PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Aardenne negeert kamermotie over KMS PZC Daverende ruzie tussen de vakbeweging en het kabinet Van Zeil krijgt 'Wegwijzer voor consumentenklachten' Sowjet-Unie beproeft eigen type kruisraket li A MINDER CAPACITEIT MARINEBOUW Sinowatz kandidaat kanselier Oostenrijk vandaag Walesa gekeurd voor werk op Lenin-werf Rente blijft stijgen Af en toe zon nf en toe zon en enkele buien. Middag- temperatuur ongeveer 14 graden Ma tige zuidelijke ivind. omstreeks wind kracht 4. 226e jaargang no. 97 Dinsdag 26 april 1983 Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer I informatie over adverteren 01184-15144, heer v.d. Bulck. LONDEN AFP) Doordat een laboratoriumemployé in een Britse kliniek twee buisjes met donor-sperma verwisseld had. is een zwart kindje geboren in het gezin van een blank Brits echtpaar dat zich tot de kliniek had gewend voor een kunstmatige-donor-inserainatie (kdi). Dit uitzonderlijke geval is maandag onthuld door een Engelse dokter, professor Duncan Mitchell, die een nieuw boek over kdi heeft geschreven met de titel 'Het kunstmatige gezin'. In het bovenstaande geval was sprake van een kennelijke fout van de laboratoriumemployé. maar de Britse artsen hebben moeite met de regels die gelden voor sperma-donors: volgens de voorschriften moet de donor lijken op ten minste één van de ouders, maar ze zwijgen over de vraag tot welk ras de donor moet behoren, aldus dokter Mitchell. Hij wilde de naam of het adres van de kliniek waar de fout is gemaakt, niet noemen. In het Verenigd Koninkrijk worden jaarlijks ongeveer 2.000 baby's geboren via kunstmatige-donor-inseminatie. (Van onze Haagse redacteurj DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken weigert in te gaan op de nadrukkelijke wens van de Tweede Kamer om de marinebouw-poot van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen op peil te houden. Hij blijft uitgaan van een maximum-capaciteit van één miljoen manuren per jaar, terwijl de bijna voltallige Kamer een bezetting van 1,235 nyljoen uren eist, op basis van het overlevingsplan van De Schelde zelf. Van Aardenne negeert met zijn opstelling een zowat kamerbreed aanvaarde motie, afkomstig van de regeringspartijen, waarin die 1,235 miljoen uren als eis werden vastgelegd. De bewindsman is niet van plan om de Kamermotie uit te voeren, zo blijkt uit een brief die hij maandagavond bij de Tweede Kamer heeft laten bezorgen. Uit de brief wordt duidelijk dat Van brief van de minister reageert aange- steeds een 'slikken of stikken- zien hij de precieze inhoud niet kent, scenario' hanteert. „Het begint daar geeft toe dat de bewindsman nog wel op te lijken. Wij hadden gehoopt Aardenne de Schelde de duimschroe ven aandraait. Impliciet blijkt dat de minister de surseance van betaling waarin de KMS verkeert alléén wil beeindigen wanneer de Schelde met zjjn uitgangspunten akkoord gaat. Dan kan de beëindiging van die sur seance vlug een feit zijn, zo valt in de brief te lezen. De minister verwacht dat de KMS -onder druk van zijn departe ment- ook op korte termijn eieren voor haar geld zal kiezen, en die één miljoen uren zal accepteren. In feite betekent dat dat de Schelde globaal 200 man méér zal moeten ontslaan; volgens het overlevingsplan van de KMS-groep zelf verdwijnen er 520 arbeidsplaatsen. Dwangsituatie KMS-groepsdireeteur ir B.C.G. Pröp- per, die nog wat terughoudend op de WENEN (AFF, UPI) Fred Sinowatz. die plaatsvervangend premier en mi nister van onderwijs is in de aftreden de regering-Kreisky. is maandag aan gewezen tot kanselierskandidaat voor het» geval de socialisten deel gaan uitmaken van de volgende Oostenrijk se regering. De 54-jarige Sinowatz. die de bijnaam 'reserve-kanselier' heeft, is in het bui tenland nauwelijks bekend. Hij is op 5 februari 1929 geboren in Neufeld aan de Leitha. in de deelstaat Burgenland. ongeveer 40 km ten zuiden van Wenen. Zijn vader wes transportondernemer. Na aan de universiteit van Wenen geschiedenis en Duits te hebben gestu deerd, werd hij ambtenaar voor cultu rele zaken in Burgenland. In 1961 kwam hij voor de SPOE in het deel- parlement van Burgenland. waar hij drie jaar later voorzitter werd. Op een persconferentie heeft Karl Blecha. de ondervoorzitter van de SPOE. meege deeld dat de leiding van de socialisti sche partij voorkeur heeft voor een coalitie met de liberale partij. Kostschool Kroonprins Willem-Alexander zal komend schooljaar onderwijs vol gen in Zuid-Wales. Het Atlantic College, waar men de leerlingen in ternationaal begrip wil aankwe ken, is gevestigd in een midde leeuws kasteel. (PAGINA 3) dat we via de motie een steun in de rug zouden hebben en dat die motie de heren in Den Haag tot andere uit gangspunten zou brengen. Als de over heid bij die afbouw tot één miljoen uren blijft, dan komen we in een dwangsituatie terecht". Het grote verschil van mening betreft de exportkansen, die door Van Aarden ne c.s. laag en door de KMS en de Kamer zelf aanmerkelijk hoger worden ingeschat. Volgens Pröpper zijn de verschillende modellen in de afgelopen weken doorgerekend en is er overleg met de Koninklijke Marine geweest, aangezien Van Aardenne zijn één- miljoen-eis baseert op de uit die hoek te verwachten orders. Er is volgens Pröpper nu een objectieve vergelijking van cijfers mogelijk, maar ondanks de gesprekken in de afgelopen dagen ligt de één-miljoen-eis opnieuw -en zoals uit het voorgaande blijkt absoluut/ op tafel. De Kamer wil de KMS via de motie Jacobse-Van Iersel overigens niet on gelimiteerd op een hoog niveau hou den. De KMS moet volgens de Kamer (Slot zie pagina 12 kolom 1) GDANSK AFP/UPI) Lech Wale sa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, is maandagochtend op de Leninwerf in de havenstad Gdansk versche nen voor een medisch onderzoek. Dit moest hij ondergaan voordat hij zijn oude werk als elektriciên kan hervatten. Ondanks het feit dat hij begeleidt werd door een groot aantal journa listen trok Walesa's bezoek aan het medisch centrum van de werf nau welijks de aandacht van de overige werknemers. Na het onderzoek kon Walesa weer naar huis. Rond het middaguur kon hij terugkeren om de veiligheidsvoorschriften in ontvangst tenemen. Intussen meldde de officiële pers in Gdansk dat Walesa mogelijk wordt betrok ken in een gerechtelijk onderzoek naar de wijze waarop Solidariteit in 1981 een bedrag van ruim 10 miljoen gulden heeft besteed. Toen journalisten Walesa tijdens zijn be zoek aan de werf vroegen wat hij gaat doen op 1 mei, wanneer Soli dariteit demonstraties tegen het bewind wil houden, zei hij alleen: „Waai- de arbeiders zijn, ben ik ook". De dagboeken van Hitier Ontslagen Raas weg Een conflict met Raleigh-ploeglei- der Peter Post tijdens de jongste zesdaagse van Rotterdam ligt aan de basis van het besluit van de Zeeuwse wielrenner Jan Raas uit 's-Heerenhoek om aan het eind van het jaar met Post te breken. Raas zou naar de opnieuio op te richten Belgische formatie IJsboerke gaan. (PAGINA 15) Bij de verschillende vestigingen van Van Rietschoten en Houwens Elektrotechnische Maatschappij verdwijnen in totaal 120 arbeids plaatsen. De grootste klap valt in Vlissingen: 80 van de 200 werkne mers komen op straat te staan (PAGINA 9) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: 4. Financiën en economie: 6. Varia: 7. Provincie: 9, 11,12 en 13. Sport: 15. 'ANTWOORD OP UITDAGING VS' WASHINGTON/PAKIJS (AFPDPA In totaal zou het ministerie over het UPI) De Sowjet-Unie neemt proeven tijdvak 1984-1988 circa 167 miljard dol- met een kruisraket voor de lange lar voor ontwikkeling van wapensyste- afstand. Dit heeft een hooggeplaatste men willen uittrekken. Sowjet-militair verklaard in een ■raaggesprek met het persbureau 'N'o- DEN HAAG Uit handen van prof. W. Slagier 11.)voorzitter SER-commissie voor consumentenaangelegenheden, ontvangt staatssecretaris P. van Zeil het eerste exemplaar van het boek "Wegwijzer bij consumentenklachten DEN HAAG (ANP) Nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer zal minister Korthals Altes van justitie een beslissing nemen over de vraag of er een vereenvoudigde rechtsgang moet komen voor consumenten die klachten hebben over leveranciers. Staatssecretaris Van Zeil van economi sche zaken deed die mededeling maan dag bij de overhandiging van de 'Weg wijzer bij consumentenklachten' van de Sociaal Economische Raad (SER), een boekje waarin alle organisaties staan waar consumenten kunnen kla gen. De voorzitter van de commissie voor consumentenaangelegenheden van de SER. prof mr. W. J Slagter. deed een dringend beroep op Van Zeil om te bevorderen dat er een vereenvoudigde kantongerechtsprocedure voor de con sument komt Een rechterlijk appa raat, aldus Slagter. dat wel beschik baar is voor een vereenvoudigde rechtsgang voor de leverancier (een vereenvouagde incasso-procedure), maar niet voor eenzelfde procedure voor de consument, is toch eigenlijk in deze tijd niet meer aanvaardbaar Slagter ziet een vereenvoudigde kan tongerechtsprocedure als een sluitstuk op een stelsel van geschillencommis sies. AMSTERDAM (ANP) - De teke nen van een stijgende rente in ons land houden nog aan Maan dag maakten diverse banken een verhoging van de afgifteprijzen van beleggingsstukken voor het publiek bekend, waardoor de werkelijke rente die men maakt omhoog gaat. Het gaat om bank en spaarbneven. die*nu een ren dement dragen van rond de 8 pet. De NMB komt ook met een nieu we serie spaarbrieven. Deze bank gaat 7 pet-spaarbrieven per 1987 uitgeven tegen 97.7 pet. waarmee het effectieve rendement uit komt op 7.64 pet. 7.25 pet- spaarbrieven per 1989 tegen 97 pet (rendement 7,75 pet) en 7.75 pet-spaarbneven per 1990 legen 99.2 pet (rendement 7.88 pet). Ook voor deze stukken zal beurs notering in Amsterdam worden aangevraagd. wosti' dat maandag in Parijs is ver spreid. ..Bij elke uitdaging van Amerikaanse kant is de Sowjet-Unie gedwongen een antwoord te geven door het plaatsen van adequate wapensystemen: een ra ket die lijkt op de MX een eigen kruisraket-voor-lange-afstand waar mee in de Sowjet-Unie al proeven worden genomen: een antwoord op de Amerikaanse kruisraketaldus gene raal Nikolai Tsjerwov. een topfunctio naris van de Sowjet-strijdkrachten, De raket zou een bereik van 3.000 km hebben. Volgens generaal Tsjerwov blijkt uit deze voorbeelden ..dat geen van de partijen een al te grote voor sprong op de andere kan nemen'' Het Amerikaanse ministerie van defen sie wil in de komende vijf jaar zeven miljard dollar (bijna 20 miljard guldem uitgeven voor onderzoek en ontwikke ling van ruimtewapens. Dit staat in een vertrouwelijk document van het Pen tagon waarvan het Amerikaanse pers bureau UPI inzage kreeg. Het document zou al twee maanden voor de toespraak van president Ro nald Reagan \ai. u.ci onaei- zoek en ontwikkeling van nieuwe de fensieve wapens tegen kemraketten met behulp van laserstralen gereed zijn geweest. (Van onze redactie economiet DEN HAAG - Dinsdagnacht ontstond tussen kabinet en vakbeweging een da verende ruzie in de Stichting van de Arbeid. Inzet was de voorgenomen ex tra korting van 2 procent op alle uitke ringen en het minimumloon per 1 okto ber. ..Duidelijk is nu geworden dat de minima er dit jaar 6.75 procent op achteruit zullen gaan. l'itkeringstrek- kers worden dubbel gepakt omdat de inlevering van de prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting ook niet wordt uitbetaald aan de uitkerings trekkers". zei FNV voorzitter Wim Kok. Hij deelde mee. dal de FNV niet meer bereid was met dit kabinet te praten. Zover wilde CNV-voorzitter Harm van der Meulen nog niet gaan. Hi j kondigde wel aan binnen zijn organisatie de vraag al of niet verder j5!aten met het kabinet aan de orde te zullen stellen MHP-voorzitter Henk van der Schalie zei dat hij met het gesprek tussen Stich ting van de Arbeid en kabinet voor de zoveelste maal zijn tijd had zitten vér- doen. Fel gebeten was Wim Kok op het beleid van het kabinet dat er naar streelt de solidariteit tussen werkenden en niet- werkenden te doorbreken Harm van der Meulen voegde daar aan toe. dat het kabinet met de korlings- plannen uit te voeren op voorwaarde dat het bedrijfsleven dan wel volgt reeds afgesloten meerjarige cao's tracht open te breken. Fel werd door de vakbeweging het kabi netsbeleid gc.. oeleid om de sociale premies te gebruiken om de overheidsfinanciën weer gezond te krij gen. Het CNV bleek fel gekant te zijn tegen het korte termijnbeleid van het kabinet De vakbeweging stelt zich op hel standpunt dat met dit kabinetsbeleid de cao-onderhandelingen met als inzet inlevering van de prijscompensatie ge durende een aantal jaren om te zetten in arbeidstijdverkorting zwaar onder druk komen le slaan. Minister Jan de Koning van sociale zaken en werkgele genheid ontkende dit na afloop niet. De vakbeweging had gehoopt dat zowel kabinet als werkgevers met de vakbe weging een lijn zouden trekken om de VS vele problemen die optreden met de in voering van de arbeidstijdverkorting te lijf te gaan. Na afloop van het beraad in de Stichting van de Arheid bleek, dat de werkgevers meer op de lijn van het kabinet zaten dan dat van de vakbewe ging. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei het kabinet te hebben gevraagd om lasten verlichting van 2 miljard gulden in 1984. Voor een miljard zouden er belasting maatregelen genomen moeten worden en voor een miljard zouden de werkge verspremies naar de werknemers ver schoven moeten worden. De werkge vers vonden wel. dat er niet gekort moest worden op de AOW-uitkeringen omdat dit de werkgevers extra pen sioenlasten zou bezorgen. 'oor een historicus ls nau welijks iets opwindender dan een speurtocht in de ge- —j schiedenis om vervolgens uit het schijnbare niets de ont dekking van de eeuw te voorschijn te halen. Nu is de vinder van de zestig ge heime dagboeken van Adolf Hitier geen geschiedkundige, maar dat neemt niet weg. dat zijn sensationele vondst de we reld van de echte historici in rep en roer heeft gebracht. De allesoverheersende vraag is: Gaat het om authentieke, door Hitier zelf geschreven dagboeken of is sprake van meesterlijke vervalsingen? De heren historici zijn het niet met el kaar eens. Ja. echt. zegt een aantal, neen. vervalsingen is het commentaar van een tweede groep. De Britse Hitler- kenner en historicus Hugh Redwald Trever-Roper - als Brits militair onder zocht hij in 1945 de omstandigheden van Hitiers dood, welk onderzoek resul teerde in de publikatie van het boek 'De laatste dagen van Hitler' - was aanvan kelijk ten volle overtuigd, dat de boek werken echt waren, maar in tweede in stantie bekruipen ook hem de twijfels. Vooralsnog gaat de Britse historicus er echter van uit. dat hij met authentiek materiaal van Adolf Hitier heeft te ma ken. Wie heeft gelijk? Zoals het in zulke gevallen meestal gaat zullen de heren geleerden het niet snel met elkaar eens worden, tenzij zulke overtuigende be wijzen van de echtheid of de vervalsing op tafel komen, dat zelfs de grootste sceptici er niet meer omheen kunnen. Voorlopig lijkt grote voorzichtigheid geboden. Sinds de dood van de Führer duiken herhaaldelijk 'dagboeken' op, die tot nu toe alle vervalsingen zijn ge bleken. De thans onder geheimzinnige omstandigheden gevonden documen ten laten vele vragen open. Teveel naar ons oordeel. Een gezonde dosis scepsis is dan ook op zijn plaats. In de loop van vele jaren zijn tientallen boeken en honderden publikaties ge wijd aan het fenomeen Hitier Niemand heeft ooit gewezen op het bestaan van (geheime) dagboeken. Geen van Hitiers naaste medewerkers heeft hem ooit een dergelijke hobby toegeschreven. Het is nauwelijks denkbaar, dat de Führer zich na zijn dagelijkse beslommeringen kon terugtrekken om aan zijn geheime dagboeken te werken, terwijl de hem omringende medewerkers nooit Iets hebben gemerkt. Het verhaal van het neergestorte vliegtuig - zelfs Trever- Roper kan de ffink' d aarmee niet leggen - klinkt als bewijsvoering achteraf slui tend. maar het past meer in een span nende spionagefictie of een thriller van Frederic Forsyth. Het is allemaal wat al te toevallig. Het vliegtuig is. volgens een publikatie in het Engelse blad Sun day Times, ontploften uitgebrand. Alle inzittenden, op één na, werden onmid dellijk gedood. De documenten van Hitler en met name zijn zestig dagboe ken bleven onbeschadigd.Het Duitse blad Der Stem dat de vondst wereld kundig heeft gemaakt, wilde of kon gis teren tijdens een persconferentie in Hamburg niet nader ingaan op vragen, die wat meer zouden kunnen onthullen over de omstandigheden waaronder de dagboeken verborgen zijn gehouden. Blijft uiteraard de vraag of er ooit een vliegtuig met de geheime dagboeken uit Berlijn is vertrokken. De Engelse historicus Trever-Roper heeft ver klaard. dat hij het handschrift van Hit- Ier heeft herkend, maar hij heeft ook moeten toegeven, dat zijn onderzoek - één gehele middag slechts; meer tijd was hem niet gegund - niet compleet kon zijn. Kortom ook Trever-Roper is niet van twijfels vrij. Rond de geheime dagboeken is inmiddels een miljoenen dans ontstaan, die twijfels oproept aan de oprechtheid van de vinders en der halve aan de echtheid van de documen ten. Inhoudelijk stellen de dagboeken niet zoveel voor. Natuurlijk bevatten ze vele 'exclusieve gegevens', maar de op vattingen die Hitier huldigt geven nau welijks een andere kijk op de geschiede nis van het Duizendjarig Rijk. Opmer kelijk is. dat in een van de dagboeken het verhaal van Rudorf Hess wordt on dersteund. namelijk dat hij met instem ming van Hitier zijn befaamde vlucht naar Engeland heeft gemaakt. Hess werd gevangen genomen en niemand geloofde zijn verhaal Overigens: offi cieel Duitsland heeft altijd in alle toon aarden ontkend, dat Hess een speciale opdracht van de Führer uitvoerde. In tegendeel. Hitler heeft het zijn tweede man nooit vergeven, dat hij naar Enge land 'vluchtte' Ook het bewust laten ontsnappen van het Engelse expeditie- leger via Duinkerken in 1940 is een fa bel. Het Duitse leger en de luchtmacht faalden in hun opdracht de vijand te vernietigen, omdat de tegenstand te groot was en de aanvoerlijnen voor de Duitsers te lang waren. Als dat alles echt door Hitler is opgeschreven, dan had hij weinig oog voor de werkelijk heid van alle dag. Hij doet gewoon aan geschiedvervalsing Trouwens zijn dag boeken ademen de sfeer van een rede lijk braaf burgerman, die af en toe eens uitglijdt Het werkelijke beeld van Hit- Ier is in de dagboeken niet terug te vin den: dat van een meedogenloos mens. wiens oorlogsmachine landen en volke ren verpulverde en wiens naam een vloek is voor de wereld Laten we ze maar gauw vergeten, die dagboeken van Adolf Hitler Ze hebben ons niets te vertellen. Dlm Centrumpartij Een Eindhovense zaaleigenaar heeft maandag besloten een vergadering van de Centrumpartij, die gisteravond zou plaatsvinden, niet door te laten gaan. De zaal was volgens de eigenaar onder valse vlag gehuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1