Laakbare 9 Strubbelingen 'Dikke' Dale 'ORIENTA TIE- EN SCHAKELKLAS' MET KINDERZIEKTEN VAN START GENT VOOR TWEEDE KEER NAAR STEMBUS 5'Als er een besmettelijke ziekte heerste stak hij zijn paraplu op9 Eerste lesjaar van de 'Oriëntatie- en Schakelklas', een gezamenlijke onderneming van de Levensschool en de scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' in Temeuzen, is niet bepaald zonder strubbelingen verlopen. Van de veertien leerlingen, die vorig jaar september vol goede moed aan 'de Ons' begonnen, zijn er nog acht over. Meer of minder gemotiveerd hebben ze het jaar vrijwel afgemaakt. De anderen haakten af: uit teleurstelling over de lessen, uit onduidelijkheid over dc bedoelingen en verwachtingen, uit verveling, of ook: omdat ze wisten wat ze wilden. Terugblikkend op de start van het intensieve begeleiding die ze hier krij- makkelijk om op alle wensen van de gen. Ze kunnen zich niet zo gemakke lijk meer verschuilen". Directrice D. P. de Buck van de 'De Leeuwtjes': „Er staat een grote zorg achter, dat mogen we wel zeggen". éénjarige programma in Temeuzen zegt docent-begeleider Wim van Walra ven: ..In het begin liep het moeizaam De leerlingen waren schoolse verhou dingen gewend: een leraar die ze ver telt wat ze moeten doen. Hier gebeurd dat niet De gezagsverhoudingen zijn veel losser. Dat vraagt van de kinderen een andere opstelling. Het komt méér aan op eigen verantwoordelijkheid Daar worstelen ze geweldig mee" De 'Oriéntatie- en Schakelklas' is opge zet voor kinderen van zestien tot acht tien. die weten wat ze willen maar voor hun toekomstige opleiding nog een paar vakken moeten ophalen: de 'scha kelklas'. Ook leerlingen, die vaak zon der diploma van LTS of Mavo komen en (nog) niet weten wat ze willen, kunnen er terecht: de 'oriéntatie- groep'. In de praktijk zitten ze door elkaar, krijgen sterk individueel ge richte begeleiding, en hebben veel vrij heid. Het zijn niet de 'sterren' van het Nederlandse onderwijssysteem: ze zijn ergens uit de boot gevallen, of weten (nog) niet wat ze willen. Dat levert volgens Van Walraven heel typische problemen op. ..De kinderen leren hier voor zichzelf, niet voor de leraar. Dat is moeilijk voor ze. maar ze komen er wél verder mee. We moeten proberen met schoolse mid delen de kinderen toch dat verant woordelijkheidsgevoel bij te brengen. Dat geeft een spanningsveld". Van Walraven erkent dat er fouten zijn gemaakt. „Van dit eerste jaar hebben we erg veel geleerd. We zullen de leerlingen nog duidelijker moeten wij zen op hun eigen verantwoordelijk heid. Dat betekent dat we misschien strenger moeten worden, zodat de kin deren beter weten waar ze aan toe zijn". Van Walraven vult aan: „In het begin hebben we veel moeten improviseren, met geleende spullen. Het is niet ge- leerlingen in te spelen. En vaak zijn het vage behoeften. Dan hebben ze van een vriendje gehoord, dat dit wel leuk is, of dat En na een paar weken is het over Soms in een enkel geval is dat gebeurd moeten we na verloop van tijd zeggen, tsja, nou weten wij het óók niet meer Als een leerling tot viermaal toe iets begint en er even later weer mee stopt, moeten we gewoon toege ven dat het niet lukt" Maas: „Het is niet de bedoeling dat we alle leerlingen houden. Als een kind via de oriëntatie weet wat ze wil, hebben we ons doel bereikt. Het kan best zijn dat iemand na verloop van tijd zegt: ik ga proberen een baantje te zoeken" In de lessen mogen de kinderen zich bezighouden met vakken die ze nodig hebben voor een opleiding die ze willen volgen, of draaien enkele uren per week mee op die scholen, als voorbereiding voor de overschakeling. In andere ge vallen kunnen de kinderen zich richten op opleidingen die ze 'wel leuk' vinden, om te zien of het iets voor ze is Dat is sterk individueel gericht, en Van Wal raven geeft volmondig toe dat de bege leiding soms niet helemaal optimaal Grote zorg G. Maas, directeur van de „De leerlin gen zijn een beetje verrast door de De heren Walraven e Maas en mevrouw De Buck kan zijn „Dat heeft te maken met de beperkingen van het gebied, Zeeuw- sch-Vlaanderen" Niveaus Naast de individuele begeleiding be staat er ook een 'algemeen lespro gramma'. Ook dat heeft problemen gegeven. „Je moet niet vergeten dat we absoluut geen drempel hebben ingebouwd", zegt Gerard Maas van de Levensschool. „De leerlingen hebben verschillende niveaus. Als je dan toch een algemeen programma afwerkt, loop je het risico dat de ëen zich zit te vervelen terwijl de ander er hard voor moet blokken". „Dat is bij een aantal leerlingen wel gebeurd", zegt Van Walraven. „Sommi gen moesten zich eerst door een rijste brijberg heenwerken van dingen die ze al lang beheersten. Dat heeft het en thousiasme doen afnemen. Het vol gend jaar wil ik eerst een serie kleine toetsen doen om te zien wat ze al kunnen. Al is het wel zo", vult hij aan. „dat ze niet graag willen toegeven dat ze bijvoorbeeld het alfabet nog niet goed kunnen opschrijven. Zoiets komt óók voor" Het algemeen programma gaat verder dan het alfabet de leerlingen oefenen allerlei praktische vaardigheden die in de maatschappij van pas komen: ge sprekken voeren, zakelijk telefoneren, een sollicitatiebrief schrijven, enzo voorts. Ook de stageperiode bereidt de leerlingen voor op werkomstandighe den: het stimuleren van eigen initiatie ven en zelfstandig werk De 'oriéntatie'-groep is volgens Van Walraven het moeilijkste, omdat de leerlingen niet goed weten wat ze wil len. Vaak weten ze het na één jaar nog niet. Het 'Oriëntatie- en Schakelprogram ma' is onderdeel van het proefproject Kort Middelbaar Onderwijs en daarom nog geen gevestigde, gladjes draaiende onderneming. De Temeuzense 'O'-klas ging in de eerste maanden nog erg gebukt onder die 'kinderziekten', maar volgens Van Walraven is de sfeer nu veel verbeterd. Doorgaan is een nood zaak. Directrice De Buck: „We proberen de leerlingen bewust te maken van het feit dat dit écht hun laatste kans is". Kris Naudts. VRIJDAG 22 APRIL 1983 leidsopties worden begrijpelijkerwij ze sinds oktober niet meer genomen. Daarbij komt dat voor 1983 nog steeds geen begroting werd opgesteld, laat staan dat deze zou zijn goedgekeurd. Diverse gemeentelijke diensten weten nauwelijks nog waar ze aan toe zijn. „Geen begroting, geen geld", zo luidt de korte en eenvoudige v as telling waartoe men overal komt. Bij de poli tie vraagt men zich af hoe de vijftig jonge agenten aan een uniform zullen geraken als deze op 1 juli het korps komen versterken. Bij de stedelijke brandweer stelt zich hetzelfde pro bleem Leerkrachten van het Gentse onderwijs kwamen onlangs op straat uit protest tegen het maandenlange uitblijven van bezoldigingen voor gele verde extra-prestaties zoals naschoolse activiteiten en toezichtbeurten. Voor feestvieren zal dit jaar zo goed als geen overheidsgeld ter beschikking worden gesteld. Geruchten als zouden de sti laan legendarisch Gentse Feesten worden geannuleerd missen elke grond, maar dat het gemeentebestuur er bijzónder weinig geld zal tegenaan gooien is nu al een feit „Een buiten kans voor de prive-sector om te bewij zen dat er zonder subsidies ook een feest kan worden gebouwd", zeggen sommigen Zopas raakte bekend dat de Artevel- destoet die begin mei voor vijfde keer door de straten van Gent zou trekken, werd afgeschaft De wethouder van landbouw stelde zich onlangs voor een bedrag van 200.000 Bft (ruim 11000 gulden) persoonlijk garant opdat de jaarlijkse en vanouds bekende vee- prijskamp van de Vette Os gehouden kon worden Dat zijn dan nog allemaal zaken waarmee de stad niet staat of valt. Erger is dat belangrijke opties voor de toekomst niet genomen kun nen worden. De installatie van de nieuwe gemeenteraad kan ten vroegste eind mei gebeuren. Voor een begroting wordt het wellicht wachten tot septem ber. Tenminste als er tegen de uitslag van 24 april opnieuw geen klachten worden neergelegd en de Raad van State er nog eens maanden overdoet om een arrest te vellen „Dat zou zowat hel ergste zijn wat ons kan overkomen", zuchtte een gerouti neerd ambtenaar vorige week. Intus sen doorkruisen schreeuwerige recla mewagens de stad om de kiezers tot een nieuwe daad van burgerzin aan te zetten. Hoewel de kiespropaganda vrij sober wordt gevoerd. Twee keer een campagne voeren in een tijdspanne van zes maanden: wie kan dat beta len? GENT In 't voorbijgaan of bij geplande of toevallige ontmoetingen hoef je Gentse politici dezer dagen de alledaagse beleefdheidsvraag 'hoe gaal het?' niet te stellen. Dat staat gelijk met het stellen van een domme vraag. Ze kijken je wat verveeld aan, er volgt een diepe zucbt. zorg en kommer ligt hun in de ogen. zeldzaam zijn degenen die spontaan antwoorden: „Oh, dat gaat". Zoals gewone i dat plegen te doen. Want op dit moment gaat het Gentse politici gewoon niet. Zij scharrelen nog wat populariteit bij mekaar en wachten voor de rest op de uitslag van zondagavond (24 april). Dan komen de resultaten van de twee- groep manifesteerde zich tevens als de raadsverkiezingen in zes maanden een 'groene lijst', maar slaagde er niet in een verkozene naar het stadhuis te sturen. Dat succes viel wel te beurt aan de lijst Groen die jnet 6700 stemmen ervoor zorgde dat voor het eerst Gent een 'groene jongen' in de raadszaal kreeg. De Raad van State concludeer de dat Groen verwarrende propaganda had gevoerd waardoor de zetel die normaal aan de 'groenen' van Stad van de Mens zou zijn toegekomen thans naar Groen ging op het bord. Een heel bijzondere zon dag wordt het op 24 april. Voor het eerst sinds het ontstaan van het Ko ninkrijk België in 1830 worden de inwo ners van een grote stad opnieuw naar 'e stembus geroepen, een gevolg van het arrest van de Raad van State die de verkiezingsuitslag van 10 oktober 1982 nietig verklaarde. Een en ander heeft niet alleen een herverkiezing tot gevolg maar ook een gezagsvacuüm waarin de stad sinds meer dan een half jaar leeft. Dat schept nogal wat problemen. Zoals de vraag: waar vinden we het geld om een nieuwe lichting agenten van politie een uniform te verschaffen? Dinsdag 8 maart is een datum die niet snel uit het geheugen van de huidige generatie lokale politici van Gent ver dwijnen zaL Die dag velde de Raad van State een arrest dat in het ene kamp op luid gejuich en enthousiasme werd onthaald en in het andere op verbitte ring, ontgoocheling en reacties die je van volwassen politici niet verwachten zou. Het hoogste gerechtsorgaan in het land vernietigde in een twintig vellen lang gemotiveerd vonnis de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober vorig jaar. Eerder verrassend vooral omdat enkele dagen voordien de verkiezingsuitslag van Brussel werd goedgekeurd, een uitslag die maanden lang op de helling stond omdat één der kandidaten het kiespubliek voor zich trachtte te winnen door het gratis verschaffen van bloedworst en appel moes. Dan komt het hier ook wel voor mekaar, dachten sommigen in Gent. Een verkeerde instelling, zo bleek. De Raad van State achtte het een 'laakba re daad' dat de liberale kandidaat André Vanhove in volle kiesstrijd een tombola organiseerde waarmee een heuse reis naar Tenerife kon worden gewonnen. Het waren de oppositiepar tijen Volksunie (VU) en Socialistische Partij (SP) en de linkse lijst Stad voor de Mens die klach een klacht neerleg den tegen Vanhove. De Raad van State vond dergelijke wedstrijden hoogst laakbaar die de vrije keuze van de kiezer op een ongeoorloofde wijze kun nen beïnvloeden. De Raad had nog een tweede klacht te behandelen die werd geuit door Stad voor de Mens. Deze Nationale politiek De recente ontwikkelingen in Gent kunnen niet los worden gezien van de invloed die in de lokale politiek wordt uitgeoefend door nationale politici als eerste minister Wilfried de Clercq, beiden Gentenaars. Zij zijn zondag alvast twee van de opvallendste kie zers maar geen kandidaat. Na de ver kiezingen van 10 oktober sloten de christen-democraten van de Christe lijke Volkspartij (CVP) en de liberalen van de Partij voor Vrijheid en Voor uitgang (PW) in Gent een bestuurs- coalitie en duwden hiermee voor het eerst in achttien jaar de socialisten uit het stadhuis. Waarnemers menen dat de nieuwe coa litie voor Gent reeds achter de scher men tot stand kwam na de parlements verkiezingen van 1981 toen christen democraten en liberalen besloten sa men een regering te vormen. Martens en De Clercq zouden er hebben op aangedrongen dat een belangrijke stad als Gent door een gelijkaardige meer derheid zou worden bestuurd De so cialisten maakten zich in Gent onmid dellijk klaar voor een harde oppositie. De klacht van deze politieke formatie bij de Raad van State tegen de verkie zingsuitslag kan daarvan moeilijk los worden gezien. De CVP heeft aange kondigd met vrije handen naar de verkiezingen van zondag te gaan maar algemeen wordt aangenomen dat deze partij er in eerste instantie naar zal streven een rooms-blauwe (CVP-PW) bestuursploeg op de been te brengen, zoals het akkoord van oktober voor ziet. Kandidaat-burgemeester is de christe n-democraat Jacques Monsaert. Hij komt vermoedelijk in de plaats van burgemeester Placide de Paepe. die afgelopen maanden in alle stilte van het toneel is verdwenen De Paepe werd begin dit jaar in het ziekenhuis opgenomen, is thans aan de beterhand maar vertoont zich niet meer op het stadhuis. De Paepe was zes jaar burge meester en ijverde tijdens zijn ambts periode vooral voor de verdere ontwik keling van de haven van Gent. Bekend zijn de inspanningen die De Paepe leverde om de bouw van een grotere zeesluis in Temeuzen bespreekbaar te krijgen op regeringsniveau Politie De verwikkelingen rond de verkie zingsuitslag hebben de sjtuatie er in Gent niet eenvoudiger op gemaakt. De stad is in een levensgroot bestuursva- cuüm terechtgekomen en nooit voor heen werden zoveel dossiers onbehan deld terzijde geschoven. Politieke be- PZC/streek Eens in de paar jaar wordt er op één of andere manier wel aandacht besteed aan Johan Hendrik van Dale. Voor iemand die zijn naam voor altijd verbonden weet aan het bekendste Nederlandse woordenboek, is dat niet vreemd. Zelfs vormt Van Dale nog wel eens de inzet van een fikse ruzie. Durf bi j een spelletje scrabble maar eens te beweren dat een woord, dat niet in de 'Dikke' Van Dale voorkomt, toch echt bestaat. vorige eeuw een huis voorbij moest Vorige week nog stond Van Dale in zijn geboortestad Sluis midden in de belangstelling. Brugemeester Asselbergs kreeg toen het eerste exemplaar aangeboden van het boek 'Johan Hendrik van Dale en zijn opvolgers' Het in zwart linnen gebonden boekje wordt uitgege ven ter gelegenheid van een op stapel staande nieuwe reeks 'Van Dale woordenboeken voor heden daags taalgebruik' P G. J van Sterkenburg brengt in zijn boek weer eens uitgebreid hul de aan de geleerde Sluisse hoofd onderwijzer. Een in de eerste druk van het woordenboek opgenomen levensbericht van de hand van J. Manhave, de naaste medewerker van Van Dale, is in het nieuwe boek geheel terug te vinden. De bekende wapenfeiten van de in Sluis zeer gewaardeerde woorden- boeksamensteller worden nog eens voorgeschoteld. Zijn brede interes se, zijn loopbaan als onderwijzer in Sluis en zijn werk aan het woor denboek worden belicht Helaas wordt er niets nieuws aan het al lang bekende over Van Dale toege voegd. Een nog altijd niet beant woorde vraag is bijvoorbeeld wel ke positie Van Dale in de Sluisse gemeenschap innam. Een onder wijzer in de eerste helft van de negentiende eeuw had het over het algemeen niet breed. Er zijn legio voorbeelden van onderwijskrach ten die gedwongen waren allerlei bijbaantjes naast hun eigenlijke werk op te nemen, om enigszins in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Misschien dat de functie van stadsarchivaris, die Van Dale in 1855 op zich nam. voor hem het nuttige (financiële) met het aange name verenigde. Een aardige aan vulling op het al meer dan honderd jaar oude levensbericht wordt ge geven door de onlangs overleden Sluisse hoofdonderwijzer G. van Oorschot, die een echte Van Dale kenner was. In het boek is een wat tragische anekdote van Van Oorschot opge nomen „Als hij in 't oude Sluis der gaan waar een besmettelijke ziek te heerste, stak hij zijn paraplu op. Op 19 mei 1872 bezweek hij.... aan de pokken, 44 jaar oud. Toen zijn moeder in mei 1828 zijn geboorte tegemoet zag, woonden zijn ouders m Eekloo. Maar zij vluchtten naar Sluis, omdat in Eekloode pok ken heersten" (pag. 39). Het naargeestig levenseinde van Van Dale is genoegzaam bekend: op zijn begrafenis waren vanwege het besmettingsgevaar slechts en kele getrouwen aanwezig en de goederen die met de pokkenlyder in aanraking waren geweest, wer den op last van het gemeentebe stuur onteigend en verbrand. Van Sterkenburg besteedt in zijn boek verder veel aandacht aan de ontwikkeling van het Van Dale woordenboek. Beslist aardig is het vierde hoofdstuk, waar wordt stil gestaan bij de kritiek die sinds de tiende druk van het woordenboek in 1970 aan het adres van de samenstellers werd geuit. Vooral wanneer iemand als W. F. Her mans zich in het strijdgewoel be geeft, wordt het geheel wat verle vendigd. Het is jammer dat Van Sterken burg zichzelf zo weing aan het woord laat. De lezer valt van het ene citaat in het andere, waardoor de eigenlijke schrijver van het boek onvoldoende uit de verf komt. Van Sterkenburg presen teert zich met dit boek eigenlijk meer als samensteller dan als schrijver. Wat overigens niet weg neemt dat iemand die werkelijk geïnteresseerd is in deze zeer ver zorgde uitgave veel van zijn gading zal vinden. Jan van Damme. Dr P G J van 8terkenburg, Johan Hendrik van Dale en zijn opvolgers, Van Dale Lexicografie, Utrecht/Antwerpen FILMS 'Aas der azen', nieuwe avonturen van Jean-Paul Belmondo TemeuzenHulst). 'Firefox': Amerikaanse speurneus jaagt Russische straaljager na (Temeuzen), 'ET' (Temeuzen. Hulst en Oostburgi en 'Trail of the Pink Panther' (Hulst i: enkele hoogtepunten uit het Zeeuws-Vlaamse filmprogramma van deze week. 'ET'. Steven Spielberg's ontroerende film over een ruimtewezentje dat tussen de mensen verzeild raaki. wordt geprolongeerd door 'Luxor' in Temeuzen en 'De Koning van Engeland' in Hulst en draait voor het eerst in 'Ledel' Oostburg. 'Luxor' zaterdag 14 00 uur. zondag 13 45 en 18 45 uur. 'De Koning van Engeland' vandaag vrijdag19 15 uur; zaterdag 13 45 en 15 00 uur; zondag 13 45. 16.15 en 18 45 uur. maandag 20.00 uur. 'Ledeltheater' vandaag vrijdag 20 00 uur; zaterdag 19.15 uur. zondag 14 00 en 20 00 uur; maandag en dinsdag 20 00 uur 'Aas der azenBelmondo zet de Duitse nazi's een hak en kijkt daarbij niet op wat stuntwerki draait vandaag vrijdagom 21.45 uur. in Luxor" Temeuzen en verder, zaterdag 21.45 uur. zondag 16 00 en 21.15 uur. maandag 20 00 uur. In 'De Koning van Engeland' vandaag vnjdag) 19.15 en 21.30 uur; zaterdag 18.45 en 21.15 uur. zondag 13 45. 16 15 en 21.15 uur. maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Firefox' is vanavond vrijdag i om 19.30 uur te zien in 'Luxor'en voorts: zaterdag 19.30 en 21.45 uur. zondag 16.00 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. De Temeuzense bioscoop presenteert ook 'Cheech and Chong next movie': avonturen van twee drugsmokkelaars Vandaag (vrijdagi 19.30 uurzaterdag 14 00 en 19.30 uur, zondag 13.45 en 18.45 uur; dinsdag 20.00 uur. Renée Soutendijk en Jeroen Krabbé excelleren er in 'De Vierde Man', een film van het duo Soeteman en Houwer naar de gelijknamige novelle van Gerard Reve al wordt de tekst, nu ook weer niet dl te letterlijk genomen. Vandaag vrijdag 21.45 uur; woensdag 20 00 uur 'Ledeltheater' Oostburg biedt Twee dartele nichten in Tirol' Zaterdag 21.30 uur. zondag 16.30 uur 'De Vierde Man'. 'Tootsie' en 'Gandhi' worden in West Zeeuwsch-Vlaanderen verwacht. Niet allemaal tegelijk natuurlijk, maar desondanks.... 'De Koning van Engeland' doet de liefhebber van Woody Allen deze week ongetwijfeld een groot plezier met zijn 'Midsummemlght Sex Comedy' vol melancholie cn romantie Vandaag (vrijdag) 21.30 uur. zaterdag 21.15 uur, zondag 18.45 en 21.15 uurdinsdag 20.00 uur Trail of the Pink Panther' draait in Hulst vandaag vnjdag 19.15 uur. zaterdag 18 45 en 21.15 uur; zondag 1615 en 21.15 uur. maandag 20 00 uur Society Affairs' eveneens in 'De Koning van Engeland vandaag vrijdagi 21.30 uur. zaterdag 18 45 en 23.15 uur; zondag 14.30 en 18.45 uur. maandag 14 30 uur. dinsdag20 00 uur. 'Intieme momenten van madame Claude vandaag i vrijdagi 19.15 en 21.30 uur. zaterdag 21.15 uur zondag 16.15.18 45 en 21.15 uurmaandag en dinsdag 20.00 uur. Dit weekeinde in Hulst een'kinderfilm uit de Disneystal: '101 Dalmatiérs'; Zaterdag 15 00 uur. zondag 13.45 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31