'Milieu-eisen niet onder druk malaise verzachten' Exposities over 'milieu en landschap' in Veere Sportraad: geen voor Ronde van extra subsidie Midden-Zeeland Dorpsraad Lewedorp officieel opgericht kunst Gemeentegarantie voor scheepswerf Hansweert WISSSL BEVELANDEN PZC/ streek DIJKGRAAF VOOR WERKGEVERS: Joke Noest WOENSDAG 27 APRIL 1983 17 TERNEUZEN-Het milieu en de bescherming daarvan mag niet de dupe worden van de sociaal- economische malaise, waarin ons land verkeert. Volgens dijkgraaf ir P. A. M. Cornelissen van het waterschap De Dommel en Aa in Noord-Brabant is het 'kortzichtig en onverstandig' om de milieunormen minder serieus te nemen, onder druk van die sociaal-economische situatie. „Doen we dat tóch dan kan dat onze samenleving in de toekomst duur te staan komen", zei hij dinsdag middag in Terneuzen. zaakt wordt door Belgié?". Cornelissen reageerde laconiek: ..Maar laten we eer lijk zijn. hoeveel afval hebben wij de laatste jaren niet naar België gebracht? Snibbige reactie van de vragensteller: ..In Wallonië ontvangen ze dat afval met open armen: ze vragen er zelf Cornelissen - exCDA-kamerlid - be lichtte voor de BrabantsZeeuwse Christelijke Werkgeversvereniging 'de taak van het waterschap in 1983 en in het bijzonder het waterkwaliteitsbe heer'. Bezuinigen op de milieubescher ming achtte Cornelissen schadelijk. Hij voelde veel meer voor een kritische be zinning op de meerjarenplanning (het 'Indicatief Meerjarenplan 'Water') zoals die een paar jaar geleden werd opge steld. „En ik denk dan vooral aan het tempo waarin het gestelde doel moet worden bereikt", verduidelijkte de Bra bantse dijkgraaf. Hij voelde niet direct voor fasering van zuiveringstechnische werken. „Want dat heeft - zo is inmiddels aangetoond - niet zoveel effect op de hoogte van de heffingen, die moeten worden betaald. En een temporisering past niet als je de werkgelegenheid wilt bevorderen. Nee, veel meer zie ik in een kritische bezin ning op te stellen eisen". Cornelissen pleitte voor een bezinning op basis van een degelijke kosten-ba- tenanalyse, een bestudering van de te treffen maatregelen per regio. „Het moet duidelijk zijn: ik ben voorstander van een zorgvuldige afweging. In Bra bant zijn wij op die manier gekomen tot een 'Brabantse basiskwaliteit', die als uitgangspunt kan dienen. Dat zou, stel ik me zo voor, ook in Zeeland kunnen. Ik ben dus niet voor een versoepeling van de effluenteisen, maar voor een on derzoek om differentiatie mogelijk te maken". Cornelissen brak ook een lans COLIJNSPLAAT Bejaardenhuis Rustoord, 8,30-10.00 uur: Uitzending Nomen Nescio. HULST St. Liduinaziekenhuis, 20-22 uur: Uitzending radio Nightingale MIDDELBURG Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM Cinem' Actueel 1,20 uur: Le choc, 12 jr; Cinem' Actuèel n, 20 uur: Tootsie, a.l.; Cinem' Actueel m, 20 uur: Carnal knowledge, 16 jr; Roxy II, 14 uur: 101 dalmatiërs, a.l. GOES Grand, 20 uur: Aas der azen, a.l. MIDDELBURG City, 20 uur De vierde man, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I. 20 uur: First blood. 16 jr: Alhambra II. 20 uur. Molière. TENTOONSTELLINGEN AXEL Galerie Bellemans, 10-18 uur: Lino's van Rodney Benn (t/m 30/4); Kindergalerij: illustraties van The Tjong King. Streekmuseum, 13.30-17 en 19-21 uur: 'Met palet en tekenstift' (t/m 30/4). BRESKENS v.m. Wit- gelekruisgebouw, 14-17 uur: fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals. BRUINISSE Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. Gemeentehuis, 9-12 en 14-17 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Addie Kubbinga (t/m 6/7). BURG-HAAMSTEDE 13.30-16 uur: Werken Arie Boers en Herman Gast (t/m 1/6). DOMBURG Biologisch Museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland. GOES 10-12 en 13.30-17 uur: 'De bijenteelt vroeger en nu' (t/m 1/5). Lunchcafé, 9-18 uur. werken J. C. We- strate (t/m 30/4). HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HEILLE landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. MIDDELBURG Galerie De Wijn stock: Werken Tineke Spaan, Henny Huser en Janny van Rij Zeeuws Kunstenaarscentrum. 1330- 17.30 en 19-21 uur: Grafiek, etsen van Hans Lucken en raku keramiek van Aline Kuut. Zeeuws Museum, 10-17 uur: Werken over Hercules Seghers Ambachtencentrum, 9-17 uur: Diverse ambachten en exposities. OOSTKAPELLE Molenweg 36,10-12 uur: fossielen SAS VAN GENT Bibliotheek. 13 30- 17.30 en 18.30-20 uur: Schilderijen, te keningen en volkskunst van diverse kunstenaars (t'm 4/5). TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: Oude culturen (t'm 29/5). VLISSINGEN Gevangentoren, van af 17 uur: Werken Kees Roovers. Galerie Marquis. 13.30-17 30 uur: Werken Jeroen Henneman en Antoni Segui; werken Gerrit van der Ven. Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14- 17.30 uur: levende reptielen, amfibieën en insekten. YERSEKE Atelier Dam Twee, 10-18 uur: Schaal- en schelpdieren en werken diverse kunstenaars. IJZENDIJKE Museum. 10-12 en 13.30-17, 'kantklossen en bodebussen' (t/m 15/8). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor mllleuklachten). Zeeuwseh-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance! Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. voor een ontkoppeling van effluentto- zing en -heffing. België Hij kreeg overigens menig lacher op zijn hand met de constatering dat men in België ernst maakt met het aanpakken van het ongezuiverd lozen op de opper vlaktewateren. Een van de leden van de werkgeversverenigingherinnerde er de dijkgraaf fijntjes aan dat België zeker zeventig procent van de vervuiling van de Westerschelde voor z'n rekening neemt. „Wij nemen de zaak hier al heel lang ontzettend serieus. Moeten we nu nóg serieuzer worden, terwijl bewezen is dat de zelfreinigende werking van de Westerschelde veel groter is dan men aanvankelijk aannam, terwijl ook dui- delij k is dat de vervuiling vooral veroor- OPKOMST WAS MATIG LEWEDORP Hoewel de belangstel ling vanuit de Lewedorpse bevolking voor de oprichtingsvergadering van de dorpsraad niet overweldigend was, getuigden diegenen die wel present waren van voldoende motivatie om de knelpunten in de kleine kern daad werkelijk aan te pakken. Tijdens de dinsdagavond gehouden bijeenkomst in het dorpshuis waren dertig Lewe- dorpers aanwezig. Een kleine twee procent van de totale bevolking. Voor de oprichting van de dorpsraad had den zich negen mensen kandidaat ge steld. Ze werden alle negen gekozen. De voorzitter van de werkgroep Dorps raad in Oprichting, J. D. Koning, schet ste in zijn openingstoespraak het groei proces van de Lewedorpse dorpsraad. Tijdens een vergadering van het Sin terklaascomité, eind 1981, kwam het eerste idee voor de vorming van een overleg- en coördinatieorgaan op tafel. Een enquête onder de verenigingen en de kerken was de volgende stap. In maart 1982 werd de werkgroep opge richt die de mogelijkheden en onmoge lijkheden moest onderzoeken. Dit re sulteerde in een kandidatenlijst met ongeveer veertig namen. Uiteindelijk bleken negen personen bereid tot daadwerkelijke zitting in de raad. B. Leroy, de opbouwwerker van de gemeente Borsele, vertelde het één en ander over de werkwijze van de dorps raad, het opkomen en weer verdwijnen van eerdere raden in Borsele en de houding van het gemeentebestuur ten Bibliothecaresse in Kapelle vertrekt KAPELLE - Donderdag 28 april wordt in besloten kring afscheid genomen van mevrouw A. G, Zöbisch-Breedveld, die ongeveer 4 jaar de openbare biblio theek in Kapelle heeft geleid. In ver band met huiselijke omstandigheden heeft zij op eigen verzoek eervol ont slag gekregen. Mede door haar initia tieven werden er in de afgelopen jaren vele tentoonstellingen in de biliotheek gehouden, waardoor Kapelle er een culturele ontmoetingsplaats bij kreeg. Het bestuur heeft in haar plaats reeds een opvolgster benoemd, die in juni in dienst treedt. Dit is mevrouw C. C. Stoutjesdijk uit Rilland, die al enkele jaren ervaring heeft opgedaan als bi- bliotheracesse in Sint-Maartensdijk en als coordinator voor het eiland Tholen. In Kapelle krijgt zij behalve met het normale bibliotheekwerk ook te ma ken met de bibliobus, de discobus en mogelijk later met een dependence van de bibliotheek in Wemeldinge. In sa menwerking met de provinciale biblio theekcentrale en de gemeente is het bestuur bezig plannen hiervoor te ont wikkelen, waarbij wellicht ook vrijwilli gers ingeschakeld zullen worden. opzichte van een dergelijk adviesor gaan. Volgens Leroy is de zittingsperio de van een dorpsraadslid viqr jaar, gelijk aan die van een gemeenteraads lid. De gemeente Borsele. die wat het werken betreft eerst de kat uit de boom wil kijken, heeft een proefperiode van drie jaar vastgesteld. Na deze tijd worden de dorpsraden conform de ge meentewet officieel aangesteld. Lewedorp is inmiddels de vijfde kern in de gemeente met een gekozen dorps raad. Ellewoutsdijk, Nieuwdorp, Baar land en Oudelande hebben reeds een dergelijk coördinatieorgaan. De geko zen kandidaten zijn: P. Nieuwhof, A. Harinck. A Hintzen, A. Menheere, J. Mulder-Dees. P. Verbart. P. van Garsel, S. Labruyere en J. Hajee Kapelle plaatst kanttekeningen bij regeling voor muziekschool KAPELLE - De gemeenteraad van Ka pelle heeft dinsdagavond een kantte kening geplaatst bij de nieuwe ge meenschappelijke regeling voor de Zeeuwse Muziekschool. Daarin is vast gelegd dat jaarlijks niet meer dan 2 procent kan worden bezuinigd op de gemeentelijke bijdrage. Dat vond C. Jebbink vvd), die vaststelde dat dit de enige gemeenschappelijke regeling is waarin zoiets staat, een aantasting van de eigen beleidsruimte die de gemeen te heeft. De fracties van CDA en Ge meentebelangen deelden zijn visie. Deze bedenkingen betekenen niet dat Kapelle niet meedoet aan de Muziek school. Het bestuur zal alleen worden gevraagd bij de eerste de beste wijzi ging van de regeling rekening te hou den met de Kapelse opvattingen. De PvdA-fractie deelde die overigens niet. A. van Overbeeke vond Jebbinks op merking voorbarig, zeker gezien het feit dat Kapelle er vergeleken bij andere ge meenten financieel nog redelijk goed voorstaat. De SGP stemde tegen de gemeen schappelijke regeling. M. Waterman vertelde dat zijn fractie weliswaar geen tegenstander van muziekonderwijs is, maar de twee reformatorische raadsle den hadden in de regeling gelezen dat de Muziekschool zich ten doel stelt in strumentaal en vocaal muziekonder wijs en muzikale vorming in de ruimste zin te geven. Dat 'in de ruimste zin' ging de SGP te ver. Collecte KORTGENE De opbrengst van de Jakor-collecte ten bate van de kinder bescherming was in Kortgene 475,85. Meisjesteam Tholen zevende bij finale veiligheidswedstrijd THOLEN - Het team van de Thoolse lhno-school De Oesterschelp is zeven de geworden bij de nationale veilig heidswedstrijden van het Veiligheids instituut in Amsterdam. Helma en Sandra van Dijke en Connie van de Sanden vormden een van de twaalf deelnemende scholenteams. Voor het eerst deden er meisjes aan de wedstrij den mee. Dit konden ze enigszins mer ken aan de vragen, die veelal op tech nisch gebied lagen. Een vraag over vei ligheid in de keuken hadden ze bij voorbeeld, in tegenstelling tot de jon gensteams, goed beantwoord. De meisjes waren naar Amsterdam ge gaan met hun docente gezondheids- kunde. mevrouw H. Goorden. Na afloop van de wedstrijden 's morgens, werd een bezoek aan Schiphol gebracht, waar de veiligheidsvoorzieningen in ogenschouw werden gebomen. Ook werden daar de prijzen uitgereikt Als eerste eindigde het team van de lts in Haarlem. Een school voor lhno uit Wie- ringermeer eindigde met een meisjes team op de derde plaats. De Thoolse scholieren zijn zeker van plan om vol gend jaar weer mee te doen. Als herin nering kregen ze een vaantje mee naar huis. Collecte POORTVLIET De collecte voor de hartstichting bracht in Poortvliet 1124,95 op Joke Noest exposeer van 30 april tot 27 mei in het Zeeuws Kunstenaars centrum in Middelburg 'gemengde technieken, limonade in zand, ingelij ste grappen en dansjes, een omgekeerde executie, hoe hond uit het water kwam. de nimbus om de vimbus en nog zo wat'. Op de dag van de opening, zaterdag 30 april 16 uur, speelt Hans Troost viool en wordt het Kleurboek voor jongelui van acht tot 88 gepresenteerd. Joke Noest (Zienkzee) verzorgde eerder tentoonstellingen in Amsterdam. Velsen. Goes en Middelburg. Zij pubüceerde de boekjes 'Teken 'ns van de apepoes' (1976) en 'Gebitje wil me bijten' (1977). Het ZKC Molstraat/Spuistraat in Middelburg is geopend: dinsdag en donderdag van 10 tot 17.30 uur. woensdag en vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. zaterdagen van 10 tot 16 uur. i Illustratie: een hlad uit het Kleurboek NIEUW SEIZOEN BIJ DELTA CULTUREEL VEERE - Het tentoonstellingsseizoen van de Stichting Delta Cultureel in de Grote Kerk van Veere staat dit jaar vrijwel geheel in het teken van het the ma 'milieu en landschap in de delta'. De exposities zijn vanaf vrijdag 29 april tot en met vrijdag 30 september dagelijks geopend, van 10 tot 17 uur. Op zondagen alleen tussen 14 en 17 uur. De Zeeuwse Culturele Raad heeft met behulp van foto's en dia's allerlei aspec ten over het landschap in Zeeland dui delijk gemaakt. Voor de beleving van het landschap zijn onder meer dijken, bomen, bebouwing en wegen belang rijk. De culturele raad is benieuwd naar wat gebruikers van het landschap als mooi en lelijk ervaren. Aan de hand van beelden over Zeeuwse natuurgebieden toont de vereniging tot behoud van natuurmonumenten enke le landschappen die de vereniging bezit BEDRAG VAN 75 MILLE KRUININGEN De gemeenteraad van Reimerswaal is dinsdag zonder enige moeite akkoord gegaan mei een gemeentegarantie van 75.000 gulden voor de scheepswerf Hansweert bv in Hansweert. Dat gebeurde tijdens een vergadering in Kruiningen. Het gemeentebestuur besloot hiertoe in afwachting van een rijksgarantie voor dit bedrag. De werf leent het geld van haar eigen bank. Verder wil het provinciaal bestuur 150.000 gulden aan Hansweert bv lenen.Het geld is nodig om uit de financiële moeilijkheden te geraken. De problemen worden veroorzaakt door zogenaamde dubieuze debiteuren, waardoor de directie te weinig geld heeft om het bedrijf draaiende te houden. Het WD-raadslid M. J. Openeer drong er op aan om bij de schippers en vissers in Hansweert meer de aandacht te richten op de scheepswerf. Verder zou volgens Openeer de leiding in bekwame handen terecht moeten komen. MEERDERHEID TEGEN BEDRAG VAN f 3750,- MIDDELBURG - De meerderheid van de Zeeuwse Sportraad wil aan de Stichting Internationale Ronde van Midden-Zeeland niet meer dan 2500 gulden provinciale subsidie geven. Voor deze wielerkoers voor beroeps renners, die zaterdag 14 mei aanstaan de weer wordt gehouden, had de orga nisatie hetzelfde subsidiebedrag als vorig jaar gevraagd: 3750 gulden. On danks vurige pleidooien van met name Hans de Ridder en Jan Schaalje hield de meerderheid het been stijf: 1250 gul den minder! Hans de Ridder wees er op, dat het ma ximale subsidiebedrag weliswaar 2500 gulden is, maar dat de regeling een ..ontsnappingsclausule" bevat voor evenementen met een bijzonder karak ter. En volgens De Ridder is hier zeker sprake van een bijzonder karakter: de Ronde van Midden-Zeeland trekt tal van internationale topcoureurs naar deze provincie, steeds weer is er sprake van een uitzonderlijk aantal toeschou wers en bovendien betekent deze wed strijd een belangrijke Zeeland-promo- tlon. Andere woordvoerders (voorzitter Ton Marteijn, Bep Huijbregtse. Ton Kien: huis en J. Punselie) meenden dat deze wielerronde niet uitzonderlijker is dan bijvoorbeeld wedstrijden voor het WK- handbal in Zeeland. En ook werd in dit verband de Omloop van Zeeuwseh- Vlaanderen genoemd. Jan Schaalje daarentegen stelde, dat een evenement als de Ronde van Midden-Zeeland, die kan uitgroeien tot een belangrijke in ternationale wielerklassieker voor profs, niet vergeleken kan worden met de Omloop van Zeeuwseh-Vlaanderen. De pleidooiên van Schaalje en De Rid der mochten niet baten. Vier sportraad leden waren tegen (Huijbregtse, Mar teijn. Johan Rijnberg en mr drs J.M. van Weele) een subsidie van 3750 gul den, Slechts twee leden waren er voor (Jan Scljaalje en Lau Nijsen). Punselie was noch voor noch tegen en Hans de Ridder heeft als adviseur geen stem recht. Het advies aan het provinciale bestuur zal dus zijn: 2500 guide. Pas an derhalfjaar geleden - in het najaar van 1981 - zijn de provinciale staten van Zeeland akkoord gegaan met een nieu we subsidieregeling voor de sport. En reeds nu staat er weer een nieuwe rege- mig op de helling. De aanleiding: de sportbeleidsnota,waarin onder meer de bouw van een sportservicecentrum wordt geadviseerd. De sportbond, die administratieve/organisatorische ta ken afstoot naar dat servicebureau, zal genoegen moeten nemen met minder subsidie. De praktijk zal zijn, dat dit leidt tot een totaal andere subsidierege ling. voor alle bonden Tijdens de dis cussie liet Wim de Meurichy, ambte naar van de afdeling financiën van de provincie, weten dat er ook een andere aanleding is om de subsidieregeling voor de sport „door te lichten" de om streden „voetbalgulden" (vongjaar be taalde de afdeling Zeeland van de voet balbond aan alle clubs een gulden per lid terug omdat er toch geld over was). Globaal komt de huidige subsidierege ling neer op het volgende: 1,25 per lid (met een maximum van 60 procent van de kosten van bestuur, secretariaat en administratie i plus nog eens 15 procent van de kosten van opleiding en propa ganda. De nieuwe regeling ziet. er ogen schijnlijk aantrekkelijker uit: 1.75 per lid (zonder een maximum - maar geen 15 procent van de opleidingskosten). Vooral Lau Nijssen (handbalverbond) en Johan Rijnberg (basketbal) hadden bezwaar tegen de nieuwe regeling. Nu er geen bedrag beschikbaar is voor ex tra activiteiten als opleidingen (de al genoemde 15 procent) worden de bon den die deze activiteiten juist wel ont wikkelden gestraft. Zo gaat de tennis- bond (veel leden, te weten 15.000. maar geen opleidingsactiviteiten) er enorm op vooruit: nu een subsidie van ruim 18.000 gulden cn in de toekomst een subsidie van bijna 25.000 gulden. Daar entegen duikelt de handbalbond van 4240 gulden naar 3030 gulden Welis waar stelde De Meurichy dat ook in de toekomst er wellicht geld zal zijn voor extra activiteiten, maar de heren Nijsen en Rijnberg waren er toch niet gerust op. Dinsdag 31 mei zal tijdens een ver gadering in Kapelle de zogenaamde Vergadering van Deelnemers (met ver tegenwoordigers van alle takken van sport) ook nog over dit onderwerp wor den gesproken. De Zeeuwse Sportraad zal dan „gehoord de Vergadering van Deelnemers" een definitief besluit over een advies betreffende de subsidierege ling aan gedeputeerde staten van Zee land nemen. marktberichten en verzorgt. Naast de nodige foto's met bijbehorende teksten zijn ook voorbeel den van de levende natuur te zien. Ge toond worden slikken en platen in het Veerse Meer, bloemdijken van Zuid-Be veland. de Zeepe-duinen op Schouwen en het daaraan grenzende slot Haam stede. In samenwerking met het Zeeuws Landschap schenkt de vereni ging verder aandacht aan het land van Saeftinge en de Zwarte Polder. Uit de collectie van de heer G. J. de Zeeuw uit Zaamslag worden schelpen, zeesterren, zeeëgels en krabben vanNe- derlandse stranden en zeegaten ge toond in vitrines. Daarbij komen ook de thema's mens en dier, het weekdier als voedsel en geneesmiddel, de schelp als amulet, sieraad en gebruiksvoorwerp aan de orde. Half juni wordt door Rijkswaterstaat een expositie ingericht over de invloed van waterbouwkundige werken in kust gebieden op het milieu. In de Grote Kerk zijn verder exclusieve foto's te zien van enkele Zeeuwse tuinen. Ze zijn bezit van een particulier die ze beschik baar stelde voor de samenstelling van de Zeeuwse Encyclopedie. Behalve de foto's zullen ook enkele kleine tuinen in de kerk te zien zijn. Het klimaat in het imposante gebouw is zodanig dat tuin-, aanleg mogelijk is. De bezoekers kunnen verder kijken naar een verzameling boerenwagens van Stichting de Zeeuwse inspan. Er staan zeldzame exemplaren opgesteld van Walcherse. Zuidbevelandse, Thool se en Zeeuwsvlaamse oorsprong. De boerenwagens vormen een jaarlijks te rugkerend onderdeel evenals de slin gerproef van Foucault. In 1851 toonde deze geleerde voor het eerst aan dat de aarde om haar eigen as draait. De na- tuurkundeproef is dagelijks te zien on der de toren. Bij een bezoek aan de kerk kan het publiek verder nog kennisma ken met de restauratiewerkzaamhe den. In een aparte expositie worden de werkzaamheden toegelicht. Tenslotte kan ook de toren beklommen worden. Dat overigens alleen op werkdagen van 10 tot 16.30 uur. In het kerkgebouw vinden in het sei zoen bovendien nog twaalf manifesta ties plaats waarvan er elf om 20 uur be ginnen. Vrijdag 13 mei geeft de Zeeuwse Koorschool uit Goes een concert onder leiding van E Heyblok. Zaterdag 28 mei is er een gezamenlijk concert van Mid delburgs Mannenkoor en Westkappels DameskoorDe muziekvereniging Vee re's Genoegen concerteert vrijdag 3 ju ni. Vrijdag de tiende juni wordt een 'Veerse avond' gehouden, alleen dit evenement begint om half acht en niet om 20 uur. Zaterdag 18 juni concerteert het Volwassenenorkest van de Zeeuwse Muziekschool en het Strijkensemble, waarna zaterdag 25 juni het Zeeuws Or kest optreedt. Het Jazzorkest Dixie Ma chine komt zaterdag 2 juli. Een duo-cla- vecimbel uit Brusseltreedt zaterdag 30 juli op. Zaterdag 13 augustus is er de Zeeuwse Klederdrachtenshow en de 27ste van die maand speelt het Loeki Stardust Quartet uit Amsterdam Het Hollands Vocaal Kwartet zingt zater dag 3 september, waarna de reeks 17 september besloten wordt met een op treden van het Klarinetkwartet onder leiding van Marcel Hanssens uit Brus sel. Centr. tuinb.veil. te Goes. 26-04-83: bloemkool st kl 1 0.85-1.50: kl 2 0.15-0 70 cox oranje pippin k) 2 70 80 0.38. Winston kl 1 85 95 0 38-0.46: 85 95 0.38 80 90 0,41-0.55: 80 85 0 149; 75 85 0.52-0.60 75 80 0.53-0.60: 70 80 0.58-0.77; 70 75 0.61-0 71. 6575 0.58: 65 70 0 55-0 66: 60 65 0.41-0.54: kl 2 80 90 0.41: 75 85 0.45-0.47; 7580 0.38: 70 80 0 48: 70 75 0.49 65 75 0 43; 65 70 0 38-0.47; 60 65 0.26-0.44. 55 60 0.26: golden del kl 1 91 0 61; 80 90 0 71-0.82: 70 80 0 68-0.82. 65 70 0.67-0 70; 60 65 0 53-0.57. kl 2 91 0.52-0.58: 80 90 0 38-0 76. 70 80 0.38-0.71. 65 70 0.52 0.62 60'70 0.29; 60 65 0 54-0 59: goudrein kl 2 85 95 1.24:75 85 1.27-1 44; 7080 0.38: 7075 0.80. 65 70 0.67; rode boskoop kl 2 96 0.80; 85 95 1.28 75 85 0.92-0.96; karmijn de sonnaville kl 2 80 90 1.00: 70 80 1.05-1 16, 65 70 0 46; jonagold kl 2 91 2.03: 80 90 2.32: 70-80 2.29: 65-70 1.57. app. ïnd 25.50. conference kl 1 6^75 1 79-1.84. 55-65 1.74-1.84: kl 2 6575 T.41-1 78; 55/65 1.35-1.75; 4555 0.69-1 19; voorverk. kl 1 65-75 1.86; 55 65 1.78-1.83. kl 2 65 75 1.70: 55/65 1 69; 45 55 1 14. kl 2 b 60 70 1.27 50-60 1.14; tOL aant colli 20134 Fruitveiling Barendrecht. 26 april 1983 Fabrieksfruit 25,50 per 100 kilo. Appelen Golden Delicious vanaf 80 op 48-94. 51-1.07. 45-95, 65/70 30-60. aanvoer 70 ton. Goudrelnetten vanaf 90 op 39-1.01. 59-1.39. 55-1,42, 60/70 30-62, aanvoer 30 ton. Rode Goudreinetten vanaf 90 op 64-86. 73-1,14, 62- 97 60/70 53-59, aanvoer 18 ton. Laxton Super be vanaf 90 op 45-53,58-86.76-1.15.60/70 45-63. aanvoer 7 ton. Lombalds Caville vanaf 90 op 57-62. 70-1,00. 89-1,28. 6070 65-86. aanvoer 20 ton, Jonagold 90 en op 2,37-2,46. 80/90 3.16. aanvoer 2 ton. Winston vanaf 80 op 39-67,45- 80. 49-79. 65/70 39-68, aanvoer 36 ton. Peren Conference vanaf 65/751,39-1.89.1,18-1.89,45' 55 44-1.01, aanvoer 23 ton. Saint Remy vanaf 80/90 49-82, 54-1,00, 60/70 59-84. aanvoer 3 torn Totaal aanvoer appelen 186 ton. totaal aan voer peren 26 ton. Centr. tuinb.veil. Zld. Krabbendijke, 26-4- 83: golden del. I 80/90 70-83; 175/80 81-85; 170/75 80 I 70 80 71-82:165/70 62-68; I 60/65 51-57; H 80'90 53. II 65/70 58: H 60/65 50 46 ton; Winston I 80'90 46-51: I 70/80 54-72; I 8595 '45-48; I 75. 85 4 571. I 70/75 50-64; I 65/70 49- 62:160/65 47-49 65 ton. schone van boskoop I 85 1.15; 175 1.18 5 ton. conf. 165'75 1 77-1.92; I 55/65 1.72-1 87; H 65/75 1.64; II 55/65 1.551.57; II 45/55 1 14 64 ton: wlnterbloemkool 4 st per kist 75, 6 st 1 41; 8 st. 92, tnd.app. 25.50; tot. aanvoer 16 687 colli. Beursbericht markt Goes 26 april 1983. Granen, zaden en peulvruchten, alle prijzen boerenschoon en franko leveringsplaats: al les per 100 kg- tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 54.5555,00, tarwe, basis 16 uit eigen opslag 54.5556,00. zomergerst (brouwgersti. basis 16% 57.5558,50, voer- gerst, basis 16 50,50, haver 46,50, erwten, kleine groene 77.5583,50. capucljners 69,55 77,50, schokkers 77,00-87,50, bruine bonen, vrij van grond en halve bonen. 18 vocht 122,55130.00. karwij, prima doorsneekwall- teit 228.55242,50. blauwmaanzaad. ge schoond en droog 275,05350,00, exclusief btw Aardappelen, bintje, veldsewas. directe leve ring, op auto geleverd 9.50-10,50. bintje. O mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 10.00-11,00. voederaardappelen 8,50-9.50, ex clusief btw. Notering Rotterdamse beurs dLd. 25 april 1983; bintje 35-50 mm 12,0513.00. bintje. 50 mm opwaarts 14.50-16.50. exclusief btw Uien: zaaluien 2.00-12.00. zaaiuien, uit de mechanische koeling 10,00-20.00, exclu sief btw. op auto geleverd. Hooi en stro per 1000 kg: weide hooi 300,05 350.00. dijkhooi 225,00,-300.00. tarwestro 140.05165.00. gerstestro 160,00-175,00, haver- stro 110.05120,00, roodzwenk 190.00-210.00. rietzwenk 190.05210.00, veldbeemd 220,05 250,00. raaigrassen 220,00-235.00. Op auto geleverd en exclusief btw. Vismijnbedrijf Colijnsplaat COLIJNSPLAAT Op het gemeente lijk vismijnbedrijf in Colijnsplaat wer den in de week van 17 tot en met 23 april de volgende hoeveelheden vis en garnalen aangevoerd: (resp. kg en gem. prijs) export garnalen 8283 4.11: handelsgamalen 4758 2.27; tong 7568 12,21: schol 4572 2,32: schar 1090 1,72; bot 2541 0.50: tarbot 71 16,10. griet 385 11.55; kabeljauw 2431 3.49; wijting 109 2.61; zee baars 6 13,82: paling 138 16,03; zalm/forel 6 17.50; krab 167 2.78: diversen zeevis 13690. Rommelmarkt Kapelle KAPELLE - Op het parkeerterrein van de sporthal aan de Vroonlandseweg in Kapelle wordt morgen traditiegetrouw de rommelmarkt Bamboes gehouden. De verkoop begint om 9.30 uur. De opbrengst komt zoals gewoonlijk ten goede aan de jeugdwerkcommissies van Kapelle en Biezelinge. de Interker kelijke Jeugdcentrale, de padvinders- groep, Stichting Open Jeugdwerk, die haar deel afstaat aan de jeugdsoos en de speel-o-theek, en aan het combo Nova Melodica. Biljarten Tholen-cup SINT-MAARTENSDIJK De laatste wedstrijd van de Tholen-cup biljarten bracht in Sint-Maartensdijk een plaat selijke derby tussen De Handel en Smerdiek. De snelste partij was voor J. Knuist in 24 beurten. De hoogste serie was voor C. Boom in dezelfde partij met 24 caramboles. De uitslag: De Handel - Smerdiek 45.87-42.34. Oude volksspelen in Kapelle bij vieren koninginnedag KAPELLE - De oranjevereniging Ka- pelIe-Biezelinge heeft voor de viering van koninginnedag een uitgebreid programma opgesteld. Om 7.55 uur wordt er vanaf de torenschans in Kapelle en vanaf het marktplein in Biezelinge een reveille geblazen door leden van de muziekverenigingen Ons Genoegen en Jonge Kracht, gevolgd door klokgelui. Het tamboer- en trompetterskorps Jonge Kracht haalt de schoolkinderen op in Biezelinge en Ons Genoegen de kinderen van Kapelle voor een aubade bij het gemeentehuis. De kinderen van de kleuterscholen en de eerste klassen van de lagere scholen gaan hierna zingen in het verzorgingstehuis Ceder hof. waarna zij een filmvoorstelling krijgen in De Vroone. De andere kinde ren houden kinderspelen op het sport park "Groene Woud' Om 13.30 uur houdt de vereniging oude volksspelen op het Kerkplein in Kapelle een kus sengevecht op de evenwichtsbalk. zak- lopen en mastklimmen Om kwart over drie begint er een wedstrijd ringrijden op tractoren, gevolgd door touwtrek ken voor dames- en herenploegen. Om 19.00 uur hoqdt de motorclub 'De Sproeier' een demonstratie behendig heidswedstrijden op het parkeerterrein bij de sporthal, waarna om 20.00 uur in 'De Vroone' een oranjebal begint met muziek van 'Mellony'.i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31