Opel Ascona vanaf f20.933,- Opel nummer één. Omdat u voor zekerheid kiest. 16 DONDERDAG 28 APRIL 19| Humanisme (1) Meer genoegen. Voor hetzelfde aeld /"a'\ Betrek Opel in uw zoeken naar een nieuwe auto. Want T*4- zonder dat, doet u zichzelf echt te kort. Al bij de eerste meters van een vrijblijvende proefrit merkt u waarom. Een verrassende ontdekking: het gevoel in een aanmerkelijk duurdere en ruimere auto te rijden dan de prijsklasse waarbinnen u zoekt. Een gevoel, dat zal blijven. Maar ook op ander gebied krijgt u in een Opel meer genoegen voor hetzelfde geld. De zekerheid van een auto met uiterst moderne techniek, die u jaren en jaren lang trouw zai vervoeren. De wetenschap dat de kosten van iedere kilometer rijplezier lager zijn dan u zou mogen verwachten. En de zekerheid dat uw Opel na z'n trouwe dienst weer een aardig sommetje op zal leveren. Opel heeft maarliefst 170 deskundige dealers, verspreid over heel Nederland. Er is er altijd één in de buurt, waar u zich ook bevindt. Een meer persoonlijke kennismaking met de genoegens van Opel is dus altijd moeiteloos te realiseren. U bent welkom. De Opel Ascona Hij heeft alle eigenschappen die Opel nu al 14 jaar Nederlands meest ge kochte auto maken. Zekerheid. Komfort. Ekonomie. De Opel Ascona is een uiterst ruime en betrouwbare familievriend. Met grote keusin modellen 2-, 4- en 5-deurs Basis, de Luxe, Ber lins. SR/E of CD Motoren van 54 tot 115 DIN-pk, inclusief de moderne 1.6 Diesel. Prijzen vanaf f 20 933- Een voorbeeldOpel Ascona Flair De exclusieve. Met onder andere getint glas rondom, tweelaags metallic lak, kwartsklok, chroom- wielsierringen, mistachterlicht. Keus uit 2-deurs (75 DIN-pk) of 1.6 S 4-deurs (90 DIN-pk), Prijs, normaal: f22.325,-. Nu: f 20.999,-. Afgebeeld: Ascona 4-deurs de Luxe. Prijzen inclusief BTW. Af GeneralMotors Rotterdam.Geadvi seerde afleveringskosten f 346,-. Vanuit 'reformatorische wijsbegeerte' legt prof. B, Goudzwaard de schuld van de crisis bij het humanisme (PZC 7-4- 83). Gesuggereerd wordt het moderne humanisme, vertegenwoordigd door het Humanistisch Verbond. Tussen neus en lippen schakelt hij humanisme om tot pragmatisme, wat niet is: uit gaan van. maar: zich beperken tot de feiten Hij zegt: „Alle grote partijen hebben daar een klap van". Een onzin delijke. lasterlijke wijze van redeneren, bij de EO gebruikelijk. Hij zegt ook: macht moet een antwoord zijn, geen doel. Macht als antwoord op onver schillig welke vraag, de machtsvraag, de schuldvraag, betekent onderdruk king. als enige functie van macht. Hier wordt gecamoufleerd het treurig ge brek aan geloof van mensen in mensen, ook in zichzelf, ongeacht of dat direct of via godsgeloof wordt ervaren Geca moufleerd ook dat SGP en GPV meest al meestemmen, zeker over economi sche zaken, met de grote zogenaamde christelijke en liberale partijen, die de grootst mogelijke economische groei altijd hebben voorgestaan en zullen voorstaan. Het is een slag in de lucht als mijnheer de professor zegt dat het rentmeesterschap bij ondernemingen hoog in het vaandel moet staan. Hij moet voor eenvoudige mensen ver staanbaar uitspreken hoe die onderne mingen moeten worden beheerd en waarom dat rechtvaardig is. Zodat duidelijk is welke mensen wel en welke niet tevredengesteld moeten worden, in plaats van dè mensen, wat betekent: alle mensen. Ons, hij bedoelt wellicht zijn economisch denken moet verande ren in de economie van het genoeg, zegt hij dan. Kan mynheer de professor mij vertellen of deze reformatorische wijsgerigheid voor of na de tekst staat dat je moet woekeren met je talenten- Of gebruikt hij eenvoudig de macht van het professorale woord, schippe rend naast God? Arie Büius Thorbeckelaan 28 Vlissingen Sterrenwacht-gebouw Het ging mij wel aan 't hart in de PZC van 14 april te lezen, dat het grote pand aan het Noordbolwerk 35. na talloze verminkingen en een grenzeloze ver waarlozing. waarschijnlijk binnenkort gesloopt zal worden. Jammer, het was zo'n aardig gebouw in 'Jugendstil', en die zijn er in Middelburg niet zo veel. Maar wat ik het opmerkelijkste in uw artikel vond is het feit dat haast nie mand, ook niet de gemeentearchivaris, nog weet dat het pand oorspronkelijk gebouwd is als Buitensociëteit, van de sociëteit 'De Vergenoeging' en alge meen de 'Theetuin' genoemd werd. 'Architect was de Middelburger A. L. J. Goethals, en dat was mijn vader. Het is gebouwd in 1902, De hoofdingang naar de sociëteit was aan het Bolwerk, tussen de twee ramen. Deze deur is later, toen het gebouw al een andere bestemming had, dicht gemetseld. De deur rechts leidde naar hal en trap naar de verdieping. Hier, op de le etage, was de woning van de gérant. Aan de achterzijde was over de hele breedte van het gebouw een grote veranda. Er bestaat nog een afbeelding van deze achterzijde en zijgevel in het boekje 'Middelburg in oude ansicht kaarten', door dr J. van Ham en B. Leynse, uitgave Zaltbommel 1969. De bewuste ansichtkaart is op blz. 74. Op deze foto is ook duidelijk te zien dat de oorspronkelijke zijgevel uit een hoog en een laag gedeelte bestond. Door de latere verhoging zijn de juiste propor ties van het gebouw helemaal zoek geraakt, het is nu veel lomper gewor den, bovendien waren de fundamenten daar niet op berekend. En de gezellige veranda is helemaal verdwenen. Er hoorde bij de sociëteit een zeer grote tuin met een half-hoepelvormige mu ziektent. Als 's middags na vijven de leden een bittertje kwamen drinken en een partijtje biljarten, dan zaten hun dames al aan een van de vele tafeltjes in de tuin thee te drinken en voor de kinderen was de turn een verukkelijk oord om in te spelen. Na de eerste wereldoorlog ging het sociëteitsleven achteruit. Veel mensen hadden nu een fiets, een enkeling zelfs een auto. er gingen bussen rijden naar Domburg, men ging zijn vertier verderop zoeken. De glorietijd van de Buitensociëteit was voorbij en bij elke nieuwe bestem ming van het gebouw ging het verder achteruit. E. W. van de Putte-Goethals Markt 32 Veere WAO-ers gepakt WAO-ers weer gepakt - 13 april 1983 De WAO-ers, die deze week hun uitke ring ontvingen, werden geconfronteerd met een lager nettobedrag. De oorzaak hiervan is dat er per 1 april 1983 een nieuwe groene belastingtabel wordt gehanteerd. In november 1982, toen de nieuwe tabellen al gedrukt waren, kwam dit kabinet op het lumineuze idee om de arbeidsongeschiktheidsaf trek van 636 gulden er ook maar uit te halen. In 1980 hadden wij nog een aftrek van 1.815 gulden. De eerste drie maanden van 1983 mocht dan nog met de reeds gedrukte tabellen gewerkt worden, waarin opgenomen een aftrek van 53 gulden per maand Zonder dit bij de uitkeringen een toelichting zat, rijzen er bij de uitkeringsgerechtigden weer de nodige wagen. Wij meenden er daarom goed aan te doen om u middels dit bericht op de hoogte te stellen van de nieuwe gang van zaken. Om een verschil aan te geven: Iemand met een belastbare uitkering van 2.170 gulden betaalde tot 1 april 1983,140,40 gulden aan loonbelasting en dit is nu 145,20 gulden. Door de sterke verhoging van de sociale premies worden wij danig gepakt. Als de voorstellen doorgaan dan gaat de WAO-premie naar 18 pro cent. terwijl er helemaal geen tekort in het fonds is. Dan staat er nog een potje op het vuur om 2 procent te gaan korten als de ambtenaren inleveren. Onze koopkracht gaat dusdanig dalen, dat de middenstand dit nu ook al merkt. Wij hebben een verzekering die spreekt over 80 procent van het laatst verdiende salaris en dan waardevast. Het is daarom een goede zaak dat diverse organisaties een grootse mani festatie gaan houden, op zaterdag 11 juni 1983 te Utrecht, waar deze regering niet omheen zal kunnen. WAO-ers, WW-ers, WWV-ers, AOW-ers, het raakt u allemaal. Vrijstelling wegenbelasting werd teruggedraaid, de inkomsten- grens om voor vervoersvoorzieningen krachtens art. 57 van de AAW is dras tisch omlaag. Wij vragen ons in alle gemoede af: waar is het einde en wanneer durft dit kabinet het mes eens in eigen vlees te zetten. Namens de werkgroep WAO—FNV Simon Wonder gem De Ruyterstraat 18 Middelburg Naastenliefde De afgang van de RSV is de laatste maanden het gesprek van de dag in Nederland en in Zeeland in het bijzon der. Nakaarten heeft geen zin, maar de blik voorwaarts richten des te meer, speciaal ook door de huidige moeilijke situatie bij de Schelde in Vlissingen en onderafdelingen. Nu is mijn vraag, zo als u reeds enige weken geleden uit de dagbladen hebt vernomen, geeft de PZEM een lening van 50 miljoen gul den om o.a. de ketelbouw in Vlissingen te kunnen behouden. Wat denkt u van het volgende voorstel, als wij allen als inwoners van Zeeland nu ook eens de handen eendrachtig ineen slaan, om hier bovenop (als particulier) nog eens 5 miljoen gulden bijeen te brengen en de Zeeuwse gemeenten op hun beurt tezamen ook nog een 5 miljoen, dat is dan 10 miljoen. Ik denk o.a. aan de mooie geste van b en w en het gemeen tebestuur van Middelburg, die nu al voor de derde maal garant staan voor de lonen van de ijzergieterij hier in Middelburg. Zoiets is een voorbeeld voor navolging. Ik denk als de Schelde weer 10 miljoen of meer als hulp geld erbij krijgt, ze wat meer lichter kan ademhalen op de weg naar zelfstandig heid. Laten wij in Zeeland daarom ook wat doen, speciaal, de mensen hun baan zoveel mogelijk te laten behou den. Zeeland heeft zo'n 300.000 inwo ners, als er nu eens 50.000 mensen elk zo'n 200 gulden zouden kunnen over maken en dan storten op een speciaal gironummer van een betrouwbare no taris. met vermelding 'voor behoud Schelde en ketelbouw Vlissingen' meer mag ook, minder ook natuurlijk, ieder naar draagkracht, dan is niet alle leed geleden maar hebben de deelnemers der actie wellicht een mooie steun bijgedragen tot behoud van bovenge noemde maatschappij, welke in een 10-tal jaren haar kapitaal zag weg vloeien tot onherroepelijke schade van haar werknemers. Het is een idee. een goed idee dunkt me. Wie kan dit uitwerken en wie neemt het voortouw? Ondergetekende draagt ook zijn steen bij. J C. van Noppen St Antheumsstraat 9 Middelburg Humanisme (2) In de PZC van 7 april staat dat profes sor Goudzwaard, op een bijeenkomst in de gereformeerde kerk te Krabben- dijke. heeft gezegd dat het humanisme ons in de hedendaagse politiek en in de moderne economie in de crisis heeft geleid. „Als de reformatorische religie plaats maakt voor een humanistische of pragmatische grondslag krijgen we precies die problemen waar we nu mee zitten", aldus de professor. Zie zo. daar kunnen de humanisten het dan mee doen Als men ziet wat zg christenen in de loop der eeuwen van het christen dom hebben gemaakt, is dat wel een vreemde uitdrukking. Het grote gebod 'Hebt uw naaste lief als uzelve' werd en wordt veelal door de zich christelijk noemenden op grove wijze verkracht. De hongerigen spijzigen en de naakten kleden, werd en wordt nogal vrijblij vend uitgelegd. En toch staat dat in de bergrede. De geschiedenis wemelt van godsdienstoorlogen tussen christenen. Om de wille van het geloof hebben christenen hun naasten, die er een andere mening over het geloof op na hielden. op brandstapels verbrand. Calvinisten en katholieken hebben el kaar als doodsvijanden op hardhandi ge wijze bestreden. 20 Eeuwen hebben de christenen de kans gehad om te laten zien wat het christendom bete kent. Als men de resultaten in ogen schouw neemt dan kan men niet an ders dan concluderen dat het resultaat maar povertjes is. Het is natuurlijk niet eenvoudig om de wereld voor iedereen bewoonbaar te maken. Als dit door het christendom met gelukt is. is het wel heel gemakkelijk om te beweren dat het humanisme de schuld van de huidi ge problemen is. Men kan tegenwoor dig nogal eens vernemen dat de huidi ge crisis in de wereld veroorzaakt is door de PvdA. Dat de professor het humanisme aanwijst als de schuldige, is weer eens een nieuw geluid. Zo wordt dan het eigen falen verdoezeld. A. Welleman Torendijk 97 Kortgene PZEM en Schelde De provincie gooit nog eens miljoenen in de Scheldepot! De gewoonte om op de overheid te teren is bij ons zo ingeworteld, dat ook deze gelden al bij voorbaat in inproductieve loonuren verloren zijn. Omdat ook de vakbon den met deze verspilling vertrouwd zijn hebben ze de relaties met de nieuwe Scheldedirectie alvast maar verbro ken De directie schijnt namelijk meer weerstand te kunnen bieden aan on verantwoordelijke vakbondsleiders dan de vroegere RSV-directies. Zou de provincie overigens een 'molkenboer' beschikbaar hebben voor het financië le toezicht? Een toezichthouder die elke inproductieve kracht direct de ww inzendt terwille van het behoud van de overige delen van het werkpot- en-trieel? In twee a drie maanden is het PZEM-geld in onproductief loon ver brast! De provincie versus vakbonden, dat wordt de situatie! Eigenlijk is het PZEM-geld een subsidie aan het minis terie van sociale zaken langs deze omweg Laten we hopen dat de huidige Schelde-directie zoveel ruggegraat heeft dat ze ook over Zeeuwse arbeids- gelden blijft waken! Zo stelt ze pas de overige arbeidsplaatsen veilig! W. de Lange Margrietstraat 31 Bruinisse Naar aanleiding van het bericht in uw krant dd. 5 april jl. waarin u vermeldt dat 'het Oud-Strijders Legioen' (deel uitmakende van de OSL Stichtingen voor Vrijheid en Veiligheid i betrokken zou zijn bij de oprichting van een nieuwe politieke partij, berichten wij u dat dat niet het geval is. Wij zijn ook niet bij de oprichting aanwezig ge weest. De OSL Stichtingen hebben o.m. ten doel: het voortbestaan te helpen verzekeren van het Koninkrijk der Nederlanden als een vrije, gezonde vooruitstrevende samenleving, waarin oprecht gestreefd wordt naar een even wichtige verdeling van plichten en voorrechten van alle Nederlanders, zonder dat de stichtingen hierbij een zijdig aan enige partijpolitieke strijd actief zullen deelnemen. Jkvr. H. J. A. Beelaerts van Blokland, secretaresse OSL Stichtingen voor Vrijheid en Veiligheid Rozenoord 28 Berkel en Rodenrijs Przewalskipaard Naar aanleiding van het'voor mij en vele anderen mooie stuk in de PZC van 12 april '83. betreffende het oerpaard Przewalski, wil ik de schrijver en de PZC bedanken. Ik heb de dierentuin in Praag bezocht in 1981 en heb daar ook deze paardjes gezien. Ook heb ik daar foto's van gemaakt en wil hierbij een oproep doen aan de lezers om donateur te worden van het Wereld Natuurfonds. Dit fonds behartigt de belangen van deze en andere dieren die tot uitster ven gedoemd zijn. J M Weststrate Bierweg 16 Wemeldinge Mijn belangstelling gewekt door bin nen één week, twee keer te zijn geatten deerd op het debuut van 'Klinkhamer* (eerst het interview, daarna de boekbe spreking door Warren), besloot ik 'Ge hoorzaam als een hond' te kopen. Een stuk 'eigen' werk, voorbestemd om een bestseller te worden en de grenzen over te gaan, omdat het m.L van internatio nale allure is. Uniek verteld, van alle markten thuis, van de kale bodem der hel vind ik dit boek verhalen. Jammer dat de heer Warren in dit geval zo onzorgvuldig is. Je zou als schrijver toch mogen verwachten, datje criticus tenminste leest wat er staat: „Een vrouw overlijdt, nadat hij (Kamer), zeer kort voor zij bevallen zou, met haar paarde", schrijft Warren. De hoofdfi guur Kamer echter heeft gemeenschap met haar. als haar pas geboren kind reeds drie dagen oud is Kamer wept Na lezing van het artikel 'Berichten rijkspolitie enz.' in de PZC van 14 april 1983 vragen wij ons af. wat is discrimi natie! Als men afkomstig is uit Skandi- navië of Zuid-/ Europa b.v. is het onvermijdelijk dat men vaak herken baar is door huidskleur, kleding of gedrag. Wanneer wij nu stellen, dat is vermoedelijk een Turkse. Italiaan enz. waarom is dat verschrikkelijk? Oven- gens, indien het artikel even betrouw baar is als de naam der groepscom mandant. is het maar zo zo. Die Goese- naar vindt de toon belerend, zie 15-4- '83. akkoord. Maar helaas is een dosis opvoedkunde in onze samenleving nog nodig. Dat er beroering in Reimerswaal is ontstaan door het taalgebruik, met geweten voordat een journalist dacht dat nodig iets moest worden gedaan aan de rust in onze gemeente. Sommi ge politieke partijen geven ook een afkeurend geluid, welja. Misschien met het stemrecht voor buitenlanders in het vooruitzicht? Die raadsleden had den dachten wij wel andere mogelijk heden om e.v. onduidelijkheden intern te bespreken. Op deze wijze de politie aanvallen is o.i. ongepast en gezagson dermijnend. Nu afwachten of de officier van justitie een onderzoek instelt. Namens werkgroep Zuid-Beveland van de OSL-Stichtingen voor Vrijheid en Veiligheid M. Lokerse, voorzitter Rijksweg 23 Kruiningen Nieuwe partij Klinkhamer zelfs niet, dat het haar kind is. Voor een opmerkelijk debuut als dat van Klink hamer zou ter informatie van de Zeeuwse lezers wat meer nauwkeurig heid tenminste op zijn plaats zijn ge weest. E. van Hoepen Bakkersdorplaan 1 Vlissingen Politie Reimerswaal (2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16