Amerika kan brand in voortuin niet negeren Regeerakkoord moet worden bijgesteld Luns niet zeker plaatsing kruisraketten in Nederland Bunkers in Noord-Holland doelwit acties 'Onkruit' kijk maar hoe het werkt BuiiD adria pta gaas REAGAN RICHT ZICH TOT CONGRES: Reclame: half uur rust bij interland CDA-FRA CTIELEIDER: Noorse marine maakt jacht op onderzeeboot Landbouwcommissaris leidt marathondebat Enkele buien Vooral in de ochtend enkele buien, mogelijk met onweer, later ook perio den met zon. Middagtemperatuur on- geveer 14 graden. Matige zuidelijke VVJJCHEN (ANP) Uit een vrachtauto van een transportbedrijf in het Gelderse Wijchen is in de nacht van dinsdag op woensdag voor een bedrag van 1,6 miljoen gulden aan baar goud gestolen. Volgens een woordvoerster van de rijkspolitie district Nijmegen gaat het om een hoeveelheid van 40 kilo. Het goud was afkomstig van een firma in Frankfort en bestemd voor een bedrijf in Amsterdam. De vermissing van de kostbare lading werd woensdag pas bij aankomst in Amsterdam ontdekt. Uit sporen is volgens de politie inmiddels gebleken dat de diefstal waarschijnlijk is gepleegd toen de vrachtauto in de nacht van dinsdag op woensdag in een loods van het Wijchense transportbedrijf stond. In het belang van het omvangrijke recherche-onderzoek, dat onmiddellijk na de ontdekking van de gouddiefstal in gang werd gezet, is de rijkspolitie uiterst summier met het verstrekken van inlichtingen. De naam van het betrokken transportbedrijf kon woensdag nog niet worden vrijgegeven, net zo min als de namen van de Duitse firma waarvan het goud afkomstig was en de firma in Amsterdam, waarvoor de lading was bestemd. Over de manier waarop de diefstal is gepleegd is nog niets te zeggen- NEW YORK (RTR/AFP) De Verenigde Staten kunnen „de brand die in hun eigen voortuin woedt" niet langer negeren. Zij moeten hierop „eensgezind en vastberaden" reageren. „Wij zijn niet gewend dat wij ons zorgen moeten maken over militaire bedreidingen op ons eigen halfrond". President Ronald Reagan heeft dit woensdag gezegd in een toespraak op de jaarlijkse bijeenkomst in New York van uitgevers van Amerikaanse kranten. Dat was ook de strekking van de ondergraven door communistische ac- agressie om politieke doeleinden op toespraak, die Reagan vannacht om twee uur hield tot het congres. Hij deed daarin een beroep om tegemoet te komen aan de militaire behoeften van El Salvador omdat anders de demo cratie in Midden-Amerika zal worden In een krachtige toespraak tot een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die tege lijkertijd werd uitgezonden door radio en televisie, ontvouwde de Amerikaan se president een programma van vier punten waarbij de nadruk lag op het vormen van een schild tegen militaire lange termijn te kunnen bereiken vraag u. congres, om met mij deel te nemen aan een moedige en krachtige aanpak van de problemen van vrede en armoede, democratie en dictatuur in de regio", zo begon Reagan zijn rede. ..Neem deel aan een programma dat een communistische overwinning op korte termijn zal voorkomen, maar verder reikende gevolgen zal hebben, door de arme mensen in de regio de realiteit van de huidige vooruitgang te geven en de belofte dat er nog meer zal volgen". President Reagan vroeg om een snelle goedkeuring van de gevraagde 110 miljoen dollar extra militaire hulp voor dit jaar aan El Salvador en 86 miljoen dollar voor het volgend jaar. Reagan kondigde, zoals de verwach ting was. ook aan dat hij een speciale afgezant zou benoemen voor de regio die moet bijdragen ..vrede te scheppen in dit roerige gebied" en moet helpen aan het overbruggen van de menings verschillen lussen het Witte Huis en het congres. UTRECHT - In de rust ontstonden hevige discussies over de shirtreclame van de Zweden, waardoor de tweede helft ruim een kwartier te laat begon. Op de foto links scheidsrechter Volker Roth en midden Jan Huybrechts. UTRECHT Het theedrinken tij dens de rust van een voetbalwed strijd is hooguit een kwestie van tien minuten, maar bij Nederland- Zweden duurde het een half uur voordat de ploegen weer het veld opkwamen voor het tweede deel van de strijd. Het oponthoud werd veroorzaakt door reclame op de shirts van de Zweden, in vriend schappelijke ontmoetingen overi gens toegestaan. Maar chef-sport Kees Boerhout bij de NOS was bang voor moeilijkheden bij de tv- uitzending, lichtte in de eerste helft Kees van den Berg, de huidige sectievoorzitter van het betaald voetbal in en op diens last moesten de Zweden van shirt verwisselen. De NOS vertoonde daardoor alleen beelden van de tweede helft van de oefeninterland in Utrecht, want de KNVB was niet van plan een bedrag van 50 000 gulden te nskeren. In de rust besloten de Zweden de shirts af te plakken. Na chaotische taferelen tussen beide speelhelften in versche nen de Zweden m half beplakte shirts op het veld. omdat reserve shirts van de KNVB werden gewei gerd. Kees Boerhout; „Het ministe rie van WVC gaat steeds strenger op ons letten. We hebben pas weer een bensping gekregen". Het was overigens een zwarte dag voor het Nederlands voetbal: Oranje verloor in Utrecht met 3-0 en het Olympische elftal in Roemenië met dezelfde cijfers. (Zie ook pagina 21). Het Centraal Plan Bureau ver- wacht dat het herstel van de West- europese economie uiterst traag zal verlopen. Nederland telt eind dit jaar meer dan 800.000 werklo- zen en en komt daarmee aan de kop van de iverkloosheid in de Europese Gemeenschap. (PAGINA 5) Daling afzet De PZEM heeft vorig jaar weer minder aardgas en elektriciteit i afgezet dan in 1981. Voor elektri- citeit bedroeg de daling ruim 10 procent, voor aardgas was dat 8,5 procent. Als oorzaken signaleert directeur Dalebout 'de slechte eo- nomische toestand' en de ver- schillende energiebesparende maatregelen. (PAGINA 13) Werkeilanden Een werkgroep inventarisiseert j de mogelijkheden voor herge bruik van de werkeilanden in de Oosterschelde. De ideeën varië ren van de aanleg van een race baan, de opslag van afval tot de j bouw van exclusieve woningen. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën en economie: 7. Varia: 9 en 11. Provincie: 13, 15,17 en 19. Sport: 21 en 23. KATWIJK - De bunker in Katwijk, die in de afgelopen nacht door leden van de antimilitaristische groep 'Onkruif werd opengebroken. 'TWINTIG ZAKKEN DOCUMENTEN BUITGEMAAKT' STAVANGERWOSKOU (UPIAFP) - De Noorse marine maakt jacht op een buitenlandse onderzeeboot die de baai van de Hardangerfjord tussen Stavan- ger en Bergen aan de westkust van Noorwegen is binnengedrongen. Dit heeft vice-admiraal H. B. Ellingsen van de Noorse defensieslaf woensdag middag bevestigd. Twee duikers, die aan het werk waren in het gebied, zagen woensdagmorgen de commandotoren van een onderzeeer halverwege de Hardangerfjord in de buurt van het plaatsje Husnes. dat ten zuiden van de stad Bergen ligt. Specia le vliegtuigen en schepen van de mari ne zijn de fjord ingestuurd om de onderzeeër op te sporen, aldus Ellings en De Sowjet-Unie heeft woensdag de beschuldigingen van Zweden ove het binnendringen van onderzeeboten in de Zweedse wateren in oktober vorig jaar van de hand gewezen Het officiële Sowjet-persbureau Tass noemde de beschuldigingen ..van elke grond ont bloot" KATWIJK (ANP)- De antimilitaristi sche actiegroep 'Onkruit' heeft in de nacbt van dinsdag op woensdag een commandobunker verbindingen van de landmacht in de Katwijkse duinen opengesneden. Volgens de woordvoer der van de politie van Katwijk hebben zij daarbij in de bunker „een ware ravage aangericht". Toen de politie arriveerde waren de daders reeds ver trokken. Ook de Noordwijkse bunker van het provinciaal commando civiele verdediging, eveneens in de Zuiddui nen, bleef niet gespaard voor de onder zoekingsdrift van 'Onkruit'. Korpschef Van den Bout van de Noord wijkse politie verklaarde dat de toe gangshekken waren doorgeknipt. De enkele millimeters dikke stalen deur bleek net als bij de bunker in Katwijk met een snijbrander open gesneden. Hij noemde de actie ..profes sioneel aandoend" De schade is vol gens hem beperkt gebleven tot op de i geschiluc-m. icuzen en openge broken kasten De Noordwijkse politie heeft een onderzoek ingesteld. De blin kers zijn in vredestijd niet bemand. Volgens 'Onkruit' is die bunker doelwit omdat het de bunker is van waaruit de commissaris van de koningin in Zuid- Hoïiand ii; oorlogstijd een belangrijk deel van het openbare-ordebeleid. voert Een van de redenen waarom 'Onkruit' tot deze acties is overgegaan is ..het doorbreken van de geheimhou dingen omtrent bunkersIn een ver klaring stelt de groep dat geheimhou ding lol doel heefi om onwetende mensen in slaap te houden en daarmee te voorkomen dat zij zich verzetten tegen wat er gebeurt ..Met onder meer sabotage-acties willen we mythes door prikken' Documenten 'Onkruit' liet weten bij de acties docu menten te hebben meegenomen. Vol gens een woordvoerster van 'Onkruit bevinden zich onder de buitgemaakte documenten een draaiboek van een in 1981 gehouden NAVO-oefening. Voorts zijn bij het buitgemaakte mate rieel opdrachten ten behoeve van de PTT en de volksgezondheid in oorlogs tijd. Bij elkaar zijn zo ri twintig huis- vuilzakken met papieren buitgemaakt, aldus de woordvoerster Een woordvoerder van defensie noem de deze schatting 'overdreven en kon nog niets over de inhoud van de docu menten zeggen Tot een verscherpte bewaking van bunkers als die in Kat wijk is nog niet besloten. De bewaking van de bunker in Noordwijk valt onder de verantwoordelijkheid van de politie aldaar Een actie van 'Onkruit' tegen een bunker in Zeeland in oktober vorig jaar heeft niet tot een verscherpte bewaking geleid en onlangs zag het openbaar ministerie om 'beleids- technische redenen' van strafvervol ging af. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractieleider De Vries vindt dat het regeerakkoord moet worden bijgesteld. Aanpassing van het akkoord is noodzakelijk om dat het kabinet bij de komende begro ting met nieuwe tegenvallers te ma ken krijgt. De Vries zei woensdag avond dat de tegenvallers nu al 14 miljard gulden bedragen. In interview met Elsevier en de NOS zei De Vries dat onder deze omstandig heden geen enkele doelstelling van het regeringsbeleid onaantastbaar mag zijn. Hij wees er op dat het kabinet een aantal voornemens heeft, die als gevolg van de slechte economische situatie opnieuw bekeken zullen moeten wor den. Volgens De Vries moet het kabinet bij het opstellen van de begroting een aantal nieuwe scenario's onderzoeken, zoals dat ook gebeurd is tijdens de afgelopen kabinetsformatie. Daar moet ook worden aangegeven welke doelstellingen het kabinet in 1986 als nog wil bereiken. De Vries sluit daarbij niet uit dat het kabinet zal besluiten om het overheids tekort langszamer terug te brengen dan eind vorig jaar was afgesproken. Ook is het mogelijk dat de belasting druk niet omlaag, maar eerder wat omhoog zal gaan. Nadrukkelijk sloot de CDA-leider niet uit dat ook over de koppeling tussen loon en uitkeringen gepraat zou kun nen worden. Om deze band te handha ven voorziet hij echter een stijging van belasting en premiedruk, of een ver dere toename van het tekort. Het CDA kiest echter liever de weg van arbeids tijdverkorting. die via een verlaging van de uitkeringen ook daarin door werkt. De Vries ontkende dat het CDA de koppeling definitief wil loslaten. Wel gaf hij toe dat de koppeling anders tot stand gebracht zal worden dan tot nu toe het geval was. Niet langer zouden de uitkeringen de lonen volgen, maar het is de bedoeling dat uitkeringen en het minimum-loon juist voorop gaan lopen. WASHINGTON (UP1 DPA AFP.RTR) De secretaris-general van de NAVO, Joseph Luns. is er niet zeker van dat er in Nederland kruisraketten zullen worden geplaatst als hel wapenover- leg in Genève niets oplevert. Hij zei dit in Washington na een gesprek met president Reagan. Tegenover journalisten zei Luns te geloven dal West-Duitsland bereid is door te zetten wat de plaatsing van nieuwe kernwapens betreft, ook als andere landen zich zullen onttrekken aan in het in 1979 genomen dubbelbe- sluit om in 198J ie beginnen met de opstelling van 572 Pershmgs-II en kruisraketten in West-Europa. Luns zei „het gevoel te hebben dal de regering van kanselier Kohl minder stringent vasthoudt aan hel oude standpunt van Bonn dat er van de vijf betrokken Westeuropese landen nie mand uit de booi mag vallen omdt dan de stationering helemaal van de baan zou zijn. Hoewel West-Duitsland dit standpunt van „allemaal of geen' nu lijkt te iicuuen wiiuciu. meent Luns dat Ita lië. Groot-Brittanie en België de bonds republiek in ieder geval zullen volgen als hel op stationering aankomt Een uitzondering maakte hij echter voor Nederland. Het zou er wel eens op kunnen uitdraaien dt Nederland een „apart geval" wordt vanwege een wei gering het voorbeeld van de andere te volgen, zo zei hij Secretaris-generaal ?ieent dat in 1983 een ..kntiek jaar'kan worden voor het Atlantisch bondgenootschap Hij waarschuwde voor een 'crisis' als de NAVO er nfet in slaagt haar voorne men uit te voeren de 572 nieuwe raket ten op te stellen. DAt zou een negatie ve Amerikaanse reactie tot gevolg kun nen hebben, aldus Luns Bisschoppen De Kooms-Katholicke bisschoppen van West-Duitsland hebben woensdag in een document met grote nadruk opgeroepen tot een vredespolitiek dit oorlog uitsluit als middel om politieke doelstellingen te verwezenlijken. iVan onze correspondent LUXEMBURG I)e ministers van landbouw uit de EG-landen zijn woensdagavond de tweede ronde van de landbouwmarathon ingegaan zonder dat er eigenlijk al veel uitzicht op succes was. De Westduitse voorzitter van de zoge heten Landbouwraad. Kiechle. heeft het initiatief voor de tot standbrenging van het nieuwe landbouwprijzenpakket overge geven aan de Europese Commissa ris voor landbouwzaken, Dalsa- ger. Minister Braks wilde daar weinig over zeggen. Hij merkte alleen op dat dit niet vaak voor komt. Het duidt op de problemen die de Westduitse regering nog steeds heeft met het vmden van een goe de positie in de landbouwonder- handeüngen. Met name op de eis dat er meer netto-prijsverhoging tot stand moet komen voor de Duitse boeren, zijn de onderhande lingen tot nu toe vastgelopen. Begin deze week is er tussen de EG-lidstaten overleg geweest over een mogelijkheid om die prijsver hoging voor de Duitse boeren in derdaad iets aantrekkelijker te rpaken via een verhoging van de waarde van de Europese rekeneen heid. Deze rekeneenheid is opge bouwd uit partjes van de waarde van de afzonderlijke EG-munten Verhoging van de rekeneenheid is mogelijk omdat sinds de vorige aanpassing de waarde van het Britse pond aanzienlijk ts toegeno- men. Zou men de rekeneenheid inder daad opschroeven met de 1 pro cent die volgt uit de waardever meerdering van het Britse pond. dan zou dit voor de Duitse boeren ook 1 procent extra aan inkomsten betekenen. Tot nu toe hebben ech ter Groot-Brittanniè en Italië zich verzet tegen deze oplossing. De ministers maakten zich woens dagavond op voor een lange nacht. Ze waren aan het begin van de vergadering al enkele uren kwijt met wat genoemd wordt de ..biechtstoelprocedure" waarbij ie dere minister afzonderlijk gehoord wordt door de Europese Commis saris Dalsager en raadsvoorzitter Kiechel. Protest De Franse boeren hebben hun ac ties tegen de compensatie regeling \an de EG woensdag voortgezet. Vooral in Bretagne en de Bourgogne laaide het protest op. Bij St.-Brieu in Bretagne 'kaapte' een groep boeren vier vrachtwagens met in totaal ze ventig ton vlees, groenten en melkprodukten uit Nederland. Belgie en Turkije. Een andere wagen met rundvlees uit West- Duitsland werd bij Chalon-sur- Saone in midden-Frankrijk onder schept en uilgeladen. Ook op an dere plaatsen in Frankrijk is gede monstreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1