PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gering economisch herstel is mogelijk Botsing straaljagers boven rand Hoogeveen Zweden protesteert tegen acties Sow jet-duikboten Israël wil sluiting Palestijnse kampen Gevangenbewaarders melden zich ziek JAAR VERSLA G NEDERLANDSCHE BANK ki j k maar hoe het werkt auta adria pta gnes Walesa weigert nieuw contract Winkels zaterdag dicht DRIE BOERDERIJEN IN BRAND DIJKWEL VLISSINGEN B.V. Af en toe zon Af en toe zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Matige wind draaiend van zuid oost naar zuidioest. 226e jaargang no. 98 Woensdag 27 april 1983 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De helft van het bewakerspersoneel van de Scheveningse gevangenis heeft zich dinsdag ziekgemeld uit protest tegen de overplaatsing van de gedetineerde die begin dit jaar uit deze inrichting een mislukte ontsnappings poging ondernam. Het personeel is aangevuld met gestichtswachten. De gedetineerde klom in februari over de buitenmuur van de gevangenis, maar kon meteen weer worden aangehouden. Hij werd toen overgebracht naar de gevangenis te Maastricht, één van de zwaar bewaakte inrichtingen in Nederland voor de moeilijke gevallen. Dinsdag is de betrokken gevangene echter weer teruggeplaatst naar Schevenin- gen De bewaarders waren tegen de komst van de uitbreker. Van de ruim 60 bewaarders hebben zich 31 man uit protnst hiertegen ziekgemeld. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De startpositie van Nederland om te profiteren van een economisch herstel is goed, al zal dat herstel in Nederland naar verwachting minder en trager zijn dan in andere landen. In de Verenigde Staten wordt voor dit jaar een groei verwacht van circa 4 procent, in West-Duitsland een groei van 2 tot 3 procent. Nederland blijft daarbij achter met een vermoedelijke groei van 0 tot 0,5 procent. marktsector, het versterken van de marktsector en het op peil houden van de werkgelegenheid in de (semi)- collectieve sector wordt geprobeerd de „Ik zeg dit met spijt in mijn stem", aldus dr. W. F. Duisenberg, president van De Nederlandsche Bank tijdens een toelichting op het jaarverslag van de centrale bank. Hij wijt de geringe groei in Nederland aan de meer dan in andere landen verslechterde vermo genspositie van het Nederlandse be drijfsleven. „Die zal eerst moeten ver beteren voordat er sprake kan zijn van nieuwe investeringen en dus groei, ook van werkgelegenheid". In het jaarverslag signaleert Duisen berg evenwel een aantal positieve uit gangspunten, waardoor Nederland in een verbeterde uitgangspositie het eco nomisch herstel kan tegemoet zien. De inflatie is de laagste in Europa, de rente die het bedrijfsleven in rekening gebracht wordt kan zich meten met de laagste in Europa, de bezettingsgraad van de industrie is gemiddeld'10 pro cent lager dan normaal, kortom er is ruimte voor expansie en veel voorwaar den om een hernieuwd groeiproces op gang te brengen lijken vervuld. „We staan in de startblokken", aldus Dui senberg. De grote vraag is echter, zo schrijft hij verder in het verslag, of Nederland daarvan zal profiteren, waarbij een grote zorg is dat de aandacht in Neder land meer lijkt uit te gaan naar het verdelen van armoede dan naar op nieuw verwerven van rijkdom. „Zonder economische groei geen nieuwe werk gelegenheid, geen groei zonder investe ringen en investeringen pas na herstel van de vermogenspositie van het be drijfsleven", zo vat Duisenberg de pro blemen samen. Het bestrijden van werkloosheid is mogelijk door nieuwe werkgelegenheid te scheppen of door bestaande werkge legenheid over grotere aantallen werk nemers te spreiden. Inleveren ten be hoeve van arbeidstijdverkorting laat de onderliggende trend van de werk loosheid onberoerd. Als niet tegelijker tijd door maatregelen gericht op de GDANSK (AFP) - Lech Walesa heeft dinsdag geweigerd zijn handtekening te zetten onder een nieuw arbeidscon tract dat de directie van de Leninwerf de ex-voorzitter van Solidariteit had voorgelegd. Hij vindt dat zijn vorige arbeidskaart, die bij in 1967 kreeg toen hij op de Leninwerf ging weken, nog steeds geldig is. DEN HAAG (ANP) - Op enkele uitzonderingen na zullen de win- I kels op koninginnedag, zaterdag, j: gesloten zijn. Ontheffingen van de verplichte winkelsluiting mogen j gemeenten alleen geven als 'speci- fiek plaatselijke omstandigheden' II hiertoe aanleiding geven. Dit heeft het ministerie van economi- II sche zaken dinsdag laten weten, j Omdat koninginnedag dit keer op I de koopintensieve zaterdag valt, is v i er bij de winkeliers nogal wat t protest gerezen tegen de verplich- lj te winkelsluiting. De Diensten- j| bond FNV heeft aangekondigd de ij politie te attenderen op winkeliers die de verplichte winkelsluiting i' H negeren. De markten zullen op H koninginnedag in het algemeen j i wel open zijn, omdat voor deze handel ruimere ontheffingsmoge- r lijkheden gelden. structurele afbrokkeling van de werk gelegenheid tegen te gaan. dan kan herverdeling van arbeid neerkomen op dweilen met de kraan open. JERUZALEM (RTR) - De Israëlische regering werkt aan een plan voor de ontruiming van Palestijnse vluchte lingenkampen op de westelijke oever van de Jordaan. Zij vindt ze broeines ten van onrust. Volgens dat plan zullen de Palestijnen in alternatieve behuizingen worden on dergebracht, zo is dinsdag in regerings- Kringen in Jeruzalem vernomen. Gegevens van de VN-organisatie UNW- R A vermelden dat ongeveer 275.000 Pa lestijnen op de Westoever de status van vluchteling hebben. Naar schatting 75.000 van hen wonen in negentien vluchtelingenkampen, die in het begin van de jaren vijftig zijn ontstaan. Het thans door Israel bezette gebied be hoorde toen nog tot Jordanië Volgens Duisenberg zal het financie ringstekort, het verschil tussen de uitgaven en de inkomsten van de overlYid, dit jaar toenemen tot meer dan 40 miljard, dat is 12 procent van het nationaal inkomen. Die toeneming, ondanks forse ombui gingsmaatregelen, vloeit voort uit te genvallende aardgasinkomsten, lagere belastingontvangsten en hogere werk loosheidslasten, maar ook doodgewone begrotingsoverschrijdingen. De af stand tussen het op termijn aanvaard- baai' tekort, bij het huidige nationale inkomen zo'n 25 tot 30 miljard, wordt onafgebroken groter. Er zijn signalen van ombuigingsmoe heid en de roep om stimulerende actie wordt sterker. Gezien het aandeel van de collectieve uitgaven in het nationale inkomen (in 1982 70 procent) is de overheidssector zozeer uit de krachten van onze volkshuishouding gegroeid en vormt zij nu al een dusdanige hinderpaal voor herstel, dat stimule ring van onze economie ten koste van een nog groter tekort met kracht moet worden afgewezen.Tijdens de perscon ferentie verklaarde Duisenberg nog eens nadrukkelijk dat hij zich publie kelijk en in besloten kring tegen een verdere vergroting van het tekort zal verzetten. ..De rek is eruit", zo zei hij. (Zie ook pagina 7). HOOGEVEEN - Archiefopname van een F-16 straaljager van de Nederlandse luchtmacht. Twee van deze toesteUen zijn gisteravond in de lucht boven Hoogeveen met elkaar in botsing gekomen. Beide piloten zijn om het leven gekomen. Brokstukken kwamen terecht op boerderijen, die in brand vlogen. Harry Mulisch adviseerde Duisenberg AMSTERDAM GPD- De president van de Nederlandsche Bank, dr. W. F. Duisenberg. heeft zijn jaarverslag eerst laten lezen door de schrijver Harry Mulisch alvorens het aan de openbaar heid prijs te geven. Dat blijkt uit een interview van Duisenberg met het Haarlems Dagblad. De president zegt daarin dat hij zijn verslag heeft laten lezen aan „een volstrekte leek op finan- cieel-economisch terrein". Dat blijkt Mulisch te zijn, die het verhaal beoor deelde op schrijfstijl en woordkeus. HOOGEVEEN (GPD) Boven het Drentse Hoogeveen zijn gisteravond om kwart over negen twee straalja gers van het type F-16 op elkaar gebotst. Beide piloten zijn om het leven gekomen. Als gevolg van de neervallende wrakstukken vlogen drie boerderijen in brand. Voor zover gisteravond bekend zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Brandende de len van de vliegtuigen kwamen op vee terecht. De beide straaljagers, afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, waren op een zogenoemde nachtelijke onder scheppingsoefening. De botsing vond plaats vlak bij het zweefvliegveld van Hoogeveen. gelegen tussen de dorpen Noordscheschut en Tiendeveen. Sinds 1979. toen de F-16's in Nederland in gebruik werden genomen, is dit het zesde ongeval met een dergelijk toe stel. De luchtmacht heeft hierbij in totaal nu zeven vliegtuigen verloren. De stoffelijke overschotten van de vliegers zijn gevonden. De omgekomen vliegers zijn de 32-jarige kapitein J B. Huisman uit Hardegarijp en de 23- jarige luitenant B. van Winkel uit Leeuwarden. Ooggetuige Arends uit Hoogeveen verklaarde dinsdagavond te hebben gezien dat de ene straaljager heeft getracht de andere F-16, waarvan de neus in brand stond, weg te drukken uit het gebied bóven de woonwijk van Hoogeveen. Ondanks de hoge snelheid waarmee de toestellen vlogen, lukte het de eerste om de brandende collega tot boven onbebouwd terrein te krij gen, aldus de ooggetuige. Na de bot sing schoten beide toestellen eerst door een aantal bomen en stortten daarna neer. De wrakstukken van bei de straaljagers lagen ongeveer een kilo meter van elkaar. Brandweer en politie rukten onmiddel lijk na de eerste melding van het ongeval met groot materieel uit. Het toestromende publiek uit de wijde om geving bezorgde de politie aanvanke lijk veel problemen. Al snel werd de gehele omgeving afgezet. Lawaai De Hoogevener J. Baltussen hoorde rond kwart over negen een enorm lawaai. „Wij horen hier bijna dage lijks straaljagers overvliegen, maar dit geluid was verschrikkelijk, onheil spellend. Heel anders dan wanneer die toestellen door de geluidsbarrière gaan. Het volgende moment begonnen alle golfplaten op mijn schuren te rammelen en toen volgde een klap". ..Op dat zelfde moment kwam mijn zoon lijkbleek binnenrennen. We wis ten dat er iets ergs gebeurd moest zijn. Vanaf ons erf op circa 500 meter van de plaats van het ongeval zagen we vlam men omhoogschieten en ontzettend veel rook". Op de plaats van het ongeval staan slechts een paar boerderijen en nog enkele eengezinswoningen. Een halve kilometer verderop ligt een dichter bevolkt woonwijkje. De plek ligt in het verlengde van de grasstrip van het vliegveldje van Hoogeveen. Vergiftiging Mensen die zich binnen een straal van honderd meter van de neergestorte vliegtuigen hebben bevonden, kregen gisteravond de raad vandaag direct naar de arts te gaan wegens mogelijke vergiftiging van hydrazine Dat is een brandstof die door de toestellen wordt gebruikt wanneer een storing optreedt in de normale brandstofvoorziening. Iedere F-16 heeft ongeveer zestien liter van deze zeer giftige stof bij zich. De hydrazinetank is wel gevonden, maar het is niet bekend of de tank is bescha digd. Het telefoonverkeer met Hoogeveen raakte gisteravond totaal ontregeld. PTT-telefonistes hadden hun handen vol met vragen van mensen die fami lieleden in Hoogeveen niet aan de lijn konden krijgen. De telefooncentrale raakte overbelast. Euthanasie Wegens actieve euthanasie is tegen een Purmerendse huisarts een symbolische voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De arts had een 95-jarige vrouw op haar ver zoek een dodelijke dosis gif inge spoten. (PAGINA 3) Ombudsman Tweede Kamer aangeboden. Daar uit blijkt dat de meeste klachten be trekking hadden op de belasting heffing en de politie. (PAGINA 5) Tarieven STOCKHOLM (AFP/DPA/RTR/UPI) teerd tegen de „schendingen op grote De Zweedse regering heeft dinsdag bij schaal" van de Zweedse territoriale de Sowjet-Unie „krachtig" geprotes- wateren door Sowjet-duikboten, die De tekening geeft een impressie van de afdrukken die een Russische duikboot op de zeebodem zou hebben gemaakt. vorig jaar oktober in de buurt van de geheime marinebasis Muskoe hebben gespioneerd. Ambassadeur Carl de Geer werd voor overleg naar Stock holm teruggeroepen. Premier Palme heeft verklaard dat De Geer op korte termijn naar Moskou teruggaat. Palme heeft een protest nota overhandigd aan de Sowjet- ambassadeur in Stockholm, Boris Pan- kin. De nota veroordeelt deze „onwetti ge acties" als „ernstige schending van het volkenrecht" en verzoekt de Sow jet-Unie dringend, ze in de toekomst achterwege te laten. Eerder op de dag is in Stockholm een regeringsdocu ment gepubliceerd over de (mislukte) jacht vorig najaar op diverse buiten landse duikboten, die de Zweedse terri toriale wateren waren binnengedron gen. De Zweedse regering heeft uit het onderzoek vastgesteld, dat de binnen gedrongen duikboten uit de Sowjet- Unie kwamen. Het rapport van de onderzoekscommissie bevat de aanbe veling dat de marine tot een bedrag van ruim 90 miljoen wordt versterkt om schending van de territoriale wate ren in de toekomst onmogelijk te ma ken. Optreden De Zweedse regeriugsleider maakte duidelijk dat harder zal worden opge treden tegen buitenlandse indringers. „De gevolgen van een eventuele in greep door de Zweedse militaire autori teiten moeten volledig onder ogen wor den gezien door de staat die voor het schenden van de Zweedse wateren verantwoordelijk is". Volgens het rap port ging het vorig jaar om drie grote en drie mmi-onderzeeërs. Op een pers conferentie werden video-opnamen en foto's van „afdrukken" op de zeebodem van verschillende types onderzeeboten getoond. Meegedeeld werd dat het bin nendringen van de baai bij de zeer geheime basis van Muskoe deel uit maakte van een grotere gecoördineer de operatie van onderzeeboten in het gebied van Stockholm. De voorzitter van de commissie van onderzoek, een voormalige minister van defensie, deelde op de persconfe rentie mee dat er aanwijzingen waren dat in de tweede helft van oktober een onderzeeboot de haven van Stockholm binnenvoer, vermoedelijk om drie Amerikaanse marineschepen te scha duwen die Zweden bezochten. „Ge ruchten in de Zweedse pers volgens welke een van de ontdekte onderzeebo ten van een NAVO-land was zijn volgens het uitgebrachte rapport onge grond. Veel gemeenten verhogen hun ta rieven met meer dan 4 procent, de norm die het ministerie van bin nenlandse zaken hanteert De ge meente Goes spant in Zeeland de kroon: 82 procent van de tarieven stijgen met meer dan de norm. (PAGINA 11) Psychiatrie Donderdag 26 mei wordt het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes officieel geopend. Sinds oktober '81 worden al patiën ten behandeld. Aan de hand van nieuwe inzichten en methoden in de psychiatrie mikt men op een snelle terugkeer van de patiënt in de maatschappij. (PAGINA 13) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën en economie: 7. Provincie: 11, 13,15 en 17. Sport: 19. (ADVERTENTIE) UW PEUGEOT TALBOT-DEALER Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen. Tel.: 01184-12008. U PEUGEOT TALBOT ALTIJD'N ALTERNATIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1