Werken met uitkering kost arbeidsplaatsen Joop Zoetemelk en Tante Leen delen in de jaarlijkse lintjesregen9 Ploeg handhaaft verbod methylbromide tuinbouw Experiment: vermageren dankzij kunstvet Dr. Zijlstra minister van staat RAPPORT: NIEUW SOORT ARBEIDSMARKT ONTSTAAT VOLGENDE WEEK IS UW PZC EXTRA GELDWAARD! LETOP DE PZC PLUSPUZZEL Consumentenbond: veel brilmonturen te duur \NEEKEND Kabinetscrisis in Italië ROND 2500 NEDERLANDERS ONDERSCHEIDEN ZATERDAG 30 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland AMSTERDAM (ANP) Aan de universiteit van Cincinnati worden op het ogenblik uitgebreide proeven gedaan met een kunstvet dat door een Ameri kaanse onderneming is ontwikkeld. De eerste resultaten zijn veelbelovend, aldus de Koninklijke akademie van wetenschappen in Amsterdam. Het kunstvet maakt niet dik. Integendeel, zelfs bij een flinke consumptie vallen mensen af. De smaak valt niet te onderscheiden van die van plantaardig of dierlijk vet. De nieuwe stof, die de vetten in het eten vervangt heet sacharose-polyester. Het is een vettige, eetbare olie die geen calorieën levert. Tijdens een experiment met tien veel te dikke mensen werd een besparing van gemiddeld 540 kcal per dag bereikt De proefpersonen raakten in ruim een maand tijd tussen de vijf en zeven kilo kwijt, zonder zich extra hongerig te hebben gevoeld. De werking van het kunstvet berust op het feit dat het lichaam alleen gebouwd is op het afbreken van kleine verbindingen, waaruit natuurlijke vetten bestaan. Het sacharose-polyester is een verbinding van suiker met een groot aantal vetzuren. Het kunstvet verlaat het lichaam onafgebroken en levert derhalve geen calorieën. Een onverwacht bijverschijnsel van het kunstvet is dat de stof cholesterol opneemt, waardoor het cholesterolgehalte in het bloed vermindert De mate waarin dit gebeurt zal nog nader onderzocht moeten worden NIJMEGEN (ANP) Door toeneming van onbetaald werk ontstaat in wezen een nieuwe arbeidsmarkt met niet-betaalde banen voor personen met een uitkering. Dit gaat ten koste van de betaalde arbeid. Dit is een van de conclusies in het rapport 'gemeenschapstaken en vergelijkbare projecten voor langdurig werklozen' van het Nijmeegse Instituut voor Toegepaste Sociologie ITS. Het rapport is vrijdag gepubliceerd. Op grond van een onderzoek in veer tien gemeenten stellen de sociologen van het ITS vast, dat een groeiend aantal langdurig werklozen overdag graag zinvol bezig wil zijn. De hoeveel heid onbetaald werk dat niet concurre rend is voor betaalde banen, is echter gering, menen de onderzoekers. Het instituut heeft de studie verricht in opdracht van het vroegere ministerie van CRM, nu welzijn, volksgezondheid en cultuur geheten. Omdat werken met behoud van uitkering tegenwoordig onder het departement van sociale zaken en werkgelegenheid valt. is het rapport daar terechtgekomen. Het in stituut vindt dat de gemeenten en de particuliere stichtingen die onbetaald werk aanbieden, goed in de gaten moeten houden of hun arbeid wel toelaatbaar is met het oog op de positie van het bedrijfsleven, waar wel eens arbeidsplaatsen zouden kunnen ver dwijnen door deze ontwikkeling. Ver der moet de overheid richtlijnen uit vaardigen die de werkende werklozen beschermen, want uit het onderzoek is ook gebleken dat sommigen tijdens hun onbetaalde werk niet verzekerd zijn tegen ongevallen. Rechten en plichten van deze groep zijn al evenmin geregeld. Belangstelling De meeste belangstelling voor een tijdelijke onbetaalde baan hebben werklozen tussen de 20 en 30 jaar, die al eens eerder hebben gewerkt, aldus de onderzoekers. De jeugd van 16 tot 18 jaar, die van school is, toont veel minder enthousiasme. De groep van 18 tot 23 jaar zit er zo'n beetje tussenin. Het Instituut voor Toegepaste Sociolo gie schat dat tien tot twintig procent van alle langdurig werklozen beneden de dertig jaar in de onderzochte ge meenten wel eens een onbetaald baan tje heeft met behoud van uitkering. De verwachting is dat dit percentage zal stijgen. Wetenschappelijk medewerker J. Heijink wijst erop dat er veel meer dan veertien gemeenten zijn waar werklozen een baan zonder loon heb ben maar met uitkering. Volgens het rapport zijn er nogal veel verschillende soorten baantjes voor werklozen. Zo vonden de sociologen klussen die in groepsverband worden uitgevoerd en te maken hebben met natuur- en land schapsbehoud. „Wel nuttig", oordeelt het instituut, „maar ze betekenen wei nig voor de positie van de werklozen op de arbeidsmarkt". Ook werken uitkeringstrekkers indivi- Miljoenen teveel betaald aan zuiveringsheffing (Van onze redactie economiel DEN HAAG Volgens berekeningen van Konsumenten Kontakt en de Voe dingsbond FNV betalen 70.000 alleen staanden jaarlijks ongeveer honderd gulden per persoon te veel aan zuive ringsheffing. In alle gevallen gaat om alleenwonen- den Die worden door de meeste water schappen te hoog aangeslagen, zonder te weten dat ze tweederde van het gevraagde bedrag kunnen terugvorde ren. Alleenwonenden worden in eerste in stantie aangeslagen voor drie vervui lingseenheden. Dit wordt gedaan om dat een huishouden in Nederland ge middeld uit drie personen bestaat. Het Konsumenten Kontakt en de Voe dingsbond FNV bepleiten dat alleen wonenden direct een op hun situatie toegesneden rekening ontvangen. Een paar waterschappen zijn hier al toe overgegaan, waaruit blykt dat dit heel goed mogelijk is. Wetenschappelijk onderzoek moet zuiniger aan doen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil fors snijden in het budget voor weten schappelijk onderzoek. In de minister raad is vrijdag overeenstemming be reikt over ombuigingen van f80 mil joen in 1984, oplopend tot f 170 miljoen in 1987. Het is de bedoeling dat het grootste deel van deze bedragen be reikt wordt door grotere doelmatig heid binnen het wetenschappelijk on derzoek. Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) vindt dat de invulling van de maatregelen pas mag gebeuren na een zorgvuldige studie, gezien de in het geding zijnde belangen. l _ii. dueel voor gemeenten en particuliere instellingen, waarbij stageleerplaatsen sterk in opkomst zijn. aldus het rap port. Met name deze ontwikkeling wordt door de sociologen niet bijzon der toegejuicht, omdat dit het gevaar inhoudt van verdwijning van betaalde arbeidsplaatsen. Een andere bevinding is dat er maar enkele gemeenten zijn die daadwerke lijk proberen om een goed werkgele genheidsplan te maken en uit te voe ren. De meeste gemeenten doen maar wat, sommige doen helemaal niets. Overigens blijkt het de werklozen zelf niets uit te maken, als ze maar iets te doen hebben. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) DEN HAAG Brilmonturen zijn vaak zeer duur. Het vele geld dat de consument eraan kwijt is, be taalt hij meestal voor de naam, want de monturen zijn het vaak niet waard. Dit zegt de Consumentenbond, die al enige tijd bezig is de gehele „brillenmarkt", vooral waar het de prijzen betreft, kritisch te begelei den. Naar verhouding is men het beste af met een metalen montuur. Dat houdt zich in het algemeen beter dan een^ model van kunststof. Dit zijn conclusies uit een onderzoek naar pnjs en kwaliteit van bril monturen. In een steekproef op 168 heren- en damesmodellen bleken er 63 (bijna 40 procent) van (zeer) matige kwaliteit. Metalen monturen blijven in het algemeen beter in vorm dan kunst stof modellen en ook kleur en glans blijven beter. Vooral de kleu rechtheid schiet bij de kunststof- monturen te kort, blijkt uit de test. Opmerkelijk vindt de bond dat de breekbaar ogende glasbrillen iets beter dan gemiddeld uit het onder zoek komen. Chin a Sen zwicht voor dreigement bij keuze woonplaats AMSTELVEEN (ANP) Oud- President Chin a Sen van Suriname heeft afgezien van zijn voorgenomen vestiging in Nes aan de Amstel (ge meente Amstelveen). Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Amstelveen vrijdagmiddag meegedeeld na een onderhoud van burgemeester W. H. D. Quarles van Ufford van deze gemeente met Chin a Sen. De burgemeester heeft tijdens het gesprek de oud-president van Surina me op de hoogste gesteld van de onrust die was ontstaan in Nes aan de Amstel nadat enkele dorpsbewoners naar hun zeggen telefonisch waren bedreigd als zij zouden toestaan dat Chin a Sen zich in hun dorp zou vestigen. Dit was aanleiding voor Chin a Sen om zijn plannen op dit punt te laten varen. Waar hij zich wel zal vestigen is met bekend. Amnesty-Nederland De Neder landse afdeling van Amnesty Interna tional heeft ter gelegenheid van de 1 mei-viering een nieuwe krant uitge bracht die in de eerste plaats bestemd is voor leden van de Nederlandse vak beweging. De krant heet 'Verdrukt' en bevat onder meer informatie over ar restaties van vakbondsleden, ondër- drukking van vakbonden en de achter gronden daarvan. AMSTERDAM Een namaakreiger houdt de wacht bij een openluchta quarium van een Amsterdamse siervishandel in West. De namaakvogels van 55,- zijn in de tuinsteden van de grote stad een gewild artikel nu steeds vaker siervijvertjes door reigers worden ontdaan van hun kostbare inhoud. Heeft eenmaal echter zo'n namaakvogel post gevat bij uw vijver, dan blijft u volgens de deskundigen verschoond van bezoek van zijn gulzige levende soortgenoten. De radio- en televisieprogram ma's van dit weekeinde vindt u op pagina 25 en 27 van onze weekendkrant. radio-tv en kunst (Van onze correspondent) ROME Na afloop van het senaatsde bat over de activiteiten van zijn rege ring diende de Italiaanse premier Amintore Fanfani vrijdagavond zijn ontslag in. Hiermee opende hij offi cieel de kabinetscrisis die vorige week werd ingeluid door het socialistische besluit om zich uit de regeringscoali tie terug te trekken. In zijn zwanenzang voor de senaat gaf Fanfani een opsomming van de presta tie die het kabinet in de vijf maanden van zijn bestaan had geleverd en van de wetsontwerpen die door zijn voortij dige einde zouden blijven liggen. Op een stemming liet hij het met aanko men: na afloop van het debat verzocht hij om schorsing van de zitting voor een uur. om zich met de ministerraad te beraden over de ontstane situatie. Om half acht liet hij de senaat weten, dat de regering besloten had af te treden en ging hij naar president Perti- ni om het ontslag van zijn kabinet in te dienen. Gewurgde vrouw De vrouw die donderdagmorgen dood werd aange troffen op een terrein bij de Plantage Doklaan in Amsterdam, is de 28-jarige Westduitse Sigrid Fuchs. Dit heeft de politie vrijdag bekendgemaakt. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw is gewurgd. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) houdt vast aan de volledige afschaffing van methylbromide. Voor een aantal teel ten wordt dit grondontsmettingsmid- del in de tuinbouw per I september 1983 verboden. Het huidige beleid ten aanzien van het gebruik van dit middel zal worden voortgezet. Dat betekent dat onder strikte voorwaarden 'verklaringen van geen bezwaar' worden aifgegeven, waar na het middel mag worden gebruikt. Dit heeft het ministerie vrijdag meege deeld. Methylbromide wordt in de tuinbouw voor de aanvang van een nieuwe teelt in de grond gebracht om de daarin aanwezige ziektekiemen te doden. Het chemische middel is zeer gevaarlijk en bij het werken ermee moeten speciale veiligheidsvoorzieningen in acht wor den genomen. In 1981 werd een te grote (ADVERTENTIE) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit concentratie van het middel in het drinkwater van het Westland aange troffen. De bewindsman verwacht niet dat de resultaten nog zullen verbeteren door een verbetering van de toepassingswij- ze van het ontsmettingsmiddel. Een verlaging van de dosering van het middel heeft ook geen zin, omdat de werking ervan dan totaal onvoldoende is. De staatssecretaris onderkent dat er aan andere middelen nog bezwaren kleven, maar hij verwacht dat deze binnen met al te lange tijd kunnen worden opgelost. Ploeg heeft mede namens de bewinds lieden van milieubeheer, sociale za ken en werkgelegenheid en volkshuis vesting een notitie over het gebruik van methylbromide aan de tweede kamer aangeboden. De vaste kamer commissie voor landbouw bespreekt volende week al de problematiek. DEN HAAG (ANP) Gisteren kregen ongeveer net zoveel Nederlanders een lintje als vorig jaar, toen er 2580 onderscheidingen werden uitgereikt. Ook deze keer zijn tal van bekende Nederlanders "in de prijzen" gevallen. Wielrenner Joop Zoetemelk bij voor beeld wordt ridder in de Orde van Oranje Nassau, evenals Lisette Se vens, de aanvoerster van het Neder lands hockey-elftal dat onlangs in Kuala-Lumpur wereldkampioen werd. Dezelfde onderscheiding hebben ge kregen: de cabaretiers Sieto en Marijke Hoving: oud-gewichtheffer Piet van der Kruk; drs. A. Spoor, hoofdredacteur van NRC-Handelsblad; dichteres Ellen Warmond; G. van der Heijden, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Baseball- en Softbalbond (tevens on derdirecteur van het ANP). D. S. Stib- be, vice-voorzitter van de Nederlandse Hippische Sportbond; Tj. R. Velstra, wereldkampioen vierspannen; W. Wij- nia, oud-voorzitter, van het gewest Friesland van de Koninklijke Neder- landsche Schaatsenrijders Bond en trompettist Willy Schobben. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn onder anderen geworden: dokter A. Klapwijk, revalidatie-arts die destijds bekendheid kreeg door de ac tie 'Open het dorp', bierbrouwer Fred dy Hemeken; de SER-econoom prof. Schouten; mr. P. C. van der Hoek, deken van de Orde van Advocaten; ds. C. B. Roos. praeses van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk: hoofddirecteur en tevens plaats vervangend directeur-generaal ir. C. Wit van de PTT; de PvdA-kamerleden R. ter Beek. R. Stoffen en D. van Ooijen, het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten, het SGP-kamerlid C. van Dis, drs. M. Verbaarschot SVD, bis schoppelijk gedelegeerde voor de reli gieuzen in het bisdom Breda en D Lodder. burgemeester van 's- Gravendeel. Twee bekende figuren uit de omroep wereld zijn officier in de Orde van Oranje Nassau geworden: VPRO- directeur Arie Kleywegt en KRO- voorzitter mr. B. A. Schmitz. Dezelfde onderscheiding kreeg ir. A. G. D. M. Vercauteren. plv. directeur Landbouw onderwijs. Den Haag. Commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, en oud-minister Schut van volkshuisves ting en nu voorzitter van de raad van de waterstaat zijn benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje Na- De meeste onderscheidingen vielen in de categorie eremedailles in goud, zilver en brons. Zangeres Tante Leen kreeg er een in goud. Tot de lange rij van onderscheidenen behoorde hier onder meer ook S. D. van Steveninck, plv. hoofd van de afdeling personeels zaken van het psychiatrisch zieken huis 'Vrederust'; secretariaatsmede werker van het bestuur van de Vereni ging Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland. Hij kreeg eveneens de eremedaille in goud. Bruikleen De onderscheidingstekenen worden sinds 1955 in bruikleen gegeven. Wan- neei Iemand die is onderscheiden komt te overlijden, zijn de nabestaanden verplicht de onderscheidingstekenen aan de Kanselarij der Nederlandse Orden terug te geven. Weinig mensen doen dat uit eigen beweging. Daarom worden ze aangeschreven door de kan selarij. Ongeveer 70 procent van de versierselen komt terug. Soms zijn er geen nabestaanden, sommige mensen kunnen de versierselen niet meer vin den en er zijn mensen die met de versierselen op worden begraven of gecremeerd. Soms komt er geen ant woord. Na twee aanmaningen laat de de Kanselarij der Nederlandse Orden het er maar bij zitten. Er zijn ook nabestaanden die de ver sierselen kopen. De kosten, tussen de 84 en 490 gulden exclusief btw afhanke lijk van de onderscheiding, hebben ze er graag voor over. Veel onderscheidingstekenen die wor den teruggestuurd gaan naar de rijks munt in Utrecht, die ze herstelt of - wanneer dat niet meer kan - omsmelt. Per jaar verstrekt de Kanselarij der Nederlandse Orden zo'n 6.000 onder scheidingstekenen, waarvan gemid deld 2200 zijn hersteld. De resterende 3800 moeten dus nieuw worden aange maakt. Helft directeuren beetje bang voor automatisering AMSTERDAM (ANP) Van de Nederlandse bedrijfsdirecteuren is ongeveer de helft een beetje angstig voor de opmars van de automatisering. Die angst is geba seerd op eigen ondeskundigheid op dit terrein. Maar tegelijkertijd voelen de direc teuren zich wel verantwoordelijk voor de noodzakelijke automatise ring omdat deze in veel gevallen nog zijn beslag moet krijgen in de periode dat zij directeur zijn. Deze conclusies zijn afkomstig van een onderzoek dat onder leiding van drs Bert de Vries is uitgevoerd door het instituut voor Sociale Kommunikatie en het Instituut voor Telefonisch Marktonderzoek ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Nederlands Cen trum voor Directeuren (NCD). Het onderzoeksrapport werd vrijdag gepubliceerd tijdens een bijeen komst van het NCD in Amster dam. Een groot deel van de directeuren vindt dat zij te weinig van automa tisering afweten, terwijl zij er zich naar hun eigen idee wel intensief mee zouden moeten bezighouden. Drs de Vries kon desgevraagd niet aangeven waar de directeuren pre cies bang voor zijn. Tante Leen, ontving de Gouden Ereme daille ON. De Amsterdamse cabaretiers Marijke en Sieto Hoving werden vnjdag door Lisette Sevens, één van de speelsters van het succesvolle Oranje-hockeyteam, burgemeester Polak onderscheiden tot Ridders in de Orde van Oranje Nassau, werd in Amsterdam onderscheiden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau'. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oud-president van De Ncderlandsche Bank, prof. dr. Jelle Zijlstra (64) is vrijdag door koningin Beatrix benoemd tot Minister van Staat. Zijlstra werd hiermee de zesde Minister van Staat. Het kabinet heeft hem voor deze functie voorgedragen op grond van zijn grote staat van dienst, zo verklaarde premier Lubbers na afloop van de ministerraad. Het ministerschap van staat heeft een voornamelijk symbolische betekenis. Het wordt verleend aan personen met een grote ervaring op politiek terrein Bij kabinetsformaties functioneren de ministers van staat als de belangrijkste adviseurs van de koningin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2