Rookgordijn bij eerste paal nieuwbouw bejaardencentrum Stichting zorgt voor paardrijles gehandicapten in drie maneges Onderscheidingen voor bloeddonors RENOVATIE 'DE BLIDE' TERNEUZEN PZC/streek JAN SCHEELE WEG BIJ CONSULENTSCHAP Zeeuws- Vlaamse akkerbouwer moet zich leren aanpassen9 Molenaars houden een 'open dag' Ontmoetingsdag Baha'is in Hulst Auto uitgebrand in Temeuzen r n Zino Davidoff: Het is ons een eer en genoegen Hollandia Sigaren L J VRIJWILLIGERS GEVRAAGD VOOR BEGELEIDING DONDERDAG 21 APRIL 1983 TERNEUZEN Het slaan van de eerste paal oogstte applaus; het succes van de bijeenkomst echter was het knaleffect van de zevenklapper direct daarop woensdagmiddag bij het officiële begin van de nieuwbouw van het Terneuzense bejaardencentrum 'De Blide'. Een fikse rookwolk ontnam de tientallen genodigden een tiental seconden het gezicht, honderden papiersnippers daalden op de hoofden neer. „Ik dacht even", verzuchtte een bejaarde dame opgelucht, „dat ik in brand stond u.... Jan Scheele: Akkerbouwer moet zich aanpassen". TERNEUZEN „Andere teelten, veredeling dat zie je volop in Brabant en Limburg, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen is het niet gelukt. Hier vinden veel akkerbouwers dat ze 't bereikt hebben. Zeeuwsch-Vlaanderen als korenschuur van Nederland. Maar ze vergeten dat ze zich moeten aanpassen bij bedrijven met een aanzienlijk grotere oppervlakte in Frankrijk en Duitsland. Pas nü krijg je signalen in die richting. Zoons, die met hun vader een bedrijf runnen en zich afvragen hoe ze het voor twee man moeten opzetten". Het seizoen wordt sinds '65 besloten met een landbouwstudicdag, be doeld voor het belichten van ont wikkelingen op lange termijn. Al in dat eerste jaar voorspelde professor Constandse dat de bedrijven in Bra bant zich beter en makkerlijker zouden aanpassen dan de 'gezeten' Zover kwam het echter niet. Het bleef een feestelijke bijeenkomst, gistermid dag in 'De Blide' Als een volleerd machinist sloeg drs L. A. R. Sturm, de oud- voorzitter van de Sint- Willibrordusstichting in Temeuzen (de beheerder van het bejaardencentrum) de eerste paal de grond in. Daarmee gaf hij het officiële sein voor de bouw van een nieuwe vleugel aan 'De Blide'. Dat werk moet omstreeks maart 1985 wor den opgeleverd. Bridgen TERNEUZEN De bridgeclub Emer- go in Temeuzen speelde deze week weer een competitiewedstrijd Groep A: 1 echtpaar Ysebaert; 2 heren Sandrini-Visser; 3 dames Hofman- Verloop; 4 echtpaar Den Haan; 5 heren Pel-Scheele Groep B: 1 dames Sandrini-v. d. Dries, 2 heren Dourleijn-Krmaer, 3 de heer en mevrouw Ysebaert; 4 heren Amoldi- Galle; 5 dames Visser-Bom. I ntroductie-a vond aquariumhouders TERNEUZEN - De vereniging van aquariumhouders 'Albino Zwaarddra ger' uit Temeuzen houdt dinsdag 26 april in restaurant 'De Vijverhof een introductie-avond voor niet-leden. Zij worden aan de hand van dia's geïnfor meerd over het reilen en zeilen van 'Albino Zwaarddrager' en kunnen te vens kennismaken met de collecties van een aantal leden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Majoretten WDV uit Clinge naar Limburgs solistenconcours CLINGE Elf majoretten van Wel doen door Vermaak uit Clinge zullen komende zondag deelnemen aan een Federatief Majoretten Solisten Con cours in het Limburgse Posterholt. De majoretten treden op in de sectie A, dat wil zeggen, dat ze optreden met stick. In de categorie Aftot en met 10 Jaar) zijn dat. Natasja Schelfhout en Anoesjka Valent, terwijl in de categorie Jeugd B (tot en met 12 jaar) Wendy Acke zal optreden. In de derde divisie zijn ingedeeld Belinda de Vet, Anniek Acke en Carina van Damme. Miranda van Goethem en Nancy van Dorsselaer treden in de derde divisie op als duo. In de tweede divisie zullen Marion Ver- bunt, Manjella van Goethem en Sand ra van Campenliout uitkomen. De beoordeling van de jury richt zich vooral op de volgende rubrieken: alge hele technische uitvoering, choreogra fie, synchronisatie, timing show, d sci- pline en presentatie en stickbehande ling. HOEK Vier molenaars in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen houden za terdag 23 april open dag. Het gaat om de molen van Kuitaart met molenaar Van Jole, de molen van Hulst met molenaar Baart, de mo len van Spui met molenaar Cap- pen en de molen van Hoek met molenaar Weemaes. Belangstel lenden kunnen vanaf 9.30 in de molens terecht. Rond 12.30 uur staat er in Hoek in café 'De Molen hoek' een kopje koffie klaar. HULST Baha'is uit Nederland en België komen zondag 24 april bijeen in het gemeenschapscentrum Den Dul- laert in Hulst voor een regionale ont moetingsdag. Baha'is zijn aanhangers van een betrekkelijk jong geloof, dat midden vorige eeuw in Iran is ont staan. De stichter is Baha'u'llah, die leefde van 1817 tot 1892. De ontmoe tingsdag in Hulst begint om 10.00 uw en is vrij toegankelijk voor belang stellenden, ook van andere gezindten. Het programma ziet er als volgt uit: van 10.00 tot 11.00 uur is er een ont vangst. Om 11.00 uur begint er een mediatief programma, verzorgd door de Baha'i-gemeenschap uit Middel burg. Mevrouw Marije Fienieg uit Bre da houdt een lezing. Van twaalf tot twee is het pauZc. Om twee uur begint het middagprogramma, dat zal worden opgeluisterd door verschillende muzi kanten uit België en Nederland. Het doel van de bijeenkomst is hoofdzake lijk het leggen van onderlinge contac ten. De ontmoetingsdag staat in het teken van de "Ridvan'. Dat is een periode, die loopt van 21 april tot en met 2 mei en die zeer belangrijk is voor de Baha'is. De stichter van het geloof maakte zich namelijk in die periode bekend als 'de beloofde aller tijden'. Bovendien is 21 april de dag waarop de plaatselijke geestelijke raden in de gehele wereld worden gekozen. In die periode worden ook de nationale geestelijke raden ge kozen over de hele wereld, evenals het 'universele huis van gerechtigheid', het hoogste bestuurslichaam van de Ba- hó'i-gemeenschap. De nieuwbouw maakt deel uit van een algehele renovatie van het Terneuzen se bejaardencentrum De gehele ac- TERNEUZEN Door onbekende oor zaak is woensdagmorgen vroeg de auto van de Temeuzenaar D. volledig uitge brand. De wagen stond geparkeerd op de Baandijk. Hengelaarsclub ONI opende seizoen TERNEUZEN De hengelsportver eniging ONI in Temeuzen hield de eerste club- en zeehengelwedstrijd van dit seizoen. Er waren 106 deelenemers. die 1 punt per centimeter bovenmaatse en 1 punt voor ondermaatse viskonden verdienen. De uitslag: 1 J. Faas; 2P. v.d. Berge; 3 A. v. d. Bie; 4 L I. Geelhoedt; 5 mevrouw Federman. commodatie wordt grondig gemoderni seerd en aangepast aan de huidige normen voor bejaardencentra. Gevolg van de renovatie is wel. dat het aantal bedden in 'De Blide' wordt terugge bracht van 95 tot 80. Die maatregel is genomen in overleg met de andere regionale bejaardentehuizen. Gevonden voorwerpen AXEL - Bfj de rijkspolitie van Axel zijn inlichtingen te krijgen over de volgen de gevonden voorwerpen: diverse handschoenen, diverse sportkleding, toiletartikelen, trouwring met inscrip tie, twee quartzhorloges. diverse sleu tels. grijze bromfietshelm. kinderporte monnee. blauw nylon regenpak, linnen tas in verpakking, wit konijntje, blau we portemonnee, bankbiljet, zakhorlo ge. wielmoersleutel. een paar scheen beschermers. Alle voorwerpen zijn tus sen februari en april aangetroffen in de gemeente Axel en in de sporthal 't Sportuus. Eigenaren kunnen hun bezit afhalen bij het groepsbureau. Bijloke straat 3. De bestaande hoofdvleugcl van 'De Blide' ondergaat een drastische veran dering. Per bejaarde wordt er meer ruimte geschapen door twee kamers tot een te verbouwen en de gemeen schappelijke ruimten en installaties aan te passen. Daarbij zullen ook isolatievoorzieningen worden getrof fen. De keukenvleugel wordt geheel ver vangen door nieuwbouw in vier lagen. Op de begane grond komt er ruimte voor keuken en administratie, op de overige etages komen 33 bejaarden units. De Willibrordusstichting diende het renovatie- en nieuwbouwplan al in juli '79 in bij de dienst volkshuisvesting in Middelburg. Daar werd in maart '81 toestemming verleend, waarna op 7 februari dit jaar het ministerie de be schikking verleende. Met de uitbrei ding werd op 21 maart begonnen. Vremdieke Hoek houdt wandeltocht HOEK Zaterdag 23 april houdt de wandeisportvereniging 'Vremdieke' in Hoek een instuif-wandeltocht in de omgeving van Hoek. De afstanden zijn 5. 10. 15 en 25 kilometer. Om 11.00 uur wordt het startsein gegeven voor de 25 kilometer bij café-restaurant De Instuif in Hoek. De andere afstanden worden 's middags gelopen. Tafeltennistoernooi in sporthal Sas van Gent SAS VAN GENT De Zeeuws- Vlaamse recreatiecommissie houdt zondag 24 april het tweede recreatie- tafeltenmstoemooi voor spelers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In sporthal De Vlaanderen begint men om 9.00 uur.de finales zijn omstreeks 17.30 uur. In dat tijdsbestek moet de organisatie zo n vijfhonderd wedstrijden verwerken. Verwacht wordt dat ongeveer honderd vijftig deelnemers voor deze wedstrij den in zullen schrijven. Aangepaste dienst in Temeuzen TERNEUZEN - Gereformeede kerk en hervormde gemeente van Terneuzen houden zondag 24 april een aangepaste gezinsdienst, in de Opstandingskerk. Voorganger is hervormd predikant C Hoogendoorn. het thema: 'Drie keer is scheeprecht'. Aan de dienst, die om 16 uur begint, wordt meegewerkt door een koperensemble. Bijeenkomst Afasievereniging TERNEUZEN - De Afasievereniging Zeeuwsch-Vlaanderen komt maandag bijeen in het verpleegtehuis 'Ter Schor re' in Terneuzen. OP het programma staat een quiz. Bezoekers worden om 14 uur verwacht. Michaël H. Huisman op poëzie-avond in Gents café GENT De Terneuzense dichter Mi chaël H. Hulsman werkt vanavond (donderdag) mee aan een poëzie-avond. in het Gentse café 'Tap en tepel'. Andere dichters, die er optreden zijn El. Segeer en F. Ronsmans. De poëzie- avond begint om 20.30 uur. TERNEUZEN Met de openbare les die zaterdag 23 april om 10.00 uur in de Terneuzense manege Magrette begint, treedt de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten (SPG) Zeeuwsch- Vlaanderen voor de eerste keer sedert het bestaan naar buiten. Na contacten tussen de heer Doornebos van de Informatieavond jongerencentrum HULST Het openjongerencentrum 'Nu' houdt morgen, vrijdag in het Hou tenkwartier in Hulst een informatie avond Dan worden plannen ontvouwd voor het komende jaar. Ook zijn er vrijwilligers nodig voor de activiteiten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Jan Scheele uit Temeuzen, bedrijfs- takdeskundige akkerbouw voor Zeeuwsch-Vlaanderen bij het Con sulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij in Goes, is zuinig met adviezen en voorspellingen. Wanneer hij maandag, na veertig jaar. afscheid neemt wil hij een schone lei: géén uitspraken, nu nie mand hem meer ter verantwoording kan roepen Noem dat boerennuch- terheid. Of ervaring. Op zijn 63e beginnen hij en zijn vrouw een ander leven op het uit 1680 daterende boerderijtje bij Retranchement, waar zij is geboren. „We hebben er ontzettend veel zin in. En dan nog in de zomer ook", zegt ze. „Kan hij eindelijk de dingen doen, waarvoor hij nooit tijd heeft gehad". De eerste landbouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen van na de oorlog, L. van Dijk, oud-directeur van de lagere landbouwschool en de landbouwwinterschool in Schoon- dijke, waar Scheele zijn opleiding volgde, betrok hem in '44 bij de verdeling van tractoren in het zwaar gehavende Landje van Cad- zand. Ze werden aangevoerd uit Walcheren. Er stonden nog polders onder water. Op 10 januari 1945 treedt hij officieel in dienst. „Dat is beklonken in Groede, tijdens een gesprekje op de kalleseien. Ik heb nooit gesolliciteerd". Het zou nog tot in de loop van 1946 duren voor er iets aan 'normale' landbouwvoor lichting kon worden gedaan. In dat jaar verhuisde Scheele naar Temeu- Stichting Zeeland en de oudervereni gingen in juni 1981 werd een werk groep opgericht. Doel was de moge lijkheden van paardrijden voor ge handicapten in Zeeuwsch-Vlaanderen te onderzoeken. Het resultaat was bemoedigend. De werkgroep signaleerde dat in genoem de regio zeker behoefte bestond, bo vendien waren een aantal maneges bereid hun medewerking te verlenen en zag men ook mogelijkheden tot het verkrijgen van een startsubsidie. Vol doende positieve factoren om te komen tot oprichting van de Stichting Paard rijden Gehandicapten Zeeuwsch- Vlaanderen. De stichting heeft inmiddels gedaan gekregen dat men vanaf 1 mei in de maneges Absdale (twaalf leerlingen). Magrette (acht leerlingen) en Riemens zen. Een collega uit Aardenburg vond het te ver: „Als dèt moet, stop ik ermee". Ordelijk als hij is, heeft hij de ge schiedenis van de landbouw inge deeld in tijdvakken. Tussen '45 en '50 de opbouw, tussen '50 en '60 de mechanisatie, als motoren voor het eerst massaal over de velden rollen. Bij het consulentschap wordt een begin gemaakt met een verdere spe cialisatie. Bedrijfsdeskundigen voor akkerbouw en rundveehouderij lich ten voor over teeltkeuze en be drijfseconomie. Die cursussen liggen mede ten grondslag aan de land bouwstudieclubs en -groepen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gebun deld in de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onder zoek, waarvan Scheele adviseur is. Via clubs voor akkerbouw en rund veehouderij worden 900 tot 950 boe ren bereikt, tweederde van het aan tal bedrijven. Demonstraties, vier of vijf lezingen en excursies zorgen dat zij bijblijven. De streek schreef in de vijftiger jaren zelfs landbouwgeschiedenis via de 'methode Ramondt' voor het rooien van aardappelen in zakken. In '57 was er op het bedrijf van de oud-wethouder van Terneuzen een landelijke demonstratie bietendun nen en zo'n vierhonderd boeren keurig in het gelid achter een touw tje, dat ze zélf moesten vasthouden zouden er ook een landelijke bietenrooidemonstratie bijwonen. (acht leerlingen) gaat rijden. Dat ge beurt dan in groepjes van vier leerlin gen onder leiding van gediplomeerde instructeurs en instructrices. De lessen worden gegeven tijdens schuoluren, terwijl er ook op zaterdagen beperkte mogelijkheden zijn. Voor begeleiding van de lessen zijn veel vrijwilligers Film en hard-rock in hef JCT Terneuzen TERNEUZEN In het Jongerencen trum Temeuzen JCTi wordt vanavond (donderdag) de film 'Die Brucke' ver-_ toond. De film is een aanklacht tegen' de oorlog. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag treedt in het JCT de hard-rockgroep 'Low Budget' op. Het concert begint om 21.00 uur. akkerbouwers van Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar dan is om de indeling van Scheele te volgen de periode '60 '70, die wordt bepaald door het economisch denken in de agrarische sector, al volop in gang en dreigt er een tijd van stilstand: het beeld van de jaren '70 tot '80. Invloed op zijn agenda heeft dat nauwelijks. Naast zijn werk voor het consulentschap is hij actief in de ARP, de gereformeer de kerk, het maatschappelijk werk en de gezinszorg en de Terneuzense gemeenteraad, waar hij van '78 tot '82 een zetel voor het CDA bezet. De laatste maanden merkt hij voorzichtig dat het consulent schap hem loslaat. „Bij dat rappor tje ben je niet meer betrokken, diè beslissing is voor je opvolger. Ik orden de zaak een beetje. Tegen het afscheid zie ik niet op, al zeg ik ook: laat die maandag nou maar voorbij zyn, dan kunnen we opnieuw begin nen. Ik heb straks een stuk vrij heid". Een ander maakt dus het tijdvak '80 '90 af. Scheele kijkt bewust niet vooruit. „Drie jaar geleden dachten we: ie dere bakker wordt broodfabriek. Dat is wat anders gelopen. Je ziet zelfs een tegengestelde ontwikke ling. Die zou ook wel eens invloed kunnen hebben op het landbouwbe drijf. Een tijd van bezinning. Kij ken wat er is en dat zo goed moge lijk doen. Al wordt het voor de kleinere bedrijven moeilijk". nodig. De paardrijclub van DOW heeft inmiddels al toegezegd een aantal van deze vrijwilligers te zullen leveren, „ge let op het grote aantal leerlingen kun nen we niet genoeg van dergelijke mensen hebben", denkt stichtings voorzitter Hans de Kruijk. De initia tiefnemers gebruiken de maanden mei en juni als aanloop-periode, bekijken daarna of er nog foutjes in de opzet zitten en verwachten dan het nieuwe seizoen per 1 september zonder proble men in te kunnen gaan. Om het begin van de lessen enige luister bij te zetten en het initiatief van de stichting ook bekendheid te geven komen zaterdag tijdens de openbare les in manege Magrette vier leerlingen in actie. Voor de anderen bestaat de mogelijkheid voor een rondrit met paard en wagen. Lezing voor vogelliefhebbers SLUISKIL Vandaag (donderdag) houdt de vogelvereniging 'Sluiskilse Vogelvrienden' een lezing voor vogel liefhebbers. Plaats van handeling is hotel Dallinga waar de heer J. Kuiper (medewerker aan het maandblad Onze Vogels» een aanal nuttige tips voor kwekers en liefhebbers zal geven. De lezing begint om 19.30 uur. Jaarvergadering 'Alliance' in Terneuzen TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Alliance Francaise houdt vrydag 6 mei de jaarvergadering in het Zeldenrustcollege in Terneuzen Belangrijkste agendapunten zijn een bestuursverkiezing en een wijziging van de statuten. De bijeenkomst is om 19 uur. SLUIS In het gemeen schapscentrum Het Zou te Vestje te Sluis werden woensdagavond de on derscheidingen uitge reikt aan dc donors van de West-Zeeuws- Vlaamse bloedtransfu siedienst. die vijf of 25 keer bloed hadden gege ven- De heer N. M. Bol len, kringcommissaris van Zeeland voor het Ne derlandse Rode Kruis, reikte de onderscheidin gen uit. Voor de bronzen onder scheiding. die voor het vijf keer bloed geven wordt verstrekt, kwamen 160 kandidaten in aan merking. De 21 donors, die minstens 25 maal op geroepen waren, kregen een zilveren speld of bro che. De heer Kalverboer, hoofd van het centraal magazijn van het Rode Kruis in Den Haag, ver zorgde na de uitreiking een dia-voorstelling over hulpverlening in de door rampen getroffen gebie den van Italië en Alge rije. De donors aan wie de zilveren onderscheiding werd overhandigd waren: R Belderok.J. Capon. G Christiaansen, D. J. Dek ker. mevrouw Dellaart- de Vrieze. J. de Gardeyn. K. Goedegebuur, J. C. van Hee, I. Herman, D van Kerkhoven, J. W. Lassu, E. Lecluze, A. G. Modde, J. Moerman. C. de Nood. mevrouw M. van Pamelen-Rijk, N. Ro bijn, A. A. Steurrijs, J. N. van de Vijver, J. Visser, A. van Waes. (ADVERTENTIE) U te kunnen mededelen dat wij besloten hebben de wereldvermaarde Havana-sigaren van het merk Davidoff voor geheel Zeeuws- Vlaanderen te laten distribueren door de firma Kaai 30, Sluis tel. 01178-1272 De deskundigheid die u aantreft bij de firma Hollandia, gekoppeld aan de speciaal ingerichte klimaatvitrine die de Davidoff sigaren in de juiste conditie houdt, garandeert de liefhebber een exquis en ongeëvenaard rookgenot. TERNEUZEN Vier groepen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, 'Torture', 'Mistook', 'Beau Geste' en Masculi- no'. treden zaterdag 21 mei op in het Terneuzense Zuidlandtheater tij dens het 'Eigen Bodemfestival' van J'Uit Terneuzen. De organisatoren willen een infor matiemarkt inrichten met stands van Amnesty International, IKV. het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, de NVSH. een tweede- hands-striphandel en de Beweging van Werkende Jongeren KWJ. Tij dens het festival wordt ook een aantal films gedraaid, waaronder 'The Deep', "Murder in a mist' en 'Heroin Busters' en 'Flamingo'. Het gebeuren begint om 14.00 en duurt tot 24.00 uur. Volgens één van de organisatoren. Peter Ummenthum. penningmees ter van J'Uit Temeuzen. scheelde het een haar of het 'Eigen Bodemfes- tival' was niet doorgegaan. Oorzaak: problemen met het bestuur van de Terneuzense 'Uit'-werkgroep, dat aldus nog steeds Ummenthum eigen financiële perikelen wilde op lossen door J'Uit op te heffen omdat de organisatie geen kader meer zou hebben. „Een smoesje", vindt de penningmeester. „Wij hebben een volledig vernieuwd bestuur en zijn springlevend. Nu doet er eens een aantal jongeren iets met theater en wordt het zo de grond in geboord". Tijdens een gesprek met voorzitter Jaap de Hulster van de 'Uit'- werkgroep en enkele bestuursleden, woensdagavond in het Zuidland theater. kwam er een compromis uit de bus. J'Uit kan op de oude voet verder, maar moet in de toekomst wél een strakke begroting opstellen, waarop data en namen van evene menten en gecontracteerde groepen staan vermeld. Ummenthum: „We zullen dat natuurlijk doen, wat kun nen we anders? Maar ik weet niet hoe je alles maanden van tevoren tot in details moet vastleggen". Een mening die wordt gedeeld door ad junctsecretaris en publiciteitsman Lucas de Meyer. De werkgroep J'Uit Temeuzen be staat naast dit tweetal uit Tom Ensink (voorzitter), Leo Theunissen (waarnemend-voorzitter, contact persoon Uitrwerkgroepi. Karen de Bel (secretaris), Eelco Delcour. Pa- tric de Smet. Frans Scheele (adjunct penningmeesterbudgetbewakeri. Jeroen Ghuys (werkgroep-adviseur/ contactpersoon Uit-werkgroep) en Bob van Laere. Ummenthum zit evenals Theunissen en Ghuys in 'Uit' Temeuzen. Voorzitter De Hul ster van de Terneuzense 'Uit'- werkgroep was woensdagavond niet bereikbaar om zijn visie op de zaak te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34