Raad Terneuzen: geen gesol meer met regio Snel onderhandelingen KMS El Eenderde RSV-personeel door debacle op straat ES3B3 TERUG? Oud-oesterkwekers 'onder de pannen' HOORT mm ORIGINELE OPGAVEN IN EXAMEN PRIVAATRECHT MOTIE OVER VEERDIENSTEN VRIJDAG 29 APRIL 1983 PZC/provincie 16 TERNEUZEN - 'Den Haag' moet beseffen dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor een redelijk vlotte verbinding met de rest van Nederland helemaal is aangewezen op de veerdiensten over de Westerschelde. Van die veren moet de rijksoverheid afblijven. Zo niet, dan zal dat verregaande consequenties hebben vooral voor de economische situatie in het Zeeuws-Vlaamse. De gemeente raad van Terneuzen besloot donderdagavond een brief, waarin alle argumenten voor instandhou ding of zo mogelijk verbetering van de verbindingen worden opgesomd, te sturen aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën, aan de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat en financiën, aan de staten van Zeeland en aan de zeven overige gemeenten in Zeeuwsch-Vlaande ren. PvdA-fractievoorzitter J. M Hamelink lichtte de motie waarin stelling werd genomen tegen een aantasting van de veerdiensten toe met de woorden: „Er is genoeg gesold met onze regio De Zeeuws-Vlaming heeft er recht op zon der al te lange wachttijden en zonder extra tariefsverhogingen gebruik te kunnen maken van de veerverbindm- gen". De voltallige raad was het daarmee eens. En ook b en w schaarden zich ach ter de inhoud van de motie, waaruit op perste verontwaardiging sprak. Citaat uit de motie: „Alles moet in het werk worden gesteld om de verbindingen over de Westerschelde - zijnde schakels tussen rijkswegen binnen het Konink rijk der Nederland, waartoe ook Zeeuwsch-Vlaanderen behoort - op peil te brengen en te houden". De raad eist onder meer een garantie voor de half- uursdienst, dat de aanleginrichtingen in Vlissingen en Breskens én de derde dubbeldekker in het voorjaar van '85 gereed zyn en dat de kortingen voor in woners van Zeeuwsch-Vlaanderen ge handhaafd blijven. Onbegrijpelijk De burgemeester vond de houding van de regering volkomen onbegrijpelijk. „Men heeft een ontstellend gebrek aan kennis van de feitelijke situatie en voor al ook van de financiële situatie hier ter plekke" Hulst Ook de Hulster gemeenteraad heeft donderdagavond een motie aangeno men, waarin gepleit wordt voor hel in- sland houden van de veren over de Westerschelde, met dien verstande dat de bestaande kortingen voor Zeeuws- Vlamingen onveranderd gehandhaafd moeten blijven. Andere voorwaarden in de motie waren onder meer dat de halfuursdienst voor beide veren gega randeerd wordt, ook na de ingebruik stelling van de derde dubbeldekker en dat ook niet bezuinigd mag worden op het voortstuwingsvermogen van die derde dubbeldekker. Het VVD-raadslid A Houben merkte nog op dat nu de oeververbinding op zo n vreemde wijze is afgewuifd. de Zeeuws-Vlaming zeker recht heeft, op goede veerverbindingen De motie, die unaniem werd aangenomen, zal worden gestuurd naar gedeputeerde staten, de ministerraad en alle fracties in de twee de kamer De gemeenteraad van Sluis tot slot, nam donderdagavond eveneens - una niem - een motie over de verenkwestie aan, van dezelfde strekking als die van een eerder door de raad Oostburg aan genomen motie Verontrusting Burgemeester C. Ockeloen haakte di rect (en instemmend) op de motie in. „Naast het woord verontwaardiging zou ik persoonlijk ook het woord verontrusting willen gebruiken. Want de hele ontwikkeling duidt erop dat 'Den Haag' geen juist beeld heeft van de plaats van Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen het Koninkrijk der Nederlanden. En men heeft kennelijk ook geen begrip voor de economische situatie". Die schetste hij als 'onrustbarend' (het per centage werkloze vrouwen bedraagt al 20. voor mannen is het 14). „De ontwik kelingen in met name het westen en het oosten zijn ronduit desastreus", aldus Ockeloen, die er boos aan toevoegde: „De regering kijkt naar Zeeuwsch- Vlaanderen met de ogen van een toe rist. Zoiets van: Wel leuk om eens via Antwerpen de grens over te rijden, en (ADVERTENTIE) Burgemeester Ockeloen Bromfietsster bij aanrijding gewond THOLEN - Donderdagmiddag rond half vier raakte mevrouw Den H. uit Oud-Vossemeer bij een aanrijding met een personenauto gewond. Zij reed met haar bromtiets over het fietspad van de Deltaweg en wilde om haar Oud-Vossemeer te gaan de Oud Vossemeersedijk oversteken. Zij wachtte tot twee auto's gepasseerd waren en reed toen door. Automobilist T. A. uit Oud-Vossemeer. die uit de richting Tholen kwam kon haar niet meer ontwijken. Zij werd door de auto geschept. Met een gebroken enkel, ver moedelijk een hersenschudding en een lichte shock werd zij per ambulance naar ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom overgebracht. De auto van A. werd. flink beschadigd. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER REGENWEER OF ZACHT VOORJAARSWEER? Wij zijn or op berekend VOOR DE HEREN Grote collecteie regenjassen. Ook in trenchcoats Volop combina ties. Te veel om op te noemen, t/m maat 60Vk! Kostuums te kust en te keur, w.o. Wilson Glenny Mooie collectie overhemden, voorjaarstruien, cord-pantalons (stretch) en lichtgewicht panta- lons. Gortstraat 32-24 - Middelburg Telefoon 01180-12508 Nü een huis vol lentemode (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Eén op de drie werkne mers van RSV is in de afgelopen maanden, na het in elkaar klappen van het concern, zijn baan kwijtge raakt of komt binnenkort zonder werk te zitten. Dat blijkt uit een brief die minister Van Aardenne van economi sche zaken donderdag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Globaal had RSV eind vorig jaar 17.000 werkne mers; na de surséance van betaling waarin alle bedrijven verkeren zullen het er in ieder geval 4350 minder zijn. Daarnaast verkeren werknemers van enkele RSV-dochters nog in grote on zekerheid. Bij de KMS groep zullen volgens Van Aardenne ruim 700 ontslagen vallen. Daarbij is nog géén rekening gehouden met de toekomst van de RSV-gieterij in Middelburg (114 man) en RSV- Montage (500) én wordt er onduidelijk gedaan over de afdeling Machinebouw, aangezien Van Aardenne spreekt over het stopzetten van de Sulzerproduktie. Grote klappen vallen er bij RDM- reparatie (670 man) en RDM-offshore (390 man), terwijl ook Thomassen In ternational, de Machinefabriek Breda en Verolme Electra enkele honderden werknemers kwijtraken. De kans dat de RDM-reparatie- afdeling behouden blijft is gering, on danks het verzoek van de Kamer, via een met. algemene stemmen aanvaarde motie van Van der Hek (PvdA) om de RDM-gebouwen waarop de staat ge zien de surséance beslag heeft gelegd, voor een redelijk bedrag aan de nieuwe reparatie-afdeling te verkopen. Van Aardenne wil er weliswaar enigszins aan meewerken, maar weigert een sym bolische koopsom van één gulden aan gezien dat volgens hem voor concur- rentievervaling zal zorgen. De boedelkredieten die de minister in de afgelopen maanden aan de bedrij ven in surséance beschikbaar heeft gesteld, zijn inmiddels op; de meeste zullen worden omgezet in achtergestel de leningen. Desondanks gaat de finan ciële kraan aan het eind van deze maand niet helemaal dicht; bedrijven als Wilton-Fjjenoord en de KMS die hun overlevingsplan niet vr 30 april rond hebben, zullen ook daarna nog overeind worden gehouden. Van Aardenne deed niet al te gewich tig over de claim die de overheid heeft gelegd op de in het verleden uitbetaal de voorschotten als steun aan RSV, een claim die op de deze week gehou den aandeelhoudersvergadering van het concern tot enige opwindig leidde. Volgens Van Aardenne behoort bij iedere voorschotbetaling als in dit geval de standaardvoorwaarde dat het geld weer wordt opgeëist wanneer het bedrijf in een surséance terecht komt. Dat wil, aldus Van Aardenne, echter niet zeggen dat dat geld oók daadwer kelijk kan worden opgeëist, want véél is in RSV-verband verdwenen. De claim zal geen gevolgen hebben voor de verschillende werkmaatschappijen, aangezien hij bij de RSV-holding zélf is ingediend, een holding die te zijner tijd failliet zal gaan. Van Aardenne baga telliseerde de claim, en zei dat hij ongetwijfeld door de Algemene Reken kamer op de vingers zou zijn getikt wanneer hij deze stap niet zou hebben gezet. Kamerleden als Van der Hek en Van Iersel (CDA) zagen er de redelijk heid overigens van in. (Slot van pagina 1 in die zin dat zij er beiden van uitgaan dat de Schelde niet èn Nederlandse marine-opdrachten zal krijgen èn aan exportorders mag werken. Komen er exportorders, kansen die door de Ka mer en de KMS redelijk hoog worden ingeschat, dan schuiven de marine- opdrachten naar achteren. Resteert dus de vraag hoe groot de KMS-marinepoot mag worden. Opval lend is dat de KMS zelf èn de marine het eens zijn over die 1,235 uren, maar dat Van Aardenne daar niet aan wil. Jacobse citeerde uit het verslag van een recent gesprek tussen KMS en de marine, waarin wordt opgemerkt dat bij Van Aardennes niveau, de •hepen tien procent duurder worden èn de hele sene meuwe fregatten drie jaar later klaar is. Dat was reden voor Engwirda (D'66) om te stellen dat die méérkos- ten, geschat op 90 miljoen, moeten worden afgewogen tegen de paar mil joen die nodig zijn om dit jaar een kleine 200 mensen extra in dienst te houden. Van Aardenne ontslaat ze liever: dat kan tijdens de huidige surséance beter dan volgend jaar, zoals de Kamer wil als de exportopdrachten onverhoopt niet doorgaan. Van Aardenne: „Ik maak nu liever allerlei narigheid mee en accepteer de pijn, dan dat er nog eens een jaar langer onzekerheid heerst voor de betrokken mensen". Van Dis (SGP) antwoordde dat hij het zich kan voorstellen dat mensen liever mét een baan in enige onzekerheid verkeren* dan dat zij er absoluut zeker van zyn dat zij géén werk hebben. Nog steeds is niet duidelijk wanneer, en hoe. de KMS uit de surseance van betaling wordt gehaald. Dat zou oor spronkelijk deze week moeten gebeu ren, maar eerst worden de provincie en de gemeente Vlissingen in Den Haag verwacht om met de minister te spreken. Zowat alle kamerleden hand haafden hun voorkeur voor het ophef fen van de surséance via het overne men van de KMS-aandelen door rijk en provincie, zodat de Schelde weer werkkapitaal krijgt. De andere moge lijkheid is die van een activa- transactie, waarbij het huidige bedrijf te zijner tijd failliet gaat. Dat laatste is erg nadelig voor bijvoorbeeld de kleine bedrijven in Zeeland die vorde ringen op de KMS hebben, aangezien zij dan naar hun geld kunnen fluiten. Van Aardenne wilde opnieuw geen duidelijke voorkeur uitspreken. Voor hem zijn de kosten doorslaggevend. Stel. zei hij, dat een aandelentransactie 75 miljoen duurder is dan een activa- transactie. dan doe ik het laatste, ook al zou ik daarmee de lening van 50 mifjoen van de provincie kunnen ver spelen. Naar verluidt is het verschil in prijs tussen beide alternatieven niet zo groot, Het standpunt van de provincie, die overigens ook voor een aande lentransactie is, zal dan ook wel eens DEN HAAG De PvdA-woordvocrder V d. Doef 'henV d Hek donderdag in de Tweede Kamer m gesprek tijdens het debat over de bnef van minister Van Aardenne van economische zaken over RSV de doorslag kunnen geven. Voor de verzelfstandiging van KMS én de RDM heeft de minister in totaal 75 miljoen beschikbaar, hoewel hy niet uitsluit dat er méér op tafel zal moeten komen. De Schelde kan op een deel hieruit én op de provinciale lening rekenen. Redding De actie van de provincie door de Kamer hogelijk geprezen, door van Aardenne als een complicerende fac tor beschreven heeft er inmiddels zo goed als zeker voor gezorgd dat de afgeslankte gieterij in Middelburg én RSV-Montage voor de Scheldegrocp behouden blijven. Voor wat RSV-M betreft ziet Van Aardenne definitief af van een fusie met Verolme- IJsselmonde; dat laatste bedrijf wordt nu verzelfstandigd. De gieterij wordt met geld van de provinciale lening overeind gehouden, dus zonder directe rijks-bemoeienis. De bewindsman presenteert naar alle waarschijnlijkheid vandaag een notitie over de problemen in de ketelbouwsec tor: zowel de KMS als de MESK in Hengelo bewegen zich op deze beperk te markt. Van Aardenne wil in ieder geval er alles aan. doen om te voorko men dat beide bedrijven elkaar dood- concurreren. Hij iijkt wel het stand punt dat de ketelbouw te zijner tijd in Hengelo geconcentreerd moet worden te verlaten. ..We moeten in de lijn van het besluit van verleden jaar in de gewijzigde omstandigheden van nu proberen tot een goede oplossing te komen" Daarbij moet ook rekening gehouden worden met de exportorders die de Schelde vanuit Taiwan kan verwachten. De gebroeders De Bel uit Yerseke: tevreden met de champignons De strenge strenge winter van '62- '63 betekende een strop voor de Yersekse oestercultuur. Zo'n 120 - meestal kleine - bedrijven gingen over de kop. De moeder-oesters vro ren kapot door de extreem lage tem peraturen. IJsschotsen staken bo ven de dijken uit en bleven - soms zeven meter hoog - bij eb op de slik ken achter. De kou van deze winter noodzaakte de oesterkwekers, al thans het merendeel ervan, andere bestaansmogelijkheden te zoeken. Een aantal van hen zocht werk bij een ander bedrijf. Een dertigtal oes terkwekers volgde een omscholings cursus om over te kunnen schakelen op het kweken van champignons, slachtkuikens of het houden van leg kippen. Nu blijkt, dat er in de oester- cultuur wellicht weer een aardige boterham te verdienen is, spitsen sommige oesterkwekers de oren. Wanneer de leeftijd het toelaat, zou den enkelen graag de warme cham- pignonkassen of kippenschurcn rui len voor de vertrouwde oesters in het zilte nat. Anderen piekeren daar niet over. Ze zijn blij dat ze de rug niet meer over de pannen hoeven te buigen. Joos Bol is zo iemand. Eens bezat hij de grootste1 pannenoesterkwekerij van het dorp. Een leuk bedrijf, noemt hij hetnu. Toch is er geen haar op zijn hoofd, die spijt heeft, dat hij van de oesters is afgestapt na de barre win ter. „Ik heb het geen seconde jammer gevonden dat ze zijn doodgevroren", vertelt de 57-jarige Yersekenaar. „Je zat altijd weer te vechten tegen een visserijbestuur. vooral om een per ceel te verkrijgen. Het was een duf zaakje en de winst was miniem" Al is Bol dan tevreden gestemd over zijn kippenmesterij. helemaal onberoerd laten de oesters hem niet. Maar de cultuur is kapot gemaakt, voegt hij er haastig aan toe „En nooit meer boven Jan geraakt'Volgens Bol heeft de zogenaamde korte termijn- pohtiek de zaak grondig de grond in geboord. Met verontwaardigde stem vertelt hij dat de oesters nu een halfjaar het water in worden 'gedonderd' om ver volgens weer te worden geëxporteerd als Yersekse oesters. „Ik heb er nooit naar terug verlangd", gaat hij verder. „Ik ben blij als een kind dat alles is doodgegaan. Anders had ik nog met een kromme rug boven de pannen ge lopen" De Yersekse kippenmester spreekt van een fata morgana als het om het opnieuw opbouwen van een echte Yersekse oestercultuur gaat ..Het is gewoon gebeurd, een bekeken zaak. Ik geloof daar helemaal niet in". Bol is duidelijk genoeg. Zijn vertrouwen is verloren gegaan. Het is vechten om een dood paard momenteel, vindt hij. „Als ik ze tegenwoordig bezig zie met hun antieke troep". Het feit dat er in de Grevelingen nog levende Zeeuwse platte moeder-oesters gevonden zijn. noemt hij een toevalstreffer. Op bloeien zal de cultuur daardoor niet. Dat is de stellige overtuiging van de Yersekenaar. Als er inderdaad een mogelijkheid bestond, ja. dan zou Bol er nog over denken. Maar dan - vervolgt hij - zou je terug moeten naar de jaren dertig. Met jonge men sen en goed materiaal. De gebroeders gebroeders De Bel hebben indertijd voor de cham pignons gekozen. Ook zij hebben geen spijt. Al mist P. de Bel naar zijn zeggen het 'in de buitenlucht zijn', de natuur. Maar de broers kunnen zich financieel redelijk goed redden. Elk kweken ze in drie speciale cham pignon-cellen. Doordat familie-le den meewerken, lukt het het hoofd boven water te houden. Voor het ar beidsintensieve kweken zou anders personeel nodig zijn en dat kost na tuurlijk weer teveel. Al is sprake van een groeiende concurrentie uit het buitenland, de Yersekse cham pignon-kwekers lijken zich voorlo pig te kunnen handhaven. Momen teel bedraagt hun aantal zo'n twaalf. J. de Bel vindt het niet interessant om aan terugkeer naar de oesters te denken. „Als ik nou wat jonger was", stelt hij. Nu ziet hij het in ieder geval - ook omdat hij geen opvolger heel't - niet meer zitten. Ongeveer twee jaar terug benaderde het Reimerswaalse college van burgemeester en wethou ders de Yersekenaar nog met de vraag of hy eventueel weer oesters wilde gaan kweken. „Hoe kom je daar nu bij?", vroeg De Bel zich daar op af. Nee. de champignons zijn hem liever geworden. Dignus Nijssen uit Yerseke'hielp zijn vader voor '62 bij het oester- kweken. Die had een toeleveringsbe drijf voor de exporteurs. „Van de dakpan tot aan de volgroeide oester schelp". zegt Dignus. Na de fatale winter, probeerde de familie haar geluk in het palingvissen. Dat mis lukte evenwel ook. In '65 schakelden de Nijssens over op slachtkuikens. „Je zoekt iets", vertelt Dignus Nijs sen. „Waar kan ik mee aan de slag gaan, vraag je je aF'. Tot enkele ja ren terug lukte het de familie een redelijk inkomen met de slachtkui kens te verdienen. „Al hebben we veel ups en downs meegemaakt". „Een keer viel de zuurstofinstallatie uit. Tachtigdui zend kuikens stikten een strop van vyfentwintigduizend gulden" De laatste jaren - vader Nijssen overleed een paar jaar terug - kreeg het bedrijf te kampen met een sterke concurren tie uit het buitenland en stijgende energieprijzen Dat bracht Dignus er onlangs toe om te stoppen en alle schuren op'één na, voor de verkoop van diepvriesproducten, te verko pen. „Het ging toch te slecht", aldus de Yersekenaar. D. de Koeyer, tot zijn 33-ste werk zaam aan zee, blijft zich nog altijd aangetrokken voelen tot de oesters. „Er gaat bijna geen dag voorbij of ik ga naar de haven", zegt hij. „Altijd lokt de zee, vooral als het vooijaar wordt". Ook deze Yersekenaar was na '62 gedwongen de oesterkweek te verlaten en iets anders te beginnen. Hij probeerde eerst nog garnalen en mossels te vissen. Dat hield hem evenwel te lang van huis af. „Ik ben graag 's avonds thuis", legt hijuit. Daarop besloot De Koeyer over te schakelen op de champignons. Hij had nog even aan kippenmesten ge dacht. maar de aanblik van de kip pen in de kleine hokken stootte hem af. In de loop der jaren ging D. de Koeyer het champignonskwekeu prettig vinden. Maar als het even kan. trekt hij naar de £ee. Hij zou ook nog wel ooit weer met oesters willen beginnen. De witte paddestoelen bieden te weinig gelegenheid voor vakantie, vindt de kweker. „Hel is gebonden". Misschien stopt De Koeyer nog welccns noodgedwon gen. „Maar - gaat hij verder - zolang de paling loopt moet je erbij blij ven". Renè Groeneveld V VLISSINGEN - De meao-kandidatcn beleefden donderdag wat de examen vakken betreft als het ware de scha- duwdag van woensdag. Was het toen publïeksrccht en bedrijfseconomie waar de leerlingen in geëxamineerd werden, donderdag stonden privaat recht en commerciële economie op het programma. Om 9 uur begonnen de kandidaten aan de eerste zitting van privaatrecht Tot half elf kregen ze de tijd om zeven van de negen opgaven te maken Er zaten een paar originele opgaven in het exa men Op de eerste plaats betrof dat de opgave over belastingrecht In het verleden liep dat vaak uit op een aantal theoretische vragen. Dit jaar moesten de leerlingen echt aan het rekenenDui- delijk een meer praktische aanpak. Er zat in het examen voor het eerst een opgave over gratis rechtsbijstand. Na- üi.iui .vcj eciiiuuK uk- nog nauwelijks in de leerboeken van het vak voor zal ko men De leerlingen waren hierbij vol strekt afhankelijk van de stol die de do cent er extra bij had behandeld Voor de eerste opgave van het examen commerciële economie was het noodza kelijk om zeer gedisciplineerd de gege ven matrix te ontleden, De meeste leer lingen zullen waarschijnlijk vrij veel moeite gehad hebben met, het bereke nen van het brüïo-rendements-getal voor een bepaalde artikelengroep Het zelfde geldt voor de berekening van de optimale bestelsene per jaar voor de zelfde artikelengroep. De tweede opgave was eenvoudiger Het enige probleem zal zich voorge daan hebben bij het berekenen van de advertentiekosten per bereikte per soon. De vraag op zich was met zo moei lijk, maar de leerlingen hebben maar een beperkte routine opgedaan in hel maken van dergelijke sommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16