PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: handelen in geest regeerakkoord sbiïi ir - f Verkiezingen op Antillen GROOT BIJ TEGENVALLENDE INKOMSTEN persbureau Scholieren hielpen man bij moord op echtgenote m Studentenrellen ra [d)i @Ca©(!IR!H-@@ü Bern sluit Russisch DIJKWEL VLISSINGEN B.V. VOLGENDE WEK IS UW PZC EXTRA GELD WAARD! LET OP DE PZC PUKPUZZEL Argentijnse junta: meeste vermisten dood Eerst nog zon Eerst perioden met zon, later toene mende bewolking mogelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur on geveer 15 graden, weinig wind. 226e jaargang no. 101 Zaterdag 30 april 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is bereid Volvo Car bv in Born (Limburg) een nieuwe financiële injectie te geven voor de ontwikkeling van een nieuw model auto voor de tweede helft van de jaren tachtig. Het gaat om een bedrag van f 460 miljoen, terwijl het Zweedse Volvo Car Corporation nog eens f 158 miljoen in het bedrijf in Born zal steken. De Staat is de grootste aandeelhouder van het Nederlandse Volvo bedrijf. Het besluit van het kabinet is een verdere uitkwerking van de al in 1981 gemaakte afspraak, waarbij Nederland de meerderheid van de aandelen in Volvo Car bv overnam. Het bedrijf kreeg daarna twee jaar de tijd om te tonen dat de auto een commercieel aantrekkelijke zaak is. Na evaluatie van de tot nu toe bereikte resultaten en een analyse van de vooruitzichten voor de langere termijn, heeft het kabinet een positieve conclusie bereikt. Het geld dat Volvo nu zal ontvangen wordt gebruikt voor de ontwikkeling van de nieuwe G-l-serie. Het kabinet verwacht dat Volvo dit te zijner tijd zal kunnen terugbetalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers voelt niet voor het voorstel van CDA-fractieleider De Vries om het regeerakkoord te wijzigen. Lubbers gelooft dat het beter is te streven naar uitvoering van het akkoord. Wel is het mogelijk dat niet alle doelstellingen gehaald kunnen worden, bijvoorbeeld door tegenvallende inkomsten. In dat geval zou gehandeld moeten worden in de geest van het akkoord. Lubbers zei dit op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van de minister raad. Hij wees erop dat het kabinet op deze wijze ook al gehandeld had bij het opstellen van de Voorjaarsnota. De vraag of de taak, die het kabinet zichzelf gesteld heeft, ook gehaald zal worden, is volgens Lubbers echter vooral afhankelijk van de economische ontwikkeling. Eerder deze week stelde CDA-leider De VRies voor om bij de opstelling van de begroting voor 1984 ook de doelstellin gen uit het regeerakkoord aan te pas sen aan de gewijzigde omstandighe den. Met name sloot De Vries niet uit dat het kabinet het overheidstekort minder snel zou moeten terugbrengen dan was afgesproken, en de lasten eventueel zou moeten verhogen. Hoge inkomens CDA-partijvoorzitter P. Bukman vindt dat het kabinet maatregelen moet nemen om de „ongelukkige" ver deling van de daling van de koop kracht te verbeteren. Vooral de hoog ste inkomens moeten volgens hem meer bijdragen aan de bezuinigingen. De partijvoorzitter heeft daarbij niet nader aangegeven wanneer deze nieu we kabinetsingreep in de inkomens verdeling moet plaatsvinden. Bukman sprak in een vergadering van het CDA-partijbestuur uitsluitend op persoonlijke titel. De Vries, fractievoor zitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, was vooraf niet op de hoogte gesteld van de ideeën van de partij voorzitter. Uitkeringen Het kabinet heeft de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over een nieuw systeem voor de perio dieke aanpassing van de sociale uitke ringen en het minimumloon. Volgens het voorstel hoeven het minimumloon en de uitkeringen de loonontwikke ling in het bedrijfsleven niet meer te volgen, indien daar arbeidstijdverkor ting plaatsvindt. De invoering van een minimumuurloon wordt door het ka binet vooralsnog van de hand gewe zen. De adviesaanvraag hangt samen met de plannen van het kabinet om de uitkeringen per 1 oktober met twee procent te korten, indien ook de amb- Het busje waarin Marjo Otten werd ontvoerd. RPRM (nPA/APPT - T)p Zwitserse -®- BERN (DPA/AFP) - De Zwitserse regering heeft besloten het bu reau van het Sowjetpersbureau Novosti in Bern te sluiten en zijn directeur, Alexis Doemov, uit te wijzen. Dit heeft het ministerie van justitie en politie in Bern vrijdag meegedeeld, j Het besluit is genomen wegens niet met de activiteit van het persbureau in overeenstemming te brengen, herhaalde en steeds ernstiger wordende inmenging in de binnenlandse zaken van Zwit- I sersland, zo is officieel meege- 'j deeld. Het ministerie van justitie ver klaarde dat het bureau in Bern ;!i sedert zijn opening in 1978 was 'i gebruikt „voor het politiek op voeden en criminaliseren" van jonge leden van de Zwitserse vredesbeweging. Westelijke landen hebben dit jaar zeker 65 Sowjet- functionarissen uitgewezen. Mi MAASTRICHT De vermiste Marjo Otten (34) uit Meerssen blijkt te zijn gewurgd door haar man M. N. (36) in een bos bij het Belgische grensplaats- je As, terwijl de twee jonge Maas trichtse scholieren P. van R. (18) en R. van D. (18) toekeken. Met zijn drieën hebben ze de vrouw op de avond van 28 maart in Maastricht ontvoerd en bedwelmd met ether naar de moord- plaats gebracht. Het lijk van de vrouw werd begraven in een graf in het bos dat zij ook gezamenlijk al veertien dagen tevoren hadden gegraven. De beide jongens hebben donderdag avond al een bekentenis tegenover de politie van Maastricht afgelegd. M. N. ging vrijdagmorgen bij de voorgelei ding aan officier van justitie mr. J. Franssen van het Maastrichtse parket door de knieën. Al een tijd geleden waren de Maas- ADVERTENTIE UW PEUGEOT TALBOT-DEALER Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen. Tel.: 01184-12008. PEUGEOTTALBOT ALTIJD'N ALTERNATIEF (ADVERTENTIE) trichtse recherche en de bijzondere opsporingsbrigades van rijkswachtdis tricten in Belgisch-Limburg op het goede spoor gezet toen bleek dat de auto waarmee de fysiotherapeute was ontvoerd in Hasselt was gehuurd. De Maastrichtenaar N. had zich met een vijfdaags verblijf in Parijs een waterdicht alibi voor de moord op de vrouw, van wie hij al een half jaar gescheiden leefde, willen verschaffen, Maar de politie van Maastricht kwam er bij de naspeuringen in de Franse hoofdstad achter dat hij in de nacht van 28 op 29 maart daar niet is geweest. Het motief voor de moord moet waar schijnlijk gezocht worden in het stuklo pen van het huwelijk dat een jaar of zes geleden tussen Marcel N. en Marjo Otten werd gesloten. Zij hadden een zoontje van nu vier jaar oud. De twee jongens zijn voor hun hand- en spandiensten aan Marcel N. niet be loond. Zij kwamen dikwijls bij hem over de vloer een van de twee al als kleine jongen om bij het knutselen aan auto's een handje toe te steken. tenaren korter gaan werken. Per 1 januari 1984 zou het nieuwe systeem dan volledig van kracht moeten zijn. Het nieuwe systeem gaat uit van een schatting van de arbeidstijdverkorting in een bepaald jaar. Een advies hier over zou volgens het kabinet kunnen worden uitgebracht door de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn. Ook moet het mogelijk zijn dat in sectoren waarin gemiddeld korter ge werkt wordt dan in andere sectoren, het minimumloon op een lager niveau komt te liggen. Verder heeft het kabinet ingestemd met een voorstel van staatssecretaris de Graaf (sociale zaken) om de kinder bijslag per 1 juli met 0,5 procent te verlagen. Deze verlaging is noodzake lijk om het gat te dichten, dat is ontstaan doordat de Tweede kaner weigerde in te stemmen met een voor stel om de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen te be perken. Zoals al was aangekondigd door mi nister Korthals Altes (justitie) heeft het kabinet besloten tot een wijziging van de artikelen 1639aa en volgende van het Burgerlijk Wetboek, De wijzi ging moet het mogelijk maken dat failliete bedrijven worden overgeno men, zonder dat al het personeel auto matisch in dienst komt bij de nieuwe eigenaar. 1 II z v -.''W-Mm -r-, - SÉF m fm mm Een protesterende student tegenover een agent met getrokken revolver. (Van onze correspondent PARUS Delen van Parijs veran derden vrijdagmiddag in een slag veld, toen een protestbetoging van achtduizend studenten ein digde in een gevecht met de poli tie. De betoging liep op de Espla nade des Invalides vlak bij het graf van Napoleon uit de hand vlak voordat ze zou worden ont bonden. De studenten gooiden met stenen en wierpen barricades op; de poli tie antwoordde met traangasgra naten. Uiteindelijk zette de politie de achtervolging van de studenten in, welke jacht zich uitstrekte over grote delen van de stad. Aan de kant van de politie werden naar de meldingen van vrijdagavond veertig man gewond, terwijl cijfers over slachtoffers onder de studen ten nog niet waren vrijgegeven. De studenten protesteren tegen regeringsmaatregelen ter sanering van de universiteiten. BUENOS AIRES (RTR/DPA/UPD - De Argentijnse militaire junta heeft in een nationale radio- en televisieuit zending van drie kwartier bekendge maakt dat duizenden mensen die zijn verdwenen tijdens de militaire cam pagne in de jaren 1970 tegen linkse guerrillastrijders, dood zijn. „Laat het duidelijk zijn dat al degenen die voorkomen op lijsten van vermiste personen en die zich niet in balling schap bevinden of zijn ondergedoken, geacht moeten worden dood te zijn", zo stond in de verklaring. Groepen die opkomen voor de eerbiediging van de mensenrechten schatten het aantal dat 'verdween' tijdens de zogenoemde 'vuile oorlog" tussen de 6:000 en 30.000 mensen. De junta gaf voor de eerste maal toe dat er „fouten zijn gemaakt' tijdens de repressie tegen links, maar zei tevens dat geen van de leden van de strijdkrachten vervolgd zal worden. Politici, kerkleiders en ijveraars voor de burgerrechten in Argentinië hebben vrijdag krachtige kritiek geleverd op de verklaring. Spionage - De 75-jarige Waldo Dub- berstein die in staat van beschuldiging is gesteld voor het verkopen van gehei men over het Midden-Oosten aan de wapenhandelaar Edwin Wilson en aan Libische agenten, is vrijdag dood aan getroffen en heeft waarschijnlijk zelf moord gepleegd. Dit is van politiezijde vernomen. Lintjesregen Aan de vooravond van Koningin nedag daalde gisteren traditiege trouw ook. in Zeeland weer een 'lintjesregen' neer. Van de meer dan 2500 in het hele land werden er 62 aan Zeeuwen toegekend, aanzienlijk meer dan vorig jaar. Het betrof één Officier ON met de zwaarden, drie Officieren ON, 14 Ridders ON, 16 gouden eremedail les, 27 zilveren eremedailles en één bronzen medaille. (PAGINA'S 2, 10, II en 12) Concurrentie Werklozen met een uitkering die niet-betaalde arbeid verrichten, vormen een bedreiging voor de positie van mensen die betaalde arbeid verrichten. De hoeveelheid onbetaald werk dat niet concurre rend. is voor betaalde banen, is immers gering. (PAGINA 2) Verzet Aanhangers van de theorie dat de vijand door geweldloos verzet zo wordt overrompeld dat hij geen geteeld gebruikt, hebben het bij het verkeerde eind. Dat stelt luitenant kolonel A. Klumper in een proef schrift. (PAGINA 3) Toeristenmarkt De Zeeuwse VVV moet zich meer richten op het werven van Engelse toeristen. Gedeputeerde Ventevo- gel wees er daarbij op dat jaarlijks ongeveer 800.000 Engelsen via Vlissingen Nederland binnenko- (PAGINA 7) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën en economie: 5. Provincie: 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, 23, 25 en 27. WILLEMSTAD (ANP) De bewoners van de eilanden Cura^au, Aruba en Bonaire zijn gisteren, vrijdag, naar de stembus gegaan om nieuwe vertegen woordigers te kiezen voor de eilanden raden, die te vergelijken zijn met de Nederlandse gemeenteraden. De verkiezingen van Aruba stonden sterk in het teken van het feit dat de leider van de Arubaanse MEP-partij, Betico Croes, afgelopen zondag ernstig gewond raakte door een kogel uit een politiepistool. Dit heeft voor veel be roering gezorgd op het eiland waardoor de vrees werd gewekt voor ongeregeld heden bij de verkiezingen. Croes heeft echter, samen met het plaatselijke hoofd van de politie en de andere Arubaanse politieke leiders, een be roep op de kiezers gedaan de kalmte te bewaren. De politie op Aruba hield toezicht bij de stembureaus. Donderdag was nog niet zo zeker dat dit zou gebeuren omdat een grote meerderheid van de plaatselijke politiebond besloot niet te patrouilleren bij de stemlokalen uit protest tegen 'de gezagsondermijning en de onterechte beschuldigingen" aan het adres van de politie na het schietin cident. Maar na overleg met de politie leiding kwam de politiebond van zijn standpunt terug. Op Aruba meende men aan de vooravond van de verkie zingen dat de gezamenlijke oproep van de politieke leiders aan de bevolking om de kalmte te bewaren, de spanning heeft doen afnemen op het eiland. Welke invloed het incident met Bettico Croes zal hebben op de uiitslag durfde men niet te zeggen omdat vanaf afgelo pen maandag alle politieke propagan da via radio en televisie was verboden op het eiland. Verwacht wordt dat vanochtend Ne derlandse tijd de voorlopige einduit slag van de verkiezingen op de drie benedenwindse eilanden bekend zal zijn. Carnaval Volgende week is er een nieuwe ver kiezingsronde op de Antillen. Dan gaan de stemgerechtigde bewoners van de drie bovenwindse eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius naar de stembus om nieuwe eilandenraden- te kiezen. De verkiezingen vinden daar een week later plaats om de bevolking de gelegenheid te geven dit weekend carnaval te vieren. De achtertuin van de V.S. "O resident Ronald Reagan Jv heeft deze week het Ame- I rikaanse volk op de hoogte gebracht van zijn zorgen over r-r bepaalde ontwikkelingen in Midden-Amerika. Hij sprak in dat ver band van 'bedreigingen aan onze gren zen.' En om aan te tonen hoe ernstig het allemaal is, sleepte hij er zelfs de Europeanen bij. Hoe zouden die ooit kunnen geloven, dat de VS zich zorgen maken over hun bedreigingen, als Amerika er zelf niet in slaagt de bedrei gingen aan de eigen grenzen het hoofd te bieden, orakelde de Amerikaanse president. Reagan was voor het uit spreken van zijn rede speciaal naar het Capitool gekomen om daar het Con gres toe te spreken en zich over de hoofden van de dames en heren volks vertegenwoordigers en senatoren tot de kiezers te richten. Om dat laatste ging het natuurlijk: over ruim een jaar moet een nieuwe president worden gekozen en als het aan Ronald Reagan ligt tekent hij voor een tweede ambts termijn. Reagans komst naar het Capi tool kan als een ongewone stap worden gekwalificeerd. Normaal gesproken verschijnt hij éénmaal in het jaar voor het Congres om er 'The State of the Union' uit te spreken. Dat is trouwens een verplichting, die in de Grondwet is vastgelegd. Bepaalde zaken van natio naal en internationaal belang kunnen voor de president aanleiding zijn de volksvertegenwoordiging en de senaat in gezamenlijke zitting bijeen te roe pen. Carter deed dat een paar jaar geleden, toen hü een akkoord had weten te bewerkstelligen tussen Egyp te en Israël over vrede tussen deze twee landen. Een ander voorbeeld is de aanval van de Japanse vloot op Pearl Harbour in 1941. Roosevelt spoedde zich meteen naar het Capitool om het Congres toe te spreken. In dit rijtje van historische voorbeelden hoort Midden- Amerika niet thuis. jan waar toch die belangstelling van V de Verenigde Staten voor het reilen en zeilen in de landen van Latijns- Amerika? Reagan gaf de reden in zijn toespraak voor het Congres al aan: de V. S. beschouwen Midden-Amerika en in mindere mate Zuid-Amerika als hun achtertuin. Oorzaak van Reagans on gerustheid is 'een brand die in de achtertuin is uitgebroken.' De Ameri kanen mogen en kunnen daaraan niet achteloos voorbijgaan, vindt Reagan. Nu moet worden vastgesteld, dat de Amerikaanse president voor een be langrijk deel gelijk heeft. Midden- Amerika is verre van een rustig gebied. Moord, doodslag, guerrilla, onderdruk king en onrecht gaan hand in hand. Een kleine, rijke bovenlaag houdt krampachtig de macht vast. Miljoenen boeren en arbeiders met him gezinnen leven aan de rand van het bestaan. Juist de laatste jaren komt de verpau perde massa meer en meer in verzet tegen de onderdrukkers. Maar in zijn rede tot het Congres heeft Reagan niet in de eerste plaats aan hen gedacht. De Amerikaanse president doelt op een land als Nicaragua om over Cuba maar niet te spreken als hij het heeft over "bedreigingen aan de grenzen.' In Nicaragua immers is bijna vier jaar geleden de door de V. S. gesteunde dictator Somoza verdreven door het links geörienteerde Sandinistische Bevrijdingsfront. De Sandinisten zijn dikke vrienden met Cuba, dat nauwe banden onderhoudt met de Sowjet- Unie. De V. S. hebben nu meer dan ooit angst voor een toenemende invloed van Moskou in Midden-en Zuid- Amerika. Die angst bepaalt in hoge mate de politieke beleidslijn van de Amerikanen voor dit gebied. Logisch gevolg is dan, dat totalitaire regimes vrijwel altijd uitbuiters van het volk op royale steun van de V. S. kunnen rekenen. Het is nu eenmaal de tragiek van de Amerikaanse politieke smaak makers. dat zij in hun ijver om wereld wijd het communisme te bestrijden, min of meer gedwongen worden de verkeerde vrienden te kiezen. Carter was vier jaar geleden in Nicaragua op de goede weg, maar toen het er op aan kwam durfde hij de Sandinisten niet openlijk te steunen, hoewel hij voort durend op Somoza's aftreden aan drong. Dat hinken op twee gedachten breekt de Amerikanen op. Reagans hulpprogramma voor het Midden-Amerika is gericht op de mocratisering, economische ontwikke ling en diplomatie, maar te vrezen valt. dat het belangrijkste element ook nu weer de militaire hulpverlening zal zijn- Het is de Amerikanen moeilijk duide lijk te maken, dat er sprake is van een een grootschalig sociaal en maatschap pelijk probleem, dat de bron is van alle kwaad. Zolang er nog miljoenen men sen aan de rand van het bestaan leven en politieke vrijheid slechts is voorbe houden aan een handjevol machtigen en rijken, blijft Midden-Amerika een brandhaard. Zolang ook zal Ronald Reagan moeten constateren, dat de brand in zijn achtertuin niet geblust kan worden. De V. S. moeten zich bezinnen op de vraag of hulpverlening aan totalitaire regimes wel de goede weg is. Het antwoord is onveranderd neen, maar de Amerikanen kunnen kennelijk niet op dat antwoord komen, getuige nu weer Reagans jongste voor stellen met betrekking tot Midden- Amerika. Zelfanalyse is nu eenmaal niet de sterkste kant van Washington. Dim Video's De Franse regering neett de import van videorecorders met onmid dellijke ingang genormaliseerd. De recorders kunnen nu weer bij alle doua neposten worden ingeklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1