PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Snel onderhandelingen marinebouw KMS Boete voor rijden onder invloed tot 1.30 promille Geen volledige opvulling arbeidstijdverkorting VAN AARDENNE ZEGT KAMER TOE: Nieuwe borden Weer stijging aantal tuberculosegevallen kijk maar hoe het werkt auta adria pta gnaa Paus bezoekt voorjaar '85 Nederland Richard Stone afgezant voor M. -Amerika Honecker zegt bezoek aan Bonn af OM OPENBAAR MINISTERIE TE ONTLASTEN PvdA-kamerlid weigert lintje Hogere temperatuur in de vroege ochtend nog enkele mistbanken, overigens perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden, aan de kust enkele graden lager. Matige zuidelijke wind. 226e jaargang no. 100 Vrijdag 29 april 1983 ROTTERDAM (ANP) Met ingang van morgen, zaterdag gaan de prijzen van benzine verder omhoog. Een liter superbenzine wordt 1,6 cent duurder en een liter normaal twee cent. LPG gaat 3 cent per liter meer kosten, aldus donderdag een mededeling van de oliemaatschappijen en organisatie van vrije pomphou ders. De prijsstijgingen zijn een gevolg van de stijgende noteringen op de vrije markt, zoals die veertien dagen geleden zijn begonnen. Voorts is de steeds duurder wordende dollar van invloed. Met ingang van morgen gaat een liter super 168,6 cent kosten en een liter normaal 164 cent. De prijs van LPG gaat naar 81J cent. Het gaat hier om prijzen die aan de zei/tankstations worden betaald. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken zal op de kortst mogelijke termijn met de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde gaan onderhandelen over de vraag hoeveel mensen er in de marinebouw-sector mogen blijven werken. De bewindsman deed die toezegging donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer over de RSV-problematiek, dat voor een groot gedeelte in het teken stond van de onenigheid tussen de minister enerzijds en de bijna voltallige Kamer aan de andere kant, toegespitst op de vraag hoe groot de capaciteit van de marinebouw-sector mag worden: 1,235 miljoen uren die de Kamer en de KMS voorstaan, of de één miljoen uren waarvan de minister uitgaat. De Kamer heeft kort geleden een motie met de KMS-directie gaan praten. Het opvallende is dat hij dat met een 'open-mind' wil doen en niet meer, zo bleek uit zijn woorden, dogmatisch vasthoudt aan zijn eigen, in brieven aan de Kamer vastgelegde, uitgangs punten, al zal in de praktijk nog moe ten blijken of de bewindsman een compromis wil aangaan. hoge mate rekening houden, want het veronachtzamen van heel duidelijke uitspraken leidt naar mijn oordeel toch tot spanningen, ook op politiek ter rein". Desondanks zei de minister later dat het kabinet een eigen verantwoor delijkheid heeft, en dat het „kan zijn dat moties niet voor 100 procent wor den uitgevoerd". CDA-woordvoerder Van Iersel haalde de politieke kou wat uit de lucht door de minister te advise ren zélf met de KMS te gaan praten. aanvaard waarin die 1,235 miljoen uren voor dit jaar wordt vastgelegd, maar Van Aardenne wil die niet uitvoeren. Hij wil nu echter dinsdag of woensdag Inhoudelijk gezien zitten de Kamer en de minister niet eens zo ver uit elkaar. ROME (ANP) Paus Johannes Paulus II zal in het voorjaar van 1985 Neder land bezoeken op uitnodiging van de Nederlandse bisschoppen. De pausreis zal mogelijk plaatshebben in het kader van een bezoek aan de Rooms-Katholieke wereld in de Bene lux. Het nieuws over de pausreis is donderdagavond laat gemeld vanuit Rome, waar momenteel kardinaal Wil- lebrands gedurende een week op be zoek is. Kerkelijke kringen in Nederland heb ben het bezoek afgelopen nacht tegen over het ANP bevestigd. De Paus is sinds enige tijd bezig om de Nederland se taal te leren. De exacte datum en het programma van de pausreis zyn nog niet bekend. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaan se president Reagan heeft de voorma lige senator Richard Stone (54), een conservatieve democraat en maker van Amerikaans buitenlands beleid, benoemd als zijn speciale afgezant voor Midden-Amerika. De benoeming van Stone als reizend ambassadeur werd door Reagan woensdagavond tijdens een gezamen lijke zitting van het congres overCen- traal-Amerika aangekondigd. De taak van de speciale afgezant is volgens de Amerikaanse president te helpen vrede in het gebied te brengen. Hij moet trachten de huidige controverse bin nen het congres over het regeringsbe leid inzake Midden-Amerika te sussen. Critici van Stone stellen vraagtekens bij zijn functioneren, omdat hij banden heeft gehad met Guatemala en scherpe kritiek op linkse bewegingen in Midde n-Amerika heeft laten horen, (zie ook pagina 5). Het PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef diende gisteren een motie in waarin hij eist dat de eerdere Kameruitspraak over die 1,235 miljoen uren wordt uitge voerd. Over deze motie werd donder dag niet gestemd: hij hangt 'boven de mark? zolang de minister nog niet met Een lijn de Schelde-top heeft gesproken en heeft laten weten wat de uitkomst is. De regeringspartijen hadden m dit stadium weinig behoefte aan Van der (Slot zie pagina 16 kolom lj Doefs motie. Desondanks was Van Aardennes par tijgenoot Jacobse (WD) erg duidelijk, toen hij opmerkte, sprekend over 's ministers ideëen: „Dat neemt niet weg dat wanneer de Kamer met grote stel ligheid uitspraken doet die door de overgrote meerderheid van die Kamer gesteund worden, het mij verstandig lijkt dat alle betrokkenen daarmee in DEN HAAG Als je op het Haagse Binnenhof niet wil opvallen, moet je jezelf vermommen als 'demonstrant'. Dat is wat deze twee dames van Jeugd en Welzijnswerk 'HBOJi donderdag deden met hun 'ludieke' spandoek „Wtj willen ijsvrij" en dat bij een temperatuur van 15 graden. Zij waren deelneemsters aan een 'vossejacht' voor de jeugd en wilden op deze manier zich als 'vos' camoufleren DELFT lANPi Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gaf donderdagmiddag het startsein voor een internationaal demonstratiepro ject langs Rijksweg A13 Den Haag - Rotterdam) en gedeelten van de A4, A20 en A16 noordelijk deel van de ruit rond Rotterdam). Het signalerings systeem, dat reeds enige tijd in werking is, werd uitgebreid met een aantal borden, ivaarop de reden staat aangegeven voor de adviessnelheden. Foto: mevrouw Smit-Kroes omringd door ambassadeurs uit Oostenrijk, Spanje, Zweden en Joegoslavië. DE KONING ONEENS MET DUISENBERG (Van onze redactie economie LEEUWARDEN Minister van socia le zaken De Koning is het volstrekt niet eens met de president van de Nederlandsche Bank Duisenberg, dat looninlevering in ruil voor arbeids tijdverkorting geen enkele bijdrage levert aan, zelfs ten koste gaat van winstherstel in de bedrijven. „Duisen berg gaat er bij zijn bewering vanuit dat er evenredig veel nieuw personeel in dienst wordt genomen. Dan zal er inderdaad geen herstel of verbetering van het rendement optreden. Maar zo gebeurt het in veel gevallen ook niet", aldus De Koning in Leeuwarden, in een gesprek terzijde van het jaarlijkse congres van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW). Het zal volgens de minister veel voor komen dat geen nieuwe mensen wor- (Slot zie pagina 3 kolom 7) LEIDEN (ANP) - Het aantal gevallen van tuberculose, dat de afgelopen twintig jaar steeds is gedaald, zal dit jaar voor het eerst weer een stijging te zien geven. Dr. H. A. Geuns, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, heeft dit donder dag meegedeeld op een bijeenkomst van de faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit in Leiden over de actuele problematiek van de tubercu lose in Nederland. De stijging kan volgens Van Geuns verband houden met de toegenomen psychische druk op de mensen ten gevolge van de verslechterde economische toestand. Hij noemde het noodzakelijk, het hui dige bestrijdingsapparaat dat be staat uit een landelijk net van consul tatiebureaus zo goed mogelijk in stand te houden. Vorige week heeft de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding van de Tuber culose (KNCVT) al geprotesteerd tegen het volgens haar onverantwoorde voor nemen van staatssecretaris Van der Reijden (WVC), het aantal consultatie bureaus voor tuberculosebestrijding in de afgelopen jaren al teruggebracht tot 45 ongeveer te halveren. Lawine in Ecuador In Ecuador zijn naar men vreest meer dan 100 mensen om het leven gekomen toen als gevolg van een aardverschuiving een lawine van modder en stenen vracht auto's en autobussen bedolf die op een autosnelweg in het zuiden van het land reden. Bij de Nederlandse Spoorwegen zullen de komende jaren door reorganisaties ongeveer 850 ba nen verdwijnen De klap valt met name in de rangeersector van het goederen vervoer. (PAGINA 3) Overbelast Een leraar in het voortgezet on derwijs werkt minimaal 53 uur per week en is daarmee zwaar overbelast. Deze conclusie trekt het Nederlands Genootschap van Leraren uit een onderzoek naar de taakomvang van leraren. (PAGINA 5) OOST-BERLIJN (DPA/AFP) De par tijleider en president van de DDR. Erich Honecker, neemt de uitnodiging van bondskanselier Helmut Kohl om West-Duitsland te bezoeken niet aan. Het officiële Oostduitse persbureau ADN meldde donderdag, dat Herbert Haeber, die lid is van het centraal comité van de (communistische) SED, dit heeft meegedeeld aanhet hoofd van de Westduitse vertegenwoordiging in Oost-Berlijn, Hans-Otto Braeutigam Het bezoek had in de komende herfst moeten plaatshebben, maar een pre cieze datum was nog niet vastgesteld. Volgens ADN acht Honecker zich „op grond van het door de bondsrepubliek geschapen klimaat in de Duits-Duitse betrekkingen, zoals dat ook naar voren komt in verschillende commentaren in Westduitse kranten, niet in de gelegen heid de uitnodiging van de bondskan selier te aanvaarden". Zorgen DEN HAAG (ANP) - Automobilisten bij wie bij aanhouding een bloedalco- holgehalte wordt gemeten van 1.3 pro mille of minder, krijgen vanaf 1 mei van het openbaar ministerie een ac cept-giro waarmee zij zonder voor de rechter te behoeven verschijnen een boete kunnen betalen. Voorwaarde voor deze mogelijkheid is wel dat geen sprake mag zijn van recidi ve (herhaling) binnen vijfjaar, zeer on voorzichtig rijgedrag, of letsel toege bracht aan derden. Voor dergelijke transacties, onderdeel van de wet vermogenssancties die op 1 mei in werking treedt, en die donderdag in Den Haag werd toegelicht door de minister van justitie, mr F. Korthals Al- tes. is een schijvenstelsel ontwikkeld, afhankelijk van de hoogte van het bloe- dalcoholgehalte. De boetes lopen op van 2blt gulden lüluL-udiLuiiulgehalte tussen 0 51 en 0.80) tot 750 gulden i bloe- dalcoholgehalte tussen 1 01 en 1.30» Indien de verdachte het transactie- voorstel niet aanvaardt, wordt de zaak by de rechter aangebracht, en zal een hogere boete dan het transactiebedrag worden gevorderd Voor de grens van 1 3 promille is geko zen omdat statistisch is vastgesteld dat boven die grens de kans op een ongeluk onevenredig stijgt. Voorts heeft de praktijk uitgewezen dat de rechter bij alcoholpromillages onder de 1.3 promil le in vele gevallen uitsluitend een boete oplegt. Ook voor automobilisten die worden aangehouden met een bloedalcoholge- halte boven de 1.3 promille is een schij- venstelsel ontwikkeld. Ter zitting zal een geldboete van duizend gulden en zes maanden onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid worden geeist bij een promillage tussen 1 31 en 1 80. twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf 1500 gulden boete en ne gen maanden ontzegging voor een pro millage tussen 1.81 en 2 50 en twee we ken onvoorwaardelijk plus een jaar ont zegging voor een alcoholpromillage bo ven 2.50. Voor bromfietsers geldt een eenvoudiger schijventarief. Fietsen on der invloed wordt in beginsel bestraft met een geldboete van tweehonderd gulden. Verwerking Zoals de minister van jusitiemdon jus titie donderdag benadrukte biedt de wet vermogenssancties, vooral be doeld om de mogelijkheid te scheppen om korte vrijheidsstraffen te vervan gen door een geldboete, een belangrij ke ontlasting voor het openbaar minis terie. „De laatste jaren is sprake van een enorme toeneming van strafbare feiten op het gebied van verkeer, vandalisme en winkeldiefstallen, zelfs in die mate dat we de verwerking van strafbare fei ten nauwelijks meer aan kunnen", al dus Korthals Altes. „Daarnaast biedt de wet betere mogelijkheden om tot een uniform vervolgingsbeleid in ons land te komen". Korthals Altes kondigde verder aan dat de mogelijkheid wordt bestudeerd om tot een betere incasso-mogelijkheid te komen van geldboetes. Daarbij wordt gedacht aan beslaglegging op bank- en giro-tegoeden, alsmede loonbeslag. Uit een enquête blijkt dat veel Zeeuws-Vlamingen zich zorgen maken over mogelijke gevaren van de industrie in hun gebied. (PAGINA 13) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: 4. Financien en economie: 7. Kunst en cultuur: 9. Provincie: 13,15,16,17 en 19. Sport: 21. Van Aardenne en de KMS i peelt minister Gijs van Aardenne van economi sche zaken een kat-en muis spel met de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen of is zijn sinds gisteren ge toonde bereidheid om met de directie van het Vlissingse bedrijf te praten over de toekomstige werkgelegepheid de voorbode van een veranderende hou ding? Tot voor kort hield de bewinds man onverminderd vast aan een maxi mum-capaciteit voor de marinebouw van één miljoen manuren per jaar. on danks het feit dat de tweede kamer zich in overweldigende meerderheid had uitgesproken voor een aantal van 1,235 miljoen manuren per jaar of, anders ge zegd. behoud van werk voor rond twee honderd Scheldemensen. Gisteren tij dens het kamerdebat over de afwikke ling van het RSV-drama, waarin De Schelde tegen wil en dank is meege sleept. bleef de minister vasthouden aan zijn eerdere uitgangspunten. Op aandrang van de kamer bleek hij even wel alsnog bereid tot een gesprek met de directie van De Schelde. Tot nu toe heeft de bewindsman "het vuile werk' steeds door zijn ambtenaren laten op knappen. Het feit, dat hij onder sterke druk van de kamer overleg wil plegen met de directies van De Schelde is een kleine overwinning voor al degenen, die op de bres staan voor het Vlissingse be drijf, maar veel reden voor optimisme is er nog steeds niet. De Schelde-directie zal met IJzersterke argumenten op tafel moeten komen om deze minister van zijn ongelijk te overtuigen. Gijs. van Aardenne is een vasthoudend man, die niet gemakkelijk op een eenmaal geno men beslissing terugkomt. Het zal dan ook een moeilijk gesprek worden vol gende week in Den Haag. waar de 'open mind' van de minister er borg voor moet staan dat De Schelde-directie niet bij voorbaat een verloren strijd voert. Zoals de papieren thans liggen krijgt de provincie Zeeland ongevraagd een sleutelrol toebedeeld in het drama rond de KMS. De opstelling van de pro vincie ten aanzien van een aande lentransactie zou wel eens doorslagge vend kunnen zijn voor de wijze waarop de KMS van die vervelende surséance van betaling afkomt, die een rem is op de activiteiten van het bedryf. Als de provincie vasthoudt aan een aande lentransactie - en met de in het vooruit zicht gestelde lening van vijftig miljoen gulden weegt haar stem zwaar - wordt het de minister buitengewoon moeilijk gemaakt te kiezen voor een activa- transactie. die het faillissement van De Schelde tot gevolg zou hebben. De eer ste. mogelijk wat duurdere oplossing, heeft trouwens ook de voorkeur van de kamer. Door voor overname van KMS- aandelen door rijk en provincie te kie zen, worden extra overlevingskansen geboden aan een aantal kleinere bedrij ven in Zeeland, dat nog geld van de KMS tegoed heeft. Het is in dit verband een gelukkige omstandigheid, dat de KMS niet volledig aan de genade of on genade van Den Haag is overgeleverd, maar dat ook de provincie Zeeland en in haar spoor de gemeente Vlissingen een. zij het bescheiden, rol kunnen mee spelen. Als RSV-Montage en Gieterij Middelburg geheel of gedeeltelijk be houden kunnen blijven, moet daar ook de hand van de provincie in worden ge zien. Bij alle kommer en kwel rond de RSV-KMS is het wel eens goed vast te stellen, dat de Schelde-in-moeiüjkhe- den op brede sympathie en steun kan rekenen, niet alleen in Vlissingen en Zeeland, maar ook daar buiten. Alge meen wordt De Schelde als het slacht offer gezien van een nauwelijks door het Vlissingse bedrijf te beïnvloeden beleid tan de RS V-top. Een beleid - het is al zo vaak gezegd en gesdhreven - dat een goedlopend bedrijf als De Schelde, waar altijd nog winst is gemaakt, naar de ondergang heeft gevoerd. Op eigen kracht kan De Schelde het tij niet ke ren. Daarvoor is hulp nodig, niet in de laatste plaats financiële hulp, die het bedrijf in staat moet stellen zijn vroege re sterke positie op de markt geheel of grotendeels te heroveren. De tweede kamer heeft dat begrepen door zich honderd procent in te willen zetten voor het Vlissingse bedrijf. Als op minister Van Aardenne dezelfde overtuiging kan worden overgebracht, is De Schelde door het diepste dal heen. Maar de wrange nasmaak over het verlies van enkele honderden arbeidsplaatsen als gevolg van noodzakelijke afslanking blijft. Dim DEN HAAG Mevrouw Haas-Berger. Tweede-Kamerlid voor de PvdA, heeft de haar aangeboden koninklijke on derscheiding, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, geweigerd. Het verlenen van decoraties aan Ka merleden is volgens de socialiste een te groot automatisme geworden. Het is gewoonte dat Kamerleden na een zit tingsperiode van 12 jaar een onder scheiding krijgen. Al eerder weigerden de PvdA-Kamerleden J. J. Voogd en dr. H. M. Franssen een onderscheiding. Terechtstelling Twee Fransen cue in 1982 in Zimbabwe wegens moord ter dood veroordeeld werden zijn donder dagmorgen volgens een bekendmaking van de Franse consul ter plaatse in de centrale gevangenis van Harare opge hangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1