Veel méér muziek in nieuwe theaterseizoen maar óeautn adria de prijzen werkt Clownerie, 'fools-feest' en muziek in Middelburg BLitiD adria UIT IN ZEEL4ND 13.500,- 16.700,- 23.985,- Twee pelgrims over Igor Strawinsk RPHO WEER NAAR ZEELAND MIDGARD-OPENLUCHTFESTIJN 18.200,- VRIJDAG 29 APRIL 1983 PZC/ kunst/cultuur Strawinsky (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Eén van de meest bijzondere boeken die ooit over een componist zijn geschreven". Dat zei Harry Mulisch bij de presentatie van 'Het apollinisch uurwerk', een boek van de componisten Louis Andriessen en Elmer Schonberger. „Er is een mare aan dit boek over Strawinsky voorafgegaan", aldus Mulisch. „De delen die in voorpublikaties verschenen leken zo weinig op elkaar dat men zich afvroeg of er wel een boek bestond". Mulisch omschreef het boek als het ander uit het gezelschap kreeg een werk van twee pelgrims die op zoek gaan naar de man Strawinsky en waar hij voor staat. „Niet op een zwaarwich tige manier. Zij schrijven ook over Beethoven, over Bons Karloff en over Micky Mouse. Ook internationaal wacht het boek daarom een carrière bij Amerikanen, Duitsers en dat soort mensen". Mulisch, die meent dat 20 procent van het boek voor niet-musicologen met te begrijpen is zei: „Het maakt je als auteur wel ongerust als je ziet hoe goed niet-schrijvers het doen". Hij vond het een voorbeeld van een moderne manier om over een groot mens te schrijven. Louis Andriessen en ik kennen elkaar al lang", aldus Mulisch en hij herinner de het publiek in het Amsterdamse theater De IJsbreker aan de periode dat 'Reconstructie' werd geschreven. „Ik werkte toen in een klooster en 's avonds vertelden we elkaar over onze afwijkingen. Ik ga bijvoorbeeld trans pireren als ik een appel eet. Reinbert de Leeuw krijgt water in de mond als hjj denkt aan oud bruin brood. Een steek in zijn rechter oksel als hij ijs eet. Het enige dat we na lang aandringen van Louis Andriessen hoorden was „als ik saucijsjes eet krijg ik rimpelingen op mijn wangen, maar ja, dat heeft ieder- Het grote heel lucide geschreven boek over Strawinsky is een uitgave van De Bezige Bij, die deze 'vreemde eend in het Bij-fonds' kon uitgeven dankzij steun van het Prins Bernhard Fonds en het ministerie van WVC. Bij de presentatie van het boek heeft het orkest De Volharding een stuk ge speeld ter nagedachtenis aan de overleden muziekkriticus Rudy Koop- mans. Vera Bets en Reinbert de Leeuw speel den Strawinsky's 'Chanson Russe'. de bewerking van een aria. die voor de twee schrijvers-componisten het mo tief vormde van hun eerste hoofdstuk. Daarin schrijven zij ondermeer: „De werkelijke invloed van Strawinsky is nog maar pas begonnen en „Werkelij ke invloed is een ladder die men liefde vol achter zich weggooit Als dat geen aardige prijzen zijn die auto adria alleen in de week van 2 tot en met 7 mei rekent. Nog geen week na de feestelijke heropening is het een nog groter feest bij auto adria. Een echt prijzenfestival. Kijk maar eens hoe de verkopers van auto adria met de prijzen van al die prachtige Fords werken. Alleen al omdat ze willen dat het bij u in mei ook feest is. FORD FIESTA FESTIVAL geheel rijklaar f 14.409,- keus uit 15 stuks openingsprijs: FORD ESCORT 1300 geheel rijklaar f 17.700, keus uit 10 stuks openingsprijs: FORD ESCORT 1300 BRAVO geheel rijklaar f 19.211,- zeer kompleet uitgevoerd keus uit 20 stuks openingsprijs: FORD SIERRA 1600 LUXE geheel rijklaar f 25.385,- keus uit 14 stuks openingsprijs: FORD GRANADA 2000 SAVOY zeer luxe uitgevoerd geheel rijklaar f 25.842,- O/I keus uit 5 stuks openingsprijs: OU," MIDDELBURG - De activiteiten I die het Middelburgse jongerencen trum Midgard voor koninginne dag organiseert beginnen al van daag (vrijdag) en staan in het te- ken van humor, fools en clownerie. Onder de noemer 'Queen's day's Fools Party' treedt een groot aan tal binnen- en buitenlandse acts op in het kader van een kleinschalig Festival of Fools. Het geheel speelt j zich grotendeels af in de open lucht (Vischmarkt) en bij slecht weer in de sociëteit Myraél aan de Bedde- wijkstraat. j Het programma begint vandaag I om 20.00 uur met muziek uit Gent, j om 20.30 uur gevolgd door een op- j treden van 'Pigeon Drop' (duive- poep), een Amerikaans gezelschap dat vroeger samenwerkte met Jan- go Edwards. Men brengt onder meer muziek, theater, mime en acrobatiek, Pigeon Drop komt zojuist terug van een tournee door de Verenigde Staten; Duitsland en Oostenrijk staan op de agenda Omstreeks halfelf is er een optreden van The Malcolm Breathway Experience, dit optreden is in de sociëteit My raél. The Malcolm Breathway Ex perience is een Engelse groep die bekendheid verwierf dankzij onder i meer het Festival of Fools. De na druk bij dit gezelschap ligt niet zo zeer op theater als wel op muziek; de groep brengt parodieën en persi- flages van muziek uit de periode 1920 tot 1960. Er kan worden ge danst, zoals dat ook kan tijdens het 'fools feest' dat de eerste dag van de Midgard-activiteiten afsluit (even eens in Myrael) Men wordt ver- j zocht zich te kleden en schminken in overeenstemming met het uiter lijk van een fooi Er kan worden ge host op swingende new wavemu- ziek. FORD DIVERSE TYPEN-UITVOERINGEN openingsvoordeel tot: 3.000,- Morgen, zau-i'i - u. „vele acts en verrassingen", aldus Midgard, straatmuzikanten, vuur- spuwers, acrobaten en wat dies meer zij. Twee zotten Om 15.00 uur een optreden van 'Ge- nio's Clowns Theatre'; een clowns duo (Harry Piekema en Genio de Groot). Na 'Ham en Hoppa', „de ij- zersterkc act van twee ontroeren de idioten", brengt Genio's Clowns Theatre nu 'De Ontkno ping'; een act „over twee exotische zotten, Kabam en Cravatte, wier leven zich afspeelt in de nabijheid van twee afvalcontainers. Beiden zitten op unieke wijze in de knoop". Genio's Clowns Theatre trad reeds op in Denemarken, Bel gië en Frankrijk. Om 19.30 uur treedt de Fanfare Sint-Juttemis op. De groep zal on der meer nieuwe stukken spelen van de tweede langspeelplaat 'Ikke Ossegoi'. die zeer binnenkort ver schijnt. Tenslotte zijn er morgen twee op tredens van het uit 's-Hertogen- bosch afkomstige 'Krisiskoor Uil de Goot'- om 17 00 (Vischmarkt) en 22.30 (café De Klosi uur. Het koor brengt „smartlappen op topni veau" en maakte totnutoe één langspeelplaat. Om 21 30 uur treden De Duo's op. een komisch paar (Arjan Ederveld en Kees Prins» dat zich bedient van persiflages en imitaties. Het duo heeft al twee programma's op zijn naam staan: 'Ter illustraties' en 'Imitatie', die beide goede kritie ken kregen; er kan overvloedig worden gelachen om De Duo's, die al vergeleken zijn met de Klisjee- mannetjes (Koot en Bie). afgezien van het Zeeuws Orkest op concertgebied een witte vlek" is. De la Mar „Omdat er geen .eigen' professioneel orkest is, lopen we de rijkssubsidie mis die - om het maar buiten de randstad te houden - het noorden, het oosten en het zuiden wel voor de regionale orkesten krijgen. In de tweede helft van de jaren zeventig staken die regio's per stuk zo'n 10 miljoen per jaar aan subsidie in de orkesten. De concerten kwamen toen op zo'n 40 mille per stuk. Rotterdam wil nu komen voor 15 mille per concert. In feite profiteer je dan als Zeeland mee van de subsidies, die rijk, provincie en gemeenten daar ge ven. We liepen in het verleden de rijkssubsidies mis en de gemeen ten vonden de uitkoopsommen te duur. Het Rotterdamse orkest ver dween dus. Nu er bij de provincie gelden vrijkomen is er een moge lijkheid die draad weer op te pak ken". Als het dc serie van het Rotter dams Philharmonisch Orkest doorgaat is er op 13 september een populair programma te horen in de Middelburgse Concertzaal on der leiding van Heinz Friesen; klinkt op 12 januari onder leiding van Kaspar de Roo muziek van Von Supp, Mendelssohn en Grieg (piano-soliste Christina Ortez). is er op 2 maart een optreden in Zierikzee met James Conlon als dirigent en staat voor 24 mei in de Goese Grote Kerk een Beethoven- programma ter verklanking De Duo's. Jahreszeiten Dat het programma Brittens ope ra zal bevatten is vrijwel zeker, zoals ook tenminste twee concer ten via de Tros zeker zijn gesteld. Op vrijdag 16 september ter ope ning van het seizoen, voeren het Omroeporkest en het Groot Om roepkoor Haydns „Die Jahreszei ten" uit. met Saskia Gerritse, Han s-Peter Blochwitz en Henk Smit als solisten en Kenneth Montgo mery als dirigent. Plaats van han deling: de Goese Grote Kerk. Ze ker is ook, op 7 april 1984, het optreden van het Radio Kameror kest in de Vlissingse St. Jacobs- kerk, onder leiding van Miklós Erdelyi met Marinus van Staalen als solist in Bochherini's cellocon cert; op het programma voorts werken van Carl. P. Bach, Haydn en Schubert (zesde symofnie). In bespreking is voorts een concert door het Radio Kamerorkest in de' Middelburgse concertzaal op 27 Jan de la Mar MIDDELBURG Het Zeeuwse theaterprogramma voor het komende seizoe zal naar zich laat aanzien aanzienlijk rijker bedeeld zijn met muzikale evenementen dan in de afgelopen jaren mogelijk is geweest. Er is een sterk toegenomen aantal concerten geboekt dan wel in voorbereiding. Het via verschillende gemeenten boven de Westerschelde opereren de nieuwe theaterbureau 'Uit' haalt in samenwerking met de Tros een aantal omroepsensem- bles naar Zeeland, vrijwel zeker is ook de opvoering van een opera van Benjamin Britten de bedoe ling is. dat na jaren van afwezig heid het Rotterams Philharmo nisch Orkest weer in Zeeland ver schijnt. Binnen het 'abonnementenpak ket' in Zeeland wordt gedacht aan: vier concerten van het Rotter dams Philharmonisch Orkest me vier verschillende programma's, programma's verspreid over het komende seizen. „Die zaak staat verspreid over het komende sei zoen. „Die zaak staat nog in de grondverf en is mee afhankelijk van een provinciesubsidie," aldus 'Uit'-directeur Jan de la Mar. „Maar als e serie doorgaat, kan de muziekliefhebber bij wijze van spreken meereizen"; een reeksje concerten, georgani seerd door de Tros die in de regio - m dit geval Zeeland worden gesi tueerd en worden opgenomen in het ,Uit'-pakket, ook gespreid over het seizoen; Xeen of twee opvoeringen van Benjamin Brittens in 1963 gecom poneerde kerkopera .Curlew Ri ver', die in de maand oktober door een speciale stichting buiten de gevestigde gezelschappen op het programma is gezet en in kerken door heel Nederland wordt ge bracht. De opzet is dat deze voor stelling - „in de culturele jachtvel den voor Zeeland gevangen", zoals de La Mar formuleert - in ieder geval in een nog nader te kiezen kerk in Middelburg gaat. „We be kijken of we in Zeeland, op Schou- wen-Duiveland bijvoorbeeld, nog een tweede voorstelling kunnen onderbrengen". Philharmonisch Orkest in Zee land staat „in de grondverf'. De la Mar: „Het orkest is bereid vier verschillende programma's met vier verschillende dirigenten ook in Zeeland uit te voeren. Of ze doorgaan is afhankelijk vooral van een provinciale subsidie en van de vraag of de gemeenten de rest van het uitkoopbedrag willen helpen opvangen. Lukt dat niet. dan kun je de komst van professionele orkesten in Zeeland de komende jaren eigenlijk wel vergeten, vrees ik". De la Mar heeft echter de verwach ting, dat de provincie bereid is in dit geheel mee te spelen. „Nu ,Uit' niet langer een provinciale zaak is, maar intergemeenteli wordt ge rund, houdt de provincie daar geld op over. Vastgesteld is, dat dit binnen de culturele pot blijft. De muzieksectie heeft de provincie gevraagd om dit geld mede voor symfonie-orkesten te besteden Als de provincie 10 mille per concert bijdraagt en de gemeenten nemen de resterende vijf mille plus de accommodatie minus de recette voor hun rekening zijn we eruit." Vlek Hij accentueert, dat bij de poging het Rotterdamse orkest opnieuw naar Zeeland te krijgen meespeelt dat er in de provincie geen profes sioneel orkest opereert en „even januari, een optreden van de strij kers van het Omroeporkest op 13 januari en van de blazers van dat orkest eind december in Middel burg. De opzet is, dat die reeks concer ten door de Tros in Zeeland wor den opgenomen en te zijner tijd worden uitgezonden via de radio. De la Mar: „De omroeporganisa- ties hebben allemaal hun eigen concertactiviteiten. Deze reeks wordt geplaatst in de sfeer van de contacten met en naar de regio. We hebben op die basis best leuk zaken kunnen doen. Wij bemidde len voor niks. de Tros betaalt alle kosten en daartegenover staat dat de recette ook voor hen is". Grondverf Zoals gezegd: de serie van vier concerten van het Rotterdams

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9