Overheid wil per huisarts maximaal 2800 patiënten Keukenhof nu in volle bloei. Eindexamenprogramma van start Wachtlijst tewerkstelling dienstweigeraars blijft Hindernis op weg naar huis PvdA verwacht geen snelle breuk coalitie MINDER DAN VOORGESTELD DOOR LHV Advies tot meer legale casino's Scholier in levensgevaar na speldeprik Vriendschaps-handtekeningen DE KONING: GEEN GELD VOOR UITBREIDING Onderzoek bij Jamin naar reorganisatie DONDERDAG 21 APRIL 1983 PZC/binnen-buitenland AMSTERDAM (ANP) De 58-jarige vuurwapenexpert Paul A. W., beter bekend als 'Pistolen Paultje', uit Amsterdam is woensdag door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het in bezit hebben en verkopen van vuurwapens en het helen van een grote partij goederen. Tegen hem was twee jaar gevangenisstraf geëist. Het bezit van vuurwapens en de verkoop van twee daarvan had Paul W. ronduit toegegeven. Vaak speelde hij. naar ziin zeggen als gangster in Amoritnansp on Italiaanse speelfilms en zorgde dan zelf voor de nodige schietattributen. Bovendien kent half Nederland 'Pistolen Paultje' als vuurwapenhandelaar en komen er dagelijks verzoeken om de levenng van een vuurwapen, aldus W. De heling van de goederen vooral schilderijen en antiek ontkende Paul W Als handelaar in van alles en nog wat koopt hij allerlei partijen op. van schilderijen tot elektrische wc-brillen Dat sommige spullen gestolen waren wist hij niet ROTTERDAM (ANP) Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) vindt dat huisartspraktijken moeten worden gebonden aan maximaal 2800 patiënten. De minimumom- vang van de praktijken zal in de toekomst 1200 patiënten dienen te zijn. Dit staat in de regeling die het departement op dit gebied in voorbereiding heeft ten aanzien van het vestigingsbeleid voor huisartsen, zo heeft beleidsmedewerker mr. F. E. Boon van het departement woensdag in Rotterdam meegedeeld op een symposium over het vestigingsbeleid voor huisartsen. Het ministerie wijkt in de normering af I van de door de landelijke huisartsen- I vereniging LHV voorgestelde praktijk- grootten. De LHV streeft naar praktij ken met minimaal 1300 en maximaal DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Casinospelen meent dat er in Neder land meer ruimte is voor legale casi no's. In een advies aan de ministeries van economische zaken en justitie heeft de raad er op aangedrongen het aantal casino's uit te breiden. Een woordvoerder van de raad heeft dat woensdag bevestigd. Nederland telt thans drie legale casi no's in Zandvoort, Scheveningen en Valkenburg. Volgens de raad voor de casinospelen dient het aantal casino's te worden uitgebreid wegens het grote succes van de vele illegale casino's in ons land en wegens de grote aantrek kingskracht die de casino's in België en West-Duitsland hebben op goklusti gen. In het advies wordt niet gesproken over plaatsen die eventueel in aanmer king komen voor een nieuw casino. „We wachten eerst de reactie van de regering af', aldus de woordvoerder van de raad. „Eerst daarna kunnen we via een advertentie in de staatscourant peilen welke gemeentes belangstelling hebben voor een casino." De Stichting Casinospelen Nederland, verantwoordelijk voor de exploitatie van de legale casino's in Nederland, juicht het advies van de Raad voor Casinospelen toe. 3250 patiënten. De gemiddelde prak tijk telt in Nederland momenteel 2600 patiënten, maar dat beeld is vertekend door een groot aantal praktijken met minder dan 500 patiënten van bijvoor beeld gepensioneerde huisartsen. Mr. Boon ontkende op het symposium dat bij de in voorbereiding zijnde regeling 'een knieval' is gemaakt voor de LHV. Bovendien heeft het departement maatregelen opgenomen om tot een democratischer vestigingsbeleid te ko men dan de LHV zelfheeft voorgesteld. aldus mr Boon. Het door het rijk beoogde vestigingsbeleid zal volgens mr Boon naar verwachting op 1 mei Staatslening Op de 8 pet- staatslemng per 1989-1993 heeft het rijk tegen een koers van 100 pet voor f 1,2 miljard aan inschrijvingen toegewe zen. Alle inschrijvingen boven een koers van 100 pet worden gehonoreerd, die tegen 100 pet zijn voor 80 pet toegewezen en die beneden de vastge stelde koers zijn afgewezen als algemene maatregel van bestuur in de staatscourant gepubliceerd worden. De regeling kan door allerhande be roepsprocedures dan echter nog gewij zigd worden. De komende weken zal vanuit het departement het wettelijk voorge schreven overleg met de belangenor ganisaties plaatsvinden. De praktijkverkleiningen zullen vrij wel zeker niet gedwongen kunnen plaatsvinden, maar op termijn door natuurlijk verloop. Gedwongen ver kleiningen zullen leiden tot schade claims vanwege inkomensdaling. Vol gens het departement zullen de boven- maximale praktijken in 1990 afge bouwd moeten zijn. Mr. Boon kon echter niet aangeven hoeveel arbeids plaatsen dit zal opleveren. Er zijn op dit moment in Nederland 1200 werklo ze huisartsen. -r~ii Jj VP z PARIJS De hoge waterstanden van vele rivieren in Europa heeft ook op de Seine nog steeds zijn invloed. Deze kade in Parijs nabij de Pont Royal) stond gisteren nog ruim een meter onder water. Een opvarende van het 'afgemeerde' jacht moest zich dan ook met een klem bootje van en naar hoger gelegen gedeelten van de stad begeven. ASSEN (ANP) De 17-jarige Henk Dolfing uit Assen ligt ten gevolge van een hem vorige week woensdag toege brachte speldeprik in kritieke toe stand in het Wilhelmina Gasthuis (WG) in Amsterdam. Dit heeft een woordvoerder van het WG meege deeld. De jongen is, vermoedt men. besmet met een bacterie die veel lijkt op gasgangreen (het zogenaamde koud vuur!. Dolfing zit in de laatste klas van de mavo aan de Dag Hammarslyöld scholengemeenschap in Assen waar hij binnenkort schriftelijk eindexamen zou doen. Vorige week woensdag was de klas bij elkaar om te praten over de jaarlijkse stunt die eindexamenscho lieren plegen uit te halen. Tijdens die bijeenkomst, die plaatsvond in een lokaliteit buiten de school, vond een van de klasgenoten een speld waarmee in een jolige schermutseling enkele scholieren elkaar zijn gaan prikken. Dolfing werd met de speld in zijn been geprikt. Een dag later werd hij onwel. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is Dolfink ernstig ziek en werken zijn nieren nauwelijks meer. Moeder van in vuilnisbak gevonden baby aangehouden WEERST (ANP) De gemeentepolitie van Weert heeft woensdag een 35- jarigc vrouw uit die plaats aangehou den die bekend heeft haar pasgeboren baby in een vuilnisbak aan de Noor derlaan in Weert te hebben gedepo neerd. Volgens de vrouw is de baby (een Jongetje) in de nacht van donderdag op vrijdag geboren. Zij zegt niet te weten of het kind bij de geboorte al dan niet in leven was. Zij verstopte het lijkje achter een schutting in haar tuin. Toen zij vermoedde dat buren dit gezien hadden verstopte zy afgelopen dinsdag het babylijkje in een vuilnisbak. Daar werd het door de politie, die getipt was. aangetroffen. De vrouw verklaarde tegenover de poli tie, dat zij zowel de zwangerschap als de bevalling voor haar familieleden geheim wist te houden. WASHINGTON Drie Nederlandse KLM-stewardessen (vlnrt Christine Meuleman. Sophie van Zijp en Hetty de Vos hebben gisteren in de Rooseveltkamer van het Witte Huis in Washington 100.000 handtekeningen aangeboden aan de Amerikaanse vice-president George Bush. Met de handtekeningen ivillen de dames de Nederlands-Amerikaanse vriendschapsbanden tot uitdrukking brengen. Het initiatief tot de actie werd genomen nadat eind vong jaar anti-Amerikaanse demonstraties in ons land werden gehouden, waarna de VS enige tijd hun ambassade sloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (sociale zaken) heeft geen geld voor een uitbreiding van het aantal tewerkstellingsplaatsen voor dienstweigeraars. Hij ziet dan ook geen kans om de bestaande wachtlijst ongedaan te maken. Voorstellen om de periode van tewerkstelling gelijk te trekken met die van de dienstplicht, wijst hij af. De Koning zei dit woensdag in een gesprek met Tweede-Kamerleden. De lijst van gewetensbezwaarden die op tewerkstelling wachten omvat bijna 1400 personen. De gemiddelde wacht tijd bedraagt acht maanden. De ka merleden van vrijwel alle fracties vroe gen de minister om die achterstand snel weg te werken. Volgens De Koning kan dit met, mede omdat het departe ment 6000 gulden op elke twerkgestel- de gewetensbezwaarde toelegt. Om dezelfde financiële redenen weigert De Koning om dienstweigeraars tegen een lagere vergoeding bij ideële instel lingen te laten werken. Vooral de linkse fracties drongen erop aan minder geld te vragen van de veelal armlastige vredesgroepen en milieu-orgamsaties. Dienstweigeraars zouden daar werk kunnen doen dat goed aansluit bij hun gewetensbezwaren. De minister houdt echter vast aan het bestaande tarief van 14.000 gulden per tewerkgestelde. 'Toetsen' Een verkorting van de tewerkstel lingsperiode, die nu ruim vier maan den langer duurt dan de dienstplicht tijd. acht de minister ongewenst. Hij houdt vast aan het argument dat soldaten in het algemeen meer ontbe ringen doorstaan dan mensen die al ternatieve dienst vervullen, zoals het leven in kazernes en op grote afstand van huis. Bovendien acht hij de lange re periode een goede extra toetssteen voor de ernst van de gewetensbezwa- Een uitspraak van het Europees Parle ment, dat militaire en vervangende dienst even lang behoren te duren, legt De Koning naast zich neer. ROTTERDAM (ANP) Diesel-, huisbrandolie en petroleum worden mor gen vrijdag (inclusief btw) twee cent duurder. Een aantal oliemaat schappijen en de organi satie van vrije pomphou ders hebben hiertoe woensdag besloten. De prijsverhoging heeft te maken met de stijgen de dollarkoers. De prijzen voor benzine, Ipg en stookolie blijven vooralsnog onveranderd. Een liter diesel aan de zelftankpomp gaat vrij dag zelfgetankt 1,12 gul den en met bediening 1,13 gulden kosten. De prijs van huisbrando lie (exclusief btw) wordt 72,20 cent per liter, die van petroleum wordt by afname van meer dan 1.500 liter 90,7 cent per liter. (ADVERTENTIE) WERKPLAN KAMERFRACTIE TOT 1986 Naast het boeiende 28 ha. grote voorjaarspark en het ruim 6.000 m2 bloemenfestijn in de kassen, zijn er t/m 24 april ruim 100 variëteiten narcissen als binnententoonstelling in het Paviljoen. I 1 11Cli ':ii' j 'i' '.J!r lij H Dagelijks van 08.00 tot 19.30 uur. Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt DEN HAAG (ANP) De PvdA moet voorbereid zijn op een 'niet kortston dige oppositieperiode'. Dit stelt de tweede-kamerfractie van de socialis ten in haar werkplan voor de periode tot 1986. „Het publieke klimaat binnen CDA en VVD sluit goed op elkaar aan. Het CDA is opgelucht dat men verlost is van de als gebruikelijk weer moei zaam verlopende regeringssamenwer king met de PvdA. CDA noch VVD hebben direct belang bij een snelle breuk in de coalitie", zo omschrijft de kamerfractie de situatie aan het Bin nenhof. Oppositie voeren betekent volgens de PvdA-fractie niet alleen kritiek leve ren op het regeringsbeleid. „Pas als de oppositie aantoont over een betere aanpak te beschikken, is harde kritiek op het regeringsbeleid gerechtvaar digd. Hoe reëler de alternatieven zijn, DEN HAAG (GPD) Er is één groep scholieren die in dit jaar van bui tengewone onrust in het onderwijs het hoofd koel heeft moeten hou den. De eindexamenkandidaten hebben een normaal programma moeten afwerken, laverend tussen een vijfdaagse slaking, discussie middagen over de bezuinigingen en een al dan niet mopperende leer kracht voor dc klas. Of zij erin geslaagd zijn, zal de komende maand tijdens het eindexamen moeten blijken. Het zwaartepunt van de examenpe riode dit jaar valt in de eerste helft van mei. Maar morgen, donderdag 21 april, starten de examenkandida ten van 62 scholieren van het mid delbaar economisch en administra tief onderwijs (meao) al met de eer ste twee proeven van bekwaamheid (Nederlands correspondentie en al-' gemene economie i Het middelbaar beroepsonderwijs, met zyn vele afdelingen, maakt voor de eindexamens gebruik van de vol le periode die loopt van 21 april tot en met 19 mei. Naast de meao- scholen zyn het 206 scholen voor middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs (mhnoi. 35 scholen voor middelbaar middenstandson- derwijs immol en 8 scholen voor middelbaar horeca onderwijs imhoi die hun eindexamenkandidaten, als alles goed gaat. voor de laatste keer gaan beoordelen. Begin mei voegen zich de 55 982 leerlingen uit het lager beroepson derwijs (c-niveau) bij hun mbo- collega's. Die forse groep leerlingen is verspreid over het lager huishoud en nyverheidsonderwijs dhno 17.865 kandidaten), het lager econo misch en administratief onderwijs (leao 12,009 kandidaten), het lager technisch onderwijs (Ito 19.954 kandidaten), het lager landbouw on derwijs (llo 3770 kandidaten! en het lager middenstandsonderwijs ilmo 2384 kandidatem. Niveaus Dezelfde week komt de grootste groep eindexamenkandidaten in beweging. Het gaat om 96.800 mavo kandidaten. Dit jaar heeft deze groep leerlingen voor het eerst de kans om. naar keuze, examen te doen op twee niveaus. Op basis van de resultaten van het schoolonderzoek moet de leerling kiezen uit het examen op c- of d-niveau. Het c-niveau komt over een met de examens die in het lager EXAMEN, beroepsonderwys worden afgeno men. De examens op d-niveau heb ben in verhouding daarmee een ex tra moeilijkheidsgraad en over het algemeen ook aparte opgaven Het gevolg van deze nieuwe opzet van het mavo-examen, is dat leerlin gen die geslaagd zijn een diploma krijgen waarop aangegeven is op welk niveau ze voor een bepaald vak examen hebben gedaan. Het diplo ma kan dus bestaan uit vakken op c- én vakken op d-niveau. Aan het havo-examen zullen dit jaar 57 199 kandidaten deelnemen, ruim 600 meer dan vong jaar. Die groei is ook waarneembaar in het vwo. Vorig jaar deden daar 37.411 leerlingen eindexamen. Dit jaar zijn dat er 39.303. Een toename met 1882 kandi daten. Eindexamen Grieks wordt gedaan door 2567 vwo-kandidaten, Latyn door 5246 kandidaten. Spaans Het vak Spaans mag zich verheu gen in een groeiende belangstelling. Zonder twijfel is dat te danken aan het volwassenenonderwijs. Dit jaar hebben 19 leao-leerlingen, 892 ma vo-leerlingen, 329 havo-leerlingen en 216 vwo-leerlingen dit vak in hun pakket. Aan de Zeeuwse da- gëavondscholengemeenschap al leen al legt een groep van 77 kandi daten dit examen af. Ook iets toegenomen is de belang stelling voor het Fries, dat vanzelf sprekend voornamelijk in de provin cie Friesland wordt onderwezen. Dit jaar doen 20 mavo-leerlingen. 62 havo-leerlingen en 10 vwo-leerlingen in dit vak eindexamen. Opvallend zyn ook de 25 havo- en 95 vwo-leerlingen die Russisch in hun pakket hebben gekozen. Op een aantal vwo-scholen wordt voorts fi losofie gegeven. Dit jaar doen 164 leerlingen in dit vak eindexamen. De expressievakken maken als on derdeel van het eindexamen ook een gestage groei door. Op de mavo hebben dit jaar 383 leerlingen mu ziek, 2152 leerlingen tekenen, 2218 leerlingen handarbeid en 818 leerlin gen textiele werkvormen in hun eindexamenpakket Voor de havo liggen deze cyfers als volgt: muziek (522i. tekenen <2543-. handenarbeid >1652) en textiele werkvormen i440). Op het vwo: mu ziek (129i en tehatex. een mengvorm van textiele werkvormen, tekenen en handarbeid (587). des te meer kans is er dat de regerings partijen bereid zullen zijn de aange dragen alternatieven ook serieus te nemen." Het werkplan van de kamerfractie is een uitwerking op hoofdpunten van het verkiezingsprogram 'Eerlijk de len' van de PvdA. De fractie belooft zich in te zetten voor een nationaal stimuleringsprogramma van drie tot vyf miljard gulden per jaar, een ingnjpend programma voor her verdeling van arbeid, een afgewogen herstructurering van de overheidsta ken. voor de fundamentele waarden van de verzorgingsstaat, het bestrijden van overbodige bureaucratie, de leef baarheid van de grote steden en het voorkomen van plaatsing van nieuwe kernwapens „omdat deze de veiligheid in Europa niet vergroten". OOSTERHOUT (ANP) De directie van het zoetwarenbedrijf Jamin in Oosterhoutg (600 produktie- en 1500 winkelwerknemers) heeft het advies bureau De Boer en Croon opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar mogelijke reorganisatie binnen het bedrijf. De vakbonden hadden om een derge lijk onderzoek gevraagd, maar zij zyn het niet eens met de keuze van het adviesbureau. Volgens een woordvoer der van de voedingsbond FNV is het bureau niet bekend met de zoetwaren- branche en zou het als 'ondememers- vriendelyk' bekend staan. De bonden hadden gevraagd om een onafhanke lijk onderzoek naar de financieel- economische situatie bij Jamin. Het bedrijf staat er volgens de bonden slecht voor: vorig jaar zou Jamin een verlies van byna twintig miyoen gul den hebben geleden. De structuur van Jamin is volgens de bonden sterk verambtelijkt (,,een onderneming met een waterhoofd") en niet flexibel ge noeg om op de veranderende marktsi tuatie in te spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5