Deskundigheid van longarts Van Daal landelijk erkend Lintjesregen fverrasf 62 Zeeuwen H. J. Schoenmaker voor zijn maatschappelijke activiteiten geridderd Burgemeester De Meester van Zierikzee: 49 nevenfuncties OFFICIER VAN ORANJENASSAU W. de Voogd werd Ridder BENOEMD TOT RIDDER Musicus Jo Ivens bleef geboortestreek trouw Geen kwaaie boeren9 maar ridderschap voor M. J. Scheele C. Volp werd ridder ZATERDAG 30 APRIL 1983 |PZC/provincie 11 MIDDELBURG - Gedeputeer de mr. J. P. Boersma is vrijdag geen Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw geworden tijdens de lintjesregen, hoewel hij daar na 12 jaar lidmaat schap van het dagelijks be stuur van de provincie wèl Mr J.P. Boersma voor in aanmerking zou zijn gekomen. De PvdA-gedeputeerde had er volgens het Kabinet van de commissaris der Koningin echter geen behoefte aan. Hij vond een Ridderschap - zoals een woordvoerder zei - ,,een te automati sche bekroning" na 12 jaar .diensttijd' in gs. Bij het kabinet liet men desgevraagd weten, dat de gedeputeerde in een vroeg stadium heeft laten blijken er geen prijs op te stellen voor een onder scheiding te worden voorgedragen. ..Misschien dat hy er aan het eind van zijn loopbaan als gs-lid anders tegen aan kijkt", opperde men bij het kabi net. De heer Boersma zelf verklaarde zijn opstelling desgevraagd aldus: „Bij een dergelijke onderscheiding, op dat moment verstrekt, spreekt alleen de waardering voor de tijd, waarin je iets hebt verricht. Niet de manier, waarop je dat hebt gedaan. Ik heb er geen behoefte aan vanwege dat automatis me van 12 jaar te worden onderschei den". OOSTKAPELLE - De longarts dr J. M. van Daal is vrijdag ochtend officier in de orde van Oranje-Nassau geworden. In het bijzijn van vele vrienden en familieleden van de heer Van Daal speldde burgemees ter ing P. A. D. H. Diepenhorst van de gemeente Domburg hem de bij de onderscheiding horende versierselen op. Dat gebeurde tijdens een bijeem- komst in de woning van de familie Van Daal uit Oostka- pelle. In zijn toespraak ging de heer Diepen horst in op de staat van dienst van de onderscheidene. Dr Van Daal (67) was in de jaren '64 tot '81 geneesheer directeur van het toenmalige Bergzich- MIDDELBURG Oud-leraar W. de Voogd van de Bernardus Smijtegeld- mavo in Middelburg is vrijdagmorgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in de aula van het schoolgebouw waar hij 'toevallig' samen met ds E. Venema, plaatselijk predikant van de gerefor meerde gemeente, een werkbezoek bracht namens de kerkeraad. Daar trof de heer De Voogd niet alleen zijn oud-collega's, maar ook zijn hele fami lie, burgemeester drs P. A. Wolters en diens chef van het kabinet de heer W. van Boven aan. Voordat de burgemeester de versierse len die bij het ridderschap horen, op speldde, gaf hij een opsomming van de kwaliteiten van de onderscheiden func tionaris. De heer De Voogd, die vorig jaar vervroegd met pensioen ging, heeft 42 jaar in het onderwijs gewerkt; hiervan was hij 22 jaar aan de Smijte- geld-mavo verbonden, waar hij les gaf in handelskennis, geschiedenis en bij belse geschiedenis. Voorts is de heer De Voogd actief voor de gereformeerde gemeente in Middelburg en vervult momenteel de taak van diaken. Ook is de heer De Voogd nog enige tijd raads lid in Middelburg geweest. t-ziekenhuis in Goes. Van '77 tot '81 was dr Van Daal voorzitter van de Landelijke Vereniging van Consulta tiebureau-artsen. Ook was hij vele ja ren lid van de Commissie Praktische Tuberculosebestrijding van de Ko ninklijke Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der tuberculose. Nog steeds is de heer Van Daal secreta ris van het Bestuur van de Stichting Streeklaboratorium Zeeland. Oplossingen Dr Van Daal is als enig gekwalificeerde longarts in Zeeland veevuldig gecon sulteerd door de Zeeuwse ziekenhui zen. „U heeft in belangrijke mate bijge dragen tot oplossingen bij conflicten, die twintig jaar geleden ontstonden tussen de rijksoverheid en het toenma lig bestuur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der tubercu lose. Ook in de latere jaren heeft u op grond van uw alom -ook landelijk- erkende deskundigheid bijgedragen tot begrip bij het bestuur voor de inkrimping van het tuberculosebestrij- dingsapparaat", zei burgemeester Diepenhorst in zijn toespraak vooraf gaand aan de huldiging. H J. Schoenmaker, ridder Domburgs burgemeester Diepenhorst speldde vrijdagmorgen longarts dr J M van Daal de versierselen van het officiersschap op. ZOUTELANDE - De loopbaan van de heer H. J. Schoenmaker in Zoutelande, 43 jaar bij het onderwijs, en zijn inzet W de Voogd, ridder ZIERIKZEE Burgemeester Th. de Meester van Zierikzee is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zeeland's commis saris dr C. Boertien speldde vrij dagmorgen de versierselen bij de eerste burger op, nadat deze even tevoren zelf de Schouwen- Duivelandse rijkspolitiecomman- dant J. Hoekman had kunnen felici teren met een koninklijke onder scheiding in de vorm van een gou den eremedaille, uitgereikt door de districtscommandant, overste J. Feenstra. Zowel adjudant Hoekman als burge meester De Meester werden uitge breid in het zonnetje gezet, achter eenvolgens in de trouwzaal en De Vierschaar van het Zierikzeese stad huis. onder grote belangstelling van rijkspolitie en burgerlijke autoritei ten De Meester begon zijn loopbaan op 18-jarige leeftijd bij de koninklijke marine en beëindigde deze vijftien jaar later in de rang van luitenant- ter-zee le klas. Na toen als burge meester begonnen te zijn in Westka- pelle, volgde een ambtsperiode in Markelo. De Meester is thans sedert 12 jaar burgemeester van Zierikzee. „Ik bespaar u de hele lijst, maar daarnaast heeft hij 49 nevenfunc ties", aldus dr Boertien in zijn toe spraak. Namens de burgemeesters in de regio complimenteerde T. C. Hek man 'de oudste in dienst zijnde Schouwen-Duivelandse coliega' van harte met zijn onderscheiding. De Bruse burgervader gewaagde van uitermate goede bestuurlijke ver houdingen ondanks politieke ver schillen, maar verheelde overigens niet 'dat de marine altijd tot vuren gereed is'. Waarop De Meester te kennen gaf: „Maar elke goede mili tair is er op uit zo snel mogelijk vrede te sluiten". De Meester ontving gelukwensen van het college en het personeel bij monde van wethouder L. J. van Gastel. Als woordvoerder van de gemeenteraad meende C. bij de Vaate dat de burgemeester wel wat laat voor een onderscheiding aan de beurt gekomen is. En hij gewaagde van de grote liefde en zorg van de burgervader van Zierikzee. „Een stad en centrumgemeente, die al veei eerder een gedecoreerde burge meester verdiende". Overste Feenstra achtte adjudant Hoekman voldoende 'stress bestendig' om te midden van al zijn manschappen een gouden ereme daille in ontvangst te nemen. Hij kenschetste de Schouwen- Duivelandse groepscommandant als een zeer actief en consentieus ambtenaar. Twee koninklijk onderscheidenen in Zierikzee: links burgemeester Th. de Meester ridderdie de hand schudt van rijkspolitiecommandant J. Hoekman (gouden medaille). VL1SSINGEN De jaarlijkse lintjes regen ter gelegenheid van koninginne dag heeft dit jaar 62 Zeeuwen een koninklijke onderscheiding gebracht, aanzienlijk meer dan vorig jaar. Toen kregen 43 Zeeuwen een lintje. De onderscheidingen waren als volgt verdeeld: 1 Officier in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden: 3 Officieren in de Orde van Oranje Nassau. 14 Ridders in de Orde van Oranje Nassau; 16 gouden eremedailles; 27 zilveren eremedailles en 1 bronzen eremedaille. Officier ON, met de zwaarden: luitenant kolonel C. M van der Vliet van het wapen der infanterie te Serooskerke <W), Officier ON: ir A. C. de Gaaij te Middelburg, hoofdin genieur voor bijzondere diensten bij de Rijkswaterstaat (Deltadienst); N. M. Bollen te Middelburg, directeur district Schelde- mond bij het Directoraat-Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken: dr J. M. van Daal, longarts, secretaris van de Stichting Streeklaboratorium Zeeland, wonend te Oostkapelle, Ridder ON: H J. Schoenmaker, wonend in Zoutelande, T. H de Meester, burgemeester van Zierikzee; J. F. van Den deren, secretaris van de gemeente Hulst; J. G. Bijl, leraar aan de christelijke school voor mavo te Tholen. wonend in Sint- Maartensdijk: E J. J Dierikx, directeur van de St. Paulus-school voor mavo in Vllssin- gen, G. A. R. Meeuwsen. leraar aan de Burgemeester Bouwenseschooi voor lager technisch onderwijs in Sint-Maartensdijk. W. de Voogd, oud-leraar aan de Ds Bernard Smijtegeld-mavo in Middelburg; C Volp, oud-directeur van de Zeeuwse Bondsspaar bank ln Middelburg; M J Scheele te Middel burg, technisch hoofdambtenaar le klasse bij de Directie van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland; J van der Gouwe te Aardenburg, referenda ris bij Rijkswaterstaat in de direcue Zuid- Holland; J Boender te Zierikzee. hoofdop zichter bij Rijkswaterstaat (Deltadienst i: P. C. van Marion te Oost-Souburg, oud hoofdambtenaar loodswezen C bij het Direc toraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken, district Scheldemond; J. F Ivens. musicus te Hulst; J. P Springveld. econo misch directeur van het Bethesda-St. Jose- ph-ziekenhuis in Vlissingen, wonend in West- Souburg; Eremedaille ON in goud: J. Hoek man, adjudant der rijkspolitie te Zierikzee; J P Bijland, oud-hoofdcommies A bij de dienst der gemeenteplantsoenen te Den Haag, wonend te Borsele; W. C. Klooté, hoofdcommies ter secretarie van de gemeen te Aardenburg, mevrouw G. P M. Amendt- Stallaert, oud-onderwijzeres aan een bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs te Hulst. H. P Kuipers, commies van 's Rijks Belastingen ter inspectie der directe belas tingen te Middelburg, P J van der Welle, commies van 's Rijks Belastingen ter inspec tie der directe belastingen te Zienkzee, L. Tleleman te Haamstede, gewezen bestuurs lid van het gewest Zeeland van het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. F. P. de Waal te Hontenis- se, directeur van de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging te Axel; M. de Bokx te Temeuzen, oud-directeur Aanne mingsbedrijf Gebr. de Bokx BV, K. J. van Drongelen te Axel, hoofdemployê voor bij zondere diensten van de PTT, K. Wielema- ker te Middelburg, voorzitter van het district Walcheren van de Voedingsbond CNV en gedelegeerde van de algemene vergadering CNV, K, A. van Langeraad. voormalig voor zitter van de Vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland, te Kerkwerve; me vrouw P. J. de Rooy-Janse te Wemeldinge; eremedaille ON in goud, met de zwaarden: adjudant-onderofficier van de mariniers al gemeen B, A Schierboom te Temeuzen; adjudant-onderofficier van de bijzondere diensten codeur-telexist B. T. Liefrink te Vlissingen; adjudant-onderofficier- instructeur L A. Godschalk van het wapen der infanterie te Middelburg; Eremedaille ON in zilver: J Boonman, opperwachtmees ter der rijkspolitie te Rilland Bath, C. A Louwerse. koster van de gereformeerde kerk te Serooskerke (Wi; G. E de Regt, groepsad mimstrateur bij het korps rijkspolitie te Kortgene. A. van de Velde te Renesse. kantonnier bij de Rijkswaterstaat; C Jobse te Goes, groepsleider Van Gend en Loos NV. M P. Timmerman te Vlissingen, ambtenaar loodswezen E by het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken; J A. Steenaard te Vlissingen. ambtenaar loods wezen D bi) DGSM; W. Waterman te Westka- pelle, rijksambtenaar m bi] DGSM; J. J Franse te Kwadendamme, oud-employé le klasse PTT, J. A van Es te Wemeldinge, employé le klasse PTT. P W Riemens, voorheen verkoper bij Ribbens' Handelson derneming te Temeuzen, P. Gaakeer te Sint Annaland, voormalig zelfstandig broodbak ker; M. H. van Liere te 's-Heer Abtskerke. bestuurslid van het mussengllde 'Ons Ge noegen'; A. Rijk te Ovezande. beheerder van het bijkantoor van de Rabobank Heinkens- zand; P. H J. Visser te Axel, chef werkplaats bij het landbouwmechanisatiebedrijf C. Ver meulen BV te Oostburg;J. C. Bos tejpisse, penningmeester van de plaatselijke afdeling en rayonbestuurslid van de Hout- en Bouw bond CNV, tevens plaatselijk vertegenwoor diger van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid. P. den Hollander te Serooskerke iW), penningmeester van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouwbond CNV, tevens plaatselijk vertegenwoordiger van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid J Paauwe te Gapinge. secretaris van de plaatselijke afde ling. tevens secretaris van het rayonbestuur van de Houten Bouwbond CNV. j p j Aertssen. werkzaam bij de uitgeverij De Provinciale Zeeuwse Courant BV, te Hans- weert. mevrouw E C. Lockefeer- Bleijenbergh te Hulst. M A. G Pluijm. amateur-toneelspeler te Sint-Jansteen: C. Quist, penningmeester van de Koninklijke Muzieksocietelt 'Aardenburgsche Fanfaren' te Aardenburg. A P. Verschuur, oud dirigent van de Koninklijke Muzieksocieteit ■Aardenburgsche Fanfaren' te Aardenburg; M Verspoor te Bruimsse. F E Plasschaert te Hulst; eremedaille ON in zilver, met de zwaarden: sergeant-majoor van de techni sche dienst werktuigtechniek J G Brockót- ter te Middelburg; sergeant-majoor van de technische dienst werktuigtechniek E. Hof kamp te Middelburg; Eremedaille ON in brons: A. I Behage, oud-schatter bij de Onderlinge Brandwaarborg Mij van 1818 te Groede. HULST De Hulster musicus Jo Ivens is vrijdagmorgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst speldde hem thuis de bij de onderscheiding behorende versierse len op. De burgemeester wees erop dat de koninklijke onderscheiding onder meer de dank uitdrukt van de gehele Hulster gemeenschap voor de vele verdiensten van Ivens op muzikaal gebied. De nu 55-jarige musicus is onder meer dirigent van het Hulster Gemengd Koor, de Koninklijke Oratoriumver eniging uit Middelburg, het Toon kunstkoor uit Breda en het Residentie koor uit Den Haag. In 1949 werd hij benoemd tot organist en dirigent van de Basiliek in Hulst. In deze functie volgde hij zijn vader op, van wie hij ook zijn eerste muzieklessen op piano en orgel ontving. Daarmee werd dan de basis gelegd voor de muzikale loop baan van Ivens. De burgemeester noemde het een op merkelijk feit dat Ivens - gezien zijn muzikale kwaliteiten - nooit uit Hulst is vertrokken. „U heeft uiteraard gedu rende een reeks van jaren de mogelijk heid gehad elders een geheel andere carrière op te bouwen". Dat hij de aanbiedingen heeft afgeslagen en geen andere functies heeft aanvaard dan de huidige, is volgens Molthoff gelegen in de liefde van Ivens voor zijn geboorte stad en streek. Docent De musicus is verder docent muziek aan het Janseniuscollege in Hulst en het Zeldenrustcollege in Temeuzen. Ivens werd al eens eerder onderschei den. In '74 kreeg hij de zilveren medail le 'Arts. Sciences et Lettres' van de stad Parijs op grond van zijn verdien sten voor de verbreiding van de Franse muziekliteratuur ln Nederland, in het bijzonder voor vocale uitvoeringen. Jo Ivens na zijn benoeming tot Ridder. voor het maatschappelijk weizijn ge durende een lange reeks van jaren werden vrijdagmorgen bekroond met de benoeming van de heer Schoenma ker tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester S. Francke van Valkenisse speldde de zeventigjarige oud-hoofdonderwijzer de bij de onder scheiding behorende versierselen op in de woning van de heer Schoenma ker. Het bezoek van de burgemeester en gemeente-secretaris A Meijers kwam als een volslagen verrassing voor de heer Schoenmaker. „Er zijn momenten in het leven waarop min of meer de balans van een mensenleven wordt opgemaakt", aldus omschreef burge meester Francke de reden van zijn komst. Hij gaf in kort bestek de loop baan van de heer Schoenmaker bij het christelijk onderwijs in Zoutelande Van de 43 jaar dat hij bij het onderwijs was. bekleedde de heer Schoenmaker 22 jaar de functie van hoofdonderwijzer. Maar belangrijker reden voor de toekenning van de on derscheiding was, zo bleek uit de woor den van de burgemeester, de inzet die de heer Schoenmaker heeft getoond bij alle maatschappelijke functies die hij vervulde en nog vervult. Hij was onder meer ruim twintig jaar üd van de kerkeraad in Zoutelande. bestuurslid van het Groene Kruis, mede-oprichter van verenigingsgebouw Middendorp en zette zich daarnaast in voor het werk van het Christelijk Jongeren Ver bond en de zondagsschool. Deze func ties heeft de heer Schoenmaker inmid dels afgestoten, maar vervult nog steeds die van ambtenaar van de bur gerlijke stand in de gemeente Valkenis se en preekt vrijwel iedere zondag in een kerk op Walcheren, Beveland of in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar naast is de heer Schoenmaker al vele jaren de plaatselijke correspondent voor de PZC ,.U hebt zich er nooit aan onttrokken iets voor de gemeenschap te doen", zei burgemeester Francke dan ook, „En dat was niet 'iets', maar heel veel". MIDDELBURG De heer M. J. Schee le, technisch hoofdambtenaar le klas bij de directie van bet kadaster en de openbare registers in de provincie Zeeland is vrijdagmorgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opgespeld door burgemeester drs P. A. Wolters in de kantine van het kantoor gebouw van de directie Zeeland aan de Vrijlandstraat in Middelburg. De burgemeester gaf een overzicht van de carrière van de functionaris, die 35 jaar geleden was begonnen in één van de lagere rangen en is opgeklommen tot zijn huidige functie. Daarnaast heeft de heer Scheele veel aan vak bondswerk gedaan. Hij is nu al weer elf jaar voorzitter van de vereniging van technische ambtenaren van het kadas ter en in landelijke kringen een zeer gewaardeerd lid. Voorts heeft de heer Scheele zich verdienstelijk gemaakt voor Scouting Nederland. Hij maakte deel uit van het gewestelijk bestuur en ook zijn inzet bij de totstandkoming van het scoutcentrum aan het Veerse Meer werd door burgemeester Wolters geaccentueerd. Ir A. H. van der Most, directeur van het kadaster, bood als eerste zijn felicita ties aan en liet de woorden vergezeld gaan van een fles oranjebitter. Vice-voorzitter Roggema van de ver eniging van technische kadasteramb tenaren citeerde enkele karakteristie ke zinsneden, die voorzitter Scheele de afgelopen jaren in de bondsverelagen had neergeschreven. Verder waren er nog felicitaties van zijn directe 'bazen' en van het scoutinggebeuren. De verraste heer scheele die zich veel bezighoudt met de ruilverkaveling in de provincie in zijn dankwoord; „Ik dacht eigenlijk in de kantine enkele kwaaie boeren te ontmoeten, want er lopen nog enkele bezwaarschriften be treffen de ruilverkaveling". Burgemeester Wolters speldt de koninklijke versierselen op bij de heer Scheele. MIDDELBURG De heer C. Volp. oud-directeur van de Zeeuwse Bonds spaarbank in Middelburg is vrijdag morgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De onder scheiding werd hem in de bestuurska mer van de Zeeuwse Bondsspaarbank aan de Lange Delft in Middelburg uitgereikt door burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg. Voor deze bijzondere 'bestuursvergadering' was ook mevrouw Volp uitgenodigd. De heer Volp kreeg zijn onderscheiding voor zijn verdiensten ais directeur van de spaarbank; een functie die hij ruim twintig jaar uitoefende, en vorig jaar neerlegde. Onder zijn leiding kwam de lusie tot stand tussen de Nutsspaar- banken in Vlissingen en Middelburg. Thans i-s de heer Volp lid van de commissie van advies voor de Zeeuwse Bondsspaarbank, die vorig jaar ook was toegetreden tot de Centrumbank en daardoor onderdeel is van de groot ste spaarbank van Nederland. Maar ook in het maatschappelijk leven on derscheidde de heer Volp zich en met name door zijn bestuursfunctie van de Koninklijke Oratoriumvereniging tot Oefening en Uitspanning, eerst als pen ningmeester en de laatste twee jaar als voorzitter. Voorts maakte de onder scheidene deel uit van de plaatselijke VW en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Burgemeester Wolters (n in gesprek met 'ridder Volp en echtgenote, na het opspelden vn de versierselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31