A 71 Veel Zeeuws-Vlamingen angstig over industrie Politie maakt eind aan schermutseling op schip Bedrijfsschool Dow open voor langdurig werklozen Middelburg wil 'goodwillsom' van PZEM voor energiebedrijf almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse visser opgebracht in België 'PZEM-honderdje voor alle Middelburgers9 ONDERZOEK IN OPDRACHT DOW CHEMICAL: ONDERHANDELINGEN VERLOPEN VOORSPOEDIG Bezichtiging van molens op molendag r VRIJDAG 29 APRIL 1983 VLISSINGEN Het vissersschip Prina Cornelia uit Arnemuiden is donderdag door de Belgische zee macht opgebracht en in de haven van Zeebrugge aan de ketting ge legd, omdat met dit schip gevist zou zijn in de Belgische territoriale wateren. De eigenaar van het schip ontkent in overtreding te zijn ge weest. Schipper Caljouw zegt over papieren te beschikken waaruit blijkt dat hij binnen de Belgische twaalfmijlszone mag vissen. Het schip de Arnemuiden 46 meet minder dan zeventig registerton en het motorvermogen is driehonderd pk. Daarmee blijft het schip onder richtlijnen van de Eg. aldus de schipper. Volgens schipper Caljouw was de Prina Cornelia op weg naar Vlissin- gen om een forse lading tong en schol te lossen, toen het schip werd aangehouden, „wij waren helemaal niet meer aan het vissen. Daarom waren we ook helemaal niet bang voor de controle van de zeevaartpo litie". Toen de papieren in orde werden bevonden ging de politie naar de machinekamer en stelde vast. dat het motorvermogen hoger was dan toegestaan, aldus de schipper. De Belgische zeemacht wilde geen com mentaar geven op deze lezing In Zeebrugge werd de vangst ln beslag genomen. De lading zal van daag openbaar worden verkocht. Zoals gebruikelijk is de opbrengst voor een goed doel. De schipper krijgt zijn schip vermoedelijk van daag terug, wanneer een borgsom is betaald, waarvan de hoogte donder dagavond nog niet bekend was. Een functionaris van het ministerie van visserij en een van de Zeeuwse Vereniging voor visserij belangen zijn naar Zeebrugge gereisd om de zaak met de autoriteiten te bespre ken. Wethouder Schoenmakers MIDDELBURG - „Het is absurd dat sommige Middelburgers het 'PZEM- honderdtje' wel krijgen en anderen niet. Je kan niet werken met twee soor ten Middelburgers en daarom zal ik me cr sterk voor maken dat iedereen in de vreugde deelt". Dit verklaarde donder dagmorgen wethouder G. B. Schoen makers (gemeentebedrijven). Hij zegde toe binnen b en w voorstellen te doen waardoor het mogelijk wordt dat iedereen de meevaller ontvangt Daarna kan de gemeenteraad zich over de kwestie uitspreken Zoals bekend heeft Middelburg als enige in Zeeland nog een gemeentelijk energiebedrijf. Dit betrekt de elektrici teit direct van de PZEM maar krijgt gas via de Gasunie. Daardoor kan alleen het elektriciteits- deel van de bekende meevaller uit worden gekeerd. Een deel van de inwoners van Middel burg iwonend in Sint-Laurens, Nieuw en Sint-Joosland en aan de randen van de stad) krijgt wel het volle pond Dat komt doordat de grenzen van PZEM en gemeentebedrijven zo grillig lopen. Mensen die gas via de PZEM krijgen ontvangen ook het gasdeel van de mee valler en daarmee het complete bedrag. De kwestie blijkt trouwens ook dwars door het college van b en w van Middel burg te lopen Burgemeester P. Wolters iWDi en de wethouders A. Bergshoeff (CDA) en M Vinke (CDA) krijgen het volle pond Diens collega's H Gillissen en G B. Schoenmakers i beiden PvdA) behoren tot de ongelukkigen die slechts een beetje dreigen te krijgen. TERNEUZEN - De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen maakt zich ernstig bezorgd over de laantasting van het milieu en over de veiligheid van de bedrijven in dit gebied. Een deel van de inwoners vindt dat er te weinig aandacht wordt geschonken aan milieuvervuiling, is ongerust over chemisch afval of bang om het slachtoffer te worden van een industriële ramp. Dow Chemi cal, Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM), Cokesfabriek, Broom Chemie, Zuid Chemie, CPC en de suikerfabrieken worden beschouwd als de grootste milieuvervuilers. Dow geldt ook als het gevaarlijkste bedrijf, gevolgd door NSM en Broom Chemie. Anderzijds gelooft de helft dat Dow goe de betrekkingen onderhoudt met de in woners van Zeeuwsch-Vlaanderen en heeft 40 procent de indruk dat het be drijf het algemeen belang vooropstelt. luchten water in sterke mate verontrei nigt en 30 procent wijst het concern aan als vervuiler van de bodem. Cursussen Dit blijkt uit een enquête onder ruim 400 inwoners van Zeeuwsch-Vlaande ren tussen de 18 en 54 jaar. die in okto ber vorig jaar werd gehouden door Veldkamp Marktonderzoek bv uit Am sterdam in opdracht van Dow Neder land. Het onderzoek, dat zich richtte op mensen die niet by het chemiebedrijf werkzaam zijn, moet een indruk geven van het beeld dat de ZeeuwsVlaamse bevolking heeft van Dow. IVan de ondervraagden maakt 55 pro- icent zich (ernstig) bezorgd over de aan wezigheid van chemisch afval en de kans op een industriële catastrofe. On geveer 40 procent vindt dat milieupro- iblemen te weinig aandacht krygen en 30 procent is verontrust over de geva- iren van de industrie. Bijna 80 procent :zegt dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen be- I drijven zijn gevestigd die het milieu sterk vervuilen en 70 procent signaleert industrieën die gevaarlijk zijn voor de omgeving. Dow Chemical komt uit het onderzoek naar voren als het bekendste bedrijf van Zeeuwsch-Vlaanderen, gevolgd door de NSM. Byna alle ondervraagden noemden het spontaan. Bij de helft van de geënquêteerden (en zelfs 65 procent van de mannen) wordt er gemiddeld één keer per week over Dow gelezen of gesproken. Zo'n 70 procent vindt het chemieconcern 'heel erg belangrijk' voor de werkgelegenheid en circa 55 procent zegt hetzelfde met betrekking tot de economie. Desondanks slaagt slechts eenderde deel van de onder vraagden erin om een juiste schatting te maken van het aantal personeelsle den van de Temeuzense vestiging (tus sen de 2000 en 2500) en weet 40 procent één of meer produkten te noemen Het onderzoek geeft, aan dat veel Zeeuws-Vlamingen beducht zijn voor de macht en invloed die aan Dow Che mical worden toegeschreven. Onge veer 40 procent is van oordeel dat het concern 'meer macht heeft dan goed is 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen' en 30 pro cent heeft de indruk dat Dow die macht nogal eens misbruikt. De helfl van de geenquétteerden juicht meer controle door de overheid toe. Onvrede is er met de manier waarop Dow voorlichting geeft aan de bevol king. Ruim de helft van de ondervraag den noemt die onvoldoende en wil beter op de hoogte worden gehouden van toe- Circa 45 procent ziet Dow als tamelijk ZEEUWSE Personeel Of het in de benzine dan wel in de olie zit, weten we niet, maar er is in deze sector niet alleen iets aan de hand met de prijzen, maar ook met de leeftijdsgrenzen. Omte beginnen adverteerde on langs een pompstation, dal een bediende zocht; „leeftijd tussen de 20 en 25, gepensioneerd geen bezwaar". De gepensioneerde 25-jarigen zijn in drommen opgekomenhebben wij begrepen. Minder toeloop was er op de an nonce van de maatschappijdit een ervaren trailerchavffeur zocht, „leeftijd 3035 jaar". Ach, dat men iemand met erva ring verlangt, kunnen wij billij ken. Maar om nu te dingen naar een chauffeur die volgens ruwe berekening de oude Egyptenaren nog geholpen moet hebben bij ma- teriaaUransport voor de pirami de-bouw - nee, dat achten wij overdreven. Waar zou die onderneming een personeelschef vandaan halen, die het spijkerschrift nog machtig komstplannen, uitbreidingen en ruim telijke ordening. Zo'n 70 procent ver denkt Dow ervan informatie achter te houden en niet ol nauwelijks 'open kaart' te spelen. veilig en 55 procent heeft de indruk dat het bedrijf zich daarvoor voldoende in zet. Het vertrouwen in vakkennis en deskundigheid van het personeel is groot. Rond 40 procent denkt dat Dow De nieuwe Dowlexfabnek van Dow Chemical in Temeuzen Het beeld van Dow als werkgever is positief, al antwoordt 60 procent ont kennend op de vraag of men er ook zou willen werken en wijst 30 procent die mogelijkheid zelfs zeer nadrukkelijk af. Als positieve aspecten van het ar beidsvoorwaardenbeleid worden ge noemd: de mogelijkheid om 'op kosten van de baas' een cursus of een oplei ding te volgen, hogere salarissen, bete re carrière- en promotiekansen en een baan met zekerheid. Ook tellen de ont plooiingsmogelijkheden en 'laten zien wat je waard bent' mee en wordt aan genomen dat bij Dow de werkprestatie zwaarder telt dan bij andere bedrijven in Nederland. Zo'n 65 procent van de geënquêteerden beschouwt Dow als een bedrijf met 'een harde Amerikaanse mentaliteit' en an deren zijn minder te spreken over de sfeer op het werk. de mogelijkheid om werk naar eigen inzicht in te delen, de collegialiteit en de mogelijkheid om in vloed uit te oefenen op het beleid. Des ondanks beschouwt 70 procent Dow als een goed geleid, actief en dynamisch bedrijf, dat sterk de nadruk legt op het ontwikkelen van nieuwe produkten. Veldkamp komt tot de conclusie dat tweederde deel van de ondervraagden een positieve houding heeft ten opzich te van het chemieconcern en 45 procent Dow het predikaat 'zeer goed' toekent. De meest positieve geluiden werden ge hoord onder mannen tussen de 18 en 54 jaar met een hoog welstands- en oplei dingsniveau en mensen die zichzelf als politiek 'rechts' beschouwen. Vrouwen tussen de 18 en 24 met een lage oplei ding lieten zich het meest ongunstig uit. De enquête - die over enkele jaren wel licht wordt gevolgd door een soortge lijk onderzoek onder de eigen werkne mers dient als basis voor het beleid op het gebied van voorlichting en public relations. Het concern wil de komende jaren meer informatie geven over vei ligheid en milieu. Daarnaast probeert Dow via voorlichtingsprojekten op de scholen meer jongeren te bereiken. De Saudi Star op de rede van VUssingen. VLISSINGEN - De rijkspolitie te water in Vlissingen is donderdag aan boord geweest van het vracht schip 'Saudi Star' (10.040 brti op de rede van Vlissingen, om een einde te maken aan een schermutseling tus sen de Poolse kapitein en de tweede stuurman, een Philippijn. Het schip arriveerde 's morgens vanuit Rot terdam. waar begin deze week ruim 2,5 kilo opium aan boord is gevon den tijdens een routinecontrole van de douane. De rijkspolitie te water zegt niet te weten of er enig verband bestaat met de onenigheid tussen ge zagvoerder en tweede stuurman. De politie heeft beiden een verkla ring afgenomen, maar zegt geen aan leiding te zien om de hoofdverdachte van 'een mogelijke vechtpartij' van boord te halen De juiste toedracht van de schermutseling was donder dagmiddag nog niet bekend, maar er zou eerder sprake zijn van een woor denwisseling dan van een vechtpar tij. Deze was volgens de rijkspolitie te water in ieder geval niet zo ernstig, dat mensen met verwondingen naar een ziekenhuis moesten worden afge voerd. Van aanhoudingen is geen sprake geweest De gezagvoerder had om ongeveer 9.30 uur politie-assistentie gevraagd naar aanleiding van moeilijkheden aan boord. Direct na de melding is een patrouillevaartuig van de rijks- havendienst naar het vrachtschip ge dirigeerd, in afwachting van twee po- litievaartuigen en een vaartuig van de marechaussee. Enkele agenten van de post Temeuzen van de rijks politie te water zijn vervolgens aan boord geklommen, waar de gezag voerder en de tweede stuurman een verklaring is afgenomen. De 'Saudi Star". gebouwd in 1959. is een voormalig Nederlands vracht schip, namelijk de 'Neder Eems' van de voormalige Stoomvaart Maat schappij Nederland iSMN). Na fusie met de Nedlloyd heeft het schip enige jaren gevaren als de Nedlloyd Eems en liep het ook regelmatig de haven van Vlissingen binnen. Het werd in 1980 verkocht aan de Saudi Euro pean Line te Jedda. Het schip ligt ten anker op de rede van Vlissingen ln afwachting van na dere vaarorders. De opium, met een groothandelswaarde van naar schat ting 150.000 gulden, is aangetroffen in een ruimte aan boord, waar iedere opvarende zich kon ophouden Daar om werd niemand van de bemanning in het bijzonder verdacht en is ieder een na verhoor in Rotterdam weer vrijgelaten. TERNEUZEN - Dow Chemical in Ter- neuzen gaat de bedrijfsschool open stellen vooreen groep langdurig werk- MIDDELBURG - De onderhandelingen tussen de gemeente Middelburg en de PZEM over de eventuele overname van het gemeentelijk energiebedrijf verlopen tot nu toe voorspoedig. Beide partijen zijn het in principe al eens over het sociaal contract voor de 83 personeelsleden. Vertegenwoordigers van de vakbonden en de werknemers hebben zich unaniem achter dit so ciaal contract opgesteld. Middelburg en de PZEM moeten nu proberen tot een akkoord te komen over de ver koopprijs van het hoofdstedelijke energiebedrijf. Dit is donderdagmor gen meegedeeld door directeur ge meentebedrijven R- Meijer en wethou der G. B. Schoenmakers. Volgens de wethouder is het wachten nu op een bod van de kant van de PZEM. De maatschappij zal in de eerste plaats het bedrijf 'tegen boekwaarde' over moeten nemen, wat tussen de vijf tig en de zestig miljoen gulden gaat kos ten. Van dat geld, een technische kwes tie. wordt de gemeente Middelburg niets wijzer. Bovenop de boekwaarde zal de PZEM echter ook een 'goodwill som' op tafel moeten leggen Dat be drag zal wel regelrecht in de Middel burgse stadskas vloeien. „Dit is een ge bruikelijke zaak'' aldus wethouder Schoenmakers. „Voor de PZEM is het gemeentelyk eiieigieueuim aan uauic- lijk. Er zijn een kleine veertigduizend afriemers en het distributienet bevindt zich op een kleine oppervlakte, zeker in vergelijking met dunbevolkte delen van de provincie, waardoor ook de ver bindingslijnen kort zijn. De PZEM is de vragende partij en ik hoop dat ze niet krentekakkerig zal zijn waardoor de on derhandelingen nodeloos lang zouden moeten duren", aldus de wethouder. De onderhandelingen startten verleden jaar en afgesproken is toen dat uiterlijk 31 december dit jaar bekend moet zijn of de overname doorgaat of niet Daar bij de PZEM alleen de voorziening van gas en elektriciteit berust is ook de Wa termaatschappij Zuidwest Nederland WMZ i bij de onderhandelingen betrok ken vanwege de waterpoot. Het Middel burgse energiebedrijf verzorgt tot op heden namelijk de distributie van zo wel gas en elektriciteit alsook van wa ter. Wil de datum van 31 december gehaald kunnen worden dan moeten PZEM en Middelburg het 1 september eens zijn. Op die datum moeten dan namelijk al lerlei regelingen voor het personeel aangepakt worden. Het gaat daarbij over de wisseling van status van ge meente-ambtenaar in die van perso neelslid bij NV PZEM. Verder moet dan duidelijkheid zyn vanwege mensen die vertrekken wegens p< ,0 ver vroegde uittreding In alle voorbereidingswerkgroepen en in de onderhandelingsdelegatie zijn personeel van gemeentebedrijven en vakbondsmensen vertegenwoordigd. „De kwestie wordt in alle openheid ge regeld. De werknemers zitten cr zelf bi j en zo kan niet de indruk gewekt wor den dat b en w aan een tafeltje stiekem- weg maar wat zitten te bedisselen" al dus w ethouder Schoenmakers. In theorie blijft het nog altijd mogelijk dat de besprekingen mislukken In dat geval wil de heer Schoenmakers onder handelingen met PZEM en WMZ over een herziening van de 'eoncessiegren- zeri Deze lopen grillig en wijken sterk af van de gemenetegrens. De gebieden var. water- gas- en elekrticiteitsvoorzie- ning lopen alle verschillend waardoor inwoners van Middelburg verdeeld zijn in klanten van PZEM, WMZ enofge- meentelyk energiebedrijf. „Dit is be stuurlijk natuurlijk een belachelijke zaak" aldus Schoenmakers. Het in principe besloten sociaal con tract zal overigens nog niet onderte kend worden Dat kan pas gebeuren wanneer ook de financiële onderhande lingen rond zijn. Verder moet. afge- den. Enkele watermeters kunnen over naar de WMZ terwijl een deel van het kantoorpersoneel naar-de hoofdvesti ging van de PZEM in Middelburg kan. Rayonkantoor Het is daarnaast de bedoeling dat er een apart rayonkantoor komt. Daar kan hel publiek dan voor alle energie- kwesties terecht. Ook de technische dienst zal hier gevestigd kunnen wor den omdat degenen die dit werk nu voor gemeentebedrijven in Middel burg verrichten dat later in pricnipe voor de PZEM in dezelfde stad voort kunnen zetten. Aan de gesprekken over de nieuwe functies nemen naast personeelschefs van gemeente Middelburg en PZEM en de betrokkenen zelf ook 'derden' deel. De personeelsleden hebben namelijk het recht om vertrouwenspersonen mee te nemen, bijvoorbeeld vakbonds vertegenwoordigers, om hun belangen zo goed mogelijk te verdedigen. Volgens direetem R. Meijer zal er vuoi de Middelburgse energie-afnemers vru wel mets veranderen De tarieven van PZEM en energiebedrijf liggen gelijk Nieuw zal alleen het rayonkantoor zijn wacht worden of de personeelsleden het Het is de bedoeling dal de overdracht eens zijn met de functie die hen voor de wanneer ze doorgaat, voor het publiek periode na de overdracht is aangebo- geruisloos zal verlopen". lozen. Die krijgen de kans op de gespe cialiseerde school een opleiding te vol gen. die hen na verloop van tijd meer kans biedt wat gemakkelijker aan het werk te komen. Dow neemt het initia tief - uniek in Nederland - in nauw overleg met de gemeente (de sociale dienst van Temeuzen) en het Geweste lijk Arbeidsbureau. Het is de bedoe ling dat het initiatief in de toekomst wordt overgenomen door andere be drijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone. Dow Chemical sluit niet uit dat de cur sisten. nadat ze de opleiding hebben af gerond. bij het bedrijf aan de slag kun nen Zekerheid kan. wat dat betreft, overigens niet worden geboden. Wethouder J. van Rooyen van sociale zaken van Temeuzen donderdag tij dens de presentatie van het experiment 'leren en werken met behoud van uitke ring bij Dow Chemical'„Dit is een aan gelegenheid. die de hele regio Zeeuwsch-Vlaanderen aangaat. Daar om zullen we de zaak aankaarten tij dens het eerstvolgende overleg tussen de b en w's van de acht gemeenten We zullen ze dan om hun medewerking vra gen". Het betekent dat niet alleen werk lozen uit Temeuzen aan het experi ment kunnen deelnemen, maar dat alle werklozen in heel Zeeuwsch-Vlaande ren in aanmerking komen. Volgens Van Royen is er op de bedrijfs school van Dow om te beginnen plaats voor een man or twintig. Maar dat aan tal kan groeien De doelgroep bestaat uit de Zeeuws-Vlaamse schoolverlaters en langdurig werklozen, die voldoende vooropleiding of ervaring hebben om met kans van slagen aan de scholing deel te nemen. De schoolverlaters moe ten wel al minstens een jaar beschik baar zijn voor de arbeidsmarkt. In ieder geval krijgen schoolverlaters en lang durig werklozen voorrang. Stuurgroep Het experiment wordt begeleid door een stuurgroep)?, beslaande uit verte genwoordigers van de uitkeringsin stanties. het arbeidsbureau, het Zeeuws-Vlaamse overleg van wel- zijnsambtenaren, de provinciale bij standsconsulent en de dienst perso neelszaken van Dow Chemical. DirecteUr F. Willaert van de sociale dienst Temeuzen „Ik vind dat wij als gemeente de taak hebben om iedere kans, die wordt geboden om Iets aan het werkloosheidsprobleem te doen, met beide handen aan te pakken" En directeur L. M. Uilenbroek van het ar beidsbureau. „Er wordt heel voorzich tig begonnen, maar de zaak zou over een paar jaar best aardig uitgegroeid kunnen zyn Met deze opleiding ver hoog je, denk ik. de kans op werk voor de mensen. En dat is heel belangrijk". VLISSINGEN - In verband met de elfde nationale landelijke Molen dag zaterdag 7 mei organiseert de vereniging 'De Zeeuwse Molen' een aantal activiteiten. Op die dag kunnen ruim dertig van de 74 mo lens die Zeeland rijk is worden be zocht. De molens zijn herkenbaar aan de rood-wit-blauwe vlaggen, of een speciale blauwe wimpel. Tevens worden er. in samenwer king met de ANWB en de VVV. en kele fietsroutes uitgezet, die langs de Zeeuwse molens voeren Start punten zijn vanuit Zierikzee. Mid delburg, Vlissingen. Goes. Temeu zen. Axel. Hulst. Aardenburg-Sluis en Breskens-Cadzand tussen 09.00 en 13.00 uur. Bij de verschillende malende molens kan meel worden gekocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13