Reagan oogst bijval en kritiek met toespraak Te weinig technisch personeel voor onderhoud Leopard-tanks Werkloosheid kan weer naar normaler omvang NICARAGUA: TOENEMENDE ESCALATIE Ziekenfondsraad wil van eigen bijdrage A WBZ af Onderzoek van NGL: gemiddelde leraar is zwaar overbelast Marechaussee vertrekt uit Amsterdam VRIJDAG 29 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van personenauto's is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen met 20 procent in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Dit is gebleken uit de kentekenregistratie, aldus heeft de RAI donderdagmiddag meegedeeld., In het eerste kwartaal van dit jaar werden 149.699 nieuwe auto's verkocht tegenover 124.762 ln de eerste drie maanden van 1982. De RAI tekent hierbij aan dat deze stijging niet automatisch voor dit gehele jaar kan worden doorgetrok ken. In januari werd namelijk een hoog peil bereikt door overloop van registraties van eind december vong jaar. Bovendien zijn de naar verhouding hoge cijfers van maart volgens de RAI beïnvloed door de gunstige stimulans van de personenau- to-RAI in februari, die 550.000 bezoekers trok. Voor het gehele jaar verwacht de RAI een totale verkoop van 43.000 personenau to's. Dat betekent een groei van vijf procent ten opzichte van 1982, toen in totaal 407.000 auto's aan de man werden gebracht. De stijging deed zich bij de meeste merken voor met enkele uitschieters als Daihatsu, Ford, Nissan, Subaru. Suzuki, Toyota en Volvo. Een daling in de verkoop was er bij Alfa Romeo. Honda en Renault. MEXICO-STAD (AFP/RTR/UPI) - De toespraak van president Ronald Reagan over Midden- Amerika in het Amerikaanse congres is in het betrokken gebied met gemengde reacties ontvangen. Nicaragua vergeleek de president met Hitier, de Salvadoriaanse rebellen zeiden dat hij hen ten onrechte als marxisten schilderde en zakenmensen in El Salvador betuigden hun instemming met de inhoud van de toespraak. In Mexicostad zei een woordvoerder van de Salvadoriaanse guerrillastrij ders dat Reagan de nationale regering valselijk had afgeschilderd als een de mocratie. De democratie waarover Reagan sprak, bestaat in El Salvador niet. De regering werd gekozen via een frauduleus mechanisme en wordt door veel progressieve landen beschouwd als een van de bloedigste dictaturen van deze tijd. Hij zei dat de rebellen een representatieve macht in El Salvador zijn en ontkende dat zij marxisten zijn. De Amerikaanse ambassadeur in San Salvador, Deane Hinton, die Salvado riaanse zakenlieden bij zich had uitge nodigd, noemde de toespraak een keer punt om het Amerikaanse volk en het congres tot goed begrip te brengen van de kwesties waar het om gaat. Hij zei dat de Savadorianen vastbesloten zijn een lange strijd te voeren tegen de linkse opstandelingen. Geloofwaardigheid De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat, de republikein Charles Percy, zei dat de politiek van de regering in Midden-Amerika geloof waardiger zou zijn na de toespraak van Reagan. De leider van de republikeinse minder- NIEUWE SENAAT TREEDT IN SEPTEMBER AAN DEN HAAG (ANP) Op 28 juli zat de kandidaatstelling plaat3winden voor de verkiezing van een nieuwe Eerste Kamer. De voordrachten komen op 31 augustus in stemming in de provincia le staten, waarna de nieuwe Eerste Kamer op 13 september van dit jaar zal worden geïnstalleerd. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft dit in een brief aan de provincia le besturen meegedeeld. De bewindsman loopt hiermee volgens het ministerie vooruit op een wetswijzi ging die het mogelijk maakt de Eerste Kamer voortaan eens per vier jaar in haar geheel te laten aftreden. De zit tingsduur bedraagt thans nog zes jaar, terwijl elke drie jaar de helft van de leden aftreedt. Door de herziening gaat de verkiezing van Eerste-Kamerleden dus meer in de pas lopen met de provinciale-statenverkiezingen. Het is dan ook de bedoeling dat de Eerste Kamer in de toekomst binnen drie maanden na de statenverkiezingen wordt samengesteld. Belangstelling voor alternatieve genezers stijgt DEN HAAG (ANP) Een toenemend aantal Nederlanders blijkt zich te wenden tot alternatieve genezers. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van de totale bevolking wendde 3,8 procent zich in 1981 tot acup'uncuris- ten en paranormale genezers als mag netiseurs. Drie jaar eerder was dat 2,3 procent. Het aantal contacten tussen patiënt en alternatieve genezer schat het CBS op 3,1 mUjoen. Daarnaast waren er nog zo'n 2,3 mil joen contacten tussen huisartsen die alternatieve geneeswijzen toepassen en hun patiënten. De bezoekers van alternatieve genezers blijken vaak last te hebben van langdurige aandoenin gen en zij ervaren hun gezondheid als relatief slecht. Bezoekers van alterna tieve genezers komen uit vrijwel alle lagen van de bevolking. CBS rekent ook homeopaten tot de alternatieve genezers, hoewel dit bevoegde artsen zijn. ADVERTENTIE ALCANTARA een soepele stot die met kreukt, wasbaar. chic, doel matig en licht m gewicht is. Speciaal voor heren in blazers en jacks in diverse tinten. Aanwezig in dp geheel nieu we voorjaarscollectie Herenmodehuis Lange Delft 46 - Middelburg heid in het huis was ook van mening dat de toespraak het publiek zou kun nen beïnvloeden. Van democratische zijde was men van memng dat de politiek van de presi dent in Centraal-Amerika tot misluk ken gedoemd is. De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van het huis, Clement Zablocki, betreurde het dat het door Reagan aangekondig de zenden van een speciale afgezant naar Midden-Amerika niet de werkelij ke problemen lijkt te kunnen oplossen die voor de democraten de ellende en de rechtvaardigheid betreffen. De democraten, die van mening zijn dat de hoogste Amerikaanse functio narissen nu even weinig van Centraal- Amerika weten als zij in 1963 van Indo-China wisten, wilden het plan voor militaire hulp vervangen door een akkoord via onderhandelingen. De re gering van Honduras heeft meegedeeld het volkomen eens te zijn met de Amerikaanse president. 'Barricada' de krant van de regerende AMSTELVEEN (ANP) De Ziekenfondsraad vindt dat de nieuwe eigen bijdrageregeling voor mensen die op kosten van de algemene wet bijzondere ziektekosten worden verpleegd in zwakzinnigeninrichtingen, psychiatrische ziekenhuizen en verpleeginrichtingen voor veel patiënten zulke onaanvaardba re gevolgen heeft, dat de regeling moet worden ingetrokken. Dit staat weliswaar niet letterlijk in het advies voor de staatssecretarissen Van der Reijden (wvc) en De Graaf (sociale zaken) dat de raad donderdag heeft opgesteld - al hadden met name de vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en de vakbeweging dat graag gezien - maar de uiteindelijke tekst komt volgens de opstellers op hetzelfde neer. Het advies zegt, dat oplossing van de problemen die de eigen-bijdrageregeling heeft veroorzaakt, de hoogste prioriteit moet hebben en dat een oplossing alleen mogelijk is. als de regeling „nader in overweging wordt genomenBovendien moet met worden vastgehouden aan de eis dat eventuele wijzigingen een minder grote besparing opleveren dan de met de huidige regeling beoogde 160 miljoer gulden in 1983, aldus de Raad. Deel gedetineerden uit Scheveningen overgeplaatst DEN HAAG (ANP) Enkele gedeti neerden zullen donderdagavond en vrijdag van de strafgevangenis in Scheveningen worden overgebracht naar een of meer strafinrichtingen elders in het land. Tot deze maatregel heeft het ministerie van justitie besloten naar aanleiding van de onrust onder de bewaarders in deze strafinrichting. Onder de gedeti neerden die naar een andere inrichting overgebracht zullen worden, bevindt zich ook de 28-jarige K. R., die sinds maandag in de zwaarbewaakte B- vleugel van de Scheveningse inrichting verblijft. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie donder dagavond meegedeeld. R. zou aanlei ding voor de onrust onder de bewakers zijn. ANN ARBOR (AP) Dat een gewond eekhoorntje nog tot heel wat in staat is bleek in het Amerikaanse plaatsje Ann Arbor. Het diertje had een pijl door de nek gekregen, maar desondanks liet het zich niet vangen. Zo bleef de pijl in de nek, maar het eekhoorntje bleek toch nog gewoon te kunnen klimmen en in staat de jongen te voederen. Sandmistische partij, noemde echter de toespraak, waarin Reagan Nicara gua beschuldigde zijn buurlanden te „infecteren met geweld en ondermij nende activiteit', een „grote show om de escalatie op te voeren". De Braziliaanse president, Joao Fi- gueiredo, heeft de Amerikaanse poli tiek in Midden-Amerika bekritiseerd. Volgens Figueiredo is Washington voor een deel schuldig aan de zwaai van Nicaragua in de richting van bet Sowjet-blok. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft donderdag betrekkelijk terug houdend gereageerd op de toespraak van president Reagan. Het gaf een korte weergave van de rede en zei dat president Reagan de regering van Ni caragua beledigd heeft. LINKS EN RECHTS VERKRIJGBAAR. PROF RUTTEN: ONDER VOORWAARDEN (Van onze redactie economie VUGHT De werkloosheid in ons land kan binnen tien jaar tot normaler omvang worden teruggebracht. Tot die uitspraak kwam dondedagochtend in Vught de secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken, prof. dr. F. W. Rutten, in een rede voor de Vereniging voor Strategische Beleidsvorming. Absolute voorwaarde voor het terug schroeven van de werkloosheid is een „flexibeler loonvorming". De recente, zeer gematigde loonstijging is volgens Rutten al een signaal dat de verstar ring op dat punt kan worden doorbro ken. Resultaat zal kunnen zijn dat de stijging van de werkloosheid tot staan wordt gebracht en een daling kan worden ingezet. Prof. Rutten stelde in Vught nog eens vast dat de economieën van de Ver enigde Staten en vooral van West- Europa niet soepel reageren op schok ken die van buiten af komen (hogere olieprijzen en verscherpte concurrentie op de wereldmarkt). „De verstarring is in WestrEuropa met name in de loonvorming en de arbeids markt (onder meer door ingewikkelder ontslagprocedures) aanmerkelijk gro ter dan in de Verenigde Staten. Dat verklaart waardoor de werkgelegen heid zich in de Europese Gemeenschap veel ongunstiger heeft ontwikkeld dan in Amerika tijdens de afgelopen tien jaa". „De verstarring breekt een nationale economie natuurlijk in het bijzonder op, als zich internationaal moeilijkhe den voordoen en ingrijpende aanpas singen worden gevergd". Een verkal king, zo zegt Rutten. die met name in verband wordt gebracht met de gesta dig groeiende rol van belangengroe pen en de bescherming die de overheid daaraan biedt. „De verkalfing gaat steeds verder door totdat buitengewone krachten de be staande verhoudingen overhoop gooi en". Zulke buitengewone krachten kunnen de vorm hebben van een poli tieke omwenteling, maar kunnen in de opvatting van Rutten ook voortkomen uit „een reactie op een ingrijpende verslechterino van de economie". „Misschien is ook ons land gelet op de werkloosheid en de slechte winstge vendheid van de bedrijven toe aan een doorbraak van verstarde verhou dingen zodat na verloop van tijd her stel van economische groei weer moge lijk wordt" In de industrie zijn er volgens de secretaris-generaal al tekenen van ra dicaal veranderde opvattingen en ver houdingen, met name ook bij de werk nemers. „Op landelijk niveau klinkt daarvan echter nog vrij weinig door". DEN HAAG (UPD Een gemiddelde leraar met een volledige betrekking werkt in een normale week bijna 53 uur. Als dit nog eens vermeerderd wordt met de werktijd tijdens de vakantieweken (ongeveer 160 uur per jaar) en de extra werkuren tijdens afwijkende schoolweken (eindexa mens, proefwerken, enz.) dan moet volgens het Nederlands genootschap van leraren (NGL) geconcludeerd wor den dat de gemiddelde leraar zwaar overbelast is. Dat blijkt uit een onderzoek naar de taakomvang van leraren in het voort gezet onderwijs dat gehouden werd door het (NGL). Aan het onderzoek op steekproefbasis werd meegedaan door 98 scholen en in totaal werden de gegevens van 561 docenten verwerkt. Uit het onderzoek blijkt dat een leraar tweederde van zijn werktijd besteedt aan lesgeven, voorbereiden en de na zorg daarvan. De rest wordt besteed aan andere dan direct met het lesgeven verband houdende taken. Het NGL verbindt hieraan de conclusie dat het nauwelijks mogelijk is binnen een der gelijke verdeling met taken te schui ven. Taakverlichting zou dan alleen plaats kunnen vinden door verminde ring van lesuren In een gelijktijdig gepubliceerde en quête gehouden door het NGL samen met de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS) vroegen NGL en AVS aan 1520 scholen voor mavo, havo en vwo naar de concrete gevolgen van de door minister Deetman opgelegde bezuinigingen. Door 621 scholen werd gereageerd. Omgerekend naar het totaal aantal scholen blijken de maatregelen van Deetman een vermindering van 107.900 lessen tot gevolg te hebben. Dat komt neer op een vermindering met 8,5 pro cent. Dat zijn 3721 full-time banen of 4477 gemiddelde onderwijsbanen. NGL en AVS voegen daar nog aan toe dat in werkelijkheid er meer mensen door de maatregelen getroffen zullen worden omdat de banen niet in de genoemde grote eenheden zullen verdwijnen, maar in gedeeltes en verdeeld over vele Het blijkt dat veel scholen de gevolgen van de bezuinigingen opvangen door (zeer) grote groepen (klassen) te forme ren. Daarnaast zullen vakken waar maar weinig belangstelling voor be staat niet meer gegeven worden. Het NGL en de AVS zijn nu met deze gegevens gekomen om de leden van de Eerste Kamer duidelijk te maken wat de gevolgen zijn van het bezuinigings beleid van minister Deetman. Op 3 mei behandelt de Eerste Kamer de onderwijsbegroting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gebrek aan voldoende opgeleid onderhoudspersoneel hebben de inzetbaarheid van de Leopard- tanks van het leger de laatste jaren aanzienlijk geschaad. De problemen zijn niet te wijten aan abnormale mankementen aan de tanks zelf. In middels zijn maatregelen getroffen om de toestand te verbeteren, maar er zou meer moeten gebeuren. Dit concludeert een onderzoekscom missie van op defensie in een rapport over de Leopards. Staatssecretaris Van Houwelingen (materieel) gaf opdracht voor het onderzoek, na aandrang van uit de Tweede Kamer. De Kamer toon de zich in maart ongerust over klach ten vanuit de belangenorganisaties van militairen over de inzetbaarheid van de tanks. Het lijvige rapport is gisteren naar de Kamer gegaan. De grootste problemen heeft het leger met de 100 technisch zeer geavanceer de Leopards voor de luchtverdediging. De inzetbaarheid daarvan is nu 50 tot 60 procent en verbetert slechts geleide lijk. Die van de 468 gevechtstanks van het type Leopard 1 is over het diepte punt heen en bedraagt nu bijna 90 procent. Het moderniseringsprogram ma voor deze tien jaar oude tanks verloopt echter zo moeizaam, dat een jaar vertraging is ontstaan Met de splinternieuwe Leopard 2 zijn er geen uitzonderlijke problemen. In de aanbevelingen, die Van Houwe lingen nog „nauwgezet" wil bestude ren. stelt de commissie dat defensie voortaan geen ingewikkelde wapensys temen moet invoeren voordat de voor bereidingen klaar zijn en de logistieke steun is geregeld. Voorts adviseert zij een verdere verbetering van de onder- delen-voorzieninrYn een verdere uit breiding van het technisch onderhoud spersoneel. Omdat gebruik van het moderne ma terieel in het leger veel deskundigheid vereist, beveelt de commissie aan om bepaalde functies niet langer door dienstplichtigen te laten vervullen. Personeel dat langer in dienst is kan er beter voor worden opgeleid, waar door de opleidingen meer rendement opleveren, aldus de aanbevelingen. Tenslotte wordt gepleit voor een effec tievere bewaking van de inzetbaar heid van belangrijk materieel. De vereniging van militair technisch en specialistisch beroepspersoneel iVMTB) is positief over de bevindingen van de commissie. De problemen zijn voor het merendeel boven tafel ge bracht en uit de aanbevelingen blijkt, dat onze kritiek gerechtvardigd was, aldus de VMTB in een reactie. DEN HAAG (ANP) Het contingent koninklijke marechaussee bij het Am sterdams politiekorps wordt geleide lijk verminderd. Per 1 januari 1986 moet het contingent geheel zijn terug getrokken. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft burgemeester Polak van Amsterdam meegedeeld dat er per die datum geen gelden meer in zijn begro ting beschikbaar zijn, aldus donderdag een woordvoerder van zijn ministerie. Sinds 1 januari 1979 is de sterkte van het contingent koninklijke marechaus see in Amsterdam gehandhaafd op 153 man. Rietkerk heeft nu per 1 januari 1984 de maximum sterkte vastgesteld op honderd man. per 1 januari 1985 op vijftig man, terwijl op 1 januari het jaar daarop dit contingent geheel moet zijn teruggetrokken. „De minister neemt met de ene hand terug wat hij met de andere geeft", aldus burgemeester Polak van Amster dam in commentaar op de plannen van Rietkerk. Hij doelde daarmee op de toegezegde uitbreiding van de hoofd stedelijke politie met 110 man per 1 juli. Polak noemde de bijstand van de marechaussee voor Amsterdam onmis baar. De burgemeester wees erop dat de 110 man nog geworven en opgeleid moeten worden, terwijl de 153 leden van de marechaussee die teruggetrok ken worden volgens hem zeer ervaren politiemensen zijn. Advies: meer politieagenten werven uit de minderheden DEN HAAG (GPD) Er moeten meer politieagenten geworven worden uit etnische minderheidsgroepen. Op die manier kunnen cultuur- en taalver schillen, die nu een groot probleem vormen in het dagelijks politiewerk, beter worden opgevangen. Dat advies is donderdag in de vorm van een onderzoeksrappport van de rijksuniversiteit van Leiden aangebo den aan minister Rietkerk van binnen landse zaken. De onderzoeksters, Monique Aalberts (sociologe) en Evelien Kamminga (cul tureel antropologe), hebben in Den Haag, Alphen, Utrecht. Amsterdam. Rotterdam. Leiden en Assen de gang van zaken bij verschillende afdelingen van de gemeentepolitie gevolgd. Ook voerden ze gesprekken met buiten landse minderheidsgroeperingen, des kundigen en hulpverleners. Het verschil in cultuur en taal blijkt een groot struikelblok m het dagelijks contact tussen politieman en buiten lander. De buitenlander is vaak niet op de hoogte van de gebruikelijke „spelre gels" tussen burger en politie en hij voelt zich gediscrimineerd en onvol doende gerespecteerd door de politie. De politiemensen voelen zich op hun beurt ook onvoldoende gerespecteerd. Zij zijn vaak onzeker in dit soort situaties en hebben een gevoel van onmacht. Het ontbreekt hen aan voor lichting, ervaring en cultuurkennis om de problemen van de minderheden te kunnen begrijpen, aldus het rapport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5