Reorganisatie NS kost 850 banen pzefi Uiteenlopende reacties op rapport ambtenarenoverleg 'Nijpels moet niet de jonge, dynamische politicus spelen Landbouwoverleg opnieuw mislukt MAA TREGELEN IN RANGEERSECTOR Medio mei weer Lijk ontklede vrouw gevonden in Amsterdam Franse boeren woedend Zwaardere straffen in Spaans coup-proces Geen volledige opvulling arbeidstijd verkorting VRIJDAG 29 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland UTRECHT (GPD) Door verdergaande reorganisatie van het goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen zullen de komende jaren ongeveer 700 van de 4800 arbeidsplaatsen gaan vervallen, met name in de rangeersector. Besparingen bij andere afdelingen en diensten zullen nog eens 150 arbeidsplaat sen doen verdwijnen. Dit meldt 'De Koppeling', het blad van de Nederlandse Spoorwegen. Wegens de verslechtering van de ver voersmarkt in de tweede helft van het vorig jaar en het stijgende verlies bij het goederenvervoer per spoor had de staatssecretaris van verkeer en water staat de NS-directie gevraagd een stu- bOUWgeSDrek Rangeren np nu nnncnknn die te maken teneinde dit verlies te halveren. De eerste fase van dit onder zoek is nu afgerond. Volgens 'De Koppeling' heeft de direc tie Den Haag laten weten dat halvering van het verlies te realiseren valt. Daar bij is wel het voorbehoud gemaakt dat met name de personeelsvermindering slechts geleidelijk in de loop van de komende jaren tot stand kan worden gebracht. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers en minister Winsemius (volkshuisves ting) gaan medio mei met het bouwbe- raad (werkgevers en werknemers) pra ten over de toekomst van de bouw. Dit heeft minister Winsemius donder dag bekendgemaakt na afloop van een oriënterend onderhoud met de verte genwoordigers uit de bouwwereld. Tij dens dit eerste gesprek bleek een ver schil in visie over de noodzakelijke bouwproduktie tot en met 1985. Vol gens de minister moet deze produktie jaarlijks 4,4 miljard gulden lager liggen dan volgens het bouwberaad. Dat is tien procent van de huidige jaarpro- duktie. Weersvooruitzichten van het KNMI voor zaterdag tot en met dinsdag Perioden met zon cn vooral later enkele buien. Middagtempcratuur dalend tot twaalf graden. Deltagebied De luchtdrukverdeling boven west-Eu ropa blijft erg zwak. Het weer wordt be heerst door een omvangrijk lagedruk gebied dat van zuid-Skandinavié via west-Europa naar Spanje uitstrekt Dit systeem wordt boven onze omgeving een zwakke zuidelijke luchtstroom in stand gehouden cn hierin zullen later op de dag verspreide onweersbuien tot ontwikkeling komen Enkele mistban ken zullen vanochtend spoedig ver dwijnen en de dag wordt zonnig en tot de avond blijft het droog In de avond is er kans op een onweersbui. Er waait een zwakke tot matige zuid tol zuidwes ten wind, de middagtemperatuur wordt ongeveer 16 graden, maar aan de kust blijft het iets koeler De komende nacht daalt de temperatuur tot. rond de 6 gra den. Er kunnen zich later in de nacht opnieuw enkele mistbanken vormen. Vooruitzichten voor het weekeinde: za terdag brengt weinig verandering in het weerbeeld, maar er is zondag waar schijnlijk meer bewolking en af en toe regen En het is dan ook wat koeler. De wind draait naar noord tot noordoost en is overwegend matig Vrijdag 29 april Vlissingen 04 09 235 16 30 226 Terneuzen 04 34 258 16 54 249 Zi enkzee 05 24 165 17 51 158 Hansweert 05 26 267 17 39 259 Wemeldinge 06.06 197 18.22 188 Kreekrak 0601 233 18.17 223 Bruinisse 06 34 201 18.49 192 Zaterdag 30 april Vlissingen 04 43 232 17.04 216 Terneuzen 05 10 254 17.30 239 Zierikzee 06 09 165 18.17 151 Hansweert 06 00 264 18.13 249 Wemeldinge 06 38 197 18.56 180 Kreekrak 0635 233 1852 215 Bruinisse 07.05 200 1923 184 Laag water Vrijdag 29 april uur Cin uur t :m Vlissingen 10.37 224 23.01 222 Terneuzen 11.10 236 23.34 234 Zierikzee 11.24 171 23.35 4173 Hansweert 11 36 254 23.56 253 Wemeldinge 11 42 195 00.02 197 Kreekrak 11.56 '224 00 14 226 Bruinisse 11 52 Ï39 0010 190 Vlissingen 11.10 212 2337 214 Terneuzen 11.41 223 00 10 226 Zierikzee 11 47 160 0013 172 Hansweert 12.07 241 00.33 245 W'emeldinge 12.17 185 00 38 194 Kreekrak 12.31 212 00.52 222 Bruinisse 12.25 177 00.47 189 De nu aangekondigde plannen sluiten CDA: VORMEN VAN SAMENLEVING REGISTREREN DEN HAAG (ANP) Het CDA- partijbestuur meent dat de overheid ook andere duurzame samenlevings vormen dan het huwelijk moet regi streren. Dit standpunt is verwoord in een ontwerp-resolutie van het partij bestuur over het emancipatie- vraagstuk. Die andere duurzame samenlevings vormen, waarin de partners de verant woordelijkheid voor elkaar aanvaar den, maken volgens het CDA aanspraak op met het gezin vergelijk bare rechten en plichten. De ontwerp resolutie komt ter sprake op de eind mei te houden CDA-partijraad. Twee vermiste Nederlanders in Italië omgekomen DEN HAAG/MERANO (ANP) De Nederlanders Elisabeth Broerink (67) en pater P. J. M. Verkoelen (65) uit Amsterdam zijn donderdag in de Ita liaanse bergen bij Merano dood aange troffen. Het tweetal was vorige week donder dag de bergen ingetrokken. Toen zij niet in hun hotel terugkeerden werd de politie ingeschakeld. Zondag werd hun auto gevonden. Een intensieve speuractie resulteerde in de vondst donderdag. Volgens leden van de red dingsbrigade moeten de slachtoffers zijn uitgegleden en in de rivier de Torrent zijn terechtgekomen. Deze ri vier was door de regenval gezwollen. De man en de vrouw moeten enkele honderden meters mee zijn gesleurd. Verkoelen was eerste voorzitter en di recteur van Pax Christie voettochten. aan bij vorig jaar genomen beslissin gen om de organisatie van hel ran geerproces bij het goederenvervoer te verbeteren. Toen werd onder meer besloten het rangeren te concentreren op Kijfhoek (Europoort), Venlo en Amersfoort. Het rangeerterrein Wa tergraafsmeer in Amsterdam zal wor den gesloten en de nachtdienst in Susteren (Zuid-Limburg) opgeheven. In de maand mei wordt een begin gemaakt met de uitvoering van deze twee laatste besluiten. Daarmee zullen 390 arbeidsplaatsen vervallen 260 bij het rayonpersoneel en 130 plaatsen verspreid over het hele land. intussen is overigens al een deel van deze ar beidsplaatsen verdwenen; de rest volgt binnenkort. Uit de tweede fase van de studie zal mogelijk blijken dat er over enkele jaren geen functie meer zal zijn voor Susteren. Ook voortzetting van het bedrijf in Onnen lijkt zeer twijfelachtig, aldus 'De Koppeling' Reorganisatie van het rangccrproces betekent dat de NS landelijk gezien al eind mei 120 machinisten minder no dig heeft. Sluiting van Susteren en Onnen betekent nog eens 80 machinis ten minder. Noorse waterbommen De marine van Noorwegen heeft donderdag in het Hardanger-fjord tussen Stavanger en Bergen een onbekende onderzeeboot gelokaliseerd, die woensdagmiddag voor het eerst was gezien. Noorse oor logsschepen hebben op de plaats wa terbommen geworpen, zonder dat het vaartuig van onbekende nationaliteit opdook. Dit heeft het Noorse ministe rie van defensie in Oslo meegedeeld. Conventie tegen doodstraf - Neder land en een aantal andere lidstaten van de Raad van Europa hebben don derdag in Straatsburg hun handteke ning gezet onder een conventie die de doodstraf verbiedt. Namens Nederland ondertekende de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Hans van den Broek, een protocol waarin de afschaf fing van de doodstraf als beginsel wordt aanvaard. AMSTERDAM (ANP) - Het lijk van een geheel ontklede vrouw van tussen de twintig en dertig jaar is donderdag morgen gevonden op een braaklig gend terrein bij de Plantage Doklaan in Amsterdam. De vrouw is door wurging om het leven gebracht, zo is bij sectie vastgesteld. De vrouw was volgens de politie waar schijnlijk een aan heroine verslaafde prostituee, haar identiteit is nog niet bekend, zij was ongeveer 25 a 30 jaar. Wind overwegend zuid-zuidwest 1-3 Bft; zicht: eerst slecht, later in de och tend matig tot goedtemperatuur kust water: omstreeks 9 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van bete kenis, maximale golfhoogte monding Schelde's: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 30 april Zon op 06.14 onder 21 02 Maan onder 08.03 Woedende Franse boeren haalden in Montpellier een Spaanse vrachtwa gen leeg. Het fruit en de groenten werden in brand gestoken Ook andere vrachtwagens werden leeggehaald. De boeren protesteren tegen de import van groenten en fruit. De vier militairen die de zwaarste straffen kregen, kloksgewijs generaal Milans del Bosch, generaal Armada, kolonel Tejero en generaal Rojas (Van onze correspondent MADRID Het doek is definitief gevallen over een van de zwartste episoden uit de recente Spaanse geschiedenis: de mislukte militai re staatsgreep van 23 februari 1981. Het hooggerechtshof in Madrid deed gisteren in hoger beroep uit spraak in de al ruim twee jaar slepende rechtszaak tegen dertig rebellen en liet daarbij weinig heel van het alom bekritiseerde vonnis in eerste instantie van de Hoge Raad van militaire justitie van mei vorig jaar. Maar liefst 22 van de 30 beklaagden kregen aanzienlijk ho gere straffen opgelegd. De meest opzienbarende correctie was dat het hooggerechtshof gene raal Armada niet slechts schuldig bevond aan samenzwering, maar de voormalige militaire adjudant van koning Juan Carlos op hetzelf de niveau plaatste als de kopstuk ken van de mislukte staatsgreep, luitenant-generaal Milans del Bosch en overste Tejero. die gewa penderhand het parlement had overvallen De milde straf, die Ar mada door het militaire tribunaal was opgelegd (zes jaar), werd daar mee omgezet in de maximale der tig jaar. dezelfde straf waartoe Mi lans der Bosch en Tejero ook in hoger beroep werden veroordeeld Diverse rebellen van het tweede plan, zoals generaal Torres Rojas (die met de pantserdivisie 'Brune- te' Madrid had moeten bezetten) en de militaire adjudanten van Milans del Bosch, kolonel Ibanez en overste Mas Oliver, zagen hun straffen door het hooggerechtshof verdubbeld. De militairen verlie zen hun rang. eretekens en worden uit het leger geweten.' 'GEBREK AAN POLITIEKE WIL' (Van ome correspondent) LUXEMBURG De Europese minis ters van Landbouw zijn er donderdag in Luxemburg, na 17 uur lange onder handelingen. voor de tweede keer niet in geslaagd overeenstemming te berei ken over de nieuwe landbouwprijzen en de daarbij behorende maatregelen. De Nederlandse landbouwminister Braks sprak van 'een vrij ernstige situatie. De zakelijke geschillen waren gering, maar er was gebrek aan politie ke wil. met name bij Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië, om nu tot beslui ten te komen", aldus de minister. Hij hoopt dat er bij de volgende poging, op 16 en 17 mei in Brussel, voldoende politieke druk zal zijn om de landen tot elkaar te brengen „Die druk moet komen van het groeiende besef dat het zo met kan in Europa", aldus minister Braks. Hij sloot niet uit dat de Europese regeringsleiders zich, op hun topconfe rentie op 6 en 7 juni in Stuttgart, over de politieke situatie rond de landbouw zullen moeten buigen, indien de minis ters er in mei weer niet uit komen. Het landbouwjaar, dat officieel in april af liep voor een aantal produkten, is inmiddels verlengd tot 22 mei. De boeren zullen het voor melk-, rund- en ALCOHOL-VERKOOP VERBODEN IN POLEN ROND 1 MEI WARSCHAL" F. T K AFP] - De Poolse autoriteiten hebben van morgen 30 april tot 3 mei een strikt verbod afgekondigd op de verkoop van alco holische dranken. Het regeringsdagblad 'Rzeczpospolita' schreef donderdag, dat „de maatregel is genomen om de veiligheid en de openbare orde te garanderen nu anti socialistische ondergrondse groepen (van Solidariteit) een propagandacam pagne hebben ontketend" waarbij ze de bevolking opriepen op 1 mei de straat op te gaan als blijk van verzet tegen het bewind van generaal Woj- ciech Jaruzelski. De Poolse regering heeft de Verenigde Statenervan beschuldigd „aan te zet ten tot staatsrellen" in Polen door het uitzenden van „agressieve en lasterlij ke" radioprogramma's en heeft de slui ting gelast van de Amerikaanse biblio theek in Warschau. De secretaresse van Lech Walesa Boneza Rybicka-Grywaczewska is gisteren twee uur door de politie van Gdansk verhoord. Dit maakte haar man bekend Hij vertelde dat zij zich vandaag weer moet melden eq dat hun woning is doorzocht DEN HAAG (ANP) - De overheid kan de ambtenaren. Het is zelfs noodzake- heel goed een overeenkomst sluiten lijk om een grotere gelijkwaardigheid met de centrales van overheïdsperso- tussen de overheid en de centrales te nee! over de arbeidsvoorwaarden van krijgen dan op het moment het geval iADVERTENTIE De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is ervaren dat in Groningen de rust ver strekt. We doen dit jaar de Vaderlandse Fietsvakantie. Heel rustig tn Zuidoost Groningen. We nemen de auto. De fietsen gaan op de imperiaal. We hebben een huisje gehuurd en maken dagtochten. Nieuweschans staal op ons programma. En Oudeschans, midden in het Reiderland. We bewonderen Bourtange, geheel in oude glorie gerestaureerd. In de .Borg'' van Wedde wanen we ons Lodewijk van Nassau, vlak voor de slag bij Heiligerlee (1568). We volgen beekjes die allemaal A a het en. In Ter A pel bekijken we 't bijna oudste klooster van ons landmet een tuin vol kruiden. In Smeerling weten we voortaan hoe een Gronings F.sgehucht er uitzag. En als we nog tijd hebben, fietsen we Drente in naar het museumdorp ,,'tAole Compos" bij Barger-Compascum. De fietsenvahman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, telefoon 020 -44 69 93, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. BOZE BRINKMAN HAALT UIT: DEN HAAG (ANP) Minister Brink man doet deze week in het p'artijblad CD-actueel, orgaan van het CDA, een felle uithaal naar VVD- fractievoorzitter Ed Nijpels naar aan leiding van diens stellingname met betrekking lot de concept-medianota die in Den Haag bekend is geworden. „Ik heb wei eens het gevoel dat de heer Nijpels nog steeds denkt dat er een verkiezingscampagne in volle gang is of dat hij er snel weer een wil hebben. En dat in een tijd waar het kabinet wui wciftciijtv ueiangrijker zaken aan het hoofd heeft." Brinkman vindt het jammer dat de WD-leider het iedere keer weer nodig vindt bananeschillen op de weg van het kabinet te gooien. Laten we nou gewoon het kabinet zijn werk laten doen en laten we niet aan de kijkers markt met loven en bieden de zaken mooier voorstellen dan ze zijn. aldus de minister. „Ik raad de heer Nijpels aan straks in het parlement de discussie te voeren als de regering eenmaal het media-ei heeft gelegd." van het omroepmuseum te zijn. Zo is de taak van deze minister met. „Omge keerd moet de heer Nijpels ook niet de rol van jonge dynamische politicus spelen die bij deze gelegenheid vlug even het omroepbestel om zeep helpt, omdat de kijkers dat in meerderheid zouden wensen. En als hij dat wel om zeep zou willen helpen hoe moet ik dan zijn adhesie aan de AVRO. de TROS en de VOO verklaren Volgens Brinkman is daarvoor vermoedelijk geen meer derheid in het parlement te vinden en dientNupeiöunroot aantal kijkers hem dit bepaald niet in dank zal afnemen. Het regeerakkoord biedt hem daarvoor in ieder geval geen ruimte. Begin mei vindt in de ministeriële 'infocommissie' beraad plaats over het definitieve concept van de medianota. De definitieve tekst komt tot stand op grond van het overleg dat Brinkman nog met de meest betrokken ministers zal voeren Daarna komt de zaak in het kabinet en kan de nota aan de kamer worden aangeboden, aldus Brinkman. schapevlees voorlopig met de oude prijzen moeten doen. Het uitstel van een landbouwakkoord komt vooral Frankrijk ongelegen. De Franse boeren voeren al dagen acties tegen de Europese landbouwpolitiek. (Slot van pagina 1 den aangenomen om de opengevallen werktijd op te vullen. De besparing die langs deze weg in de kosten van het bedrijf wordt bereikt, komt dan wel degelijk ten goede aan het financiële resultaat van de onderneming. In veel van die gevallen zal door de arbeids tijdverkorting bij gelijktijdige inleve ring van loon overcapaciteit (voortko mend uit een teveel aan personeel) kunnen worden weggewerkt, zal een te ruime jas beter passend gemaakt kun nen worden. In zijn rede tot het congres herhaalde De Koning nog eens zijn opvatting dat „herverdeling van werk herverdeling van het daarmee verdiende inkomen is". „Aldus zullen lasten worden gedra gen van de werkloosheid waarvan de rekening anders zou worden gepresen teerd via hogere premies en belastin gen". Dat werkt ook in het voordeel van de onderneming uit. Hij hield zijn gehoor voor dat, bijvoorbeeld, de uitke ringen op grond van de WWV in tien jaar tijds zijn vertienvoudig van 700 miljoen tot nu 7 miljard gulden per jaar. Bij het proces van arbeidstijdverkor ting en herverdeling van de werkgele genheid gaat volgens De Koning de rol van de overheid verder dan alleen maar afwachten: „De groei van de werkloosheid en de daaruit voort vloeiende druk op het financieringste kort, de bedreiging van de sociale zekerheid en de maatschappelijke ge volgen van een langdurige en onge kend omvangrijke werkloosheid, ver oorloven de overheid niet een op-de- plaats-rust". De Koning verweet de voorgaande kabinetten dat „te lang het beleid in het teken heeft gestaan van de ver wachting dat de economische terug gang van voorbijgaande aard zou zyn en dat de economische groei zijn naoor logse tempo zou hervinden" „Intussen weten we wel beter", aldus De Koning. Meer loon bij winst NCW-voorzitter Van Eijkelenburg hield in het congres een pleidooi voor een loonsysteem dat een deel van het jaarinkomen meer of opnieuw afhan kelijk maakt van het bedrijfsresul taat, van de winst die een onderne ming maakt. is. Maar de financiële ruimte waarbin nen de onderhandelingen gevoerd kunnen worden wordt bepaald door het parlement. Dat zijn de voornaamste conclusies van een rapport van de werkgroep overlegstelsel i bestaande uit vertegen woordigers van het rijk en de andere overheden), die in oktober 1981 is ge vormd om een nieuwe overlegstelsel voor het arbeidsvoorwaardenoverleg tussen overheid en ambtenaren nader uit te werken. De hoofdlijnen daarvan zijn al eerder aangegeven in het in 1980 verschenen rapport over de aard, struc tuur en inhoud van het overleg (ASIO). Om het nieuwe overleg vorm te geven zal er een centrale onderhandelings- en overlegcommissie voor het overheids personeel moeten worden gevormd, die in de plaats komt van het huidige georganiseerd overleg. Volgens het mi nisterie van binnenlandse zaken zal het kabinet op korte termijn zijn plan nen over een geschillenregeling en een stakingsregeling voor ambtenaren be kendmaken. Die liggen in het verleng de van een nieuwe overlegvorm met een gelijkwaardiger onderhandelings positie van de ambtenaren. Tijdens het laatste overleg tussen minister Riet kerk van binnenlandse zaken en de ambtenarencentrales hebben de cen trales alle overleg over de arbeidsvoor waarden opgeschort tot er een geschil lenregeling is. Reacties De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) heeft laten weten in hoofdlijnen tevreden zijn over het rapport, al zijn er wel wat knelpunten zoals de grote aandacht die de rol van het parlement heeft gekregen en een te geringe aandacht voor handhaving van het trendbeleid. vindt de CMHA. Het ambtenarencentrum is heel wat minder tevreden. Deze centrale gelooft met in een gelijkwaardiger positie voor de ambtenaren omdat de loonruimte al wordt vastgesteld door het parlement voordat de onderhandelingen begin- nen. In een voorlopige reactie zegt de Alge mene Centrale van Overheidsperso neel (ACOP) dat de werkgroep "naar taak niet voldoende heeft uitgevoerd. De werkgroep wordt verweten het in november 1980 verschenen ASIO- rapport te hebben nagebootst. De cen- tale vreest dat door het ontbreken van concrete wetsvoorstellen de realisering van een nieuw overlegstelsel ernstig zal worden vertraagd De Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijspersoneel (CCOOPl stelt donderdag in een reac tie met voldoening vast dat de werk groep overlegstelsel de aanbevelingen uit het rapport van de werkgroep ASIO als uitgangspunt heeft genomen. Directie. K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman èn C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren <s de centrale redac tie bezet van zondag tm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren' Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72,-; per maand 21,-. losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr. 3754316. t.n.v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55, ingezonden mededelingen 2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3