eind vorig jaar was zij secretaresse van het bestuur. Koninklijk zilver voor M. A. G. Pluijm Sint-Jansteen HULST De amateurtoneelspeler M. A. G. Pluijm uit SintJansteen is vrij dagmorgen onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter P. J. G. Molthoff van Hulst kwam he, thuis de medaille opspelden. De heer Pluijm geniet in Sint-Jansteen en Heikant grote bekendheid om zijn acteertalent. Burgemeester Molthoff sprak zijn waardering uit voor Pluijm's inzet voor het amateurtoneel. De heer Pluijm meldde zich in 1945 aan bij de camere van rhetorica Sint Jan ten Steene en is daarvan nog steeds lid. „Zijn jarenlange ervaring en zijn tome loze inzet voor de verbreiding van het amateurtoneel maken hem tot een zeer gewaardeerd lid", zei de burgemeester. De heer Pluijm speelde zijn eerste rollen in het patronaatstoneel in Sint- Jansteen tussen 1915 en 1919. In '20 werd hij lid van de toneelafdeling van de fanfare Opwaarts. Daarvan bleef hij lid tot 1940, het jaar waarin de vereni gingen, die zich wensten aan te sluiten bij de Kultuurkamer, automatisch op hielden te bestaan. Ook was hij lid van de muziekvereniging in Heikant, waar hij bugel speelde en ook daar hield hij zich bezig met amateurtoneel. Van de toneelafdelingen van de beide muziek gezelschappen is hij de mede-oprichter geweest. meesters naar Goes gekomen. J. L. de Wild, de districtsdirec teur, leidde de bijeenkomst. Burgemeester drs G. C. G van den Heuvel van Borsele speldde de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op het colbert van J. J. Franse uit Kwadendamme. Fran se is als hulpbesteller in Kwadendam me begonnen en werd in 1952 besteller- stationhouder. Later kreeg hij een aan stelling in de functie van kantoorhou der. Op 1 februari 1982 maakte hij gebruik van de regeling flexibele uit treding. Naast zijn werk was hij vak bondsbestuurslid en werkend lid van een muziekvereniging. VLISSINGEN - „Het woord 'lintjesre gen' geeft de indruk 'die er één vangt, heeft er een'. Niets is echter minder waar. Uit de voordracht blijkt de grote inzet van de betrokkene bij zijn werk. 'Lintjesregen' is een onterecht woord". Met deze woorden besloot kapitein luitenant-ter-zee F. A. J. de Boer, commandant maritieme midde len Schelde, vrijdag zijn toespraak ter gelegenheid van de toekenning van eremedailles aan drie leden van het marine korps in Vlissingen. De heren B. T. Liefrink en B. A. Scbierboom werden onderscheiden met de ereme daille in goud met de zwaarden. De heer E. Hofkamp kreeg de eremedaille in zilver met de zwaarden. De drie marinemensen werden na af loop van het traditionele 'Alle hens voor de boeg', dat ter gelegenheid van koninginnedag, werd gehouden ten overstaan van officieren, onder officieren manschappen de bij de on derscheiding behorende versierselen opgespeld door commandant De Boer. Adjudant-onderofficier Liefrink uit Vlissingen kreeg de onderscheiding, zo bleek uit de door de commandant voorgelezen motivering, vanwege de goede wijze waarop hij zich van zijn taken heeft gekweten. Als chef- verbindingsdient en chef huishoudelij ke dienst van het oorlogshoofdkwartier K. J. van Drongelen uit Axel glunderde van trots toen De Wild zich zijn voor naam herinnerde. Hij kreeg de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Van Dronge len begon in 1942 als reserve lokale kracht in Terneuzen. Na een overplaat sing naar Axel keerde hij weer naar Terneuzen terug. Ditmaal in de functie van chef postverkeer. Destijds leidde hij in zijn vrije tijd leerlingen op voor het post-vakexamen. In het Axelse verenigingsleven bekleedt hij verschil lende functies. Het opspelden van de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oran je-Nassau op de jas van J. A. van Es uit Wemeldinge nam de Kapelse burgerva der G. Huitsing voor zijn rekening. Van Walcheren heeft hij in belangrijke maie bijgedragen aan het welslagen van de NAVO-oefening 'Northern Wedding' in 1982. Daarnaast heeft hij, aldus de commandant, een wezenlijk aandeel geleverd bij de integratie van vrouwe lijke militairen. Zijn sociale bewogen heid blijkt onder meer uit zijn activitei ten voor het jeugdwerk m de regio. Kikvorsmannen De uit Terneuzen afkomstige adjudant onder-officier Schierboom. die op 1 augustus van dit jaar de dienst verlaat, werd onderscheiden wegens zijn 'nim mer aflatende plichtsbetrachting en loyaliteit ten opzichte van het korps mariniers en het korps marine. Zijn bemoeienissen met de opleiding tot kikvorsman had een versteviging van de banden tussen marine en mariniers ten gevolg, aldus commandant De Boer. De eremedaille in zilver met de zwaar den werd sergeant-majoor Hofkamp uit Middelburg toegekend omdat hij zich een loyaal onder-officier heeft ge toond, 'die een grote plichtsbetrach ting paart aan vakkennis en een uitse- kend inzicht op technisch gebied'. De heer Hofkamp was onder meer betrok ken bij het onderhoud van Hr Ms Piet Heyn. „Mede dankzij deze voortreffelij- Es maakte zijn start bij het postbedrijf in 1942 als hulpbesteller in Wemeldin ge. Vierentwintig jaar later had hij de maatschappelijke ladder zodanig be klommen dat hij zichzelf employé 1 kantoorhouder kon noemen. Buiten de PTT was hij bestuurslid van een mu ziekvereniging en kaderlid van een Kabo afdeling. Na het ceremoniële gedeelte konden de aanwezigen zich te goed doen aan een koud buffet. Buiten de zaal kwam een muziekvereniging de onderscheidenen een aubade brengen. OOSTBURG Het leven van de 69- jarige Bram Verschuur uit Oostburg staat in het teken van de muziek. Als achtjarige begon hij op de 'kleine trom', en sinds 1956 was hij dirigent van de muziekvereniging 'Elk naar zijne krachten' in St. Kruis, en 'De Aardenburgsche Fanfaren'. In 1970 ging de vereniging van St. Kruis op in de Aardenburgse club, waar Ver schuur tot begin dit jaar de dirigeer stok hanteerde. Vrijdag werd hem daarvoor de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau opgespeld door burge meester C. Spijkerboer in Oostburg. „U bent een streekfiguur. Uw activitei ten zijn niet opgehouden bij de ge meentegrenzen", kenschetste burge meester W. Lockefeer, erevoorzitter van de 'Aardenburgsche Fanfaren' bij de uitreiking. De gedecoreerde heeft erg veel gedaan voor de amateuristische muziekbeoefe ning in de regio, zonder daar overigens iets aan te verdienen. „Ik heb er altijd nog op toegelegd", zei hij. „Maar mu ziek, dat doe je voor je plezier, niet voor het geld". Gouden medaille mr W. L. Zuidema in Zierikzee ZIERIKZEE - Loco-directeur mr W. L. Zuidema van de directie Rijks Belas tingen Breda heeft vrijdag een konink lijke onderscheiding uitgereikt aan P. J. van der Welle, commies bij de in spectie directe belastingen in Zierik zee. De De heer Van der Welle, die werk zaam is bij de controle loonbelasting, ontving een gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oraiye Na- ssaifcJflij begon zijnloopbaan in 1948 als assistent bij de rijks belastingen in Zie rikzee. De heer Van der Welle kreeg de gouden medaille opgespeld tijdens een bijeenkomst in de kantine van het be lastinggebouw. Oud-raadslid Hulst F. E. Plasschaert in Clinge kreeg koninklijk zilver CLINGE Het Hulster oud-raadslid F. E. Plasschaert uit Clinge is vrijdag morgen onderscheiden met de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter P. J. G. Molthoff speldde hem de bij de onderscheiding behorende versier selen op. „U staat bekend als een actief lid van de gemeenschap, waarop men altijd een beroep kan doen", motiveer de de burgemeester de toekenning van de koninklijke onderscheiding. Van 1958 tot 1970 is de heer Plas schaert raadslid geweest van de voor malige gemeente Clinge. In die periode bekleedde hij het wethouderschap van 1966 tot 1970. Van 1978 tot en met 1982 was hij raadslid van de gemeente Hulst. Ook in het verenigingsleven was de heer Plasschaert actief. Volgens burge meester Molthoff is onder meer onder zijn leiding de fanfare Weldoen door Vermaak in niet onbelangrijke mate uitgegroeid en werd het muzikaal peil sterk verbeterd. Verder is de onder scheiden Clingenaar voorzitter van de stichting Malpertuus, die het gemeen schapscentrum beheert. Verschuur componeerde de 'verbroede ringsmars' voor de Aardenburgse 'zus- tergemeenten' in het Vlaamse land. Lockefeer: „Verschuur zal als een my the de nacht ingaan, een streekroman waardig". André Paridaen, oud voorzitter van het St. Kruise muziekge zelschap constateerde dat de leden van 'Elk naar zijne krachten' onder de leidende hand van Bram Verschuur zelfs bóven hun krachten hebben kun nen spelen. Burgemeester C. Spijkerboer mocht bij dezelfde gelegenheid ook een bron zen medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitreiken aan de 73-jarige Anton Behage uit Groede, die van 1941 tot juni van het vorig jaar taxateur van de Onderlinge Brand waarborgmij van Groede is geweest. Spijkerboer noemde dat een 'verant woordelijke baan', die alleen is wegge legd voor een echt 'vertrouwensfiguur'. Zilveren medaille voor kantonnier A. van de Velde ZIERIKZEE - Kantonnier A. van de Velde in Renesse, die 37 rijkswater- staatsjaren op zijn naam beeft staan, is vrijdagmorgen onderscheiden met een eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving de onderscheiding uit handen van ing H. Verheij, hoofd van de dienstkring Zierikzee tijdens een personeelsbij eenkomst in het kantoor Zierikzee. De De heer Verheij schetste Van de Vel de in een toespraakje als een kanton nier die zijn werk met toewijding ver richt. „Destijds volgde hij in deze func tie zijn vader op en met name het werk aan stranden en duinen in de Kop van Schouwen is hem met de paplepel inge goten. En hij is niet alleen een goede kantonnier, maar bij rijkswaterstaat te vens een leermeester en vraagbaak voor anderen". TERNEUZEN Burgemeester C. Oc- keloen van Terneuzen speldde vrijdag tijdens een bijeenkomst in de burger zaal van het stadhuis, twee Terneuze- naars een koninklijke onderscheiding op: Marcus de Bokx, oud-directeur van het Aannemingsbedrijf Gebroe ders De Bokx bv in Terneuzen, en Piet Riemens, oud-werknemers van Rib- bens' Handelsonderneming in Terneu zen. De Bokx kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, Riemens de eremedail le in zilver. Marcus de Bokx trad eind 1940 als firmant toe tot het aannemingsbedrijf van z'n familie. De firma, gespeciali seerd in de grónd-, water- en wegen bouw, bood door de jaren heen werk aan gemiddeld 40 tot 50 man. Eind 1981 trok directeur De Bokx zich terug uit het bedrijf. Naast z'n werk voor de eigen firma had hij nog tal van bijba nen. Van 1975 tot 1978 bijvoorbeeld was hij bestuurslid van de Holding 'De Vier Ambachten', een samenwerkings verband van voornamelijk Zeeuws- Vlaamse aannemingsbedrijven. Van '79 tot '82 was De Bokx voorzitter van de raad van bestuur van de holding. Verder was hij van 1 januari 1967 tot en met 31 december 1972 notabele en van 1 januari 1972 tot eind 1973 kerkvoogd van de Nederlands hervormde kerk in Terneuzen. Daarvóór, vanaf omstreeks 1961, was hij ambtsdrager bij de Neder lands hervormde kerk in Hoek. Hij beheerde toen de fondsen voor onder houd en bouw van kerkelijke gebou wen. De Bokx was ook jarenlang be- WONINGBOUWMAN DE WAAL AXEL KREEG GOUD AXEL Familieleden en het perso neel van de regionale Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereniging in Axel gniffelden al bij voorbaat. Dat was nog eens een verrassing. In de morgenuren had de echtgenote nog geprobeerd haar man zijn nette pak te laten aantrekken. Het was haar niet gelukt. Maar directeur F. P. de Waal van de woningbouwvereniging had het gister morgen om half elf direct in de gaten op het moment dat hij burgemeester ms M. Somers van Hontenisse ont- waardde. Die was naar het kantoor van de woningbouwvereniging afgereisd om De Waal de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Orapje Nassau op te spelden. De burgemeester schetste in kort be stek de argumenten die tot het verle nen van de koninklijke onderscheiding hadden geleid. De Waal behoorde in 1947 tot de initiatief nemers en oprich ters van de regionale woningbouwver eniging. Tot juni verleden Jaar toen hy tot directeur werd benoemd, bekleedde hij steeds functies in het dagelijks bestuur. Aanvankelijk was hij secreta ris, later waarnemend secretaris. De regionale Zeeuws-Vlaamse woning bouwvereniging bereikte in de loop der jaren een woningbestand van ruim 4400 woningen. Burgemeester Somers memoreerde dat het eerste complex in de Hontenisser woonkern Lamswaarde verrees. „Zo hebt u toch nog het eerst aan uw eigen gemeente gedacht. Overigens heeft De Waal ook op maat schappelijk terrein zijn sporen ver diend. Hij was onder meer voorzitter van. het schoolbestuur in Kloosterzan- de en voorzitter van het bejaardenhuis Groenendijk. BRONS VOOR MUZIKANT KEES QUIST AARDENBURG Met een smoesje was de 68-jarige Aardenburger Come- lis (Kees) Quist vrijdagmorgen naar het stadhuis 'gelokt'. In de onschuldi ge veronderstelling dat hij een heuse Ttikkerstropdas' zou krijgen liet hij zich pontificaal ontvangen in het ge zelschap van enkele vrienden van de Koninklijke Muzieksociëteit 'Aarden burgsche Fanfaren'. Na een lange, lange toespraak van burgemeester W. L. A. Lockefeer kwam de aap uit de mouw, in de vorm van een eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Familieleden en vrienden, die zich al die tijd fluiste rend hadden opgehouden achter het dichtgeschoven gordijn in de Aarden burgse raadszaal, mochten zich toen tonen en konden de gedecoreerde feli citeren. Kees Quist kreeg zijn medialle omdat hij sinds 1948 - dus 34 jaar - lid is van de 'Aardenburgsche Fanfaren' waar hij de bombardon bespeelt. Bovendien is hij al 28 jaar penningmeester van deze vereniging. Quist werd vrijdag ook nog in het zonnetje gezet wegens zijn ver diensten voor de hervormde kerk: hij is al 35 jaar koster in de St. Baafs, en acht jaar lid van de kerkvoogdij. Omdat Kees Quist nog eens twee jaar tijdens de oorlogsjaren lid is geweest van het muziekkorps van de cavalerie in Breda, noemde Lockefeer hem gek scherend 'een van de best marcherende muzikanten'. Dominee mevrouw Valk zei ontroerd: „Als er iemand deze on derscheiding verdient, dan bent u het". stuurslid van de Vereniging van Aan nemers in de Grond-, Water- en Wegen bouw. Piet Riemens ging op 2 januari 1932 aan de slag bij Ribbens in Terneuzen. Hij begon in de verffabriek en daarna werd hij splitser in de' touw en staal draadafdeling, een gespecialiseerde baan. Hij besloot z'n loopbaan onlangs als verkoper in de winkel van Ribbens. Overigens was Piet Riemens tussen de bedrijven door ook nog jarenlang lid van de harmonie 'De Vliegende Hollan der'. P. H. J. Visser Axel met zilver onderscheiden AXEL De zilveren eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Na ssau. Die koninklijke onderscheiding kreeg vrijdagmorgen in Axel de heer P. H. J. Visser. In het stadhuis speldde burgemeester A. Hack hem de veréier- selen op. De heer Visser herdacht verleden jaar al het feit dat hij veertig jaar in dienst was van het landbouwmechanisatiebe- drijf Vermeulen in Oostburg. Hij trad er op 5 mei 1942 in dienst. Na 15 jaar in Oostburg te hebben gewerkt, is de heer Visser ruim 25 jaar chef werkplaats van het Axelse filiaal. Burgemeester Hack benadrukte dat de landbouwers hem hebben leren kennen 'als iemand met veel vakkennis en inzet'. ke onderofficier wist dit schip tijdens verwerven", zo besloot commandant haar opwerkperiode de bijzonder hoge Den Boer zijn toespraak tot de onder en uitzonderlijke score van 'Good' te scheidenen. De onderscheiden marinemensenvlnr. BA. Schierboom, B.T. Liefrink en E. Hofkamp. (ADVERTENTIE) De drie Zeeuwse onderscheiden PTT-beambten, vlnr.: KJ. van Drongelen JA. van Es en JJ. Franse. BIJ AFSCHEID IN AARDENBURG AARDENBURG Vrijdagmiddag kreeg gemeenteambtenaar W. C. Klooté bij zijn afscheid van Aarden burg de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Burgemeester Lockefeer speldde de koninklijke onderscheiding op tijdens de offi ciële afscheidsreceptie op het ge meentehuis. De heer Klooté gaat per 1 mei met vervroegd pensioen na ruim 35 jaar onafgebroken op de secretarie van Aardenburg werkzaam geweest te zijn. De ambtelijke loopbaan van de in 1920 in Aardenburg geboren Klooté beslaat in totaal ruim 40 jaar. In 1940 en 1941 was hij werkzaam als volontair secretarieambtenaar in de toen nog zelfstandige gemeente Sint Kruis. Toen in 1941 de gemeente Burgemeester Lockefeer van Aardenburg speldt de gouden eremedaille op bij de heer Klooté. Groot Aardenburg werd gevormd, werd hij tot de bevrijding leider van de distributiedienst. Na twee jaar vrijwillige militaire dienst kwam Klooté eind 1946 terecht op het streekbureau voor de wederopbouw in Oostburg. Op 9 februari 1946 aanvaardde hij de functie van secre tarieambtenaar in Aardenburg. Hij hield zich daar onder meer bezig met de burgelijke stand, militaire zaken en de toepassing van de jachtwet. Sinds 1980 was hij waarnemend se cretaris. Kil „Het wordt mij een beetje kil om het hart wanneer ik nu weer één van de ouderen zie vertrekken", sprak bur gemeester Lockefeer de geridderde toe. „Aan de buitenkant was u altijd rustig. Daar bewonderde ik u om. Tot na een tijdje ontdekte ik dat er aan uw binnenkant een heel stuk bewogenheid zit". De scheidende ambtenaar werd verder toegespro ken door gemeentesecretaris G. van Vooren, die een aantal herinnerin gen aan de eerste jaren na de oorlog ophaalde. „Met u vertrekt één der laatste mohikanen", zei de secreta ris, „wij waren de twee laatst overge blevenen die de oorlog hadden mee gemaakt". Het afscheid werd verder bijge woond door familieleden, leden van de gemeenteraad, secretarie- personeel en enkele oud-gedienden van de secretarie. M. DE BOKX EN P. RIEMENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 32