Vier maanden voor poging tot ontvoeren van meisje 'De Stenen Vriendin Indringend jeugddrama FESTIVAL Arnemuidse senator dringt aan op gesprek over veren Senioren dragen voor uit eigen werk HOORTM zie Tifla EXPERIMENTELE VAKKEN ZWARE KLUIF MEAO ERS JITGEHUWELIJKT AAN OOM IN TURKIJE Maak een mooie kans op één van de Meisje (16) overleden na aanrijding SMIT-KROES TOONT BEREIDHEID VOENSDAG 27 APRIL 1983 SvVft P2C/Provfncre 15 MIDDELBURG-Twee jonge mensen uit Axel en Terneuzen zijn dinsdag door de politierechter in Middelburg voorvier maanden naar de gevangenis verwezen wegens een poging tot ontvoering pan een 16-jarig meisje. Het ging in deze zaak om een Turks meisje, dat tegen haar wil was ütgehuwelijkt aan een in Turkije wonende oom van één van de twee jongelui. Ze wilden het meisje meenemen naar Turkije en daarvoor was hen een bepaald geldbedrag in het vooruitzicht ;esteld. foen de eveneens van Turkse origine ajnde jongelui H E. (19)en O. G (20) het neisje bij een brandgang in Axel op rechtten om haar in een auto te trek- ïen, kwam op het laatste moment haar moeder tussenbeide. De Turkse vrouw sierp zich als een schild tussen de bela- en haar kind en wist de schaking te roorkomen. Terwijl de auto van de jon- jelui al klaar stond wist het meisje in en eerste verweer door gillen de aan lacht te trekken. Bij die poging tot ont roering waren drie jongelui betrokken, raarvan er één intussen is uitgeweken laar Frankrijk. jfficier van justitie mr J. van Marion tees in deze zaak op het feit dat scha ting ook strafbaar is in Turkije en zelfs ijjzonder streng wordt bestraft in dit and. De officier vond dat het meisje loor de drie jongelui als handelsobject ;ebruikt was, wat in Nederland in de- elfde mate als m Turkije niet kan wor- jen getolereerd. Zo kwam hij tot een ilgenlijk nog heel milde eis van zes maanden gevangenisstraf. Politierech ter mr J. H. Verstegen was nog milder door van de zes maanden twee maan den voorwaardelijk op te leggen, met een proeftijd van twee jaar. Bijzonder mild in eis en vonnis waren officier van justitie en politierechter ook voor een in Middelburg wonende Turk. die een landgenoot met een mes en een namaakpistool had bedreigd. waf neer kwam op 'bedreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht;. De in Middelburg wonende A. A. had zijn landgenoot inde auto bedreigd met het mes en bij een tweede ontmoeting met het namaakpistool. Het ging er A om dat I. G. dezelfde produkten aan de man bracht als A en inzijn werkgebied was gaan opereren A had bedenkingen over de kwaliteit van de spullen van G en had angst dat zijn eigen nering daar door in gevaar zou komen. Hij bedreig de G met de woorden 'Als je weer in Middelburg komt venten, krijg je grote problemen' en 'Als je nog een keer hier komt. schiet ik ie dood". In deze zaak wilde de officier van justi tie rekening houden met het feit dat de twee zich intussen hebben verzoend en beperkte zich in zijn eis tot een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken met twee jaar proeftijd en de politierechter vonniste conform. I ADVERTENTIE) rERNEUZEN De 16-jarige M. Gior- [i uit Sluiskil is dinsdagmorgen ge dood bij een ongeluk op de kruising tan Rijksweg 252 met de Westelijke Oprit van de brug in Sluiskil. Het neisje, dat op de fiets was, werd bij bet oversteken van de Rijksweg gegre pen door een auto, bestuurd door R. A. uit Westdorpe. Bij aankomst in het Elisabethzieken- buis in Sluiskil bleek ze te zijn overle den. Staatssecretaris Kappeijne bezoekt mlzijnsproef ip Bevelanden HEINKEN SZAND Staatssecretaris nr. A. Kappeijne van de Coppello isociale zaken en werkgelegenheid) t woensdag 11 mei een werkbe- aan het proefproject specifiek _n op de Bevelanden. In het ge meentehuis in Heinkenszand zal ze op de hoogte worden gesteld van de stand tan zaken in de welzijnsproef, de knel punten bij de uitvoering ervan en het emancipatiebeleid in de gemeentelijke welzij nsplannen. Nieuwe mosselkotter Yerseke 83 wordt in gebruik genomen YERSEKE - Scheepswerf en machine- labriek gebroeders Kooiman uit Zwijn- drecht draagt vrijdag 29 april de nieu we mosselkotter YE 83 'Schelpdier' over aan schipper J. Vette. Vanuit de Julianahaven begint om 15.00 uur een iroefvaart. Hierop aansluitend wordt n restaurant Nolet aan de Lepelstraat van 16.30 tot 18.00 uur een receptie Behouden. Forumavond van vakbondsscholen in Middelburg MIDDELBURG - Als afsluiting van de FNV-vakbondsschooIcursussen die dit jaar op Walcheren en Zuid-Beveland werden gegeven, wordt vanavond (woensdag) in de Streekschool Zee land te Middelburg een forumavond gehouden. Het forum bestaat uit Greetje Lubbi (Voedingsbond FNV), Jenny Zwanepol (Vrouwenbond FNV), Tiny Hofman (BLG De Schelde), Tjeu Strous (FNV district Zeeland) en Frans Moor (Twee de Kamerlid PvdA). Het forum wordt geleid door Henny Klein-Hesselink uit Terneuzen. Het forum behandelt de vraag welke oorzaken er zijn voor de huidige econo mische crisis en welke maatregelen er nodig zij n om ui t die crisis te komenDe bijeenkomst, die om 20.15 uur begint, wordt muzikaal opgeluisterd door zangkoor 'Links Kollektief (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG PvdA-senator J. W. Mijnsbergen verwijt minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat dat zij Zeeland „dubbel pakt" door de provincie om een eigen bijdrage in de tekorten van de veerdiensten te vra gen, terwijl de provincies al moeten inleveren aangezien de uitkeringen J.W. Mijnsbergen uit het provinciefonds wordt terugge schroefd. Mijnsbergen zei dat dinsdag bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer. In die Senaat toonde de minis ter zich overigens bereid om met Zeeland te gaan praten over de finan ciering van de Westerscheldeveren. Uitgangspunt voor haar blijft wel dat de exploitatietekorten moeten wor den teruggebracht. Mijnsbergen. afkomstig uit Amemui- den en dinsdag zijn 'maiden-speech' houdend, had met nadruk aangedron gen op een gesprek. Hij herinnerde aan de brief van mevrouw Smit aan Zee land, eind maart verzonden, een brief waarin zij stelde dat de rijksbijdrage in de exploitatietekorten van de veren 70 procent van het totale tekort in de komende jaren met meer zal bedragen dan 36 miljoen op jaarbasis. De minis ter zegde inderdaad toe dat overleg te zullen voeren. Sceptisch Eerder was Mijnsbergen overigens sceptisch geweest over de uitkomsten van dit soort gesprekken waaraan mevrouw Smit deelneemt, herinne rend aan de gang van zaken rond de Westerschelde-oeververbinding: „Het overleg werd inderdaad heropend maar zelfs verdergaande bezuini gingsvoorstellen vanuit Zeeland wa ren niet bespreekbaar. Het antwoord was en bleef neen". De PvdA-senator had ook al opge merkt dat de minister blijkbaar ook prioriteit geeft, aan een gewoonte om gemaakte afspraken terzijde te schui ven Terug naar de Westerscheldeveren. ..Men zou toch mogen verwachten", zei Mijnsbergen gisteren. ..dat nu er voor wat de minister betreft geen sprake meer is van een Westerschelde- oeververbinding, zij zich zonder meer houdt aan de afspraken omtrent de dekking van de tekorten in de exploita tie van de veren. Niets is minder waar". Farce De uitgangspunten van de minister een bijdrage gefixeerd op maximaal 36 miljoen per jaar noemde hij een farce aangezien dit tekort al wordt bereikt voor de derde dubbeldekker in de vaart komt. Die derde dubbeldek ker zal de tekorten alleen maar opvoe ren. Mijnsbergen hermnerde aan de sugges- tie3'wan de minister om tariefsverho gingen toe te passen, de exploitatiete korten te beperken of een provinciale bijdrage in die tekorten op tafel te leggen. Dat laatste wees hij af met het verwijt van 'dubbel pakken'. Over de tarieven sprekend zei hij dat die bijdra gen van de gebruikers al regelmatig zijn verhoogd en dat de voorgestelde verhoging voor een bepaalde groep gebruikers de Zeeuwsvlamingen met jaarabonnementen van 200 procent wat al te gek is. „Ik neem aan dat ook de Economische Controledienst hierte gen grote bezwaren zal hebben", aldus de senator. ZIERIKZEE - De voornamelijk in ver schillende delen van Zeeland opgeno men film 'De Stenen Vriendin' (Girl of stone) is dinsdagavond in de Zierikzee- Concertzaal vertoond voor de Zeeuwse medewerkers en hun aan- hang. Regisseur Jindra Markus vertel de bij deze gelegenheid dat zijn met subsidie van het ministerie van WVC de provincie Zeeland tot stand ge komen film, een produktie van Jos van der Linden, Amsterdam, onlangs enige succesvolle voorvertoningen beleefde in Berlijn. mei gaat 'De Stenen Vriendin' offi cieel in première in het Amsterdamse Kriterion, met name ten overstaan van de rijksvoorlichtingsdienst (RVD), die de distributie gaat verzorgen. Regis seur Markus bestempelde zijn film meer in het bijzonder als een 'festival- Sim', en zei zeer tevreden te zijn over Set eindresultaat. De Stenen Vriendin' brengt op Indrin gende wijze het verloop in beeld van een vriendschap tussen twee jongens, Wolf en Erik, respectievelijk gestalte gege ven door de acteurs Reinout Bussema- ker en Frank Schaafsma. De wat jonge- 'e Erik bewondert Wolf om zijn lef en manier om respect af te dwingen. En hun beider belangstelling voor een er gens op de slikken in de Oosterschelde gevonden Nehalennia-beeld bevestigt de vriendschap. Toch symboliseert juist het vrouwenbeeld de kwetsbaar heid daarvan, namelijk wanneer Wolf daadwerkelijke belangstelling voor Eriks zuster Anja (Dorothee Lucas) aan de dag legt. Eriks bewondering veran dert in jaloezie. Zijn wraakzucht daarna laat, volgens Markus, zelfs geen ruimte meer voor de eens bewonderde Wolf. „Want in feite pleegt Erik een moord als hij de surfplank van de op een zand plaat in slaap gevallen Wolf bewust een zet de Oosterschelde op geeft". De opnamen voor 'De Stenen Vriendin' zijn onder meer gemaakt in de omge ving van Brouwershaven, in Bruinisse, Zierikzee en Yerseke. bij het Beneden Sas en op de slikken bij het Brabantse De Heen, en op de Roggeplaat onder het Schouwse Flaauwers. Maar Wolf, Erik, Anaj en een groep jongeren bele ven hun avonturen in een willekeurig Zeeuws dorp. De surfsport speelt een belangrijke rol in dit verhaal vol jeugd- dramatiek, waarin Anja met kramp te kampen krijgt en in moeilijkheden raakt op het water. Wolf redt haar en Scène uit 'De Stenen Vriendin'. Links Wolf (reinout Bussemaker) en rechts Erik (Frank Schaafsma). wint daarmee haar vertrouwen ten kos- vader van Erik en Anja. Verder werken te van zijn vriendschap met Erik. mee de acteurs Paul Staartjes. Nelly De verfilming van 'De Stenen Vriendin' Joan Lieberg, Huib Rooymans en Mary kostte zo'n 180.000 gulden. In het ver- Michon, en een aantal Zeeuwse figuran- haal speelt André van den Heuvel de ten. De heer H. Boom, die tot winnaar werd uitgeroepen, draagt een van zijn gedichten voor. irnot 1 te oen ik jou voor 't eerst ontmoet- op een prille lentedag. werd ik op slag verliefd Toen ik jou daar liggen zag, onthullend bloot, onder blauwe lucht. zo blij zonovergoten met alles d'rop en d'raan, wat heb ik toen genoten Nee, dit is geen ontboezeming over een romantische ontmoeting op een stil plekje onder de voorjaarszon. Mevrouwf R. Suurbeek uit Oost-Sou burg schreef dit als begin van een loflied op de Zeeuwse grond. Zij was dinsdagmiddag één van de deelne mers aan het 'Festival Eigen Werk' in Middelburg. De werkgroep Senio renkrant van de Middelburgse Stichting Welzijn voor Ouderen stel de gisteren de deuren van het dien stencentrum Schuttershof in Mid delburg open, om ouderen de kans te geven iets uit eigen werk voor te dragen. Twintig hobbydichters en -schrijvers benutten die mogelijk heid. Zij bezorgden de ongeveer hon derd toehoorders een prima middag je. Met toegeknepen oogjes, een lichte blos op het gelaat, volgt het publiek de verrichtingen van de amateurpoè- ten en -prozaïsten. Om toch vooral geen woord te missen gaatde hand palm vaak naar achter de oorschelp. Gedichten en verhalen over de schoonheid van Zeeland veroorza ken dikwijls een milde glimlach op de gezichten van de talrijke 'senioren'. Bij een uit het leven gegrepen relaas knik de zaal instemmend mee. De meer persoonlijk getinte of tragische gebeurtenissen brengen niet zelden een traan teweeg. Met name de bij drage van de heer W. Brouwer uit Middelburg doet hier en daar de zak doeken tevoorschijn komen. 'Af scheid heet één van zijn gedichten, en het gaat zó: 'Ik zag tranen in jouw ogen, van tere en oprechte smart Je hebt me nooit bedrogen, en je rust nu in mijn hart. We waren beiden samen, maar jij ver trok voorgoed Het eind klonk als het amen, een bee- gebed dat deed me goed Nu sta ik alleen op aarde. Ik blijf je eeuwig trouw Mijn leven heeft zo geen waarde. Ik denk nog steeds aan jou. Een gedicht, dat in een bekend ge dichtenprogramma op de radio tot de betere zou behoren. Dat geldt ook voor presentator Gerard Baijens. Bij een directe confrontatie met zijn col lega-presentator van dat radiopro gramma. zou Baijens hem op alle fronten hebben overtroefd. Baijens, een amateur-toneelspeler die zijn sporen in Zeeland ruimschoots heeft verdiend, praat de ruim dertig ge dichten en verhaaltjes aan elkaar. Ook draagthij de pennevruchten voor van hen, die wel werk hadden ingestuurd, maar die niet bij het fes tival aanwezig konden zijn. Zo decla meert Baijens een gedicht van de Middelburger N. A But, die blijkens de reacties een zeer herkenbaar ge dicht 'had afgescheiden', zoals Baij ens het uitdrukt 'Heb je ook wel eens van die dagen, waarop je niets meer kunt verdragen. Wanneer je overal op zit te vitten, omdat je 't niet meer zo ziet zitten. Alles dan de schuld wilt geven, voor wat er fout ging in je leven...' Hoewel de gedichten en de verha len de hoofdmoot vormen van het Festival Eigen Werk, was er in het dienstencentrum ook een zaal in gericht met door ouderen vervaar digde kunstvoorwerpen. „Als voor zitter van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) in een groot deel van Zeeland, moet ik u zeggen dat dit voor mij heel erg herkenbaar is", zei de Middelburgse wethouder M. Vinke toen hij de tentoonstelling van keramiek, zelfgemaakte pop pen, tekeningen, schilderijen en boetseerwerk opende. Dit alles vormde het 'eindexamenwerk' van de cursussen voor ouderen die het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming op zijn programma heeft staan. „Jongeren mogen wel jaloers zijn op de prestaties van de ouderen", zei de heer Vinke nog. Deze laatsten namen het compliment dankbaar in ont vangst, bekeken de kunstvoorwer pen, dronken een glas en richtten hun aandacht vervolgens tot elkaar. De waarderende woorden voor de kunstzinnige prestaties maakten plaats voor het 'hoe is het nou met jou', waarna werd uitgekeken naar het begin van het gedichten- en ver- halengedeelte. Dat deel van het festival werd tussen de voordrachten door opgeluisterd door pianist Jo den Hollander Deze vooral bij ouderen geliefde pianist lokte met zijn liedjes op gezette tij den wat samenzang uit. De tijd. waarin de jury zich moest be raden op de uitslag, werd door Den Hollander en door Baijens -die enke le anecdotes uit zijn jeugd vertelde- gevuld, waarna de heer Joziasse van de organiserende werkgroep bekend maakte, dat de heer H. Boom uit Mid delburg tot winnaar werd uitgeroe pen. Mevrouw A C. H. van de Buuse- Buné kreeg de tweede prijs, met haar gedicht "Vrede'. De al genoemde me vrouw Suurbeek bemachtigde in de afdeling 'verhalen' de eerste prijs. Zij schilderde een portret van een oude man, die na lange tijd zijn jeugd vriendin ontmoet P. de Heus werd voor zijn vertelling over een voetbal elftal uit Vlissingen, dat in de jaren dertig per DC-2 naar Burgh-Haam- stede reisde om daar een uitwed strijd te spelen, de tweede prijs toege kend. Heel even leekhet Festival Eigen Werk gistermiddag op een -veel leu kere!- copie van het Eurovisie Song festival van een paar dagen geleden. Dat gebeurde toen de voorzitter van de jury de prijswinnaars naar voren haalde Maar wie denkt dat-zoals za terdag in München- de winnende b- jdrage tot slot nog eens ten gehore werd gebracht, vergist zich. Daarom hier nog eens één van de drie gedich ten, waarmee de heer Boom tot win naar werd gekozen. Vannacht kwam ik opeens mijn. moeder tegen. Ik sloeg de hoek om van de straat. Daar liep zij. Ik zag het aan haar lief gelaat. En ze legde mijn hand in de hare. Schuchter en verle gen. Zo schreden wij verder met ons beiden. Ik weet niet waarheen de weg ons leidde. Maar de horizon was licht, de hemel wonderschoon. Daar ging een moeder, met haar zoon Plotseling stond ze stil, en ik hoorde dat ze heel zacht zong: Een lied van vroeger, ik was nog zo jong. Van alle kanten snelden mensen toe, en gin gen bij ons staan. Zo hieven wij te- saam het loflied aan. Maar het werd langzaam donker om ons heen. De mensen vluchtten in versnelde pas. Totdat er niemand over was. Ik stond alleen. Vérweg ver dween de vrouw, die eens mijn moe der was. Vanmorgen toen het licht reeds door de vensters scheen, ontwaakteik en wist: Zij is al vele jaren heen. Wat er overbleef voor mij, haar zoon: Dat is een nooit verlorenschone droom... Koen van Dijen VLISSINGEN Het was dinsdag de eerste welverdiende rustdag voor het merendeel van de meao-kandidatcn. Voor een beperkt aantal leerlingen met informatica of toeristische aard rijkskunde in het pakket was het tegenovergestelde aan de orde. Beide groepen werden getrakteerd op een examen waar met gemengde gevoe lens op teruggekeken zal worden. Na het proefexamen van vorig jaar, werd dit jaar op een tiental meao- scholen in het land voor het eerst een officieel schriftelijk examen informati ca afgenomen. Het examen is verdeeld in twee delen. Dinsdag werd door mid del van twintig meerkeuzevragen de theoretische kennis van de kandidaten getoetst. Voorts moest men zich het hoofd breken op een programmeer opdracht. Volgende week volgt het volgens insi- examen^T ders ..aanzienlijk moeilijker" tweede gedeelte van het examen informatica. Dan komen de ..programma stroomschema's" en de „systeem- stroomschema's" aan de orde. Toerisme Dinsdag stond voor enkele scholen de eerste zitting van de toeristische aard rijkskunde op het programma. De kan didaten hadden een ongelooflijke hoe veelheid theorie moeten bestuderen. Op de eerste plaats moeten de kandi daten natuurlijk op de hoogte zijn van de landschappelijke factoren en de toeristische attracties in het eigen land. Daarnaast wordt een vergelijkbare ba siskennis verwacht van landen die voor Nederlanders over het algemeen als vakantiebestemming gelden. Ver spreid over de twee zittingen van het examen zijn dat Spanje. Portugal, Wes- t-Duitsland. Oostenrijk (eerste zitting) en Frankrijk. Engeland. België en Lu xemburg (tweede zitting).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27