Zuid-Holland werkt niet neer mee aan splitsing Minister heeft nauwelijks oog voor kritiek schippers Overleg met Portugal over order voor fregat Luchthartig EERSTE EXAMENS MEAO NIET ERG INGEWIKKELD r mz WAREN TEGEN PLANNEN MINISTER RIETKERK Strijd tegen atoomschuilkelder krijgt geen hoge prioriteit PLEIDOOI VOOR ZESBAKKENDUWVAART TOEZEGGING BIJ BEZOEK AAN MIDDELBURG Van Aardenne pleit voor samenwerking ketelbouw 1978 tVan onze Haagse redacteur i einu pEN HAAG Een overgrote meerderheid uit provinciale staten van Zuid-Holland is niet van plan nog langer mee te werken aan de splitsing van de provincie. De staten hebben dat donderdag op voorstel van GS, die al eerder hun grote bezwaren tegen de plannen van minister Rietkerk van binnenlandsezaken hadden geuit, besloten, Slechts de PSP-PPR-CPN-fractie. Daarbij zouden de provincies aanzien lijk meer taken krijgen dan zij nu hebben en. zo is de stelling, slagvaar diger op allerlei problemen in hun gebied kunnen reageren. wilt, obel Ruit vernield in Vlissingen VLISSINGEN In de nacht van soensdag op donderdfag is door onbe kenden een etalageruit vernield op de Nieuwendijk in Vlissingen. De verniel de ruit heeft een afmeting van 3.50 bij 175 meter. De eigenaar van de zaak heeft aangifte gedaan van de vernie ling. DERTIG MAN BIJ IKV-DISCUSSIE IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Het interkerkelijk Vredesberaad (IKV) regiokern Walche ren hield donderdagavond naast de tapel van Sint Maarten te Hoogelande ten discussie over bewapening en werkgelegenheid. De bijeenkomst trok dertig belangstellenden. Het onderwerp werd ingeleid door Jan Scheffers. industriepastor van de DISK en door David de Leeuw, voorzit- in de ondernemingsraad van de in Vlissingen en lid van de OSA- ü-begeleidingscommissie. twee PvdA-ers, één GPV-er en één WD-lid stemden tegen. Het grootste bezwaar van Zuid-Holland is het gege ten dat Rietkerk niet langer provlncie- s-nieuwe-stijl wil scheppen, die een deel van de taken van de rijksoverheid mogen overnemen. gaat in dit geval, om de vorming tan een nieuwe provincie die moet voortkomen uit het Openbaar Li chaam Rijnmond. Rijnmond zou in dat teval de nieuwe provincie Zuid- Holland worden, het resterende deel. met Den Haag als middelpunt, zou Midden-Holland gaan heten. Samen hangend met deze splitsing zou Goe- ree-Overflakkee naar de provincie Zee land verhuizen. De belangrijkste voorwaarde die Zuid-Holland aan haar medewerking ian deze operatie had gesteld was de voorwaarde dat er twee provincies- oieuwe-stijl uit de bus zouden rollen. Die éérst ook door vonge kabinetten behandelde weg is nu door Rietkerk verlaten. De bewindsman zoekt het veel meer in intergemeentelijke samen werking. terwijl Zuid-Holland hier de MIDDELBURG Onder het toeziend oog van honderden belangstellenden vertrok donderdagmiddag een heteluchtballon van de Nederlandse Hartstichting vanaf het trapveldje aan de Rozenburglaan te Middelburg richting Vlissingen. De ballon zal tijdens de Nationale Hartweek een groot aantal plaatsen in Nederland aandoen. MIDDELBURG Binnen de strijd tegen kernbewapening hteft het actievoeren tegen schuilkelders geen hoge priori teit. Wanneer een gemeente als Middelburg een parkeer kelder kan bouwen, doordat ze deze ook als schuilkelder inricht en daarvoor subsidie krijgt, zijn daar weinig bezwaren tegen aan te voeren. In deze bewoordingen sprak de polemoloog Ben Oostenbrink (Vrije Universiteit in Amsterdam) zich donderdagavond in Middelburg uit. Dat gebeurde tijdens een informatiebijeenkomst die door de Stichting Samenwerkingsverband Stop Atoomschuilkel der Middelburg (SAM) was belegd. Oostenbrink was het niet eens met de stelling van de SAM, dat door de bouw van schuilkelders het gevaar voor een kernoorlog wordt vergroot. Hij bestreed ook de opvatting dal door dergelijke bouwsels de bevolking meer aan het idee van een mogelijkheid van een beperkte kernoorlog zou gaan wennen. „Hiervoor is geen enkele wetenschappelijk gefundeerde uitspraak te doen. het zijn speculaties oftewel het is pure koffiedikkijkerij". aldus de polemoloog. Hij vond het veel belangrijker om via allerlei wegen de terugdringing van kernwapens te bevorderen. Oostenbrink kwam daarbij tot de conclusie, dat een land als de Verenigde Staten in staat is om met twintig procent van haar huidige kemwapenpotentieel dè Sovjet-Unie te verme ngen. Hetzelfde geldt andersom voor de Sovjet-Unie. Ook West-Europa heeft geen tekort. Uitbreiding van het arse naal met de stationering van kruisraketten achtte Oosten brink dan ook een overbodige zaak. Burgemeester C. de Ronde van de gemeente Brielle bepleit te voor de vredesbewegingen een tactische koers. Antwoordend op het betoog van Oostenbrink, dat schuil kelders eigenlijk geen dingen zijn waar je je in de eerste plaats druk om moet maken, zei SAM-voorzitter Kees Heestermans, dat zijn organisatie de morele overtuiging heeft, dat een schuilkelder een foute zaak is. Hij hield staande dat deze voorzieningen verbonden zijn met het militair denken in groter verband. „Onze overtuiging botst dus met de koele wetenschappenlijke benadering van Oostenbrink", aldus de SAM-voorzitter. grootst mogelijke bezwaren tegen heeft. Zuid-Holland vindt dat de be staande bestuurlijke problemen, die mede verband houden met het feit dat Rijnmond naast het rijk, de provincie en de gemeenten een extra bestuurs laag vormt, in de huidige omstandighe den het best kunnen worden opgelost door Rijnmond maar op te heffen Zuid-Holland wil dat er een ministerie le commissie komt die de opheffing van Rijnmond moet voorbereiden. In de tussentijd staken provinciale staten de medewerking aan de realisatie van de splitsings-plannen. Het lijkt er overigens op dat de oppo sitie van de provincie niet veel in vloed zal hebben op de vorming van de twee nieuwe provincies; de split sing van Zuid-Holland is vrij onom streden in politiek-Den Haag. Nieuw bouwplan voor woningen Spuistraat in Vlissingen VLISSINGEN - De stichting Stadsher stel Vlissingen heeft zelf een plan opgesteld voor de bebouwing van de westzijde van de Spuistraat, na voor heen het alternatieve bouwplan van de bewoners van de Molenstraat en verschillende organisaties uit de bin nenstad te hebben gesteund. De stichting heeft nu een eigen plan verstuurd aan de gemeenteraad, waar in de bouw van woningwetwoningen wordt afgewezen. Het plan voorziet niet alleen in bebouwing van de west zijde, maar ook van de oostzijde van de Spuistraat. Bovendien zou het verloop van de oude Achterhaven in het weg dek moeten worden aangegeven met opvallend bestratingsmateriaal. De stichting zegt zich beslist niet te kunnen verenigen met de bouwplan nen voor de kopbebouwing van het Bellamypark en de westzijde van de Spuistraat van de gemeente. Het be stuur noemt deze plannen een voort zetting van het 'foute en verfoeilijke beleid' in het gebied Spuistraat. Schut terijstraat en Lange Zelke, Daarbij is volgens de stichting geen sprake van rehabilitatie van het historisch karak ter van dit gebied Het eventueel getemporiseerd bebou wen van de westzijde van de Spui straat, volgens de stichting de voor keur boven het uit de grond stampen van woningwetwoningen, die minimaal zouden voldoen aan de huidige eisen en die rond 2000 waarschijnlijk weer moeten worden gerenoveerd. De woningen zouden moeten worden aangepast aan de Molenstraat en ook daar hun ingang krijgen. De oostzijde van de Spuistraat moet volgens de stichting worden bebouwd tot onge veer de winkel in ijzerwaren en huis houdelijke artikelen. Deze woningen zouden hun ingang moeten krijgen aan de nieuw te vormen Noordstraat. ADVERTENTIE DE ANTIEKE KLOK LOOPT LIEVER Want stilstaan is voor haar achteruitgaan in waarde en schoonheid. Ze is een vertrouwd adres (met 2 jaar garantie op aankoop en reparatie) meer dan waard. MARIA PORSKAMP Ambachtencentrum Oostkerkplein 5 Middelburg 01180-33425 tVan één onzer redacteuren ROTTERDAM De Oesterdam in de Oosterschelde wordt in ieder geval aangelegd. Maar of dat precies op schema gebeurt, is nog maar de vraag. De Raad van de Waterstaat adviseert de minister van verkeer en waterstaat op korte termijn, die dam aan te leggen. Maar enig uitstel vindt de raad wel verantwoord. Dat bleek donderdagavond tijdens het Jaarlijkse congres van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer in Rotterdam. De aanleg van de compar- timenteringsdammen kwam daar al leen in de wandelgangen ter sprake. Hetzelfde gold voor de albouw van de Middensluis in Terneuzen. Minister Nelie Smit-Kroes maakte geen woorden vuil aan de Oosterschel- dewerken en andere waterstaatkundi ge objecten in Zeeland. Zij besteedde voornamelijk aandacht aan de proble matiek rond de invoering van de zes- bakkenvaart op de Nederlandse vaar wegen. Een heet hangijzer, vooral voor de binnenschippers, die met angst en vrezen de komst van de kolossale duw-eenheden op de vaarwegen tege moet zien. Smit-Kroes over de invoe ring van de zes bakkenvaart: „Het gaat om de concurrentiepositie van Rotter dam. De haven van Rotterdam is één van de pijlers waarop de nationale economie steunt. Alle reacties afwe gend ben ik tot de conclusie gekomen, dat het nodig is het beeld van de voor- en nadelen van de'zes bakkenvaart verder te verscherpen. Gerichte metin gen. in de praktijk achten wij het meest geykte middelSmit-Kroes kondigde een aantal metingen aan, die zullen worden uitgevoerd in overleg met het bedrijfsleven, dus ook met de binnen vaart. De minister had nauwelijks een boodschap aan de kritiek van de schip pers ('zes bakkenvaart wijzen wij van wege het veiligheidsaspect van de hand'l. „En als ze zeggen, dat die zes bakkenvaart niet dan over hun lijk zal worden uitgevoerd, dan stel ik vast dat dat geen argumenten zijn. waarmee je een discussie wint". Wethouder drs R. den Dunnen, wethouder van de haven in Rotterdam, sloot zich in grote lijnen bij de standpuntbepaling van de minis ter aan. Den Dunnen oprecht ..En als uit metingen blijkt, dat die zes bakken vaart niet haalbaar is. dan zullen we dat moeten accepteren. Dat kunnen we dan gestaafd door argumenten aan de Westduitse staalbedrijven dui delijk maken" De eerste dag van het Schultevaer- congres stond voornamelijk in het te ken van het afscheid van voorzitter mr J. C. W. van Dam. Hij werd opgevolgd door vice-voorzitter Klaas van Dor sten, die hem namens de vergadering benoemde tot ere-voorzitter en hem een gouden speld op de revers prikte. Goed contact Verder dan wat filisoferen over het vaarbewijs straks een noodzaak voor alle gebruikers van de Neder landse vaarwegen, mist een schip lan ger is dan vijftien meter kwam het congres donderdag niet. Alle ogen waren gericht op de minister van verkeer en waterstaat, die Schutte vaer roemde om het goede contact met het ministerie en vooral voorzitter Van Dam loofde. Het gaf de overige bestuurderen de gelegenheid in de wandelgangen wat informele contacten te leggen. Hoofd bestuurslid W. G. de Meijer look secre taris van de afdeling Terneuzen i kreeg van een vertegenwoordiger van de hoofddirectie van rijkswaterstaat de verzekering, dat op hoog niveau inten sief wordt gespeurd naar een mogelijk heid om de Middensluis in Terneuzen eerder dan in '87 in gebruik te nemen. De financiële deskundigen van rijkswa terstaat willen elders op de begroting wat geld vrij maken voor het installe ren van een permanent bedieningsme chanisme op de sluis. Er is, zoals eerder MEAO-eindexamenkandidaten van het Delta College in Middelburg aan het werk. Er moest veel schrijfwerk worden verricht. TERNEUZEN,MIDDELBURG „Een lekker binnenkomertje": met die woorden omschreef een meao-leerling in Terneuzen zijnerste eindexamen dag. Op het programma stonden Nederlandse Correspondentie en Algeme ne Economie (eerste zitting). De 39 studenten van de meao in Terneuzen en hun 126 collega's van de meao-afdeling van het Deltacolle ge in Middelburg moeten niet al te veel moeite hebben gehad met de opgaven. Al kwam er volgens de leerlingen wel 'veel schrijfwerk' aan te pas. Dat er flink aangepoot dien de te worden bleek wel uit het kleine 'verloop'. „Meestal is een kwart van de leerlingen vóór het verstrijken van de anderhalf uur klaar met de opgaven. Deze keer waren dat er maar twee", zei docent Nederlands Sjaak de Jonge van de Temeuzense meao na afloop. Bij de Nederlandse Correspondentie kregen de leerlingen twee teksten voorgeschoteld. Het ene was een artikel uit de Consumentengids waarin werd becijferd dat een 'boe kenfonds' voor de leerlingen jaar lijks gemiddeld zo'n 150 gulden goedkoper kan uitvallen dan de In dividuele aanschaf van de studie boeken. In zon fonds koopt de school centraal in en 'verhuurt' aan de leerlingen. De tweede tekst be helsde een 'reactie' daarop, in de vorm van een kr an te-artikel. Daarin werd vastgesteld dat het gebruik van schoolboeken via een fonds heiemaal met zo voordelig is als door de Consumentenbond was voorgesteld. De leerlingen moesten aan de hand van deze teksten een brief schrijven vanuit de positie van boekhandelaar Buet uit Santpoort, gericht aan een school die in het verleden haar leerlingen de studie boeken bij deze winkel liet kopen. In een derde tekst kregen de eindexa menkandidaten allerlei overwegin gen mee. De opdracht werd door docent De Jonge 'niet moeilijk, maar wel vervelend' genoemd. „De leerlingen moesten aan de hand van drie verschillende teksten eén stuk maken en daarin de belangrijkste argumenten van de boekhandelaar verwoorden. Daar hadden ze al hun tijd voor nodig, al was de moeilijk heidsgraad juist". Storend foutje In de opdracht zat een storend foutje; de reactie in het Haarlems Dagblad was gedateerd op eind juli 1982, terwijl het stuk van de Consu mentenbond pas in augustus ver schenen zou zijn. Dat kan dus eigen lijk niet. De Terneuzense meao'er Lein Dieleman had het wel gezien maar er zich verder niet druk over gemaakt, zijn collega Jan Scheele was het niet eens opgevallen. „Normaal worden er richtlijnen ge geven voor de inhoud van de brief die je moet schrijven. Deze keer was die lijn moeilijk te vinden", zei Lein na afloop. „De brief moest worden gedestilleerd uit drie verhalen. Dat was niet echt moeilijk, maar wel verwarrend", constateerde Jan. „We moesten flink aanpoten". Ook bij de Algemene Economie zag veel schrijfwerk. Docent Fred Come- EXAMEH, lissen vond dat er vrij veel vragen beantwoord moesten worden. Hij was erg tevreden over de onderwer pen die werden aangeroerd. „Er is een tendens dat de vraagstukken heel goed aansluiten bij de huidige economische situatie", zei hij. .Dat vind ik erg positief'. De eerste probleemstelling richtte zich op een Keynesiaans model, waarvan de moeilijkheidsgraad vol gens Comellssen 'prima' was. Uit een aantal verbale gegevens moest een Keynesiaans model opgesteld worden waarmee vervolgens enkele vragen opgelost konden worden. „Pure lesstof', meende Lein Diele man. „Dat was goed te doen" De tweede vraag was gebaseerd op een stukje uit het jaarverslag 1982 van de Nederlandse Bank over de ontwikkelingen in de betalingsba lans en de positie van de gulden in het monetaire stelsel. Na enkele 'inzichtelijke' vragen moesten de leerlingen een eenvoudige betalings balans opstellen op basis van enkele deelbalansen. De derde vraag was volgens Comelissen 'de leukste'. In een citaat uit de Troonrede van 1982 werd geprobeerd de noodzaak van het terugdringen van de collec tieve uitgaven en het financierings tekort uit de doeken te doen. Na enkele theoretische vragen over de doelstellingen van economische po litiek moesten de leerlingen nagaan welk effect bepaalde maatregelen zouden hebben op de werkgelegen heid in kwantitatieve en/of kwalita tieve zin. Doordenkertjes ,4n de tweede en derde vraag zaten een paar flinke doordenkertjes", zeiden Lein en Jan later. Vooral vraag drie vonden ze 'aardig'. Cor- nelissen stelde vast dat alle vragen 'macro-economisch' getint waren. „Er werden geen micro-econo mische zaken aan de orde gesteld, zoals consumptie, produktie of prijsvorming". De twee vakken die donderdag wer den geëxamineerd hebben de mea- o'ers de gelegenheid gegeven op dreef te komen en te wennen aan de examenvrees die de komende weken heel wat scholen, studeer- en huiska mers zai beheersen. Echte 'bedrijfs- ongelukken' deden zich niet voor. Hopelijk ook vandaag (vrijdag) met als de eindexamenleerlingen van meao-drie Duitse Correspondentie en de Eerste Zitting voor Statistiek krijgen. gemeld, uug une miljoen nodig voor de afbouw. Dat geld was er aanvankelijk niet. Dat was voor rijkswaterstaat re den om de oplevering op de lange baan te schuiven. Na kamervragen van de CDA'er drs Huib Eversdijk en na veel gemor op het lokale politieke vlak blijkt rijkswaterstaat nu toch bereidt de zaak te bespoedigen. Dat het congres geen woord besteedde aan de compartimenteringsdammen in de Oosterschelde, stelde vooral hoofd- bestuurlid De Meijer teleur. „Wij krij gen steeds meer de indruk dat Zeeland aan alle kanten moet bloeden voor de enorme kosten, die gepaard gaan met de werken in de monding van de Oosterschelde. We hebben nu dus ge hoord dat die Oester- en Philipsdam er in ieder geval komen, zij het met enige vertraging. Maar de minister heeft het daar helemaal niet meer over gehad. Laten we er maar op rekenen, dat, toen ze het een paar maanden geleden had over het schrappen van de Oesterdam. ze niet meer dan een grapje maakte'' Schuttevaer wil op korte termijn maat regelen tegen windsurfers. Die zitten de binnenvaart op alle vaarwegen steeds nadrukkelijker dwars, vooral ook op de Zeeuwse wateren. Het Ko ninklijk Nederlands Watersport Ve- bond heeft weinig moeite met die maatregelen, MIDDELBURG - De Portugese staatssecretaris voor werkge legenheid Pereira da Mota zal met de minister van defensie van zijn land contact opnemen over de eventuele bestelling van een fregat voor de Portu gese marine bij de KMS. Dit zei de bewindsman woensdag Ombouw centrale op Maasvlakte wordt doorgezet ROTTERDAM (ANP) Het geschikt maken van de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte voor het stoken op kolen wordt doorgezet. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam heeft hiertoe donderdag besloten. Het college had aanvankelijk zijn twij fels over de ombouw, omdat het huidi ge regeringsbeleid een extra inzet van aardgas nastreeft. Daardoor zouden er ook economische risico's bestaan in verband met de toekomstige prijsver schillen tussen kolen en andere brand stoffen. Tijdens recentelijk overleg dat Rotter damse bestuurders met minister Van Aardenne van economische zaken heb ben gevoerd is echter gebleken dat het kabinet de inzet van aardgas als een tijdelijke zaak beschouwt en een ver scheidenheid aan brandstoffen nog steeds belangrijk vindt, aldus een woordvoerster van de gemeente. De minister deed op de gemeente Rotter dam zelfs een beroep om spoed te zetten achter de geplande ombouw De centrale op de Maasvlakte (vermo gen 1050 megawatt i wordt momenteel op gas en olie gestookt Het ombouwen gaal 1.2 miljard gulden kosten Dit bedrag zal zoals bekend landelijk via de Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) worden verre kend. toe bij een bezoek aan de Streekschool Zeeland in Mid delburg. De staatssecretaris heeft vanaf zondag tot en met woensdag een bezoek aan Nederland gebracht, in gezelschap van de heer Levi Vermelho, president van het Instituut voor Werkgelegenheid en Beroepsopleiding in Portugal Doel was kennis te maken met het leerlin genstelsel en het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs (KMBO) in ons land Daarin paste een bezoek aan de Streekschool Zeeland, vanwege de daar aanwezige KMBO-opleiding Bij de rondgang door de sectie 'kan toor' van de KMBO-opleidingen in Middelburg herinnerde de directie van de streekschool de staatssecretaris aan het belang van het plaatsen van de order voor het Portugese fregat voor de werkgelegenheid bij De Schelde. Op een daar staand telexapparaat was in het Portugees de volgende tekst geplaatst; ..Op onze school volgen plusminus 200 leerlingen een opleiding in de metaalnijverheid van de KMS. een scheepswerf die gespecialiseerd is in het bouwen van marineschepen. Wij hopen dat Portugal uiteindelijk nog eens de veelbesproken order van een fregat zal plaatsen. Voor de Zeeuwse werkgelegenheid en onze 200 leerlingen bij de KMS zou dit erg belangrijk zijn". Volgens directeur A. Buys heeft de staatssecretaris deze vorm van aan dacht vragen positief opgevat en di rect toegezegd dit met de Portugese minister van defensie te zullen bespre ken. tVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG Minister Van Aardenne zal in zijn notitie over de ketelbouw die de Tweede Kamer waarschijnlijk eind volgende week zal bereiken, nauwe samenwerking tussen de beide ketelbouwers Stork in Hengelo en De Schelde in Vlissingen bepleiten. Naar verluidt zal Van Aardenne afstappen van de door zijn voorganger Terlouw ontwikkelde zwaartepuntgedachte. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken benadrukt dat „destijds weliswaar is verklaard dat het zwaartepunt van de ketelbouw na 1985 in Hengelo zal moeten komen te liggen, maar een zwaartepunt van niets is mets' Minister Van Aardenne heeft zich deze week in soortgelijke bewoordingen uitgelaten. In de notitie over de ketelbouw zal worden benadrukt dat de overheid niet over het machtsinstrumentarium beschikt om de elektriciteitsproducenten te ..stu ren" in hun opdrachten voor de ombouw van centrales Er zal. volgens de woordvoerder van het ministerie, slechts bemiddelend kunnen worden opgetre den In zijn brief zal minister Van Aardenne er bij Stork en De Schelde op aandringen zo spoedig mogelijk vormen van samenwerking aan te gaan. Voorts wordt de noodzaak benadrukt van alternatieve produkties. Dat geldt voor volgens de minister van economische zaken voor beide ketelbouwers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13