Na school voor moeilijk lerenden minder snel baan 3 'Zeeuws-Vlaming vreest represailles van artsen' 'PZEM geeft onjuist beeld kolencentrale' Meer gegevens nodig van ambulancevervoer Eelkema had flink aandeel in vernieuwing platteland WORAL IN MIDDEN-ZEELAND TERUGGANG PZC/provincie VRIJDAG 29 APRIL 1983 15 JOES Het kost steeds meer moeite werk te vinden voor jongeren die het voortgezet mitengewoon onderwijs voor moeilijk leerde kinderen (kortweg vbo-mlk) verlaten. Liggen de lanen voor schoolverlaters over het algemeen toch al niet voor het opscheppen, deze categorie ilijkt helemaal moeilijk aan de slag te kunnen komen. Vooral in Midden-Zeeland is dat het ;eval. Een voorbeeld: van de veertien leerlingen die in 1979 de school voor praktische vorming vbo-mlk) in Middelburg verlieten, vonden er nog elf werk. In 1982 slaagden slechts vijf van de vijftien schoolverlaters erin een baan te pakken te krijgen. Dit probleem is een gevolg van de iuidige economische situatie en het jaarmee verband houdende overvloe- jige aanbod van arbeidskrachten. Werkgevers die een vacature hebben, tunnen kiezen. Hun voorkeur gaat. zo s de ervaring, eerder uit naar iemand en diploma van het lager beroeps- jnderwijs op zak dan naar iemand die ien aantal jaren vbo-mlk achter de rug aeeft Daarbij komt dan nog dat de schoolverlaters van het lager beroeps onderwijs vaak jonger en dus goedko- ler zijn dan de werkzoekenden die van iet vbo-mlk komen. De stages die eerlingen van de eindgroepen in deze vorm van buitengewoon onderwijs bij bedrijven of instellingen lopen, worden de laatste jaren minder gemakkelijk omgezet in een vaste baan. Ook de sociale werkvoorziening biedt geen soelaas meer. De sociale werkplaatsen mogen hun personeelsbestand niet meer uitbreiden en zitten met soms aanzienlijke wachtüjsten. 3ijna driehonderd leerlingen in Zee land volgen voortgezet buitengewoon onderwijs voor moeilijk lerende kinde ren. Er is één zelfstandige vbo-mlk school: de school voor praktische vor- Jubileum-congres Zeeuwse landmeters druk bezocht GOES - „De armoe houdt ons netjes, daarom staan we hier niet met bloemen en aubades". Dat ver telde de dagvoorzitter van het 25- ste congres van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkun de, ing D. van der Steenhoven, don derdag tijdens de jaarlijkse bij eenkomst van de Zeeuwse landme ters. De belangstelling voor deze viering van het vijfde lust rum was groot; ongeveer tweehonderd landmeters hadden de weg naar de Prins van Oranje in Goes gevon den. Van der Steenhove gaf een korte uiteenzetting van de activiteiten die gedurende de dag gehouden zouden worden. Ook sprak hij over de ontwikkeling die de jaarlijkse rayonbijeenkomsten langzamer hand deden uitgroeien tot drukbe zochte congressen. De landelijke voorzitter van het genootschap, ing W. Eimers, schetste de geschiede nis van de relatie tussen het con gres Zeeland en het hoofdbestuur van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde. De volgende spreker, ir J. Dubbeld. hield een lezing over de taak van een gemeentelijk grondbedrijf an no 1983 en de relatie met de ge meentelijke landmeetkundige werkzaamheden. Tijdens de lunch pauze konden belangstellenden gaan kijken naar een expositie van verschillende landmeetkundige in strumenten door enkele firma's. Prof ir J. C. de Munck, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, besloot de dag met een spreekbeurt over het onderwerp 'radiokunstmanen in de landmeet kunde' Eggermont Hulst toch failliet: 15 mensen op straat HULST - Het verwarmingsinstallatie bedrijf Albert Eggermont BV is don derdagmiddag failliet verklaard. De rechtbank in Middelburg sprak het faillisement uit dat te elfder ure door schuldeiser was aangevraagd. Het uitspreken van dit faillissement lever de aanvankelijk problemen op omdat een Belgische mede-aandeelhouder eigerde de aanvraag te onderteke nen. De directie en de werknemers van Eggermont waren er echter van over tuigd dat het faillissement zo snel mo gelijk uitgesproken moest worden op dat de zaken afgehandeld konden wor den. Mr. A. H. Rijkse is aangesteld als curator. Formeel staan alle vijftien werknemers van de failliete bv nu op straat maar volgens districtsbestuurder Hans Veg- ting van de Industriebond FNV heb ben de bond en Eggermont nog wat ij zers in het vuur. De situatie is zeker met hopeloos" aldus de vakbondsman .Minstens twee bedrijven zijn op dit moment geïnteresseerd in het installa tiebedrijf'. Eén bedrijf heeft interesse getoond in bepaalde activiteiten en een deel van het personeel var. Eggermont. en de Industriebond heeft contact ge legd met een bedrijf dat belangstelling heeft voor de overname van de werkne mers van de failliete BV. Donderdag avond werden oriënterende gesprek ken gevoerd tussen de geïnteresseerde bedrijven en Eggermont. Over de mogelijke oorzaak van de pro blemen van het bedrijf zegt Vegting: „Eggermont heeft werk genoeg, maar er heerst momenteel zo'n enorme concur rentieslag onder de installatiebedrijven dat degene die het 't vetst heeft, kan overleven. Er worden in die branche geen winsten gemaakt" Directeur E M. J Eggermont van het installatiebe drijf was donderdag niet voor commen taar bereikbaar ming in Middelburg, die negentig leer lingen heeft. De andere kinderen zitten op afdelingen vbo van mlk-scholen in Goes, Zierikzee, Tholen, Hulst. Oost burg en Temeuzen. Het zijn leerlingen voor wie het individueel technisch on derwijs en het individueel huishoud- en nijverheidsonderwijs te hoog zijn ge grepen Bijvoorbeeld omdat hun schoolse vaardigheden onvoldoende zijn of omdat ze mentaal met zijn opgewassen tegen een grote school Kwestsbare groep „Werken is voor deze kinderen enorm belangrijk", vertelt J. Aarnoudse, hoofd van de school voor praktische vorming. „Anderen zijn misschien nog in staat om zonder baan inhoud aan hun leven te geven, maar voor mlk'ers is het hebben van werk echt een doel". J. Dijkdrent, die aan het hoofd staat van de afdeling vbo-mlk aan de Wil- helminaschool in Goes, voelt zich door het ontbreken van werk voor zijn schoolverlaters genoodzaakt de kinde ren meer dan voorheen te leren hoe ze hun vrije tijd kunnen besteden. „Deze groep is kwetsbaarder dan andere werklozen", is zijn overtuiging. „Een mlk'er weet zichzelf met goed bezig te houden als hij geen werk heeft. Daarom geven we daar bij voorbaat extra aandacht aan. Maar van ganser harte doen we dat niet, want het uitgangspunt is nog steeds dat we de kinderen opleiden voor een plaats op de arbeidsmarkt". De geringe mogelijkheden om een baan te vinden voor schoolverlaters van het vbo-mlk zijn er de oorzaak van dat de kinderen langer op school blij ven. Deze vorm van onderwijs is be stemd voor leerlingen van 12 tot en met 19 jaar Tot voor kort waren de mees ten met 18 jaar wel van school. Nu ontstaat langzamerhand een vergrij zing, zoals de onderwijsgevenden dat zelf noemen. In het schooljaar 1978/79 waren zeven 17-jarigen en één 18-jarige de oudste leerlingen van de school voor praktische vorming. Nu zijn twee leer lingen van 19 en negen van 18 jaar de oudsten. De Goese Wilhelminaschool heeft zelfs twee 20-jarigen. Die worden, omdat ze niet bij het officiële leerlin gental mogen worden gerekend, aange duid als gastleerlingen. Ook de afdelin gen vbo-mlk van de scholen elders in Zeeland krijgen te maken met oudere leerlingen. In wowh»™ o- op Schouwen-Duiveland is het tot en met het schooljaar 1982/83 iedere keer gelukt alle schoolverlaters aan werk te helpen. Al komt daar. zoals R S Boender van de Willem Alexander- school in Oostburg het zegt „steeds meer kunst en vliegwerk aan te pas" Noodverband De werkloze schoolverlaters van het vbo-mlk op Walcheren kunnen terecht bij het vormingsinstituut in Vlissin- gen, dat speciaal voor deze groep een programma van 22,5 uur per week in elkaar heeft gezet. Momenteel doen er dertig personen aan mee. Ze kunnen tot ze 23 jaar zijn bij het vormingsin stituut. „Een noodverband", zo beoor deelt Aarnoudse deze mogelijkheid. „We zijn er blij mee, maar natuurlijk is het geen echte oplossing van het werk loosheidsprobleem voor deze groep" In augustus wordt ook aan het vor mingsinstituut in Goes een begin ge maakt met deze speciale opvang. Bo vendien wil de Wilhelminaschool voor leerlingen die omdat er geen werk voor ze is noodgedwongen langer op school blijven, een nieuwe groep vormen, be geleid door vrijwilligers. Die wat oude re leerlingen blijven als dat mogelijk is stage lopen en ook op school worden dat is in Zeeuwsch-Vlaanderen even eens het geval bednjfsachtige leer projecten op touw gezet, zoals repara tie van fietsen, klusjesdiensten en der gelijke. Bij de Wilhelminaschool drij ven leerlingen het schoolrestaurant De Slurf en er is ook een produktiecircuit voor houtbewerking. afdeling vbo-mlk aan de Wilhelminaschool in Goes bezig met het produktie-gerichte leerproject 'SAMEN BETERO VER WEINIGE KL A CHTEN; HULST - Dc patiëntenvereniging 'Sa men Beter' vindt de vrije artsenkeuze in Zeeuwsch-Vlaanderen maar een wassen neus. 'Samen Beter' ziet hierin de oorzaak voor het lage aantal klach ten over behandeling dat uiteindelijk wordt ingediend. Want, zo zegt de pa tiëntenvereniging, de mensen keren steeds weer terug bij dezelfde artsen als gevolg van onderlinge afspraken tussen de artsen. „Men is dus bang voor represailles". Dat schrijll de patiëntenvereniging in een reactie op de kritiek, die artsen en ziekenhuisbesturen hebben geleverd op de doctoraalscriptie van Wim Blok, waarin de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen onder de loep wordt genomen. Volgens 'Samen Beter' is bu het verza melen van klachten gebleken dat de mensen wel hun klacht onderschrijven, maar net niet hun handtekening dur ven plaatsen onder de klacht. Ook is de vereniging het niet eens met de stelling van de 13 Zeeuws-Vlaamse huisartsen dat de komst van een apo theek in Clinge kwalijke gevolgen heeft. „De doktersapotheek is een historisch plattelandsinstituut, dat geleidelijk aan is achterhaald De moderne apo theker draagt zorg voor een goede be reikbaarheid en een snelle aflevering van medicijnen door middel van recep tenbussen. bezorgdiensten en een avond- en weekeinderegeling". Volgens 'Samen Beter" vormen de 1200 Zeeuws-Vlaamse ziekenfondsverzeker den, die buiten Zeeuwsch-Vlaanderen zijn behandeld, hooguit tien procent van het totaal dat in '82 in Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen werd opgeno men. terwijl gezien de huidige specialis tische bezetting maar 75 procent van de patiënten in Zeeuwsch-Vlaanderen re delijke wijze behandeld kan worden. „De Zeeuws-Vlaming moet genoegen nemen met behandeling van mindere kwaliteit en daarmee een grotere kans op ongelukken of uitblijvend herstel is de conclusie van 'Samen Beter Commissaris der Koningin dr C Boertien drukt mevrouw Eelkema de hand. de scheidende functionaris kijkt toe MIDDELBURG Iemand die veel heeft bijgedragen aan de vernieu wing van het Zeeuwse platteland. Zo werd ir. L. Eelkema donderdag bij zijn afscheid als hoofdingenieur- directeur van de landinrichting, grond- en bosbeheer in Zeeland, getypeerd. Zijn verdiensten als zo danig werden gesplitst in twee pe rioden. Direct na de tweede wereld oorlog de herverkaveling op Wal cheren en die op Schouwen- Duiveland. In de afgelopen jaren de uitvoering en voorbereiding van diverse ruilverkavelingen in heel de provincie. Voor de wijze waarop Eelkema actief was. bleek veel waardering te bestaan. Tijdens de afscheidsbijeenkomst in Middelburg Abdij was het een druk te van belang. Commissaris van de koningin dr C Boertien had tijdens contacten in de provinciaal planolo gische commissie bij ir. Eelkema iets calvinistische en een sobere benade ring van de problemen waargeno men. Hij vond dat de hoofdingenieu r-directeur altijd met afgewogen standpunten kwam, waardoor hij een belangrijke inbreng in de plano logische indeling van de provincie had. Dr W. Otto. directeur-generaal land inrichting, doorliep kort de loop baan van Eelkema (naast Zeeland ook werken in Friesland, Groningen en Land van Heusden en Altena). Hij beklemtoonde dat ir Eelkema tot degenen behoort die hebben bijge dragen aan het opnieuw groen ma ken van het Zeeuwse landschap na oorlog en watersnood. Otto zei dat Zeeland proeffabriek was voor werk methodes op het gebied van platte landsvernieuwing. Hij noemde Eel kema open. eerlijk, humoristisch, origineel en wars van ingewikkelde procedures. A. Doeleman. hij verte genwoordigde de georganiseerde landbouw, liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Hij wees erop dat ir. Eelkema moeite had met het verwerken van tegengestelde belan gen en steeds streefde naar compro missen. Voorzitter A. Verhelst van het Zeeuwse landbouwschap over handigde het traditionele Zeeuwse mes. De scheidende hoofdingenieur- directeur bedankte in een dank woord opgebouwd rond het the ma 'grond' voor de waardering. J. M. BANNINK IN MILIEURAAD MIDDELBURG - Dp Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij iPZEMi heeft geen juiste voorstelling van zaken gegeven over de ombouw van de conventionele centrale bij Borssele tot kolencentrale. Dat zei de Sollicitanten bij gemeente Middelburg niet politiek gescreend MIDDELBURG - Er bestaan bij de ge meente Middelburg geen functies die het wenselijk maken dat de politieke antecedenten van sollicitanten wor den nagetrokken. Dit hebben b en w meegedeeld aan het raadslid A. Ka mermans (Progressief Middelburg) die hierover vragen had gesteld. Het college is het eens met de mening van het raadslid dat het natrekken van de antecedenten ook achterwege moet blijven Het raadslid had ook gevraagd in welke mate de commissie voor open bare orde en veiligheid toezicht kan houden op het functioneren van de poli tieke inlichtingendienst van de ge meentepolitie B en w zeggen hierover, „Niet de burgemeester.maar de minis ter van binnenlandse zaken is verant woordelijk voor de plaatselijke inlich tingendienst. De burgemeester kan hierover dus niet ginterpelleerd wor den. De raadscommissie voor openbare orde en veiligheid heeft daardoor ook geen mogelijkheden om toezicht uit te oefenen op het functioneren van de po litieke inlichtingendienst van de poli tie" heer J. M. Bannink van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming, don derdag tijdens een vergadering van de Provinciale Raad voor het Milieu. De heer Bannink hield de vergadering voor, dat de PZEM een theoretisch beeld heeft gegeven van de uitstoot van stoffen als S02, maar dat de uit stoot in de praktijk groter zal zijn dan men heeft doen voorkomen. De heer Bannink wees ook op de lozing van af valwater door de kolencentrale. De voorzitter van de milieuraad, mr J P Boersma. duidde aan. dat de staten hebben gekozen voor een centrale met vijftig inplaats van honderd procent rookgasontzwavelmg. Hij meende ove rigens. dat de PZEM zich mtussen ook bewust is van het afvalwaterprobleem en hij liet weten, dat de provincie ver gunningen moet geven voor de bouw van de centrale, waarbij voorwaarden zullen worden gesteld. De aanvraag voor de vergunningen is nog niet bij de provincie binnen De raad schaarde zich in meerderheid achter het standpunt van het dagelijks bestuur van de provincie, dat de lo- zingseisen voor de Westerschelde niet moeten worden versoepeld De verte genwoordigers van de Samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland behielden zich hun stand punt hierover voor. Zij waren er nog niet van overtuigd, dat geen versoepe ling op bepaalde punten kan worden toegestaan. De heer Boersma stelde, dat de Kamers van Koophandel als uit gangspunt nemen wat toelaatbaar is met het oog op de volksgezondheid. De provincie kijkt ook naar de ecologi sche kant", zei hü De vertegenwoordi gers van de Kamers van Koophandel stelden, dat ook zij de ecologie niet om zeep willen helpen, maar ze schaarden zich nog niet achter de zienswijze van gedeputeerde staten. De raad was het eens met gs, dat de uitvoering van zuiveringsinstallaties in de provincie niet verder getempori seerd moet worden. RAAD VOLKSGEZONDHEID: I ADVERTENTIE i MIDDELBURG - De Provinciale Ra.id voor de Volksgezondheid Zeeland iRa- vozl is het eens met de adviescommis sie Ambulancevervoer dal er meer dui delijke gegevens moeten komen om de bedrijfsvoering van de ambulance diensten beter te kunnen regelen. Dit geldt overigens ook voor de centrale posten ambulancevervoer. De gege vens zullen worden verzameld door de afdeling volksgezondheid van de pro vinciale griffie in samenwerking met de Raad voor de Volksgezondheid en de beide CPA's (centrale post ambu lancevervoer! in Zeeland. Du besloot de Ravoz (londerdagmoi- gen tijdens de vergadering van de Raad die in Middelburg werd gehouden Te vens werd met algemene stemmen be sloten de heer G van Zwieten te benoe men tot voorzitter van de Adviescom missie Ambulancevervoer Naar aanleidingvan het voorstel om de oude ambulance die dateert uit 1978te vervangen door een nieuwe dat overi gens ook werd aangenomen - maakte de heer G. Jongeneel een opmerking over de kwaliteit van de ambulance-autos. Hij is weliswaar diergeneeskundig in specteur. maar hij sprak over het ver voer van mensen ..De wagens hobbelen maar over de weg en de vering is bijzon der slecht Naar nnjn mening kun je doorgaans beter met de trein naar het ziekenhuis gaan dan met de ambulan ce Het is zelfs zo. dat wanneer je een stadium verder bent en je wordt ver voerd In een lijkenwagen, je beter af bent wat de kwaliteit van het vervoer middel betreft. Een lijkwagen rijdt soe pel en heeft een zachte vering. Maar he laas is het dan te laat Met andere woorden, de heer Jongeneel bepleitte dat er in de toekomst ook be ter geldt wordt op de kwaliteit van de ambulancewagens en dat er niet alleen aandacht wordt besteed aan de nodige gegevens voor de bedrijfsvoering. Zijn opmerkingen zouden door de Raad worden 'meegenomen' Aan het eind van de vergadering deelde vice-voorzitter R van Ommeren mee dat de Raad in oktober 9984 het 25-jarig bestaan wil neren „We zullen dat sober doen en in eerste instantie wordt ge dacht aan het houden van een sympo sium". aldus Van Ommeren. In hoger beroep twee maanden geëist voor flessetrekkerij DEN HAAG - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft beves tiging van het vonnis geèist tegen dc 42-jarige A. J. L. nit Westkapelle. die eerder door de politierechter in Mid delburg voor oplichting isveroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte was van het vonnis in hoger beroep gegaan, maar de procureur-ge neraal constateerde dat de uitspraak „nog aan de lage kant" was, omdat L. eerdere veroordelingen achter de rug heeft voor flessetrekkerij L. had in Goes een auto gekocht voor 4400 gul den. maar nooit betaald. In Westkapel le had hij gereedschappen en materia len gekocht, ook zonder te betalen. Het hof doet uitspraak over veertien duigen. Vandaag beslissing over kort geding tegen 'Veronica' MIDDELBURG - De Middelburgse ad vocaat mr J. Boogaard overlegt van morgen (vrijdag) met de afdeling Wal cheren van Horeca Nederland of er een kort geding zal worden aangespannen tegen de exploitant van de drijvende dancing Veronica in Middelburg. Zo als gemeld vindt de horcca-afdeling dat er sprake is van oneerlijke concur rentie, omdat Veronica wel al mag be ginnen met activiteiten hoewel nog niet alle benodigde vergunningen bin nen zijn, terwijl de meeste horecaon dernemers moeten wachten tot ze alle papieren hehben gekregen voordat ze met hun zaak van start kunnen. De exploitant van Veronica, de heer R. Koster, reageerde donderdagmorgen nogal verontwaardigd op het feit dat hij uit de krant moest vernemen dat er ge dreigd wordt met een kort geding. Kos ter Het stuit mij tegen de borst dat de horeca-afdeling Walcheren niet eerst contact met mij heeft opgenomen. We hebben de normale procedures doorlo pen om aan een vergunning te komen. Negen van de tien bedrijven mogen al beginnen, zonder dat alle benodgide vergunningen binnen zijn'aldus Kos ter. Volgens Koster is het enige dat hij en de zijnen met 'Veronica'doen, het promo ten van de provincie Zeeland. „Niet all- leen de gemeente Middelburg, ook de plaatselijke horeca kan daarvan mee profiteren Het gemeentebestuur heeft ons van begin af aan alle medewerking gegeven. Als de horeca-afdeling van te voren contact met ons had opgenomen hadden we tenminste tekst en uitleg kunnen geven", vertelde Koster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15