Koninklijke onderscheiding voor drie Zeeuwse PTT-ers Koninklijk goud voor ambtenaar W. C. Klooté Koninklijk goud voor militair I. A. Godeschalk in Middelburg Koninklijk zilver actieve CNV-leden TWEEMAAL ZILVER, EENMAAL GOUD Koninklijk zilver voor politieman J. Boonman VOLGENDE WEEK IS UW PZC EXTRA GELDWAARD! LETOP DE PZC PLUSPUZZEL ZATERDAG 30 APRIL 1983 GOES De jaarlijkse decora- tiegolf spoelde vrijdag ook door de gelederen van het postdistrict Middelburg. In het Lunchcafé in Goes ontvin gen in totaal zeven PTT-ers een koninklijke onderschei ding. Vier man van hen werken in het Brabantse deel van het district en drie PTT- ers, K. J. van Drongelen, J. A. van Es en J. J. Franse, vielen de eer te beurt vanwege hun staat van dienst in Zeeland. Om de medailles op de revers van de ambtenaren te spelden waren verscheidene burge- Koninklijk zilver koster C. Louwerse SEROOSKERKE (W) - Voor zijn ver diensten als koster van de Gerefor meerde kerk in Serooskerke en als be heerder van het gemeentecentrum is de heer C. A. Louwerse vrijdag onder scheiden met de zilveren eremedaille behorend bij de Orde van Oranje Na ssau. In de consistorie van de kerk wa ren vele leden van de kcrkeraad en fa milie van de koster aanwezig, om zoge naamd een bijzondere vergadering mee te maken. Het echtpaar Louwerse was dan ook zeer verbaasd toen het door had wat er ging gebeuren. De burgemeester van Veere mevrouw G. van Montfrans-Hartman. sprak lo vende woorden tot de man die al sinds 1 november 1949 het kostersambt van de Gereformeerde Kerk vervult. „De ma nier waarop u uw werk al deze jaren heeft verricht, oogst alom waardering. U en niet te vergeten uw vrouw, stond altijd op ieder uur van de dag klaar, waardoor vele activiteiten tot ontwik keling konden komen. Van u is bekend dat u een harde werker bent. Eerst in de landbouw, toen als melkcontroleur. vervolgens in de bouw en als koster Omdat mevrouw Louwerse haar man zo dikwijls bij zijn werkzaamheden heeft geholpen, vond de burgemeester haar de meest aangewezen persoon om de versierselen die bij de koninklijke onderscheiding horen, op de revers van haar man te spelden. Daarna kreeg zij een bos bloemen en volgde nog een in formeel samenzijn waarin ook ds R. IJtsma de onderscheiden koster toe sprak. KRUININGEN - Volkomen verrast bleek opperwachtmeester J. Boonman van de groep Rcimerswaal van de rijkspolitie vrijdagtoen zijn vrouw hem uitnodigde naar het gemeente huis in Kruiningen te gaan. De rayon commandant van Rilland werd - daar eenmaal aangekomen - in een volle raadszaal ontvangen om de eremedail le in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst te nemen. Plaatsvervangend districtscomman dant D. van de Meeberg van de rijkspo litie Zeeland reikte hem deze onder scheiding uit. Daarbij was een groot aantal belangstellenden aanwezig. Fa milie. kennissen, oud-collega's, mensen van de gemeente en natuurlijk politie mensen van de groep Reimerswaal. Van de Meeberg zei dat het voor een politieman noodzakelijk is belangrijke en met belangrijke zaken te kunnen on- d rscheiden. Dat kan Boonman - be toogde de plaatsvervangend districts commandant - „anders had hij het niet zo lang volgehouden". Burgemeester H. Boer sprak van een hoogtepunt in het leven van Boonman. .Maar al te vaak kabbelt het leven ge woon voort", zei hij. De burgemeester vertelde dat er alom waardering voor het optreden van de politieman be staat. Boonman is een geboren Zeeuw. Na de oorlog verliet hij de provincie evenwel om zich aan te sluiten bij de gemeente politie in Den Haag. Voorts werkte hu op de Nederlandse Antillen als politie man en maakte hij onder meer deel uit van de veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis. In mei 1981 belandde Boonman in Rilland als rayoncomman dant. meesters naar Goes gekomen. J. L. de Wild, de districtsdirec teur, leidde de bijeenkomst. Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel van Borsele speldde de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op het colbert van J. J. Franse uit Kwadendamme. Fran se is als hulpbesteller in Kwadendam me begonnen en werd in 1952 besteller- stationhouder. Later kreeg hij een aan stelling in de functie van kantoorhou der. Op 1 februari 1982 maakte hij gebruik van de regeling flexibele uit treding. Naast zijn werk was hij vak bondsbestuurslid en werkend lid van een muziekvereniging. K.J. van Drongelen uit Axel glunderde van trots toen De Wild zich zijn voor naam herinnerde. Hij kreeg de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Van Dronge len begon in 1942 als reserve lokale kracht in Temeuzen. Na een overplaat sing naar Axel keerde hij weer naar Terneuzen terug. Ditmaal in de functie van chef postverkeer. Destijds leidde hij in zijn vrije tijd leerlingen op voor het post-vakexamen. In het Axelse verenigingsleven bekleedt hij verschil lende functies. Het opspelden van de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oran je-Nassau op de jas van J. A. van Es uit Wemeldinge nam de Kapelse burgerva der G, Huitsing voor zijn rekening. Van Es maakte zijn start bij het postbedrijf in 1942 als hulpbesteller in Wemeldin ge. Vierentwintig jaar later had hij de maatschappelijke ladder zodanig be klommen dat hij zichzelf employé 1 kantoorhouder kon noemen. Buiten de PTT was hij bestuurslid van een mu ziekvereniging en kaderlid van een Kabo afdeling. Na het ceremoniële gedeelte konden de aanwezigen zich te goed doen aan een koud buffet. Buiten de zaal kwam een muziekvereniging de onderscheidenen een aubade brengen. De drie Zeeuwse onderscheiden PTT-beambten, vlnr.: KJ. van Drongelen JA. van Es en JJ. Franse. Koninklijk zilver voor M. Verspoor uit Bruinisse BRUINISSE - Het oud-gemeente- raadslid van Bruinisse M. Verspoor is vrijdagmorgen koninklijk onderschei den met de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter T. C. Hekman speldde hem het lin tje op tijdens een feestelijke bijeen komst in de raadszaal van het Bruse gemeentehuis. Hij kenschetste Ver spoor als een gewaardeerd burger. De gedecoreerde heeft van 1968 tot 1982 deel uit gemaakt van de Bruse raad voor de groepering Algemeen Belang. Hij is ook jarenlang bestuurslid ge weest van de vissersvereniging. Al twin tigjaar is hij voorzitter van de voetbal vereniging Bruse Boys Verder bekleedt Verspoor onder meer een functie in de Koninklijke Nederlandse Jagersbond. Hekman bleek blij te zijn met de onder scheiding voor het oudraadslid. Hij vond dat Verspoor zich in de loop der jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap van Bruinisse. De burgemeester prees de onderschei dene voor de markante manier waarop hij de dingen tijdens vergaderingen soms weet te zeggen. Opperwachtmeester Goudzwaard overhandigt de onderscheiden adjudant Godeschalk een geschenk. ONDERSCHEIDING BIJ AFSCHEID BIJ AFSCHEID IN AARDENBURG AARDENBURG Vrijdagmiddag kreeg gemeenteambtenaar W. C. Klooté bij zijn afscheid van Aarden burg de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Burgemeester Lockefeer speldde de koninklijke onderscheiding op tijdens de offi ciële afscheidsreceptie op het ge meentehuis. De heer Klooté gaat per 1 mei met vervroegd pensioen na ruim 35 jaar onafgebroken op de secretarie van Aardenburg werkzaam geweest te zijn. De ambtelijke loopbaan van de in 1920 in Aardenburg geboren Klooté beslaat in totaal ruim 40 jaar. In 1940 en 1941 was hij werkzaam als volontair secretarieambtenaar in de toen nog zelfstandige gemeente Sint Kruis. Toen in 1941 de gemeente Burgemeester Lockefeer van Aardenburg speldt de gouden eremedaille op bij de heer Klooté. Groot Aardenburg werd gevormd, werd hij tot de bevrijding leider van de distributiedienst. Na twee jaar vrijwillige militaire dienst kwam Klooté eind 1946 terecht op het streekbureau voor de wederopbouw in Oostburg. Op 9 februari 1946 aanvaardde hij de functie van secre- - tarieambtenaar in Aardenburg. Hij hield zich daar onder meer bezig met de burgelijke stand, militaire zaken en de toepassing van de jachtwet. Sinds 1980 was hij waarnemend se cretaris. Kil „Het wordt mij een beetje kil om het hart wanneer ik nu weer één van de ouderen zie vertrekken", sprak bur- gemeester Lockefeer de geridderde toe. „Aan de buitenkant was u altijd rustig. Daar bewonderde ik u om. Tot na een tijdje ontdekte ik dat er aan uw binnenkant een heel stuk bewogenheid zit". De schéidende ambtenaar werd verder toegespro ken door gemeentesecretaris G. van Vooren, die een aantal herinnerin gen aan de eerste jaren na de oorlog ophaalde. „Met u vertrekt één der laatste mohikanen", zei de secreta ris, „wij waren de twee laatst overge blevenen die de oorlog hadden mee gemaakt". Het afscheid werd verder bijge woond door familieleden, leden van de gemeenteraad, secretarie- personeel en enkele oud-gedienden van de secretarie. MIDDELBURG - Bij zijn afscheid na een militaire loopbaan sinds 1948 werd adjudant I. A. Godeschalk vrijdag in Middelburg onderscheiden met de ere medaille in goud met de zwaarden. De ze werd tijdens een plechtigheid in de generaal majoor Berghuijskazerne uil- gereikt door overste D. Ruijs. Nadat 's morgens het ereteken was overhandigd vond in de middaguren een afscheidsreceptie plaats. Bij die ge legenheid werd de scheidende onderof ficier veel lof toegezwaaid.Niet alleen in ons legerwereldje maar ook daarbui- Gouden medaille mevrouw De Rooy uit Wemeldinge WEMELDINGE - Mevrouw P. J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge heeft vrij dag in Dordrecht de eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Tot haar ver huizing naar het Zeeuwse kanaaldorp was mevrouw De Rooy bijzonder actief in het Dordtse verenigingsleven. Zij heeft onder meer in de plaatselijke sportraad gezeten, in overkoepelende organen van vrouwenverenigingen en in de Europese beweging. K.A. v. Langeraad voor verdiensten Kruiswerk beloond KERKWERVE - De heer K. A. van Lan geraad, gewezen voorzitter van de Schouwen-Duivelandse Kruisvereni ging, is vrijdagmorgen in zijn woning in Kerkwerve onderscheiden met de Eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burge meester W. den Boer van Midden- schouwen, die hem de onderscheiding opspeldde, releveerde de vele werk zaamheden van de heer Van Langeraad voor het kruiswerk. „U hebt zich daarvoor gedurende bijna dertig jaar belangeloos ingezet, eerst als voorzitter van de afdeling Kerkwer ve en vervolgens van 1970 tot 1982 als voorzitter van de regionale kruisvereni ging", memoreerde burgemeester Den Boer. De heer Van Langeraad is ook betrok ken geweest bij organisaties op land bouwgebied, onder meer vele jaren als voorzitter van de landbouwvereniging Kerkwerve. Ook was hij bestuurslid van de Coöperatieve Aankoopvereni ging Schouwen-Duiveland, lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank Zierikzee, en bestuurslid van deze bank. J. Boonman, eremedaille in zilver. VLISSINGEN - „Het woord 'lintjesre gen' geeft de indruk 'die er één vangt, heeft er een'. Niets is echter minder waar. Uit de voordracht blijkt de grote inzet van de betrokkene bij zijn werk. 'Lintjesregen' is een onterecht woord". Met deze woorden besloot kapitein luitenant-ter-zee F. A. J. de Boer, commandant maritieme midde len Schelde, vrijdag zijn toespraak ter gelegenheid van de toekenning van eremedailles aan drie leden van het marine korps in Vlissingen. De heren B. T. Liefrink en B. A. Schierboom werden onderscheiden met de ereme daille in goud met de zwaarden. De heer E. Hofkamp kreeg de eremedaille in zilver met de zwaarden. De drie marinemensen werden na af loop van het traditionele 'Alle hens voor de boeg', dat ter gelegenheid van koninginnedag, werd gehouden ten overstaan van officieren, onder officieren manschappen de bij de on derscheiding behorende versierselen opgespeld door commandant De Boer Adjudant-onderofficier Liefrink uit Vlissingen kreeg de onderscheiding, zo bleek uit de door de commandant voorgelezen motivering, vanwege de goede wijze waarop hij zich van zijn taken heeft gekweten. Als chef- verbindingsdient en chef huishoudelij ke dienst van het oorlogshoofdkwartier Walcheren heeft hij in belangrijke maie bijgedragen aan het welslagen van de NAVO-oefening 'Northern Wedding' in 1982. Daarnaast heeft hij. aldus de commandant, een wezenlijk aandeel geleverd bij de integratie van vrouwe lijke militairen. Zijn sociale bewogen heid bljjkt onder meer uit zijn activitei ten voor het jeugdwerk in de regio. Kikvorsmannen De uit Temeuzen afkomstige adjudant onder-officier Schierboom. die op 1 augustus van dit jaar de dienst verlaat, werd onderscheiden wegens zijn 'nim mer aflatende plichtsbetrachting en loyaliteit ten opzichte van het korps mariniers en het korps marine. Zijn bemoeienissen met de opleiding tot kikvorsman had een versteviging van de banden tussen marine en mariniers ten gevolg, aldus commandant De Boer. De eremedaille in zilver met de zwaar den werd sergeant-majoor Hofkamp uit Middelburg toegekend omdat hij zich een loyaal onder-officier heeft ge toond, 'die een grote plichtsbetrach ting paart aan vakkennis en een uitse- kend inzicht op technisch gebied'. De heer Hofkamp was onder meer betrok ken bij het onderhoud van Hr Ms Piet Heyn. „Mede dankzij deze voortreffelij ke onderofficier wist dit schip tijdens haar opwerkperiode de buzonder hoge en uitzonderlijke score van 'Good' te verwerven", zo besloot commandant Den Boer zijn toespraak tot de onder scheidenen. ten heeft u zich uitzonderlijk onder scheiden vanwege uw sociale opstel ling. Tijdens uw loopbaan was u achter eenvolgens in Indonesië, Den Bosch, Harderwijk en Middelburg actief. In de laatste drie plaatsen had u steeds zit ting in het 'messbestuur'. Daarnaast waren daar in Middelburg werkzaam heden voor de zwakzinnigeninrichting Vijvervreugd terwijl u in de kazerne de jaarlijks sinterklaasvieringen voor de kinderen verzorgde naast andere za ken. Daardoor was u een onmisbare schakel in het sociale leven van onze militaire gemeenschap" aldus opper wachtmeester A. Goudzwaard die na mens de onderofficieren de onderschei den scheidende heer Godeschalk toe sprak. Tradities Eerder noemde overste Ruijs de onder scheiding 'een kroon' op de geweldig mooie loopbaan' van de onderofficier. Hij beschreef de heer Godeschalk ver der als een mens die hecht aan tradi ties en verwees naar de jaarlijkse reü nie van het militaire bataljon Zeeland die steeds door hem is georganiseerd De heer Godeschalk zelf verklaarde vol ledig overrompeld te zijn door de hem toegevallen onderscheiding. Hij dankte degenen die hem ervoor voordroegen hartelijk. Ook was hij blij met de woor den van enkele sprekers en de geschen ken die hem en zijn vrouw waren toege voegd. Zilveren medaille C. Jobse uit Goes GOES - Het langdurige dienstverband i van C. Jobse bij Van Gend en Loos in I Goes is bekroond met een koninklijke I onderscheiding. Vrijdag kreeg hij de zil veren ermedaille. verbonden aan de Or- de van Oranje Nassau. De onderschei ding werd hem uitgereikt tijdens eën bijeenkomst in Utrecht, waarop elf me dewerkers van Van Gend en Loos een lintje ontvingen. Directeur J. Verstraa- ten speldde de decoraties op. Jobse was op 1 februari veertig jaar in dienst bij de j onderneming. Hij begon er als hulpbe- steller. Thans staat hij als groepsleider 1 in Goes aan het hoofd van een tiental medewerkers. J. PAU WE EN P. HOLLANDER VEERE - De heren J. Paauwe uit Ga- pinge en P. den Hollander uit Seroos kerke. beiden bijzonder actief in het CNV-vakbondswerk, kregen vrijdag in het stadhuis van Veere de zilveren ere medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau opgespeld door Veere's burgemeester mevrouw G. Van Mont frans-Hartman. De heer Paauwe werkt sinds 1 maart 1941 bij een aannemingsbedrijf waar hij nu voorman is. Daarnaast heeft hij di verse bestuursfuncties vervuld. Op het ogenblik is hij secretaris van het rayon- bestuur van de Hout- en Bouwbond CNV en secretaris van de plaatselijke afdeling. Ook zit hij sinds 1963 in het bestuur van de Woningstichting Wal cheren. De burgemeester: ,,U heeft zich daar naast zeer ingespannen voor de bouw van de Gereformeerde Kerk te Gapin- ge. U bent een actief, plichtsgetrouw en gezien man niet alleen in uw woon plaats Gapinge. maar ook daarbuiten". De heer Den Hollander, die sinds 9 de cember 1939 lid is van de Hout- en Bouwbond CNV. is vanaf juni 1955 pen ningmeester van de plaatselijke afde ling en tevens plaatselijk vertegen woordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Door een bedrijfson geval is hij niet meer actief in het ar beidsproces, maar wel in het vakbonds werk. Burgemeester Van Montfrans: „U ver richt het vakbondswerk met extra ener gie en u doet uw werk, zoals de bond zegt, op uitnemende wijze. En niet te vergeten uw werkzaamheden voor de kerk. het zwembad, de ijsclub en tal van andere verenigingen. Die hebben u tot een bijzonder actief en verdienstelijk lid van de Serooskerkse gemeenschap gemaakt". Nadat de heren Paauwe en Den Hollan der hun onderscheiding in ontvangst hadden genomen, hield CNV-districts- bestuurder L. Reijgersberg nog een kor te toespraak. Bezuiniging vakbondsbestuurder heb ik nog nooit meegemaakt dat onze leden een zilve ren medaille krijgen, het was tot nu toe altijd goud. Ik denk dat ook hier de be zuiniging heeft toegeslagen en we een stapje terugmoeten doen. Maar wat mij betreft is de draagmedaille de hoogste onderscheiding die iemand kan krijgen, van weiK matenaai die ook is ge maakt". De echtgenotes van de heren Paauwe en Den Hollander werden zowel door de gemeente Veere als door het CNV in de bloemetjes gezet. Koninklijk goud voor landbouwer K. Wielemaker in Middelburg MIDDELBURG - De heer K. Wielema ker is vrijdagmorgen onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in de woning van zijn werk- werkgever, de heer Th. Lorier aan de Abeelseweg in Middelburg. De heer Wielemaker is meer dan twintig jaar bij het land- en tuinbouwbedrijf van de familie Lorier werkzaam. De versierselen werden hem opgespeld oor burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg. De heer Wolters prees de grote en langdurige inzet van de onder scheidene voor het land- en tuinbouw bedrijf Lorier en somde daarbij tevens de vele maatschappelijke verdiensten van de heer Wielemaker op. Vooral op het gebied van de vakbewe ging heeft Wielemaker veel werk verzet. Vele jaren is hij voorzitter van het dis- trict Walcheren van de industrie- en voedingsbond CNV en gedelegeerde van de algemene vergadering van die vakorganisatie. Ook op het gebied van kerk en Rode Kruis heeft Wielemaken zich in de loop der jaren bijzonder on- derscheiden, zo bleek uit de toelichting van burgemeester Wolters. Namens het hoofdbestuur van de voe dingsbond CNV was de heer M. D. den Hollander aanwezig om de gelukwen- j sen over te brengen en overhandigde 1 hem namens zijn bond de bijbehorende draagmedaille. Ook districtsbestuyr- der F Bom bood hierbij zijn gelukwen- j sen aan. Th. Lorier bood namens het i bedrijf een bloemstuk aan. De heer Wie- lemaker kwam in het bedrijf bij vader Lorier. maar nu werkt hij al weer acht jaar voor Lorier jr. De heer Wielemaker is 56 jaar en wenste in zijn dankwoord dat hij nog een poosje door kan blijven gaan. ADVERTENTIE De onderscheiden marinemensen; vlnr. BA. Schierboom, B.T. Liefrink en E. Hofkamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 12