Maatregelen nodig voor kleine boerenbedrijven HOELA HOEP Vlissinger beschuldigt politie van mishandeling Nucleaire samenwerking tussen België en Nederland naderbij HOOR' ZIET A NCB DOET REEKS AANBEVELINGEN: Meao-examen Engelse correspondentie actueel NOG DEZE WEEK KLACHT BIJ OFFIUER VAN JUSTITIE VREES BELGISCHE ACTIEGROEPEN: Oude rage in een modem jasje GROTE SPAARDERS KRIJGEN NOG I WEEK 'N ONMOGELIJK HOGE RENTE. MAANDRENTE-REKENING 5 JAAR VAST. DONDERDAG 28 APRIL 1983 PZC/provincie 17 TILBURG - De bestaansmogelijkheden van kleinere agrarische bedrijven raken meer en meer bedreigd. Er moeten dan ook zo snel mogelijk maatregelen worden genomen on de teloorgang te keren. Daarbij kan, globaal samengevat, worden gedacht aan: het in de meest gunstige omstandig heden brengen van het bouwplan; verbetering van regelingen in de sociale en fiscale sector; aanpassingen in de bedrijfsstructuur (onder meer verlichting van de arbeid). Naast medewerking van de overheid, is in deze ook een belangrijke taak weggelegd voor de standsorganisaties (bijvoorbeeld door bij het opzetten van activiteiten speciaal aandacht te schenken aan kleine bedrijven), terwijl voorts de coöperaties méér oog moeten hebben voor de kleine bedrijven. Dit komt naar voren in een rapport over kleine bedrijven, dat is samengesteld door een werkgroep van de Noordbra bantse Christen Boerenbond (NCB). Het werd woensdag na afloop van een studiedag in Veghel gepresenteerd. De werkgroep, waarin onder anderen de Bevelandse NCB-bestuurder W. Ver- muë zitting had, probeerde een ant woord te vinden op de volgende op dracht: 'Onderzoek de problemen waarmee de kleine bedrijven te kam pen hebben en ga na welke mogelijkhe den er zijn om de situatie draaglijker te maken, dan wel zodanig te verbeteren dat er voldoende mogelijkheden zijn om het bedrijf te continueren'. Omvang Volgens de werkgroep blijkt het zeer moeilijk aan te geven wat nu precies wordt verstaan onder kleine bedrij ven. Er is geen strakke scheiding te trekken tussen de kleine bedrijven en de middenbedrijven (wat akkerbouw betreft tot ongeveer 50 hectare). De NCB-werkgroep heeft met name geke ken naar de omvang van de bedrijven en het ermee samenhangende inko men. Als specifieke knelpunten van de kleinere agrarische bedrijven worden naar voren gebracht: •inkomenspositie: de opbrengsten per dier of per hectare zijn op de kleinere bedrijven vaak lager dan op de grotere; de kleinere bedrijven zijn meestal met in staat om een voldoende inkomen te halen; leeftijd: bij de landbouwers en tuin ders op de kleinere bedrijven komen veel oudere ondernemers voor; opvolging: vaak is er op de kleinere bedrijven geen opvolger aanwezig om dat het bedrijf wordt afgebouwd: deze situatie verandert wat door de slechte economische situatie buiten de land bouw; vermogen: de vermogenspositie van de kleine bedrijven is over het alge meen goed; aanpassingen van het be drijf met behulp van vreemd vermogen moeten dan ook voor de meeste bedrij ven mogelijk zijn: vakmanschap: de technische resulta ten zijn op de kleine bedrijven vaak la- beperkt in zijn ontwikkeling door fysie ke oorzaken (geen uitbreidingskans. slechte verkaveling, geen intensive ring) en planologische problemen. ger en ook het ondernemerschap laat te Naast maatregelen is de sfeer van wensen over: dit uit 2ich in een geringe bouwplan, sociale en fiscale regelingen neiging om het bedrijf aan te passen en te ontwikkelen, in het blijven toepassen van verouderde productiemethoden en in een geringer vakmanschap; productie: de kleine bedrijven ken merken zich door de naar verhouding geringe productieomvang oer arbeids kracht; beperkingen: een aantal bedrijven is en bedrijfsstructuur, komt de werk groep nog met een reeks aanbevelin gen. Opgemerkt wordt dat de onderne mer voor een deel zelf zijn situatie kan verbeteren door het bedrijf regelmatig aan te passen en door zijn vakman schap en ondernemerschap op een ho ger peil te brengen (cursussen, studie clubs). De werkgroep bepleit, met name VLISSINGEN Na de eerste rustdag voor het merendeel van de meao- kandidaten, was het woensdag weer raak. Publiekrecht (eerste zitting) en Engelse correspondentie 's morgens en bedrijseconomie-calculatie, ook eerste zitting, 's middags. Het werd overigens op deze typische meao-dag, een examendag zonder diepe dalen en hoge bergen. EXAMEN Excursie bij ZGO over winterbloemkool GOES De Zeeuwse Groentetelers Organisatie (ZGO) houdt vrijdag 29 april een studie-middag voor telers van winterbloemkool. Om 14.00 uur begint een demonstratie van het sorteren en veiling-klaarmaken van de geoogste kool op het bedrijf van Gebroeders Joziasse aan de Oostkapelseweg 87 in Serooskerke (W.). Daarna wordt winterbloemkool op het veld bij de bedrijven van gebroeders Joziasse en C. A. Abrahamse bekeken. Tot besluit wordt een bezoek gebracht aan het rassen-demonstratieveld bij de heer P. Wondergem. Hier staan zeven rassen winterbloemkool van de meest gangbare rassen, die achtereenvolgens geoogst kunnen worden. Motorrijder zwaar gewond bij ongeluk brug Sluiskil SLUISKIL - Bij een frontale botsing op de oostelijke oprit van de brug Sluiskil is woensdagmiddag om kwart over twaalf de motorrijder P. V. uit Hoek zwaar gewond geraakt. V. haalde een rij wachtende auto's in. maar kon een vrachtwagen, die juist aan het keren was niet meer ontwijken. De vrachtwagen werd bestuurd door J. H. A. uit Roeselaere. A. rekende niet op achteropkomend verkeer omdat de brug open stond. De motorrijder wilde de file passeren om zich voor de slagbo men op te stellen. Hij is overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Terneu- zen. Beide brieven dip de meao-kandidaten woensdagmorgen moesten schrijven voor hun examen Engelse correspon dentie hadden een min of meer actuele invalshoek. Voor de eerste brief moes ten ze zich verplaatsen in de rol van de Nederlandse agent van een Engels be drijf in schoonmaakvloeistoffen. dat de agent in kennis had gesteld van een aantal prijswijzigingen en veranderde leveringsvoorwaarden. De leerlingen moesten het moederbedrijf laten weten, dat men de hogere prijzen en de ongun stiger leveringsvoorwaarden niet zo zag zitten. In ongeveer dezelfde sfeer lag de twee de brief. Een Engels bedrijf had zijn teleurstelling uitgesproken over de or derportefeuille van hun Nederlandse agent. De agent antwoordt dat het product vanwege de waardestijging van het Engelse pond relatief duurder is geworden. De examens bedrijfseconomie en pu- blieksrecht plaatsten de leerlingen niet voor al te grote problemen. De opgaven van publiekrecht waren gevarieerd. Er waren vragen by over de parlementaire geschiedenis van ons land. over de verschillen tussen het Engelse kiesstelsel en het Nederlandse en zelfs nog vragen over de informatie periode van de PvdA'er en oud minister Jos van Kemenade. Bij het examen bedrijfseconomie kwam dit jaar voor het eerst een vraag voor over de staat van herkomst en bestedingen van geïnvesteerd vermo gen. In gewoon Nederlands: een opga ve over hoe de geldstroom van een vennootschap eruit ziet voor wat be treft bijvoorbeeld het geld dat binnen komt wanneer aandelen worden uitge geven en wat er met dat geld wordt gedaan. ten behoeve van de oudere onderne mers, versoepeling van de rijksgroep re geling oudere zelfstandigen en het van toepassing verklaren van de wet werk loosheidsvoorziening (wwv) op ex-zelf- standige agrariërs, alsmede verbete ring van de beeindigingsregeling van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de Landbouw. Ook is er. aldus de werkgroep, het nodige te doen aan rege lingen op het terrein van de ruimtelijke ordening verruiming van de mogelijk heden van de grondbank, openstelling van de regeling voor cultuurtechnische werken om knelpunten op te lossen van drainage, profielverbetering en egalisa tie: inzet standsorganisaties om plano logische beperkingen te slechten. Onjuist De werkgroep wijst erop dat land- en tuinbouw tot nu toe geen gebruik kan maken van de regelingen voor garan tiekredieten, die voor industrie en midden- en kleinbedrijf gelden. Dit wordt onjuist bevondem Een versoe peling van de normen voor het gebruik van de samenwerkingsregeling ligt, zo betoogt de werkgroep, voor de hand. Veel waarde wordt toegekend aan een actieve voorlichting, zowel door over heid als standsorganisaties en aan een bundeling van het totale voorlichtings pakket. De werkgroep stelt voor de on dernemers op de kleinere bedrijven via de sociaal-economische voorlichtings dienst te benaderen. Onderstreept wordt dat door de afdelings- en kri gbe- sturen (voorlichting, scholing, uitwisse ling ervaringen, en dergelijke) het nodi ge stimulerende werk gedaan kan wor den. 'Toppop Discoshow' in Goes, Hansweert en Breskens GOES - Zaterdag 30 april komt 'Avro's Toppop Discoshow' naar de veihnghal- len m Goes. Disc-jockeys zijn Cees van Zijtveld en Rob Ronder. De aanvang is 20.00 uur. Vrijdag 13 mei komt diezelfde Disco show m Zeelan^ia te Hansweert. De aanvang is 21.30 uur en de presentatie is in handen van Hans Magito en Rob Ronder. Zaterdag 21 mei tenslotte komt de 'Toppop Discoshow' in het 'Ca sino' in Breskens. Disc-jockeys zijn Rob Ronder en Eddie keur. De aanvang is 20.30 uur. VLISSINGEN - Advocaat mr J. van der Wijst zal bij de officier van justitie in Middelburg een klacht indienen over het optreden van de Vlissingse ge meentepolitie, maandagavond bij de aanhouding van de Vlissinger P. J. E., Volgens E. is hij daarbij geslagen en gestompt en zou hij ook later, terwijl hij geboeid in een cel lag, door politie mensen zijn mishandeld. Commissaris L. E. Schuller van de Vlissingse politie ontkent dat E. is mishandeld, maar zei wel dat de man 'stevig is aangepakt' vanwege zijn weerspannig gedrag. E. botste maandagavond met een per sonenauto tegen een auto in Oost-Sou burg en reed door. Even later werd hij door de politie gesignaleerd öp de Mid delburgsestraat. E. ging er vandoor zo dra hij de politie in de gaten kreeg en beschadigde tijdens een wilde rit onder meer een straatnaambord en het weg- ruzie kreeg. Daarbij sloeg mevrouw E. met haar hand door een ruit en raakte gewond. Zij rende de woning uit en ging met een taxi naar het ziekenhuis. E. stapte vervolgens in de auto, hoewel hij niet in het bezit is van een rijbewijs en de auto niet verzekerd was. en ging op zoek naar zijn vrouw van wie hij op dat moment niet wist waar zij was. Volgens E werd hij bij zijn aanhouding onmiddellijk nadat hij de deur van de woning had geopend door de politie mensen de gang in geduwd en werden hem de handboeien aangedaan. Nog in huis zou E.. die zegt zich niet te hebben verzet, zijn geslagen en gestompt. Op weg naar de politie-auto kwam hij ten val en werd, zo zegt hij, weer geslagen en getrapt. Eenmaal op het bureau zou E. zijn uitgekleed en in een cel zijn opge sloten. Later op de avond werd hij over gebracht naar een andere cel waar hij dek, doordat hij met een lekke band met boeien aan de polsen en, volgens reed die de auto had opgelopen toen hij in aanraking kwam met een stoeprand. zijn eigen verklaring, ook aan de enkels werd opgesloten. Ook daar zou hij her- Het gedrag van E. wordt volgens zijn haalde malen zijn geslagen en getrapt, echtgenote onder meer verklaard door het feit dat het echtpaar, dat die mor gen was getrouwd, 's middags een flinke onder meer onder de hakken en in de onderbuik. Volgens commissaris Schuller is E. niet mishandeld, maar stevig aangepakt omdat hij zich weerspannig gedroeg. ..De man is vermoedelijk bij de aanrij dingen al gewond geraakt. Bij zijn aan houding bloedde hij uit een snee in zijn hoofd. Klappen zijn er niet gevallen en de man was behoorlijk gekleed", aldus de commissaris. De commissaris spreekt in verband met het gedrag van E. van een 'dronkemanspartij'. E. werd nog maandagavond, na zijn vrijlating omstreeks half twaalf, onder zocht door de Vlissingse arts A. J. Mijn- lieff. Over zijn bevindingen wilde deze, zo deelde hij bij monde van zijn echtge note mee. geen mededelingen doen. E. heeft volgens zijn echtgenote ver wondingen opgelopen aan gezicht, schouders, polsen, dijbeen en de ge slachtsdelen. Mr Van der Wijst ziet in het gebeurde voldoende aanleiding om bij de officier van justitie een klacht in te dienen. Dat zal nog deze week gebeuren. Een onder zoek door de rijksrecherche moet dan, als de officier van justitie daartoe be sluit, aantonen of er voldoende grond is voor een aanklacht wegens mishande ling. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Dc Verenigde Aktie- groepen voor Kernstop VAKS) uit Bel gië zien een samenwerking op nucleair gebied tussen België en Nederland steeds dichterbij komen, nu de Frans- Belgische samenwerking met betrek king tot de bouw van kerncentrales in het Franse Chooz en het Belgische Doel op de helling is komen te staan door de weerstand van de Belgische senaat te gen de 'wederkerigheidsclausules' in de akkoorden. Dat zei VAKS-woord- voerder Homme Jansma woensdag middag tijdens een persconferentie in Eindhoven ter gelegenheid van de gro te anti-kernenergiedemonstratie op 14 mei in Antwerpen tegen dc bouw van Doel 5 en 6. De wederkengheldsclausule8 houden in dat België meehelpt met de bouw van de centrales in Chooz cn Frankrijk met die in Doel: Jansma wees erop dat in ieder geval DSM in Zuid-Limburg en de zinkfabnek Budelco in het Noord- Brabantse Budel itwee grootverbrui kers) interesse hebben getoond in de aanzienlijk goedkopere atoomelectrici- teit uit België, Volgens Jansma sloot de EBES (de exploitant van de kerncen trales in Doel) deze week tijdens de aan deelhoudersvergadering niet uit dat er onderhandelingen komen over een ruil tussen Nederlands aardgas en Belgi sche electriciteit, als tenminste Neder land bereid is om mee te financieren in de bouw van een vijfde centrale in Doel. Zoals al eerder gemeld hebben zowel de Belgische staatssecretaris Etienne Knoops van energiezaKei ais ne 111 utus- terie van economische zaken in Neder land toegegeven dat Knoops en minis ter Van Aardenne met elkaar over deze materie hebben gesproken. Op hoog ambtelijk niveau is er inmiddels een studie gestart. Hoogspanningslijn Jansma vindt hel verder een veeg te ken dat er in België een hoogspan ningslijn is aangelegd van het electri- citeitsknooppunt Mercator onder Ant werpen naar Maasbracht bij de Neder landse grens. Hij kan deze lijn niet an ders zien dan ten behoeve van de Ne derlandse industrie. Zaterdag 14 mei is in Antwerpen een groots opgezette demonstratie tegen de Melody Howe tijdens haar demonstratie in Vlissingen Aan het einde van de jaren vijftig en het begin van de jaren zestig waren ze een vertrouwd beeld in de Nederlandse straten en niet te ver geten de schoolpleinen. De Neder landse jeugd was massaal aan het 'Hoela-hoepen' geslagen. Na enkele jaren was de hoela-hoep, zoals die toen nog heette, uit het straatbeeld verdwenen, want zo gaat dat met modegrillen. De in die tijd van ver schillende kanten geuite mening dat het laten rondwervelen van de plas tic hoepel schade kon toebrengen aan nek- en ruggewervels was daar wellicht debet aan. In Amerika bleef de rage echter en groeide uit tot wat met enige goede wil een sport ge noemd kan worden. Compleet met competitie en kampioenschappen. De Amerikaanse speelgoedfabri kanten hebben het gat in de markt dat Nederland heet, ontdekt en trachten de 'Hula hoop' - want zo he ten de hoepels nu - hier aan de man te brengen. De 'hula hoop' van pakweg twintig jaar geleden bestond in de meeste ge vallen uit een stuk elektriciteitsbuis, waarvan de uiteinden door middel van een stukje hout met elkaar wer den verbonden. Iedere huisvader of -moeder kon, zelfs als men nog niet in staat was een spijker in een stuk hout te slaan, zo'n ding maken. Dit uiter aard tot ongenoegen van de fabri kanten die er op deze wijze weinig tot niets aan verdienden. Daarom be dacht men iets nieuws, de 'Pepper- mint hula hoop'. De hoepel kreeg een fraai, zachtrose kleurtje en, zoals de naam al doet vermoeden, ruikt naar pepermunt. Je moet er maar opko men. De Amerikaanse versie is ge vuld met pepermuntballetjes die door de rondraaiende beweging de gewenste geur afscheiden. De Neder landse licentiehouder is alweer een stapje verder. Nog maar enkele we ken geleden maakte een kunststof- fenfabrikant bekend, erin te zijn ge slaagd geurstoffen in kunststof te verwerken. Dat procédé werd. waar schijnlijk voor het eerst, toegepast in de Nederlandse versie van de 'pep permint hula hoop'. Om het produkt aan de man te bren gen is men begonnen met een groot scheepse reclamecampagne. Belang rijk onderdeel daarvan is een bezoek van de Amerikaanse Melody Howe, wereldkampioene hula hoop. De 25- jarige studente psycho ogie aan de universiteit van Berkeley in Califomië reist het hele land door om demonstraties te geven in de ver schillende vestigingen van de Miro. de belangrijkste sponsor van de de monstraties. Wat oorspronkelijk be doeld was als een driedaags bezoek is inmiddels al uitgegroeid tot een toer- nee van twee weken en als haar pro fessor aan de unversiteit toestem ming geeft, zal ze nog langer in Ne derland blijven. Melody Howe werd in 1969 op twaalfjarige leeftijd voor het eerst 'wereldkampioene'. Tussen aanhalingstekens, zoals zy zelf aan geeft: „De hula hoop-competitie wordt maar in enkele staten van Amerika gehouden, dus je kunt niet echt spreken van een wereldkam pioenschap". Zij kwam min of meer bij toeval in aanraking met het feno meen hula hoop. „Een meisje dat bij mij in de straat woonde werd in 1968 kampioene", aldus Melody. „Datwas voor de fabrikant aanleiding om een heel stel van die dingen naar onze wijk te sturen. Iedereen kon vrijwel onmiddellijk met de hula hoop over weg. behalve ik. Dat zat me toen zo dwars dat ik thuis als een bezetene ben gaan oefenen. Ik ben eigenlijk kampioene geworden door m'n fru straties". Het gesprek met Melody wordt onderbroken voor het eerste deel van de demonstratie. Op mu ziek van - hoe kan het anders - 'The Peppermints', laat de Amerikaanse acht rose-wït gekleurde hoepels rondwervelen. Het is op dat moment niet erg druk in de Vlissingse Miro- vestiging. Bij aanvang van de de monstratie bestaat het publiek gro tendeels uit winkelpersoneel, maar allengs blijven meer mensen staan en slaan met stijgende bewondering de prestaties van Melody Howe ga de. Dat heeft zij wel vaker ervaren, zo blijkt later tijdens het gesprek. „Ik was op een gegeven moment gast in de televisieshow van Johnny Car son. Die had me tijdens de repetities niet gezien en hij kondigde me tij dens de uitzending op kleinerende kleinerende wijze aan. Toen ik bezig was namen ze afwisselend mij en Car son in beeld en je zag hem steeds ver baasder kijken. Hij had zich, net als zoveel mensen, niet gerealiseerd wat hula hoop nu eigenlijk inhoudt. Ik zie het echt als een sport. Maar wel een die iedereen kan doen". Van dat laat ste was het winkelende publiek dins dag in ieder geval niet overtuigd. On danks herhaald aandringen bleek niemand genegen te proberen de prestaties van Melody te evenaren of zelfs maar te benaderen. Niet zo ver wonderlijk als je bedenkt dat zij steeds met een aantal hoepels tege lijk aan het werk is. Soms met acht, dan weer met drie of vier. En op het moment dat Melody, ruggelings op de grond liggend en de hoepel aan de rechtervoet ronddraaiend, schijn baar moeiteloos de veter van haar linkerschoen opnieuw strikt, zakt de toeschouwers helemaal de moed in de schoenen. De schijn dat alles zonder enige in spanning gaat speelde de twee jaar jongere zus van Melody, opgeleid door de kampioene zelf, parten bij een recordpoging. Zestig uur achter een demonstreerde zij haar vaardig heid en loste daarbij een kruiswoord puzzel op terwijl zij op haar buik op de grond lag en de hula hoop aan haar been liet ronddraaien. 'Te mak kelijk' oordeelden de waarnemers van het Guiness Book of Records. „Die hadden er ook al geen benul van hoe moeilijk het kan zijn", aldus Me lody De moeilijkheidsgraad wordt be paald door de oefeningen en het aan tal hoepels dat wordt gebruikt. Met slechts één hoepel is het een vrij een voudige zaak. vindt Melody: „Je hoeft echt geen lessen te volgen, het is simpel genoeg om het zelf uit te vinden. Je ziet dat vooral bij kinde ren. die zijn er in het algemeen wat beter in dan volwassenen. Bij zo'n de monstratie zijn er meestal wel kinde ren die het willen proberen en dan blijkt dat een stuk of wat de slag met een te pakken hebben. Dat was voor mfj overigens een nieuwe ervaring, dat optreden in de winkels. Erg leuk om die kinderen al hula hoop-end tussen de mensen door te zien gaan die net een bloemkool of zo aan het uitzoeken zijn". Niet alleen de promotie van de 'Peppermint hula hoop' bracht Melody Howe naar Nederland. De bedoeling is dat men van haar erva ring gebruik maakt om een competi tie op te zetten. Die moet in de zo mermaanden al van start gaan. Om dat dat met name een strandgebeu- ren zal worden lijkt het aannemelijk dat ook Vlissingen deze zomer een zee van rose-witte hoepels zal wor den. En wat de twintig jaar geleden geopperde bezwaren tege deze be zigheid betreft valt het volgens Me lody Howe, die overigens vorig jaar voor de tweede keer kampioene werd. wel mee: „Een kennis van mijn ouders had last van zijn rug. De dokter schreef hem de hula hoop als therapie voor. Dus dat zit wel goed". Hans Verbeek 5 J ADVERTENTIE uouv, van nug meer kerncentrales in België. Daaraan nemen alle Zuidneder landse anti-kemenergiegroepen deel. evenals de Belgische actiegroepen. Voor dc demonstratie hebben de Neder landse groeperingen een eigen manifest opgesteld, waarin zes eisen zijn vervat Dat manifest is ondertekend door zori twintig landelijke en ruim 40 regionale organisaties. De Nederlandse groeperingen hebben een eigen manifest geschreven omdat zij het Belgische niet ver genoeg von den gaan. In de Belgische versie spreekt men zich niet uit tegen de be staande kerncentrales, maar alleen te gen uitbreiding. Ook wordt daarin geen stelling genomen tegen de heropening van de opwerkingsfabriek in Mol. Bel- Sparen op onze Maandrente- rekening. Een rekening met een minimale inleg van fl5.000,-. Maar met een maximale rente van maar liefst Wat neer komt op een effectieve rente van 7,23%. Die per maand wordt uitgekeerd. Kortom, wie 'n Maandr ente rekening neemt wordt er financieel fors wijzer va a zeeuwse 5 bondsspaarbank DistrictskantorenCoosie Buskenstraat 145. Vlissingen. tel. (01184) 15160 Grote Markt 12. Goes, tel (01100) 12610 Herengracht 4-5, Temeuren, tel. (01150) 13771

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17