ZEELAND" z Vorig jaar versterkte daling energieverbruik Nog geen afname PCB-gehalte in moedermelk te constateren Winkels in meeste plaatsen op koninginnedag gesloten Omroep Goes wil lokale radioprogramma's maken JAARVERSLAG VAN NVPZEM: Fietsen 'hartstikke9goed almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEVRIJDINGSMARKT OOK ONDERZOEK VIJF YERSEKSE VROUWEN PAGINA 13 DONDERDAG 28 APRIL 1983 TERNEUZEN - Ruzie over een vriendin. Daar draaide het geschil tussen de twee een onenigheid die de man had gehad met de vriendin van K. t K kon ach op het Terneuzenaars E. R. 't K. en M. K. woensdagochtend om. nippertje in veiligheid stellen door een woning binnen te vluchten, waarna K z n 1 K vond. toen hij omstreeks half acht in de binnenstad van Temeuzen zijn woede koelde op de voordeur bonden wilde uitlaten, een briesende K. op zijn weg. Hij werd later op de ochtend door de politie opgepakt en na het opmaken van De boze man was gewapend met een ijzeren staaf- Hij wilde 't K. een lesje leren na proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. MIDDELBURG - Het energieverbruik in Zeeland is vorig jaar „versterkt" verminderd in verge lijking met 1981. Uit het jaarverslag 1982 van de PZEM komt naar voren, dat die vermindering het meest speelde voor de elektriciteit: een daling van in totaal ruim 10 procent tegen bijna 2 procent in 1981; die deed zich vooral voor bij de grootverbruikers, het huishoudelijk elektriciteitsver bruik daalde met 1,6 procent. nomische toestand". Ook acht hij de energiebesparende maatregelen van de industrie van betekenis. In dit verband noemt hij met name de in gebruik geno men warmtekracht-koppelingen. Voor dit systeem is bij leveranciers en afne mers grote interesse ontstaan, meldt het iaarverslag. De PZEM krijgt daar over vele vragen over de toepassing van kleine warmtekracht-installaties. Om behalve met windenergie ook met deze vorm van energielevering ervaring op te doen, heeft de PZEMeen plan ge maakt om warmte te leveren aan een mult-functioneel centrum dat in Oost burg in aanbouw is. De opzet is. dat een Er werd via de PZEM bijna 8,5 procent minder aardgas gedistribueerd over de provincie dan in 1981 De PZEM-direc- tie stelt in het versl ag vast. dat de gezin nen in het verzorgingsgebied „zich zeer bewust zjjn van het nut en de noodzaak van energiebesparing". Zoals al eerder gemeld: de winst over 1982 beloopt b 14,5 miljoen gulden, inclusief 12,6 mil joen aan rente over de vrije PZEM-re- serves. Gedeputeerde staten van Zeeland heb ben de Zeeuwse staten op basis van de resultaten van het energiebedrijf voor gesteld de provinciale aandeelhouders bindend mandaat te geven om ruim 350 mille dividend uit te keren (12 procent) en 14,1 miljoen toe te voegen aan de algemene reserve. Het resultaat van de electriciteitssector kwam op 3,4 mil joen: op het gas werd - mede door de restitutie aan de gebruikers, waartoe vorige week is besloten -1,5 miljoen ver lies geleden. Inclusief de rente op de re serves was het resultaat dus 14,5 mil joen: als die rente in 1981 in het resul taat was opgenomen, had de winst toen 32 miljoen bedragen, zo blijkt uit de stukken van gs aan de Zeeuwse staten. Weerspiegeling In het afnemend elektriciteitsgebruik ziet PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout De kerncentrale van de NV PZEM bij Borssele (links, met rokende schoorsteen de de weerspiegeling van de „slechte eco- conventionele centrale). kleine warmtekrachtinstallatie en en kele ketels worden opgesteld, waarmee warmte wordt geleverd aan een zeven tal gebruikers. Hierbij wordt tevens elektriciteit geproduceerd. De PZEM verwacht een besparing van 35 procent. Men wil over dit project dit jaar beslis sen. Energie Ir. Dalebout onderstreept in het jaarverslag zijn opvatting, dat de prijs van energie voor veel verbruikende in dustrieën hoog is en dat die bedrijven daardoor moeilijkheden hebben in hun concurrentie op de wereldmarkt. Hij stelt vast, dat er over het gebruik van meer kernenergie geen beslissing is ge nomen in 1982 en dat de brede maat schappelijke discussie „rustig doorkab- belt alsof er geen wolkje aan de energie- hemel te zien is". „Men blijft dus in ons land nadenken over het gewenste pakket produktie- middelen waar men in de ons omringen de landen de koers reeds lang duidelijk heeft uitgezet. Waar het Nederlandse schip in dat opzicht zal belanden weten wij niet, maar het zal naar ons gevoel zeker niet gaan behoren tot de koplo pers in de race naar economische we deropleving". Over het rapport van de commissie- Beek stelt ir. Dalebout laconiek: .Aan dachtige lezing kan niet anders dan tot de conclusie leiden dat het sluiten of stilleggen van de bestaande kernener giecentrales zowel vanuit economisch als sociaal en maatschappelijk stand punt gezien geen goede zaak zou zijn. Dat wisten wij overigens al.". GOES Een bonte stoet van in regenkleding gehulde huisvrouwen vertrok woensdagmorgen vanaf het plein bij de oude veilinghallen in Goes voor een fietstocht van onge veer vijfendertig kilometer. De rit voerde door het dijkenlandschap van Zuid-Beveland. De organisatie van deze dijkentocht was in handen van de afdeling Goes van de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen. De dames fietsten op de witte fietsen van de ANWB. Zoals be kend. stelt de wielrijdersbond deze vervoermiddelen beschikbaar om het werk van de Hartstichting te steunen. Aan de tocht deden zestig huisvrouwen mee. Goes was na Souburg de tweede plaats in Zeeland waar een dergelijke tocht gehouden werd. Aanvankelijk leek door het slech te weer de rit geen succes te worden. De weersverbetering later op de dag droeg ertoe bij dat eén en ander toch nog goed kwam De fietstere waren afkomstig uit heel Zeeland, de oudste was 80 en de jongste 21 jaar. De vrouwen reden vanuit Goes naar Heinkenszand waar ze een kopje koffie dronken Toen stapten ze weer op de fiets en peddelden richting schaapskool. Vervolgens gingen ze via Nisse naar Kwadendamme Hier aangekomen was het inmiddels tijd voor een boterham waarna de karavaan via Everedijk naar Kapelle trok om weer een kopje koffie te nuttigen. Ze waren om vier uur terug bij het vertrekpunt in Goes. Eén van de organisatrices sprak van een ge slaagde dag. die zeker voor herha ling vatbaar is. ADVERTENTIE MIDDELBURG-5 ME11983 ZEEUWSE Combineren Onlangs presenteerde in dit ge- J west een groepje deskundigen j een rapportage, ivaarin enige aanzetten zijn vervat over een nieuw recreatiebeleid voor deze provincie. Men zag voor het toerisme in Zee land een mooie toekomst. Breedvoerig ging de rapportage in over de te venvachten groei van overnachtingen, over de kan sen van kampeerbedrijven. ho tels, de watersport en wat dies meer zij. Trefwoorden voor de toekomst bleken seizoenverlening, uitbrei ding van accommodaties en voor al ook. de combinatie van allerlei voorzieningen. .fleem nou een recreatiebedrijf. waar - zeg maar men beschikt over vijf paarden, een paar fiet- sen en een zwembad. Die zijn alle- j maal onrendabel. Door allerlei I voorzieningen te combineren in één geheel is uit zo'n bedrijf vèel meer rendement te halen." sprak een woordvoerder begeesterd. Daar zien wij ook wel wat in. Men neme dus die vijf paarden, zet ze op waterfietsen en laat ze aldus het zwembad rondgaan. Dat zou de toeloop van volk en dus een vergroting van het rende ment - opleveren. W/mmmmammmmmmmmmmmmmem GOES Een aantal Goesenaren heeft de stichting omroep Goes op gericht. Doel: het verzorgen van radioprogramma's met een lokaal tintje. De initiatiefnemers rekenen erop dat er in de toekomst een regeling komt voor het mèt vergun ning bedrijven van plaatselijke ether-activiteiten. Vooruitlopend op zo'n regeling - waarover in het kader van de landelijke media-nota overigens nog druk wordt gepraat - willen de oprichters van omroep Goes alvast wat aan de weg timme ren en financiële steun verwerven. De kersverse stichting heeft zich al aangesloten bij de organisatie van lokale omroepen in Nederland (Olon), die zich sterk maakt voor radio en televisie op plaatselijk niveau. Het ligt in de bedoeling van de stichting om uitzendingen te gaan verzorgen met inschakeling van vrij willigers en zonder commerciële doeleinden. Daardoor zal men ge heel afhankelijk zijn van donaties en subsidies. Het bestuur hoopt ook op een mogelijkheid via gemeentelijke opcenten aan geld te komen Door gebruikmaking van vrijwilligere en eenvoudige apparatuur i zoals onder meer door ziekenomroepen wordt toegepast) moeten de uitzendkosten zo laag mogelijk worden gehouden. Het stichtingsbestuur erkent dat verwezenlijking van de idealen nog volledig in de lucht hangt. Representatief De activiteiten van de omroep Goes moeten gedragen worden door een brede vertegenwoordiging van de samenleving. Daartoe zal een zoge heten representatief cultureel li chaam (relt in het leven worden geroepen, bestaande uit 21 leden die allerlei stromingen (bijvoorbeeld politieke partijen, sport, kerkelijk leven, buurtverenigingen, culturele instellingen) als achterban hebben. Het representatief cultureel li chaam wordt geacht garant te staan voor een programmabeleid dat in stemming heeft van de bevolking. Begin juni is er een bijeenkomst belegd om de belangstelling voor deelname in het representatief cul tureel lichaam te peilen. De initiatiefnemers hebben voors hands nagelaten contacten te leg gen met de bestaande ziekenomroep De Bevelanden. radio Nomen Nes- cio Ook met het gemeentebestuur van de Ganzestad is nog niet over legd. Het stichtingsbestuur wil daar mee wachten tot op de bijeenkomst voor het representatief lichaam. Hetzelfde geldt voor contacten met de regionale omroep Zeeland Er wordt vanuit gegaan dat voortzet ting van het initiatief eerst zinvol is. als er tenminste 5000 donateurs ko men. Gelet op de belangstelling voor illegale plaatselijke piratenzenders, is net bestuur wat dat betreft vol goede moed. VLISSINGEN - De mededeling van het ministerie van economische zaken dat alle winkels, op enkele uitzonderingen na, op koninginnedag gesloten moeten zijn, roept bij de Zeeuwse gemeenten verschillende reacties op. De winkels in de grote steden, Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, zullen even als in de Zeeuwse dorpen gesloten blij ven. In de gemeente Hontenisse vindt men dat de winkeliers zelf maar moe ten bekijken of ze open zijn en in AXei en Sluis zijn de winkels zonder meer de hele dag open. De burgemeester van Middelburg, drs P. A. Wolters, vindt dat dat eigenlijk overal het geval zou moeten zijn gezien de werkgelegen heidssituatie. Op grond van de winkel sluitingswet is dat echter niet moge lijk. De zaterdagse bloemen- en groente markt in Middelburg gaat 30 april ge woon door. De kooplieden zullen echter om één uur hun kramen moeten ontrui men Op de Markt vinden namelijk 's middags verschillende activiteiten plaats in het kader van de Koninginne dagviering. De winkeliers zullen echter op grond van de winkelsluitingswet van 1978 in grote meerderheid hun deuren gesloten moeten houden. Alleen zaken waarin feestartikelen en aanverwante zaken verkocht worden mogen op Ko ninginnedag wel open zijn. Op de helling Als het aan de burgemeester ligt zou den ook de winkels aanstaande zater dag geopend zijn. „Om diverse redenen ben ik van memng dat de winkelslui tingswet langzamerhand op de helling moet In dit geval, waarbij koninginne dag op zaterdag valt, derven veel za kenmensen inkomen. Met name gezien de huidige werkgelegenheidssituatie is dat niet juist. Wanneer het redelijk weer is zijn er zaterdag bovendien veel men sen in de stad. Omdat de winkels ver plicht dicht moeten zijn maakt het cen trum dan een dooie indruk. Het kan best zijn dat kringen uit de vakbewe ging fel tegenstanders zijn van open stelling op koninginnedag. Het ver dient aanbeveling dat men daar wat verder zou kijken dan puur naar de rechten van werknemers. Er kan toch niets op tegen zijn dat bijvoorbeeld de helft van het winkelpersoneel op konin ginnedag werkt en in ruil daarvoor op een andere dag vrijaf krijgt?", aldus de burgemeester van Middelburg. Ook in Vlissingen zullen alle winkels, met uitzondering van apothekers, mu sea. fietsenverhuurbedrijven en win kels in feestartikelen, gesloten zijn. In de gemeente Valkenisse wordt een uit zondering gemaakt voor de winkels op campings en zomerhuizenterreinen. Zelf uitmaken Ook de Zeeuws-Vlaamse gemeenten Terneuzen. Oostburg. Sas van Gent en Hontenisse hebben de middenstand opdracht gegeven zaterdag hun win kels te sluiten. In Terneuzen. Oostburg en Sas van Gent valt daarmee niet te marchanderen. Anders is het in Honte nisse. Wethouder H. J. Bruggeman: „Formeel is het zo dat de winkels ge sloten zijn, maar ik vind dat iedereen dat maar voor zichzelf moet uitmaken. Het gaat volgens mij iets te ver het be drijfsleven opdracht te geven de tent te sluiten op een moment dat men er toch al niet al te best voorstaat". Zijn de winkels in Oostburg zaterdag dicht, zondagmiddag zijn ze - zoals ge bruikelijk - open. In Aardenburg staan de zaken er weer anders voor. Daar wordt de zondagregeling aangehouden openingstijden van 11 tot 12 uur en van, 2 tot 6 uur. In Sluis blijft alles bij het oude. Een gemeentelijk woordvoerder: „In Sluis zijn de winkels 365 dagen van het jaar open. Dus ook op koninginne dag". In Hulst gelden de openingstijden van 's zondags open van 2 tot 6 uur. Axel trekt zich nergens iets van aan: de winkels zijn er de hele dag open en de weekmarkt is zelfs omgedoopt in een 'Oranjemarkt'. Om de feestvreugde te verhogen is er als extraatje een stand werkersconcours. Op de Bevelanden, Tholen. Sint-Phi- lipsland en Schouwen-Duiveland zul len zaterdag alle winkels gesloten zijn en geen markten worden gehouden De verschillende gemeenten, Zierikzee, Borsele. Kapelle. Goes. Relmerewaal. Tholen, hebben althans geen ontheffin gen van de winkelsluitingswet ver leend R. Spelier. voorzitster van de Goese Middenstand Centrale, vertelde dat en kele middenstanders uit de ganzestad bij inwoners en sommige bedrijven had den gepolst in hoeverre er belangstel ling bestond voor een koopavond op de vrijdag. Met name bij de winkels be stonden bezwaren. Het personeel zager weinig in en bovendien kost het meer geld (personeelslasten). Voor de winke liers is het dus gewoon een extra vrije dag, hoewel misschien wat aan de dure kant. Ook voorzitter Verhage van de Zierik- zeese Ondernemers Centrale maakte duidelijk dat er bij de winkeliers in zijn stad geen enkele behoefte bestond om vrij dagavond tot elf uur open te blij ven. GOES Ondanks maatregelen die genomen zijn tegen de produktie en het gebruik van polychloorbifenvlen (kortweg pcb'si komen deze giftige stoffen nog steeds voor in moeder melk. Dat hebben analyses van het Delta instituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yersekc en het Rijksin stituut voor visserijonderzock in IJ- muiden te zien gegeven. In Yerscke is van vijf vrouwen en in IJmuiden van drie moedermelk onderzocht. In alle acht gevallen werden pcb's aangetrof fen. Vergeleken met een dergelijk on derzoek in de eerste helft van de jaren 70 valt nog geen duidelijke afname waar te nemen. Het Yereekse underzoek is ingesteld op verzoek van het dagelijks bestuur van de provincie Hel VVD-statenlid C van Beekom had er btj gedeputeerde staten op aangedrongen om een dergelijk onderzoek te vragen In 1981 en 1982 zijn in het Delta instituut monsters moedermelk van echtgenotes van per soneelsleden geanalyseerd Het gehal te pcb's liep uiteen van 1.4 en 2 4 ppm (dat wil zeggen het aantal deeltjes per miljoen i op basis van vetgewicht Vol gens de onderzoekers is dat aan de hoge kant. zonder dat er overigens sprake is van gevaarlijke hoeveelhe den In hei onderzoek zijn ook voedingsmid delen betrokken die als dragers van pcb s kunnen worden beschouwd, zoals koemelk, boter en margarine Twee merken roomboter bleken meer gerh loreerde koolwaterstoffen te bevatten dan de margarinesoorten, hoewel de gehalten op zich zeer laag waren Koe melk bevat duidelnk minder van deze stoffen dan de moedermelk die is beke ken Volgens hel Delta iiisliluui is oij hel onderzoek gebleken dat geen con clusies kunnen worden verbonden aan het gebruik van melk en vethoudende voedingsmiddelen en het voorkomen van pcb's en pesticiden in moeder melk Dat heelt de milieu actiegroep Stro halm wel gedaan Naar de mening van J van Arkel van deze organisatie is een verbod up het toepassen van pebs beslist onvoldoende Deze stoffen, die onder meer worden gebruikt m grote industriële transformatoren moeten volgens hem worden vernietigd. ..Als we alleen maai stoppen met hel gebruik ziten we er over pakweg 100 laar non aan vast. omdat pcb's zeer langzaam afbreken' aldus Van Arkel woensdag in Utrecht tijdens de presen talie van een aan het moedermelkon derzoek gewijd nummer van het tijd schrift Ekoloeie Siiohaiiti is em actie oegonnen tegen het gebruik van met alleen pcb's maar ook verwante stoffen die in insectici den en bestrijdingsmiddelen voorko men Deze giftige stoffen stapelen zich op in het lichaamsvet Daar kunnen ze weinig kwaad, totdat dit vet wordt aangesproken, bijvoor beeld bij een vermageringskuur of het aanmaken van moedermelk Hoewel de resultaten vanhet moedermelkon derzoek op zich geen aanleiding vor men nu vrouwen te adviseren af te zien van het geven van borstvoeding, meent Strohalm toch dat een uitgebreide studie zoekt naar de gevolgen op lange termnn noodzakelijk ts. Bredase officier. 'Geen bekeuring als winkels open zijn op koninginnedag' BREDA - Winkeliers die hun zaak tijdens koninginnedag, ondanks het officiële verbod, toch open houden, hoeven, volgens de Breda se officier van justitie rar C. Schrijnen, niet bang te zijn voor een bekeuring. De officier schrijft in ccn brief aan alle politiekorpsen in zijn arrondissement, 'dal in ver band met de rechtsgelijkheid lan delijk overleg heeft plaatsgevon den tussen het openbaar ministe rie en dc ministeries van justitie en economische zaken. Dit heeft geresulteerd in de beleidslijn te rughoudend op te treden tegen overtredingen van de winkelslui tingswet. hetgeen impliceert dat u het opmaken van proces-verbaal achterwege kunt laten. Ik heb er geen bezwaar tegen indien u de be langhebbende winkeliers van deze wijziging in kennis stelt'. Een soortgelijke gedragslijn zou voor het gehele land zijn afgespro ken. Woensdagavond was geen bevesti ging te krijgen of deze gedragslijn ook voor het arrondissement Mid delburg geldt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13