Hoge onderscheidingen medewerkers Deltadienst Officier N. M. Bollen: grote inzet beveiliging scheepvaart Militair commandant Mavo-directeur Dierikx ook buiten school actief Van der Vliet officier Ridderschap voor leraar G. Meeuwsen Onderwijscarrière J.F. VAN DENDEREN RIDDER Secretaris Hulst kundig woningbouwadviseur IR DE GAAIJ OFFICIER; J. BOENDER RIDDER 'COMMANDO UITSTEKENDE EENHEID RIDDERSCHAP AAN EIND LOOPBAAN MUZIEK EN TECHNIEK IN ST-MAARTENSDIJK Burgemeester Molthoff van Hulst spelt de versierselen van het ridderschap op by gemeentesecretaris J F. van Denderen. HULST - Gemeentesecretaris J. F. van Denderen van de ge meente Hulst is vrijdagmor gen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. On der het toeziend oog van vele woningbestand in Hulst uitgegroeid tot ruim 1000 woningen, terwijl de geza menlijke waarde van het woningbezit 115.000.000 gulden beloopt". MIDDELBURG - Vanwege zijli kwali teiten als organisator en als bevorde raar van samenwerking in militair en civiel verband viel luitenant-kolonel C. M. van der Vliet vrijdag in Middel burg de onderscheiding 'officier in de Orde van Oranje Nassau' (met de zwaarden) ten deel. De heer Van der Vliet is commandant van het Provin ciaal Militair Commando Zeeland. De onderscheiding werd vrijdag uitge reikt door generaal C. Cohen, Natio naal Territoriaal Commandant van het Nederlandse leger „Er is alle reden toe dat de onderschei ding aan de heer Van der Vliet is toege kend. Niet alleen zijn militaire loop baan sinds 1950 (begonnen als leerling bij de KMA in Breda) maar ook uw werkwijze maken dat ze verdiend is. Zes jaar geleden werd u provinciaal militair commandant. Een provincie als Zee land is vanwege de eilandenstructuur en de rijkdom aan water moeilijk gezien de specifieke verbindingen. Internatio naal belangrijk is uw werk voor de 'Li nes of communication' (communicatie lijnen) in NAVO-verband. Daarbij gaat het om het overbrengen van eenheden ter zee. te land en in de lucht van het ene naar het andere land. Daarenboven heeft u in militair en civiel verband veel gedaan aan het bereiken van goede sa menwerking". aldus generaal Cohen in een toespraak. Organisator Hij wees tenslotte op de verdiensten van de heer Van der Vliet als organisa tor waardoor het Provinciaal Militair Commando operationeel als een uitste kende eenheid wordt beschouwd De echtgenote van de commandant ont ving bloemen. De geheel van de onderscheiding on wetend gehouden Van der Vliet zag het ereteken als een blijk van waardering voor het gehele provinciaal comman do. Met instemming van generaal Co- hen verklaarde hij daarop vrijdag 6 mei als een vrijdag voor alle PMC'ers waardoor iedereen in de vreugde kon meedelen. de versierselen van het officierschap in de Orde van Oranje-Nassau imet de zwaarden) uit. gemeentepersoneelsleden, vrienden en familie, speldde burgemeester P. J. G. Molthoff hem de bij de onderscheiding behorende versierselen op. Dat gebeurde in de burgerzaal van het Hulster stadhuis. Burgemeester Molthoff roemde de gemeentesecretaris om zijn kundigheid op financieel ter rein. „Zijn kwaliteiten gaan ge paard met een grote kennis op het gebied van de woningbouw. In die zin is hij gedurende een lange reeks van jaren een uit muntend adviseur van het ge meentebestuur geweest", zei hij verder. De heer Van Denderen begon zijn loop baan in 1941 op de secretarie van de gemeente Hontenisse Van '45 tot '48 werkte hij op de afdeling financiën van de gemeente Vllssingen en vervolgens werd hij benoemd tot secretaris van de voormalige gemeente Hulst. Bij de ge meentelijke herindeling in 1971 be noemde de gemeenteraad hem tot ge meentesecretaris van de nieuwe, aan zienlijk grotere, gemeente Hulst. Sinds de gemeentesecretaris naar Hulst kwan was hij ook nauw betrok ken bij de activiteiten van de Hulster Woningbouwvereniging. „Als secreta ris-penningmeester, en later als direc teur, heeft u - mede als gevolg van de opheffing van het gemeentelijk woning- bouwbedrijf - veel inhoud gegeven aan de taken van deze woningbouwvereni ging", prees Molthoff de onderscheiden gemeentesecretaris. „Sinds '48 is het VLISSINGEN - „Het district Schelde- mond van het directoraat-generaal voor de scheepvaart en maritieme za ken Idgsm) is dit jaar weer goed be dacht met onderscheidingen. Zij zijn een welverdiende kroon op uw loop- De onderscheidenen bij hel district Scheldemond in Vlissingen, vlnr. W. Water man izilver), M.P. Timmerman tzilvert. P C. van Marion tridden en geheel rechts directeur N.M. Bollen officieri baan, maar stralen ook af op de gehele dienst". Dit zei directeur N. M. Bollen van het district Scheldemond vrijdag ochtend bij het uitreiken van drie ko ninklijke onderscheidingen in Vlissin gen, v'o'or hij zelf tot zijn verrassing uit handen van mocht ontvangen, be horende bij de onderscheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheidingen wer den uitgereikt in de sociëteit van de ver eniging 'De Nederlandse Loods' te Vlis singen, in gezelschap van een groot aantal genodigden, onder wie ook hoofd-directeur scheepvaartverkeer F. Eichelsheim en burgemeester A. H. van Maldegem van Westkapelle, Een van de onderscheidingen was namelijk be stemd voor W Waterman, die ruim 31 jaar heeft gewerkt als kustlichtwachter te Westkapelle en sinds 1 februari van dit jaar gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om vervroegd uit te tre den, Hij kreeg de eremedaille in zilver, evenals M. P. Timmerman uit Vlissin gen. die op 1 augustus functioneel leef tijdsontslag wordt verleend. De heer Timmerman trad in januari 1946 als matroos in dienst van het toenmalige loodswezen. Twintig jaar later werd hij bootsman en als zodanig deed hij dienst op verschillende beton ningsvaartui gen. P C van Marion is na een diensttijd van bijna 35 jaar benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij heeft de dienst al op 1 april verlaten met functio neel leeftijdsontslag. Van Marion ïsvele jaren loods geweest en inspecteur vaar wegmarkering door middel van beton ning, bebakening en verlichting. Daar naast heeft hij, aldus directeur Bollen, een belangrijke bijdrage geleverd aan de opleiding en vorming van loodsen en ander nautisch personeel. Veiligheid Directeur Bollen mocht zelf de versier selen, behorende bij de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau in ontvangst nemen. Directeur - gene raal Valk vertelde hoe de heer Bollen in december 1944 als matroos derde klas se in dienst trad bij de Koninklijke Ma rine en in oktober 1970 uiteindelijk werd bevorderd tot kapitein ter zee en directeur werd van het loodswezen in Vlissingen. In januari 1980 werd hij in burgerdienst benoemd tot directeur van het district Scheldemond van dgsm. De heer Valk wees met name op de verdiensten van de heer Bollen voor de verbetering van de veiligheid van het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde. Minister Smit-Kroes speldde in den Haag de versierselen van het Offïciersschp op bij de heer De Gaaij (li en die van het Ridderschap bij zijn collega Boender. DEN HAAG - Twee Zeeuwse medewerkers van rijkswater staats Deltadienst zijn vrijdag koninklijk onderscheiden. Tij dens de jaarlijkse lintjesbij eenkomst in de hoofdvestiging van rijkswaterstaat in Den Haag ontvingen ir A. C. de Gaaij, hoofd van de hoofdafde ling milieu- en inrichtingsza ken te Middelburg, en J. Boen der, hoofdopzichter bij de afde ling waterbouwkundige werken west (de bouw van de stormvloedkering), uit handen van minister drsN. Smit-Kroes hun decoratie. De Gaaij is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Boender kreeg van dezelfde orde het ridderkruis. Na onder meer in Indonesië en Nigeria te hebben gewerkt, werd De Gaaij (60. hij woont in Middelburg) in 1973 hoofd van de in dat jaar opgerichte milieu afdeling. Hij heeft er een belangrijke bij drage aan geleverd dat het begrip mi lieu de afgelopen tien jaar een steeds grotere betekenis heeft gekregen in de waterbouw. Binnen de Deltadienst is De Gaaij's afdeling volledig aanvaard en vormt er een wezenlijk onderdeel van. De 59-jarige Zierikzeeènaar J. Boender heeft in 43 jaar tijd nogal wat rangen doorgelopen bij rijkswaterstaat. In 1940 kwam hij als hulpkantonnier in dienst bij de directie benedenrivieren. In 1956 belandde hij bij de Deltadienst. Thans heeft Boender de leiding van wat het steenbedrijf wordt genoemd. Dat wil zeggen dat hij verantwoordelijk is voor aankoop, controle, transport en opslag van de verschillende soorten steen die voor de drempel van de stormvloedke ring zullen worden gebruikt. Boender heeft al een koninklijke onderschei ding. Een Spaanse. Hij kreeg van ko ning Juan Carlos het Spaanse kruis van verdienste toen deze in 1980 de Ooster- scheldewerken bezocht De heer Dierikx beëindigt in augustus zijn loopbaan in het onderwijs. Hij maakt gebruik van de mogelijk om ver vroegd uit te treden (VUT-regeling). Burgemeester Westerhout dankte de directeur namens de gemeente Vlissin gen voor zijn diensten aan de gemeen schap. „U was zeer betrokken bij de op leiding van vele jongelui en heeft zich altijd bijzonder ingezet voor het onder wijs", aldus de burgemeester. Hij prees hem bovendien voor zijn acti viteiten op maatschappelijk gebied, waaronder de gezinszorg en de volks huisvesting. De heer Dierikx is verder bestuurslid geweest van het rk Bejaar dentehuis St. Willibrord te Middelburg en is nog bestuurslid van de stichting van woningbouwverenigingen Basco, waarvan ook de woningbouwvereni ging St. Willibrord deel uitmaakt Ook daarvan is hij lid. De heer Dierikx is in 1922 geboren te Hoofdplaat en kwam in 1947 als onder wijzer terecht bij de rk Jongensschool te Vlissingen. Tien jaar later werd hij leraar op de Sint Paulus ULO. waarvan hij in 1961 hoofd werd. Vervolgens werd hij in 1968 directeur van de Sint Paulus- school voor Mavo. Voorzitter J. Stam van het schoolbestuur overhandigde de echtgenote van de heer Dierikx namens het bestuur een bos bloemen, waarna ter gelegenheid van dit gebeuren een glas oranje bitter werd gedronken. PZC/provincie 10 .TERDAG 30 APRIL 1983 SINT-MAARTENSDIJK - Na een loopbaan als bankwerker in de centrale werkplaats van de Neder landse Spoorwegen in Haarlem, belandde G. A. R. Meeuwsen (58) in 1957 als leraar in de burgemeester Bouwenseschool voor lager tech nisch onderwijs in Sint-Maartens dijk. Voor zijn inzet ten behoeve van het lager beroepsonderwijs en vanwege diverse buitenschoolse activiteiten, werd Meeuwsen vrij dag ter gelegenheid van de jaar lijkse lintjesregen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Na ssau. Tijdens een bijeenkomst in de school, in aanwezigheid van het personeel, maakte burgemeester E. Baerends van Tholen de toeken ning van de koninklijke onder scheiding bekend en speldde hij de bijbehorende versierselen bij rid der Meeuwsen op. Aan de school geeft Meeuwsen les in de vakken van mechanische techniek (theorie en praktijk) en in muziek. „Een mooie combinatie", stelde de burgemeester. „U kunt de jongeren iets meegeven van de techniek met het oog op hun toe komstige beroepsbeoefening en daarnaast kunt u ze ook duidelijk maken dat er méér is dan alleen techniek". Baerends vestigde er de aandacht op dat Meeuwsen een pri ma leraar is: gewild door de leerlin gen en gezien door de collega's. Hij merkte op dat het onderwijs in de periode vanaf 1957 enorme veran deringen heeft doorgemaakt. De burgemeester was blij dat Meeuw sen mee kon groeien met de veran deringen. Hij wees erop dat naast het lesgeven, het plaatselijk caril lon, de Zeeuwse muziekschool en de tennisvereniging Jacoba van Beieren zich in de aandacht van ridder Meeuwsen mochten verheu gen. Burgemeester Baerends speldt de versierselen van het Ridderschap op bij de heer Meeuwsen. i.i-I. k Burgemeester Westerhout speldt dt mderscheiding op bij de heer Dierikx. Oud-leraar J. G Bijl uit Sint-Maarte meester Baerends van Tholen spelt THOLEN - Voor het verrichten van vele jaren trouw en hulpvaar dig werk in de samenleving is oud leraar J. G. Bijl (64) uit Sint-Maar tensdijk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vorig jaar nam hij na een lange staat van dienst afscheid van het onderwijs en in het bijzonder van de christe lijke mavo in Tholen. Vrijdag was hij met een smoesje naar de afslui ting van het schooljaar voor de vierde klas gelokt. Tijdens een kof fiepauze in Meulvliet verscheen de Thoolse burgemeester E. Bae rends om de koninklijke onder scheiding uit te reiken. Burgemeester Baerends schetste kort de loopbaan van de kersverse ridder. Hij herinnerde eraan dat Bijl vanaf 1943 actief was in het on derwijs, in het begin op basis van tijdelijke aanstelling. Zijn stand plaatsen waren onder meer Kapel- Ie, Herkingen, Gouda. Sint-Maar- ■dijk werd tot ridder benoemd. Burge- e de versierselen op tensdijk en Tholen. In augustus 1982 trad hij vervroegd uit. Bae rends onderstreepte dat ridder Bijl zich niet beperkte tot lessen in ge schiedenis, aardrijkskunde, biolo gie en natuurkunde, maar ook van de partij was bij buitenschoolse ac tiviteiten. Hij zette zich in als exa minator en leraar aan het Westbra bantse avoncollege en was kerke lijk actief en secretaris van het streekmuseum de Meestoof. Na het opspelden van de versierse len bracht de voorzitter van het schoolbestuur, T. Vogel, gelukwen sen en bloemen aan. Hij gewaagde van een verdiende en geweldige on derscheiding, die ook een beetje af straalt op de school. In een dank woord toonde Bijl zich verrast en ontroerd. „Ik heb gewoon mijn werk gedaan, als ieder ander. Toch ben ik blij met de onderscheiding", zei hij. VLISSINGEN - De directeur van de Sint Paulusschool voor Mavo te Vlis singen, de heer E. J. J. Dierikx, is vrij dag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de aanwezigheid van familieleden, collega's en leerlin gen speldde burgemeester drs Th. J. Westerhout van Vlissingen hem de ver sierselen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10