SHRIEKBACK UfTN ZEEMND 'N VIER VOOR AARDRIJKSKUNDE EN ALS BELONING NAAR NEW YORK. De angst voor de herhaling Golden Earring speelt in Souburg Theater Jazzconcert Concerten Film Lepels en Vorken Binnenste Boven Molière Parlando DONDERDAG 21 APRIL 1983 PZC/ kunst/cultuur (Door John Oomkes) Stel dat je over een goed idee beschikt voor een performance, een optreden dat mensen aan het denken kan zetten. Je gaat bijvoorbeeld de straat op en je steekt het standbeeld van Koningin Victoria in de fik. Het ziet er goed uit, de omstanders blijven nieuwsgierig hangen en krijgen allerlei associaties. Dat brandje zet de mensen aan het praten: wat zou-ie er mee bedoelen? Een van de omstanders vindt het een goed idee en geeft jou geld om overal ter wereld mensen aan het denken te zetten door de brand in standbeelden te jagen. Eq overal staat het zwart van de mensen". Foto boven: Shrieback, van links naar rechts: Martyn Barker, Dave Allen, Pedro Ortiz, Carl Marsh en Barry Andrews. Barry Andrews, een jonge Engelse mu sicus, weet waarover hij praat. Met een bijbels aandoende gelijkenis vertelt hij wat er gebeurt als» het publiek de artiest zo op handen gaat dragen dat deze niet meer weet wat hij vervolgens moet doen „De man die oorspronkelijk dat originele idee had om een stand beeld te verbranden, raakt gefru streerd, want overal verwachten de mensen dat hij dat opnieuw doet. Zijn act kost 'm steeds meer moeite. Hij denkt er op het laatst niet meer bij na, -aakt aan de drank, gebruikt alles wat naar vies en voos is om te vergeten dat ïtj elke keer maar weer moet doen alsof. Wat een briljant idee was. werd een nachtmerrie", grijnst Andrews. De nachtmerrie voor Barry Andrews heet XTC, een Engelse band die tot de intelligentste groepen uit de new wave periode wordt gerekend, maar in werkelijkheid de grootste moeite had om niet te verzanden in de vicieuze cirkel die Andrews zojuist plechtig heeft omschreven. Zijn verhaal komt overeen met dat van Dave Allen, die evenals Barry besloot zijn humeur niet op te offeren aan succes. Toen Allen vorig jaar besloot The Gang of Four te verlaten, was het velen niet duidelijk waarom hij die stap maakte. Dave: OOST-SOUBURG - In het kader van een landelijke tournee treedt zaterdag 14 mei de Golden Earring op in de sporthal Souburg in Oost- Souburg. De tournee is de eerste die de groep maakt sinds de terug keer uit de Verenigde Staten, waar de groep met veel succes optrad, onder meer in het voorprogramma van Rush. Het concert in Oost-Souburg be gint omstreeks 20.15 uur en de voorverkoop begint op 7 mei. „Het heeft me een jaar gekost om te beseffen dat The Gang of Four maar één idee bezat. Vandaar dat we er maar in slaagden om in vier jaar tijd twee elpees te maken. We dachten dat het publiek alleen maar de martelende ellende van het sociale lied wgde ho ren. En dus herhaalden we onszelf. Oorspronkelijk hadden we afgespro ken om maar een beperkte tijd bijeen te blijven. Zodra de muziek aan power en zeggingskracht in zou boeten, zou den we wat anders gaan doen. Maar zo liep het niet. Ik bezat ook zelf niet de kracht om ermee op te houden. Maar op het moment dat je eruit stapt merk je dat het idee van de eenheid van de groep een mythe was. Je bent het zelf geweest". actief bij een succesvolle band betrok ken bent. Het komt er eenvoudig niet van. Het werd me aan de hand van het werk van Talking Heads, Eno en ande ren duidelijk dat er in 1980 al heel wat meer aan het veranderen was in de muziek, dan waar wij met. The Gang of Four toe in staat zouden zijn". Irritaties Onzekerheid Onzekerheid vormt daarbij langrijke drijfveer bij jonge muzikan- Vergelijkbare irritaties hinderden ook Barry Andrews. „Je beeld je in dat je er niet uit kunt stappen. Je denkt dat je met die beperking kunt leven omdat je ermee móet leven. Dat is onzin. Wij komen uit weinig opwindende voor stadjes als Swindon en je denkt dat je maar een kans krijgt om je leven ingrijpend te veranderen. Dat je door het succes in de muziek maar eenmaal iemand anders kunt worden. Je moet niet vergeten dat de werkloosheid en be- het in de rij staan voor je steun een - - - - - ikan- weinig stimulerend bestaan ople- ten als Andrews en Allen. Ze zijn Vert". beiden met steun van gitarist Carl Andrews merkt op dat The Gang of Marsh en de sessiemuzikanten Pedro Four, de vroegere band van Dave Al- Ortiz (percussie) en Martyn Barker ien_ jujst zich concentreerde op Het (drums) opnieuw in de aandacht geko men met de band Shriekback. Het afgelopen weekeinde ging de band voor het eerst op tournee dor ons land. Shriekback maakte eerder dit jaar al indruk tijdens een live-uitzending van Veronica-tv en kan terugzien op een interessante discografie. Met de 12-inch-single ..My Spine is on the Bass Line", de mini-elpee ..Tench" en het album „Care" (gepubliceerd op het Y-label van Dick O'Dell) kan het centrale trio Andrews, Allen en Marsh zelfs aanspraak maken op de bijvoeglij ke naamwoorden mventief en fris als het er om gaat hun muzikale output te omschrijven. Vooral op de elpee „Care" valt op dat Shriekback met slechts over één idee beschikt, maar zowel dansbare als gevarieerde, sfeervolle muziek kan maken. Daarbij wijkt de groep waar mogelijk af van de gangba re songstructuur in de rock, waarmee het schema vers-chorus vers-chorus- solo wordt bedoeld. Allen: „Toen ik met The Gang of Four optrad, ging ik min of meer uit wan hoop me weer oriënteren. Bewust luis teren naar de muziek van anderen. Want het mag gek klinken, daar heb je normaliter nauwelijks tijd voor, als je De single 'Jeopardy' lijkt er voor te gaan zorgen dat Greg Kihn na acht lp's doorbreekt naar een groot publiek. Hij probeerde het eerder met onder meer 'Roadrunner' (Jonathan Richman) en 'Rendez Vous' (Bruce Springsteen), maar meer dan ruiken aan succes werd het niet. Zijn muziek is sinds het verschijnen van de lp 'Greg Kihn' in 1976 niet wezenlijk veranderd. Op zich is dat niets negatiefs, want Kihn heeft een eigen stijl en schrijft gemakkelijk ln het gehoorliggende nummers. Boven dien voelt hij goed aan welke nummers van andere artiesten goed in zijn reper toire passen. Allemaal zaken die een doorbraak naar een groot publiek niet bepaald in de weg staan. Sinds kort is een toetsenman aan de vrij stabiele bezetting van de Greg Kihn Band toegevoegd. Dat maakt dat bijvoorbeeld 'Jeopardy' wat eigentijd ser klinkt, maar de wortels van Kihn's muziek liggen duidelijk in Amerikaan- Systeem, de Maatschappij als bron van alle ellende. „Maar wat schiet je er mee op? Voelen de jonge mensen zich er uiteindelijk beter door? Je moet vooral jezelf willen zijn in dit vak. Het gaat er niet om wat je doet maar hóe je iets doet. Deze band beoogt in ieder geval om ons uitzonderlijk plezier te ver schaffen, absolute verrukking. Want hier spenderen we al onze tijd aan. Als het geen bevrediging oplevert doordat we in herhaling vallen, weten we waar we aan toe zijn". Shriekback geeft veel ruimte aan de improvisatie. Andrews: „Je moet dur ven werken uit een telkens verande rend gezichtspunt. Niet willen verwij zen naar anderen. Vandaar dat wij de ene keer met volumewisselingen werken, dan weer met zachte passages of met hoge stemmetjes, dan met flar den van wat je een hoorspel zou kun nen noemen". De band gaat daarbij geen enkele techniek of elektronisch hulpmiddel uit de weg. Dave Allen: „Wij gebrui ken alles zolang het maar functioneel is. Je moet je niet afsluiten voor de mogelijkheden van nu. Je moet je er echter ook niet blind op staren. Het gaat er om wat je met muziek kan zeggen zonder in herhaling te vallen". se pop van de jaren zestig. De invloed van The Byrds - en met name Roger McGuinn - is altijd te horen geweest in de composities, de manier van zingen en het gitaarspel van Kihn. Op de nieuwe lp 'Kihnspiracy' is die invloed wat minder. Kihn's voorliefde voor rock 'n roll blijkt onder meer uit het Eodie Cochran-nummer 'I fall tot pie ces', het enige nummer dat niet door Kihn of een van de leden van de band geschreven werd Daarnaast, is ook een lichte flirt met funk te horen ('Love never waits'). Ondanks de toetsenman blijft de muziek hoofdzakelijk op de gitaar steunen. De meeste nummers zijn vlot, herkenbaar en van het soort popmuziek dat het vooral in Amerika goed doet. H. J. K. Een fragment uit 'Binnenste Boven'. Zuidelijk Toneel Globe geeft vrijdagavond in de Prins van Oranje te Goes haar tweede voorstelling in Zeeland van 'Drie Zusters', een drama van Anton Tsjechov onder regie van Gerardjan Rijnders. (20.00 - De voorstelling die Globe zaterdagavond in het Zuidlandtheater te Temeuzen zou geven is geannu leerd. Het kindertheater Tingeling speelt zaterdagmiddag in de Vismijn te Vlissingen 'Pe en Ui' voor kinderen tot ongeveer twaalf jaar. 14.30 uur) Dinsdagavond is Fons Jansen in de Middelburgse Schouwburg te zien met zijn one-man-show 'Zullen we handhaven?'. 20.00 uur - uitverkocht) De film "Molière' van Ariane Mnouchkine draait woensdagavond in het Alhambratheater te Vlissingen. (20.00 nur). In deze extra lange speelfilm van circa vier uur wordt het leven van de grote Franse schrijver Molière doorge licht, met gegevens die gebaseerd zijn op het boek van Michail Boelgakov. Om de sfeer uit de tijd van Molière zo goed mogelijk in beeld te brengen werd voor de film in het Parijse Bois de Vincennes een stukje zeventiende eeuws Panjs gebouwd met echte huizen in de modder. De rondtrekkende komediant Molière werd een succes vol toneelschrijver in dienst van de Zonnekoning en de film laat de kijker dan ook kennis maken met het hofleven en haar intriges. Maar bovenal is de film een portret van acteurs, hun vak en hun nauw daarmee samenhangend privéleven. De hoofdrollen worden ver tolkt door Philippe Caubère en Joséphine Dérenne. Zaterdagavond geeft de Rotterdamse organist Ge rard Legiers een concert in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen. (20.00 uur) Het ensemble Flauto Cordi geeft zondag een concert in de kapel Sint-Maarten te Hoogeland van werken van Hoffmeister, Reicha, Max Reger en W A. Mozart. - Het ensemble bestaat uit Fraukje Wiebenga, fluit; Rosaline Piveteau, viool; Willa Kozupsky, altviool; Ageet Zweistra, cello. (14.30 uur) Jongerencentrum 't Beest jn Goes vertoont zondag middag de film De Stilte rond Christine M.' van Marleen Gorris. (15.00 uur) Voor kinderen van zes tot twaalf jaar (èn hun ouders) brengt muziektheater TUD zondagmiddag in het ge meenschapscentrum Den Dullaert te Hulst een muzika le maaltijd, dat de titel 'Lepels en Vorken' meekreeg. (14.00 uur) De spelers van TUD (Tot Uw Dienst) zijn de koks. De kinderen en hun ouders moeten het peper en zout toevoegen aan de tafelmuziek van Telemann, het drink-je-melk-op-lied, de middeleeuwse restaurantmu- ziek en nog vele andere muzikale gerechten. Dinsdagavond wordt in cultureel centrum De Halle te Axel een voorstelling gegeven van het blijspel 'Bin nenste Boven' van Ayckbourn. (20.00 uur) Het blijspel speelt zich af op drie verdiepingen van één huis. De bewoner is van plan het te verkopen, in de veronderstelling dat hij zijn vrouw er een groot plezier mee doet. Deze gaat echter gebukt onder de frustratie dat zij ooit haar balletcarrière heeft opgegeven voor haar huwelijk. De situatie in het huis wordt er niet gemakkelijker op door de aanwezigheid van haar broer die vergeefse plannen maakt met een aandoenlijk, wat ontspoord meisje. Als dan ook de eigenaar en de assistent van de notaris de zaken ingewikkelder maken dan nodig is, zijn er misverstanden te over. Hoofdrolspelers zijn Ton Kuyl en Maija Lieuwen. de andere rollen worden vertolkt door Cor van den Brink, Jennifer Willems, Jaap Wieringa en Bob Fruithof. Het nieuwe Hein van de Geijn-kwintet geeft dinsdag avond in De Mug in Middelburg haar eerste jazzcon cert in de huidige formatie. (21.00 uur) Hein van de Geijn, al jaren bekend door zijn optredens met onder anderen Frank Grasso, Harry Berbeke, Mark Lewis en Hans Dulfer, heeft sinds kort een internatio naal kwintet opgericht. De Amerikaanse pianiste Debbie Poryes, die enige maanden in Nederland vertoeft, neemt in het ensemble het toetsenwerk voor haar rekening. De blazerssectie wordt gevormd door de in Belgié woonachtige Ameri kaanse tenorist John Ruocco en trompettist Bert Joris, bekend als solist van de BRT Big Band (onder leiding van Etiene Verschuren). De 19-jarige drummer Hans Eykenaar (uit Nederland afkomstig) wordt gezien als een van de veelbelovenste drummers van zijn generatie. Hein van de Geijn. De Middelburgse toneelgroep Parlando geeft zondag middag in het Dienstancentrum (Schuttershofstraat) te Middelburg een voorstelling van de eenakter 'Hallo, is daar iemand?' van William Saroyan. (14.30 uur) De eenakter gaat over de jongeman 'Foto-finish', die bij alles wat hij doet of onderneemt, verliest met een neuslengte. Hij zit in een kleine cel, een afgeschutte ruimte in het kantoor van de sheriff van een klein Amerikaans stadje. Alleen, zonder bewakers, zoals hij zijn hele leven al alleen is geweest. Foto-finish is in de ogen van de wereld een paria, een zwerver die zich door fantasie staande houdt. Hij is beland in de cel. omdat hij een vrouw weigerde geld te geven voor wat hij voor liefde hield. Beschuldigd van aanranding en met de angst dat haar man en vrienden hem zullen lynchen als hij wordt overgebracht naar de gevangenis, roept hij in zijn eenzaamheid en angst. „Hallo, is daar iemand?". Spelers zijn: Hans darijs, Wilma Kopmels, Rob Hu- brechsen, Ria Kamp, Hans Krepel en Romke Schrage. De regie is van Ad van Noort. Zaterdag 23 april De Vlaamse groep Arbeid Adelt treedt op in 't Beest in Goes. Aan vang omstreeks 21.30 uur De groep brengt zoals men het zelf noemt een mix van muziek, dans en vervreemding. Een monotone onder grond van ntmetapes vormt het geluidsdecor van een uiterst vrije oefening van David Salomon op saxofoon en synthesizer. Max Ale xander verzorgt de teksten Het der de lid van Arbeid Adelt is Luc Vanacker. 'Jonge Helden' is de laatst verschenen langspeelplaat van Arbeid Adelt. X De Zeeuws- Vlaamse groep Draften Blues speelt in het dorpscentrum te Vogelwaar de. Aanvang 20.00 uur. De jeugdsoos De Roos in 's- Heerenhoek viert het eenjarig be staan met een rommelmarkt, bazaar en als afsluiting een optreden van de uit Rotterdam afkomstige popgroep Pinpoint Alle activiteiten zijn in en bij de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek, Het popconcert begint om 20.30 uur met als voorprogramma het trio Triplex, dat deze avond debuteert. Zondag 24 april De groep Spargo treedt op in De Hooizolder in Westkapelle. Het con cert begint om 17.00 uur. i bit still* Een prima actie van de Zeeuwse Bondsspaarbank Ga naar de Zeeuwse Bonds spaarbank bij jou in de buurt. Vul daar in wat jij denkt wat voor cijfers je haalt voor je eindlijst. Daarmee maak je kans op een reis naar New York, Londen, Parijs, Berlijn en op LPs. Wanneer je het deelname formulier komt inleveren ligt het handige boekje, "100 vragen voor schoolverlaters", voor je klaar. VOORSPEL JE EINDUJST EN WIN EEN REIS. zeeuwse bondsspaarbank Districtskantoren Coosie Buskenstraat 145, Vlissingen, tel. (01184) 15160«Grote Markt 12.Goes, tel. (01100) 12610 Herengracht 4-5, Temeuzen.tel (01150) 13771 Vrijdag 22 april In het Middelburgse jongerencen trum Midgard treedt de Amster damse punkgroep B.G.K. op. met in het voorprogramma de eveneens uit de hoofdstad afkomstige groep The Heamorhoids. B. G. K. maakt snelle punk met overwegend teksten. Binnenkort verschijnt van de groep een langspeelplaat met. twintig nummers. Aanvang 21.30 uur De zanger Tony MacKenzie is te zien en te horen in El Toro in Goes. Aanvang 22.00 uur. MacKenzie brengt funk en disco. Spargo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9