Tegelmatten overbodig bij Oosterscheldedam Geen nadeel aalvissers van oestervisserij Grevelingen Vogelbescherming is tegen woningbouw in Markiezaat Expositie in Grote Kerk Veere donderdag geopend 'Term marxisme had beter niet uitgevonden kunnen worden ONVERWACHTE MEEVALLER Minister Smit-Kroes: oesterdam komt er. MINISTER BRAKS IN BRIEF AAN KAMER: 'WAARDEVOL NATUURGEBIED' Raad Sas van Gent: VRIJDAG 29 APRIL 1983 BURGHSLUIS - Het leggen van de funderingsmatten voor de stormvloedkering in de üoster- schelde verloopt zó goed, dat afvlakkende tegelmatten niet nodig blijken te zijn. De projectleiding van rijkswaterstaats Deltadienst en de aannemerscombinatie Dosbouw hebben donderdag beslo ten dat op tenminste drie boven- en ondermatten die in het sluitgat Hammen gelegd zijn, geen tegelmatten komen. Dat besluit kon worden genomen, nadat metingen uitwezen dat de funde ringsmatten vlekkeloos en erg vlak op de Oosterschelde-bodem liggen. Aanpassing van de vlakligging door middel van tegelmatten, wordt daardoor overbodig gearhl filtermatten niet vlak genoeg gelegd konden worden. Daarom werden de zo geheten tegelmatten ontworpen: be tonnen elementen die in dikte kunnen variëren van 15 tot 60 centimeter en zo doende oneffenheden in de Qltermatten opvullend Voor het leggen van de te gelmatten draaiden de DOS I en Maco- ma proef. Het achterwege laten van de tegelmat ten is voor de bouwers van de storm vloedkering een onverwachte meeval ler. Het levert enig financieel voordeel op, maar om hoeveel guldens het gaat is nog niet precies aan te geven. Dat is uiteraard sterk afhankelijk van het ver dere verloop van het mattenleggen. Voorts ontstaat er enige tijdwinst. Vol gens een woordvoerder van de Delta dienst is de besparing in tijd en geld niet eens zozeer het belangrijkste „Veel belangrijker is dat de gang van zaken het vertrouwen in de kwaliteiten van de mattenlegger Cardium extra onder streept". aldus de woordvoerder. Bij de voorbereidingen voor de bouw van de stormvloedkering is uitgegaan van een zo stevig mogelijke fundering, waarop de pijlers komen te staan Voor naamste onderdeel van de fundering Roompot (ADVERTENTIE) Brand in container met transformator op Eurogas-terrein BORSSELE - De brandweer van Bors- sele en Nieuwdorp zijn donderdagmid dag even na half vijf uitgerukt voor het bestrijden van een brandje in een hoogspanningstransformator op het bouwterrein voor de uitbreiding van Eurogas in het Sloegebied. Ingevolge een bestaande afspraak, dat bij brand meldingen door Eurogas ook het Vlis- singse brandweerkorps met groot ma terieel uitrukt, kwamen er ook twee wagens van dit korps aan te pas, die evenwel niet in actie hoefden te ko men. Vermoedelijk door oververhitting was een aantal aansluitkabels in de - in een verplaatsbare container opgestelde - transformator in brand geraakt, het- geen een grote rookontwikkeling ver oorzaakte. De brandweerwagen van Nieuwdorp bluste het vuur, eerste met een poederblusser en later nog eens met een hogedrukstraalDe schade was gisteravond nog niet bekend. De trans formator was op het Eurogas-terrein geinstalleerd door de PZEM. om stroom te leveren voor de werkzaamhe den bij de nieuwbouw van het bedrijf. Het betrof een 'droge' transformator, dus er bestond geen gevaar voor het vrijkomen van de zogenaamde pcb's, die bij ongelukken met oliegekoelde transformatoren kunnen ontstaan. De Vlissingse brandweer was uitgerukt, omdat bij de melding van 'een transfor- matorbrand' gedacht werd aan het per- i manente transformatorgebouw bij Eu rogas, dit gebouw staat precies op Vlis- sings grondgebied. De nieuwbouw valt onder Borsselse jurisdictie. Tegen kwart voor zes waren alle brandweer- s weer in hun kazernes treug. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft toegezegd dat de Oesterdam in de Oosterschelde in ieder geval zal worden aangelegd. Van uitstel komt zeker geen afstel, zegt zij vrij vertaald in antwoorden op vragen van de PvdA-kamerleden Castricum, Zijlstra en Van der Doef. Die kamerleden hebben in middels nieuwe vragen gesteld over een mededeling van minister Braks van landbouw, waarin hij zegt dat de schelpdierencultures uitstel van de aanleg van beide dammen, waarover de minister de Raad voor de Waterstaat advies heeft gevraagd, niet verantwoord moeten de filtermatten worden ze fun geren als een filter dat het zand vast houdt. zodat de pijlers een voldoende Overigens is niet besloten het maken stabiele ondergrond hebben. Er zijn van tegelmatten helemaal achterwege twee soorten filtermatten: ondermat- te laten. Het kan immers best nodig zijn ten (200 meter lang. 42 meter breed en dat in het verdere verloop van de mat- 35 centimeter dik) en bovenmatten <60 tenlegoperatie correcties door middel meter lang. 30 meter breed en 35 centi- van de tegelmatten (46 meter lang en meter dik). Aangenomen werd dat de 5.5 meter breed) alsnog noodzakelijk zijn. De ervaringen in het sluitgat tot nog toe kunnen niet zonder meer als graadmeter gelden voor de andere sluitgaten Schaar en Roompot. De woordvoerder van de Deltadienst wees erop dat het sluitgat Roompot als het moeilijkste geldt. Voor het mattenleg gen is vooral van belang de periode met lage stroomsnelheden. Die is in de Roompot aanzienlijk korter (60 in plaats van 90 minuten) dan in de Ham men. De PvdA-kamerleden hadden hun eerste reeks vragen gesteld nadat de minister in een gesprek met de Westbrabantse Kamer van Koop handel, het gemeentebestuur van Bergen op Zoom en de schippers vereniging Schuttevaer had gezin speeld op het helemaal niet aan leggen van de Oesterdam. Zij deed dit echter, zegt zij nu. om de verschillende gesprekspartners eens duidelijk hun mening te laten uiten over deze problematiek, maar.ontkent dat zij zelf zou willen afzien van deze compartimente- nngsdam. De minister wijst erop dat het de adviesaanvrage aan de Raad voor de Waterstaat ook en kel over uitstel van Philips- en Oesterdam handelt en niet over afstel. Uitstel Minister Smit-Kroes Inmiddels zijn er echter nieuwe vragen, nadat minister Braks deze week een mededeling heeft laten uitgaan waarin hij waarschuwt voor de gevolgen van de uitstel operatie voor de schelpdierencul tures, vanuit wier belang dat uit stel onaanvaardbaar is, aldus de bewindsman. De PvdA-kamerleden vragen of die uitlatingen wel met minister Smit zijn doorgenomen. Bovendien wij zen zij erop dat het, als Braks namens het hele kabinet gespro ken heeft, vreemd is dat deson danks toch een adviesaanvrage over uitstel de deur is uitgegaan. Tot slot vragen zij Braks of hij ervan op de hoogte is dat minister Smit in 't gesprek met de Westbra banders op het niet-doorgaan van de Oesterdam heeft gezinspeeld Zoals uit het voorgaande blijkt heeft mevrouw Smit dat laatste inmiddels tegengesproken Diefstallen in Bruinisse BRUINISSE - Uit een weitje aan de Mo lenweg in Bruinisse zijn twee schapen gestolen. De familie Van P deed daar van donderdagmorgen aangifte bij de politie. Uit een vakantiewoning in het bunga lowpark 'De Tong' in Bruinisse werd in de nacht van woensdag op donderdag een tv-toestel gestolen. Beheerder A. R. deed verder aangifte van twee pogingen tot inbraak in vakantiewoningen. Zeeuws Parkethuis in Vlissingen en Goes failliet VLISSINGEN-GOES - De rechtbank in Middelburg heeft het faillissement uit gesproken over het 'Zeeuws Parket huis', dat een vestiging heeft in Vlissin gen en een in Goes. De exploitatie was al sinds 1 april gestaakt. De in totaal twee werkneemsters zijn inmiddels ontslagen. Het faillissement is aangevraagd door een van de schuldeisers, fijnhouthandel Mallinson uit Barendrecht. Tot curator is be noemd mr J. C. Bode 't Hart uit Middelburg. Zij zegt nog niet te weten hoe groot de tota e schuld is. Vermoedelijk zijn er in ieder geval niet veel schuldeisers. Zij denkt dat een opheffing van het faillissement kan worden verwacht wegens gebrek aan baten, omdat er volgens haar nau welijks of geen boedel is Het bedrijf was zowel in Vlissingen als in Goes geves tigd in huurpanden. In hoger beroep 12 maanden geëist tegen Vlissinger DEN HAAG - Hoewel de 35-jarige ver dachte C. O. O. uit Vlissingen. die voortvluchtig is, eiste de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof bevestiging van het vonnis, dat hem eerder door de rechtbank in Middel burg is opgelegd. O. was voor een ge wapende overval op de Rabo-bank in Sas van Gent, gepleegd op 16 januari 1981, veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden. Hij had tegen het vonnis beroep aangetekend. De vermoedelijke oorzaak, dat ver dachte niet was verschenen op de zit ting, is te wijten aan het feit, dat hij in Suriname verblijft, nadat hij in vrijheid was gesteld omdat er niet voldoende celruimte was. O. zou bij de overval op de bank een personeelslid hebben be dreigd met een vuurwapen. De uitr spraak is over veertiendagen. Weense avond bij Papilion Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag 14 mei houdt het Middelburgs musical- en ope rette-gezelschap Papillon de jaarlijkse Weense avond. Er staat een potpourrie 1 uit de operette Glückliche Reise op het programma. De blaaskapel Juliana" speelt in de pauze's Egerlander muziek. Na afloop is er een bal. De avond wordt gehouden in de Con- cert en gehoorzaal in Middelburg en be- Marcus Bakker gint om 20.00 uur (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het opvissen van oes ters uit de Grevelingen, zoals in de afgelopen twee jaar is gebeurd, levert de aalvissers géén schade op. Die aal vissers hebben steeds tot voor de Raad van State heftig geprotesteerd tegen dat opvissen van oesters, waar bij zogenaamde „korren" over de bo dem sleepten. Minister Braks van landbouw en visserij ontkent echter in een brief aan de Tweede Kamer dat die aalvissers schade hebben geleden. Braks baseert zich op een nog niet geheel afgerond onderzoek van het Rijksinstituut voor Visserij- Onderzoek. Dit instituut heeft géén schade kunnen ontdekken. Braks illu streert dat met de vangstcijfers uit de maanden september tot en met decem ber, de voor aalvissers belangrijkste periode. Van '75 tot en met '80 werd er gemiddeld 40.000 kilo paling opgevist, in geld uitgedrukt tweederde deel van de jaaropbrengst van de aalvissers. In 1981, gelijk met de eerste oestervisserij, was de opbengst 49.500 kilogram pa ling en in '82 moet die opbrengst ongeveer gelijk zijn geweest. Wel geeft Braks toe dat enkele van de palingvis sers een zeer gering deel van de totale vangst in hun netten vonden. Volgens Braks zijn er géén redenen voor de boosheid van de aalvissers, maar speelt jaloezie wellicht een rol. Hij schrijft immers dat de bezwaren „mogelijk ingegeven worden door de wens naast de visrechten op aal ook die op schelpdieren te verwerven". Braks schrijft tot slot dat enkele oes terkwekers behalve de leden van Vervoex ook aanvragen hebben in gediend om op de Grevelingen te mo gen vissen. Zij voldeden echter niet aan de criteria. Een beeld van de expositie 'milieu en landschap in de Delta in de Grote Kerk in Veere 'MILIEU EN LANDSCHAP' CENTRAAL VEERE - In de Grote Kerk in Veere opende de voorzitter van de Zeeuw se Culturele Raad (ZCR), drs H. Va der, donderdagmiddag de jaarlijkse tentoonstelling van de Stichting Delta Cultureel die dit keer in het teken staat van "milieu en land schap in De Delta'. De heer Vader ging in het kort in op de diverse as pecten van het tentoongestelde waarbij hij niet vergat vooral aan dacht te besteden aan het gedeelte dat door de ZCR is verzorgd. De Culturele Raad is namelijk bezig met een landschapsproject dat uit vier fasen zal bestaan. De eerste fase is te zien m de Grote Kerk in de vorm van een fototentoonstelling. Het tweede deel van het project zal. dat is althans de bedoeling, worden uitge voerd naar aanleiding van reacties van de bewoners en bezoekers van Zeeland. Zij kunnen twee of meer fo to's van het Zeeuwse landschap op sturen naar de ZCR. De foto's kun nen een beeld geven zowel van het geen de amateurfotografen als aan genaam en wat zij als storend in het Zeeuwselandschap ervaren. De in zendingen kunnen tot 1 november gestuurd worden naar de ZCR. De beste krijgen een van de foto's die op het ogenblik in de Grote Kerk te zien zijn. Mr J. Dieleman, sinds 1975 voorzitter van de Stichting DeltaCultureel heette de bezoekers tijdens de ope ning welkom en hij bedankte tussen de bedrijven door. iedereen die had meegewerkt aan het tot stand bren gen van de expositie. Zo ook de werk nemers in de bouw die al tien jaar bezig zijn met de restauratie van de Grote Kerk. Hij besloot met de woor den „Laten we nu een glas wijn drin ken op de komst van de toeristen Tussendoor werd gemusiceerd door het duo Sander Sittig (piano) en Niek de Groot contrabas i. Zij speelden werk van Vivaldi. Bottesini en Gra- nados. Daarna begaf het gezelschap zich naar de slinger van Foucault, de geleerde die in 1851 aantoonde dat de aarde om haar eigen as draait. Deze slingerproef maakt jaarlijks deel uit van de tentoonstelling. Afscheid De burgemeester van Veere, me vrouw G. van Montfrans-Hartman, stelde de slinger in beweging. Daar na sprak ze de heer Dieleman toe, die gisteren na acht jaar afscheid nam als voorzitter van Delta CultureeL Zij prees zijn doorzettingsvermogen om te komen tot de oprichting van Delta Cultureel en de daarop vol gendeexposities en manifestaties. „U heeft uw talenten ingezet en u heeft verbanden gelegd tussen rijk, provincie, gemeente en gemeen schap. tussen verleden, heden en toe komst. Uw enthousiasme heeft ook anderen bezield. Het resultaat van nu is: een prachtige kerk, een goede omgeving en een cultureel program ma dat er zijn mag. U heeft bijgedra gen aan de historie van Veere". Ver volgens overhandigde zij aan mr Die leman. die nog wel als adviseur aan Delta Cultureel verbonden blijft, een gebrandschilderd exemplaar van het gemeentewapen van Veerè. De heer Dieleman is opgevolgd door mr M. van Boven uit Middelburg. In informele sfeer werd donder- dagmddag verder afscheid genomen van de heren Caljouw en Dibbits, res pectievelijk penningmeester en be stuurslid van Delta Cultureel. Bei den kregen een boek over Zeeland. De tentoonstelling in de Grote Kerk is geopend tot en met vrijdag 30 sep tember. Dagelijks van 10 tot 17 uur, op zondagen van 14 tot 17 uur. ZEIST - Het Markizaat bij Bergen op Zoom moet natuurgebied blijven en als zodanig worden beheerd. De nood zaak van woningbouwplanncn van Bergen op Zoom in dit gebied moet op nieuw worden bezien. Vooruitlopend op een eventuele heroverweging mag er geen opspuiting van dit gebied J\l€UW g€Dl€U Als de natuur haar gang mag en kan gaan zal er naar het oordeel van de ver liezen, waardoor de bestaande planten en dierenwereld zal verdwijnen. „Maar op de plaats van dit natuurgebied kan uiteindelijk een zoetwatermoeras tot ontwikkeling komen". plaatsvinden. Dit is de mening van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels. naar aanleiding van een onder zoek naar de toekomst van dit gebied in de Oosterschelde ten westen van Ber gen op Zoom. Volgens de vogelbescher ming zal na afsluiting van het Marki zaat door een natuurlijke ontwikkeling een nieuw, hoogwaardig en rijk gescha keerd natuurgebied ontstaan. „Deze buitengwone ontwikkelingsmo gelijkheden zijn te danken aan de grootte van het gebied en de relatie met de Oosterschelde en de Brabantse Heu velrug. De mogelijkheden va het Marki zaat zijn slechts vergelijkbaar met die van de Oostvaardersplassen en het Lauwersmeer. Er kan worden geprofi teerd van deze buitenkans, als het ge bied groot en rustig blijft. De op achter haalde prognoses gebaseerde bouw plannen vormen in dit opzicht een fata le bedreiging", aldus de vereniging. Na de afsluiting van de Oesterdam zal het Markizaat zijn zoute karakter ver eniging een nieuw belangrijk natuur gebied ontstaan, waarin planten en vooral vogels voorkomen die in hun voortbestaan worden bedreigd, omdat hun leefgebieden elders in Europa dreigen te verdwijnen of al bijna ver- MARCUS BAKKER IN MIDDELBURG MIDDELBURG - „Ook al klinkt het ketters, de term marxisme had nooit uitgevonden mogen worden en Marx zelf zou het hier mee eens zijn ge weest". Tot deze uitspraak kwam don derdagavond Marrus Rakker (oud fractievoorzitter van de CPN in de tweede kamer) tijdens een spreekbeurt voor de Middelburgse afdeling van zijn partij. Deze was op touw gezet vanwege het honderdste sterfjaar van de in 1883 overleden Marx. De heer Bakker vond dat. Marx niet ge zien moest worden als een soort gezon dene dieop aarde werd gedropt om het verlossende woord te spreken. Hij bena drukte tegenover zijn zestig mensen grote gehoor dat ook Marx een werk tuig van de geschiedenis was. „Dat maakt hem niet minder groot, zeker omdat hij tot de mensen behoorde die de ontwikkelingen in de geschiedenis versnelde Marx bood een uitweg voor de eeuwenoude tegenstelling van het droombeeld van een rechtvaardige i menleving en de harde werkelijkheid. Hij zag dat degene die productiemidde len en kapitaal beheerste de macht be zat en liet zien da t de verzamelde macht van de arbeidersklasse iets kon doen tegen de onderdrukkende kapitalisten. Door zijn theorieen bood hij een middel om de tegenstelling tussen onderdruk kers en onderdrukten op te heffen" al dus Marcus Bakker. Hij wees er steeds op dat ook Marx een produkt van diens tijd was en dat zijn vraagstuk en de vrouwenemaniapaUe. Daarbij wordt gekeken naar de patriar chale wijze waarop hy zijn dochters be handeld heeft. Niet vergeten moet ech ter worden dat deze thema's tijdens zijn optreden geen centrale thema's waren Een ding van Marx is tot op heden over eind gebleven De wetenschap name lijk dat je in een tijd van grote druk en tegenstellingen, in moeilijke omstan digheden waarbij je bijna alleen staat, toch het vermogen hebt om veranderin gen te bewerkstelligen. Dat is de groot- grootste die je kunt bedenken" aldus Marcus Bakker. tijd rijp was voor zijn ideeën waardoor ste inspiratiebron van Marden ook de ze dan ook insloegen „De idee dat de fif'" |j| ,""~i jw opvatting van éen man maatstaf zou zijn voor de zuiverheid van het socialis me is echter verkeerd Door verschillen de uitleg van zijn ideeen ontstaat er strijd tussen verschillende socialisti sche stromingen. Daar komt bij dat Marx niets menselijks vreemd was zo als hij zelf ook zei Op het ogenblik wordt er in kritieken op gewezen dat Marx zo weinig zegt over het milieu- „Nieuwe vraagstukken, zoals dat van de kernbewapening zijn niet met oude teksten op te lossen. We moeten zelf wat verzinnen. Deels hebben we dat al ge daan door de massale vredesbeweging die ontstaan is. Geen regering kan om de wil van de massa's heen", aldus Mar cus Bakker in Middelburg SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent heeft zich donder dagavond het predikaat 'kern- en atoomwapenvrij' opgespeld. Een motie daartoe van de Pvd A-fractie behaalde een ruime meerderheid: alleen het CDA stemde tegen om dat de christen-democraten vin den dat eenzijdige ontwapening niet de juiste weg is. Nadat de Sas- se raad de motie van de socialisten had aangenomen, kwam een motie van het CDA niet meer in stem ming. Die motie van het CDA typeerde de raad als een slap aftreksel van die van de PvdA. Maar de christen-de mocraten. zo stelde woordvoerder r de Mul vast. willen zoeken naar een totale wapenbeheersing van oost en west. Ingevolge de tekst van de motie riep hy op om 'in sa menwerking met de bondgenoten van Nederland alles in het werk te stellen de kernwapens in de wereld wezenlijk terug te dringen' Maar de PvdA-motie sprak wat dat betreft hardere taal Daarin werd het bestaan en de aanmaak van kernwapens scherp veroordeeld en werd het grondgebied van de ge meente Sas van Gent verboden ge bied verklaard voor toepassing van kernenergie of het vervoer van atoomafval. De Sasse raad had weinig tijd nodig om zich aan dat stuk te conforme ren, zij het dat Gemeentebelangen Groot Sasraadslid W. de Roo de vrees uitsprak dat een dergelijk be sluit bij noodsituaties door de rege ring toch ongedaan zou worden ge maakt. d w enen zijn. De vogelbescherming ziet in een dergelijk gebied zelfs kansen voor de zeearend, een stootvogel met een vleugelspanwijdte van meer dan twee meter. Een dergelijk gebied kan, 'met een mi nimum aan ingrepen' worden gereali seerd als de grauwe gans zich er vestigt. Deze vogels houden door hun afgrazen van onder meer het jonge riet het dicht groeien van het gebied tegen. Hetzelfde heeft zich voorgedaan bij de ontwikke ling van de Oostvaardersplassen tus sen Almere en Lelystad, dat nu alge meen als een zeer waardevol natuurge bied wordt beschouwd. Het plan het voor woningbouw bestem de gebied al bij voorbaat op te spuiten met specie, die op korte termijn vrij komt bij het te graven lozingskanaal door Zuid-Beveland, wijst de vereni ging volledig van de hand. Het mag nu wellicht goedkoop lijken die specie te gebruiken, maar dat kan wel eens weggegooid geld blijken te zijn als de woningbouw niet doorgaat, meent de vereniging. Zij noemt het ver der een levensgroot gevaar dat op het dan toch al opgespoten land andere bouwactiviteiten worden ontDlooid. Wandelend meisje gewond door botsing met bromfiets ZIERIKZEE - Een 9-jarig meisje is woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf gewond geraakt toen zij op het fietspad langs de provincialeweg van Zierikzee naar Haamstede werd aangereden door een bromfiets, be stuurd door de 18-jarige P. U. uit Zie rikzee. Het meisje, J. van de P. nit Kerkwerve, werd overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De bormfietser reed in de richting Zie rikzee. waar ook het meisje met een vriendinnetje heen wandelde. Bij nade ring gaf de bromfietser signalen, waar na de meisjes niet samen naar eén kant uitweken, maar ieder een andere kant op gingen, waardoor de bromfietser in verwarring werd gebracht en het meisje Van de P. aanreed. Twee popgroepen treden op in disco Zoutelande ZOUTELANDE - De popgroep MacAn- thony and Friends uit West-Brabant treedt morgen, zaterdagavond op in disco Royal in Zoutelande. Het is een nachtconcert dat om 23.00 uur begint en tot 2.00 uur duurt Men mikt met dit concert, dat de organisatie als een ex periment beschouwt, op een iets ouder publiek, dus het isgeen hard rock. Hard rock is wél te horen op zondag 1 mei tijdens een optreden van de groep Paranoid. Aanvang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23