PLAGIAAT LIEVER NAAKT DAN NAMAAK majesteit EEN PORTRET meesters in namaak en vervalsing ZATERDAG 30 APRIL 1983 PZC/weekendkrant 23 Wie op dit moment gezeten in Guzzini-meubel, gehuld in een Levi's jeans en corduroy-jasje van Schuttersveld een glaasje Mateus rosée nuttigt, kan tot een vervelende ontdekking komen. Wie het motto „liever naakt dan namaak" huldigt, komt dan mogelijk in zijn spreekwoordelijke hemd te staan. Want er bestaat een redelijke kans dat al deze produkten vervalst zijn. Hoe sterk de fabrikanten zich ook wapenen tegen piraterij, er lijkt geen kruid tegen gewassen. Steeds vaker wordt de industrie geconfronteerd met goedkope namaaksels, die veelal via een ingewikkeld net van tussenpersonen de lange weg van het verre oosten naar de Nederlandse winkel afleggen. Lag tot voor kort bij vervalsing het dure Cartier-horloge voorin de mond, nu blijkt zelfs de simpele Jordan-tandenborste! niet meer te vertrouwen. Juridische dammen ten spijt weten de malafide handelaren en fabrikanten altijd wel een gaatje te vinden. Als het al niet met vervalste produkten is, dan maar met een sterke gelijkenis, zoals de Taiwan-versie van de Rubik-kubus. Een van onze verslaggevers begaf zich in het doolhof van plagiaat, imitatie en vervalsing en van merkenrecht, octrooien en patenten. Om tot de ontdekking te komen dat de mensheid nog dicht bij zijn afkomst staat: na-apen tiert welig in de jungle van het zakenleven. De piraten van de 20ste eeuw wonen niet meer in Duinkerken of Penzance. Zij zetelen in een riant kantoorgebouw in Singapore, hebben een postbus in Liechtenstein of werken bij schemer donker in. een tuinschuurtje. Verval sing van merken is aan de orde van de dag. Hoe groot in Nederland en daar buiten de werkelijke omvang van wat officieel „counterfeiting" (vervalsing) heet. is durft geen zinnig mens te zeggen. Daar zijn belangrijke redenen voor ten eerste is er een groot verschil tussen vervalsing en imitatie, plagiaat, inhaken op. „geinspireerd zijn door" en gewoon onoorspronkelijk zijn. Ten tweede zijn fabrikanten niet altyd scheutig met informatie over vervalsin gen uit vrees voor verlies aan vertrou wen. En tot slot weten fabrikanten vaak zelf niet of er namaaksels in omloop zyn. Nagemaakte Levi's moe ten voor dat doel zelfs naar Amerika opgestuurd worden en nagemaakte Tfiger Balsem is slechts te herkennen aan een reepje wit in plaats van rood op de verpakking. De namaak wordt technisch perfecter, constateert Th. M. Visser van het merkenbureau Mark graaf. gespecialiseerd in het bescher men tegen en bestrijden van vervalsin gen en andere inbreuken op het mer kenrecht. Twee voorbeelden van hoe fabrikan ten door beide malversaties gedu peerd worden. Importeur Andree Kerstens moet zich in 1979 danig ver slikt hebben toen hij merkte dat de door zijn bedrijf geimporteerde Ma- leus rosée met licht afwijkend etiket in de supermarkten stond. Na inbe slagname en recherche-activiteiten bleek dat het om ordinaire Italiaanse landwijn ging. De partij was maar liefst 420.000 flessen groot (tel uit je winst) en was ingevoerd via Liechten stein. Later dat jaar werd Kerstens geplaagd door parallel-import. De prijsslag en het Wijupakhuis (Jaeq. Hermans-bedrijven) verkochten Ma teus rosée die bestemd was voor de Spaanse markt en aldaar was gebot teld. Ook deze partij is door de rech terlijke macht geconfisqueerd. Een tweede voorbeeld. Vorig jaar ver schenen berichten over nagemaakte Jordan-tandenborstels. Binnen een week wist de Noorse fabrikant de her komst te achterhalen: Zuid-Korea De club die hier de naar schatting half miljoen borstels op de markt bracht is inmiddels veroordeeld (mede in ver band met andere zwendel) en de pro- duktie-apparatuur (matrijzen e.d.) is vernietigd Nu is de importeur uit Weesp terughoudend over de affaire, omdat hij benadrukt dat de zaak in middels is opgelost en er niet opnieuw onterecht wantrouwen moet worden gekweekt. Wel wil hij kwijt dat die neppartij incidenteel is geweest en dat parallel-import een veel groter kwaad is. Wat is vervalsing en wat is gewoon nabootsen? Of om he4'Xnders te zeg- gen: wie mag van de rechter meerijden in de trein van succes en wie is zwartri- *ver? De schrijver Frits Oppenoorth van het pas verschenen boekje „Pla giaat". een uitgave van Proost en Brandt Amsterdam, zegt er het volgen de over (wil citeren op het gevaar af van overnemen „zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitge ver"): „Nadoen, overnemen, imiteren is globaal te onderscheiden in a. toege staan en aangemoedigd nadoen, b. toegestaan, maar niet bewonderens waardig nadoen, c. met toegestaan en afkeurenswaardig nadoen". Een cate gorie d. (niet toegestaan en bewonde renswaardig nadoen) noemt de auteur met, maar stripliefhebbers zullen het daarmee niet allemaal eens zijn. verschil Het niet toegestane nadoen kan onder verdeeld worden in overname-plagiaat (werk van anderen als eigen werk pre senteren), namaak (produkten kopiee ren onder eigen of andere naam) en vrije (artistieke) vervalsing (nieuwe produkten maken onder valse naam, van bijvoorbeeld een bekend schilder). Er is een wezenlijk verschil tussen vervalsen en nabootsen. In het eerste geval leeft de consument (en vaak ook de winkelier) in de veronderstelling dat het. om een origineel produkt van het vermelde merk gaat. bij imitatie duide lijk met de rechter gelastte Philips onlangs het videospel Happelaar uit de handel te nemen wegens inbreuk op de merkenrechten van Atari's Pacman. Niemand die de twee met elkaar zou verwarren, maar voor de rechter is steeds voldoende als een beschermd „onderscheidend vermogen is aange tast: zoals bij de Hema die sportschoe nen met vier zwarte strepen m haar winkels verkocht Weliswaar eën streepje meer dan Adidas, voor de rechter voldoende om er een streep door te halen. Bij dit soort uitspraken waarvan de zin voor de consument niet altijd duidelijk is. moet bedacht wor den dat herkenbare imitatie sluipen derwijs in vervalsing kan overgaan. Bovendien wordt ook bij duidelijke namaak het belang van de fabrikant geschaad. Maar wat de rechter imitatie of verval sing noemt en wat anderen ervan zeg- geh verschilt. „Wij hebben ons laten inspireren door het aanbod van de markt, mijnheer" is een veelzeggende omschrijving. Of de ondernemer die deze week op tv melding maakte van een hydraulisch apparaat en toegaf dat hij bestaande modellen had bekeken en beoordeeld Gepikt dus0 „Nee zei hij „noemt u het maar to Japanese" Het na-apen van na-apers dus. En wat te denken van de filmer Orlow Seunke die verzuimde te vermelden dat De Smaak van Water geïnspireerd was op een roman van een Hongaarse schrij ver., Met die voorbeelden is mede aan gegeven dat geen terrein meer vrijge waard is van nabootsing Artistieke of commerciéele vervalsing, beide lijken volgens deskundigen met wie wij spra ken toe te nemen, al zij nog eens benadrukt dat plagiaat of vervalsing niet altijd hard te maken is Pophet- hebbers weten hoe George Harrisson (My sweet lord), Boney M iRivers of Babylon). The Jam (Start) en Doe Maar (het zangkoortje uit De Bonn door bijna-plagiaat uit de klauwen van de rechter kunnen blijven winstmarge in de zakenwereld is vervalsing he kend in de meeste sectoren: parfums en horloges zijn natuurlijk bekende voorbeelden. Op die artikelen kan een hoge winstmarge worden bereikt met inferieure kwaliteiten. Mr. H. Molijn van Unilever verklaart echter dat ook levensmiddelen, spijkerbroeken en andere confectie, cassettes en auto onderdelen geplaagd worden door na maak. Molijn is lid van anti- counterfeiting committee. Dit comitée is eind vorig jaar opgericht door de vereniging van Europese Merk- artikelfabnkanten „in antwoord op de alarmerende groei gedurende de afge lopenjaren van het aantal produktver- valsingen". Niet alleen verliest de in dustrie miljoenen guldens aan de nep- produkten. mr. Molijn wijst ook op de grote risico's voor de consument. Want wie staat in voor de garantie0 En wie is aansprakelijk voor geleden schade door een vervalst produkt? Vervalsin gen zijn uit oogpunt van veiligheid vaak weerzinwekkend, zegt A Wors- dall van de Anti-Counterfeitmg Group en hij noemt, insecticides met het opschrift „Veilig bij voedsel remvoe- ringen die na kort gebruik defect raken en nep-eau de cologne die ontploft „Meestal kan de winkelier worden aan gesproken, maar als dat een eendags vlieg op de markt is. wordt, het moei lijk Zelfs merkfabrikanten stuiten bij onderzoek slechts op brievenbusfir- ma's en als de producent al achter haald wordt is dat vaak in een donker straatje in Taipeh Succesvol vervol gen wordt dan voor de klant vrijwel onoverkomelijk". Waar komt die alarmerende groei van daan? Deskundigen, noemen de vol gende oorzaken: de malafide zakenwereld heeft zich technisch en commercieel verbeterd en ook van verbeterde juridische wapens voorzien. er zijn meuwe produktielanden en consumentenmarkten ontstaan Ener zijds is de wetgeving in Verre Oosten- landen ten aanzien van ..bootlegging" (illegaal produceren) vaak niet ontwik keld en streng genoeg, anderzijds is de commerciële vrijheid in afzetgebieden als het Midden-Oosten groot de ontwikkelingskosten, reclame inspanningen. e.d. voor merkproduk- ten zijn zo sterk gestegen dat naboot - sers die alleen te maken hebben met lage produktiekosten en bovendien in ferieure grondstoffen steeds beter kun nen penetreren. de grenzen, met, name in de EG. zijn verder opengesteld waardoor namaak - produkten beter toegang tot. de markt krijgen De strijd tegen de vervalsers wordt daarentegen ook steeds harder en meer fabrikanten zijn zich bewuster gewor den van gevaren. Mr W. Goosen van het bureau Markgraaf zei er op een bijeenkomst in Deventer het volgende over „Plagiaat is een kwalijk euvel dat sterk lijkt toe te nemen. Van al die gevallen hebben wij van onze cliënten veel geleerd. Wij hebben nieuwe wegen ontwikkeld om het kwaad te bestrij den. met name door het bij de bron aan te pakken, maar de fraudeurs leren uiteraard ook van ons en zo zal er altijd strijd blijven. Het grootste probleem is dat menig fabrikant de beschermings mogelijkheden onvoldoende benut heeft Hij gaat pas actie nemen als het te laat is. En dan wordt het vaak een onmogelijke zaak om alsnog een regi stratie te krijgen, of op zijn minst, wordt het onmogelijk duurPreventief be schermen dus. maar wat moet je zo al deponeren? Er is een scala van wetten voor merkenrecht, auteursrecht, oc trooirechten, licenties, patiënten, e.d.) en je kunt je beschermen tegen imita tie van produkt. merknaam, model, verpakking, enz. Hoe belangrijk dat laatste is blijkt wel uit de Coca-Cola fles die uit duizenden te herkennen is en blijft Aan de andere kant blijkt het beschermen van de naam Treffair wei nig zinvol als er een Freefor-parfum met dezelfde verpakking op de markt komt. Het bureau Markgraaf stelt vast dat ook het artiestenwereldje inziet dat deponeren belangrijker wordt Visser „Wij hebben ook de merchandising- rechten voor Doe Maar vastgelegd. Dat gebeurde overigens toen er al vijf mil joen buttons op de markt waren, waar van ze nooit ene cent gezien hadden Ook Earth Fire heeft dat nu gedaan, voor alles dat op beeld en plaat kan worden vastgelegd, ook buttons, sjaal tjes en posters'Het bureau benadrukt dat deponeren altijd goedkoper is te genover de kosten van beschermen achteraf. Een depot kost achthonderd gulden per merk en dat is gelet op alle inspanningen die gedaan worden voor zo n merk op de markt komt maar een schijntje aldus Visser Natuurlijk zijn daaraan wel voorwaarden verbonden een model mag nog niet gelanceerd zijn. wil het voor registratie in aanmer king komen en als een merk gedepo neerd wordt dan moet het binnen drie jaar worden geïntroduceerd, anders vervalt het recht. Dit depot is voor onbepaalde tyd geldig, voor modellen en octrooien is een beperkte duur bepaald. Bij een octrooi is dat ook logisch omdat die periode bedoeld is om de vinding ongestoord tot ontwik keling te laten komen en anders nie mand geld zou durven steken in echt nieuwe produkten. Maar omdat het octooirecht „monopoliserend" werkt (alleen de rechthebbende mag het ge bruiken) zou octrooirecht onbepaalde tijd maatschappelijk ongewenst zijn Niet dat bij een depot elke vrees voor nabootsing overbodig zou zijn. want de kapers blijven op de kust Bovendien kan een merknaam lot soortnaam ver worden: wie kent maggi, claxon, aspiri ne nog als merknaam0 Als remedie hiertegen stelt M Knijff van hetzelfde bureau Markgraaf voor „Stel, U intro duceert een spierontspanner onder de naam After-Tnm. In deze naam schuilt een levensgroot gevaar. Het gaat hier om een nieuw soort produkt en hel publiek gaat het eerste merk dat op de markt komt gebruiken als gangbare aanduiding voor het soort produkt Bij een conflict voor de rechter moet u dan kunnen aantonen dat u moeite hebt gedaan soort- en merknaam in adver tenties e.d. te onderscheiden. Bijvoor beeld: After Trim spierontspanner" Anders kunnen andere fabrikanten de eerste naam na verloop van tijd ook gaan voeren en neemt de rechter het woord imitatie of vervalsing met meer in de mond merkenwet In ons land is het merkenrecht vastge legd in de Benelux Merkenwet van 1971. In Den Haag zetelt het Benelux- Merkenbureau. waar men zijn recht, kan claimen. Hoe moeilijk het is om een nieuw en goed merk te verzinnen blijkt wel uit het aantal beslaande merken in de Benelux 450.000 Het bureau Markgraaf adviseert eerst in eigen land eeft depot, te verkrijgen, „maar de meeste problemen krijgt u steeds in het buitenland Om plagiaat de pas af te snijden moet men in alle produktielanden deponeren, dus ook in Taiwan, vervolgens de exportlan den Niet als het produkt succes heeft maar tevoren Tot slot moet gedepo neerd worden in bekende toeleven ngs- landen van plagiaatprodukten Hong Kong, Singapore, Taiwan. Zuid Korea Pakistan. Thailand en India. Zo kunt. u ook de bron bestrijden van plagiaat naar landen waar nauwelijks bescher ming bestaat zoals de Emiraten" Vol gens mr. Goosen kent het Midden- Oosten geen depots, maar daar kan men volstaan met zgn cautionary not i- ces. advertenties waarin men meedeelt de enige rechthebbende fabrikant leverancier te zijn Maar het blijven geweldige probleemlanden Goosen merkt op dat er momenteel een verschuiving van het criminele circuit valt waar te nemen: „In Tai wan bijvoorbeeld zien we een kente ring ten goede. De wetgeving daar stelt sinds kort maximaal vijf jaar gevangenis op dit soort acties". Een importeur zegt: „Wij merken dat de autoriteiten van Korea er veel aan gelegen is snel te handelen. Zij willen van het negatieve image af Dat bete kent overigens wel dat de nep-handel zich verplaatst. Goosen: „We raken het denk ik niet kwijt, dat hoort kennelijk bij onze maatschappij". Het Nederlandse volk heeft zijn koningin de afgelopen jaren het beste leren kennen per satelliet. Via de televisie ontmoette men een vrouw die spontaan en adrern reageert, duidelijk een eigen mening durft te verkondigen en heel goed op de hoogte is van allerlei problemen die er spelen. Haar succes m Duitsland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannic had een duidelijke weerslag op haar binnenlandse populariteit. Maar liefst 25 procent an de bcvolfing. zo bleek begin dit jaar. is in de drie jaar dat Beatrix nu koningin is positiever over de monarchie gaan denken. Als voornaamste reden wordt haar optreden over de grenzen genoemd, maar ook haar functioneren in Nederland wordt geprezen. Vindt 35 procent van de bevolking dat Beatrix meer betrokken is bij de gang van zaken in Nederland en hoe de bevolking over bepaalde politie ke kwesties denkt, dan haar moeder, is 70 procent van mening dat het koningshuis een goede zaak is. una niem zijn de politici als zij hun waardering voor Hare Majesteit uit spreken. De wijze waarop de konin gin opereert tijdens kabinetsforma ties heelt onmiskenbaar een 'eigen stijl' en verdient bewondering. Bea trix wil geen marionet zijn en laat dat merken ook De eer komt toe aan de jongste en de oudste fractieleider in de Tweede Kamer. Met. hun onderling gekonkel gaven zij korugin Beatrix de gele genheid zich in een kabinetsforma tie te profileren, een gelegenheid die de koningin met beide handen aan greep We schrijven september 1982 Bea trix is dan voor de derde keer bezig met een kabinetsformatie „Een van de moeilijkste, maar ook een van de belangrijkste onderdelen van de functie van de koning als staats hoofd", noemde ze zo'n formatie in een interview met Elseviers Magazi ne. Het staat vast dat er een CDA- WD-kabinet zal komen. Maar de jonge WD-fractieleider Ed Nijpels wil een duidelijke inbreng hebben in het toekomstige kabinet en eist daarom een WD-informateur. PvöA-fractieleïder Den Uyl ziet een CDA-WD-kabinet ongaarne tot stand komen De beste manier om dat te verhinderen is de koningin te adviseren een VVD-informateur aan te stellen. De majesteit trapt er niet in Niet alleen is zij wat verbolgen over de wijze waarop Nijpels rondroept dat hij zal weigeren met een CDA- informateur te gaan praten, maar ook ziet zfi in dat er een partij politiek spelletje wordt gespeeld dat -met het landsbelang niets meer te maken heeft. Door de adviezen van rian kuppenvéld Nijpels en Den Uyl is er een meerder heid in de Tweede Kamer voor een WD-informateur en het is de ge woonte dat het staatshoofd zich daaraan houdt. Beatrix ziet er in dit geval echter helemaal niet tegenop te breken met die traditie Informa teur wordt de vice-president van de Raad van State, mr W. Scholten (CDAi aanwijzingen Nijpels zei later van koningin Bea trix dat zij 'heel zelfbewust' had geopereerd tijdens de kabinetsfor maties. Toen hij voor de eerste keer door de koningin werd ontvangen, gaf zij hem een aantal persoonlijke raadgevingen mee. Het was een 'warm menselijk gesprek in de sfeer van: je zit daar nou ineens en ik voel met je mee' (Nijpels). De konin gin gaf Nijpels onder meer enkele aanwijzingen over hoe je mensen moet opvangen als zij teleurstellin gen in de politiek ondervinden. Of Nijpels daaraan nog iets gehad heeft toen Scholten tot informateur werd benoemd, is niet bekend. Uit de kabinetsformaties komt van koningin Beatrix het beeld naar voren van iemand die constant o'p de hoogte wil blijven van de vorde ringen die haar (in(formateurs ma ken. Zij is zeer intens bij het hele gebeuren betrokken en tijdens for maties ook sterker aanwezig dan haar moeder, zo zeggen vele politici Zo ontvangt zij met grote frequentie eer. groot aar.tal politici. Regelma tig heeft zij telefonisch contact met haar (iniformateurs Ze dringt ook vaak op snelheid aan minderheden Over de problematiek van de min derheden is koningin Beatrix uit voerig geïnformeerd. Het hele jaar 1982 stond voor haar eigenlijk in liet kader van die minderheden. Zij praatte met leden van de vaste Kamercommissies, met ambtena ren die deze problematiek in hun portefeuille hebben en bracht infor mele werkbezoeken aan instellin gen en wijken waar men geconfron teerd wordt met de minderheden. Tijdens een bezoek aan de Hoogo vens in IJmuiden sprak zij met buitenlandse werknemers en de spe ciale commissie buitenlandse werk nemers van de ondernemingsraad. In Maastricht bezocht ze een school voor anderstaligen en m Almelo praatte ze over het Turkse vrouwen project van de stichting De Rogge- kamp. De werkwijze die koningin Beatrix volgt bij hel zich laten informeren over bepaalde problematieken is to taal anders dan die van haar moe der Een hoffunctionaris: ..Juliana benaderde allerlei problemen meer van onderop, zij had vooral aan dacht voor één specifiek aspect, namelijk hoe mensen die met deze problemen werden geconfronteerd werden opgevangen. Beatrix bena dert de zaak meer van bovenaf. Ze verschaft zich eerst een overzicht van de totale problematiek en gaat dan in gesprekken en tijdens infor mele werkbezoeken uitvoerig ln op detailkwesties" De koningin trekt telkens één jaar uit om een probleemveld uitvoerig onder de loep te nemen. Zo was 1981 het jaar van de landbouw, zij be zocht toen ook gezinnen van land bouwers. 1982 was het jaar van de minderheden en 1983 staat in het kader van de justitie. Zo bezocht ze tot nu toe de Rijkspolitie in Nijme gen, de ME-opieiding in Neerijnen, de Van Mesdag-kliniek in Gronin gen. de penitentiaire inrichting De Singel in Amsterdam en de arrondis sementsrechtbank in Haarlem. Ai deze bezoeken zijn bedoeld om te praten met mensen uit de praktijk. bezoeken Koningin Beatrix kent drie soorten bezoeken. Allereerst zijn daar d" streekbezoeken. zoals vorige week het bezoek aan de Bollenstreek. Op zo'n bezoek maakt de koningin ken nis met het eigene van een streek. Ook zijn deze bezoeken bedoeld om de bevolking de gelegenheid te ge ven de koningin te zien. Door de overdaad aan te bezoeken plaatsen en instellingen is het informatieve aspect hier vaak wat ondergeschikt (een hoffunctionaris: „ja, je mag ze wel zwaai-bezoeken noemen"), al probeert Beatrix daar wel zo veel mogelijk uit te halen. En zij laat zich dan niet alleen voorlichten door de plaatselijke autoriteiten, maar staal op contact met mensen die aan de basis werken. Zo liet de koningin de autoriteiten in de Bollenstreek beleefd doch drin gend weten dat zfi een ontmoeting met vrouwelijke maatschappelijke, sociale en culturele werkers zéér op prijs zou stellen. En bij die gesprek ken is er 'geen stuRje oppervlakkig heid bij'. Een tweede categorie vormen de officiële werkbezoeken. Dat zijn be zoeken aan één instelling (zoals de Tweede Kamer en in november 1982 de Utrechtse Jaarbeurs i. Hier laat de koningin zich inlichten over het werk van die instelling Er zijn na tuurlijk bezoeken die zich noch in de ene noch in de andere categorie laten inpassen, zoals het bezoek aan Haarlem enige weken geleden. De koningin kwam daar voor de stads- verieuwing maar door een aantal wandelingen had het bezoek ook het karakter van een publieksbezoek. Dat Hare Majesteit niet alleen in het buitenland adrem is ondervond de Haarlemse wethouder van stadsver nieuwing Ad van Schooten. In een kort toespraakje zei hij tegen de koningin: „Staatsrechtelijk gezien mag ik u de vraag natuurlijk niet stellen, maar ik doe het toch. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn om bil gelegenheid aan uw ministers meer geld te vragen voor onze stadsver nieuwing". Beatrix reageerde on middellijk: „Denkt u aan een soort Sinterklaas". De wethouder liet wc ten dat hij aan iets structurelers dacht. Een derde categorie bezoeken vor men de informele werkbezoeken. Het voornaamste verschil is eigen lijk dat de pers hiervoor nooit wordt uitgenodigd Informatie inwinnen staat hierbij voorop en de koningin wil dat in stilte doen Naast werkbe zoeken aan instellingen op het ge bied van minderheden, justitie etc. werden onder meer de Sociaal Eco- nomiche Raad en de FNV (afgelopen maandag) informeel bezocht. Beatrix heeft in de afgelopen drie jaar dat zij nu aan het roer staat een koningschap van geheel eigen stijl ontwikkeld, daar is iedereen het over eens. Steeds minder ook w ordt bij de beoordeling van haar koning schap dat afgezet tegen dc wijze waarpp haar moeder het deed. En spoedig zal dan ook de vraag van een zesjarig meisje dat wat scep tisch tegenover zo'n jonge koningin stond, tot het verleden behoren: „Ben jij nou echt koningin. Hoe oud ben je dan. En waar is je moeder?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23